SCHOOUGENM'S P.O.A. n.v. Onze clubs in de nieuwe voetbalcompetitie Alkmaarders misten de trein en liepen in de regen Cijfers Stad en OmqwwQ Middenstandsexamens vanaf 20 cent Met de krant door het land Glaswieders gevraagd Burgerlijke Stand AGENDA Aanhangwagen ramt bakkerswinkel Is er kleding van U bij? Promotie P.T.T!-personeel Bergen. De Paradijsvloek herschreven Egmond Binnen De Rijp. Heftige strijd verwacht op Alkmaarse Sintelbaan Dirkshorn. Prestatietocht „De Dobberaars" weer in actie Nieuwe Niedorp. DE NIEUWE SITUATIE OP JAVA Ingezonden Graft- Dodelijk ongeval te Wieringen Lonen en prijzen in de Landbouw. Grote agrarische tentoonstel ling te Leeuwarden op komst Mussert ha< voor met zijr VAN ^AE E Amerika en de Het was gisteren een merkwaar dige vijfde Augustus. Merkwaardig in verschillende opzichten en niet al tijd even prettig aandoend. In de eerste plaats was er giste ren feest in Nederland, het feest van de achtste verjaardag van ons Prinsesje Irene. En het zou voor de hand liggen als ook Alkmaar ge deeld had in die feestvreugde, en daaraan uitdrukking had gegeven door het uitsteken van de vlaggen. Zeker, er waren vlaggen van de openbare gebouwen. De Grote Kerk had het rood-wit-blauw met de lange Oranje-wimpel al vroeg, op het Stad huis woeien de feestelijke kleuren, op het postkantoor, het station, een paar bankgebouwen, de Waagtoren. Maar daarmee hield het ook op. De parti culieren lieten verstek gaan. Hier en daar als een schuchtere poging een vlag in een paar van de kleinere stra ten, niet eens de drukste, zoals Mag- dalenenstraat en Achterdam. Bijna overal elders strakke, onbewogen ge vels, alledagsgevels, zonder vlaggen, zonder feestbetoon. Wy beginnen ons af te vragen, of Alkmaar nog in staat is uiting te ge ven aan onbaatzuchtig betoon van vreugde. Als er Vrijdags kaasmarkt is, wemelt de stad van vlaggen en van kaaswimpels. Geen winkel zo klein, of er hangt een wimpel aan een stok buiten. Maar kijk, dat is eigen belang, winstbejag, reclame. Gisteren had Alkmaar de gelegenheid te bewij zen, dat het ook zonder motieven van zelfzucht de vlag weet uit te steken. Alkmaar heeft die kans schromelijk laten voorbijgaan. Alkmaar heeft de trein gemist En waar blijven onze muziekcorp sen, waar blijven Excelsior en Soli Deo Gloria en St. Caecilia op zo'n dag? Waarom geen mars door de stad, geen concert op een openbaar plein? De Postharmonie laten wij hier buiten. De P.T.T.-mannen treden niet vóór 't eind van de maand weer in het open baar op. Maar de overige muziekver enigingen lieten verstek gaan en misten dezelfde trein, die de Alkmaar- se burgers voor hun neus lieten weg rijden. Gelukkig waren er 's avonds tussen 8 en 9 uur feestelijke klanken te be luisteren van het carillon, dat vader landse liederen deed horen als wellui dende vergoeding voor het vele, dat er niet was. Eén instantie was er, die druk vlag de, dat was de V.V.V. in het Waag gebouw. Drie vlaggen hingen van de voorgevel, twee stadsvlaggen en een Oranje doek. Maar toen wij rond drie uur daar weer passeerden, kregen wij een kriebelig gevoel. Dat de vlaggen triest neerhingen was niet de schuld van V.V.V. Daaraan was de regen debet. Maar die Oranjevlag, lezer, die helle, rechthoekige Oranjevlag hing... halfstok! Ja, die