MONICA «SlISte? Wordt Pampus 'n ontspanningsoord? De waarde van speelgoed DAMRUBRIEK DE PAMPUS-PIRAAT Amsterdam heeft er grote plannen mee Van Boek tot Boek door J. D. VAN EXTER Oorzaak: warmte? RAS KOEKSA ter dood veroordeeld mm Wij luisteren naar Sprekend behang biedt een gezellige kamer FEUILLETON Verloofd. yAN fsJABIJ £N VERRE Trhii nmiirr«o veriaten lift aU oeo P»"»* rots in de XnM-Wes- teÉHfce Koek van bet fcïsehneer, niet var tbb bet Batten If, bet eiland P»a»}R». Br komt zetden iemand, wami er is niets te beleven. Het is meer dsn een eeuw geleden, dat de ondiepte van deselfde naam voor de honderden schepen uit verre lan den op weg naar Amsterdam het laatste beletsel vormde, dat zjj had den te overwinnen. Het is ook lang geleden, dat de zeilvaartuigen ..ach ter Pampus gingen liggen" om be- sohermlng te zoeken tegen een Zuid- Vfeeterstorm; de nitdrukking leeft echter nog voort in een geheel an dere betekenis. Het is nog niet zo lang geleden, dat de Duitse Wehr- macht Pampus had ingeschakeld voor de verdediging van de „Fes- ttmg Bottand", want Pampas was en is nog steeds een fort, een stomver velend fori En toot- la de baal van Kopenhagen, daar waar de Soot begint, ligt het fort „Tre Kronen", maar daar is wèl wat te beleven. De vuurmonden zijn er weggehaald, lang vóór de oorlog al, en er is heel wat anders voor in de plaats gekomen. „Tre Kronen" is nu een in de zomer dagelijks druk be zocht ontspanningsoord voor zeilers eri andere watersportliefhebbers. Wel licht heeft d«t die Amsterdammers voor ogen gezweefd, die onlangs aan B. en W. hebben voorgesteld van Pam pus iets dergelijks te maken. Die Am sterdammers waren de leden van het Ica, het Initiatief-Comité Amsterdam, dat al meermalen met oorspronkelijke denkbeelden voor de dag gekomen ;s. Aan het Ica is het te danken, dat in het Bos een heuvel komt; aan het Ica is het te danken, dat St. Nicolaas elk jaar weer in vol ornaat zijn intocht houdt, aankomend voor de St. Nico» laaskerk, een glas Spaanse wijn drin Ijend bij „De Bisschop" en daarna gul k» gaven uitdelend aan de jeugd. Het Ica zal aan Pampus een bar de dobber hebben, want het Minis terie van Oorlog voert het beheer Maar het plan is schoon. Men wil van Pampus een recreatie-eiland maken met een groot restaurant, oen strand, een drijvende pier enz., zoals onze tekenaar Jan D. v. Exter, vooruitlopend op de feiten, dat in zijn verhaal „De Pampus-piraat" reeds heeft uitgebeeld. Aan mogelijkheden geen gebrek. Pampus ligt mettertijd midden in het grote IJ-meer, dat open blijft als da Veluwse en de Markerpolder een maal drooggemalen zijn. Dat hele ge biedt, meent het Ica, moet met de naaste omgeving ontspanningsterrein worden. Gedacht wordt aan de bevor dering van het vestigen van clubhui zen voor de beoefening van de kano-, roei- «i zeilsport, aan restaurants met terrassen langs de waterkant, dit in bet bijaonder voor Plevo- en Zuider- aeepark. En wat het Waterland be treft, wordt gedacht aan een zweef- vliegveld en kampeerplaatsen bene vens de stichting van een groots op gezet centrum, dat de traditionele re latie van Amsterdam met de Zuider zee demonstreert, n.l. een Zuiderzee museum. Dit laatste bedoeld als een openluchtmuseum en geprojecteerd als een Amsterdams „Skansen", een ie. vendig gehouden centrum van recre atie, cultuur- en natuurhistorie met betrekking tot Amsterdam en de Zui derzee. Durgerdam met zijn reeds bestaan de kleine haven en vloot zou de zetel kunnen worden van een vloot van ou de en nog bestaande Zuiderzeeboten en uitgebreid worden met 'n scheeps werf, touwslagerij, taanderij, netten- boeterij, klompenmakerij, een