Honderden bezoeken het Muiderslot MONICA Cijfers over de hongertochten uit Amsterdam DE P AM PUS-PIRAAT door J. D. VAN EXTER den Graft. >n geval te ngen rijzen in de Ke tentoonstel- irden op komst Mussert had het goed voor met zijn kameraden )/AN NABIJ ~ËN VERRE Amerika en de communisten Oud-Hollandse taveerne in de kelders van het kasteel Vliegende kok bij de K.L.M. Engeland haalt de riem aan Voor PRINSES IRENEs Een TAART van veertig kilo Duitsland werkt met puin Wij luisteren morgen naar Verloofd. Schoonheidskoning Van kommiezen en smokkelaars en concours- hereniging uit jessuur. eur, bescheiden stem ding van uw on szonden stuk van gelijk in uw me- vel erg zwaar tilt prijsopdrijving in aat hij zijn fiets nemen en onder kost niets! zeer dwaas voor- Bkosten voor vier en vangen door itijd een snoepbon it dan is het voor als moeder iets in tovert. Of laat open om iets bo- mnen bekostigen? dank voor de Mevr. J. O. ,ed. Alkm. Crt.) IE STAND M, dochter en M Kraakman. Cornells Nat en. Pieter Brouwer en Grietje ventje kreeg een paard rntje Zoodsma uit :rd bij een land- and, kreeg de eer- blijf aldaar een on- .floop dodelijk was. Lpen bij het weiden aarbij een trap van r een ernstige in- de borstkas ont- >rd bewusteloos op- aan de gevolgen overleden. 30UW. ren, zijn in het de Stichting voor isprekingen gaande g van de lonen, als- :en van de landbouw- welke een onver- bestaat. Deze be verband met de alke in verschillen- ustriële bedrijfstak- ivers- en werkne- >reikt moet zijnom- n lonen en verbete- ge arbeidsvoorwaar- et karakter schijnen •ecties binnen debe- »en. oorlogsjaren hebben, akend, ook onze land nadeel berokkend, ij ding is men echter i om deze tak van e voeren en te ver- isultaten te tonen zal nber a.s. te Leeu- e agrarische tentoon- jaar worden gehou- i zullen een opper- m 10 ha. Ter be- i.000 m2 overdekt en expositieterrein. Een i stamboekvee wordt mten ondergebracht. Ing zal de Alfa-Lavsl der, de eerste in Ne- worden gesteld. er afdelingen inge- anning en hygiëne, lebouw, veevoeders, bouw, bloementeelt, 'enorganisatie, land- :nz. gin heeft het voorne stelling met haar De het organiserend se idbouwhuis, Willems i, telefoon 6960. OUDE, 6 Aug 45.500 (ïotse muizen 8,9010,30, ielingen 5—5,90, Eigen- blauwe Eigenheimers 8,60, Geelvlam 8,80, 9,30—9,80 en Bevelan- 3e kool 4—8,60; 1300 kg 40; 600 kg witte kool 7—21; 11,700 kg spercie- cg snijbonen 10,40; 400 43 en idem II 35; 1M0 Idem H 3,60. Het onderzoek, dat de sociografische werkgemeenschap der Amsterdamse universiteit naar de hongertochten van de laatste oorlogswinter instelt, thans zover gevorderd, dat het rijks instituut voor oorlogsdocumentatie in staat i« in het eerstvolgende nummer van „Nederland in Oorlogstijd" reeds een globaal en vrij uitvoerig overzicht van de voorlopige resultaten te publi ceren. Gebleken ii, dat van 62 procent der ruim 1600 geënqueteerde Amster damse gezinnen minstens 1 gezinslid een hongertocht heeft ondernomen. Dit houdt in, dat van' de pl.m. 200.000 ge zinnen, die Amsterdam begin 1945 tel de, minstens 1 gezinslid van 124.000 families één of meer hongertochten heeft gemaakt. Opmerkelijk is, dat de bewoners van Amsterdam-Noord in verhouding tot andere wijken van de stad verreweg de meeste hongertochten hebben ge maakt. Daartegenover vindt men in be ter gesitueerde buurten in Zuid, per centages beneden het gemiddelde van 62 procent, maar wat meer verwonder- ring mag wekken zijn de resultaten uit de Kerkstraat en de Tuinstraat (Jor- daan). De Kerkstraat boekt een volko men onverklaarbaar laagterecord: slechts 44 procent der aldaar wonen de