regenAls spelbreker kon vriend Pluvius niet optreden, want er was geen feestvreugde, die ver stoord kon worden. Daarover waar- Op de vierde dag slaagden te Alk voor het Middenstandsdiploma: De dames A. M. Joosten en A. M. Koopman en de heren D. Korn, C. Koopman, J. Kwak, C. Kieft, J. Kaan dorp, J. B. Kaandorp en N. J. Jong, allen te Alkmaar; de dames A. C. Krui denberg-de Grunt en G. Kuiper en de heren A. Kops, C. J. Kaandorp, allen te Bergen; Th. J. Kroone, A. Laan, C. Kaandorp en P. Kleef te Heiloo; E. A. Kaandorp te Castricum; H. Konijn, Eg- mond aan Zee; R. Kraakman, Egmon- dermeer; mej. E. Kloosterboer, en de heren N. Klerk, J. Kooii en A. Kooij te Oterleek; P. Kluft en D. Lakeman te Schermerhorn; N. Kuijper en A. Ko men te Ursem; A. Kos te West Graft- dijk; Th. Koning en mej. G. Jonges te Beemster; P. Kok, St. Pancras; mej. A. Kliffen en C. Langedijk te Broek op Langendijk; N. v. Kleef te Zuid-Schar- woude; P. Kuilboer, C. N. v. Langen, F. Korver te Heerhugowaard; mej. M. Kraakman te Warmenhuizen; G. Jonge- jans te Uitgeest. Afgewezen 23. De vijfde dag van de examens bracht de volgende geslaagden: de dames M. Ofman, G. de Moor, C. W. M. van der Meer en H. C. M. Bruin en de heren C. W. Moerel, C. J. Morsch, E. J. M. Merz, J. J. Louter, C. Neef, J. Muis, J. H. M. Nijkamp, A. Ooijevaar, Th. B. van Oeffeit, allen te Alkmaar; D. Modder, Bergen; de dames G. M. Pepping, C. M. Leek en M. v. d. Peet en de heren W. v. d. Maat, A..TT. Meijer, Th. Nanna te Heiloo; mej. A. Pepping en de heren J. W. Pepping, C. W. Pep ping en H. C. Pennings te Limmen; N. Limmen en G. Lute te Castricum; J. H. Neuteboom, W. B. van Oosten en G. J. Limmen te Heemskerk; W. Maijer te Uitgeest; Th. Louter, P. C. Louter en W. Opdam te Schoorl; mej. P. Ligthart en de heren M. Ligthart, B. Nannes, C. M. Nannes en J. Zomerdijk te Warmen huizen; C. Lute te Egmond Binnen; mej. J. M. Th. Mannes en de heer M. J. Pepping, Egmond ad. Hoef; W. Leegwater, Noordscharwoude; W. E. Oldenbroek, Heerhugowaard; mej. G. Th. Leek en de heren T. Leek, T. J. Neefjes en C. Obdam, allen te Obdam; J. A. Overpelt, Akerslc W. Leegwa ter en O. Nijdam te Schermerhorn; A. M. Muntjewerff te Oterleek; J. Olden burg, de Rijp; N. Oudejans, Graft; J. H. Peerdeman, Hoorn. schijnlyk gebelgd legde hy er een schepje bovenop en volstond niet met het geleidelijk omkeren van een gie ter, maar smeet emmers, neen, kannen, neen gashouders met water leeg over de stad en het land. En al zaten de boeren al weken lang te wachten op een beetje regen, zo te gen een uur of twaalf werd het toch wel wat al te bar en wij vluchtten onder het grommen van de donder en het magnesiumlicht van de bliksem een portiek in, waar Pluvius nog een natte hand naar ons uitstrekte en ons een paar wapperende flarden regen achterna zond. De auto's snorden over het glim mende asfalt van de Geestersingel en verdwenen onder grijze fonteinen van modderwater, die ze zelf opwierpen. Taxi's werden bestormd en reden geen minuut leeg en de weinige voetgan gers, die te zien waren, liepen, wat ze lopen konden, al regende het ginds óók, om met Uylenspiegel te spreken. Goten gurgelden en de tegeltrottoirs geleken de kaart van Finland met duizend meren en weinig droogs. En in de volle lengte van de Gees