HERMAN ZAAL Siad en Omgeving, P.O.A. n. V. De maai-dorsmachine (combine) aan 't werk MADAME TUSSAUD OP WIELEN Twee postduivenvluchten Telefoneren met Duitsland Het leest van Alkmaarse Boys Vereniging voor Gezinsverpleging Bonkaarten afhalen Motor-ongeluk Burgerlijke Stand Opmerkelijke AVA-successen te Den Helder K.L.M. School-agenda Nieuwe Niedorp. Rossinant heeft succes Obdam Koordirigent, pianist, componist Heer-Hueowaard. Grootse Koninginnefeesten. Zaterdag reed het ding door de stad, nikkelglanzend en met zacht gepruttel van een in het frame ingebouwd, één- cylinder motortje en een blauw uit laatwolkje triomfantelijk er achteraan. Een tandem met een motor, het mag niet nieuw zijn, niet origineel, maar een bijzonderheid is het wèl. Dagelijks komt men zó'n apparaat nu eenmaal niet tegen! Knetterend en knorrend schoof het vehikel over de Nieuwesloot, langge rekt als een takshond, maar star en onbeweeglijk. Aan zo'n gezellige tackel beweegt alles, de oren flapperen, de staart zwiept heen en weer als de naald van een snelheidsmeter, de poten tikken rhythmisch op de straatstenen. En zie nu hier zo'n twintigste-eeuws kilome- terverslindertje eens aan. Wij hebben iets tegen tandems. Zij doden het initiatief. Degene die ach ter, rijdt houdt een stuur vast, dat geen stuur is, iraar een dood stuk staal, on wrikbaar gemonteerd, en is afhanke lijk van de „voortrekker". Meestal is de man voorop gezeten en zijn vijftig procent daar achter, en waar de man volgens geschreven en ongeschreven wetten de leiding heeft, althans be hoort te hebben, levert dat in bochten en bij splitsingen geen bezwaren op. Maar zodra de vrouwelijke partner het voorste zadel bestijgt, krijgt zij onver wachte kansen geboden haar wil door te zetten, in de wetenschap dat manlief vanzelf meezwenkt en dat schept ver leiding en lokt tot misbr-uik. Neen, wij hebben iets tegen tandems. En nu hier, een ingebouwde motor neemt de plaats van de beenspieren in. Wég sportiviteit! Bovendien nog een doods gezicht ook. Op een gewone „tweefiets" tenminste nog bewegen van benen, mannelijke benen in shorts en vrouwelijke in lange broeken. Maar hier. Pa en Ma achter elkaar, stijf en strak als loden soldaatjes. Het éénpit- tertje tussen Pa's knieën deed het werk en blies zijn energie achter Ma's rug blauw en wazig de lucht in, en twee stofbrillen voltooiden het beeld. Zo schoofd het geval tussen de oude gevels door. Madame Tussaud's wassen beeldenspel op wielen, gezapig en ver steend. Het gevoel, dat wij kregen, grensde aan slaperigheid. Zondag 27 Juli j.l. organiseerde de Alkm. Concourscommissie haar laatste wedvlucht met oude duiven vanaf Or leans. In concours waren 178 duiven. Zij werden met Oostenwind gelost. De uitslag was: 1. N. IJpma, 2. N. IJp- ma, 3. Godschalk-Noome, 4. Vrasdonk- Oldenburg (allen A), 5. Vok en Groot (P), 6. J. Al (P), 7. J. Al (P), 8. God schalk-Noome (A), 9. J. Horst (P), 10. Vrasdonk-Oldenburg (A); 11. Pater-de Geus (H); 12. J. Horst (P); 13. Kaper- Termaat (A); 14. A. de Jager (P); 15. Vok-de Groot (P) 16. Pater-de Geus (H); 17. N. IJpma (A). Tevens werd een wedvlucht met jon ge duiven gehouden vanaf Venlo. In concours waren 404 duiven. De eerste duif werd geconstateerd door N. Wiese (S), die tevens nr. 16 en 43 consta teerde; H. Pel (S) 2, 8, 54, 69, 73, 93; H. Schipper (S) 3; P. Zwanenburg (H) 4, 5. 