gesinnen heeft blijkens de huis-aan- huis-enquête aan de hongertochten deelgenomen. Voor de Tuinstraat luidt het percentage 50 procent. De verkla ring voor dit lage cijfer ligt in de zwarte handel, die in deze straat welig tierde. Mussert wilde twee vliegen in één klap. Sn hoe stond het met de NSB-ers? Velen onder hen ontvingen reeds extra rantsoenen, maar Mussert die in die tijd achter de IJssellinie in Alme lo zijn hoofdkwartier had gevestigd, meende er munt uit te kunnen slaan voor zijn partij. In een op 9 Februari aan Seyss-Inquart geschreven brief stelde Mussert de rijkscommissaris voor, dat iedere voedselcommissaris in de drie honger-provincies een NSB-er voor bijstand naast zich zou krijgen bij de distribuëring van de levensmid delen. Dat achtte Mussert noodzake lijk, omdat „anders alleen de kerkelij- ken en de democraten ervan zouden profiteren en de NSB-er er naast zou grijpen". HU besloot met voor te stellen, dat ean tiende gedeelte van het aange voerde voedsel speciaal ten behoeve van de kameraden zou worden aan gewend. Dit plan van Mussert, waar mede hij twee vliegen in één klap dacht te vangen de kameraden hel pen en het Nederlandse volk winnen voor de nationaal-socialistische gedach te werd door Seyss-Inquart niet geaccepteerd. Deze besliste, zoals uit De wrakstukken van een Amerikaan se bommenwerper, die sedert 10 Octo ber 1948 vermist wordt, zijn op 3700 meter hoogte in de buurt van Albert- ville (Fr.) aangetroffen. Van de 9 in zittenden is nog geen spoor ontdekt. Op het gebouw van het Britse consulaat te New-York zijn Vrijdag nacht opschriften en hakenkruisen van geweldige omvang geschilderd. De op schriften luiden: „de Britten volgen de voetsporen der nazi's en „SS Exodus 1947". Het wereldrecord para chute-springen is door twee Russische militairen met een sprong van 11.200 meter gebroken. Opnieuw heb ben zich in enkele Voor-Indische ste den onlusten voorgedaan, waarbij do den en gewonden zijn gevallen. Zelfs is een aanslag gepleegd op Gandhi; ge tracht is, de trein op te blazen, waar mee hij reisde, echter zonder resultaat, De Irgoen Zwai Leoemi heeft door middel van pamfletten gedreigd, dat voor elke terechtgestelde Jood eei Brits militair zou worden opgehangen. Het Deense ministerie van Bui tenlandse Zaken maakt bekend, dat tussen Nederland en Denemarken een aanvullende handelsovereenkomst is getekend, welke voorziet in een goede renverkeer, dat wederzijds een waarde zal hebben van 5.250.000 kronen. Zondag heeft Noorwegen de 75ste ver jaardag van koning Haakon gevierd. De totale oppervlakte van het Chinese gebied, dat onder communis tisch bestuur staat zou 2.200.000 km2 bedragen, met een bevolking van 131 millioen. In een voorstad van Toulon is een geweldige brand uitge broken, welke zich ongeveer 25 km heeft uitgebreid. Vele gehuchten zijn ontruimd. Joseph Martin, voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den, heeft te Sagamore (Massaschu- setts) onthuld, dat meer dan 1000 com munisten en andere „opstandige per sonen" uit de administratieve diensten zijn ontslagen. „De strijd tegen deze elementen nog pas begonnen. Wan neer wij klaar zijn, zullen zij alle uit de Amerikaanse openbare diensten verdwenen zijn". Volgens Martin vragen hoge rege ringsfunctionarissen v, die aanvankelijk tegen deze anti-communistische cam pagne gekant waren, thans 25 millioen dollar uit te trekken om deze „zuive ring" te vojtoojejlr een brief, die thans in het bezit van 't Rijksinstituut voor oorlogsdocumen tatie is, dat de voor de NSB bestem de waren in een NSB-depot zouden worden opgeslagen en door de bewe