tersingel liep 'n oude man prinsheer lijk onder een parapluie, met een regenjas opgevouwen over zijn arm. De regen kon hem niet deren, z'n schoenen sopten en zijn broekspijpen en de rug van zyn colbertje werden doornat, hij trok zich er niets van aan en wandelde verder, terwijl het weerlicht langs de hemel striem de. Toen hij ons zag schuilen zei hij: „Fijn, zo'n regentje, wat een dag, wat een dag!" „Ja," zeiden wij, „een hoogst merk waardige dag!" Maar toen wij 's avonds ons weer in het zonnetje koesterden, dat geen honderd zware buien konden verdrij ven, hadden wij het gevoel, dat we op deze vijfde Augustus toch iets gemist hadden, wat er eigenlijk had moeten zijn. PAYGLOP - ALKMAAR TEL. 3892 Voor de derde maal vertrok heden morgen een bus vol enthousiaste per sonen, die zich hadden opgegeven voor een tocht „met de krant door t land". Al vroeg was het in café Schermer horn een gezellige drukte. Deze reizen beginnen een traditie te worden. Ook nu weer hield de reisleider Broersen een korte toespraak, zonder echter het einddoel van de reis uitéén te zetten. Eén van de aantrekkelijkste dingen van deze reizen is wel dit on bekende einddoel. Maar aan de glun dere gezichten van de deelnemers te zien, deed dit doel er eigenlijk weinig toe. Men ging op reis, als één grote familie, gezellig onder elkaar en dat was het voornaamste. Vandaar ook de geweldige animo voor de tochten, waarvan er nog een aantal zal volgen. En al hield bij de start om half ne gen de zon zich schuil, de stemming was opperbest en men was opgewekt in het vooruitzicht van een recht ple zierige dag. De bewoners van de Kennemer- straatweg en omgeving die elke dag naar de stad moeten fietsen, alsmede de talrijke vacantiegangers, die er per „velo" op uittrekken, zijn thans ge doemd, om enkele staaltjes fietsacro- batiek ten beste te geven, ongeveer ter hoogte van de Regulierslaan. Men heeft het namelijk bestaan, om op de beide -ijw'elpaden met kwistig gebaar glasscherven uit te zaaien, die welig schijnen op te sc .-ten en men op een oppervlak van een vierkante meter drie maal een driekwart cir kel beschrijven.... Waarmee we maar willen zeggen, dat er „glaswieders" nodig zijn, die veel onheilen (waarvan de lekke banden nog niet de ergste zijn) kun-, nen voorkomen. En ook, dat het tijd wordt, dat de zaaiers en strooiers van het scherpe gewas wachten tot het Sinterklaas avond is, of zien, bij een boer aan het werk te komen, waar hun ambities met minder gevaarlijke stoffen kun nen worden uitgevierd. De dank van de weggebruikers zal groot zijn. Geboren: Elisabeth, dochter van Willem Hartland en J. S. Drijver. Johannes C., zoon van Jan A. M. Mul der en H. A. Muller. Johan, zoon van Klaas Bakker en O. Seekles. Gehuwd: Fillppus D. Berkhouwer en Vrouwtje Groot. Overleden: Marinus van Aalst, oud 80 jaar, weduwnr. van T. van der Scheffen. WIELRIJDERS, OPGELET. Degenen, wier familienaam begint met de letters en V kunnen morgen, Donderdag 7 Aug, van 912 uur en van 24 uur in het kantoor aan de Ridderstraat hun rij wielformulier indienen en tegelijk het inschrijvingsbewijs in ontvangst ne men. BIOSCOPEN WOENSDAG Harmonie Theater: De Dictator, 3,30, en 9,30 uur; 18 jaar. Victoria Theater: De Dictator, 3 en 8 uur; 18 jaar. Cinema Americain: De vrouw