HONiü MELDE KRAMT DOOR HET LAMD. Montgomery dringend naar Londen President liet alles wachten en vloog naar zijn stervende moeder DE PAMPUS-PIRAAT door J. D. VAN EXTER Wij luisteren naar Moeder en zoon in gelukkige dagen Van Boek tot Boek Drastische inkrimping van strijdkrachten noodzakelijk Aardappelen en tomaten aan één plant Prijzen staatsloterij yAN NABIJ EN j/ERRE Verloofd Bif hot owrNMeo mam Moeder Truman Mevrouw Martha SHtec. Truman, on langs nog in de Amerikaanse Se naat getekend ate „een van de mooi ste karakters in de geschiedenis van de Verenigde Sta ten en een van de beste Moeders", is, zoals gemeld, Za terdag op 94-jarige leeftijd overleden. Mevrouw Tru man door het gehele land ge liefd als „Moeder Truman" die ge ruime tijd herstel lende was van een gebroken heup sinds Februari j.l. en waarbij zich in Mei zeer ernstige complicaties voor deden, was Zater dagmorgen plotse ling erg achteruit gegaan. In Mei bracht President Truman verschei dene dagen aan haar ziekbed door en er volgde toen een opmerkelijk herstel, waardoor zij buiten gevaar kwam. De berichten over haar voort gezet herstel werden vorige week on derbroken door de mededeling, dat zij een inzinking had gehad. Toen President Truman Zaterdag be richt ontving dat r. en niet verwachtte dat zij de avond zou halen, onderbrak hij onmiddellijk zijn plannen om ge durende het week-end zijn handteke ning te hechten aan de wetsontwerpen welke het Congres hem ter tekening deed toekomen in de laatste drukte voor het reces, en hij vloog naar Grandview. Hij kwam echter niet meer op tijd aan om zijn Moeder nog levend aan te treffen. De beide Huizen van het Congres onderbraken hun zeer bezette dagen om uitdrukking te geven aan hunne gevoelens van medeleven met de Pre sident en zijn familie en om eer te be tuigen aan Mrs. Truman. President Truman's broer, John Vi vian en zijn zuster Mary Jane, die in de omgeving wonen, waren aan de sponde van \un Moeder toen zij stierf. De echtgenote van de President en zijn dochter, Margaret, die de zomer door brengen in hun vroegere buitenverblijf in Independence, Missouri, bereikten Moeder Truman's eenvoudige buiten huis spoedig na haar overlijden. Het bericht van haar dood bereikte den President per radio in het vliegtuig on derweg. Maandagnamiddag werden in Me vrouw Truman's huis particuliere lijk diensten gehouden. De begrafenis zal plaats vinden in het familiegraf op een kerkhof in Kansas City. „HARRY ZAL HET WEL KLAREN". Mevrouw Truman heeft altijd 'n volkomen vertrouwen gehad in f bekwaamheid van haar zoon om de last te dragen die hem bjj de dood van President Franklin D. Roose velt op 12 April 1945 op de schou ders werd gelegd. Toen Harry S. Truman van de ene dag op de an dere de eerste dienaar van de Ver enigde Staten werd, ontving zgn Moeder het nieuws kalm en met de woorden die van vertrouwen blijk gaven: „Harry zal het wel klaar spelen". Martha Ellen Young-Truman is van Schotse, Ierse en Engelse afkomst. Zij werd als lid van een gezin van 9 kin deren op 25 November 1852 geboren, de dochter van een paar pionler-ouders, die van de nog gedeeltelijk onontgon nen staat Kentucky naar de nog min- Vrijdag 1 Augustus 1947. HILVERSUM I (301 m.) geeft nieuws om 7. 8, 7, 8 en 10.30 uur. NCRV: 7.15 Ochtendgymnastiek. 8.30 Opge wekte morgenklanken. 10.30 Mor gendienst. 11 Zang. 11.30 Hawaiï- an-klanken. 12.15 Holanda-Sextet". - 1 Herdenkingsdienst „Stijkelgroep". 2.30 Ouverture Egmont. 3 15 Gr. pla ten- 4.20 Concert. 5 Pianoduo. 5.45 „Allround-Sextet". 7.45 Een woord voor jonge middenstanders. 8.15 NCRV-kwartet. 9 Gram. platen. 9.30 Aansluiting met Kurhaus. 