Stad en Omgeving. Raadsvergadering Raadsvergadering Iets uit Er komt weer een winkelweek Concert H.O.V. 'n Hardhandige uitsmijter „Symphonia" concerteerde in Westerlicht Kraakman werd gekraakt Bliksem sloeg in boom AGENDA Ingezonden Veemarkt Alkmaar Bergen. Openluchttheater Langedijk Groot-Schermer. Uitstapje kerkkoor Berkhout. Oterieek. Burgerlijke Stand Onrustbarende nistratef"Ten-Wi"ei Er zullen weinig Alkmaarders zijn, die zich de zo schitterend geslaagde winkelweek welke hier vorig jaar werd gehouden niet meer kunnen her inneren. Het publiek genoot weer van het feit, dat in alle winkels 's avonds de verlichting weer was ontstoken, wat een vooroorlogs en buitengewoon gezellig gezicht was. Honderden men sen stroomden dientengevolge 's avonds naar de binnenstad en uit het oogpunt van die belangstelling waren de middenstanders ook meer dan te vreden. De contactcommissie van de Alk- maarse Middenstand heeft ingezien, dat men op deze weg dient voort te gaan, opdat in samenwerking met de diverse landbouworganisaties (land bouwtentoonstelling) de vooruitgang in het zakenleven getoond kan wor den. Ondanks de vele moeilijkheden, die dc winkeliers in deze tijd hebben, acht de commissie het van belang dat iede re middenstander ook ditmaal weer zijn medewerking aan de winkelweek zal verlenen. Hierbij wordt mede ge dacht aan het belang van Alkmaar als centrumstad van Noord-Holland. Het ligt in de bedoeling de winkel week te houden van 24 September tot er. met 1 October. Tevens zijn er plannen in voorbe reiding tot het houden van een z.g. Kaasdag gedurende die week en voor een reclame-optocht voor fabrikanten op de laatste dag van de winkelweek. Voor het publiek zal weer een wed strijd worden georganiseerd. Winkeliers, die zich voorstellen aan dc winkelweek deel te nemen, kunnen zich daartoe schriftelijk opgeven vóór 15 Augustus a.s. bij de secretaris van genoemde commissie: P. A. de Boer, Stuartstraat 91. De zomerse temperatuur, heeft ook op dit volksconcert haar invloed doen gelden, maar niettemin was de be langstelling vrij goed te noemen. Het orkest, ditmaal o.l.v. Marinus Adam, had de niet gemakkelijke taak, in een benauwende hitte toch nog vitaal te musiceren. Maar ze deden het, en wel zo dat dit concert gerekend kan wor den tot een van de beste alhier ge geven. Het programma vermeldde de Symphonie in g moll van Mozart, maar de dirigent gaf de voorkeur aan de achtste van Beethoven. In ieder ge val konden we van deze programma wijziging geen spijt hebben, want deze geniale rythme-partituur, waarin Beet hoven een grote dosis levensvreugde openbaart, werd op respectabele wijze uitgevoerd en had begrijpelijk een uitbundig succes. De dirigent liet het orkest in de gebrachte hulde delen. Hierna volgde het bekende Piano concert van Grieg, gespeeld door de pianiste Willy Frens. Hoewel we in haar spel, uitmunten de dingen konden waarderen, zoals, aanslag, muzikale voordracht e.d. was haar virtuositeit niet van die aard, Griegs concert het volle pond te geven. Men kreeg zo de indruk, dat dirigent Adam zich aanpaste inzake tempo, aan de capaciteiten van de pianiste. Deze samenwerking leidde tenslotte voor Willy Frens tot een groot succes. De „Oud Nederlandse dansen" van Jul Röntgen, vielen bij de overige ge speelde werken, wat al te zeer uit de toon, door hun beperkte inhoud aan geestelijke rijkdom. Het concert werd echter toch nog met een muzikaal vuur werk van moderne allure besloten, n.l. „El sombero de tres picos" van Manuel de Falla. Geïnspireerd op de bekende geschiedenis van Frasquita. Deze fijn zinnige partituur, vol Spaanse gloed en vitaliteit, werd boeiend verklankt. Opmerkelijk was, hoe de componist goedkope