van Monte Christo, 2,30 en 8 uur; 14 jaar. A. B. T.: De lila domino, 3 en 8 uur; all* leeftijden DONDERDAG Harmonie Theater: De Dictator, 7 en 9,30 uur; 18 jaar. Victoria Theater: De Dictator, 8 uur: 18 jaar. Cinema Americain: De vrouw van Monte Christo, 8 uur; 14 jaar. A. B. T.: De lila domino, 8 uur; alle leef tijden. Vanmorgen omstreeks half zeven werden de bewoners van de Kenne- merstraatweg, en in het bijzonder de familie Groen uit de banketbakkers zaak uit hun slaap gewekt door een hevige dreun, gevolgd door angstwek kend ruitengerinkel. Toen de bewoners kwamen toege sneld konden zij een ravage in ogen schouw nemen, veroorzaakt door een aanhangwagen, gevuld met bierflesjes. Een auto van de fa. Van der Meer uit Zuid-Holland, komende uit de richting Heiloo, zou de bocht naar de Kenne- mersingel nemen, toen de koppeling losschoot en de aanhangwagen in een boog het trottoir op vloog en in de pui van de genoemde banketbakkers zaak bleef steken. Het ongeluk is te wijten aan het on juist bevestigen van de koppeling. Hoe groot de schade is, zullen de meeste stadgenoten reeds met eigen ogen hebben aanschouwd. Aan het bureau van politie te Delft bevinden zich grote hoeveelheden goe deren, die waren afgegeven aan de Chemische Wasserij en Stoomververij Perfecta", aldaar. Deze wasserij is dezer dagen opgehe ven, en degenen die daar kleding in behandeling hadden, kunnen zich schriftelijk met de commissaris van politie te Delft in verbinding stellen, met opgave van soort en kleur der kledingstukken, oorspronkelijke kleui- en gewenste behandeling. Tevens is het gewenst, het bewijs van afgifte over te leggen. Persoonlijk bezoek alleen na oproep. Door de Directeur-Generaal der Posterijen zijn aangewezen als expe diteur de heren H. N. Cevat, J. N Prins, S. Debets, J. L. Klugt en J. N. Kaandorp. PROPAGANDA BRIDGE-DRIVE In de laatst gehouden bestuursver gadering van het district Noord-Hol land-Noord van de Ned. Bridge Bond is besloten een algemene propaganda- drive te houden op Zaterdag 16 Aug. in de Alkmaarse Muziektuin. Het is alweer jaren geleden, dat Jan Musch met mevrouw v. d. Horstv. d. Lugt Melsert, Ko van Dijk, v. War- melo, Stine v. d. Gaag en de artisten van het Schouwtoneel Laudy's „Para dijsvloek" te Alkmaar hebben ge speeld en met het stuk .een succesvolle tournée door het land ondernamen. De N. Rott. Crt. sprak van een „to neelgebeurtenis" ins ons land. Barba- rossa in „De Tel." schreef: „Wij staan hier voor een werk van buitengewone kracht en talent". Dr. J. Walch sprak van „een groots drama", Henri Dekking en J. B. Schuil noemden bet „sterker van handeling dan Vondels werk, en het klimt in kracht drie oe- drijven lang". De Hofstad noemde het treurspel „het beste uit binnen- cn buitenland, en het verdient klassiek te worden". Inderdaad bleef het op het reper toire. Jef Schillings met zijn troep speelde het jaren. Ook als openlucht stuk werd het iedere zomer opgevoerd vier jaar achtereen in Oisterwijk en Valkenburg. Staf Bruggen vertoonde het te Brussel, Antwerpen en op een tournee in verschillende Belgische steden. De troep van het Burgtheater voerde het in Wenen op, in een verta ling van Franz Oberhausen, PhiL Paecock vertaalde het in het Engels, Vilmos Zoltan in het Hongaars. Na de tweede wereldoorlog her schreef Alph. Laudy het stuk. In deze nieuwe bewerking wordt het op 10 ei 15 Augustus gespeeld in het Open luchttheater te Bergen, 's avonds half acht. De auteur is verzocht bij de première de proloog te zeggen. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johanna M, dochter van P J Brouwers en M J Schellings Wu- helmina C M, dochter van P N Dekker en P Dekker Catharina M, dochter van P J van de Reep en C M Wester Bragitta J M, dochter van J Berkhout en C B Wittebrood Joanna M Chr dochter van B J van der Kolk en Chr A Kleverlaan. Ondertrouwd Lourens Strooker en Marie Zwaan. Getrouwd: Wouters A Baart (won, te Castricum) en Anna A Zentveld. Overleden: Aafje Visser, echtge note van C Klaij, 52 jaar. Jacobus .M Kaaijk (won. te Westwoud), 30 jaar. Anna de Waard, echtgenote van Jb Schuit, 74 jaar. INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN Ingekomen personen: A M de Waard, van Delfzijl; Wout A Baart, van Castri cum; G W E Meijer, van Limmen; P A Lubbers, van IJsselstein —MP Korse van Hoorn E A J Dekker, van Egmond aan Zee JA Brüggen, N G Groenen dijk, J H A Wijnhoven en H A W Wijnne, allen van Oosterhout. Vertrokken personen: Wed. Staartjes— Kobes, naar Heiloo; Jan staatjes, naar Egmond aan Zee; Joh. Groenendijk, r.ear Nijmegen; Dom. J. Overpelt, naar Den Helder. GESLAAGD Een dezer dagen slaagden in de Wierin- germeer voor het examen aardappel selecteur, uitgaande van het Dep. van Landbouw en NAK de heren Jac. Zaal te Graft en G Roelofsen te De Rijp. District I, Tweede klasse A: ZFC, KFC, Watergraafsmeer, Alkm. Boys, Volendam. Hilversum, SDW, DWV, Vriendenschaar, Hercules, Elinkwijk. Tweede klasse B: AFC, De Spartaan, Wést Frisia, WFC, OSV, TOG, HVC, ZVV, Velox, UW, Alcm. Victrix. Derde klasse A: Helder, DTS, Hol- landia, De Germaan, APGS, GVO, Vitesse '22, DEM, IW, ADO '20. Vierde klas A: Texel, Oudesluis, JVC, Schagen, Wieringerwaard, Wa tervogels, Sijbekarspel, Westfriezen, Schoorl, St. George, Berdos. Vierde klas B: Grasshoppers, LSVV, Nieuwe Niedorp, Vrone, WW, Andijk, Zouaven, De Rijp, De Randers, RK AFC, MFC. Vierde klas C: Purmerend; CSV; Zilvermeeuwen; OFC; WSV '30; USVU; Zeevogels; HSV; Assendelft; WB; 1EV. Reserve 2e klas A: Ajax 3, HFC 2, Zeeburgia 2, EDO 2, Den Helder 2, AFC 3, Stormvogels 2, Alcmaria Vic trix 2, Hilversum 3, Blauw Wit 3, KFC 3. Reserve 3e klas B: HRC 2, Alkm. Boys 2, Assendelft 2, OWO 2, Alcm. Victrix 4, ZFC 4, WFC 4, Purmersteyn 2, De Volewijckers 4, Zilvermeeuwen 2, Hollandia 2. Zaterdagmiddag a.s. zullen de moto ren weer op de Alkmaarse sintelbaan brullen en opnieuw zal de strijd in de verschillende klassen grc-t zijn. Mis schien zelfs groter dan in de voorgaan de races, omdat de hegemonie van Van Aartsen en Hartman zo langzamerhand verdwenen is. Iesberts, de man, die zich reeds in de vorige races deed gelden, is voortdu rend beter in vorm gekomen, zijn snelle motor is thans geheel ingereden en hij zal het de beide cracks uiterst moeilijk maken. Dat weten de twee anderen en daarom zal een groot gedeelte van de uitslag afhangen van een vlijmscherpe start en razend snel bochtenwerk. Te meer zijn deze races van belang, omdat de uitslag meetelt om het na tionale kampioenschap. Van Aartsen mag dan op het ogenblik nog de beste