-TL Britse militaire faciliteiten gestaakt Schulte door Coppi uitgeschakeld NU en STRAKS i eens tot ons 231, Tel.3528 DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Thans 51 gesneuvelden Banka en Billiton autonoom Operaties op Madoera? Indonesië heden op de agenda EXTRA KAAS Sowjet-noia aan Engeland WmrfiedcfU De ramp te Brest België rookt sigaren met een bandje Pronk toch in de finale Distributie petroleum opgeheven oldoende oogstvrijwilligers beschikbaar Brand in Parijse vrouwengevangenis Plastic-industrie internationaal aangepakt Hollands schip op mijn orelopen is. Hij zei, dat in dit Ter- de gevoeligheid van huidige hoge prijzen. >estand niet vast was prijzen naar beneden grotere hoeveelheid ien, waarvan het re- dat België en de aa rden een grotere toe- rtvangen. Hü zei, dat s was open gebleven, dat België voor een ifhangen van Canada belangrijke graan- zegsman zei, dat de voor de maand Sep- )00 ton, de noodza1 r an een belangrijke in September om de atie te kunnen hand- lat Nederland maan- n nodig had en dat Srouwd moest worden, irt uit de Verenigde plus de eigen oogst rden bereikt. (United Prees) leemt, dat hedenoch- ministerraad zou bij- de jongste ontwik- ud met de Indonesi- sprekeij. Naar ver- ijkheid niet uitgeslo- ering plaats heeft ten r Jonkman, die, hoe zijn werkzaamheden FRIESLAND, ïers. DANSTENT, kbaar. IN Jr., Secr. Jags half drie icinto Benavente, Menagé Challa, ur. P. Balledux), irts feestmuziek, ag 1.50. bureau: '1.— bureau. Avondvoorstelling BUREAU: VOORD AM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 OIXO 1872M Dir.: t. Bijlsma DONDERDAG 31 JULI 1947. Voortzetting wan de 144e JAARGANG No. 149. ALKMAAfiSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter „Waagjes" tot U woorden 15 et-, elk vroorc meer 5 ct., uitsluitend contan Abonnementen: f MO per maand f S 25 per Icwartaa Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert plv. Tj, N. Adema. De Britse regering heeft het verstrekken van alle militaire goederen en het verlenen van alle militaire faciliteiten aan de Nederlandse autoriteiten in het Verre Oosten stopgezet, aldus heeft Bevin, de Engelse minister van Buitenlandse Zaken in het Engelse parlement meegedeeld. Opleiding in Engeland gaat door Bevin legde deze verklaring af in antwoord op een vraag van het La- bourlid majoor Bramall, of Bevin wilde verzekeren, dat aan de Neder landse regering geen oorlogsmateriaal zal worden verstrekt, zo lang de vij andelijkheden in Indonesië voortdu ren. Hector Hughes (Labour) stelde de vraag, hoeveel Nederlandse manschap pen van leger en vloot thans in En geland worden opgeleid en of er stap pen zullen worden ondernomen om, hangende het staken der vijandelijk heden in Indonesië, aan deze overeen komst een eind te maken. Bevin antwoordde: Nieuwe bonnen „Neen, dat kan ik niet doen. Ten slotte werd Nederland door de Duitsers overrompeld. Wij heb ben plechtig op ons genomen om het Nederlandse leger, dat uit el kaar geslagen werd, opnieuw uit te rusten en op te leiden. Ik kan echter de Nederlandsë regering meedelen, dat wij dit niet doen voor de doeleinden, die deze oor log met Indonesië nastreeft". Bevin zeide, dat de Britse regering de verstrekking van oorlogsmateriaal aan Indonesië van Singapore uit heeft verboden In antwoord op een vraag van Driberg (Labour) voegde Bevin aan „van Singapore uit" toe: „en van de Britse gebieden in het Verre Oos ten uit" Verder voegde hij aan „de verstrek king van oorlogsmateriaal" nog toe: „en de verlening van opleidingsfaci liteiten in het Verre Oosten" Ten- siotte verklaarde Bevin nog, dat de officiëel beschikbare inlichtingen over het verloop van de militaire operaties cp Java en Sumatra zo beperkt