11.15 Zone-schaaktournooi. - 11.15 Pro- pulaire avondklanken. HILVERSUM II (415 m.l geeft nieuws om 7, 8. 1. 6. 8 en 11 uur VARA: 7.15 Ochtendgymnastiek. 8 18 öperaoro- gramma. 8.50 Voor de huisvrouw. 9 Lichte morgenklanken. VPRO: 10 Morgenwijding. VARA: 10.20 „De Regenboog". 11.10 ..De schuld zal betaald worden". 11 30 Johan Jong, orgel. AVRO' 12 Skymasters 12.30 Snortagenda 1 15 The rvthm Chib. 2 Kookkunst. 2.20 Mozart-concert 3 10 Ons volk en zijn dichters. VARA- 4 Marsen en walsen. 4.30 Tussen 12 en 18 5 30 Muzikaal babbe1Ue. 8 15 VARA fe liciteert. 6 30 Dolf van der Linden 7.15 Herh. lezing D v, Staverden. VPRO: 7 30 Het geloof van Israël" 7.50 Vriiz. Prot. Nieuws. 8 30 Het chrkfouiv b„iii(jpn jn de r-bRdorkunst. VARA: 9 Men vraagt. 9.45 Ama teurs. 10.15 Swing and Sweet. der bevolkte Mid-Westelijke staat Mis souri waren getrokken. In 1868 kocht haar vader, Young, een stuk bouwgrond van 240 ha in de buurt van Grandview, in Jackson Coun ty, Missouri. Hét was in de tijd dat het gezin daar woonde dat Martha Ellen de knappe, jonge John Anderson Tru man, van een nabijgelegen boerderij, leerde kennen. Samen op boerderijen opgroeiende „gingen zij al spoedig met elkaar", zoals dat met buurjongens en meisjes gaat. Martha Ellen leidde het typische leven van een jong meisje in het Zuiden uit een goedgesitueerd ge zin. Zij verzorgde de bloemen, hielp wat op de boerderij (er waren bedien den voor het voornaamste werk), zij reed paard en bezocht de kerk en nam aan het openbare leven van de pionier gemeenschap deel. Ze speelde ook piano en hield van dansen. Zij ontving haar opvoeding aan het Doopsgezinde Meisjes College in Lexington, Kentucky. John Anderson Truman en Martha Ellen Young huwden op 8 December 1881. Twee jaar later verhuisden zij naar Lamar, Missouri, waar in 1884 in een laag wit gepleisterd huisje van vier kamers Harry Truman werd geboren. Toen Harry vier jaar oud was ve lis- den de Trumans naar het witte boeren huis van twee verdiepingen in Grand view. Na verschillende wederwaardig heden keerden de Trumans in 1906 naar de boerderij bij Grandview terug. Daar heeft Mrs. Truman bjjna de rest van haar leven doorgebracht, totdat zij een paar jaar geleden verhuisde naar een woning in Grandview zelf. De aanvoer van banden Blijkens de jongste statistiek van het banden-syndicaat zijn van Aug. 1945 tot en. met Juni 1947 aangevoerd 106.268 buitenbanden en 100.959 bin nenbanden. In datzelfde tijdvak zijn afgeleverd 105.584 buitenbanden en 100.412 binnenbanden. De voorraad op 30 Juni j.l. was: 864 buiten- mi 547 binnenbanden. Het banden-syndicaat is in liquida tie getreden, omdat alle door de rege ring aangekochte banden thans prae- tisch verwerkt zijn. Kleine lakens minder punten Het rijksbureau voor textiel, sectie distex, deelt mede, dat in afwijking van de in het algemeen voor tafella kens en ontbijtlakens geldende pun tenwaardering ad 15 punten per stuk, voortaan de z.g. napperons (tafella kentjes van circa 1 x 1 m) op slechts 5 punten zullen worden gewaardeerd. Onlangs verscheen bij de N.V. Am sterdamse Boek- en Couranten Maat schappij een roman, die nu eens van het gebruikelijke genre afwijkt. We doelen op het boek: „Het kleine Heel al", geschreven door de jonge auteur Manuel van Loggem. De hoofdfiguren uit het boek zijn de bekende natuur onderzoekers Anthonie van Leeuwen hoek en Jan Swammerdam. Van deze beide historische figuren geeft de schrijver een buitengewoon boeiende en goede karakteristiek. Juist omdat beide figuren in geestelijk en in „uiterlijk" opzicht zulk een contrast met elkaar vormen, komen beider per soonlijheden des te meer naar voren. Swammerdam, de academisch