ging zelve onder haar leden zouden worden verdeeld. In een brief aan zijn eigen distributiedienst stelde Mussert de volgende wekelijkse rantsoenen voor de kameraden voor brood 1400 gr., aardappelen 2 kg., vlees 125 gram, vet 145 gram en kaas 50 gram. Ter verge lijking diene, dat in Amsterdam in de ze periode de volgende bonnenlijst gel dig was: brood 400 gram, kaag 100 gr., jam 125 gram, suikerbieten 3 kg. (de laatste drie op voor-inleveringsbon nen). Copyright RDJP (Van onze speciale verslaggever) Onder de rook van Amsterdam, daar waar het Gooi ongeveer be gint, ligt het oude Muiderslot. In Mei van dit jaar is met veel bijeen komsten en plechtigheden het feit herdacht, dat P. C. Hooft, dichter en historicus, Baljuw van Gooi land, drost van Minden, slotvoogd of kastelein van het Huis te Muiden, 300 jaar geleden stierf. Velen in den lande geloven, dat deze her denking weer tot het verleden be hoort en weten dus niet, dat dit in het geheel niet het geval is. Op het Muiderslot leeft de sfeer van Hooft en zjjn kring nog rijkelijk in de tentoonstelling van die naam en men heeft dit prachtig gelegen kas teel, met behulp van het Rijks museum en particliere verzame laars, geheel in 17e eeuwse stijl in gericht en er is niet zo heel veel fantasie voor nodig om zich in te denken hoe de grote dichter daar met zijn kring van vrienden en vriendinnen woonde, leefde en werkte. Zij, die een diepere belang stelling hebben, vinden er veel handschriften, eerste drukken en prenten. Wij hebben lange tijd door dit uit de 13e eeuw daterende slot gedwaald on der de deskundige leiding van een Am sterdams student, Sip van Kampen, die administrateur van de tentoonstelling is. Wij studenten van de Amsterdam se Gemeentelijke Universiteit, leiden hier honderden bezoekers per dag rond, vertelde hij ons. De belangstelling over treft de stoutste verwachtingen. Er ko men zo gemiddeld 800 mensen per dag. Het weer werkt natuurlijk ook enorm mee, maar toch blijkt het mij bij hier en daar vragen, dat de meeste bezoe kers uit Noord- en Zuidholland komen. Dat is natuurlijk opvallend en eigen lijk een beetje teleurstellend. Er moe ten toch vele lieden uit alle Nederland se provincies op het ogenblik vacantie in eigen land doorbrengen en wij wil den graag, dat wij hier bezoekers uit ge heel Nederland te „verwerken" kregen. Het slot is groot genoeg om meer dan middelmatige groepen te kunnen rond leiden. Muiden is maar een groot kwartier van Amsterdam en met de bus van het Rhijnspoorplein te bereiken. En wat bepaald interessant is, is het feit, dat men ook over het IJselmeer kan komen met een boot of zeiljacht. De bezoekers kunnen het zich hier zo aangenaam mogelijk maken. Er is zoals u ziet een oud-Hollandse taveerne en in de kel ders van het kasteel kan men een koffiemaaltijd en verversingen tegen redelijke tarieven gebruiken. School kinderen en militairen in groepsver band hebben gratis toegang. De ten toonstelling blijft tot eind September open. Niet alleen kregen wij gelegenheid er iets te zien, dat getuigenis af legden van Hooft's werkzaamheid als dichter en historicus, ook ontvingen wij 'n levendige indruk van de mens Hooft, zoals hij in het leven van elke dag zich voordeed. Immers, het Muiderslot her innert nog heden ten dage aan de in veel opzichten persoonlijke voorkeuren, die de mens Hooft kenmerkten en aan veel, vaak amusante, voorvallen, waar zijn leven vol van was en die wij uit zijn brieven hebben leren kennen. Wij kunnen dus onze lezers, hetzij in dividueel, hetzij in groepsverband, een bezooek aan het Muiderslot en de ten toonstelling ten