Stad en Omgeving. Wehrmachtsaannemer in opdracht van Engeland Jonge wolven in de duinen Door gestook en gezoek als collaborateur voor het Tribunaal Overgang U.L.O.-school AGENDA Uitsoraken Tribunaal Uitzending kinderen naar vacantie-oorden Jubileum bij de N.V. Mij, Alkmaar Packet. W. A. VAM HOUTEN ten grave gedragen Bergen. Verlichtingsavond Zomerkamp van Alkmaarse welpen Algemene Sportdag. Gistermiddag werd bewaarheid wat in sommige kringen eigenlijk sedert de bew^dieg gehoopt werd: achter het beschnldigdenhekje van het Alkmaarse Tri bunaal verschenen de Bergense aannemers Jolle Sietsma en Johannes Pierre van Kyk, dte, soals men bü geruchte zeide, dikke Wehrmachtswinsten maakten, en later vrijuit gingen, omdat ze so verstandig geweest waren, wat iliegaal werk ts doen. In de dagvaarding heette het dan ook, dat ze hulp en steun aan de vijand hadden verleend, door op verschillende plaatsen langs de kust verdedigingswer ken aan te brengen. Het was de heer Sietsma, die bijna de gehele zitting werd ondervraagd, daar hü eigenlijk de hoofdpersoon is geweest. De heer Van Eyk is eerst eind 1941 bij het werk betrokken geworden, naar de heer Sietsma verklaarde, had hij een „compagnon" nodig, omdat hij zelf de zaken niet voldoende kon behartigen, daar hij veel spionnagewerk moest doen. Br werd echter los van elkander ge werkt, hoewel de winst werd verdeeld. De gebruikelijke vraag van de presi dent: hoe bent U er toe gekomen, om voor de vijand te gaan werken? werd beantwoord met een: ik deed het in op dracht van de Nederlandse officieren, opdat ik gelegenheid zou hebben te spionneren. En hierna werden namen genoemd, die voor zichzelf spraken. Alvorens het verhoor van de versche nen getuigen aanving, las mr. Schenke- veld enkele schriftelijke verklaringen voor. De heer Holman uit Bergen wist te verklaren, dat de aannemers onder het aanbieden van geschenken om Duitse opdrachten bedelden. De heer Sietsma: ik heb wel eens om werk gevraagd, doch alleen als ik spion nagewerk moest uitvoeren Eén van de vroegere arbeiders van de heer Sietsma, de managemeester Samplonius, verklaarde schriftelijk, dat er niets tegen werd gedaan, toen de ar beiders werden bedreigd met tewerk stelling bij de O.T. Eigenaardig was, dat mr. Smal tijdens zijn pleidooi een brief kon overleggen van dezelfde Samplonius, waarin hij nu verklaarde, dat de heer Sietsma zijn mensen tijdig waar schuwde, zodat geen van hen in de val liep. Dat verklaarde ook een arbeider, die in de zaal aanwezig was. Deze ar beider, R. Dekker, was er bij, toen de arbeiders op het gevaar werden at tent gemaakt. Er was nog een bezwarende verkla ring van een persoon, die door besch. „een van Noordhollands grootste op lichters" genoemd werd, waarom mr. Schenkeveld meende, dat dan zijn ver klaring maar achterwege moest worden gelaten Na het voorlezen van een brief, ge schreven door mevr. DruivenBoots, zeide de heer Sietsma, dat hij deze dame wenste te vervolgen wegens het plegen va:i meineed. Bij het geven van een schrif telijke verklaring wordt echter de eed niet afgelegd, zodat dit onmogelijk zal zijn. Derhalve wenste de heer S. met deze dame van aangezicht tot aangezicht ach ter het hekje te mogen staan. Hij noem de het meer dan belachelijk, dat iemand als zij hier beschuldigingen in bracht, waarop mr. Schenkeveld op merkte: het is niet aan mij te wijten, dat U hier staat. Openbare school voor ULO, Krelage- straat: Bevorderd van kl. I naar II: Nel Baas, Jaap Blokker, C. de Geus, Annie Klaver, N. Koedijker, Fr. Kok, H. de Leeuw, M. v. Lienen, G. Mulder, Ad. Ruiter. Jo