gevorm de mens. zoon van een Amsterdams apotheker, is een bekwaam arts. Hij kan zich echter niet aan het geordende leven aanpassen en zwerft voordurend het vrije veld in om met planten en vooral kleine insecten terug te keren om thuis zijn onderzoekingen voort te zetten. Hij schreef verschillende belangrijke werken, maar de erkenning in de we tenschappelijke wereld, waarnaar hij verlangde, gewerd hem niet ten volle. De resultaten, die hij met zijn onder zoekingen verkreeg, waren van groot belang. Na een langdurig geestelijk en lichamelijk lijden stierf hij te Am sterdam in 1680 op 43-jarige leeftijd, in grote armoede. Zijn jeugdvriend, Anthonie van Leeuwenhoek, de Delftse lakenkoop man, daarentegen, had niet gestudeerd, doch werd, dank zij zijn prestaties, op het gebied van de lenzen en micro- onderzoek, tenslotte opgenomen in de Koninklijke Sociëteit te Londen, het wetenschappelijk brandpunt uit die dagen. Manuel van Loggem heeft met het schrijven van dit boek een wereld naar voren gebracht, die schier vergeten was. Het is goed nog eens in een blik in dat verleden te werpen Bovendien is het werk wetenschap pelijk volkomen verantwoord, hetgeen de waarde nog ten zeerste verhoogt. W. K. De officiële aankondiging aan de vooravond van de „crisis-zitting" van de Britse Labour-parlements- fractie van hedenavond, inhoudende dat veldmaarschalk Montgomery, stafchef der gewapende macht van het Britse imperium, zijn bezoek aan Japan heeft afgelast en zich van zijn bezoek aan Nieuw-Zeeland naar huis haast, werd gisteren in Londen in verband gebracht met de berichten, dat Groot-Brittannië ge dwongen zou zijn om op drastische wijze zijn gewapende strijdmachten in te krimpen met het oog op de dreigende economische crisis, aldus de correspondent van Reuter. Hoewel het ministerie van oorlog als leden van zijn plotselinge terugkeer „dringende zakelijke aangelegenheden te Londen" opgaf, vestigt het besluit van Montgomery de aandacht op Attlee's grote probleem, namelijk de steeds dwingender behoefte aan in grijpende maatregelen om het tekort aan arbeidskrachten op te heffen, dat een hernieuwing dreigt te veroorzaken van de vorige wintercrisis, die de in dustriële productie in dit jaar belem merde. Terwijl tussen Attlee en de lei ders der Labour Partij voortgegaan werd met het voeren van besprekingen over de critieke situatie, deden bij de volgelingen geruchten over hangende verschuivingen in het kabinet de ronde, waarbij de posities zowel van de premier Attlee als van de minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, en van de minister van nationale orga nisatie, Herbert Morrison, betrokken vzaren. Volgens geruchten onder de meest links georiënteerden van de Labour- partij zouden op de vergadering van vandaag de meest rechts georiënteerden het voorstel willen doen dat Attlee de leiding aan Bevin zou overdragen, zo vervolgt Reuters correspondent. Een ander gerucht wilde, dat de per soonlijke aanval in de Daily Mirror op 't leiderschap van Attlee, welke de partij opriep om Attlee te vervangen door Morrison geïnspireerd zou zijn. „Nuchtere waarnemers hechten ech ter niet te veel waarde aan deze ge ruchten". Achter al deze tegenstrijdige berichten staan echter twee feiten. Ten eerste, dat de regering met het oog op de dollarcrisis zo spoedig mo gelijk een aantal beslissingen zal moeten nemen, die zij tot nu toe steeds uitgesteld heeft, ten tweede, dat onder de huidige critieke om standigheden de verschillen in het kabinet die tot nu toe het nemen van een beslissing verhinderd heb ben het dagelijkse onderwerp van gesprek geworden zijn van de parle mentsleden die de regering