Sjahrir uit beschuldigingen jegens Nederland Brits-Amerikaans-Franse conferentie over Duits industrie-peil HU Vredesjamboree ie Moisson geopend Maandag 11 Augustus 1947 DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT Voorttetting win de 144e Jaargang No. 158 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Verklaring na aankomst te New-York Waarschuwing aan de Tuinbouwers 17 Doden bij trein ongeluk in Engeland Republiek aanvaardt Australisch aanbod Resoluties van het K.N.I.P. Regering van Paraquay verlaat de hoofdstad „Reynolds Bombshell" verbetert wereldrecord De „Volendam" in Suez-kanaal WgeeêeticfU Onze groenten-export naar Duitsland 140 doden bij onlusten Amerikaanse interesse voor Ruhr-gebied Nederlands dodencijfer sedert 5 Augustus Zweefvliegtuig neergestort Poni bij Oirschoi omgeslagen Montgomery naar Frankrijk Ramadier stelt vertrouwenskwestie Zweedse Dakota bij Malmö verongelukt U.N.O. in de wolken Thomas Mann in ons land Ongeluksgetal? VAN NABIJ ~~ËN VERRE BUREAU: VOORD AM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Btjlsma ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties; 14 millimeter. „Waagles" tot U woorden 75 ct., elk woort oneer 5 ct.. uitsluitend contao Abonnementen: f MO por maand f 3 25 per kwartaa Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert plv. Tj, N. Adema. In een verklaring: tegenover de pers heeft Sjahrir na aankomst te New York, waar hij de zaak van de Re publiek voor de Veiligheidsraad zal bepleiten, gezegd, dat de Neder landse aanva! „zelfs grondiger was 'geweest dan de Japanse invasie. Het was een volledig oorlog, gron dig voorbereid en even grondig uit gevoerd". De Nederlanders hadden volgens Sjahrir. vlammenwerpers en zware wapens gebruikt, doch hij kon niet aangeven op welke plaatsen dit was gebeurd. In een formele verklaring zeide hij gekomen te zijn om zich in verbin ding te stellen met de Voor-Indische en Australische afgevaardigden, die de kwestie voor de Veiligheidsraad had den gebracht. „De Republiek Indone sia". aldus Sjahrir, „volgt' met ge spannen belangstelling, welke verdere positieve actie de Veiligheidsraad zal ondernemen om zijn bevel „staakt het vuren" tot een logisch resultaat te leiden niet alleen te zorgen, dat de gevechten worden beëindigd, doch ook dat de bestaande bedreiging van de vrede wordt weggenomen. Mijn rege ring heeft voorgesteld, dat de Veilig heidsraad een commissie naar Indone sië zou zenden om toe te zien, dat bei de partijen loyaal aan zijn bevel vol doen. De huidige moeilijkheden in In donesië vinden hun oorsprong in de weigering der Nederlanders hun ver plichtingen, bij verdrag vastgelegd, na te komen. Wij aanvaarden het aanbod van goede diensten van Amerika in het vertrouwen dat de Verenigde Sta ten dit beschouwen als een deel van de actie, welke de Veiligheidsraad zich heeft voorgenomen. Wanneer zulks het geval is dan is het veel be ter, dat andere landen als Australië en India door de Veiligheidsraad be noemd worden om de V.S. ter zijd© te staan bij het uitvoeren van alle maatregelen, welke de Veiligheids raad noodzakelijk acht". Toen Sjahrir gevraagd werd, wat het gevolg zou zijn, indien alle pogin gen tot bemiddeling en arbitrage mis lukten, antwoordde hij: „Dan zullen wij ons tegen de Nederlanders moe ten verdedigen". „Indonesië", aldus Sjahrir, „ver werpt de Nederlandse beschuldigingen als waardeloos: „door de afspraken te schenden, welke zij plechtig beloofd hebben getrouw te zullen nakomen hebben de Nederlanders bij de Indo nesiërs het geloof in hun bekwaam heid en bereidheid om zich aan vrij- De vlucht van de wortelvlieg of peen- vlieg is weer begonnen. Daarom dient tegen de pierigheid of wormstekigheid bij zomerwortelen, voorzover het hart- blad der wortelen