Elfhonderd gewonden te Brest India brengt Indonesische kwestie voor V.N. e tuinder an Zee aken Rijkseenheid" etitie op DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Hors d'Oeuvre Buitenlandse belangstelling. Enorme ravage door ontploffing Leden P.v.d.A. dringen aan op Partijcongres De guerilla in Griekenland Dodencijfer thans vijftig Post voor militairen Wereldkampioenschappen Nederland kriifft 200 millioen dollar Nieuw statenlid benoemd Klopjacht op Engels kindermoordenaar Vergiftigde muggenolie Zeven branden in zeven weken W&erAedcfU Distributienieuws Het buitenland en wij r niemand erkt d van een bader lag een donke- mdfeesten te Wijk igen hiervan ont- het lichaam van •dronken scheen. i op de eerste enige doktoren, md ophielden, di- emhaling toepasten irden nieuwsgieri- een uur lang ge- eesten weer op te ruik makende van t. Helaas was alle 1 werd geconsta- verleden was. Het a naar een poli- echter een raad- onder de talrijke kon zijn geble- lam, dat de onge- Noordpier te wa- t een jeep ging de ir ontdekte geen niemand van de deed. ond men echter stukken bij een n en kwam men t het slachtoffer erkse tuinder Th. ongelukkige laat kinderen achter, onder de badgas- Gaarne melden n niet onder toe- en. Als doodsoor- tselinge afkoeling Charlotte van Bel- vertoeft voor een rootouders, wordt in Stockholm door er verwelkomd. omité „Handhaving t de volgende ver- is voor het ogen- gekomen dat zijn n met de z.g. repu- t kan worden voort- rergegaan tot daden stel van rust en beleid valt, althans iet het beleid, voor ité tot Handhaving het pleit heeft ge iten thans hun eer- s gevaarvolle taak recht en veiligheid lie volkeren tot be- ensen en eigendom» venst het Comité in licht de eensgezind- Ik, die voor het lie- jestelde doel, nodig ken. Het Nationaal erhalve besloten, de oor de Nationale orten. r alsnog geen sprake ling van alle delen a van het Nationaal londer de souverei- rvormde koninkrijk n het gevaar dreigt de regering aange- irens doeltreffend te worden stopgezet en oude fout zou terug- Comité zijn doel, het i krachtig en gezond ven. Het wenst dit delen aangepast aan istand. welke vóór jrondige voorlichting itenland. ipt de wenselijkheid komst mocht blijken, Comité, na raadple- tegenwoordigers der é's zijn thans ge* iheden voor de Na- tieuw ter hand ne- BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: 3. Bijlsma DINSDAG 29 JULI 1947 Voortzetting van de 144e JAARGANG No. 147. ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertentie»? 14 ceot per millimeter. „Waagjes" tot V. woorden 7® ct„ elk woorc meer 5 ct.. uitsluitend contari Abonnementen: f 110 per maand f 3 25 per tcwartea Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert plv. Tj, N. Adema. Geen plannen voor militaire steunverlening In een persconferentie heeft Pan dit Nehroe te New-Delhi bekend gemaakt, dat de regering van India heeft besloten zich heden formeel tot de organisatie der Verenigde Naties te wénden betreffende de oorlog in Indonesië. Voorts deelde hij mede, dat de In dische regering eveneens had beslo- ten zeer binnenkort de Nederland se luchtdiensten het vliegen over India te verbieden. GEEN MILITAIRE STEUN. In de door Pandit Nehroe gehouden persconferentie werd de vraag gesteld of de kwestie van onmiddellijke mili taire steunverlening aan Indonesië in beschouwing was genomen. Hierop antwoordde Pandit Nehroe „Neen, we zün ook niet van plan de ze kwestie in beschouwing te nemen". Op een vraag of de regering voorne mens was de diplomatieke betrekkin gen tussen India en Nederland te ver breken, antwoordde Pandit Nehroe: i.Neen. het eerste wat wij doen moeten is zien, hoe wij' een einde kunnen ma ken aan de vijandelijkheden en ten tweede hoe wij de aangelegenheid voor de Ver. Naties' kunnen brengen. Het verbreken van de diplomatieke betrek kingen zou misschien een mooie geste zijn, doch wat wij op hot ogenblik wen sen is iets te bereiken en niet