mast- pomp- en blokmakerij, een zeilmake rij en scheepssmidse in bedrijf. Er zouden verschillende typen vis serswoningen moeten worden tezamen gebracht, een houtzaagmolen, kuiperij mandenmakerij, zouterij en bokking hang in gebruik worden genomen en alles wat verder in, aan en rondom de oude Zuiderzee-plaatsen behoorde en er leven en bedrijvigheid aan gaf. Een visafslag zou evenmin mogen ont breken als een z.g. leugenbank, als al lerlei soorten viskaren, aalkubben e.d., die door hun aanwezigheid de omge ving zullen helpen stofferen. Dat hier een vis-restaurant moet komen en de gelegenheid moet wor den aangepakt om er luisterrijk een Marker bruiloft te vieren op gezette tijden, behoeft geen betoog. Daarnaast is er de mogelijkheid in een gebou wen-complex de ontwikkeling en his torie der Zuiderzee met behulp van maquettes en modellen, schilderijen en gebruiksvoorwerpen te demonstre ren. Eer dient bewezen aan de geologi sche, hydrologische en staatkundige geschiedenis, naast de flora en fauna van de Zuiderzee. De rijke vogelwe reld in en om de braken van de die- ën van Waterland is een lust voor de biologen en natuurhistorici. Mogelijk waren de 16-eeuwse prachtige Rans- dorper-toren en het 17-eeuwse Rans- dorper raadhuis in te richten tot stu die-centra voor de natuuronderzoe kers. Een unieke trip. Zo zou een kostelijk recreatie-oord kunnen ontstaan, waar vaardige orga nisatoren tezamen met volkskundige onderzoekers gelegenheid moet wor den gegeven daar harmonie in te brengen. Verbinding zou tot stand moeten worden gebracht door een busdienst AmsterdamMuiderslot, op dat dit historische gebouw opgenomen kan worden in het grote recreatieplan Deze busdienst zou moeten aansluiten op een veerdienst MuiderslotPam pusDurgerdam en een bus- en tram- dienst van Durgerdam en Ransdorp op Amsterdam, aansluitend op de tramdienst AmsterdamVolendam, waarmede de cirkel gesloten zou kun nen worden. Dit schept de mogelijk heid tot het maken van een hoogst belangwekkende en afgeronde trip niet alleen voor de Amsterdammers zelf maar ook voor de bezoekers aan Am sterdam en niet het minst voor de vreemdelingen, die hun verlangen om kennis te maken met de bevolking van het wereldvermaarde Marken, bevredigd kunnen zien in deze trip ook als 't eiland zelf door droogleg ging van het IJselmeer zal zijn on dergegaan. Het zal voor talrijke jongeren pret tig zijn te vernemen, dat van de b kende bundels trekkers- en kamplied jes „Zangzaad voor Kampeerders" nieuwe drukken zijn verschenen. Van het eerste deel de dertiende druk, van het tweede deel de tiende druk. Alleen deze cijfers tonen reeds aan hoe populair deze bundels bij jong Nederland zijn geworden. Ge kunt werkelijk geen troepje trekkers of kampeerders tegen komen of zij heb ben Zangzaad in hun rugzak. Wij heb ben het aantal liedjes niet geteld, maar het getal is hoog. Het is een ver dienste van de uitgevers (Drukkerij Hollandia te Baarn), dat zij nog juist vóór het aanbreken van het grote va- cantie-seizoen de nieuwe drukken in het licht hebben gegeven. W. K. Copyright R.D.F. Een jongedame van omstreeks twintig stapte over het midden- balcon, dat de Rotterdamse tram wagens kenmerkt, in lijn 16 en wilde in het voorste gedeelte gaan zitten. Voor alle zekerheid infor meerde ze, voordat de tram weer ging rijden, of ze de goede rich ting naar het Mathenesserplein nam. Nee, zei de conducteur, dan moet u de andere kant nemen en hij doelde daarbij op de halte aan de overzijde. Enige minuten later zag hij het meisje echter toch in de wagen zitten, echter niet in het voorste gedeelte, maar achter in. Ze meende het advies goed op gevolgd te hebben. De bekende Abessijnse Ras Koek- sa. de schoonzoon van keizer Haille Selassie is veroordeeld tot de dood door de strop of de kogel. Hi) was beschuldigd van verraderlijke sa menwerking met de Italianen. Oplossing probleem 43. Stand: Zw. 13 sch. op: 2, 4, 8, 9, 10, 13, 18, 22, 23, 27, 32, 35, 45. Wit 13 sch. op: 20, 24, 25, 30, 31, 34, 39, 42, 43, 46, 47, 49, 50. Opl. 1. 