effecten wist te vermijden. Voldaan gingen de bezoekers huis waarts met de mededeling, dat Maan dag 8 September in plaats van de H.O.V. een Engels orkest alhier zal optreden. Zo leven we weer in span nende afwachting, wat het buitenland ons aan muzikale waarden zal weten aan te bieden. Musicus. DIENSTPLICHT Bekendmaking van uitspraken inzake vrijstelling. De minister van Oorlog heeft omtrent de aanvrage om vrijstelling van de dienst plicht wegens opleiding tot een geestelijk ambt betreffende de hieronder genoemde persoon, de uitspraak gedaan, achter zijn naam vermeld: Hendrik van Schagen, lichting 1948. De gevraagde vrijstelling is voor één Jaar verleend. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk de tiende dag na de dag dezer bekend making in beroep worden gekomen door: a- de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt of door diens wettelijke verte genwoordiger; b door elk der overige voor deze ge meente ingeschreven personen of door diens wettelijke vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe moet, met redenen omkleed, worden ingediend bij de burgemeester ter secretarie dezer ge meente, afdeling Militaire Zaken, die voor de doorzending aan de Koningin zorgt. Alkmaar, 28 Juli 1947. De burgemeester van Alkmaar G van SLINGERLAND, loco-burgemeester. GESLAAGD. Voor het examen acte Engels 1. o. slaagde te Amsterdam de heer P. J. Verbeem alhier. Mej. N A Aarnouuts alhier slaagde dezer dagen voor het te Amsterdam ge houden examen Engels L. O. wielrijders opgelet Degenen, wier familienaam begint met de letter L, kunnen morgen, Woensdag 30 Juli, van 9—12 en van 2—4 uur in het kantoor aan de Ridderstraat hun fietsban denformulieren indienen en tegelijk het inschrijvingsbUjfet in ontvangst nemen. Zaterdagmiddag omstreeks half vijf kwam de Haarlemmer Jacob B., grond werker in de Wieringermeer, het café van Klinkhamer in de Magdalenenstraat in „kennelijke staat" binnenstrompelen. De kastelein weigerde deswege hem sterke drank te verkopen. Jacob had echter zó'n dorst dat hij zich over d weigering zeer opwond en het nood zakelijk bleek de bezoeker te verwijde ren. Dit verwijderen nu geschiedde enigszins hardhandig, want de man kwam met z'n hoofd tegen een muur terecht, bekwam een hoofdwond en verloor het bewustzijn. De politie ver voerde hem naar het Centraal Zieken huis om verbonden te worden, waarna hem in 't politiebureau onderdak werd verschaft, tot hij ontnuchterd was. Het zomeravondconcert, dat de Alk- rnaarse muziekvereniging „Symphonia" gisteravond in de grote concertzaal van huize „Westerlicht" gaf, mag als goed geslaagd worden beschouwd. In de eerste plaats merken wij op, dat het ons genoegen deed met dit orkest kennis te mogen maken. De be hoefte die onze stad aan een dergelijk symphonie-orkest heeft, wordt dik wijls duidelijk gevoeld en het is een verademing werkelijk weer eens mu ziek te kunnen horen, die geboren werd in dagen, waarin het leven min der enerverend, minder kunstmatig was. Toen de zaal om enkele minuten over acht geheel was gevuld met be woners van Westerlicht en andere ge nodigden, hief dirigent Jan van der Peet voor de eerste maal zijn dirigeer stokje voor een suite voor strijkorkest en twee hobo's van een onbekend Engels componist. Gespeeld werd met gedeeltelijke bezetting van het orkest. Het andante molto en het andante can tabile konden ons het meest bekoren. Indrukwekkend was de vertolking van de Sinfonia in Bes van Johan Seb. Bacli, bestaande uit de delen Allegro assai, andante en presto. Het gehele orkest trad nu op. Het stuk kreeg mede, dank zij het grote aantal violen een prima vertolking. Het werk van de fluitist mag hier afzonderlijk worden genoemd. Het