slechts gestes te doen. SANCTIES DOOR INDIA. Nawabzada Allah Nawas Khan, voor zitter van de wetgevende vergadering van de N.W. grensprovincie van Voor- Indië, eiste heden een gezamenlijke actie van India en Pakistan, benevens economische sancties tegen de Neder landse regering voor haar afschuwe lijke beleding van de gevoelens der gehele Mohammedaanse wereld. Kort nadat Djinnah volledige steun van Pakistan en Mohammedaans India aan Indonesië had toegezegd, zeide Na wabzada, dat geheel Azië en in het bij zonder de Mohammedaanse wereld he vig geschokt was door de Nederlandse actie, welke „niets anders was dan een blijk van haat en onverdraagzaamheid van de blanke rassen tegenover die van Azië". De eerste gezamenlijke politieke daad Van India en Pakistan moet zijn het ne men van effectieve maatregelen tegen de Nederlanders, indien de Britse en Amerikaanse regeringen niet direct maatregelen nemen om een einde te maken aan de wens tot bloedvergieten aldus Nawabzada. Het voorstel van de Unie van Voor- Indië om het Indonesische conflict PODIUM II Een mooi geval van vinding rijkheid, zei de heer Peen, toen hij een paar dagen later weer eens bij mij aanwipte, heb ik waargenomen bij de Nederlandse Opera. Er werd toen een gala voorstelling gegeven van een Duits werk, ,,Die Kamelen-Da me" van Dumassenet Mooie mu ziek. Overigens een trieste histo rie van een jonge man, de eigenaar van de bekende Parijse eethuizen-aan-de-lopende-band, die verliefd wordt op de Dame en de Dame wordt het op hem, maar zijn pa zegt „nee" en dan breken zij hun harten Enfin, die historie doet er niet toe, maar üe muziek is mooi en de directeur, meneer Kroonhelm, heeft de uit voering zelf gedirigeerd. Nu speelt het tweede bedrijf in een speelzaal waar met goudstukken letterlijk gesmeten wordt, en he^ ballet voert dan een jolige dans uit, zoals het opera-ballet dal weet te doen, fris, hups, losjes en leuk, en alles op de hiel, wanv dansen op de tenen is ouderwets en louter onnatuur Maar opeens en nog wei midden op het to neel, glijdt de prima ballerina uit, over zo'n goudstuk of mis schien wel over zo'n stuk gebro ken hart en daar zit ze, plat Of haar zitvlak, één hoopje misère en natuurlijk uit de maat U be grijpt, de dirigent was er ver bluft van en begint op zijn maat stokje te bijten van verlegen heid. Maar wat doet het ballet* Het begint spontaan een ronde dans om de verzakte ballerina en heft het liedje aan, dat Gusta\ Fröhlich getoonzet heeft op d.«r bekende tekst uit „Des Knaber Wunderhorn": Die Wonne, die Wonne, Hier zu sitzen und zu schwitzei In die Sonne of zo ongeveer. En terwijl d» dirigent nog verward in de parti tuur stond te bladeren, omdat hi- dat liedje daar niet vinden kon zakte het scherm en brak eer oorverdovend pplaus los. en Seen der toeschouwers of critic heeft ooit geweten dat het nie^ precies zo in het libretto stond of tenminste door de regissen was bedoeld Dèt noem ik teger. woordigbeid van geest en im °rovisatie-talent. KREEFT Niet alleen India toont belangstel ling voor de Indonesische kwestie, ook andere mogendheden begin nen actief te worden. Zo heeft de Nederlandse regering een Chinees aanbod voor bemiddeling in het Nederlands-Indonesische conflict van de hand gewezen. In antwoord op het Chinese aanbod heeft de Chinese regering een Nederlandse nota ontvangen, waarin de strijd een „zuiver interne aangelegen heid" genoemd wordt. Hetzelfde antwoord werd in Australië gege ven, dat zijn activiteit jegens En geland, de V.S., Nederland en In donesië verhoogt. aan de V.N. voor te leggen wekt bjj de V.N. geen verbazing, doch bezorgt de organisatie der V.N. moeilijkheden, daar dit vraagstuk dan zou moeten worden toegevoegd aan de reeds zo uitgebreide agenda van de Veilig heidsraad. De Veiligheidsraad heeft nog op zijn agenda de Griekse kwestie en de beper king der bewapening. Daarna moet de Veiligheidsraad de kwestie der Brits Egyptische betrekkingen behandelen, gerezen naar aanleiding van menings verschillen over de onderhandelingen betreffende de verdragsherziening. Men is van mening, dat de Indonesi sche kwestie onmiddellijk in behande ling zal moeten worden genomen, in dien zij op de agenda zou worden ge plaatst. Het is echter moeilijk in te zien. hoe het Egyptische probleem kan worden uitgesteld, daar immers de Egyptische premier, Nokrasjy Pasja, in Lakesuccess aanwezig is om zijn land bii de behandeling te vertegenwoordi gen. In een persconferentie te Batavia werden de journalisten door de luit.