Scheepbouwer, J. Schuurman, J. Slot, J. Sprangers, N. Timmerman, J. Voorthuizen. G. de Waard, N. Zuidema, P. Wonder, H. Coppens. J. Breed, J. Burger, F. Eg- bergen. D. de Geus, K. v. Graft, W. de Groot, L. Hartog, G. Heinis, C. Jansen. W. Kerkmeer, S. v. d. Meeberg, M. Mol, A. Prins, J. Schmitz, J. Seven- huysen, Tr. Strijbis, J. Torenvliet, W. Visschers, H. de Vries, G. Winters. L. van Burken, J. Dijkstra, T. Flens, J. Heinis, Gr. Heman. J. Homma, A. Hop man, T. Hottentot, F. Joosten, G. Klaas- sen. C. Klijn, M. Kok, J. Koster, J. Mallée, A. v. d. Meer, S. Meeuwsen, T. Meyer, N. Rauwerda, A. Rol. T. Se- venhuysen, H. Stentrop, S. Vellinga, A v. d. Berg. Van kl. II naar III: K. Balder, B. Coster, H. Dekker, T. van Duin, Br. Hoogland, S. Jansen, J. de Koekkoek, M. Kommer, A. Kooy. H. Kramer, R. Nêlis, N. Otto, R. Oudendijk, A. Ouwel tjes, H. Overduin, A. Schermer, G. Vis ser, H. Visser, J. de Vries, F. Wijker, J. van Zwanenburg, R. Bakker, J. Bregman, A. Doornbos, H. Hoogensteyn. G. deJong, L. Kamsteeg, K. Klerk, H. Kuyters, J. Leguit, H. Loots, C. Lust, E. Minderhout. D. v. d. Neer, M. Off- man, A. Pievier, N. Ruimerman, H. Selhorst, T. Smit. J. Stam. R. Stoop, B. Wijker. J. Wortel, M. Snel. Bevorderd van kl. III naar IV: C. H. Adema, J. Aris, R. de Beurs, N. Booy, J. Coppens, C. Daalder, T. Honig, H. Hooyberg, A. de Jonge, A. Kamp, M. .Kieft, J. Kleistra, R. Koeman, W. Ouweltjes, T. van 't Sant, S. Sluis, J. Visser, R de Vroome, M. Wormsbecher, J. Zwart, N. Karst, F. Baas. P. Blank, J. Blom, J. de Boer, G. Brouwer, C. Cramer, E. Fok. C. de Groot, J. Kaal, P. J. Keesman. J. Kraayo, I. Kuiner, C Leegwater, C. Meyer. J. Mink, G. Mole naar, N. Rotgans, J. de Ruiter, L. Scho- makker, A. Schram, D. Tol, J. Visser, G. Vriendjes. De grote onbekende. Vervolgens werd voorgelezen een schrijven, door de secr.-generaal van hel Departement van Oorlog gericht aan mr. Bakhoven. Hierin stond, dat er over het geval-Sietsma grote beroering in Ber gen was, maar dat de B.S. hem de hand boven het hoofd hield, waardoor hij vrijuit kon gaan en de meeste na-oorlog- se werken uitvoerde. Op de vraag van besch.: wie is die secretaris-generaal? moest de president het antwoord schul dig blijven. De handtekening was niet te ontcijferen, zodat deze grote onbe kende althans tijdens de zitting onbe kend bleef. Van de journalist Hommerson was er de beschuldiging, dat Sietsma de eerste was geweest, die een order van de vijand aannam. Verder zou hij huizen hebben gekocht in Bergen en Alkmaar, lande rijen aan het Zeglis ter waarde van f 16.000, terwijl het leeuwenaandeel van de gemaakte winsten waarschijnlijk zou zijn belegd in'een fabriek in het Zuiden des lands. De heer Sietsma zeide, dat het twee huizen waren aan de Jan Jacoblaan, on bewoonbaar verklaarde woningen, en een huisje voor zijn schoonmoeder van f 800 en dat het stuk grond hem f 7500 gekost had. De overval bij Kuitwaard. In October 1944 werden er via de fa. Kuitwaard 68 Bergense auto's gevorderd om munitie naar Arnhem te rijden. Ook de auto van de heer Sietsma werd ge vorderd. Natuurlijk was hij niet van plan, om aan deze oproep gehoor te ge ven, en in overleg met zijn superieuren in de ondergrondse werd een brief op gesteld, waarin gezegd werd, dat de wil goed genoeg was, maar er geen banden waren. Hierop moest S. een keer of zeven op het kantoor van Kuitwaard komen te spreken over banden. Die gelegenheid gebruikte hij om de boek houding te verkennen, daar óp dit kan toor alle gegevens voor de vorderingen aanwezig waren. Een week later werd de zaak „opgerold" door