Zal Djogja niet bezet worden? NAAR NIEUW CONTACT MET DE REPUBLIEK DE NOORDMOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Wereldkampioenschappen wielrennen 1948 in ons land Hors d'Oeuvre Amerika zal in later stadium diensten aanbieden Aanstaande landingen bij Tjilatjap? Indonesische burgerwacht en Internationale Brigade Engelse Minister bij vliegtuiglanding gewond VIER DAGEN NIJMEGEN Één deinende mensenmenigte, één enorme bloemenzee DE KRANT GRATIS 32 Doden TEGAL BEZET Republikeins legerbericht Poerwakarta, Pamanoekan en Pasoeroean bezet Militair vliegtuig bij noodlanding vernield PALMOLIE OP KOMST Grieks vuur Weer&etidti BUREAU: VOORD AM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 33«0 REDACTIE 3903 Giro 187294 Dir.: 3. BJjlsma ZATERDAG 36 JULI 1947. Voortzetting van de 144E JAARGANG No. 145. ALKMAAESCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties; 14 cent per millimeter. „Waagjes" tot li woorden 75 ct„ elk woorfit meer 5 ct., uitsluitend contant Abonnementen; f 1.1 0 per maand, t 3.25 per to wavtsa' Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert plv. Tj. N. Adem». Republiek zou in dwang positie gebracht worden Eric Warner, de correspondent van Agence France Presse te Batavia noemt het belangrijkste feit uit het Nederlandse legerbericht van giste ren de bezetting van Poerwakarta, de zetel van bet Republikeinse hoofdkwartier voor West-Java, als mede de bezetting van Madjalaja en Tjitjalengka. Hieruit valt af te leiden, aldus de correspondent, dat de Nederlanders be ogen een wig te drijven in Z. O.-rich- ting teneinde "Tjilatjap, de enige be langrijke haven aan de zuidkust van Java, te bezetten. De Nederlanders zouden hun acties beperken tot de bezetting van Oost-en West-Java, met uitzondering van Ban tam. Waarschijnlijk om politieke re denen wordt afgezien van de bezet ting van Midden-Java, waarvan de voornaamste steden als Djogjakarta, Soerakarta de bastions van da Repu bliek zijn. Veelbetekenend noemt Warner het, dat geen enkele aanwijzing wordt ge geven omtrent de acties van de uit Semarang in Z.-richting vertrokken troepen, ofschoon volgens het leger bericht de Republikeinen zich zeer dicht bij Malang bevinden. Het zou de bedoeling van het Ne derlandse opperbevel kunnen zijn, de troepen, die op het centrale front eni ge kilometers van Malang opereren, Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan der Nederlandse Wielren Unie heeft de IT.C.L de wereldkam pioenschappen wielrennen 1948 toegewezen aan Nederland. De baanwedstrijden zullen in *t Stadion te Amsterdam plaats vin den, dekampioenschappen op de weg te Valkenburg. De wedstrij den zullen waarschijnlijk op 39 Augustus plaats vinden. tot stilstand te brengen en hen op een respectabele afstand van Djokjakarta en Soerakarta te handhaven om aldus een „Zwaard van Damocles" op het hart van de Republiek te richten. De Republikeinse regering, die, bedreigd door de Nederlandse troepen aan haar poorten en van iedere verbinding met het andere gebied verstoken, nog slechts een klein en overbevolkt ge bied, dat niet zichzelf voorzien kan, onder controle heeft, zou in die om standigheden niet anders kunnen dan toegeven aan de Nederlandse eisen, al dus AFP. DE VIERDAAGSE II« kora juist van de Vierdaagse terug en wat mij betreft had het langter kunnen duren, ik ben niet moe. Ik wil niet zeggen dat het niet warm is toegegaan, maar als je maar flink tippelt voel je de warmte niet meer. Zo'n veertig of fcestig kilometer zitten er zo op. Daarbij komt dat ik altijd wel iemand vind waarmee ik on derweg praten kan, dat leidt af. Ik loop van nature achteruit, heb dan altijd