orkest kreeg enkele ogenblikken rust. De dirigent zelf gaf een vertol king van het Clarinetconcert van W. A. Mozart, door deze meester gecompo neerd in het jaar van zijn sterven (1792), De heer v. d. Peet werd bege leid op de piano door de heer van Engelen. Dit uitvoerige solowerk werd op bijzonder goede wijze gebracht, en verkreeg temeer onze bewondering, daar de uitzonderlijk hoge tempera tuur een groot uithoudingsvermogen van de uitvoerenden vergde. Na de pauze werd besloten met Schuberts Symphonie no. 8 in H. moll (unvollendete). Hoewel de hoorn er even naast was verdient de uitvoering van dit prachtige werk ook alle lof. Aan het einde van de avond dankte de directeur van huize Westerlicht, de heer Maats, Symphonia voor het con cert en sprak de hoop uit, het orkest in het komende seizoen nog eens op Westerlicht terug te mogen zien. Wij op onze beurt hopen, dat Symphonia ook eens bij een meer openbare gele genheid van zijn kunnen zal doen blijken. Wij zijn benieuwd. De melkventer Kraakman station- neerde gisteren zijn driewieler bela den met begeerlijke levensmiddelen als melk, karnemelk, boter, eieren enz., in de Tuinstraat, ten einde de daar wonenden van deze onmisbare artikelen te voorzien. Een vrachtauto van de P.T.T., die niet geheel rechts reed „nam" de driewieler, waardoor deze kantelde en het kostelijke vocht over de straatstenen stroomde. Een buitenkansje voor de Tuinstraatse katten en honden! Tijdens het hevige onweer van he dennacht is de bliksem ingeslagen in een boom op de Vest, nabij het kruit- huisje. De boom werd aan één zijde geheel van zijn bast beroofd. Mr. BELONJD AGENT NED. BANK Als opvolger van wijlen de heer mr. P. Langeveeld, heeffl de directie ven de Nederlandse Bank tot agent van haar In stelling alhier per X Augustus benoemd mr. dr. J. Belonje. Daaruit volgt dat de heer Belonje zijn functies als leraar aan de Handelsschool en als secretaris van de Polder de Scher- meer zal moeten neerleggen. HINDERWET. Op de gemeente-secretarie is ter in zage gelegd een verzoek van de heer A. G. DE KORT, alhier, om vergunning tot het uitbreiden van de moffel-, nik kel- en chroominrichting „Alcmaria", door bijplaatsing van een electromotor van 4 P.K. voor een afzuiginstallatie, in het perceel LINDENLAAN nr. 50. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden ingediend ten stad- huize, mondeling op Dinsdag 12 Augus tus e.k„ 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op die tijd. Gedurende drie dagen vóór gemel de dag kunnen de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, ter secretarie van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 29 Juli 1947. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. VAN SLINGERLAND, Loco-Burgemeester R. VEENDORP, Secretaris. - ^0^' In verband met de eerste officiële vertoning van de film „De Dictator" reed in Amsterdam een imitatie Charlie Chaplin rond in een auto die eens aan Hitier toebehoorde. bioscopen: Harmonie Theater, 8 uur: Zie je ze vlie gen?; tot 14 jaar onder geleide. Woens dag matinée 2,30 uur. Victoria Theater, 8 uur: Het mysterie van Priory Castle; 18 jaar. Woensdag matinée 2.30 uur. Cinema Americain, 8 uur: Judy wordt filmster; tot 14 jaar onder geleide Woensdag matinée 2,30 uur. A B T, 8 uur: Boemelstudenden; alle leef tijden. Woensdag matinée 2,30 uur. DINSDAG: 8 uur: Tuinconcert (zang). Muziektuin. DAT KWAM LELIJK AAN. De boodschappentas van een juf frouw die gisteren op de Bergerweg fietste, raakte tussen de spaken van het voorwiel met het gevolg, dat juf frouw, fiets en tas zich op de straat stenen neervlijden, welk neervlijen riet bepaald zachtzinnig ging, want de juffrouw verwondde zich zodanig, dat zij door