zijn, dat het onmogelijk is om de toestand naar zijn juiste waarde te schatten. Het Nederlandse legerbericht meldt nog van Midden-Sumatra, dat de brug gen nabij Pasaroesang zijn bezet. De totale verliezen van Nederlandse zijde bedragen thans: 51 gesneuvelden, vermisten en 110 gewonden. Van officiële zijde wordt over de actie op West-Java nog medegedeeld dat verkenningen in het Pekaiengan- se in de richting van Santoso he.v.en uitgewezen, dat vele ondernemings emplacementen in deze streek zijn verwoest. In de omgeving van Poer wakarta zijn acht Indiërs in republi keinse dienst gevangen genomen. Op een suikerfabriek te Cheribon zijn en kele Nederlanders bevrijd, de centra le Plengan is goeddeels intact bezet. Ook de grote stuwdam van Tjideun- tjamek is onbeschadigd bezet Te Te- gal is veel dumdum-ammuni+ie aan getroffen. De vernielingen iti deze ha ven zijn meegevallen. De electrische centrale is vrijwel in tact. In de ha ven bleken enige tijd geleden 78 wa gonladingen Leverfield-geweren, mi trailleurs enz. te zijn ontscheept om naar Djokja te worden vervoerd. De Nederlandse regering in Indo nesië heeft Donderdag een decreet uitgevaardigd, waarbij de tineilan den Banka, Billiton en de Riouw- arehipel, waar zich belangrijke bauxietvoorraden bevinden, tot autonoom gebied worden verklaard. Deze eilanden zullen worden op genomen in de verenigde staten van Indonesië. Reuter's correspondent te Batavia, Graham Jenkins, seint: Volgens be trouwbare, doch tot nu toe onbeves tigde berichten treffen de Nederland se troepen heden voorbereidingen om vanuit Soerabaja naar Madoera over te steken en het eiland te bezetten. Waarnemers z,n van mening, dat, na de bezetting van de haven van Tjilat- jap aan de Zuidkust van Java, de be zetting van Madoera voorlopig de laatste grote militaire operatie op Re publikeins gebied zal zijn. Of de Nederlanders nog verdere mi litaire acties zullen ondernemen, zal. volgens Nederlandse bron alhier, af hangen van „politieke overwegingen" en van de houding der Republikeinse autoriteiten. Waarnemers menen, dat de Republikeinen niet geneigd zullen zijn de vijandelijkheden te staken, tenzij hen door de Veiligheidsraad zulks verzocht zou worden of zich mogelijkheden zouden voordoen van arbitrage door een derde mogendheid. „VOLENDAM" MET TROEPEN NAAR INDIE VERTROKKEN. Gistermiddag om vijf uur is de ,Vo- lendam" met troepen aan boord naar Indië vertrokken. Het vertrek had een normaal verloop. Van de zijde van de Legervoorlichtingsdienst vernemen wij, dat men ter gelegenheid van het ver trek van de „Volendam" van bepaalde zijde Wel heeft getracht een staking uit te lokken, doch dat men daarin niet is De Indonesische kwestie zal als eerste punt op de agenda voorko men, wanneer de Veiligheidsraad heden te Lake Success om 20 uur Ned. tijd bijeen komt. Moeilijkheden met de procedure zul len waarschijnlijk het voornaamste on derwerp van bespreking uitmaken. Volgens het charter der Verenigde Naties moeten bij elk geschil de partij en worden uitgenodigd aan de discus sie deel te nemen en men is zich be wust, dat het verscheidene dagen zal duren vóór er een Indonesische verte genwoordiger in New York zal zijn. In de nota, welke namens de Voor- Indische interimregering is overhan digd, verklaarde Pandit Nehroe nog, dat het Nederlandse leger de aanval op Indonesië heeft ingezet zonder vooraf gaande waarschuwing en terwijl de Re publikeinse afgevaardigden nog bezig waren te Batavia te onderhandelen. Voor het tijdvak van 3 tot en met 16 Augustus a.s. geeft elk der volgende bonnen het recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 709 (Serie J): J-01 brood J-02 brood J-01 boter J-02 boter 800 gram brood 400 gram brood 