Met de „Scheursalon" er op uit Een brug tussen stad en land MONICA „Vrijheid en voor India gelijkheid" en Pakistan Groie agrarische tentoonstelling in de Houtrusthallen 100 JAAR OP DE BRES voor boer en tuinder We houden zonneschijn FEUILLETON Verloofd Union Jack is gestreken Een Hollands Stokken en speren tegen tanks VAN SIABIJ EN VERRE soldaat vertelt V Waar komt de volgende Jamboree? Wij luisteren morgen naar „De liefde tot zijn land is ieder aangeboren doch kennis van de grond ging in de stad verloren", zo luidt 't opschrift boven één der poorten op de grote Land- en Tuinbouw-tentoonsteiling, die de jubilerende Hollandse Maatschappij van Landbouw de eerste twee weken van September in de Houtrusthallen te Den Haag zal organiseren. Een dichterlijke vrijheid van de heer Henri Pieck, artistiek leider van deze expositie, maar daarom niet minder waar! Want al waren de binnen onze landsgrenzen doorleefde oorlogsjaren vaak een stimulans voor een grotere onderlinge waardering van de verschillende bevolkingsgroepen, aan de andere kant droegen noch de germaanse „Blut und Boden"-theorie, nóch de gedwongen evacuatie naar het platteland, waar de stedeling te veel van zijn comfort moest missen er toe bij, de stadsbewoners bijzonder aan de vaderlandse bodem te verknochten. Ook het wangedrag van enkele boeren en tuinders gedurende de hongerwinter werkten nu niet direct mee aan een betere verstandhouding. De kloof tussen stad en land, met de toenemende industrialisatie en alle gevolgen daarvan„steeds breder geworden, werd in die jaren niet overbrugd. De ruim 12000 leden tellende Maat schappij heeft daarom deze gelegen heid willen aangrijpen en de ten toonstelling vooral dienstbaar wil len maken aan de overbrugging van deze kloof. Dit lichaam, dat in de honderd jaar van zijn bestaan van een naar binnen gerichte vereniging, die zich vooral bezig hield met de verbetering van werkmethoden, het invoeren van nieu we vindingen en het verbeteren van de kwaliteit der producten (b.v. kaas- en boter-contrölestations), allengs, als gevolg van de grote landbouwcrisis van 1880 en 1930, uitgroeide tot een mach tige strijdorganisatie van boeren en tuinders, geïnteresseerd bij elk denk baar onderdeel van het agrarisch be drijf, had zijn jubileum bezwaarlijk een waardiger en belangwekkender vorm kunnen geven. Op een persconferentie, welke onder leiding stond van de voorzitter, de heer F. de Hartog, heeft de secretaris, ir. D. S. Tuynman, enige inlichtingen ver strekt over de tentoonstelling, die op Dinsdag 2 September door minister Mansholt geopend zal worden. SLECHTS VIJF ONDERWERPEN. Daar het streven de stedeling te tonen, hoe het platteland leeft en werkt op de voorgrond stond, be sloot het bestuur ditmaal te breken met de gewoonte om zoveel moge lijk landbouwproducten, hulpstof fen en werktuigen bijeen te bren gen. In plaats daarvan heeft men ge tracht een overzichtelijk geheel te scheppen. Een poging die, te oor delen naar wat we op een rondgang reeds te zien kregen, alle kans van slagen heeft. Men heeft zich n.l. bepaald tot een vijftal onderwerpen, die volledig wer den uitgewerkt, zodat telkens een af gerond geheel ontstond. De vijf elementen, waaruit de ten toonstelling is opgebouwd, zijn: het rundvee, het schaap, de suikerbieten teelt, de aardappelverbouw en de graanteelt. Alles wat met een bepaald onderwerp verband houdt, wordt op een lange rij panelen in foto's, tekenin gen, schilderwerk of natura getoond. Parallel daaraan is voor ondernemin gen, industrie en handel gelegenheid geschapen om, tegenover het gedeelte van de panelenreeks dat betrekking heeft op hun producten, deze te expo seren. Zo hebben tegenover het ge deelte dat de ingewanden en het bloed van de koe behandelt, de pharmaceu- tische fabrieken hun stands, de pane len gewijd aan de huid hebben de leer- producten