65, 78, 95; R. Middelburg (H) 6, 57, 94, 103; H. Bakker (H) 7, 44, 107; L. Leer touwer (H) 9, 84; Godschalk-Noome (A) 10. 18, 53, 60; Kranenburg (S) 11, 59, 81, 82; A. Haring (A) 12, 21, 28, 29; H. Nor der (P) 13; Schipper-Pronk (A) 14, 50, 52; J. v. d. Idsert (S) 15, 23, 38, 105; F. Praat (P) 17, 39, 40, 47; Joh. Horst (P) 19; J. Hoed (H) 20, 91, 92; B. v. Tricht (H) 22, 42, 45, 83, 99, 100; A. Ruiter <A) 24; J. v. d. Elskamp (A) 25, 32, 33, 62, 70, 80, 85, 86, 88, 89, 109; Vrasdonk-Olden burg (A) 26, 49, 55; Kaper-Termaat (A) 27, 71, 77, 108; Pater-de Geus (H) 30; C. D. Huiberts (S) 31, 76; A. Groot (H) 34; W. Groot (H) 35; Gebr. Teileman (S) 36; J. Huiberts (S) 37, 56, 98; J. Dinger- dis (A) 41, 75; H. Jensen (H) 46; H. Bielsma (P) 48, 68, 87, 106; N. IJpma (A) 51; A. Doornekamp (P) 58; Bou- wens (A) 61; J. Egbergen (P) 63; C. Janssen (P) 64, 102; A. de Jager (P) 66, 101; H. Jensen (H) 67; C. Rabeling (P) 72, 96; Jansen-Knoef (S) 74; N. Groot 'H) 79; M. Smit (P) 90; G. de Nijs (A) 97; H. de Jager (P) 104. S betekent: Steeds in Spanning; H: Helloo's Luchtpost; A: Alcmaria Victrix en P: Postduif. De Kamer van Koophandel, Oude gracht 182, Alkmaar, maakt bekend, dat er een regeling is getroffen voor het telefoneren van Nederland met de Amerikaanse en Engelse bezettingszo ne van Duitsland. Zakenlieden die slechts sporadisch een z a k e 1 k gesprek met Duits land nodig hebben, kunnen zich voor een incidenteel gesprek rechtstreeks tot de P.T.T.-dienst wenden. Aan zakenlieden die doorlopend behoefte hebben aan telefonisch ver keer met Duitsland, kan een vergun ning van doorlopende aard worden verstrekt, waarover de Kamer van Koophandel des gevraagd nadere in lichtingen verstrekt. GESTRAFTE LUIHEID. Een fantastisch aantal wielrijders die te lui waren om onder het spoorweg tunneltje aan de Bergerweg af te stap pen, werd opgewacht door de politie en verrast met een bonnetje. HETZELFDE LOT Een fiets, die door een jongetje on beheerd in de Magdalenstraat was achtergelaten, Onderging hetzelfde lot als haar vele zusters: meegenomen door een gegadigde zwijntjesjager. De „Boys" zijn tweede klasser ge bleven en begrijpelijkerwijs was dit heuglijk feit aanleiding voor het or ganiseren van een feestavond voor le den en donateurs, die klonk als een klok. Zaterdagavond vulde zich de grote zaal van het Wapen van Heems kerk geheel met „Boys"-enthousias- ten, waar het gezelschap van Teun Klomp de taak op zich had genomen de aanwezigen enige uren van ver maak te brengen. Het was een pret tige taak, want alle aanwezigen wa ren in een echte, enthousiaste feest stemming. De voorzitter, de heer Goudsblom, sprak in een welkomst woord zijn vreugde uit over het be houd van het tweede klasseschap en dankte daarvoor namens alle aanwe zigen het elftal, dat zich daarvoor zo veel moeite heeft getroost. „Het zou voor de vereniging een morele klap van niet te onderschatten betekenis zijn geweest, wanneer de naam Alkmaar- se Boys niet meer in de tweede klas se te vinden zou zijn geweest"' sprak de heer Goudsblom. In de hoop, dat het volgend seizoen betere resultaten zal brengen, spoorde de voorzitter alle leden aan tot volledige medewerking. De conferencier Wim Bos, die later ook een uitstekend accordeonnist en pianist bleek te zijn, kondigde daarna het optreden aan van Teun Klomp