46—41 (27x36), 2. 41—37 (32x41), 3. 42—37 (41x32), 4. 47—41 (36x47), 5. 20—15 (47x20), 6. 25x12 (18x7), 7. 50—44 (35x24), 8. 34—29 (24x33 of 23x34), 9. 39x8 (2x13), 10. 44— 40 (45x34), 11. 43—39 (34x43), 12. 49x9 (4x13), 13. 15x4! (eindstand zw. 7 en 13. Wit dam op 4. Zwart aan zet). Nu nog even het volgende aardige standje: Zw. 6 sch. op: 1, 2, .17, 19, 26, 39. Wit 6 sch. op: 11, 22, 27, 42, 47, 49. Wit speelt 49-43 (39x37), 27—21 (17x6 of 17x28), 47—41 (26x28 of 26x6), 41x14 (2—8), 14—9 wint. Ter oplossing voor deze week: Probleem 44 van E. Boissinot. (zie diagram). Zw. 11 sch. op: 9, 10, 12, 13, 20, 22, 25, 31, 35, 36, 37. Wit 11 sch. op: 23, 29, 34, 38, 39, 40, 43, 44, 46, 47, 48. Wit speelt en wint (moeilijk!) Heeft u er wel eens over nage dacht, als u een presentje kocht voor één van uw kleine telgen, voor een neefje, een nichtje of een van de peuters van een vriendin, hoeveel waarde uw cadeautje kan hebben voor zo'n klein mensje? Doorgaans beginnen we veel te laat te denken wat nu wel 't leuk ste, het aardigste, het verstandig ste speelgoed is, waarmee we de jarige zullen verrassen. Ach, den ken we, zo'n klein ding is immers met alles tevreden, en er is zo wei nig keus. Voor het ene is het klein tje nog te jong en voor het andere alweer te groot. En tenslotte kopen we dan iets wat ons eigen oog streelt. Zeker het is een alleraardigst voor werpje, maar past het nu bij de peuter voor wie het bestemd is? En heeft het cadeautje ook waarde voor de verdere ontwikkeling van het kindje? De in de handel zijnde artikelen zijn maar niet zo, per ongeluk, ontstaan. Er zijn heel wat lieden, die zich het groot ste deel van hun leven bezighielden en nog bezig houden met de bestudering van het kind, en ze hebben nauwkeu rig de waarde bepaald van het speel goed, dat een kind van een zekere leef tijd nodig heeft. En juist voor de allerjongsten hebben we wel eens een leiddraad nodig. De groteren geven hun verlangens en wensen wel te kennen, wat niet wil zeggen, dat hun verlangens altijd ver standig zijn. Maar de allerjongsten, voor wie alles nog nieuw is, kunnen hun wensen nog niet kenbaar maken. En toch speelt bij de ontwikkeling van dezen het speel goed een grote rol. Vooral in de tegenwoordige tijd, nu het speelgoed nog schaars en duur is, In diverse adverten ties heeft de behangsel papierfabriek van Rath Doodeheefver een op roep gericht aan de Nederlandse kunstenaar om zijn beste krachten te geven aan het ont werpen van decoratieve en artistieke dessins voor is het meer nog dan vroeger noodzake- het in de naaste toe poppen met een paar kleertjes, die aan en uit kunnen, de fantasie van de klei ne meisjes gevangen; ze behandelen hun poppen al gauw, zoals ze zien dat moeder haar verzorgt. Een beer voor de kleine jongens kweekt kameraadschap en het gevoel van bescherming. Voor de lichaamsbeweging van de kleinste zorgen de hobbelpaarden, en voor alle kinderen de eenvoudige bal. De leuke kleurige zijn nog niet of schaars te krijgen, maar we kunnen er zelf een maken van restantjes wol. Door zo'n kleurige bal leren ze spelen met anderen. Zo heeft iedere verrassing, als die met zorg gekozen