zeerste aanbevelen. Volledigheidshalve vermelden wij nog, dat alle gewenste inlichtingen ver kregen kunnen worden bij de admini strateur van de P. C. Hooft tentoon stelling, Muiderslot, Muiden. Er is een oude spreekwijze, die iet zegt over de liefde, die door de maag] gaat. Aan die spreekwijze heeft de KLM misschien gedacht, toen ze be sloot de bemanning van de Constel lations op de transatlantische lijnen ui te breiden met een 10e lid, de vlie gende kok. De bereiding der maaltijden op het 3000 mijl lange traject van Amsterdam naar New York en omgekeerd leverde in het verleden moeilijkheden op. Bovendien leerde de ervaring, dat aan de overigens uitstekende maaltijden, die door het gebruik van bevroren voedsel aan de passagiers konden worden voorgezet, toch dik wijls het goede einde ontbrak. Dit alles bracht de KLM er toe eens proeven te nemen met een „vlie gende kok", die de uitstekend geoutil leerde pantry der Constellation tot een ware „keuken in de wolken" zou ma ken. Die proef is geslaagd. Op 300 meter hoogte boven de Oceaan tover de kok kleurige hors d'oeuvres, heer lijke sauzen en saladen en wat er verder nog bij een menu in de wolken hoort. Geen wonder, dat de witte koksmuts met enthousiasme door de passagiers en de leden der bemanning werd begroet. Volgens de politieke correspondent van de Daily Telegraph zouden de voorgenomen beperkingen op de in voer in Groot-Brittannië, om de eco nomische crisis het hoofd te bieden o.a. betreffen de invoer van vlees, boter graan en producten in blik. Voorts zou beperking van de ben zine-distributie overwogen worden, ter wijl ook de rantsoenering van kleding strenger zou worden door meer cou pons per stuk vereist te stellen. Vol gens berichten uit Washington, zou ook de invoer van tabak uit allerlei lan den beknot worden; inplaats van ze ventig millioen pond sterling zou men voortaan nog maar veertig millioen pond daaraan willen uitgeven. Wij hebben een kijkje mogen ne men bij een Haagse firma waar de chef-banketbakker, de heer P. J. Bar- nas, bezig was de laatste hand te leg gen aan de grote taart, die gisteren, namens allen, die deel uitmaken van de thans bestaande krijgsmacht, is aangeboden aan de jarige prinses Ire ne. In de taart, die ovaal van vorm en 1 30 M. lang, 90 c.m. breed en circa 30 c.m. hoog is, zijn naar de heer Bar- nas ons vertelde, 32 pond suiker, 20 pond boter, 70 eieren en 50 pond bloeir verwerkt. Zij heeft een gewicht van ruim 40 kg. Op de versierde en gegla zuurde taart, die geheel alleen door de heer Barnas in ongeveer 20 uur ar beid vervaardigd is, staan, behalve kaarsjes, 8 figuurtjes, die de versch lende legeronderdelen uitbeelden. Een Marva staat er naast een soldaat der L.S.K., een matroos naast een lid van het V.H.K., een landmacht-soldaat in battledress naast, een marinier in het donkerblauwe unJorm en tensiott een K.N.I.L.-soldaat in veldtenue naast een collega in camouflage-kledmg Het verhoogde middengedeelte van d taart is versierd met een bouquet Oranje rozen, gebundeld door een li la lint. Alles is geheel met de hand uit suiker vervaardigd. Zo zijn b.v. de rozenblaadjes afzonderlijk gemaakt, later samengevoegd tot bloemen en tenslotte verzameld in een bouquet. Gisterochtend is de taart met een speciale auto naar het Plein vertrok ken, waar de vertegenwoordigers der verschillende legeronderdelen ziel verzameld hadden, om het geschenk naar Soestdijk te begeleiden. Speciale maatregelen waren getrof fen, om de taart ongeschonden ten pa- leize af te leveren. Zo was zij op sta ven ijs geplaatst, terwijl de heer Bar nas, voorzien van het nodige „répara tiemateriaal" de reis meemaakte, om eventuele beschadigingen op te hef fen. -V Volgens mededelingen in de Duitse pers ligt er in Duitsland onge veer vierhonderd millioen kubieke meter puin. Op de vragen; Hoe moet dit puin worden opgeruimd en hoe kan het dienstbaar ge maakt worden aan de wederop bouw, is antwoord gegeven door een te Hamburg gehouden inter zonale tentoonstelling voor oprui ming en aanwending van puin. In vijf afdelingen werd hier te aanschouwen gegeven, wat er in Duitsland aan puin opgestapeld dgt, af te lezen van statistieken en tabellen, welke methoden van puinruiming worden toegepast en wat voor waarde deze methoden hebben uit maatschappelijk oog punt, het sorteren en voor nieuw gebruik geschikt maken van het puin, vergelijking van nieuwe bouwmethoden en wat er uit de wrakstukken aan machines en ge reedschappen kon worden gebor gen of opnieuw in elkaar gezet. HILVERSUM I, 301 m. geeft Nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 10,30 uur. KRO: 7,45 Cude muziek —8,15 Pluk de dag NCRV 10 00 Leger des Heilsmuziek 10,15 Mor gendienst 10,45 Orgelwerken RO: 11,00 De Zonnebloem 11,45 Zangplaten 12,80 Metropole-orkest 1,20 Welk boek? 1,45 Vrouwenvaria NCRV 2e- Zendingsdag: 3,15'Zang en piano. 4,00 Bijbellezing 4,45 Radio Phiift Orlceót 5.45 Piano 7,15 Het Amusementsorkest van de week 8,05 Dit en dat, van alles wat 8,15 Vrij en blij. 9,30 De vaart der volkeren 9,50 Met band en plaat voor U paraat 10,45 Avondoverdenking 11,00 Sopraanzang 11,10 Piano-duo 11,30 Notenkrakersuite HILVERSUM II, 415 m. geeft Nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. AVRO: 7,30 Licht ochtendprogramma 8,45 Werken van Walton 9,15 Morgenwijding 9,35 Arbeidsvitaminen 10,30 Van vrouw tot \rouw 10,50 Kleutertje, luister 11.20 Scandinavisch morgenconcert 12,30 In 't Spionnetje 1,15 Waltztime 2,00 Over het sprookje 2,20 Liederen-programma 3,00 Voor zieken en gezonden 4,00 U kunt het geloven of niet 5,20 Wat wil je worden? 5,30 Serenade-programma 6,30 Internationale koorzang 7,19 Bont-programma 8,05 De komst van Czaar Peter 8,55 Paul Vlaanderen wordt onthaald 9,30 Een half uur bij Franse sterren. 10,00 Hij en zij 10,30 Avond< stemmingen 11,25 Aansluiting met Pa lais de Dance. FEUILLETON is NAAR HET ENGELS VAN BERTA RUCK DOOR, J. JORISSEN 45). Die heeft ook al geen medelijden met je", voegde ik er in stilte aan toe, hopende, dat hij' dat lezen zou in de enkele blik, die ik op hem wierp, ter wijl ik de kamer doorstak en naast zijn moeder op de lage sofa plaats nam. „Je had me anders hier wel op mo gen voorbereiden, waarde vriend. Je had je mededinger, wiens hart nu bij na gebroken is, wel een kleine waar schuwing, 'n stille wenk mogen geven, toen je van plan was, mij te beroven van haar, van wie ik gehoopt had, dat zij mij in mijn ouderdom getroost zou hebben. Of ik juffrouw Trant ken, mevrouw Waters? Dat zou ik denken! Ik heb vroeger maandenlang bij Ko lonel Trant gelogeerd een schitte rend, oud landgoed was het; prachti ge beukenlaan; een grasveld iets zoals het uwe, maar glooiend aflopend naar de rivier in één woord prachtig! Wat is er nu van de plaats geworden, juifrouw Monica, verhuurd, denk ik?' „Verkocht", zei ik kortaf. Zonder op te kijken van het plek je, waar de kleine hond nu lag te sla pen met zijn snoet tegen mijn voet kon ik de verandering zien, die in de grijze ogen van de Baas kwam, en las ik in zijn verbaasde blik: ,,H'm dat is nieuws voor mij, dit alles". De hand van zijn moeder zoch de mijne, en ik voelde, dat zij medelij den met mij had. Ik was woedend. Wat ter wereld gaf die kleine manne lijke