papieren hebben, in Hartman heeft hij een gevaarlijke outsider gekregen, een outsider, die kansrijder is geworden. De races beginnen om half drie, er zal gezorgd worden voor een snel ver loop, zodat iedereen weer op tijd huis waarts kan gaan. Te Opmeer werd de jaarlijkse landbouwtentoonstelling en concours- hippique gehouden. Ook de zeer bekende landelijke rijverenlging uit Schagerbrug toonde er mooie staaltjes van paardendressuur. Zaterdagavond had de zwemvereni ging ,De Keersloot" een prestatietocht over 3 km georganiseerd. De uitslag van deze wedstrijd was als volgt: Heren: 1. P. Wolfswinkel, Oudkarspel in 1 uur 2 min. 17,5 sec.; 2. J. de Wit, Schagen in 1 uur 4 min. 11.7 sec.; 3. Rochemont, Den Helder in 1 uur 4 min. 12.7 sec.; 4. P. Boonacker, Schagen in 1 uur 5 min. 2.7 sec.; 5. Stins, Den Hel der in 1 uur 5 min. 16 sec.; 6. Duinker, Den Helder in 1 uur 9 min. 7.6sec.; 7. Baarda, Den Helder in 1 uur 11 min. 11.9 sec.; 8. J. Burger, Dirkshorn in 1 uur, 12 min. 20 sec.; 9. Raven, Schagen in 1 uur 12 min. 39.4 sec.; 10. Joop Le vendig, Dirkshorn, in 1 uur 20 min. 36.8 sec.; 11 P. Koning, Schagen in 1 uur 34 min. 33.2 sec. Dames. 1. Rie Spoor, Dirkshorn in 1 uur 15 min. 33.1 sec.; 2. Gré Spoor, Dirkshorn in 1 uur 15 min. 33.7 sec.; 3. mej. Reik, Heiloo in 1 uur 18 min. 6.9 sec. In café Supèr reikte de heer u. Hie rop met een toepasselijk woord de prijzen uit. Na deze uitreiking hield de voorzit ter van het Kringbestuur, de heer R. Strijbis, een klein propagandaspeechje en besloot met een gedichtje van Clinge Doorenbos .Zwemmen" waarvoor hij 'n hartelijk applausje kreeg. De derde en vierde wedstrijd van de Hengelclub „De Dobbe" werden Zondag 13 Juli en 3 Augustus gehouden in de Ringvaart langs de polders Woudmeer Speketer en SchagerwaardSpeketer Bij de derde wedstrijd gaven 21 leden blijk van hun belangstelling en wis ten een mooie vangst te behalen, n.l. 396 baarzen en 161 witvissen. De vierde wedstrijd waaraan 19 le den deelnamen, was het resultaat be langrijk minder, n.l. 193 baarzen en 80 witvissen. Zoals gewoonlijk hadden de wedstrij den weer een vlot verloop, terwijl de controleur Rens Kant zijn taak weer goed vervulde. De prijswinnaars waren: P. de Vries le prijs grootste baars 22,2 cm.; W. Kistemaker 2e prijs 113 pnt.; C. Koster 3e prijs 100 pnt.; R. IJpma 4e prijs 94 pnt.; Jj[. Hooyberg 5e prijs 93 pnt.; J. Rijkeboer 6e prijs 83 pnt.; K. Dam 7e prijs 79 pnt.; L. Meinema 8e prijs 78 pnt. en Jb. Zeeman troostprijs 16 pnt. N.V.V. KRIJGT EEN TRAINER. Na vele vergeefse pogingen is het be stuur onzer aloude N.V.V. eindelijk er in geslaagd een trainer te engageren. Voor het seizoen 1947'48 zullen de geel-zwarten -aind worden door de heer Zuidema van Den Helder, onder licentie van de K.N.V.B. Gedachtig aan het verlopen seizoen, toen er niets is gedaan en totaal niets is bereikt, wil het bestuur zoiets voorkomen. Als oud en (vooral) jong iedere Woensdag present is, kan er wat wor den bereikt; aan Zuidema zal het zeker niet liggen, gezien het succes met BKC. MOTORNIEUWS N.M.C. De Niedorper Motorclub houdt de gang er in. Er is weer een aantrekke lijk programma opgesteld, te beginnen 18 Augustus een avondrit van ongeveer 50 km. Zaterdags vóór kermis, 30 Au gustus, ringsteken zowel voor motoren als automobielen; de passagiers mogen 'm proberen te raken! Als prijzen eet bare waar, zoals taart, paling, worst, fruit, enz. En dan 13 September de grote K.N.M.V.