reeds aanwezig is, gespoten te worden met 0.3 pet. vrucht boom carbolineum, in een hoeveelheid van 3.3 liter per are, waarbij vooral de grond bij de wortelen geraakt moet worden. De behandeling dient zo spoedig mo gelijk en uiterlijk 13 Augustus te ge schieden. Na de eerste behandeling dient nog tweemaal, met tussenruimten van één week, te worden gespoten. willig aangegane verplichtigen te hou den, weggenomen". Sjahrir verklaarde, dat te Palem- bang vele burgers, die verscheurde republikeinse uniformen droegen, om dat zij geen andere kleding bezaten, door de Nederlanders waren coouge- schoten. Op Oost-Java hadden de Ne derlanders liever op de zich overge vende soldaten geschoten dan hen krijgsgevangen gemaakt. De z.g. sta ten Oost-Indonesië en West-Borneo werden door de republiek niet erkend daar zij door de Nederlandse regering niet eens in kennis was gesteld van de oprichting daarvan en omdat deze „staten" niet berusten op de wil van het volk doch regeringen hadden, welke door de Nederlanders waren benoemd. „Wij Indonesiërs willen een natie zijn" Palestina. In Jeruzalem werden drie Britse politieagenten gedood toen zij probeerden uit het Ar beidsbureau enige bommen te ver wijderen, welke daar door de Joodse terroristen waren gedepo neerd. Een Britse ppruimingsploeg op zoek naar de lichamen der slachtoffers. Zeventien passagiers, w.o. een kind, zijn om het leven gekomen en ongeveer 50 werden gewond toen de Londen- Leeds Expresse in de buurt van Don- caster op het achterstuk van een ande re trein reed, die eveneens op weg was raar Leeds. De locomotief eri de eerste drie wagens van de expres ontspoor den, terwijl de laatste vier wagens van de andere trein totaal werden vernield. Eeide waren overvol met vacantie- gangers. Radio-Djogja heeft een boodschap van Sjarifoeddin aan de Australische minister-president uitgezonden, waar in deze het Australische aanbod tot bemiddeling aanvaardt. De Indonesische regering aanvaardt „volledig" het aanbod van de Austra lische regering om te werken aan een „rechtvaardige oplossing van het Indo- nesisch-Nederlandse geschil", aldus de ze boodschap. Zaterdagavond heeft het werkcomité van het KNIP de volgende resoluties aangenomen: a. Wij onderschrijven de aanvaarding van het besluit van de Veiligheidsraad door de regering; b. De oplossing van de Nederlandse aggres- sie door aiijitrage; c. De eis van de re publiek betreffende het terugtrekken van de Nederlandse troepen achter de demarcatielijnen van October. Walter Foote, de Amerikaanse con sul-generaal zal heden per Amerikaans vliegtuig naar Djogja vertrekken. President Morinigo van Paraguay heeft na overleg met zijn regering en legerleiders besloten de hoofdstad van Paraguay Asuncion, dat in de afgelopen week door troepen der opstandige be weging belegerd werd, te ontruimen. Het corps diplomatique is van dit be sluit op de hoogte gesteld en heeft reeds aanstalten gemaakt om in de Argentijn se stad Clinda zijn intrek te nemen. Captain William Odom, in zijn „Rey nolds Bombshell", is te Chicago ge land na in iets minder dan drie da gen om de wereld te zijn gevlogen. In aansluiting hierop meldt Agent e France Presse, dat Odom het wereld record solovlucht om de wereld, dat op naam stond van Wiley Tost (1933), heeft verbeterd en dat zijn tjjd was: drie-en-zeventig uur, vijf minuten en veertig seconden. Reuter meldt nog: De tijd van kapitein Odom die 31614 kin aflegde, is meer dan eens zo kort als die van Post in 1933, die 186 uur en vijftig minuten nodig had. Odom heeft gemiddeld on geveer 431 km per uur gevlogén (als men de uren, die hij niet vloog, ge durende deze tocht, als vlieguren telt. Telt men alleen de ruim 63 werkelijke vlieguren, dan is het gem. 504 ion. Odom was bijzonder moe, daar hij de laatste