babbelkous het recht, tegenover deze mensen er uit te flappen, dat de typiste, die door haar patroon zulk een eer was aangedaan, vroeger in een andere omgevinge gewoond had, dan waar hij vermoed zou hebben. „Kon iemand of iets zijn mond maar stoppen", dacht ik vol wanhoop, maar v/ie of wat zou daartoe in staat zijn? Waarschijnlijk zou hij mij niets be sparen. „Ik hoop, dat de nieuwe bewoners het alles zullen laten, zoals 't was" klonk het nu vriendelijk. „Het vis recht hebben zij er ook bij gepacht, denk ik? Zo, ging alles te zamen? Ik hoop, dat zij even trots mogen zijn op die grote broeikassen, als je arme vader dat was. Ik heb nooit weer zul ke perziken geproefd! Ik herinner me nog zo, hoe jij, mij al voor het ont bijt liet draven, om de mooiste perzik te bemachtigen, Monica. Ja. denk, dat ik je vergunning zal moeten vra gen, Waters, om haar zo te blijven noemen. Ik heb haar al van haar ge boorte af lief gehad. Ik was toen al lang geboren, dat begrijp je". „O", mompelde de Baas. Juffrouw Robinson zou een week lang pret hebben gehad over dat „O" Het amuseerde mij niet erg, ter wijl ik daar zo stil zat en mijn belof te hield en niets zei en alleen verle gen keek. Ik voelde me minstens even verlegen, als ik keek, tegen dat de thee binnen werd gebracht, en de meisjes verschenen. Theo had als al tijd alleen ogen voor de bezoeker. Ik hoopte van harte, dat zij zijn aandacht van mij zouden aftrekken zij waren nog jong genoeg maar neen. Al de tijd, dat hij zijn thee dronk en het ene stuk cake voor, het andere na opknabbelde, ging de klei ne Majoor voort met mijn zaken te bespreken, terwijl hij zich echter nu hoofdzakelijk tot de Baas richtte. Deze zat nog even weinig op zijn mak, naar 't scheen, zijn kopje thee te drinken en zijn sandwich op te eten. Waarom drinken de mannen toch niet liever afzonderlijk thee? Waar om deden deze twee het niet liever in dc biljartkamer de garage of waar dan ook, opdat ik verlost was gebleven van dat eindeloze gebabbel van Majoor Montrésor? «En te donken, dat lk je al die' maanden gekend heb, zonder te ver moeden, dat wat jou gewin was, voor mij verlies betekende neen, neen, mijn jongen, ik bedoel niet in zaken. Ik bedoel dat engagement van jou. En dan, dat ik de verkeerde man ge luk zou wensen!" „O, hebt u dat gedaan?" klonk het plotseling uit de mond van Theo, die ook de rest niet voor zich kon hou den. „Wie was het?" „Theodora, kind!" „Doet er niet toe, doet er niet toe!" ging de kleine Majoor voort en wend de zich tot het kind. Daarop keek hij mij glimlachend aan. „Ik klap niet uit de school, jonge dame; maar, bruine ogen" hij keek nu weer met zijn monocle naar de grote, mooie kij kers onder de blonde krullen „brui ne ogen wijzen altijd op wispelturig heid. Eén troost is, dat ik niet altijd lijd". Daarin had hij gelijk. Mijn hart zong mij steeds dieper in de schoenen bij de gedachte dat deze praatzieke, kleine flapuit bleef eten. En de andere gast. die verwacht werd. de oom, die alles ronduit zei, zou tot Maandag blijven! Hoe zou die wel wezen? Stellig niet erger dan Majoor Mon trésor dat was mij een troost, want het kon niet erger! Toch, die twee bij elkaar wat een vooruitzicht! (Wordt vervolgd) Amerikaanse in ons land Gekleed in een grijs geruit man telpakje en gewapend met haa beminnelijkste glimlach stapt een 22-jarig Amerikaans meis„ uit Texas als laatste uit het toe stel van de American Oversea Airlines uit Frankfurt, dat o half zes op Schiphol neerstreel Even bleef zij aan de uitgang be ven de trap staan en richtte har blikken op de grote schare belan; stellenden, die naar Schiphol wr ren getrokken om haar te zien en te verwelkomen. Het waren niet alleen American Overseas officials en de Amerikaanse consul-generaal, de heer Albert M. Doyle, die het meisje verwelkomden, maar ook vele K.L.M.