en Zijn makkers, die met een liedje, een sketch en een praatje met een genoeg lijk programma hadden samengesteld, waarin zelfs een huidelied aan „Ken- kie" Kramer de doelman niet ontbrak. Het gebodene viel zeer in de smaak en de feestgangers gingen in een zo mogelijk nog enthousiaster stemming het bal tegemoet, dat tot vier uur zou duren. Deze gezellige avond zal een ieder der aanwezigen in herinnering blijven. De zusters verpleegden in de maand Juli 73 patiënten en legden 980 bezoe ken af waarvan 312 betalende bezoe ken, 568 bezoeken voor 't AZA en 100 gratis bezoeken. Er werd 6 maal de laatste hulp verleend bij het afleggen. De wij kkraam verpleegsters verpleeg den 17 patiënten, legden 247 bezoeken af en hebben 7 maal de dokter geassis teerd. GESLAAGD Aan de Landbouwhogeschool te Wa- geningen slaagde voor het examen Land bouwkunde de heer J Ch Muller te Alk maar. MAANDAG Harmonie Theater: Aloma of the South Seas, 8 uur; 14 jaar. Victoria Theater: Carmen, 8 uur; 18 jaar Cinema Americain: Nice girl?, 8 uur* tot 14 jaar onder geleide. A. B. T.: Het recht van de sterkste, 8 uur; 14 jaar DINSDAG Harmonie Theater: Aloma of the South Seas, 8 uur; 14 jaar. Victoria Theater: Carmen, 8 uur; 18 jaar Cinema Americain: Nice girl, 8 uur; rot 14 jaar onder geleide. A B. T.: Het recht van de sterkste, 8 uur; 14 jaar. Degenen, wier familienaam begint met de letter B tot Blom kunnen Dinsdag 12 Augustus hun bon kaarten 711 afhalen aan het uitreiklokaal ridderstraat van 9—12 en van 24 uur Bonkaart 709 en Stamkaarten meebren gen. Zelfverzorgers uitsluitend op Zater dag 23 Augustus van 9—11 uur. BELANGRIJK. Aan a.s. en jonge moeders, die reeds in f-et bezit van een C M-kaart zijn, zullen alle bonkaarten van de tot hun gezin behorende personen, alsmede de extra bonkaart, aan een apart loket worden verstrekt. Zaterdagavond omstreeks half tien t eed op de Kennemerstraatweg een vrachtauto, waarachter een motor rijwiel naderde. Toen de vrachtrijder plotseling remde, om de Heiloërdijk op te gaan, kon de bestuurder van de motor niet tijdig uitwijken en kwam met zijn voertuig onder het achterwiel van de auto terecht. De •motorrijder, een 21- jarige Hagenaar, brak zijn linkerbeen. Het bleek, dat hij niet in het bezit was van een rijbewijs. Tevens was er een defect aan de handrem. Geboren: Dirk J„ z. v. Pieter Man tel en A. J. C. van Dieren; Pieter E„ z. v. Jacob Zuidervliet en F. Woud; Ru- dolf, z. v. Heije J. Kuijper en J. Ko ning Kars; Jacob E. M„ z. v. Jan H. Zwart en A. Jong; Marinus, z. v. Peter Borjeson en C. P. van Latum; Christi- aan M„ z. v. Hendrik Eckhardt en A. G. de Bruin. Overleden: Gouwguurda A. Hui berts, oud 32 jaar, geh. m. J. Poland. Op de door de Helderse Atletiek vereniging georganiseerde regionale wedstrijden heeft de Alkmaarse At letiekvereniging AVA weer enige zeer goede resultaten bereikt. Met niet minder dan 7 eerste, 1 tweede en 1 derde prijs keerden de diverse dames en heren weer naar Alkmaar terug. Mej. E. Feyen verbeterde 2 clubre cords, zij werd n.l. Ie bij het discus werpen B met een worp van 32,65 m, (33 m. is A-klasse) en le bij speerwer pen met een worp van 26.08 m. Mej G. Hoed werd op het laatste nummer 2e met een worp van 22.77 m. Mej. I. Bijl behaalde eveneens 2 eerste prij zen. Op de 100 m. dames B bleef zij slechts 0.1. sec. boven A-klasserstijd en