125 gram boter 125 gram margarine of 100 gram -vet 250 gram margarine of 200 gram vet - 100 gram vlees 200 gram vlees 4 liter melk '7 liter melk 200 gram kaas T-—V 1 J-03 boter J-01 vlees J-02 vlees J-01 melk J-03 J-05 melk J-01 diversen J-02 diversen 50 gram korstloze kaas J-03 diversen 750 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram versnaperingen. J-04 diversen 250 gram waspoeder plus 250 gram soda J-03 reserve 1600 gram brood J-04 reserve 200 gram kaas J-06 reserve 800 gram brood BONKAARTEN KD, KE 709 (se rie J) J-ll brood 800 gram brood J-ll boter 250 gram boter J-12 boter 125 gram margarine of 100 gram vet J-ll, J-12 vlees 100 gram vlees J-13, J-15 melk 12 liter melk J-ll diversen 100 gram kaas J-12 diversen 50 gram korstloze kaas J-13, J-14, J-15 diversen, 250 gram sui ker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnaperingen. J-16 diversen 250 gram waspoeder plus 250 gram soda J-13 reserve 800 gram brood J-16 reserve 500 gram rijst of kinder meel (uit rijst bereid) of kin derbiscuits. BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, ME, MF. MG 709 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken (serie J): J-21 brood 800 gram brood J-21 boter 250 gram boter J-22 boter 250 gram margarine of 200 gram vet J-21 melk 5 liter melk J 21 vlees 300 gram vlees j-22 vlees 100 gram vle6s J-21 kaas 200 gram kaas J-21 eieren 5 eieren J-2! suiker 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnaperingen. VERSNAPERINGENKAARXEN ENZ QB. QC 707: J-33 versnaperingen 200 gram ver snaperingen of 200 gram sui ker, boterhamstrooisei enz. of 400 gram jam, stroop enz J-36 versnaperingen 100 gram ver snaperingen of 100 gram sui ker, boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. r'H Nederlandse soldaten ruimen in de semarang-sector op de weg naar Salatiga wegversperringen op. Ratificatie vredesverdragen op de lange baan Naar een woordvoerder van het Britse -ministerie van buitenlandse zaken verklaart, heeft de Sowjet- regering Groot-Brittannië in een nota te kennen gegeven, dat zij de ratificatie van de vredesverdragen met Italië, Roemenië, Hongarije en Finland wenst uit te stellen tot na het ogenblik, dat deze door de voormalige vijandelijke staten zelf zijn geratificeerd. In deze nota wordt ook te kennen gegeven, dat de S. U. in principe geen bezwaar heeft tegen ratificatie van de vijf verdragen. Deze Sowjet-Russische verklaring, die beschouwd moet worden als antwoord op de Britse pogingen, zo spoedig mo gelijk een datum vast te stellen voor het van kracht worden van de reeds getekende vredesverdragen, zal volgens gezaghebbende kringen waarschijnlijk niet de goedkeuring van de Britse re gering wegdragen. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, gel dig tot Donderdagavond: VRIJ WARM. Meest matige wind tussen Noord en Oost. Enkele overdrijvende wol kenvelden, echter vrijwel nergens ouienvorming. Weinig verandering van temperatuur. 32 Franse padvinders brachten zwemmend over het Kanaal een vriendschapsbetuiging der Franse padvinders aan hun Engelse col lega's over en tevens de uitnodiging tot bijwoning der Wereldjamboree, welke volgende maand in Parijs wordt gehouden. De jongens start ten van Kaap Gris Nez en volbrach ten de tocht naar Dover in 11 uur, waarbij zij elkaar ieder half uur aflosten. Zij werden geëscorteerd door twee Franse onderzeeboot jagers. 35 uu». 