de illegali teit, waarbij de boekhouder om het leven, kwam. De brief, door S. geschreven, was dus niet langer bezwarend, doch gaf ge heel ongezocht blijk van zijn moed. Wat goede Nederlanders ont hulden. Tot nog toe was niet bewezen,' dat S. het uitvoeren van Wehrmachtswerken in opdracht van Nederlandse officieren had gedaan Nu echter verscheen de getuige W. den Toom, officier bij de Militaire Luchtvaart, die Sietsma reeds in de mobilisatietijd had leren kennen, doordat hij vóór een vijfde van de prijs binnen zeer korte tijd hangars op het vliegveld Bergen had gebouwd. Sietsma genoot het vertrouwen van iedereen en in het bijzonder van majoor Schliemer. Na de capitulatie van het Nederlandse leger, toen het eerste contact met Enge land gelegd werd en er opdrachten werden gegeven om de kuststrook tus sen Den Helder en Egmond te bespion- neren, dacht men direct aan Sietsma, die daar volgens verscheidene menin gen de man voor was. Gegevens van hem zijn op allerlei kaarten bijgewerkt. Na de oorlog heeft getuige in Enge land gezien, dat er zeer belangrijke ge gevens bij waren, waarvoor de Waar dering groot Was. En zo kwam de belangrijkste verkla ring deze middag afgelegd: Wij hebben Sietsma gezegd, aldus de heer Den Toom: Wat je doen hebt is belangrijker dan het bouwen van bunkers. Die zouden toch door een ander worden gemaakt. Als je maar gegevens hebt, zijn we tevreden. Ma joor Schliemer was deze mening eveneens toegedaan, f er wijl de op drachtgevers in Engeland, w.o. Lt. ter Zee Schtlp, er ook van wisten. Bétreffende de grote onbekende van het Departement van Oorlog zeide de heer Den Toom, dat deze vijf maanden geleden zijn handtekening had geplaatst ender een opdracht aan S. om het vliegveld Leeuwarden weer op te bou wen. De heer J. Oldenburg uit Bergen ver klaarde eveneens, dat S. gespionneerd ha< en dat van objecten, waar getuige zelf niet eens kon komen Hij vertelde, hoe dheer Den Toom in het begin van de oorlog een proefstuk van Sietsma getoond had De verkeersvlieger der K.L.M., de heer A. van Ulsen, zeide ook, dat hét Wehrmachtswerk uitsluitend met goed keuring en medewerking van de illega liteit was geschied. De zgn. Tobroek-stellingen werden gemaakt, omdat het zinloos zou zijn ge weest, wanneer Sietsma na een weige ring had moeten onderduiken. De heer Van Ulsen was gewestelijk wapenofficier en gaf opdracht aan Sietsma om wapens te halen. D. J. Luiting, technisch student, wist. dat Sietsma nè October 1944 veel vijan delijke auto's onklaar had gemaakt, benzine wegnam en aan wapentranspor ten deelnam. DONDERDAG: Paviljoen Kinhelm, 8 uur: ledenvergade ring VVV. BIOSCOPEN Theater Harmonie: „Les enfants du Pa radis", 7,30 uur (18 Jaar). Victoria Theater: „De witte klippen van Dover" (14 jawr), 8 uur. Cinema Amerlcaln, 8 uur: „De Klokken luider van de Notre Dame"; 14 jaar. boven 14 Jaar. Alkmaar* Bioscoop Theater, 8 uur: „Spionne ln de sehaduW'l tt Jaar. 14 Jaar). VRIJDAG: Gulden VHes, 8,16 uur: Dansavond C11U Wang. Behalve deze verklaringen, voor het Tribunaal afgelegd, waren er nog ver scheidene brieven, waarin de moed van besch. geprezen werd. Wat het financiële gedeelte betreft, waren er nog enkele onduidelijkheden. De gemaakte winst op de werken voor Duitsland uitgevoerd, moest worden geschat op ongeveer f 140.000. Er waren echter geen eindcijfers bekend. De heer Schouten, beheerder, zal hiernaar nog een nader onderzoek instellen. Alvorens mr. C. Smal met zijn plei dooi aanving, maakte de heer Van Ul sen nog de opmerking, dat hij enige dagen geleden in Rome vernam, dat aan degenen, die tijdens