- gouverneur-generaal Dr. H. J. van Mook, op de hoogte gebracht van de maatregelen die door de Ned. regering zouden worden uitgevoerd. Gistermiddag werd de Franse stad Brest opgeschrikt door een enorme ontploffing, die grote schade heeft veroorzaakt en tot dusver aan 15 mensen het leven heeft gekost, ter wijl er ongeveer 1100 gewonden zijn. Er was brand uitgebroken aan boord van 't 7176 ton metende Noorse vracht schip „Ocean Liberty", geladen met ammoniumnitraat. Daar men het vuur niet spoedig onder bedwang kon krij gen, besloot men het schip buitengaats te brengen. Juist toen het e- gashou der passeerde, deed zich een geweldige explosie voor. De gashouder en olie tanks vlogen in brand, terwijl niet al leen in de havenwijk, doch in de gehele stad grote ravage werd aangericht. Geen enkel huis bleef geheel onbescha digd. Telefoonverbindingen en de elec- triciteitsvoorziening werden gestoord. In de straten van de stad ontstond een paniek. Uit angst voor nieuwe ontploffingen wilden velen hun toe vlucht op het land zoeken. De po- Hct voor rekening van de Rotter damse Lloyd op de werf van „De Schelde" in aanbouw zijnd vlagge- schip „Willem Ruys" nadert zijn voltooiing. Met uiteenzetting van Sjahrir Andermaal heeft zich een aantal leden van de P. v. d. A. w.o. Ds. Aris, Ds. Buskes, mr. v. Heuven Goedhart e.a. zich tot het partijbestuur gewend met het verzoek er bij de regering op aan te dringen de vijandelijkheden in Indo nesië stop te zetten. Zij wijzen er o.m. cp hoe de feiten reeds het politieel ka rakter der actie logenstraffen. Zij spreken de hoop uit, dat een buitengewoon partijcongres wordt gehouden ter bepaling van koers en verantwoordelijkheid en dat op dit eventueel congres Soetan Sjahrir zal worden uitgenodigd om het Re publikeinse standpunt uiteen te zet ten. Griekse gueriilastrijders hebben tussen Lamia en Domokos, ongeveer 160 kilo meter ten Noorden van Athene, een vrachtwagen aangehouden en twee Brit se soldaten gevangen genomen. Volgens het Atheense nieuwsbureau hebben in het gebied van het Kaimakkt- sjalan-gebergte (bij de Joegoslavische grens) gueriilastrijders zich geconcen treerd en bereiden zij zich op luchtaan vallen voor. Het Dinsdag uitgegeven Nederland se legercommuniqué no. 15 luidt als volgt: In de door ons onder controle ge órachte gebied vinden de zuiverings acties onverminderd voortgang. Nog rondtrekkende Republikeinse groepen en groepjes werden hierbij verdre ven of verspreid. Ten Westen van Soerabaja ontwik kelt de T.N.I. enige activiteit in de sector Tjermee. De aanval op Neder landse posten aldaar werd afgeslagen. Van Republikeinse activiteit op enigs zins grotere schaal is nergens sprake Gemeld wordt, dat de krachtcentra ie Toentang nog steeds stroom levert aan Djogja, Solo en Magelang. Daar entegen werd de waterleiding naar Salatiga door de Republikeinen afge sneden. Het totale aantal doden, ge wonden en vermisten gedurende de gehele actie bedraagt thans respectie velijk vijftig, 86 en 9. REPUBLIKEINSE DRUK BIJ BATAVIA? Ongeregelde Indonesische strijd krachten zijn op verschillende plaat sen de rivier Tjisedane ten Westen van Batavia overgestoken en trachten de stad Batavia binnen te komen, al dus meldt een Republikeins legerbe- richt van radio Djogja. Nog onbeves tigde berichten melden verder, dat ge vechten zouden gaande zijn nabij Tanggerang. Militairen