iemand tegenover me waarmee ik in discussie treden kan, werkelijk treden, met fikse tred. En als je maar vèr treedt vertreedt je je Zo ging het de eerste dag en zo ook de tweede. Maar op de derde dag kwam ik in gesprek met iemand, die schichtig om zich heen keek, en toen ik vroeg wat hij zocht, zei hij, dat hij bang was voor leeu wen en of ik niet ergens in de verte een oase zag, zo'n palmen bosje bij een bron. De stakker was zich gaan verbeelden dat hij in de Sahara liep. Ik heb hem moeten afleveren bij de genees kundige dienst. Soms liep ik wat op met de groep luchtstrijdkrachten, dan had ik het wat luchtiger; soms met die van de Kon. Marine, dan rook je letterlijk de zee en ook dat was fris. Je moet op zo'n wandeling natuurlijk je ge zelschap weten te kiezen. Op de derde dag haalde ik de dames- groep „De Blauwvosjes" uit Nij megen in. Aardige kinderen. Zij hadden allen, ondanks de warm te, een blauwvos om de hals, dat hoorde zo en zo is nu eenmaal de vrouw: mooi en kostbaar bont gaat vóór; eerst behaagzucht, dan de behagelijkheid. Met een van die meisjes Jieb ik nog heel wat te stellen gehad. Zij was met een van haar voetjes in het door de hitte week ge worden asfalt vastgeraakt Ze zat muurvast vastgeklèefd Ik aan het trekken, maar er was geen verwrikken aan. Ik rukte en rukte en zij begon te schreien van wanhoop en spijtigheid; ik hoop tenminste dat het niet was van pijn. Gelukkig kwam er wel dra een zware tractor voorbij Wij hebben toen een kabel om haar middel geslagen en hoewel de tractor driemaal op zijn ach terste wielen ging staan en de motor enige malen afsloeg is het ten langen leste toch. gelukt hei kind uit het. drabbige teer los té> krijgen Haar ene been was wel één decimeter of zo langer ge worden dan het andere, maar zij liep toch vlug door. Lange be nen zijn trouwens voordelig op zo'n wandelingetje. Enfin, na gedane arbeid is het zoet rusten. Ik zit nu in een makkelijke stoel en mijn vrouw beklaagt me omdat mijn neus <J°or de zonnebrand weggeschil- ferd is Maar ik heb daarvan geen weet. Ik kijk nooit op mijn neus. KREEFT. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten dat de V.S. in een later stadium hun diensten zullen aanbieden om een oplossing in Indonesië te hel pen vinden. Van Nederlandse zijde deelde men ons mede, dat Nederland zich tot nu toe tegen arbitrage door een derde partij verzet had, voorzover deze een inmenging in interne aangelegenhe den zou betekenen, maar men weiger- ia voorspellingen te doen over de houding van Nederland in de toe komst. Het Republikeinse legercommuniqué, hedenochtend door Radio-Djokja om geroepen, maakt melding van een Ne derlandse vloot voor de Zuidkust van Bantam. Op verscheidene plaatsen van Mid den-Java worden gevechten geleverd, waarin de Nederlanders tanks gebrui ken. Verkenningsvluchten boven een uit gestrekt gebied in West-Java, dat toe behoort aan de Anglo-Dutch Planta tion Company, hebben uitgewezen, dat Soebang, het centrum van dit gebied, met inbegrip van de krachtstations vol komen is verwoest. De Republikeinse regering heeft be vel gegeven tot bewapening van Indo nesische burgers in een „Burger wacht". Radio Djogjakarta deelde me de, dat een half bataljon vrijwilligers door de Indonesiërs is gerecruteerd uit vreemdelingen op Java, dat de kern zal vormen van de internationale bri gade waarover Sjahrir gesproken heeft. Het vliegtuig, waarmede de Britse minister vor Overzese handel, Harold Wilson, Vrijdagavond uit Moskou te rugkwam van zijn handelsbesprekin gen aldaar, heeft op het Londense vliegveld een ongelukkige landing gemaakt, waardor het zwaar bescha digd werd en Wilson