250.000-000 FRANCS VOOR HULPVERLENING. De slachtoffers van de ontploffing, welke zich twee dagen geleden aan boord van het Noorse schip „Ocean Li berty" te Brest heeft voorgedaan, zul len vandaag worden begraven. De E ranse regering heeft besloten, dat er tot nader order geen import van nitra ten over zee in Frankrijk zal worden toegelaten. Zoals bekend, ontstond de ontploffing in een met amoniumnitraat geladen schip. Tevens heeft de Franse regering besloten het parlement om een bedrag van 250.000.000 francs te ver zoeken voor hulpverlening aan en we deropbouw van de getroffen stad Brest In het jaar 1946 voerde België uit Nederland 15.428.682 sigaren in alsme de 67.380 kg. tabak. Hiermede is Bel gië de voornaamste afnemer van siga ren van Nederland. Hierna volgt Tsje- cho-Siowakije met 6,8 millioen sigaren. (Van een speciale verslaggever) Gistermiddag werden de halve fina les en de finales gereden van de we reldkampioenschappen achtervolging amateurs en professionals. Amateurs. Ie halve finale: Benfenati (It.) wint in 5 min. 18 4/5 sec. met 90 meter ver schil van Andersen (Denemarken). 2e halve finale: Attilio Francois (Uruguay) wint in 5 min. 16 4/5 sec. met 55 meter verschil van Guillemet (E'r.) Finale: Benfenati wint in 5 min. 20 2'5 sec. van Francois met 80 meter verschil. Benfenati wereldkampioen bij de amateurs. Andersen klopt Guillemet in een race om de derde en vierde plaais. Professionals. Ie halve finale: Bevilacqua (It.) wint in 6 min. 24 1/5 sec. van Koblet (Zwit serland) met 55 meter verschil. 2e halve finale: Coppi (It.) wint in 6 min. 19 3'5 sec. met 165 meter ver schil van Schulte (Ned.) De finale en daarmee de titel van wereldkampioen werd door Coppi ge wonnen. De Italiaan Coppi heeft in de finale achtervolging profs tegen zijn landge noot Bevilacqua een nieuw wereldre cord gevestigd. Hij won die rit name lijk in 6 min. 16.2 sec. me) 105 meter verschil, tegen Bevilacqua 6 nin. 22.6 sec. Ook zijn rit tegen Schulte had Coppi in recordtijd gewonnen: 6 min. 39 6 sec. Het vorige wereldrecord stond op naam van Fabio Battesini en werd in 3938 op de Vigorellibaan gevestigd met 6 min. 20.6 sec. Om de derde en vierde plaats kwa men Koblet (Zw.) en Schulte (Ned.) tegen elkaar uit. Koblet won in 6 min. 26.6 sec. met 95 meter verschil van Schulte. De achtervolging voor profs ging over 5 km, die voor amateurs over 4 kilometer 90. Hierna werd de herkansingsrit ge reden voor het wereldkampioenschap stayers over 100 km. Uitslag: 1. Pronk (Ned.) in 1 uur 27 min. 2 sec.; 2. Summers (Eng.); 3. Pa- taki (Hongarije): 4. Goethals (België). Palck Hansen (Den.) en Matena (Ned.) gaven tijdens de wedstrijd op. Pronk en Summers kwalificeerden zich voor de 'male die Zaterdag a.s. wordt gere den. Bij beschikking van het Minis terie van Economische Zaken, welke heden in de Staatscourant zal worden gepubliceerd, is de dis tributie vanpetroleum opgehe ven. retroleum Kan derhalve met ingang van 1 Augustus vrij wor den gekocht en verkocht. Het ministerie van Landbouw. Vis serij en Voedselvoorziening deelt ons mede, dat het aantal oogstvrijwilligers, dat zich heeft aangemeld voor de Wie- ringermeer en Overijssel zo groot is geweest, dat aan verdere aanmelding voorlopig geen behoefte meer bestaat Met name de pootaardappeloogst in deze gebieden is volkomen verzekerd Verdere toeloop van vrijwilligers zou bovendien onoverkomelijke moeilijk heden voor de huisvesting met zich brengen. Het ministerie dankt allen, die aar de oproepingen spontaan gevolg heb ben gegeven. 