de politie naar huis werd ver voerd. Op de Zaterdagse en Maandagse veemarkt, resp. 26 en 28 Juli 1947, wa ren aanvoer en prijzen als volgt: 7 paarden f 500—f 900; 30 Oude hoen ders f 3—f 5, 56 Jonge hoenders f 3— f 10, 37 konijnen f 2—f 11 en Haantjes f 0 30—f 1.50 per stuk. Verder voor de Centrale: 80 Vette koeien, 6 Pinken, 1 Graskalf, 86 Nuchtere kalveren en 9 Vette schapen. ALKM. EXPORT VEILING. Andijvie 3—8.50; spinazie 8—14; postelein 4—12; wortelen 8.40—19; to maten 16—26; groene kool 4.50; rode kool 56; rabarber 27.50; uien 18 24; bieten 4—12; sperciebonen 14.50— 21.50; stoksnijbonen 1940; stofsnij- bonen 2—12; bloemkool per 100 stuks 540; komkommers 522; me loenen 22—76; wortelen per 100 bos 714; selderie 4—6.50; peterselie 7.50— 10.50; sla per 100 krop 1.6011.50. NOORDERMAKKTBOND, 30 Juli. Aangevoerd werd 90.000 kg aardap pelen. Eerstelingen 10.4011.40; grove 89; drielingen 4.405.50; eigenhei mers 9.50—11.40; bl. eigenheimers 10— 11.80; geelbloms 9.10—10; bintje 9.10; rode eerstelingen 9.90; 5600 kg slabo- nen 16.20—21.60; 1500 kg witte kool 5; 575 kg groene kool 3.804.90. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Zoals velen hier ter stede bekend was, zou de zangvereniging „De Jonge Zan gers" uit Assen, onder leiding van den heer L van Aalst, een vierdaags uit stapje naar Alkmaar maken. Dit ging echter niet door, omdat die zangvereni ging uiterst links georiënteerd, wel te verstaan, communistisch zou zijn. Wel licht zijn er nog meer redenen opgegeven, doch die zijn mij niet bekend. Doch ik wil hier, tegenover U die van goeden wille was en onze kinderen die dagen in Uw huis wilde onderbrengen, verkla ren, dat wat er over ons geschreven en verteld is, niets anders dan leugen en laster is. En indien de heer Couwenho- ven meent, dat hij in Assen de ware toe dracht van de zaak te weten is gekomen, dan moet ik hem mededelen, dat hij er helemaal naast is. Ik durf hierbij te ver klaren, dat het mij spijt dat de heer Couwenhoven op deze laster ingegaan is. Waarom heeft deze afgevaardigde jn de vergadering, die hij in Assen had met leden van de ABB en van de PvdA niet één onzer bestuursleden uitgenodigd, opdat deze laster weergelegd had kun nen worden? Het is gemakkelijk iemand te belasteren als deze niet tegenwoor dig is. De heer Couwenhoven vond het voldoende om na alles wat geschreven is en wat hem in Assen verteld is, de reis niet laten doorgaan. De heer -Hofman, die het nodig vond om de commissie in te lichten, verklaart nu in Assen tegenover ons bestuurslid, de heer Buist, die tevens lid is van Assens' Bestuurdersbond, dat hij als in gelicht is en bereid is de commissie in Alkmaar ervan op de hoogte te stellen Ook de heer A Lunshof van de ABB zou zijn verontschuldigingen in Alkmaar aanbieden. Het kinderkoor gaat thans echter een drie-daagse reis naar Leeuwarden ma ken, dus ook deze tegenwerking heeft geen succes gehad. Voorts kan ik U mededelen, dat de kinderen van ons koor voor 90 pet. kinderen zijn van modem georganiseerden, dus niet communistisch, Voorts zijn de bestuursleden van onze zangvereniging leden van de PvdA, bij name de voorzitter, de heren Mallon en Buist, terwijl bovendien laatstgenoemde deel uitmaakt van de ABB. Ondergetekende, evenals de twee an dere bestuursleden, zijn geen politieke richting toegedaan. Dat is het communis me dat onze vereniging bezit, Wleis- waar dirigeert de heer Van Aalst ook een zangvereniging, die wel communistisch ïs, doch teevens leidt hij ook kerkelijke koren. Namens het Bestuur, B. WERDGRAAF. Tijdelijk adres: Landstraat 3, Alkmaar. Wij laten hier onder een der vele recensies volgen van de première van „De Kringloop der Belangen" in Den Haag. Zoals