zelf gewond ge raakte. Naar verluidt zouden ander in zittenden van het vliegtuig om het le ven gekomen zijn. In opdracht van de NIWIN is door een carosseriefabriek te Eist de eerste „toneelwagen", bestemd voor het geven van uitvoeringen voor onze jongens in Indië, vervaardigd en afgeleverd. In vijf minuten tjjds is deze wagen, in een volledig toneel, compleet met verlichting en radio herschapen. We zien hier de wagen, waarvan één der wanden geheel uitklapbaar is, in „toneel stand". Binnen enige dagen zal het transport naar Indië plaats vinden. Met marsmuziek de stad binnen (Per telefoon), Nijmegen, Vrijdagavond. En breng nu eerst even hulde aan de EHBO, die deze vier dagen bergen werk heeft verzet en de dank van alle wandelaars verdient. Zo begon vanavond onze medewer ker in Nijmegen zijn relaas over de laatste dag. En hij vervolgde, dat ze het allemaal tot een goed einde hadden gebracht op een paar man na. En dat het me deleven van de bewoners in en om Nijmegen meer dan groot was. Ge woonweg onbeschrijfelijk, zei hij. Er werd vanmorgen gestart door 6214 wandelaars, die het lichter zou den hebben dan alle vorige dagen. In de eerste plaats was het iets minder warm, in de tweede plaats waren de wegen wat beter eri in de voornaam ste plaats: het was de laatste dag en dat gaf iedereen moed. De uittocht vanmorgen was al fees telijk en de marsweg naar Grave en omstreken was dicht bezet met een enthousiaste mensenmenigte, die de wandelaars toejuichte, hun verver singen aanbood en voor diverse trae- taties zorgde. En naarmate men dichter bij Nijme gen kwam, werd het medeleven zo mo gelijk nog groter. Toen kwamen de bloemen te voorschijn en tal vangroe pen en individuelen werden met kleu rige bloemen versierd. Ongeveer t km buiten de stad was de muziek. Staf- muziek van diverse regimenten, van de LSK, van de Koninklijke Marine, mu ziekgezelschappen uit Nijmegen zelfs. TOT 1 AUGUSTUS A.S. Zü, die zich thans opgeven als abonné van dit blad, ontvan gen de vóór 1 Aug. verschij nende nrs. gratis. Aanmelden bij ons Bureau of bij een der bezorgers. Abonnements prijs 38 cent per week; 1.10 per maand; 3.35 per kwartaal. V.J Ze waren gekomen om de wandelaars op de laatste kilometers te vergezellen en hen als het ware op vleug'len der gezangen naar het eindpunt te brengen. Vrolijke marsen klonken, naar har telust werd meegezongen of gefloten en daverend klonk het applaus langs de rijen toeschouwers, die in nimmer gekende getale langs de marsweg ston den. En opnieuw kwamen de bloe men, de kransen, de geurige lauweren, zodat weldra niemand der zes duizend man zonder bloemen was. Nijmegen was dol van Vierdaagse vreugde. En op de Wedren concen treerde zich alles, wat maar iets met de Vierdaagse te maken had. Daar werden direct de prijzen uitgereikt, daar vond men eindelijk de beloning, het kruis der Vierdaagse. En vanavond en vannacht is het feest in de stad. Tot drie uur toe. Er is ca baret, er is dansen, er zijn concerten, er is van alles en nog wat. Nijmegen viert feest. En herneemt morgen zijn oude aan zien. Ze is goed geweest, deze Vierdaagse! De verliezen aan Neder landse zijde sedert het begin van de acties in Indonesië bedragen 32 Doden 41 Gewonden 7 Vermisten Volgens onbevestigde berichten is een Nederlandse colonne, bestaande uit vierhonderd gevechtswagens en vrachtwagens met troepen, welk i het bezette Cheribon uit in Ooste lijke richting oprukt, heden Pekalon- gan, halverwege tussen Cheribon Semarang, genaderd. Tegal, 48 km ten Oosten van Cheri bon, is bezet en indien ook Pekalon gan zou zijn bezet, zou hiermee de ge hele weg langs de noordkust van Ja va tussen Batavia