de oorlog Italiaanse soldaten hielpen onderduiken, een on derscheiding zal worden nitgerelkt. Zo'n onderscheiding zal ook wel het deel worden van de heer Sietsma, want met gevaar van eigen leven heeft hfj een jaar lang in zjjn kelder een Italiaan laten onderduiken. Het pleidooi. Een zaak als deze, aldus mr. Smal, in teresseert me bijzonder. Want is het ooit vertoond, dat iemand, die voor het Va derland de spits afbeet, door gestook en gezoek en laster voor dit Tribunaal moest verschijnen? De getuigenverklaringen hebben voor zichzelf gesproken. Deze man gebruikte zijn illegaal werk niet als een vlag, die de lading van Wehrmachtswerk moest dekken. Hij handelde werkelijk in op dracht van de beste vaderlanders. Tot slot van zijn pleidooi bracht mr. Smal hulde aan de vrouwen van de be schuldigden, die tijdens de moeilijke jaren ook hun aandeel hebben geleverd in de strijd. Pleiter verzocht de tenlasteleggingen vervallen te verklaren, in de hoop, dat de stemmen, die deze mensen reeds sinds de bevrijding hebben achtervolgd, eindelijk zullen verstommen. Door de Tweede Kamer van hét Tri bunaal werd gisteren uitspraak gedaan in de volgende zaken: J. B. L., Alkmaar, voor nader onder zoek aangehouden. C. J. W„ Schermer, internering vö'or de tijd van drie jaar en drie maanden, beurdverklaring van f 4000. Ontzetting ting uit de rechten. S. D., Koedijk, internering voor de tijd van twee jaar en negen maanden, ver beurdverklaring van f 4000. Onzetting uit de rechten. A. de W„ Koedijk, verbeurdverklaring van f 2000. Ontzetting uit de rechten. G. J. de G„ Alkmaar, internering voor de tijd van vier jaar, .verbeurdverkla ring van f 250. Ontzetting uit de rechten, in het bijzonder uit het recht om bij de P T.T. werkzaam te zijn. G. van der E.. Uitgeest, internering voor de tijd van drie jaar en negen maanden. Ontzetting uit de rechten. Het eerste transport gaat vertrekken van de kinderen, die voor rekening van de Stichting „Het Vierde Prinsenkind" een week gratis in één dér vacantie- oorden zullen verblijven. De doelstelling van deze Stichting is bekend, n.l. aHet verzorgen van 'n vacantie van door de oorlog getroffen kinderen. On der door de oorlog getroffen kinderen Worden verstaan kinderen, wier vader of kostwinner in de verzetsstrijd, door oorlogsgeweld of maatregelen van de bezetter om het leven is gekomen, of wier vader of kostwinner hierdoor der mate invalide is geworden, dat hij niet meer in staat kan worden geacht in het onderhoud van zijn gezin te Voorzien, b. Bij voldoende geldelijke middelen, het nemen van verdere maatregelen tot levensveraangenaming van bovenge noemde kinderen. Op 1 Augustus a.s. vertrekt het eer ste transport kinderen, welke door be middeling van het Districtsbureau voor de Verzórging van Oorlogsslachtoffers te Alkmaar züllên worden uitgezonden, naar het vacantiê-oord „Vledder" bij Steënwijk. Het eerste transport bestaat uit 206 kinderen, allen van 9 tót 14 jaar, welke per autobussen zullen worden vervoerd. Op 9 Augustus worden de kinderen weer teruggebracht. Zaterdag zal de heer P. de Boer de dag herdenken dat hij voor 25 jaar bij bovengenoemde Maatschappij in dienst kwam als chauffeur-besteller. Bij de uitbreiding van het autopark werd hij steeds meer belast met het nazien en repareren van de wagens. Ve len met wie hij geregeld uit de aard zijner werkzaamheden in aanraking kwam, zullen hem zich herinneren als een steeds hulpvaardig en prettig man. geslaagd Aan het Conservatorium te Den Haag is geslaagd voor het Staatsexamen Muziek-theorie L. O. onze stadgenote mej. Riet