is, voor zo'n peuter waarde: Grote kleurige kralen, of blok jes, die ze op kleur of vorm leren sor teren, de mozaiekjes, waarmee ze fi guurtjes leren leggen en de treintjes, wagentjes en auto's, die hen vertrouwd maken met het moderne verkeer. En vergeet, nu de zomer hoogtij viert, vooral de zandvormpjes niet. Als zo'n klein ding een zandbak heeft in een zonnig beschut hoekje van de tuin, kan het zich uren vermaken met het vullen en weer legen van de vorm pjes. En ze genieten meteen van de buitenlucht, waarvan ze gedurende de lange winter zo vaak verstoken waren. Zaterdag 2 Augustus 1947. HILVERSUM I (301 m.) geeft nieuws om 7, 8, 7, 8 en 11 uur. KRO: 7.15 Ochtendgymnastiek. 8.15 Pluk de dag. 9 Uit de muzikale sprookjee wereld. 10 Klein, klein kleutertje. 11 „De Zonnebloem". 11-45 Engelse volksliederen. 12.30 'Welk boek? 12.35 Klaas van Beeck. 1.45 Filmkwartier. 2 Gram. platen. 2.30 De toneelkijker. 3 Voor jongeren. 3.45 KRO-kiosk. 4.20 Dichten door de klas. 4.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 5 „De Wigwam". 6 Verslag wereld kampioenschap. wielr. 6.15 Journa listiek weekoverzicht. 7.20 Kareol septet. 8.12 Wie weet hoe deze plaat heet? 8.30 Lichtbaken. 9 Muzikale tombola. 9.30 Weekend-serenade. 10 Opero-selectie. 11.15 Zóne- schaaktournooi. HILVERSUM II (415 m.) geeft nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. VARA: 7.15 Ochtendgymn. 8.15 Sylvestri kwartet. 8.30 Op naar het licht. VPRO: 10 Morgenwijding. VARA: 10.20 De Luistervink. 11 Uitz. Arb. i. d. continubedr. 12 Lichte or kestwerken. 1.15 Ensemble „Vin- centino". 2 Vragen over „Loon naar prestatie". 2.15 Philh. Orkest. 3.15 Van boek tot boek. 4.20 Dolf v. d. Linden m. z. Metropoleorkest. 5 Sportpraatje. 5.30 Artistieke staalkaart. 6.30 Om en nabij de twintig. VPRO: Uitz. v. d. Jeugd. VARA: 8.15 Omroeporkest. 9.15 Socialistisch commentaar. 10 DeEI- lendigen. 10.30 Deens Dansorkest. tief werkt en geen verdere wandversiering nodig heeft. Inderdaad heeft, na de „Tuschinski-periode", de vlakke wandbekleding lijk een absoluut goede keus te doen. Als we eens een rondgang doen langs de winkels en kijken wat er alzo voor de kinderen wordt uitgestald, en we passen daarbij aan wat de wetenschap bepaalt als verstandig en leerzaam voor de kleintjes, dan zien we, al is de keus nog niet groot, dat we toch wel wat kunnen krijgen waarmee we de kinde ren beslist een genoegen doen. Een van de eerste cadeautjes, die men zo'n klein mensje van anderhalf tot twee jaar kan geven is een doos met blokken of losse blokken; stevige, helder-gekleurde blokken zullen hun aandacht boeien en, de lust om iets te maken wordt in hen geboren. Ze zet ten ze op elkaar, een toren ontstaat; of ze leggen ze achter elkaar en ze zijn zich nog niet bewust, dat ze op deze wijze hun fantasie-boot bouwen. Prentenboeken zijn ook altijd wel kom. Vooral die met kleurige grote platen van dieren en voorwerpen en gebeurtenissen uit het dagelijks leven boeien de kinderen. Al gauw kennen ze de dieren en maken de geluiden na. Ze herkennen de voorwerpen, die hen dagelijks omringen. Ze worden nooit moe om zo'n boek nog eens en nog eens te bekijken. Worden ze iets ouder, dan houden is NAAR HET ENGELS VAN BERTA RUCK DOOR: J. JORISSEN 41) „Mijn manier van optreden? O!" Ik keek hem verslagen aan, zoals een ty piste zou doen, die op een slordige fout betrapt wordt. „Ik ben bang, dat ik u niet goed begrijp". „Dat doe je wel", las ik op zijn ge laat. Hij zei echter kortaf: „Ik bedoel de toon, die u zich soms geroepen acht te gebruiken, zoals zo even aan het ontbijt. Als we alleen zijn, kan het