als overbuurman en de tex tielfabrieken vormen de tegenhangers van de schapenwol. De vijf films zijn alle ondergebracht in de beide grote hallen die onderling verbonden zullen worden door een ex positie van bloemen, groenten en fruit, die in het bijzonder aan de West- landse kwekers gelegenheid zal geven te laten zien, waartoe zij in staat zijn. Verder zijn op de tentoonstelling nog stands aanwezig van de verschil lende rijksdiensten, de Heide Mij. en het Staatsbosbeheer, terwijl ook het landbouwverenigingsleven en de kle derdrachten niet zijn vergeten. NIEUWE MACHINES. Behalve in de Houtrusthallen zullen op het buitenterrein grote stands wor den ingericht, gedeeltelijk in de open lucht, voor een deel in een grote voor malige Amerikaanse vliegtuighangar. Hier zullen talrijke belangrijke firma's op landbouwgebied met hun producten exposeren. De land- en tuinbouwwerktuigen- expositie belooft iets zeer groots te Het weer is deze zomer wel bij zonder mooi. Het werd slechts en kele malen onderbroken door een korte periode van minder hoge temperatuur, waarbij dan meestal veel water viel. Nadat vorige week een kleine depressie met veel regen over ons land was getrokken, breidde zich opnieuw een hoge-drukgebied over de Britse eilanden in de richting van Scandinavië uit, waardoor de tem peraturen geleidelijk hoger werden. Het centrum van dit hoge-drukge bied bevindt zich boven de Noord zee en trekt langzaam verder in Oostelijke richting. Verwacht kan worden, dat deze periode met droog weer, weinig wolken en veel zonneschijn nog minstens tot en met Zondag zal voortduren. worden. Ruim 5.000 M2. standruim te wordt alleen reeds door werktui gen ingenomen. Hierbij zullen o.a. ook buitenlandse machines die nog niet In de handel zijn, getoond wor den. VEE-DAGEN. Behalve dit alles staan er in de eerste week nog enige zeer belang rijke gebeurtenissen op het pro gramma. De fokkerij zal namelijk niet ontbreken. Op 2 en 3 September worden er spe ciale rundveedagen gehouden, waarop men het beste, dat de fokkers te bie den hebben, zal kunnen bewonderen. In verband daarmee is reeds geruime tijd geleden een nauwkeurige selectie toegepast, zodat men alleen de beste exemplaren zal zien. Men verwacht op deze dagen dan ook veel bezoek uit het buitenland. Voorts zal er eyeneens op 3 September een schapen-, varkens- en geitendag gehouden worden, terwijl op 4 September de paardenfokkers de aandacht zullen vragen. Pp 5 September is er dan nog een l andelijke Ruiterdag en op 6 Septem ber wordt de eerste week met een concours-hippique besloten. In de tweede week zullen alleen de beide hallen geopend zijn. De tentoon stelling zal in deze week in het bij zonder op het bezoek van de schoolkin deren gericht worden. FEESTVERLICHTING. Tenslotte zal, teneinde de tentoonstel ling een nog feestelijker cachet te ge ven, de toegangsweg naar de Houtrust hallen herschapen worden in 'n lichtal- lee met een verlichte fontein op de achtergrond. Geslaagd zal deze expostie in de ogen van het bestuur en de leden van de jubilerende Maatschappij slechts dan zijn, als de leuze, die op een allegorie van de landbouw van enorme afmetingen aan het einde van de eerste hal te lezen valt, mede door deze tentoonstelling bewaarheid zal worden: „De nijv're hand van boerenstand zij hechte band voor stad en land". is NAAR HET ENGELS VAN BERTA RUCK DOOR: J. JUKISSEN 52. HOOFDSTUK XIX. Vanmorgen was ik juist klaar met aankleden, toen ik een lijster vlak onder mijn raam hoorde fluiten. Het stoorde mij in mijn overpein zingen van een vrij belangrijk ojier- vverp; namelijk: Wat zou mijn chef vandaag zeggen over die episode van gisteren? In welke geest, in welke woorden zou hij zijn excuses maken? Ik weet natuurlijk, dat er eigenlijk geen ex cuus voor te vinden is. Excuses zou den het nog erger maken. Het enig mogelijke excuus, dat een man, die een meisje, dat niet van hem ia, gekust heeft, zou kunnen zijn: „Ik vrees, dat u het mij niet zult vergeven, maar ik kon er niets aan doen" waarin opgesloten zou lig gen „ik zou het weer doen, als de gelegenheid zich voordeed". (Van een U.P.