Schouten. Overweldigende belangstelling Dof sloegen de omfloerste trommels, plechtig klonk de treurmuziek, toen de Postharmonie gistermiddag haar voor zitter, W. A. van Houten, naar zijn laat ste rustplaats begeleidde, en de stille stoet vanaf het sterfhuis aan de Zaag molenstraat door de straten trok. De talloos velen, die langs de weg stonden geschaard, zagen de stoet in stilte langs zich trekken naar 't postkantoor, waar een deputatie van het personeel een krans aan de lijkwagen hechtte en zich aansloot bij de rij. De lijkwagen, waaraan behalve de krans van Directie en personeel van 't postkantoor, nog verschillende andere kransen hingen, werd gevolgd door een open rijtuig, geheel gevuld met bloem stukken, de meeste in de tinten wit en lila, en daarachter kwamen de vijf volgrijtuigen. Grote belangstelling. Toen de stoet om ruim half vier, de stram-marcherende Postharmonie nog steeds voorop, de begraafplaats had be reikt, hadden zich daar al honderden en honderden verzameld, om blijk te geven van hun medeleven met de ach tergelaten betrekkingen en te getuigen van hun hoogachting en waardering voor de overledene. De belangstelling was overweldigend en de talloze aanwe zigen hadden zich 'n uur wachten in de gloeiende zon getroost, om afscheid te nemen van de heer Van Houten, daar mee opnieuw bewijzend welk een grote plaats de ontslapene in de Alkmaarse samenleving tijdens zijn werkzaam le ven innam. De Postharmonie stelde zich op, de tamboers schaarden zich langs de ge opende groeve, en terwijl het korps zachte treurmuziek ten gehore bracht en het met rouwcrêpe omfloerste vaan del plechtig neeg, werd het stoffelijk overschot aan de schoot der aarde toe vertrouwd. Ontelbaren strooiden bloemen op de kist, ontelbaren bleven hun ontroering nauwelijks meester toen ze een laatste blik wierpen op de geopende groeve. Een weelde van kransen en bloem stukken dekte later 't graf, waaronder wij die opmerkten van Directie en per soneel van het postkantoor, van diri gent, bestuur en leden van de Post harmonie, van zusterverenigingen en nog vele anderen. Een lange rij sprekers getuigde van hoogachting en oprechte bewonde ring voor het ontzaglijk vele, dat de heer Van Houten tijdens zijn leven presteerde, niet alleen als voorzitter van de Postharmonie, maar ook tijdens zijn zeventienjarige loopbaan bij de Poste rijen, waar hij zich door eigen wils kracht en onverwoestbare ijver wist op te werken van veertienjarig hulpbestel ler tot lid van het kantoorpersoneel. Een lange rij sprekers. Van de sprekers noemen wij de heer Grevelink, directeur van het postkan toor, die, hoewel hij slechts kort met de heer Van Houten had samengewerkt, toch uitdrukking wilde geven aan zijn bewondering voor diens prestaties; de heer Verhagen, die sprak namens de directie te Haarlem en namens het per soneel van het telefoonkantoor; de heer w van de Vall namens de Alkmaarse afdeling van de Ambtenarenbond; mevr. Brandt-Groeneveld, leidster van de af deling Maatschappelijke Zorg, die sprak namens het hoofdbestuur van P.T.T. Er werd gesproken namens de Ned. Bond van Postharmoniegezelschappen, namens de Amsterdamse Postharmonie en namens verenigingen, waarvan de heer Van Houten een bestuursfunctie bekleedde. Aan het slot van de plechtigheid dankte de heer Rijn, commies bij PTT, op verzoek van de familie de aanwezi gen voor hun belangstelling. Hoog bezoek. Voor het eerst na acht jaren baadde Bergen weer in een zee van licht. Een oude traditie is weer herleefd. Het was Woensdagavond weer een ouderwets lichtfeest, waarvan duizenden en dui zenden uit