werd eerste in 13.1 sec. Bij het hoog springen B won zij de eerste prijs met een sprong van 1.35 m. Mej. I. Grim wilde niet voor de an dere dames onderdoen en behaalde eveneens twee eerste prijzen. De 100 m, D won zij in 14.6 sec. en het vèr- springen met een sprong van 4.25 m. Mej. G. Hoed werd 3e bij het vér springen met 3.80 m. R. Talsma werd eerste bij het vèrspringen heren D met een sprong van 5.54 m.. Alles met el kaar mogen deze successen er zijn, te meer daar de meeste dit jaar voor het eerst met athletiek meedoen. Dat be looft het volgende jaar wat te worden! in heellinnen band, f 1.25 PAYGLOP - ALKMAAR - TEL. 3892 Op de wedstrijden van het jubileren de „West-Friesland" te Schagerbrug be haalde onze plaatselijke Ruitersport vereniging „Rossinant" enkele aardige successen. In het nummer Klavertje drie werd een eerste prijs gewonnen door de da mes Net Melchior op Ceres, Burger- Rens op Madel wie du en Gre Melchior op Carona. In de B-klasse wist Jb. Zwaan een 2de prijs te behalen op Fritss 5, mevr. L. Burger-Rens zorgde in dezelfde klasse voor een 5de plaats. Met het no. achttallen werd een 3de prijs verwor ven, wat de vereniging een mooie tak opleverde. SCHOUW. De jaarlijkse schouw in de polders Weel en Braken te Obdam zal plaats hebben 14 Augustus en de herschouw 21 Augustus. Een technisch wonder met uitstekende resultaten Het platteland is in deze Augustusda- dagen een brandpunt van arbeid ge worden. De aarde bracht opmeuw haar vruchten voort. De oogst wordt binnengehaald. Het is goed in deze dagen door de polders te gaan en je vrij te voelen onder de hoge luchten en de wijde ruimten. Te luisteren naar de wind, die ruist door het oeverriet, te zien naar de nog bloeiende bermen met het druk ke insectenleven en de koppels kie viten die zwermen boven de lande rijen Dag in dag uit wordt er gewerkt om de producten van het land te halen en onderdak te brengen. De erwten en bonen, de aardappelen, het graan en straks de bieten We zagen de gebruinde mannen met hun strohoeden op bezig om het g-aan af te slaan, we zagen de maaier zelf- binder aan het werk en de sinds kort in ons land geïmporteerde „Combine" (maai-dorsmachine) Het is op deze „Combine" dat we hier wat nader willen ingaan. Teneinde dat technische wonder zelf aan het werk te Z'en, begaven we ons dezer dagen naar de akkers van de heer P. M. Bürman, landbouwer in de Schermer, waar de „Combine" als enige in deze polder draait. En we hebben versteld gestaan over de werkelijk prachtige prestaties van deze machine. Met een flinke snelheid raasde het gele monster over de akker en slaagde er In om in 26 werkuren een tarweveld van 5 y, ha te oogsten en te dorsen! Men moet nog even inwer ken, maar straks rekent men voor 1 ha 3 k S'A uur. Met de hand gezicht doet een arbei der zes dagen over één ha. Dan komt daar nog bij het binden en op hokken zetten, het drogen en het dorsen De zelfbinder doet 3 uur over één ha, maar vraagt twee arbeiders voor 't ophokken en voor het bedienen van de clorskast zijn dan later nog 8 a 10 krach ten nodig. Dit lezende en realiserende ziet men onmiddellijk de grote besparing aan werkkrachten, die de Combine ople vert. Samenwerkend met de hooi- en stro-opraper, waarover wij vorige week reeds schreven en die binnen zes minu ten een wagen voltast, wordt deze be sparing nog sterker