-correspondent). Vandaag zien twee nieuwe Britse Dominions het licht: India en Pakistan, en verwerven hun 300 millioen inwoners de „vrijheid en gelijkheid toegekend aan allen bin- nen het Britse Gemenebest van Vol ken", zoals de Onafhankelijkheidswct voor India van '1947 het uitdrukt. Met twintig eenvoudige clausules heeft deze nieuwe wet zijn veel uitvoeriger voorganger van 1935 vervangen, waar door bereikt is wat alle Britse poli tieke partijen erkenden als het doel van de Britse staatslieden gedurende de laatste generatie. Door het instellen van twee Indische Dominions en he* overdragen van ce absolute controle over hun eigen za ken, heeft de Britse regering het mo gelijk geacht haar macht over Voor- Indië op „volkomen constitutionele wijze" op te heffen. Vandaag zal onderkoning Mount- batten iedere vorm van Brits bestuur door zijn handtekening schrappen. Beide Dominions zullen een volledige wetgevende bevoegdheid krijgen door middel van hun wetgevende vergade ringen en zullen het recht hebben hun eigen kabinetten te vormen. Met in gang van vandaag wordt tevens de souvereiniteit van de Britse Kroon over de ongeveer 500 Indische staten, bestuurd door vorsten, ingetrokken. Deze staten krijgen het recht zich aan te sluiten bij een van beide Dominions. Dit hele programma kostte vijfmaan den om verwezenlijkt te worden. De banden met India, die 350 jaar geleden gelegd werden, 200 jaar geleden uit groeiden tot regionale contróle en in 1858 onder de verantwoordelijkheid van de Britse kroon kwamen, zijn vrijwel afgesneden. Aan het einde van de 16e eeuw ont stond bij Engeland het verlangen deel Dat was hier echter geheel buiten kwestie, aangezien er geen kus van die soort gegeven was. De "daad was zelf echter evenmin te excuseren, nog minder zelfs. Om mij op het haar te kussen! Wel, toen ik vanmorgen met mijn borstel in de hand voor mijn spiegel stond, bloosde ik weer even erg bij de her innering er aan, en kon die maar niet zo wegborstelen. Het zou mij misschien net zo woe dend gemaakt hebben als het niet de eerste keer geweest was.... Nooit had ik iemand nog toegestaan, zo iets te proberen. En nu had hij het gedaan! Wat kan hij er over zeggen? „Ik wist er niets anders op het v as de schuld van mijn oom". Ja, maar voor dat excuus heb ik een antwoord klaar. „Ik werd er toe gebracht, omdat ik zo'n afschuwelijke avond gehad had, ik voelde, of ik Ja, maar dat had hij niet mogen doen! Ik had ook een afschuwelijke avond gehad, maar ik had geen be hoefte gevoeld, om iemand te kussen. ,.Ik kon zo gauw niets anders be denken". Op'in! Een zakenman, die ziin ver stand daeeliiks scherpt in zijn om gang met anderen, even scherpzinnig air hij, die terwijl hii spreekt, aller lei excuses, plannen, beloften en wat al niet meer te bedenken heeft te hebben aan de profijten van de Indische handel. Dit leidde, na enkele ondernemingen van kleinere aard, tot de oprichting van de London East India Company, die op 31 December 1600 het handvest kreeg van Koningin Elizabeth. In 1639, toen de Compagnie inmid dels vast in het zadel zat, verkreeg En geland een strook land op de Oostkust van Voor-Indië, waar de Britse neder zetting van Madras gevestigd werd. In 1622 verwierf Karei II door zijn hu welijk met Catharina van Braganza de Portugese concessie van Bombay, en geleidelijk breidde de Britse in vloed zich uit. Toen tijdens de wisse ling van de 18de en 19de eeuw Napo leons rijk een bedreiging ging vormen voor de Britten in het Oosten, onder nam de Britse gouverneur Lord Wel- lesley een campagne, die eindigde met