wijde omtrek hebben geno ten. Het centrum van het sprookjesland was weer de eeuwenoude Kerkbrink- Een mensenzee golfde en deinde rond dit fantastisch verlichte middelpunt van Bergen. Ook de zware breedgetakte 300-jarige linde liet zich niet onbetuigd bij dit lichtfeest. De Oude Prins vormde een fraai be gin van de Breelaan, waar de bewoners woekerende met de hen ten dienste staande middelen, met grote vinding rijkheid, iets moois hadden getoverd. De Stationsstraat bood weer iets an ders met haar verlichte kronen en tover achtig mooie trottoirbegrenzing. Deze buurt genoot de eer van hoog bezoek. Aangelokt door het licht, streken hier Heer Langbeen en zijn wijfje neer, waarmee een lang gekoesterde wens ln vervulling ging. De Ruïnelaan was een zee van licht. De 400 meter lange weg bood een fan tastische aanblik. Aardig was de voor 't Witte Huis aangebrachte fontein, waarvan de druppels als diamanten schitterden in het gekleurde licht. Jan Oldenburglaan, Russenweg, Dorpsstraat, Kerkstraat, Molenstraat, het was overal licht en overal genoot de enthousiaste menigte. Verschillende particulieren droegen het hunne bij tot het welslagen, zoals de firma Wijs en Broers met een tuinverlichting, De Rus tende Jager door verlichting met schijn werpers, de heer J. Hogervorst door een rij kaarsen in de vensterbank, enz. Overal heerste een opgewekte stem ming, welke nog verhoogd werd door Bergens Harmonie, die overal feest klanken deed horen.en door het prachtige weer. Summa summarum: een schitterend geslaagde verlichtingsavond. „Akeela, wij doen ons best....", zo heeft een paar dagen lang iedere morgen door de duinen van Callantsoog geklonken, als de horde welpen rond de raadsrots was verzameld aan het begin van weer een nieuwe dag van zon en wind en ge zondheid en spel en genieten. Want een spel is het, een spel, dat kleine jongens héél veel leert en hen helpt, hen tot nutttige leden van de maatschappij te vormen. Het spel van de welpen, onder leiding van Akeela, en waarbij geen mensen be staan, maar alleen maar dieren, dieren in de jungle. Daar is Akeela, de oude, eenzame grijze wolf, en Baloe, de beer, en Shere Khan, de tijger, en de Tabaqui's en Bagheera en de horde welpen. De welpen van de Alkmaarse Victorie-groep, die in de afgelopen vier dagen van deze week hun eerste zomerkamp hebben ge houden in de gouden duinen van Callantsoog. den, vorken en lepels in gereedheid om de hongerige welpen te ontvangen. De hele horde was naar het strand om te zwemmen onder de vertrouwde hoede van Akeela van Dongen en twee welpenleidsters en al van verre klon ken de jonge opgewonden stemmen door de stilte van de duinen, toen de welpen met rammelende magen van zee terugkeerden. Toen leek het inder daad een wilde horde, maar een paar woorden óf een stoot op de fluit zijn voor Akeela voldoende. Het werd stil, toen de kereltjes in afwachting om de tafel geschaard waren, zó stil, dat je alleen nog maar het jubelen van een leeuwerik kon horen en heel in de verte het hinniken van een paard en het fluiten van een stoomboot in het kanaal, Toen was het: „Eet smakelijk" eh rammelden de borden en rikketik ten de vorken, tot alles schoon op was. De tekenaar maakte een paar krab bels en die moesten de jongens na tuurlijk zien en nooit kan iemand zich trotser hebben gevoeld dan hij, toen hij werd toegejuicht met eèn driemaal herhaalde yell „Hoe is-ie.... steengoed, steengoed, steengoed, móórd!!" En la ter nog eens opnieuw: ..K-o-l-o-s-s-aal, kolo-kolo-kolossaal". Vier dagen lang één onafgebroken spelen en genieten in de vrije natuur, bestaat