mij niet schelen, wat u zegt of doet, maar in tegenwoordigheid van anderen gaat dat niet altijd O zo, het was dus over manier „A", dat hij mij onderhanden zou ne men. Er was dus voor hem niets ver loren "egaan van al die spe1dcprikken, die n:~mand anders kon opmerken Mijn gevoelens tegenover hem zijn in die weinige dagen totaal veranderd. Ik heb geheel vergeten, dat ik hem haatte, omdat hij deel uitmaakte van de N. O., waar ik mij in de rondte moest laten commanderen, omdat ik er enkele shillings in de week verdiende. Toen ik de invitatie om op The Lawn te komen logeren, aannam, was het mij, alsof ik weer tot mijn vroegere leven terugkeerde, maar ik wist niet, dat daarbij ook een gevoel van schaam te over mij zou komen. Ik was de dochter van mijn vader. Ik was ge wend geweest aan al de luxe en het comfort van een huis zoals The Lawn de Waters vermoeden dat niet, maar het is zo. De positie, die ik nu inneem, is mij echter geheel vreemd, en hij heeft mij die op de hals geschoven. Ik vóel. als of hij mij daardoor een belediging heeft aangedaan. Dit deed mijn stem weer die be deesde „kantoor"-toon aannemen, die ik voelde, dat ik niet lang meer zou kunnen volhouden. „Heb ik tegenover uw familie niet precies gezegd en gedaan, wat u zoudt willen?" Ik hoopte zeer, dat ik mijn stem in bedwang zou kunnen houden, maar zij klonk minder onderworpen dan ik wel wilde, toen ik vervolgde: „Het is nogal moeiliik voor mij, weet u. Ik dacht echter, dat ik aU-s scheen, wat ik zijn moest, als wij werkelijk geëngageerd zouden zijn. Ik heb mijn best gedaan „Dat hebt u", stemde hij knorrig toe. „U hebt heel erg uw best gedaan". „Bedoelt u, dat het toch geen suc ces geweest is?" vroeg ik haastig, „als u niet tevreden over mij bent". Ik hield op. Het was mijn plaats niet, om mijn zin te eindigen met „dan moet ik het maar liever opgeven". „Hm", zei mijn chef kortaf. „Ik be grijp, wat u bedoelt". Begreep hij werkelijk, wat het geval was? Begreep hij, dat, hoewel ik aan handen en voeten gebonden was door onze overeenkomst, hij die zou kun nen verbreken, als hij 't verkoos en dat ik wanhooig verlangde, dat hij het zon der uitstel zou doen? „Het is heel moeilijk", zei ik zo kalm, als mij mogelijk was. hopende hem een stille wenk te geven, „om de rechte toon te treffen en van ogenblik tot Ogenblik te weten, hoe ik zou doen, als ik werkelijk geëngageerd was. Na tuurlijk ben ik door het contract ge bonden, maar Hier viel Still Waters geheel onver wacht uit op een toon. die ik nog nooit van hem gehoord had. ..Ik zou de man beklagen, die wer- kel"k met u geëngageerd was!" En bii gaf in ziin wnede een harde slag met ziin stok op de haag. waar wij langs wandelden. Stedaar, daw had hij zich eens uit gelaten, zoals hij werkelijk was en zo als hij zich voor geen geld had willen laten zien aan een van zijn geëmploy eerden. Meer nog, ik had hem er toe gebracht, om schandelijk onbeleefd te zijn tegen een vrouw. Aan zijn saam- geknepen lippen en de hoogrode kleur van zijn gelaat, die goed merkbaar was, niettegenstaande hij zo verbrand v/as, zag ik, dat hij dit zelf ook voel de. Het zal goed zijn, als hij het ook niet vergeet, Ik zei niets. De pauze, die nu volgde, was be paald penibel, penibeler zou ik haast zeggen, dan enige voorgaande. Toen hij eindelijk weer sprak, zag ik, dat het hem méér kostte, dan hij wel wilde weten. „Het spijt mij, dat ik dat gezegd heb. Ik had het niet mogen doen". „O, maakt u geen excuses. Het kon mij niets schelen", zei ik vriendelijk. Dit viel mij gemakkelijker, nu hij zich in zoverre had moeten vernederen, maar al de pret, om hem