steunen. In Labourkringen van standvastige volgelingen van de vakverenigingen meent men. dat een rigoureuse be snoeiing der strijdmacht de enige weg is om de dollarcrisis tegemoet te treden, teneinde een daling van de levensstan daard tegen te gaan. John Odgen, een tuinman in Indiana, heeft medegedeeld, dat hij een nieuwe plant heeft ge kweekt, die in deze tijd van voed selschaarste zeker met vreugde begroet zal worden. Niet ver van een perk tomaten had hij aardappelen geplant. Enige dagen gelêden ontdekte hij in zijn tuin een nieuw soort plan ten, die aardappelen onder de grond en tomaten aan het boven grondse gedeelte droegen. Dit wonder verklaart hij door de werkzaamheid van de bijen, die van de ene naar de andere plant vliegende, de kruising tot stand hadden - gebracht. Staatsloterij, 4e klasse, 2e trekking, f 5000 21686 f 1500 2526 17289 f 1000 3032 20112 f 400 5172 19787 f 200 17008 19214 f 100 2456 2581 7989 10404 10676 11084 11635 13379 15858 20208 21237. Wegens de grote drukte op de scheepvaartlijnen tuaeen Engeland «n Nederland is het vertrek van een aan tal Engelse schoolkinderen, dat een bezoek aan Nederland zou brengen, voor onbepaalde tijd uitgesteld Onbekenden hebben Dinsdag ter vie ring van Mussolini's geboortedag in verschillende stadswijken van Home neo-fascistische pamfletten verspreid Een D C 4 van de Belgische Luchtvaartmij. „Sebena" heeft de eer ste non-stop-vlucht van Leopoldsville (Belg. Congo) naar Brussel in 20 uur en 20 minuten volbracht In Zweden zijn vier Estlanders gearres teerd, die van spionnage ten bate van Rusland worden beschuldigd Een bende van 300 man heeft een dorp in Griekenland aangevallen. 16 vrou wen en kinderen en 17 mannen wer den vermoord. De toestand inde haven van Antwerpen was giste ren nog steeds onveranderd. De troepen die het noodzakelijkste zullen helpen lossen, zullen heden aankomen Op de tweede verjaardag van de Ver enigde Naties schreef de New Yorker: De kleine baas loopt nog niet goed, maar het is verbluffend hoe goed hij al praat Als protest tegen de ge beurtenissen in Indonesië heeft Voor- Indië het luchtvaartverdrag met ons land beëindigd. Het laatste Neder landse vliegtuig vertrekt heden van Calcutta. in i i Tja, dat is met die trips onder het motto: „Met de krant door het land" een lastig geval. Onder de lezers heerst een ware reis woede en toen wij eenmaal de ge legenheid hadden opengesteld om voor weinig geld veel te zien en veel te genieten, regende het aan vragen. Op Texel en in Beverwijk, in Kal- verdijk en in Benningbroek, overal zaten mensen, die er wel een dag je op uit wilden en die wij graag van dienst wilden zijn. Maar het touringcarmateriaal is schaars en het aantal data, waarop over een wagen kan worden beschikt, gering, waarmee we maar willen zeggen, dat geduld een schone zaak is en dat zo veel mogelijk een ieder aan de beurt komt. Ook voor j.l. Maandag waren er weer moeilijkheden. Deze scholen in hoofdzaak bij de Rijkkverkeerspolitie, die plotseling de wagen vorderde om ten behoeve van de repatriëring dienst te doen. Dat was een niet geringe te genvaller, maar gedachtig aan het woord van Coen. dat men nimmer mag dispereren, zijn er pogingen in het werk gesteld om deze vordering onge daan te maken en wat meer zegt Copyright R D P FEUILLETON .AAR HET FNGELs VAN BEK IA RUCK DOOK: J. JOKioiEN 40. „Als dat van iemand gezegd wordt, kun je altijd zeker weten, dat er ver der wel wat ontbreekt zei Theo, „of ze zijn verschrikkelijk onbeleefd, zo als die oude juffrouw Crabbe, die nooit bedankt voor iets, 6f het kan hun niets schelen wat ze zeggen, zoals oom Albert. Als hij toevallig niet in genomen