-rit, deze gaat in ieder geval dóór. De N.M.C.-ritten staan bekend om de goede organisatie en de sportieve sfeer, zodat ongetwijfeld weer vele rad- en stuurdraaiers hun geluk zullen beproe ven. Mijnheer de Redacteur, Mag ik even een bescheiden stem verheffen naar aanleiding van uw on derschrift bij het ingezonden stuk van de heer E. B. U hebt volkomen gelijk in uw me ning, dat de heer B. wel erg zwaar tilt bij zijn klacht over prijsopdrijving In een rijwielstalling. Laat hij zijn fiets mee naar het strand nemen en onder een laken zetten, dat kost niets! U doet echter een zeer dwaas voor stel door de stallingskosten voor vier personen op te willen vangen door nota bene in vacantietijd een snoepbon niet te besteden. Juist dan is het voor allen extra feestelijk als moeder iets lekkers te voorschijn tovert. Of laat u uw rokersbon verlopen om iets bo ven uw budget te kunnen bekostigen? Met vriendelijke dank voor de plaatsruimte, Mevr. J. O. Gelijk hebt U! (Red. Alkm. Crt.) BURGERLIJKE STAND Geboren: Wilhelmina M, dochter van Th J Kaandorp en M Kraakman. Ondertro uw d Cornelis Nat en Wilhelmina H Kool. Pieter Brouwer (won. te Z. -en N.-Schermer) en Grietje Altman Zeven jarig ventje kreeg trap van een paard Het 10-jarig jongentje Zoodsma uit Leeuwarden, gelogeerd bij een land bouwer te Westerland, kreeg de eer ste dag van zijn verblijf aldaar een on geluk, waarvan de afloop dodelijk was. Het ventje wilde helpen bij het weiden van vee en kreeg daarbij een trap van een paard, waardoor een ernstige in wendige kneuzing in de borstkas ont stond. De jongen werd bewusteloos op genomen en is later aan de gevolgen van de verwonding overleden. Naar wij vernemen, zijn in het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw besprekingen gaande over een herziening van de lonen, als mede van de prijzen van de landbouw producten, tussen welke een onver brekelijk verband bestaat. Deze be sprekingen houden verband met de overeensteming, welke in verschillen de belangrijke industriële bedrijfstak ken tussen werkgevers- en werkne mersorganisaties bereikt moet zijn om trent verhoging van lonen en verbete ring van de overige arbeidsvoorwaar den. welke niet het karakter schijnen te dragen van correcties binnen de be staande verhoudingen. De afgelopen oorlogsjaren hebben, het is algemeen bekend, ook onze land bouw niet gering nadeel berokkend. Direct na de bevrijding is men echter energiek begonnen om deze tak van bestaan weer op te voeren en te ver sterken. Om de resultaten te tonen zal van 2227 September a.s. te Leeu warden de grootste agrarische tentoon stelling sinds 20 jaar worden gehou den. De terreinen zullen een opper vlakte beslaan van 10 ha. Ter be schikking komt 15.000 m2 overdekt en 2500 m2 open expositieterrein. Een keurcollectie Fries stamboekvee wordt in twee grote tenten ondergebracht. Op de zuivelafdeling zal de Alfa-Lavsl continu-boterbereider, de eerste in Ne derland, in bedrijf worden gesteld. Verder worden er afdelingen inge richt voor melkwinning en hygiëne, akker- en weidebouw, veevoeders, meststoffen, tuinbouw, bloementeelt, plattelandsvrouwenorganisatie, land