22 doden In de vrouwengevangenis te Tou relies bij Parijs is brand uitgebro ken. Hoewel brandweerwagens uit alle delen van de stad spoedig ter plaatse waren, kon niet worden voorkomen, dat een aantal vrou wen door het vuur werd ingesloten. In een slaapzaal heeft men 21 ver koolde lijken gevonden. Voorts is een naar het ziekenhuis vervoerde gevangene later aldaar overleden. Men vermoedt, dai de brand ont staan is in een werkplaats, waar zich celluloid bevond. Door de sterke wind breidde hij zich snel uit. Het Kunststoffeninstituut T. N. O. te Delft, de Kunststoffencommissie T. L van het Technologisch Instituut V.LV. te Antwerpen en het British Institute of Plastics Technology te Londen hebben Woensdag te Delft een overeenkomst gesloten betref fende voorlichting en opleiding op het gebied van kunststoffen. Bij deze overeenkomst is o.m. bepaald, dat het B.I.P.T. te Londen schrifte lijke cursussen organiseert voor oplei ding tot technische en theoretische bekwaamheid op het gebied van kunst stoffen. De cursussen zullen gegeven worden in de Nederlandse taal voor België en Nederland. Indien er vol doende belangstelling bestaat zal voor België ook een cursus in de Franse taal worden uitgegeven. Zoals bekend, omvat de taak van het Kunststofinstituut T.N.O. te Delft de opleiding tot deskundige en de voorlichting van het publiek op het gebied van kunststoffen en verder het Research-werk. België en Engeland hebben momen teel nog niet de Beschikking over een officiëel Research-Instituut, dit in te genstelling met Nederland waar het Instituut T.N.O van overheidswege wordt gesubsidiëerd en voorts gelden ontvangt van de zijde de" industrie. Tijdens een diner, dat na bet teke nen van het Contract te 's-Graven- hage aan verschillende genodigden werd aangebo* ie werd de nadruk gelegd op het feit. dat dit contract van internationale betekenis is. in verband met de mogelijkheden, wel ke het inhoudt voor de plasticindus trie. De wens werd uitgesproken, dat het ondertekenen van dit contract zou mo gen leiden tot intensieve internationale samenwerking op dit gebied. Het 8000 ton metende Hollandse tankstoomschip „Sunetta" van de Ang lo Saxon Petroleum Company is bui ten de pier van Hoek van Holland op een mijn gelopen. De gezagvoerder meldde dat het schip snel zonk en onmiddellijk assistentie wenste. Dit bericht werd in de nacht van Woensdag op Donderdag om 1.25 uur ontvangen. Vijf minuten later wa ren reeds sleep- en reddingboten ter assistentie uitgevaren. Om 1.45 uur kreeg men bericht van de „Sunetta" dat de pompinstallatie intact was en er cms gepompt kon worden, doch dat het schip zwaar slagzij maakte. Voor lichte ongevallen verzocht men assistentie van een dokter. Het schip is thans in Hoek van Holland aangekomen. wil. Sinds de jongste uitlatingen der republikeinen, zelfs van een zo gema tigd man als Sjahrir, mag men daar op niet al te vast vertrouwen. De strijd heeft, als iedere strijd, haat ge- aid Er zijn nog enorme moeilijk' "- den op til. U. Natuurlijk zal het iedere landgenoot voldoening schenken te vernemen, dat de door onze troepen genomen maatregelen tot herstel van orde op Java en Sumatra zulk 'n snel en gun stig verloop hebben. Zij die ten gun ste van deze actie zijn gestemd zul len zich bevredigd voelen nu onze re gering eindelijk, na met onuitputtelijk geduld de onderhandelingen te heb ben gevoerd, ingegrepen heeft en nu dit ingrijpen zo snel resultaat blijkt te hebben. Zij die tegen deze militai re actie waren gekant zullen maar al te graag zien dat de geweldmaatrege- len spoedig ten einde kunnen worden gebracht. De vraag dringt zich ech ter op wat geschieden moet, wanneer met het militaire, of iaat ons liev-r zeggen politionele ingrijpen, het ge stelde doel is bereikt. Naar wij menen te mogen verwach ten heeft het niet in de bedoeling der regering gelegen om tot een bezettin; "van Djokjakarta de zetel van het epublikeinse bewind over te gaan en wil zij zich bepalen tot het herstel len van orde en rust waar dit noodza kelijk blijkt, zodat het hervatten van geregelde arbeid op de Nederlank-e en uitheemse ondernemingen, naar welker producten heel de wereld reikhalzend uitziet, weer mogelijk zal zijn. Reeds heeft men