drie dagen weing geslapen heeft. Tussen Anchorage (Alaska) en Edmonton (Alberta) is hij in de lucht in slaap gevallen en heeft geduiende een uur en veertig minuten op zijn automatische piloot gevlogen Hij ont waakte juist bijtijds om een botsing met een berg te voorkomen. De „Volendam" is er in" geslaagd in ae nacht te Port-Said water, stookolie en levensmiddelen aan boord te nemen en Zondagmorgen om 6 uur het Suez- kanaal al binnen te varen. Het schip vervolgt zijn weg zonder dat zich inci denten voordoen. Het toverwoord „change" Zaterdagavond is in de padvinders- stad Moisson, ten Noorden van Parijs, de wereldjamboree geopend met een •grote fakkeloptocht. Voorop werd de vlammende toorts gedragen, welke ook op de laatste Wereldjamboree te Voge lenzang dienst heeft gedaan. De ope ningsrede werd gehouden door Pierre Bourdan, de Franse minister van Voor lichting, Kunsten en Jeugdbeweging. Prins Franz Joseph van Tichtenstein, Graaf Folke Bernadotte, leider van de Zweedse padvinders en voorzitter van het Internationale Rode Kruis, en Lord Baden Powell Jr., zoon van de stichter der padvindersbeweging, woonden de opening bij. Het merendeel der 40.000 padvinders en de padvindsters uit meer dan 40 landen is na het opzetten der tenten druk bezig met „internationale ruilhan del" om souvernirs mee naar huis te kunnen nemen. Op deze markt staat de „kilt" (Schots rokje) van de Schotse padvinders het hoogst genoteerd. Daar naast vinden Canadese Koeienzwepen en Turkse fezzen de meeste aftrek. Volgens een 15-jarige Schotse padvin der bedraagt de koers van een kilt: 1 Canadese koeienzweep, een fez en een zakje gepofte mais. Weersverwachting geldig van Maandagochtend tot Maandagavond: VRIJ WARM. Zonnig, droog weer en vrij warm. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tussen noord en oost. Het heeft er vorige week naar uit gezien, dat de zo lang verwachte ex port van Nederlandse groenten ten be hoeve van de Duitse bevolking einde lijk ter hand genomen zou worden. Het bedrijfschap van groenten deelde de ongeveer 100 groentenveilingen zelfs mede, dat met een -vrij geregelde ex port van bonen, komkommers, tomaten, andijvie, peen en een gering kwantum sla rekening gehouden kon worden. Te elfder ure hebben zich evenwel nog moeilijkheden voorgedaan, aan welker oplossing op het ogenblik met spoed gewerkt wordt. In het bijzonder hebben de- betalingsvoorwaarden een punt van overweging uitgemaakt. Tenslotte Zouden de Nederlanders met de Amerikaanse en Britse bezet tingsautoriteiten overeengekomen zijn de groentenexport via compensatieleve ranties te verrekenen. 138 Moslems en 2 Sikhs zijn gedood tijdens onlusten in een aantal dorpen. De Mohammedaanse bevolking van drie dorpen zou nagenoeg uitgemoord zijn. In de buitenwijken van Amritsar hebben gevechten tussen Moslems en Sikhs plaats gehad, De Amerikaanse Minister van Bui tenlandse Zaken, George Marshall, heeft verklaard ermede accoord te gaan, dat Engeland, Frankrijk en Amerika „zonder verwijl" confere ren over het peil der Duitse in dustrie en het steenkoolvraagstuk. Franto-ijk kan dan, aldus de verkla ring van Marshall, zijn standpunt uit eenzetten en bezwaren kenbaar ma ken alvorens het plan definitief wordt geformuleerd en goedgekeurd door de regeringen van Engeland en Amerika. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken zeide, dat tijd en plaats van de conferentie later zullen worden be kend gemaakt. Verder legde hij er de nadruk op, dat deze conferentie de BritsAmerikaanse besprekingen over dé steenkoolproductie in het Ruhrge- bied niet zal onderbreken. Tenslotte verklaarde de woordvoer der, dat men niet het plan koestert Frankrijk aan de Dinsdag te beginnen BritsAmerikaanse besprekingen te doen deelnemen, hoewel het waar schijnlijk is, dat op deze conferentie r>iet alleen de Ruhrproductie, doch ook de andere kwesties zullen worden besproken. DE BRITS—AMERIKAANSE BESPREKINGEN. Men verwacht te Washington, dat de BritsAmerikaanse besprekingen over de Duitse productie, welke Dinsdag te Washington zullen beginnen, zullen uitlopen op compromis-formule, welke het plan tot socialisatie van ae steenkoolmijnen in het Ruhrgebied voor onbepaalde tijd zal uitstellen, al zal het misschier in beginsel gehand haafd blijven. Men acht het zeker dat 'de Amerika nen een sterke vertegenwoordiging zullen krijgen in het voorlopige be stuurssysteem, dat waarschijnlijk zal worden ingevoerd, en dat de moge lijkheid zal worden geopend voor het doen toevloeien van Amerikaans geld en het zenden van Amerikaanse deskundigen naar de steenkoolvel den, welke ten achter blijven in pro ductie. In vertrouwelijke besprekingen met functionarissen van de Britse ambas sade heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken reeds duidelijk gemaakt, dat het drie verwante vraag stukken grondig wil onderzoeken in deze conferentie: de rantsoenen, de be huizing en het vervoer, doch de finan ciële zijde niet aan wil roeren. Uit het Nederlandse legercom muniqué van gisteren blijkt, dat de Nederlandse verliezen sedert 5 Aug. 18 gesneuvelden, 43 gewonden en 1 vermiste bedragen. ■w T Het oogsten in Duitsland is ook in volle gang. Door de afwezigheid van duizenden mannelijke werkkrachten (vele zijn nog krijgsgevangenen en in de laatste oorlog zijn er velen gesneuveld) wordt het landbouwwerk hoofd zakelijk door vrouwen gedaan. Door gebrek aan bindertouw worden de schoven met stroo samengebonden. Jeugdige piloot om het leven gekomen Op het vliegveld Twente stortte Zon dagmiddag om half vijf een zweef vliegtuig van de Twentse Aeroclub neer. De negentienjarige piloot K. A. H. N. Pieters uit de Groen van Prin- stererlaan te Enschede werd op -,lag gedood. De,jeugdige Pieters, die in het bezit was van zijn A-brevet, was aan het oefenen voor adjn B-brevet. Bij de derde start, welke met behulp van een auto plaats had, brak de kabel. Dit op zichzelf niet ernstige gebeuren had noodlottige gevolgen, omdat Pieters de vliegfout maakte, het toestel niet on middellijk recht te trekken. Van veer tig meter hoogte viel het toestel op één der startbanen te pletter, waarbij Pieters geen kans kreeg aan het nood lot te ontkomen TWEE PERSONEN OMGEKOMEN. Gistermiddag omstreeks 12 urn' is vermoedelijk door overbelasting op het Wilhelminakanaal nabij Oirschot 'n pont omgeslagen. Bij dit ongeval zijn twe" personen uit Oirschot, verdronken terwijl een derde persoon, een broer van een der slachtoffers, nog in le vensgevaar verkeert. TWEE KINDEREN VERDRONKEN. Een tweejarig jongetje te Emmererf- soheidenveen is bij het spelen in het kanaal geraakt en verdronken. Ook het ruim driejarige dochtertje van de fa milie Jager te Amsterdamseveld, even eens in de gemeente Emmen, is in het water gevallen en omgekomen. Veldmaarscha". Lord Montgomery, chef van de generale staf van het Eritse rijk, zal op uitnodiging van Coste Floret, de Franse minister van oorlog, en met medewerking van de Britse regering, van 27 tot 30 Augus tus een bezoek aan Frankrijk bren* gen. Montgomery zal het opleidings instituut van het Franse leger inspec teren. Paul Ramadier, de Franse eerste- minister, heeft Zaterdagavond in de Nationale Vergadering de vertrou wenskwestie gesteld, na een verhit tweedaags debat over voorgestelde wijzigingen in de wet op de gemeen teraadsverkiezingen. In overeenstem ming met de grondwettelijke bepalin gen zal de Kamer zich heden uitspre ken. Een Zweeds vrachtvliegtuig (Dakota) op de lijn AmsterdamStockholm is' Zaterdagmorgen vroeg bij de landing op het vliegveld van Malmö neerge stort. De radiotelegrafist werd gedood. 