doorgevoerd. En dat is belangrijk in de eerste plaats om de kostprijs van het product te verla gen, in de tweede plaats om de kwali teit van het product te verhogen (ver minderde afhankelijkheid van de weers omstandigheden) en in de derde plaats door de geringe verliescijfer. Dit laat ste is bij het werken met de Combine De Noordhollandse Muziekmeester Uit het huis in Bergen, half verscholen achter welig-oprijzend groen, klinkt muziek. Een man zit achter een vleugel en speelt Chopin. Het is één van die oude, overbekende sonates, maar hier, op deze avond, klinkt hij in zeldzame nieuwheid en jonkheid. Klanken, die de vertolkers zijn van dat gene, wat eens, vele decaden geleden, de ziel van de Poolse grootmeester ontroerde; klanken, die deze avond opnieuw ontroeren omdat een andere meesterhand de toetsen aanslaat van het instrument: dat is de hand van Herman Zaal. studeerde hard en componeerde rustig onder zijn kantoorarbeid door.... Met diverse afdekkingen door de directie, die begreep dat noten meer indruk maakten on deze zonderlinge employé dan cijfers. Ook vroeg hij wel eens een gehele dag vrij ,o.m eens een dag helemaal dóór te kun nen spelen". Een allround en hardwerkend vakman Herman Zaalwie van muziek jpreekt in deze provincie, vocaal of in strumentaal, die spreekt óók van Her man Zaal, de muziekmeester, wiens werk ligt in Hoorn en Den Helder, aan de Zaan en in Schagen. Een naam, maar iets méér dan een naam alleen. Het symbool van voortreffelijke koor zang, muzikaliteit en vooral: van met opmerkelijk vakmanschap dirigeren en componeren. Het begin. Hoe is dat eigenlijk gegaan met die Herman Zaal? Van waar is hij en hoe kwam hij tot die positie van Noord hollandse muziekmeester? Zo is het gegaan: Herman Zaal werd zo'n veertig jaar geleden geboren in Broek op Lange- dijk. Zijn vader was daar, in dat rijk van land en water, hoofd der Openbare Lagere School. Hetgeen niet belette dat de jonge Herman een niet onbelangrijk deel van z'n jeugd sleet op Oosterdel en Zuiderdel, de meertjes in het Geestmer- amhacht en met hartstocht de kunst van het zwemmen, kano-en en kloeten bedreef. Het gezin van de familie Zaal was een uitgesproken, muzikaal gezin en Herman werden al heel vroeg de begin selen der muziek bijgebracht. En dat was niet aan dovemansoren! Was de jonge man dan al als jongste bediende verbonden aan een Langedijker han delsonderneming, hij vond altijd gele genheid zich te wijden aan de piano. Hij had het geluk in contact te ko men met Cor Keeman, een begaafd mu sicus, met wie Herman Zaal uren en uren speelde. Soms van 10 uur 's avonds tot 2 uur 's nachts. Dit contact was van groot belang, omdat Keeman zelf les nam bij De Pauw, één der beste, zo met dé beste, muzi.kpaedagogen van zijn tijd, die o.a. Willem Andriessen en Evert Cornells opleidde. Van die lessen profiteerde Herman Zaal mede. Na deze periode, waarin de jonge Zaal zich naast de muziek bekwaam de in de moderne talen en trachtte zijn algemene ontwikkeling op vele manie ren te verbreden, vertrok hij naar Alk maar, alwaar h{j een functie vervulde aan een handelskantoor. Evenwel, de muziek bleef primair voor hem. Hij Herman Zaal zag kansen te over in de muziek. En als vakman, als hard werkend jong meester, benutte .hij ook die kansen. In St. Pancras, in Stom- petoren werden hem plaatsen aange boden, doch