bouwwerktuigen enz. H.M. de Koningin heeft het voorne men deze tentoonstelling met haar oe zoek te vereren. Het adres van het organiserend se cretariaat is: Landbouwhuis, Willems kade, Leeuwarden, telefoon 6960. NOORD-SCHARWOUDE, 6 Aug 45.509 kg aardappelen: Schotse muizen 8,99—10,30, grove 8,30—9,20, Drielingen 5—5,90, Eigen heimers 9,6010,70, blauwe Eigenheimers 1011,80, Bintje 8,60, Geelvlam 8,80, Koopmans blauwe 9,30—9,80 en Bevelan ders 9; 7200 kg rode kool 4—8,60; 1300 kg gele kool 11,20—12,40; 600 kg witte kool 4.80; 1100 kg uien 17—21; 11,700 kg spercie- bonen 22,50 4160 kg snijbonen 10,40; 400 stuks bloemkool 1 43 en idem n 35; 1100 kg bieten I 4,10 en idem H 3,60. Het onderzoek, d; werkgemeenschap universiteit naar de de laatste oorlogsv thans zover gevord instituut voor oorl staat is in het eer: van „Nederland in een globaal en vrij van de voorlopige i ceren. Gebleken is, der ruim 1600 geer damse gezinnen mi een hongertocht hee houdt in, dat van c zinnen, die Amsterd de, minstens 1 gez families één of ir heeft gemaakt. Opmerkelijk is, da Amsterdam-Noord ii andere wijken van de meeste hongertc maakt. Daartegenove ter gesitueerde buu: centages beneden hi 02 procent, maar wa ring mag wekken zij de Kerkstraat en d daan). De Kerkstras men onverklaarbi slechts 44 procent i de gezinnen heeft bl buis-enquête aan deelgenomen. Voor het percentage 50 p ring voor dit lage c zwarte handel, die ii tierde. Mussert wilt één klap. Sc hoe stond het Velen onder hen extra rantsoenen, mi die tijd achter de I. lo zijn hoofdkwartii meende er munt ui voor zijn party. In aan Seyss-Inquart stelde Mussert de voor, dat iedere voe de drie honger-prov voor büstand naast bij de distribuëring delen. Dat achtte I lUk, omdat „anders ken en de democra profiteren en de NS grijpen". Hy besloot met vi een tiende gedeelte voerde voedsel spec van de kameraden gewend. Dit plan v mede hy twee vlie; dacht te vangen pen en het Nederla voor de nationaal-so< te werd door i geaccepteerd. Deze De wrakstukken vs se bommenwerper, d ber 1946 vermist w; meter hoogte in de ville (Fr.aangetrof zittenden is nog geei Op het gebou' consulaat te New-Yi nacht opschriften en geweldige omvang gc schriften luiden; „de voetsporen der nazi'i 1947". Het w chute-springen is do; militairen met een meter gebroken. ben zich in enkele den onlusten voorge den en gewonden zijr een aanslag gepleeg; tracht is, de trein oj mee hy reisde, echte: De Irgoen Z\ door middel van pa dat voor elke terech Brits militair zou w< Het Deense m tenlandse Zaken m: tussen Nederland en aanvullende handel; getekend, welke voor renverkeer, dat wede zal hebben van 5.250 Zondag heeft Noorwt jaardag van koning De totale oppi Chinese gebied, dat tisch bestuur staat bedragen, met een t millioen. in e Toulon is een gewei broken, welke zich heeft uitgebreid. Vel ontruimd. Joseph Martin, v Amerikaanse Huis den, heeft te Sagar setts) onthuld, dat m munisten en ander; sonen" uit de admln zyn ontslagen, „De elementen is nog pa neer wy klaar zyn, de Amerikaanse oj verdwenen zyn". Volgens Martin ringsfunctionarissen tegen deze anti-con Pagne gekant waren, dollar uit te trekken ring" te voltooiep-

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2