5 andere leden van de bemanning wer den ernstig gewond. Het vliegtuig vloog over de landingsbaan heen en botste te gen de rotsige neuvel op aan de grens van het vliegveld. De cabine van de pi loot werd ingedrukt, doch het toestel vatte gaan vlam. Alle luchtverkeer van Malmö uit is sinds dit ongeluk ge staakt. De Secrataris-Geheraal van de V.N. heeft een rappori over de permanente zetel der V.N. gepubliceerd, dat aan ae plenaire vergadering ter goedkeu ring zal worden voorgelegd. Het ont werp omvat twee grote gebouwen en de kosten bedragen bijnax 85 millioen dollar. In een der gebouwen zullen vergaderzalen ondergebracht worden voor 70 delegaties.Het andere, een wolkenkrabber zal maximaal 500 em- ployée's kunnen herbergen. Het rap port voorziet in de bouw van de per manente zetel in drie verschillende stadia. De bekende thans 72-jarige Duitse schrijver Thomas Mann, thans Ameri kaanse staatsburger, die via Tsjecho- slowakije uit Duitsland naar Amerika uitweek toen Hitier aan de macht kwam, is gisteravond om 9 uur in een KLM-vliegtuig uit Zürich op Schiphol aangekomen. Hij zal tot 29 Augustus a.s. in Noordwijk zijn vacantie door brengen. Daarna vertrekt hij weer naar Californië, waar hij in de omgeving van Hollywood een landhuis bpzit. De bewoners van de Plough-Lane, in de omgeving van het Londense vliegveld Croydon, werden Dins dagmiddag in hun voorberei dingen voor de thee opgeschrikt, door een zware schok gevolgd door een hevig lawaai. Naar bui ten kijkend zagen zij een levens grote tweemotorige Dakota door de bosages aan de overkant van de weg heenbreken en op de straatweg, vlak voor de trottoir- oand, tot stilstand komen De machine, die op proefvlucht was geweest doch wegens defect aan een der motoren ontijdig had moeten landen, stak haar neus zeer nieuwsgierig hoog over de haag van het voortuintje van perceel nodertien. Er wa ren geen persoonlijke ongelukken. Te Bazel zijn tengevolge van het op elkaar botsen van 4 auto's 3 personen gedood en 6 gewond. In een bios coop in de volkswijk van Prenestina (Italië) ontstond paniek, toen de film in brand vloog. Een vrouw werd ge dood en een 50-tal personen gewond. De staten Mysore, Kolhapur en de Kolhapur-Statengroep hebben zich bij het Dominion India aangesloten. De communisten in Mandsjoerije heb ben een algemeen mobilisatiebevel uit gevaardigd, waarbij alle valide perso nen van beiderlei kunne tussen 15 en 40 jaar zijn opgeroepen. Het KLM toestel „Nijmegen", gezagvoerder Groe- neveld, dat Donderdag uit Batavia ver trok heeft de vlucht naar Amsterdam in de recordtijd van 42 uur volbracht. Giral. voormalig premier van de Spaanse republikeinse regering in bal lingschap, is aangezocht een nieuw ka binet te vormen. Giral houdt verblijf in Mexico. Het ligt in de bedoeling van drie Doetinchemmers een tocht te maken van Casablanca naar Kaapstad, dwars door Afrika. Zondag 7 September vindt te Hilversum een na tionaal concours voor amateur-dansor- kesten plaats. In de jury hebben o.m. zitting Pi Seheffer en Dolf van dei- Linden. Zaterdagmiddag is de „Oranje" pre-r' d nadat zij uit Tandjong Priok was vertrokken, te Amsterdam teruggekeerd. Het vlagge- schip liep een volle dag op het reis schema in. Onder Weesperkar- spel reed een militaire motorrijder te gen een truck op en werd vrijwel op slag gedood. Aan boord van het s.s. „Aruba" aan de Levantkade te Am sterdam is brand uitgebroken. Twee motorspuiten, in samenwerking met de Jason slaagden er binnen het uur in de brand te blussen. Doordat de bestuurder van een militaire auto geen voorrang verleende, kwam een elfjari ge motorrijder te Hilversum met deze auto in botsing. De man overleed spoedig.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1