daarnaast ook als diri gent van het Bach-koor van Zaan dam. Herman Zaal werd een bekend musi cus en als wij hem deze avond vragen, welke zijn voornaamste koren zijn, ho ren we namen als het grote Toonkunst koor in Den Helder, de Koninklijke Koor- en Orchestverenigjng Sappho in Hoorn, het Schager Dameskoor en or kest, en andere. Vrijheid, dat kostbaar goed. In '40 werd hem verzocht in te vallen als dirigent van het huisorkest van Carré, mede tengevolge van het grote succes der door hem gecompo- neer en geschreven operette „Flori- mont". Hij dirigeerde hier enige tijd, Er kwam een dag dat Herman Zaal tot zichzelf zei: ik ga les nemen in Amsterdam. Ik ga naar Kersbe gen de grote muziek-paedogoog van die tijd, en vermaard criticus aan het Nieuws van de Dag. Het waren deze jaren, waarin Zaal naar voren kwam. Hij kreeg inzicht in het wonderrijk der muziek en voel de zichzelf zekerder worden in da vreemde, magische rijk. De eerste schreden. Op 17-jarige leeftijd zien wij hem Nieuwe Niedorp en op 18-jarige leef tijd viel hij in voor Keeman teneinde een operette te leiden. Dat was het eerste grotere koor dat onder zijn han den kwam. En hij slaagde! De dag kwam dat Keeman overleed. Iedereen wist dat er maar één opvol ger denkbaar was: Herman Zaal. En zo zien we hem benoemd tot dirigent van Caecilia te Broek op Langendijk, het zangkoor, dat hij vele jaren zou blijven leiden. En voortreffelijk lei den! Het kantoor ward verlat®», want doch wees het aanbod der Carré directie, om de plaats blijvend te be zetten, van de hand. De reden? Her man Zaal wilde vrij blijven. Hij wei gerde zich geheel te binden aan een functie die hem zou beletten zijn oude liefde uit te leven: componeren. Herman Zaal speelde en speelt veel piano. Niet omdat hij het zo graag doet, zich zelf vergeten wil bij de klanken van zijn instrument, maar omdat hij spelen moét. Ook al zoü hij niet willen. Maar deze man verliest zich niet in vaag getheoretiseer, want zijn werk plaatst hem met twee benen in de rea liteit van het muziek-maken. Er zijn tijden dat hij werkt met 6 koren, bene vens 6 kinderkoren, waarbij hij dan de tijd nog vindt zangspelen te schrijven (wie kent in onze prov. niet „Kamp- avonturen" en „De Rattenvanger van Hameln"? Beide op eigen muziek en eigen teksten). Hij schreef een indruk wekkende reeks kinderliederen en voerde tal van eisen werken op. Het is een verhaal apart hoe hij met de Noordhollandse jeugd werkte: in on verwarmde café's, in dito scholen, met vaise of kapotgespeelde piano's. Onder omstandigheden die velen tot wanhoop gevoerd zouden hebben. Maar naast de muziek verpandde Herman Zaal, al jaren geleden, zijn hart aan de jeugd en deze liefde hielp hem over alle pro blemen heen. Grote steun ondervond Herman Zaal bij zijn werk van zijn vrouw, die haar sporen verdiende op het gebied der choreografie. Zij is het die steeds de dansen instudeert en ook op andere v/ijzen haar aandeel in het koorwerk op zich neemt. In 1939 kwam het zangspel „Flori- mont" gereed, geschreven voor koor en orkest.' De eerste opvoering beleefde Noord-Scharwoude en „Caecilia" viel de eer te beurt haar uit te brengen, 't Werd 'n volkomen succes, met Maartje Kliffen in een der eerst- hoofdrollen, evenals de grote tenor Michel Gobets, die in Dachau gebleven is. Enige we ken geleden werd „Florimont" voor een