er voor stadskinderen iets mooiers? En ondertussen leren, heel veel dingen leren. Van die heel gewone dingen, maar waar je toch eigenlijk zo weinig van weet. Namen van bomen en struiken en bloemen en de leefwijze van allerlei dieren, die in de duinen huizen. En natuurlijk vlugheid en be leefd zijn en ordelijkheid en eerlijk heid. Vier vlaggen. Van 's morgens om zeven uur iede re lange dag weer opnieuw, tot acht MET DAARACHTER DE ÓAADSROT#... Daar, aan de Westerweg, op het land achter de boerderij van Bree- mer, stond de keuken, daar was de raadsrots gebouwd, daar stond de tent van de verkenners. Het wordt zo vaak gezegd, en even zovele ma len erg onnadenkend: „Neen, die pad vinderij is alleen maar militairisme, daar wil ik mijn kind niet bij heb ben". Maar kijk dan eens naar de op gewonden gezichten van de welpen, naar de ernst, waarmee ze iedere morgen weer hun Akeela beloven, hun best te zullen doen, naar de toe wijding, waarmee ze iedere opdracht uitvoeren, in een onderlinge naijver, om steeds weer de beste te zijn. leder voor zich en als groep. Met trots Wijzen ze op de insignes op hun mouw, met trots op de tekens aan hun totem met de gesneden wol- venkop. Dwang bestaat niet, alles ge beurt vrijwillig en een padvinder doet niet iedere dag een goede daad omdat het moet, of om een ander een plèzier te doen, maar ook en bovenal, om zich zelf. Want wie goed doet, goed ont moet en juist geven en dienen maakt gelukkig en zonnig. Orde en netheid. In de koestal van de boerderij la gen de strozakken en stonden de kof fertjes in een rij. Keurig netjes zag het daar uit, de bedden langs de kant gespreid, opgeruimd en ordelijk. In de keuken had alles zijn vaste plaats, messen in de grond gestoken, de vorken aan een rek, pannen en borden op hun plaats en op een houtvuurtje tussen een paar sténen stond een grote ketel met pap, die het dessert vormde na èen konings maal van aardappelen met sla. Wat verderop, met daarachter de raadsrots, stond een lange tafel op schragen, met een stuk óf wat banken en gfoentênkistjes als zetels, en bor- Zaterdag wordt op het Gemeentelijk Sportpark een algemene sportdag ge houden. Geturnd zal worden door de Alkmaarse turnverenigingen. Estafet tes worden gehouden door de Alkmaar se voetbal-, turn- en athletiekverenl- gingen en er zijn wielerwedstrijden van bekende rijders. uur in de avond, als de zon al be denkelijk naar de horizon begint te zakken en als de dag bekroond wordt door 'n heus kampvuur en Akeela verhalen vertelt, waarbij zelfs na al dat genieten de jongens hun ogen openhouden, zó mooi zijn ze. Zo leefden daar de Alkmaarse wel pen en ze leerden en speelden en ze werden gebruind en gestaald door de zon en de zeewind en beleefden vier onvergetelijke dagen. En toen wij te rugliepen naar het dorp, door brem eft de hei, tussen de duinen en de bosjes, klapperden daar. achter ons aan de mast vier vlaggen, de gele welpenvlag met de groene wolfskop, de vlag van de Victoriegroep, een héél groot vier kant dundoek met groene blokken en boven alles uit het nationale rood-wit- blauw. Vier vlaggen, die al uit de verte te kennen gaven: Hier staat het eerste zomerkamp, dat de Alkmaarse welpen houden in de duinen van Callantsoog tussen de bramen en duindistels, onder de blauwe hemel met witte wolken- proppen. Thans behoort het kamp weer tot 't verleden, maar niet één van de enthou- saiste welpen zal het vergeten en een jaar lang zullen ze kunnen terugden ken aan vier onvergetelijke dagen rond hun raadsrots in het duin!

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2