eens duchtig de les te lezen, was weg. ,",U hebt na tuurlijk alle recht, om precies te zeg gen, wat u denkt, net als Theo doet" Zijn gelaat droeg op dat ogenblik geen enkel spoor van het „kantoor masker". De rode kleur en de opwin ding waren nog duidelijker waarneem baar en hij leek belachelijk veel op zijn zusje. (Wordt vervolgd) de handel te behangselpa- komst in brengen pier. Het ligt in de bedoe ling om naast de effen, vlakke wandbekleding, die als reactie op de felle, paars, groen en rood getinte „Tuschins ki-periode" volgde, we derom een wandbekle ding ingang te doen vinden, die zelf decora- zuiverend gewerkt, doch men meent te mo gen constateren, dat onder het Nederlandse publiek weer een zekere instelling op een meer decoratieve wandbekle ding plaats vindt, welke mening men bewezen wil zien in de massale opkomst die o.m. de tentoonstelling van Fran se wandtapijten in het Rijksmuseum te beurt is gevallen en de enorme belangstelling voor de oud-Franse Panorama- behangels. Aan de inrichting van het huis wil men gaarne een persoonlijk cachet geven. Momenteel treft men practisch overal een effen crème of witte wand aan en de per soonlijke- smaak kan zich slechts uiten in soort en plaatsing van meubelen Als inderdaad in de naaste toekomst utility- meubelen de hoofdtoon zullen voeren, dan kan alleen de wand nog iets persoonlijks aan het in terieur geven. Daarom hopen wij, dat de door de R. en D.- fabrieken georganiseerde prijsvraag het te ver wachten succes zal heb ben. Het s.s. „Volendam" is Woensdagavond uit Rotterdam vertrokken met aan boord 2000 man troepen, welke voor aflossing in Indië bestemd zijn. Even eens ging een grote hoeveelheid materiaal mede naar Indië (op de achter grond). De Kamer van Koophandel te Brest heeft een beroep gedaan op de Ver enigde Amerikaanse Kamers van Koop handel tot hulpverlening bij het her stel van de door de ontploffing aan de haven van Brest veroorzaakte schade. In ver van elkaar verwijderde streken in Engeland zijn Woensdag vier personen aan kinderverlamming over leden. Door het gehele land zijn ver scheidene andere gevallen geconsta teerd, vooral in Yorkshire, waar bijna 100 personen iti observatie worden ge houden. Havenarbeiders te New York hebben geweigerd het Noorse schip „Molda" met ammoniumnitraat te laden, daar de werkzaamheden als te gevaarlijk worden beschouwd. De Amerikaanse journalist Douglas Chandler is wegens hoogverraad te Boston tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Tijden* de oorlog heeft hij voor Radio Berlijn voor Amerika be stemde radiouitzendingen verzorgd. Mr. Mindert Evert Hepkema, de populaire oprichter en voorzitter van de Friese Elfstedenvereniging, is op 05- jarige leeftijd te Leeuwarden over leden. Het eerste na-oorlogse congres van Esperantisten is te Bern begonnen. 1380 afgevaardigden uit 84 landen zijn aanwezig, alsmede de we duwe van dr. Zahmenhoff, de samen steller van het Esperanto. De Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, Marshall, heeft voor zijn plan tot het economisch herstel van Europa de Amerikaanse Vrijheidsprijs voor 1947 gewonnen. 569 partisanen hebben in een dorp in Oost-Macedonië 200 huizen in brand gestoken. Te Parijs is een Amerikaanse vracht auto in beslag genomen, die volgela den was met wapens en munitie. Vier Amerikaanse soldaten zouden zijn ge arresteerd. Koning George VI van Engeland heeft op de bijeenkomst van de Raad des Konings officieel zijn toestemming gegeven voor het huwe lijk van Prinses Elizabeth met nant Philip Mountbatten. jki

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 3