groot publiek in de Utrechtse Stads schouwburg opgevoerd, waarbij de com ponist-librettist op het toneel geroepen werd om mede in de hulde te delen. DE PLANNEN Plannen? Er zijn er vele. Herman Zaal vindt steeds, hoe bezet zijn dagen ook zijn, nog tijd om te componeren. Hij loopt rond met de idee een der grootste poëtische werken van de dich ter A. Roland Holst als oratorium te bewerken. In Den Helder is hij begon nen r t Toonkunst Graum's oratorium „Der Tod Jesu" in studie te doen ne men, evenals de Bach-cantate. En er zijn andere plannen en ideeën, doch deze zijn nog niet rijp voor publicatie. In Schagen wordt een prachtige Mis ingestudeerd van Caplet, een der mo derne Fransen. Bach en Mozart zijn Zaal's inspira tors, doch daarnaast zijn het Chopin, Ravel, Debussy en Honneger die hem bezielen. Maar evenzo laat deze com ponist zich inspireren door litteratuur en schilderwerk. Herman Zaal werd kortelings be noemd tot leraar in de zang- en toon kunst aan .de Bijzondere Kweekschool voor onderwijzers in Den Helder en tot muziekleraar aan de Vakschool voor meisjes aldaar. Hij werkt met zijn ko ren en orkesten en men vraagt zich af: waar haalt deze man de tijd vandaan tot componeren en het uitwerken van zijn plannen? Dit is alleen mogelijk omdat Herman Zaal een hard werker is, wiens artistieke arbeid steeds pri mair is bij al zijn andere daden. W«, in Noord-Holland, zullen nog van deze figuur horen. Niet alleen als koordirigent en orkestleider, maar ook als schepper van nieuw werk dat in belangrijke mate boven een provinciaal niveau zal komen uit te steken. En dat zal, met zóveel energie en zóveel warm idealisme, niet behoeven te verwonde ren. Atssasv VAN «AMFm van een procent tot nihil. Wij hebben zelf kunnen constateren, dat er prac- tisch geen halmen op het land achter blijven. Bovendien laat de „Combine" hoogstens 5 c.m. van het'stro staan, zo dat, dit verlies integendeel van wat kwade tongen wel beweren, eveneens uitermate gering is. DE WERKING. De „Combine" die wij hier bezig za gen, is de „Allis Chalmers, All Crop Model 60". We maakten op de machine een rondje mee! De vingerbalk snijdt het graan af; dit wordt via een brede gummi trans portband omhoog gebracht naar de dors cylinder. De afscheiding van stro en zaad heeft plaats. Het stro wordt op de schudders verder ontdaan van de kor rels, die er nog tussen zitten, terwijl 'n zevenstelsel gecombineerd met een ventilator het zaad schoont. Via een jacobsladder komt het zaad in de zakken terecht, die door glij-goot cp het veld geworpen worden. Van deze gehele werkwijze is zogoed als niets te zien. Alles is bedrijfsveilig en stofvrij afgesloten, wat ook al een aanmerkelijke verbetering is ten op zichte van de oude methode. GESCHIEDENIS. Reeds in 1934 werden er in ons land proeven met de maai-dorsmachine ge houden. Deze mislukten. Doch vanaf 1935 was er weer groeiende belangstel- hng in Europa. Deze moet toegeschre ven worden aan de talrijke verbete ringen, die intussen aan de Combine waren aangebracht. In Engeland groei de het aantal van 200 tot 3000. In Duits land werd de belangstelling eveneens groter. Na de oorlog werd in ons land de interesse groter door het nijpende personeelsgebrek. In de Noordoostpol der werd vorig jaren geëxperimenteerd met Combine's van vijf verschillende merken. Na één seizoen had men