in het gebied dat door onze troepen werd bereikt, enorme voorraden aangetroffen en verscheidene havens, o.a. die van Che ribon, Banjoewangi en Probolinggo, zijn weer voor de handel opengesteld, zodat uitvoer der opgestapelde grond stoffen binnen afzienbare tijd mag worden verwacht, hetgeen vooral Amerika zeer welkom moet zijn. Vol gens 'n verklaring van dr. van Mook worden de Nederlandse troepen door het merendeel der bevolking als be vrijders begroet en on" -eekt het niet aan gezindheid tot samenwerking. De op Java vertoevende correspondenten der Engelse bladen bevestigen dit. De Indonesische bevolking zou met het herstel van het Nederlandse gezag, waardoor veiligheid, orde en opleving der welvaart verzekerd worden, op duidelijke wijze haar instemming heb ben betuigd. Indien men aanneemt dat dit zo is, en er is veel voor te zeggen dat het inderdaad zó is, dan moet het niette min waarschijnlijk worden geacht dat de republikeinen, de extremisti sche troepen, de leiders allereerst, zich in het gebied van Djokja zullen concentreren en dat dit gebied het centrum zal blijven van hardnekkig verzet. Verbitterd en, naar te vrezen staat, onverzoenlijk verzet. Want ge weld heeft de plaats ingenomen van het overleg; er zijn doden gevallen; er zijn nationalistische gevoelens ge kwetst; de droom der nationale vrij heid is verstoord. Wij weten wat deze droom bete kend heeft: bevrijding van de gehele Archipel van Nederlands gezag en de hegemonie der Republiek over het gehele eilandenrijk. Wij weten ook dat onze regering zich juist tegen deze hegemonie, waardoor aan de niet re publikeinse deelstaten geweld zou worden gedaan, heeft verzet daar zij jegens de Malino-gebieden morele verplichtingen op zich genomen heeft welke zij nakomen moet. De nationa listische droom echter blijft bestaan en die wortelt in het leven van de geest dat door wapenen nooit kan worden aangetast. Het gebied van Djokja zal een haard blijven van na tionalisme en de Republiek zal min der dan ooit tot onderhandelen zijn geneigd. Het is trouwens de vraag of de geest van verzet niet ondergronds voortleven zal ook buiten dat beperk te gebied. Duizenden republikeinse strijders, afgesneden van de hoofd stad der Republiek maar ontwapend en die zich als schijnbaar vreedzame burgers met de Javaanse bevolking hebben vermengd, zullen de Aziati sche vrijheidsdroom blijven koeste len en daarvoor propaganda blijven maken, en zij zullen de vredelievende gezindheid van de Javanen ondermij nen waar het maar mogelijk is. Aleer een strijd met de wapenen uitbreekt pleegt men te onderhande len. Slaagt men met deze besprekin gen niet, dan neemt men noodgedwon gen zijn toevlucht tot geweld. Maar ten laatste moeten de onderhandelin gen toch worden hervat. Thans dringt zich echter de vraag op: waar en bij wie men straks tot onderhandelen nog bereidwilligheid aantreffen zal. Het is r.ipt waarschijnlijk dat de tegenwoor dige machthebbers der Republiek daartoe geneigd zullen zijn, ook al wordt Djokja ontzien. En een repu blikeinse regering, tot stand gebracht op instigatie en met medewerking van het Nederlandse gezag, en die zich dus tot onderhandelen bereid verklaren kan, zou niet het minste gezag hebben voor de republikeinen van nu. Er zal tenslotte voor onze regering en voor die der Republiek ver moedelijk geen andere weg openstaan dan het inroepen van bemiddeling, het aanvaarden van de goede diensten ener buitenlandse mogendheid, maar het blijft een open vraag of deze be middeling nog succes zal kunnen heb ben op de basis van Linggadjati en of If Reoi'hiiek in de geest van het daar gesloten accoord nog onderhand"!"- Zie verder kolom 9.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1