eerder is aangekondigd wordt dit echte openluchtspel a.s. Zondag om half drie in het openlucht-theater te Bergen opgevoerd. Zomers spel in het openlucht-the ater „Zuiderpark". Uitstekende opvoering van Zuid- Nederl. Toneel. De levenswijsheid en mensenkennis van een toneelschrijver moet wel tot grote hoogte zijn geste gen, wil hij in staat zijn een spel te schrijven als „De Kringloop der Be langen". De Spanjaard Benavente geeft in deze Harlekinade, naar het oude gegeven der schelmenroman, een dialoog, waaruit tientallen aphorismen te puren zouden zijn, die voor die der grootste denkers niet behoeven onder te doen. Toch is zijn „Poppenspel" allerminst zwaarwichtig; integendeel, de zotte avonturen van de twee berooide men sen, die niets bezitten dan het ver nuft, waarmede zij uiteindelijk hun fortuin maken, is allervermakelijkst. Wij kunnen Pierre Balledux, die met zijn Zuid-Nederl. Toneel dit werk in het Zuiderpark-Openlucht-theater op voert, erkentelijk zijn voor zijn ver tolking van dit stuk. De verschillende typen, die Bene- vente zo raak, als naar het leven in zi.in personages neerschreef, komen er bij deze opvoering goed uit. Ongetwij feld zal, naarmate men beter is inge speeld, het acteren nog vlotter wor den. Men zal er goed aan doen dit stuk te gaan zien; men zal dan even opgeto gen huiswaarts gaan als het publiek bij de première van Zaterdag j.l. („Het Binnehof" 21 Juli '47). Verdere aanbeveling lijkt ons over bodig. Moge het openlucht-theater te Bergen a.s. Zondag „tot de nok" be zet zijn. geslaagd Voor het te Alkmaar gehouden examen Boekhouden van de Nederlandse Asso ciatie voor Praktijkexamens slaagde de heer J G W Swager, alhier. Vrijdagmorgen vertrok ons kerkkonr per fiets naar Purmerend en vandaar met bet bekende boemeltje naar Amsterdam Nadat de dirigente zich had aangesloten werd een rondvaart door de havens ge maakt. Deze viel best in de smaak Op het Damrak werd in een restaurant iets gebruikt. In het Corso-Theater werd de film „De Klokkenluider van de Notre Dame" gezien. Na het dinér werd Royal bezocht 's Avonds laat keerde men weer in Gr.~ Schermer terug. Mede dank zij de goede geest onder elkaar was het uitstapje uitstekend ge slaagd. ned. herv. kerk De Ned Herv Kerk alhier heeft toe zegging van beroep gedaan aan de heer D v d Veen te Wormer. Aansluiting bij P. E.N. niet vóór de herfst De raad der gemeente Oterieek kwam Maandagmorgen in vergadering bijeen. Na lezing en vaststelling der notulen deelde de voorzitter mede, dat door Gedeputeerde Staten van N.-Holland waren goedgekeurd besluiten tot wijzi ging van de begrotingen voor de dienst jaren 1944 en 1945, terwijl tevens was goedgekeurd de verordening op de hef fing van begrafenisrechten, welke was vastgesteld in de vergadering van 20 December 1946. Een rapport van opname van kas en boeken van de gemeenteontvanger over het tweede kwartaal 1947 werd na in zage voor kennisgeving aangenomen. Electrificatie Schermerdijk en Polder Oterieek. Van het Provinciaal Electriciteits- bedrijf van Noord-Holland te Boemen- daal was naar aanleiding van een des betreffend, door bewoners van die ge deelten der gemeente ingediend ver zoek om aansluiting op het electrici- teitsnet, ingekomen een schrijven, dat mede gelet op de slechte materialen- positie het de P.E.N. niet mogelijk was tot aansluiting op het net over te gaan vóór de herfst van dit jaar. Wel lag de bedoeling vóór in de toekomst ook niet- rendabele, tot nu toe van electrisch licht verstoken plaatsen, waaronder ook de Schermerdijk en huizen staande in de polder Oterieek behoren, aan te slui ten. Centraal Ziekenhuis te Alkmaar. Van de Commissie Buitengemeenten van het Centraal Ziekenhuis te Alk