nog geen voldoende overzicht, maar wel was duidelijk bewezen, dat de moderne maai-dorsmachine zeer goed te gebrut- ken was. Aldus oordeelde ir. H. M. Ele- ma, secretaris van de Hollandse Mij. v. Landbouw in een rapport dat hij schreef, na de Combine in de N. O. P. gedurende zes weken te hebben „mee gemaakt". Men moet de gewassen wel voldoende rijp laten worden, 8 a 9 da gen langer dan bij de zelfbinder. We noemden het verlies hierboven als zijnde 1 procent tot nihil. Met de zelfbinder is dat 3 pet., terwijl bij het zichten wel 8 pet. verloren gaat. Het vooraf-maaien van de kanten van bet veld is niet meer nodig. Door bemiddeling van de technische commissie van de Stichting van de Landbouw zullen aan de gebruikers van een Combine in Nederland (thans 260) enquête-formulieren worden uitge reikt om aan de hand van het te ver krijgen overzicht verder te kunnen bouwen. In hoeverre de Combine in coöpera tief verband of anderszins te gebruiken zal zijn, moet nog worden afgewacht. Vanzelfsprekend zal het een concurrent worden van het loondorsersbedrijf. Daarentegen zal het aantal zaaddro gerijen uitgebreid moeten worden. De Combine in de Schermer, die in het bezit is van de landbouwers J. Plaiser en P. M. Bürman voldoet in alle opzichten aan de gestelde ver wachtingen. We kunnen er dan ook wel zeker van zjjn, dat de Combine in ons land in de toekomst „vaste voet" zal krijgen, In elk geval is hij op dit moment een welkome redder In de personeelsnood Het plaatselijk comité ter viering van de Koninginnefeesten, dat enige maanden geleden op initiatief van de burgemeester is opgericht, heeft voor dit jaar wel een zeer bijzonder pro- grama opgesteld. De feestdag wordt begonnen met een muzikale optocht van de beide plaatselijke buziekkorpsen, voorafge gaan door herauten te paard in mid deleeuws costuum. Onderwijl zullen de gidsen en verkenners de vader landse driekleur op het sportterrein plaatsen, waarna te half tien hier een oud-Westfriese boerenbruiloft zal wor den gegeven in klederdraoht aan gro te bruilofstafels, met oud-Hollandse liederen, zang en spel, afgewisseld door volksdansen. Om half twee trekt de stoet met versierde fietsen, wagentjes, autopeds, enz. langs een gedeelte van de Mid denweg in feestelijke optocht naar het sportterrein. Er komt een ballonwed- strijd. Om half drie beginnen de volks spelen en wedstrijden, zoals touw trekken, kruiwagenraces, tonsteken en het geliefde spel Mijnheer en me vrouw op Reis, enz. Motorbehendigheidswedstrijden sul len de middag besluiten. Voorts kun nen we nog mededelen dat er volop muziek op het terrein aanwezig zal zijn. 's Avonds zal het sportterrein feestelijk verlicht worden. Gidsen en verkenners zullen te 7.15 uur de oranjeboom planten, waarna afwisse lend de beide muziekverenigingen, de R.K. zangvereniging Huygenwaert, de accordeonnistenciub Vita Accordeon- nistica en een drietal volks-dansclubs een bont programma zullen geven. Na afloop fakkel- en lampionop tocht, waarvoor, evenals voor de ove rige wedstrijden schitterende prijzen beschikbaar zijn gesteld. Het ligt in het voornemen om door geldelijke bijdragen een en ander mo gelijk te maken... Ongetwijfeld zal iedere inwoner er een eer in stellen, om naar beste krachtan het welsla gen ven het feest mogelüh te maken.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2