de bezetting van Seringapanam en de vestiging van bondgenootschappen met tal van Indische heersers. Twintig jaar later stond het gehele land, be halve de Pundsjaab en het Koninkrijk Nepal onder het bewind van de com pagnie. De crisis kwam in 1857, toen het Indische leger aan het muiten sloeg tegen de eigengereidheid van de heer sende Britse klassen. De daarop vol gende campagne in centraal-India bracht veel bloedvergieten met zich mee (de slachting van Cawnpore, het beleg van Delhi en de ontzetting van Lucknow, waar sinds 1862 onafgebro ken, dag en nacht, de Union Jack ge wapperd heeft, tot de vlag vandaag werd neergehaald. De muiterij leidde er toe, dat de fcompagnie werd opge heven en dat India onder de Britse kroon werd gebracht. Van die tijd af is er een voortdurende strijd geweest tussen constitutionalisme en revolutie in Voor-Indië, waaruit tenslotte de machtige Congrespartij voortkwam, gesticht door Ghandi, de geestelijke leider van alle kasten en secten. De actie van de Congrespartij is met suc ces bekroond, maar tijdens die actie dook de Pakistan-beweging op van Mohammed Djinnah, die evenzeer succesvol is geweest in het stichten van Pakistan tot behoud van de resten van het rijk van de Megal, dat in 1398 tot Delhi was doorgedrongen. Vandaag maakt de laatste onderko ning van India, de kleinzoon van de eerste „Keizerin" van India, een einde aan het Britse bestuur en een begin aan de Dominions India en Pakistan, waarover George VI als „Koning van alle Dominions overzee" nog altijd de opperste vorst blijft. ZATERDAG 15 AUGUSTUS. Hilversum I, 801 M. geeft nieuws om 7, 8, 1, 7, 8, 11 uur. K.R.O.: 8.15 Pluk de dag. 9.00 Ochtendconcert. 10.00 Klein klein kleutertje. 11.00 De Zonnebloem. 12.03 Vioolconcert. 12.32 Welk boek. 1.45 Filmkwartier. 2.30 De Toneelkijker. 3.00 Jongeren 3.45 K.R.O.-kiosk. 4.20 Reportage. 5.00 De Wigwam. 6.00 Paul Robeson zingt. 7.45 Voor Nederlanders in Duitsland. 8.12 De gewone man. 8.20 Wie weet. hoe deze plaat heet? 8.30 Lichtbaken. 9.00 Muzikale tombola. 9.30 Weekend serenade. 10.00 Opera-programma. 11.15 Schubert-programma. ii. In Semarang ondertussen was de toestand niet veel veranderd. Alleen het vervroegde sluitingsuur en de consignatie der troepen wezen op de opmars der troepen. Op de passars (markten), die net als in Holland met de beurs het geval Is, de stem ming van het volk aangeven, heers te dezelfde drukte als altyd. 's Woensdags werd de stad eehter opgeschrikt door de explosies van bommen, die door een republikeins vliegtuig, dat met slakkengang zelf moordpogingen deed, geworpen werden. Er waren twee bommen gegooid, waarvan er één in revisie moest, want die weigerde te springen. Helaas wa ren er zeven doden te betreuren onder de Indonesische bevolking. Het repu blikeinse vliegtuig was spoedig ach terhaald door onze Jagers en werd neergeschoten. Die middag meldde radio-Djogja, triomphanteiyk, dat Se marang murw, door een „zwaar" bom bardement, in republikeinse handen was. Ik heb echter nog geen T.N.I. man anders dan kruiperig en gedwee als gevangene gezien. Na deze eerste successen kwam spoedig het kapotte materiaal van de fronten terug. Meestal waren het slachtoffers van mijnen. De chauf feurs en soldaten, die terug kwamen in camouflage-overalls gekleed, wis ten spannende verhalen te vertellen De douane in Tandjong Priok heeft een Chinees betrapt, die voor meer dan 800.000 gulden aan goudstaven en buitenlandse valuta's trachtte te smokkelen. Blijkens statistieken van de Berlijnse politie zijn te Berlin tn de maand Juni 114 jonge mannen en meisjes, 51 kinderen en 55 volwas senen spoorloos verdwenen: Generaal MacArthur heeft de Japan se regering gemachtigd een buiten landse lening van 500.000.000 dollar aan te gaan, welke zal worden gedekt door de Japanse goudreserve. In Juli werden in 's Rijks schatkist weer