maar was ingekomen een verzoek om subsidie ad 0.01 per inwoner ter be strijding van de door die Commi 'o te maken kosten. De raad kon zich rrit het voorstel van burgemeester en wet houders tot het verlenen van deze sub sidie verenigen. In verband met een ingekomen schrijven van burgemeester en wethou ders van Alkmaar, waarin mededeling werd gedaan van het aftreden van de heren Mr. D. Breebaart en J. A. Pes- man als regent van het Centraal Zie kenhuis te Alkmaar, werd besloten bei de aftredende regenten wederom voor deze functie aan te bevelen. - m'iii ërfo.iii.iaiiri *n, -mtnmkin. Tevens was ingekomen een schrij ven van de Commissie Buitengemeen ten van het Centraal Ziekenhuis te Alk maar, waarin werd verzocht voor de jaren 1947 en 1948 het subsidiebedrag in het exploitatietekort van het Cen traal Ziekenhuis vast te stellen op C'1 per jaar. Door de voorzitter werd er op gewezen dat het gebruik van het Centraal Ziekenhuis "oor de gemeente Oterieek onmisbaar is, zodat burge meester en wethouders voorstelden de gevraagde bijdrage te verlenen, waar mede de raad zich acoord verklaarde. Ontslag en benoeming onder wijzer. Overeenkomstig een door T. A. van der Laan, onderwijzer aan de openbare lagere school te Stompetoren, ingediend verzoek om ontslag als zodanig per 15 Augustus 1947 wegens zijn benoeming tot hoofd der o.l.s. te Heerhugowaard, werd het gevraagde ontslag verleend. Uit de door burgemeester en wethou ders ter vervulling van deze vacature opgemaakte voordracht werd hierna met algemene ->mmen benoemd ue heer J. P. J. Woudman, thans onder wijzer aan de Berge Schoolvereniging te Bergen. Subsidies Overeenkomstig ingekomen verzoe ken verleende de raad een subsidie aan het Witte Kruis, afdeling Oterieek, ten bedrage van 25.— voor het houden van een cursus huishoudelijke zieken verpleging, terwijl de Commissie Land en Tuinbouwtentoonstelling te Alkmaar voor het houden van een tentoonstel ling op 24 September a.s. te Alkmaar zich een gelijk bedrag als subsidie zag toegewezen. Suppl. begroting 1946. Rekening 1946. Een 5e suppletoire begroting voor het dienstjaar 1946 werd vervolgens vast gesteld, waarna burgemeester en wet houders aan de raad de rekening van inkomsten en uitgaven over het dienst jaar 1946 overlegden, welke door een commissie uit de raad zal worden on derzocht. Rondvraag. De heer Du Prie vraagt naar de stand van de bouw van woningen. De voor zitter deelt mede, dat de voorbereidin gen momenteel zover zijn gevorderd, dat in de eerstkomende raadsvergade ring besluiten tot aankoop van de be nodigde gronden zullen worden geno men en gedetailleerde tekeningen zul len worden overgelegd. De heer Zwaan zag gaarne dat een yerkeersspiegel werd geplaatst op de -*• - hoek van het dorp in verband met ver mijding van ongelukken. De voorzitter zegde zijn medewerking toe. Ook zag de heer Zwaan gaarne dat gelet werd op de maximumsnelheid van het ver keer door het dorp, waarop de voorzit ter antwoordde dat hij nieuwe borden zou doen plaatsen. Hierna breekt de heer Zwaan een lans voor de salarispositie van het ge- meentepersoneel. Hij zag gaarne een gratificatie toegekend aan de ambte naar overeenkomstig de Rijksregeling. De voorzitter antwoordt dat deze ma terie zijn volle aandacht heeft. De heer Du Prie was eerder een voorstander van het verhogen van het salaris, dan een gratificatie te verlenen. Hiermede konden de overige raadsleden zich ver enigen, zodat besloten werd burgemees ter en wethouders deze kwestie in han den te geven, opdat deze de komende raadsvergadering met voorstellen kun nen komen. De heer Brouwer wijst op de wo ningnood. Wanneer een thans leeg staande molen aan de Noordervaart weer zal worden