en Semarang in Ne derlandse handen zijn. Een Republikeins legercommuniqué meldt zware gevechten te Probolinggo en Loemadjang, waaraan de gehele bevolking deelgenomen heeft. In Midden-Java zijn Republikeinse strijdkrachten, gesteund door de plaatselijke bevolking, in de buitenwij ken van Semarang aan de noordzijde der stad binnengedrongen. In de stad zelf zouden gevechten uitgebroken zijn tussen Nederlandse soldaten en hun eigen huursoldaten. Deze gevechten zouden nog voortdu ren. In West-Java wordt nog gevoch ten te Soemedang, Krawang, Cheribon en Tjimahi. Donderdag hebben drie Nederlandse vliegtuigen Koeningan ten zuiden van Cheribon uit de lucht aangevallen, aldus het communiqué. Te Batavia verwacht men binnenkort hervatting der besprekingen (Telegrafisch van onze Indische correspondent). Reeds thans wordt er te Batavia gesproken over hervatting van de be sprekingen met de Republiek, die bin nenkort verwacht wordt. Hoe zich dv nieuwe onderhandelingen echter zul len ontwikkelen is nog een open vraag. Met spanning wordt hier afge wacht, welke wegen er bewandeld zullen worden en of zij begaanbaar zullen blijken te zijn. Ondertussen schijnen doel en aard van de militaire politiemaatregelen niet overal begrepen te worden. Het beste bewijs evenwel voor de officiële opvatting, dat er van oorlog geen sprake is, ligt wel opgesloten in het feit, dat temidden van de honderddui zenden Indonesiërs, die Batavia bevol- Zuiveringsacties op Midden- en Oost-Java Loyale houding der bevolking Gistermiddag te 17 uur is te Batavia het officiële legerbericht uitgege ven. Het luidt als volgt: In West-Java werden Poerwakarta, 18 kilometer ten zuiden van Tjikam- pek, Pamanoekan, Madjalaja, Tjitja- lenka, Pasarboengoer en Pegandan- baroe bereikt en bezet. De ondernemingen Tjipetir en Pa rakan Salak in het gebied van Soeka- boemi werden bereikt. Op deze onder nemingen had brandstichting plaatsge had. De tunnel bij Saksaat, in de spoorlijn BandoengPoerwakarta, is in onbeschadigde toestand aangetroffen en bezet. - Tjikalong-Wetan, gelegen beoosten de lijn Tjimahi-Poerwakarta, werd bezet. In de buurt van de reeds genoemde plaatsen Tjitjalenka en Madjalaja is door de Republikeinse gewapende troe pen veel vernield en verbrand. MALABAR BRANDT. Luchtverkenning wees uit, dat het bekende radiostation Malabar in brand staat. MIDDEN-JAVA: Zuiveringsacties hadden plaats in de omgeving van Banjoebiroe. OOST-JAVA: Pasoeroean werd bij verrassing bezet. In de omgeving van Probolinggo werden zuiveringsacties uitgevoerd, waarbij arrestaties werden verricht. Djatiroto werd bezet, waarbij de aldaar gelegen 'suikerfabriek in on beschadigde toestand werd aangetrof fen. Tijdens de zuiveringsacties in de oosthoek bij Pranjakan werd een Duit ser gevangen genomen. De verbinding tussen Loemadjan en Djember werd tot stand gebracht. In de stad Modjokerto hadden gedu rende de nacht van 23 op 24 Juli infil traties plaats. De daartegen genomen maatregelen hadden een volledig suc ces. SUMATRA: Bij Medan ondernamen gewapende Republikeinse groepen in de nacht van 22 op 23 Juli aanvallen op het pas door Nederlandse troepen Dezette Bmdjai, terwijl ten Oosten van Medan op enkele Nederlandse posten en patrouilles werd geschoten. Ook in het nieuw bezette gebied rond Medan vinden zuiveringsacties plaats. De treinverbinding tussen Me dan en Arnhemia werd hersteld. Rond Padang werden eveneens de zuive ringacties voortgezet, zonder dat weer stand van betekenis werd ondervon den. Aanzienlijke hoeveelheden wapens werden in beslag genomen. Aan Republikeinse zijde bedroegen de verliezen hier enkele doden. Uit Palembang