ruim 39000 gulden aan gewe- tensgeld gestort. De filmster Greta Garbo is aan boord van de „Queen Mary" uit New-York te Southampton aangekomen; zjj reisde incognito en haar naam kwam niet voor op de passagierslijst. In Korea zijn op last van de Ameri kaanse gouverneur alle leidende figu ren van extréme linkse partijen ge arresteerd. Te Boston is van 4—9 Augustus het tiende internatio nale tandheelkundige congres gehou den, waaraan ruim 11.000 tandartsen uit 41 landen hebben deelgenomen; de heer C. F. L. Nord uit Amsterdam werd voor de periode 1947—1952 tot voorzitter gekozen. Een veertig tal bewakers van het concentratie kamp „Auschwitz", onder wie Marie Mandei, „de vloek van het vrouwen kamp", zullen in October voor een volksgerecht te Krakau terechtstaan. ■1" Hilversum H, 415 M. geeft nieuws om 7, 8, 1, 6, 8, 11 uur. V.A.R.A.: 8.19 Luchtige morgenklanken. 9.35 Gr.pl. V.P.R.O.: 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A.: 10.20 Sport en sportiviteit. 10.35 Liederen van Schubert. 11.00 Voor arbeiders in de continubedrijven. 12.00 Licht concert. 12.32 Jan Vogel en zijn orkest. 1.45 Jodelplaatjes. 2.15 Pique Dame. 4.05 Arbeidersontwikke ling en Esperanto. 5.15 Plano-duo. 5.30 Artistieke staalkaart. 6.30 Om en nabij de twintig. 7.00 Haydn en Men delssohn. V.P.R.O.: 7.30 Lekenspelers kamperen. 7.45 Godsdienstig leven in Zweden. V.A.R.A.: 8.JL5 En nu Oké. 10.00 De Ellendigen. 19.30 Ramblers. Tom Koopman, de Alkmaarse jon gen, die als oorlogsvrijwilliger in Indië dient, vertelde in het eerste gedeelte van zijn brief, hoe zijn onderdeel, de „Tijgerbrigade" mee hielp, het gebied rondom Sema rang te zuiveren. In het hierbij afgedrukte slot van zijn relaas deelt hij mede, hoe de actie ten Oosten van de stad verliep, en hoe de bevolking overal de Neder- lande troepen opgelucht en en thousiast ontving. De auto's, die af en toe in dé stad kwamen, waren versierd met allerlei spreuken, die betrekking hadden op de behaalde successen. Op alle wagens stonden de plaatsnamen Salatiga, Amberawa, met als bijschrift „Wie volgt". Voor de L.T.P.-cantine ston den op het menu-bord „Soekarno- borrels en Soedirmanwafels aange prijsd met 15 en 25 cent. De kraanwagen der brigadewerk plaats, die de_ toepasselijke bijnaam „Scheursalon" "droeg, voerde 'n op de T.N.I. buitgemaakt houten geweer op haar motorkap mee. Dit was een van de wapens, waarmee de T.N.I. haar stellingen verdedigde en op wacht stond. Zaterdag 26 Juli, toen ieder zich veilig voelde, begon de T.N.I. van uit „de Mok" ten oosten van Sema rang actief te worden. In deze rich ting was nog niet opgerukt. Slechts een deel der Irene-brigade der Ilde divisie, zat daar in de stellingen en moest er voor zorgen, dat er vanuit die richting geen aanvallen werden ondernomen. Volgens ooggetuigen werd vanuit de T.N.I.-stellingen het vuur geopend met Vickers-mitraüleurs en door dit vuur er toe genoodzaakt, trok een deel van de Hollandse be zetting terug. Dit was hun niet kwa lijk te nemen. Zij waren slechts drie weken in Indonesië en dus gauwer in de war dan de ervaren ijzervreters der eerste divisie. Een deel van laatstgenoemde ver ving direct de Irene-brigade en wist ondersteund door artillerie, door de stellingen heen te breken. Een aar dig voorval uit deze actie werd daar na in de stad bekend. Toen het bewuste deel der Irene- brigade gedistancieerd was, hadden de stoottroepen met een tank een achtergebleven machinegeweer terug gebracht. Zij reden met de tank tot vlak voor de republikeinse linie en bleven daar staan. Onmiddellijk doken de republikeinse troepen uit hun stel lingen en begonnen met stokken mi speren in de kijkgaten en spleten van de tank te prikken. Een lid der be manning begon dat getik te vervelen en hij opende het koepeldeksel. Na enige brenschoten in de joelende hoop mensen om de wagen namen zij over