betrokken zag hij gaarne dat deze werd aangesloten op de waterleiding. Voorzitter zou deze kwestie nader onder de loupe nemen, in overleg met het Waterschap „De Schermeer" als eigenaar van de mo lens. Hierna volgde sluiting. Maandagavond vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burgemeester Schelhaas. Na opening door de voorzitter vond de beëdiging plaats van het nieuwbe noemde raadslid M. Ooyevaar (Prs. Chr). Door de heren Volkers en Beers (C.P.N.) werd een motie ingediend, die nu behandeld werd. „De Raad der gemeente Langedijk, op 28 Juli 1947 in openbare zitting bijeen, met ontstelling kennis geno men hebbende van het gewapend op treden der Ned. militaire macht in Indonesië, spreekt als zijn overtuiging uit, dat de gevolgen hiervan niet zijn te overzien; verzoekt de regering om dit gewapend optreden te willen be ëindigen en in vreedzaam overleg te treden met de republiek Indonesia; besluit deze motie ter kennis te bren gen van regering en pers en gaat over tot de orde van de dag". B. en W. stelden voor deze motie niet te behandelen. Het is geen taak van de gemeente zich hierover uit te spreken. De heer Volkers (C.P.N.) zag hier wel een gemeentebelang in. Uit enkele opmerkingen bleek reeds, dat de ver schillende fracties het oordeel van B. rn W. juist vonden. In stemming gebracht werd met 10 tegen 2 stemmen besloten de motie niet in behandeling te nemen. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. Van de ingekomen stukken waren de be langrijkste: Een schrijven van Ged. Staten waar bij zij aanbevelen aan de bebouwings voorschriften van het uitbreidings plan Langedijk centrum een bepaling toe te voegen betreffende de bouw van woningen voor grote arbeidersgezin nen (ongeveer 20 pet. van het aantal te bouwen woningen). De raad besloot de door Ged. Staten aanbevolen toe voeging in te lassen. De instructie van de sluiswachters te Broek op Langedijk en Noord-Schar- woude werd door de Bond van Amb tenaren en op een verzoekschrift van een der sluiswachters, behandeld. De werktijd bedroeg 16 uur per dag. Verzocht en voorgesteld werd deze te bepalen op 11 V„ uur per dag. Ie. De sluiswachter is gehouden ter bediening van de sluis op werkdagen van 6 uur des voormiddag tot 7 uur des namiddags op het sluisterrein aan wezig te zijn behoudens de volgende schafttijd: des voormiddags van 6.30— 9 uur en des namiddags van 121, uur. 2e. De sluis is op Zondag en alge meen erkende Christelijke feestdagen gesloten. Het 3 punt was: In bijzondere gevallen ter beoordeling van de sluiswachter kan ook op andere dan onder 2 ge noemde uren van de sluis gebruik wor den gemaakt. Van de beslissing van de sluiswachter is beroep op de burge meester toegestaan. Over dit punt was men het niet eens. BeslQten werd, daar aan de hand van de gegevens bleek, dat men na 7 uur zeer weinig gebruik maakte van de sluis, het schutten na die tijd toe te laten tegen dubbel tarief. De raad besloot de schoolgrenzen van OudkarspelN.-Scharwoude te verleggen tot de Mosselbrug. Het aantal leerlingen te Oudkarspel is voor de aanwezige leerkrachten ruim voldoen de, terwijl het aantal te Noord-Schar- woude dit in gevaar bracht. Men was van oordeel dat op een driemansschool het onderwijs beter tot zijn recht komt dan op een tweemans- school. Het aantal leerlingen te Oud karspel zal dan 135 bedragen en te N.