aan boord van het s.s. Vo 'endam kunnen in Port Said post krij- en. mits deze op 3 Aug gepost wordt Wil men de post bij aankomst in Ba- u.via bezorgd hebben, dan moet zij op 17 Aug. a.s. gepost zijn. litie maakte door middel van luid sprekerauto's bekend, dat tegen plunderaars streng zou worden op getreden. Vandaag trekt men weer naar de stad terug, terwijl de Franse autoritei ten, onder leiding van Henri- Tanguy Prigent, de minister van landbouw, de hulpverlening aan de slachtoffers van de ramp krachtig ter hand hebben ge nomen. Onder de doden bevindt zich ook de kapitein van het schip. De branden was men gisteren kort voor midder nacht meester. Schulte wint in kwart-finale (Van een specialen verslaggever.) Gisteren werd een aanvang gemaakt net de series achtervolging voor ama teurs in de strijd om het wereldkam pioenschap. Gieseler sloeg een zeer po ver figuur en werd ingehaald door een onbekende vertegenwoordiger van Uru guay Attilio Francois, die de 4 km uit- eed in 5 min. 43.8 sec. Precies dezelfde tiid had de Nederlandse kampioen Har mans nodig om met 120 m verschil van de Hongaar Nagy te winnen. Voor de achtste finales werden ge kwalificeerd de winnaars der veertien ritten en bovendien Godwin (Eng.) en Cihlar (Tsj.Sl.) die de beste tijden bij de verliezers maakten. Achtste finales amateurs De tweede rit in de achtste finales achtervolging voor amateurs werd ge wonnen door de Italiaan Benfenati in 5 min. 19.4 sec. met 140 meter verschil vóór Harmans (Ned.) Nadat de series voor amateurs waren afgewerkt, kwamen de profs aan de beurt in eliminatie-ritten der achtste finales, gereden over 11 ronden of on geveer 5 km. In de eerste rit haalde Schulte (N.) Suumer (Eng.) in. Tijd winnaar 7 min. 3.6 sec Bij de zevende rit moest Peters (Ned.) met 6 min. 54.4 sec. het afleggen tegen de Belg Debacker (tijd 6 min. 40.2 sec.) Gisteren in de late middaguren wer den de kwartfinales achtervolging voor profs verreden, waarbij onze landgenoot Schulte in 6 min. 40.6 sec. met 85 me ter verschil van de Belg Debacker won. Derde serie stayers. Hierna werd de derde serie gereden voor het wereldkampioenschap profs achter grote motoren over 100 km. Win naar werd de Fransman Lamboley in I uur 26 min. 36 sec. Jan Pronk werd vierde op 6 ronden en 200 meter. Naar de Volkskrant meldt, wordt verwacht, dat de Wereldbank binnen enkele weken een crediet van 150 a 200 millioen dollar 397.500.000 a 530.000.000) aan Nederland zal ver strekken. Deze lening zou ongeveer een derde zijn van het bedrag, dat Nederland probeert te verkrijgen ter financiering van het wederopbouw- programma voor een periode van drie jaar. Slechts het regelen van enkele bijkomstige details staat de goedkeu ring van de lening nog in de weg. De Nederlandse regering heeft bo vendien 535 millioen dollars gevraagd ter financiering van aankopen van grondstoffen en machines. Dit crediet is bedoeld om de Nederlandse behoef ten voor het belastingjaar 1948 te dekken. Wegens het openvallen van een plaat' in de Staten van de Provincie Noord Holland is benoemd tot lid dier staten de heer Ant. J. M. Angenent te Haar lem. Berichten in de Engelse pers melden, dat in de omgeving van Guildford, in het Engelse graafschap Surrey, jacht ge maakt wordt op de moordenaar van twee kinderen. De twee kinderen, een zevenjarig meisje en haar negenjarig broertje waren des Vrijdags met hun hond, de bossen ingegaan om te vissen. Zaterdagsmorgens werd men in een padvindsterskamp in de bossen op merkzaam gemaakt door het huilend geblaf van een hond. Afgaande op het hondengeblaf vond men het beest bij kreupelbosjes, waaronder het lijkje lag van de jongen en daarnaast, kreunend, zijn zusje, dat deerlijk verwond was. Het meisje werd naar een ziekenhuis vervoerd: ondanks operatief ingrijpen overleed het spoedig. Men neemt aan, dat de onbekende moordenaar het meisje heeft aangeval len en dat de jongen, die zijn zusje