-mensen en alle vertegenwoordigers van de buiten landse luchtvaartmaatschappijen op Schiphol hadden hun werk een ogen blik in de steek gelaten om het won der te zien: Virginia Gilbert uit San Antonia, Texas, in het dagelijks leven administratrice bij de Amerikaanse luchtmacht in Duitsland. In deze func tie kwam zij echter vandaag niet naar Amsterdam, want wie zou voor een eenvoudig kantoormeisje van de grote Amerikaanse luchtmacht meer belang stelling hebben gehad dan voor de honderden andere meisjes, die weke lijks met de machine uit Frankfurt ar riveren. Zeker niet de talrijke journa listen, die Virginia bij haar aankomst op Schiphol aanklampten en een re gen van vragen op haar loslieten; het meisje uit Texas, dat in Wiesbaden werkt, is kortgeleden gekroond tot S9hoonheidskoningin der Amerikaanse luchtvaarttroepen in Europa, gekozen uit 27 meisjes, die elk een luchtvaart onderdeel in Europa vertegenwoordig den. Allen, die vanmiddag op Schip hol bijeengekomen waren, wilden de beslissing van de jury al hadden zt) de 26 andere candidaten niet ge zien aan hun eigen smaak toetsen. Virginia scheen dit maar al te goed te vermoeden, vandaar haar pose aan de uitgang van het toestel en de gra cieuze stapjes, waarmede ze voorzich tig de trap afdaalde. Dan bleef ze een ogenblik staan en nam de bloemen in ontvangst, die de consul-generaal en de American Overseas haar hadden toegedacht. Geheel in haar rol poseer de ze dan een momentje voor de foto grafen om zich daarna gewillig over te geven aan de nieuwsgierigheid van de verslaggevers. Veertien maanden werkt Virginia nu bij de luchtmacht in Wiesbaden en Miss is ze ook niet meer, vertelt ze, want ze heeft haar hart geschonken aan een jonge Ame rikaan, ook uit Texas, met wie ze nu ruim een jaar getrouwd is. Als belo ning voor haar schoonheid mag ze nu drie dagen in Holland doorbrengen, hetgeen ze „Most Lovely" vindt. In de States was ze stenotypiste vertelt ze. Ze heeft niet de pretentie zichzelf te laten uitroepen tot koningin van de monarchie Duitsland, want er gaat toch maar niets boven Amerika en al vindt ze het in Duitsland niet zo naar, omdat haar man daar is, ze wil niets liever dan zo spoedig mogelijk naar Texas terug te keren en in een klein gezellig huisje wonen. Als gast van de A. O. A. hoopt de „Airforce Queen" van de Amerikaan se luchtmacht in Europa de komende drie dagen een gezellige tjjd in Neder land door te brengen. Voor het Bergen op Zoomse kanton gerecht stond terecht de broer van de beruchte SS-man „de zwarte van Meel", die nabij de grens gegrepen werd, toen hij zijn broer naar België hielp ont vluchten. nadat deze voor de derde maal uit het kamp was uitgebroken. Toen de gebroeders Van Meel tracht ten de grens te overschrijden, stootten zij op enige smokkelaars. Zoals dat wel meer gebeurt in de grensstreek, tracht ten toen de gebroeders v. M. de smok kelaars te doen geloven, dat zij kom miezen waren, met 't doel de smokkel waar in handen te krijgt... Zij hadden weinig succes, want er bevonden zich juist „echte" kommiezen in de buurt. De oud SS-man loste een schot op de ambtenaren en koos het hazenpad. Hij werd niet achterhaald. Z;'n broer werd gearresteerd. De ambtenaar van het O. M. eiste een jaar gevangenisstraf. De kanton rechter veroordeelde verdachte tot vijf tien maanden gevanjj^tusstyfif.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 3