- Scharwoude 106. Men zal deze wijziging voordragen aan de inspectie van het onderwijs. In de vacature commissie tot wering van schoolverzuim te Oudkarspel (ont staan door overlijden van de heer B. Bommer) werd gekozen de heer K. Ooyevaar. In de vacature adviescommissie So ciale Zaken, wegens bedanken als raadsleden van de heer J. Bakker, werd gekozen de heer M. Ooyevaar te Broek op Langedijk. Ondertrouwd: Cornelis de Ruigh en Dieuwertje Koedijk. Getrouwd: Cornelis den Hartigh en Willy Balder. Klaas Kos en Aafje Blaauboer. Overleden: Jacob Glas, 75 j., geh. met Hilletje van der Molen. Gerrit Kuiper, 37 j„ gehuwd met Trijntje de Vries. Jan Dresselhuizen, 42 j„ z. v. Jan Gerrit Dresselhuizen en Japke Span j er. Sfcu- J De bekende korenmolen de Leynen te De Lankhorst nabij Meppel wordt door samenwerking van verschillende instanties thans grondig hersteld c" i-s daarmede voor het landschap als „Windkorenmolen" behouden, het geen zeer belangrijk geitó$jpJ feu» worden. Het is te algemeen zouden moeten vastste ondermijnende „volkszi oorlog, maar in niet m hoogtepunt bereikten, verse epidemisch optrei dieptepunt, lager soms 20ste eeuw. Eén dezer culose. Zodra de hygiënische lager niveau komen en de voedselpositie achteru: het nog elk jaar zoveel sl kende monster der t.b.c. Deze drie letters, die nai anders een wereld van lei illusies inhouden, zwelle: log aan tot monstrueuze dend, vernietigend het der volksgezondheid. Hoewel dit wij schri algemeen bekend verc worden, is het toch goe ander door enkele cijfer lijken en nadp- te illustr Sedert het begin van c toonde het tuberculose-s voortdurende daling, sle ken door de periode 1914 oorlog c'- in ons land kende gevolgen deed h 1900 tot 1914 daalde h van bijna 20 per 10.00( minder dan 15, om gedut weer te stijgen tot zelf 1918 ging dit cijfer o durend omlaag en ber grote tevredenheid en zi ding stemmende results hoofdstad des lands lage: anders. Tot vóór de oorlog was het sterfteer dam steeds hoger dan d" hele land, maar daarna houding juist andersom getwijfeld mogen als d oorzaken hiervoor de be terde hygiënische omsta mengaand met de verbi toestanden, aangegeven streeks 1930 was 't sterf: sterdam nog maar 7 pe ners en vlak vóór 1940 gedaald tot 3,5. Dit was prachtig resultaat, waar sche wereld zich terech- men, want het was het dat ooit ter wereld wei In 1940 kwam de oo gingen voorbij en de werd steeds slechter. Ii sterftecijfer ten aanzien culose voor Amsterdam per 10.000 inwoners. La zijn niet bekend, maar nemen, dat zij wel 4 to waren dan in 1939. In die toestand is na uiteraard nog geen enor gekomen en men mag di wachten, dat op 't ogent oude recordcijfer is be deel. Nïl De wetenschap der strijding is de laatste je uitgegaan, zoals bijv. t het röntgen-onderzoek. De voornaamste ta: berculose-bestrijding bij de m *ste andere doelmatige behandeli wanneer de ziekte-syi delijk tot uiting geko veeleer een „voorkor tijdig ontdekken van de gevallen, waarte spoedigste de nodige genomen kunnen, mi Dit moeten en dit t nu-stuit op grote moe thans in deze tijd. Ei aan dokters, aan rö ties, aan verpleegster huis- en sanatorium nog niet voldoende bij werkgevers en ovi mensen te laten keu talrijke, onbekende lijders snel ontdekt den, zieken dus dii maar zelf nauwelijk wie derhalve erger worden, maar die 1 een gevaar voor vormen. Er is eigen] aan alles behalve, 1 patiënten. De sanatoria zijn ove: worden overal in ons j ria ingericht, maar st men ruimte pi bedder bedden, installaties, p kunnen het rijtje wel noemen. Nog maar al men bij een sanatoriu stellingsoord, aan eer van genezen door rust< en goede voeding. Dat culosebestrijding niet De nadruk ligt thans toria op een actieve gi handeling, die met al moderne wetenschap Moderne middelen: h< raat, het doorlichten, Pneumothorax-therapie het zgn. „stilleggen" waarmede we dus onr errein der chirurgie DE WE ^noodtoestand, w<- het ï.en thans nog wat u. ter no°dzakelij sl terrein mei !^n.Wor<ien. De tot methode gaat nog al

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2