wilde verdedigen, toen door hem is doodgeschoten. Een buurman van de vader der ver moorde kinderen heeft verklaard, de iongen en het meisje des Donderdags middags gezien te hebben in gezelschap van een manspersoon van omstreeks 20 jaar. Afgaande op de door deze buur man gegeven persoonsbeschrijving zijn honderden mannen, tezamen met de po litie, en gewapend met stokken en hooi vorken een klopjacht begonnen in de bossen. Om haar vijf maanden oude tweeling te beschermen tegen de muggen, die met de hitte van de laatste dagen de babies steeds plaagden, kocht de 36-ja- rige mevr. H. J. Hoogendijk te Rotter dam bij een drogist een flesje muggen olie. Ze sprenkelde deze des avonds op het bedje van de tweeling, niet bevroe dend welk een dodelijk vergif deze vloeistof bevatte. Zondagmorgen omstreeks 6 uur be gonnen de kinderen hevig te huilen, terwijl bleek dat zij het ontzaglijk be nauwd hadden. In zorgwekkende toe stand werden de kinderen in het So- phia-kinderziekenhuis opgenomen. Bij onderzoek van de muggenolie bleek deze blauwzuur te bevatten. De politie heeft de rest van de muggenolie hij de drogist in beslag genomen. Zondagavond is in een verffabriek te Boedapest brand uitgebroken. Za terdag werden 4 ton celluloid in een kabelfabriek door brand vernietigd, terwijl Woensdag in een papierfabriek op een eiland in de Donau een grote hoeveelheid cellulose en papier in vlammen opging. Dit zijn drie van een serie van zeven branden die in de laatste zeven weken uitgebroken zijn. In Hongarije doet het gerucht de ronde dat een georgani seerde bende in het spel is die „van het buitenland uit" gefinancierd wordt. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, gel dig tot Dinsdagavond: ZEER WARM. Over het algemeen zonnig weer. echter met opnieuw iets toene mende onweersactiviteit. Tempe raturen oplopend tot zeer hoge waarden. Matige wind hoofdzake lijk tussen Oost en Zuid. EXTRA BON VOOR KORSTLOZE- OF SMEERKAAS. In de bonnenlijst, die op 31 Juli a.s uitkomt, wordt een bon aangewezen voor 50 gram korstloze- of smeerkaas 'geen buitenlandse kaas). Dit extra rantsoen wordt aan alle leeftijdsgroepen verstrekt. RANTSOENBONNEN VAN NIEUW MODEL. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van 3 Aug a.s. rantsoenbonnen van nieuw model in ge bruik zullen worden genomen. De nieu we bonnen zijn uitgevoerd in de kleu ren rood met paars, blauw met paars en groen met paars. De tekst is gedrukt in zwarte letters en bestaat uit de aan duiding van hoeveelheid en artikel, als mede de letter G, gevolgd door een ge tal. Deze bonnen blijven tot nader aan kondiging geldig. De thans in omloop zijnde rantsoen bonnen der E-serie blijven geldig tot en met 27 September a.s. Eveneens blijven tot en met deze da tum geldig de rantsoenbonnen „een rantsoen artikel BB" en „een rantsoen a-tikel BC". De in omloop zijnde wisselbonnen blijven ook na 27 Sept. tot nader order geldig. Nederland is een klein land en sinds de beide wereldoorlogen, die 't machtsevenwicht in en buiten Europa hebben verstoord, zijn de kleine na ties meer dan ooit afhankelijk gewor den van de groten. Tot 1914 kon ons land zich in politiek opzicht veilig voelen. Het verbond der Centrale mogendheden en de alliantie welke Rusland, Frankrijk en Engeland om sloot, verdeelden Europa in twee groepen welke, wat militaire macht betreft, aan elkaar waren gewaagd en die geen van beiden zouden gedogen dat de Nederlandse neutraliteit werd aangetast. Maar die tijd is voorbij. Bovendien zijn de economische verhou dingen over de gehele wereld gedu rende de laatste decenniën dermate met elkaar vergroeid dat van vol strekte onafhankelijkheid voor geen enkele mogendheid meer sprake kan zijn. Het is daarom niet zonder beteke nis hoe het buitenland oordeelt over de door ons gevolgde politiek. Wij be hoeven het natuurlijk niet angstvallig naar de ogen te zien, noch onze han delwijze door de openbare mening elders