wordt bericht, dat Baroeradja, 150 km ten zuidwesten van de stad, werd bezet. De houding van de bevolking te genover de Nederlandse troepen laat nauwelijks iets te wensen over. Men toont zich hier en daar weliswaar wat onzeker, doch el ders, bijvoorbeeld in Cheribon en in verschillende plaatsen in de Preanger en in Oost-Java, werden de troepen met enthousiasme ont vangen. De bevolking uit de om streken van het vliegveld Kalid jati liep toe om hulp te verlenen bij het noodzakelijk, herstel. Hier door was dit vliegveld Donderdag reeds voor gebrnik geschikt. Op gemerkt kan worden, dat bii de bevolking allerwege begrip blijkt te bestaan omtrent de taak van de Nederlandse troepen. Van tegenstand van enig gewicht is, uit militair oogpunt bezien, nauwelijks sprake. De verliezen aan onze zijde se dert het begin van do acties be dragen 32 doden, 41 ""ion en 7 vermisten. ken, de; Republikeinse politie weer vol ledig in functie is, dat de Republikein se bladen weer verschijnen en dat de Nederlandse militairen vanaf heden weer ongewapend op straat mogen verschijnen. Hoewel de omvang der door de T.N.I. (ex-T.R.I.) aangerichte vernie lingen nóg niet geheel vast staat wordt langzamerhand wel duidelijk, dat de tactiek der verschroeide aarde zeer onvolledig is toegepast. Tal van krachtstations en fabrieken zijn onbe schadigd in Nederlandse handen ge vallen. Zelfs de spoorweg naar Ban doeng, die volgens Republikeinse be richten drie weken geleden reeds op geblazen heette, blijkt volkomen in tact te zijn. Het leven in de grote steden gaat rustig door; de prijs van de rijst daalt en de verhouding tot de Indonesiërs is niet verslechterd. Dit alles wijst op een geringere aanhang van de Repu bliek dan, men verwacht had, hetgeen ook wel blijkt uit de oplagecijfers der Indonesische bladen. Bij het houden van schietoefeningen op de Noorderhei bij de legerplaats Harskamp kreeg een militair vliegtuig Vrijdagmiddag te kampen met motor defect. Bij de noodlanding kwam een van de vleugels in aanraking met de grond. Het gevolg was dat het toestel in aanraking kwam met de grond, het toestel in drieën brak en de bestuur der, een sergeant-vlieger, er uit ge slingerd werd. Met ernstige kwetsuren werd hij per Rode Kruisauto naar Arnhem overgebracht. Op 30 Juli zal het m.s. „Sumatra" van de Stoomvaart Maatschappij „Neder land" in Amsterdam aankomen met o.a. een lading van 2000 ton palmolie aan boord, die bestemd is voor de Neder landse regering. Dit is voor het eerst, dat een dergelijke hoeveelheid van dit voor ons land zo belangrijke product na de oorlog hier binnenkomt. Het be treft een partij, die na de capitulatie van Japan te Belawan is gevonden en daar geruime tijd opgeslagen is ge weest. Zoals bekend, wordt palmolie gebruikt bij de vervaardiging van zeep Ieder zal wel eens gehoord hebben van Grieks vuur. Het bestond voor zo ver men heeft kunnen nagaan, uit een mengsel van lichtbrandbare en explo sieve stoffen, dat door de Grieken, reeds vóór de aanvang onzer jaartel ling, in de zee-oorlog als wapen werd benut; een zeer geducht wapen, want de schepen, destijds slechts van hout vervaardigd, waren tegen dit soort vlammenwerpers niet bestand. Het ge heim van het gevaarlijk product is ver loren geraakt, maar iets van het licht ontvlambare en explosieve is in het volkskarakter der Grieken blijven voortbestaan en zij hebben deze trek ook hard nodig gehad daar zij zich, ge legen op de grens tussen twee wereld delen, door de eeuwen heen slechts moeizaam hebben kunnen handhaven. De geschiedenis der Grieken is dan ook rijk aan oorlogen, welke tot op de huidige dag hebben voortgeduurd. Her haaldelijk