is met Billy's engagement, dan zal hij geen ogenblik aarzelen om te zeggen, dat hij het liever ver breken moet „Breek jij je gesprek maar liever af, jonge dame. Je praat veel te veel" viel haar broer haar in de rede, ter wijl hij van tafel opstond. „En hou, alsjeblieft Cariad bij je. Hij weet, dat hij alleen met moeder uit mag, maar ik heb deze week al drie keer het zoontje van de stationschef met hem terug moeten sturen. Tot ziens, alle maal". „Tot ziens", zei ik zo lief mogelijk. „Mijn groeten aan de N. O., vooral aan de typistenkamer, wil je? Wat zal het daar nu langzamerhand warm en benauwd worden. Wat ben ik blij, dat ik op een dag als vandaag er niet heen behoef te gaan! Toch moest ik eigenlijk geen kwaad spreken van de plaats, waar we elkaar leerden ken nen". Dit, met een blik van onder mijn wimpers, terwille van Blanche. De lust om mijn chef te tergen heeft mij j bepaald te pakken. Ik heb ook geen: plan om altijd de lijdende partij te zijn. Laat hij nu maar eens blozen van' verlegenheid bij mijn opmerkin- j gen en vragen in tegen woordighei van zijn moeder en zusters. Dat is zijn verdiende loon! Hoe hij zich voelt tegenover mij? Eerst was hij onverschillig, toen kreeg hij een afkeer van me en nu haat hij mij. Ik wist hoe mijn laatste opmer king hem moest hinderen. Ik wist ook, dat hij er naar snakte om het mij betaald te zetten. Telkens na die eer ste avond in zijn heiligdom heb ik in zijn ogen het verlangen gezien, om mij eens flink door elkaar te kunnen schudden. Hij antwoordde echter kalm: „Ja, het is heerlijk weer; te moei cm niet naar Sevenoaks te wandelen ik ga dus wat vroeger weg". „Goed", dacht ik. Ik was altijd dank baar als het ogenblik daar was, dat ik voor de gehele dag de enige bewoner van The Lawn, met wie ik in onmin was, zag vertrekken. Zodra hij weg is kan ik genieten en bijna vergeten waarom ik er ben. Ik schrikte dus bepaald, toen hij op weg naar de deur zich even omkeer de en er J>ij voegde: „Nancy, 'zou je geen lust hebben mij een eindje weg te brengen?" Daar had hij mij te pakken. Ik zag geen kans, om er aan te ontkomen. Voor het eerst deze week was het hem gelukt, mij te beletten, mijn eigen zin te doen en hoewel ik me verne derd en knorrig voelde, kon ik niet anders doen dan volgens manier „A" to glimlachen en schijnbaar vol ver rukking te zeggen: „Ik heb er heel erg veel zin in. In twee minuten ben ik klaar". Na vijf minuten want ik wist, dat hij alle tijd had en ik had er schik in om hem eens te laten wachten voegde ik mij bij hem op de stoep. Wij stapten flink door langs de op rijlaan; het was een schitterende mor gen, de hemel was effen blauw, de zon deed de seringen meer dan heer lijk geuren, overal was om zo te zeg- zen zonneschijn, behalve in mijn hart. Ik wist, dat ik iets te wachten was en ofschoon ik nog niet wist, wat het zijn kon en ofschoon het eeuwen ge leden scheen, sedert het vooruitzicht van een paar woorden met de Baas te moeten wisselen zijn bevende ty piste deed sidderen, voelde ik me toch wat angstig. Ik zag weer in gedachte die eigen aardige, half-lachende, half-dreigende blik, die hij de eerste avond op mij had laten rusten, toen hij mij goede nacht zei aan de deur van zijn hei ligdom. Zou het mogelijk zijn. dat ik de teugels niet langer in handen zou kun nen houden? Een nieuw soort van zenuwachtig heid, gemengd met een geheel nieuw soort van tegenzin, kwam over mij. Ik behoefde niet langer te wachten op zijn speech. Hij begon wel wat tot mijn verbazing niet met zijn traditionele: „Nu, juffrouw Trant" maar woedend en afgepast, zoals me vrouw Waters hem stellig nog nooit had horen spreken, klonk het: „Ik