te laten beïnvloeden, maar wij doen toch goed rekening te houden met die mening en het buitenland de ogen te openen wanneer daar de blik door onjuiste voorlichting vertroebeld mocht zijn. Onze regering is in dit op zicht gelukkig waakzaam en werk zaam geweest. Wij behoeven het niet te verbloe men dat de politionele maatregelen, genomen ten opzichte van de Repu bliek Indonesië, in het buitenland geen gunstige indruk hebben gemaakt. De zaak der vrijheid is in democrati sche landen een teer punt en het aan tasten dier vrijheid wordt licht ge wraakt. Ook door ons. En het is nu eenmaal zo, dat hij die de weg van het redelijk overleg verlaat en zijn toevlucht neemt tot middelen van ge weld, spoedig de schijn tegen zich heeft. Dat dit geweld zich in het on derhavige geval en volgens het stand punt onzer regering, niet keert tegen de Republiek en niet tegen de vrij heid der Republiek, maar uitsluitend wordt aangewend tegen die elemen ten welke het tot stand brengen van vrijwillige samenwerking, bij het ac- coord van Linggadjati overeengeko men, in de weg staan, en dat Neder land zich slechts, en met zware offers, Inspant om tot de verwezenlijking te geraken van de Ver. Staten van Indo nesië, een staatkundig bestel dat ook de Republiek omvat en aan welks verwezenlijking ook zij haar medewer king heeft beloofd, dit alles wordt in het buitenland niet algemeen begre pen en verstaan. Hoe ware het ook mogelijk, waar het oordeel van zovele tegengestelde meningen beïnvloed wordt. Het pro bleem Indonesië is te samengesteld dan dat men het bij oppervlakkige beschouwing rechtvaardig beoordelen kan. Ook ten onzent zijn de meningen zeer verdeeld. De Engelse regering echter kan weten voor welke moei lijkheden de onze werd geplaatst, want het accoord met Linggadjati is met medewerking harer bemiddelende vertegenwoordigers tot stand gebracht en voor Amerika, waar de behoefte aan Indische producten nijpend is en waar men met ongeduld het ogenblik verbeidt waarop de in Indië gevestig de ondernemingen weer productief kunnen worden gemaakt, kan herstel van orde en het scheppen van gere gelde toestanden slechts wenselijk zijn. En daarop heeft onze regering haar maatregelen gericht. Verscheidene toonaangevende bla den, o.a. de „Times", tonen dan ook begrip voor onze moeilijkheden, al verheelt dit blad niet de bezorgdheid welke in Engeland wordt gevoeld over de terugslag die de strijd op Ja va hebben kan in de Aziatische lan den waartoe Engeland in betrekking staat. De Nederlandse actie kan, meent het blad, ernstige gevolgen hebben voor de toekomstige betrekkin gen tussen West en Oost en het ge vaar wordt niet denkbeeldig geacM, dat Azië zich dientengevolge stelliger dan ooit van Europa afwenden zal. De „Times" ducht dan ook moeilijk heden, zowel voor het eigen land als voor Frankrijk. Onwillekeurig dringt de vraag zich op of dergelijke moeilijkheden dan niet dreigden toen Frankrijk een mi- l'taire actie tegen het Aziatische Viet nam begon, en of de geldelijke, mili taire en maritieme steun die Enge land en Amerika op dit ogenblik aan Griekenland verlenen, geen aanleiding tot internationale moeilijkheden, zij het dan op ander terrein, n.l. ten aan zien van Rusland, geven kan. Men mag zich inderdaad de vraag stellen waarom Engeland, dat toch tot het bereiken van de overeenkomst van Linggadjati medegewerkt heeft en dit accoord als billijk en progres sief heeft erkend, dan niet met rréér aandrang invloed op Djokja geoefend heeft Overigens, de weg daartoe staat nog open en zeker zal niets onze rege ring zo welkom zijn als hervatting van vreedzaam overleg op basis van de overeenkomst welke te Linggadjati werd bereikt, dus met handhaving van de belangen der andere deelsta ten die op Nederland, wat de bescher ming hunner rechten betreft, hun ver trouwen hebben gesteld En vertro - w^i mag nooit worden beschaamd TJ,

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1