is hun gebied door de Tur ken belaagd en verminkt; aan de Bal kan-strijd hebben zij hun weinig aan lokkelijk deel gehad; Mussolini heeft het Griekse volk in de jongste wereld oorlog gesleept; de troepen van Hitier hebben het land onder de voet gelopen en toen de Centrale mogenheden ten slotte capituleerden is Griekenland ten prooi gevallen aan een burgeroorlog waarin de Anglo-Amerikanen enerzijds partij hebben gekozen rn de Sovjet- Unie aan de andere kant. Men zou tussen de burgeroorlog die vóór het uitbreken van de wereldbrand in Spanje heeft gewoed en waarmede de Russen, Italianen en Duitsers als 't ware generale repetitie hielden voor het bloedige drama dat weldra zou worden opgevoerd, en de strijd welke thans in het noorden van Griekenland woedt en waarin het Griekse volk eveneens de speelbal geworden is van tegengestelde machten n.l. 't com munistische Rusland en de voor hun economische belangen waakzame Ang lo-Amerikanen een parallel kunnen' trekken. Het Griekse vuur woedt voort en wordt van twee zijden onafgebro ken gevoed. Amerika heeft de regering te Athene in de aanvang door vloot-demonstraties morele steun verleend, en Engeland heeft troepen aan land gezet ter bevei liging van het wettige bewind, zodat de communistische opstand, waardoor dit bewind werd bedreigd, spoedig werd onderdrukt. Doch de communis tische infiltratie uit de andere Balkan- landen duurt voort, de strijd aan de Noord-GrieKse grens nam in hevigheid toe en Amerika steunt thans de tegen partij met een gul dollar-crediet van 350 millioen, waarvan, naar van Ame rikaanse zijde verluidt, de helft aan leger en vloot ten goede komen zal. Voorts heeft de Veiligheidsraad op Anglo-Amerikaans initiatief een per manente commissie willen vormen die op de Balkan-landen toezicht zou moe ten houden, opdat deze niet langer steun zouden kunnen verlenen aan de opstand. Naar zich denken laat, heeft Rusland zich hiertegen verzet en als tegeneis het terugtrekken van alle bui tenlandse troepen uit Griekenland ge steld. Inmiddels heeft* een andere com missie, de Balkan-subcommissie van de Ver. Naties, geconstateerd, dat gue- rilla-strijders uit Albanië een aanval hebben ondernomen op Konitza, en zij heeft dit een zorgvuldig voorbereide operatie genoemd. En de voorzitter van de commissie van buitenlandse zaken uit het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft dezer dagen ver klaard, dat Amerika „meester van het fort Griekenland" blijven moet, wil het voorkomen, dat Rusland zich van Grie kenland meester maakt. Dit is zeer zeker een krasse uitlating en wel ge schikt om de anti-communistisch gezin de gemoederen in dc Nieuwe Wereld in opschudding te brengen. Voorlopig steunt Amerika de benar de regering te Athene rijkelijk met crediet voor bewapening. Er staan nog duizenden Engelse soldaten op Griek se grond en een Brits smaldeel zal in de Griekse wateren kruisen of is daar reeds voor anker gegaan. Klaarblijke lijk zijn de Engelsen en Amerikanen van militaire interventie niet wars wanneer eigen politiek en economisch belang op het spel staat. Maar spelen met vuur blijft gevaarlijk, ook al is het Grieks. U. Windstille nacht met plaatselijk nevel of mist. Morgen over het algemeen zonnig, warm weer, maar met geleidelijk iets toene mende onweersactiviteit. Weinig wind, aan de kust echter tijdelijk geen wind. MALANG IN NEDERLANDSE HANDEN. Naar de correspondent van Aneta te Cheribon meldt heeft een Nederlands generaal hem meegedeeld, dat Malang thans in Nederlandse handen is. In Modjokerto zijn de onlusten be dwongen. De stad is weer rustig.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1