moet u iets zeggen. Het spijt mij wel. u lastig te vallen, maar ik vrees, dat ik u zal moeten verzoeken een beetje voorzichtig te zijn in uw manier van optreden tegenover mij" Wie van de twee bedoelde hij? Ma nier ,.B". die ik alleen voor hem re serveer. of manier „A", die ik houd. voor als we met de anderen samen zijn? (Wordt vervolgd) tegen aller verwachtingen in werden deze pogingen met een goed resultaat bekroond. De wagen kwam vrij en zo kon er dus op een stralende zomerdag worden gestart. Eerlijk gezegd, was de zon een tikje té stralend en was de temperatuur iets té hoog. Doch evenmin als de regen bij de vorige trip spellebreker kon zijn, vermocht thans het tropische klimaat de stemming in ongunstige zin te be- invloeden. Daar is blijkbaar meer voor nodig als je met de krant door het land gaat en vooral de Beverwijkers, die de achterhoede vormden, hielden danig de moed er in. HOE WARM HET WAS EN HOE VER Dus: het was warm en het was ver ook. Te ruim zeven uur stapte de eer ste abonné in en het was reeds na middernacht voor en aleer de laatste met een handdruk afscheid nam van reisleider en chauffeur. Maar en dat is het belangrijkste de tijd vloog om en na de koffie bij Schermerhorn was het eerste traject naar Hilversum bin nen een paar uur afgelegd. De parel van het Gooi toonde zich in al haar schoonheid en de aangeboden verver sing was een weldaad voor de mens. Het was een begin, dat een belofte inhield voor het verdere deel van de dag. En of deze belofte is ingelost? Och, vraagt U het de deelnemers en deelneemsters zelf. Het was warm en het was ver en op het asfalt langs de Leusderheide kon je het traditio nele eitje bakken, maar er was ook veel schaduw in de bosrijke streken van ons om zijn schoonheid onvolpre zen land. Natuurlijk geven wij van elke trip niet een gedetailleerd verslag. We passeren de dingen zo maar in vogel vlucht. De Pvramide. die lag te blaken in de zon. Maar die desondanks door sommigen met zes en zeven kruisjes nog beklommen werd. Het mooie Rhe- nen met zijn Grebbeberg. De zoom van de Veluwe. een brok natuur, welks liefeliikheid steeds weer bekoort. En later de omgeving van Amersfoort met hier en daar het fraaie uitzicht op het wazige land. Op zo'n tocht puur je nieuwe schoonheid op elke kilometer. GRAGE MAGEN EN DROGE KELEN. Van de schoonheid der natuur al leen kan echter de mens niet leven. Zo waren er op z'n tijd grage magen en de koffiemaaltijd op „Waterloo", die er eerst door een misverstand niet was, maar die toch in een minimum van tijd uit de grond werd gestampt, liet zich wèl smaken. Niet minder eer werd bewezen aan het diner in „Nieuw Amsvorde". „Kokkie" had hierop eens extra z'n best gedaan en de spontane hulde, welke hem na afloop door de verzadigden werd gebracht, was dub bel en dwars verdiend. Resten nog de droge kelen, die her haaldelijk moesten worden gelaafd. Doch daarvan spreken we hier verder niet, want dat is een hoofdstuk apart WIJ STARTEN WEER. Het was reeds avond, toen de mooie wagen van „De Valk" vanuit Amersfoort weer zijn weg zocht naar Hollands Noorderkwartier, een wagen met tevreden mensen. Nog steeds is aan alle aanvragen niet voldaan en daarom starten we weer en wel op 6 en 15 Augustus, tel kens weer langs een andere route en telkens met andere abonné's. Maar al len zijn ze lezers van onze krant en alleen daarom reeds zullen wij hun ook op de toekomstige reizen een service verlenen, welke maakt, dat men de zorgen geheel aan kant kan zetten om voor de volle honderd procent de ge neugten te ondergaan, verbonden aan «en ééndagstrip door mooi Nedartawl

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 3