haast de benen. Het was nu een klein kunstje om het machinegeweer te be machtigen. De volgende dag was het gevaar bezworen en toonde de Irene- brigade, dat zij er wezen mocht. Bij het verder oprukken hebben zij zich gedragen als kerels en zich volkomen gerehabiliteerd. Nu aan alle zijden het verzet ge broken was, begon er langzaam teke ning in het krijgsplan te komen. De verschillende onderdelen trokken van uit centrale punten naar elkander toe. Overal waar zy komen brachten zij voor de burgers rust en vrede. Gewone den en stumperds met zweren over dekt, kwamen naar de Rode kruispos ten en werden geholpen. De burgers zelf hielpen veel bij het zuiveren van kampongs en desa's. Zy wezen de ver keerde elementen aan. Uit alles bleek, dat zij zware tyden hebben moeten doormaken. Enthousiast stonden ze langs de wegen en staken hun duim omhoog en riepen: „Tabé toean". Op de passar's in de grote steden wordt de rijst goedkoper. Er begint weer een normale toestand te komen. Vele sawahs, die tijdens de republi keinse overheersing onbebouwd lagen, worden nu weer enigszins opgekalefa terd. Zo is de toestand tot op het ogenblik, waarop ik dit schryf. Nog steeds steken de voorbykomende sol daten de duim omhoog, ten teken, dat alles nog O.K. is. Zy zijn enthouiast en bezield van het voornemen om deze eenvoudige mensen te geven wat hun toekomt, n.l. orde en veiligheid. God beware ons er voor, dat die duim, die hier de gemoedstoestand der soldaten uitdrukt, omlaag zal wy'zen. Wijzelf,, dienstplichtig of vrywillig, willen niets liever dan dit arme volk verlossen van de Japanse erfenis. Dit is ons niet in gegoten door propagandaredevoerin- gen, maar dit is in ons gegroeid door hetgeen wy zagen en zien van de me thoden der republikeinen. Als eerst maar eens een moedertje komt ver tellen, dat haar enige koe is gestolen, haar huisje met een kind er in is verbrand, uit represaille, omdat zij verdacht werd van handelen met de •Blanda's, dan kryg je een enigszins andere indruk van het wyze en vaste republikeinse beleid. Soldaat KOOPMAN, L.T.D. „Tyger brigade", Semarang. Gezien en accoord, tit. J. G. N. BRAAK, L.T.D. „T"-brigadewerkplaats. Te Moisson wordt de vraag opge worpen waar de volgende Jamboree in 1951 zal worden gehouden. Ameri ka en Italië hebben aangeboden de 7e padvindersraily gastvrijheid te verle nen. De beslissing zal vallen op het congres, dat enige dagen na de slui ting van de Jamboree zal worden ge houden. Om mij te overtuigen, zal hij heel wat anders moeten zeggen. Weer hoorde ik het gefluit. Het was erg eentonig voor een zwarte lijster. Daarop klonk er een harde tik te gen mijn open' raam. Het was een kie zelsteentje, dat er tegen gegooid was. Dit deed mij even ontstellen, het bracht ^jnij de oude dagen thuis weer in de gedachte; als Sydney dan bij ons gelogeerd was, deed hij het altijd, om mij daarmee uit te nodigen tot een wandelingetje Voor het ontbijt. „Het moet Theo zijn", zei ik over luid tot mij zelf, maar iets binnenin mij zei mij, dat zij het niet was. Ik keek naar buiten. Ja, daar op het pad onder mijn raam stond mijn chef naar boven te kijken. Zijn blon de haar leek wel goud in de morgen zon. Te wachten totdat ik ook naar bui ten kom? Steentjes omhoog gooien» cm mijn aandacht te trekken? Wie bad hem dat geleerd? „Goede morgen", zei hij kalm. „Zou ie willen beneden komen, als je klaar b»nt?" Ik knikte zo knorrig terug, als ik maar kon, en trok mil meteen terug. Ik was helemaal klaar, maar ik bleef doodstil voor de soiegel van mlin klee-kast staan, om hem te la- ton wachten. Toen ging ik naar de deur, maar kwam weer terug en zet te een hoed op. Anders ga ik meestal net als Blan che en Theo zonder hoed de tuin in, rnaar nu wilde ik de meest mogelijke beschutting hebben, als ik zijn excu ses te horen zou krijgen, welke die ook zijn mochten. Als hij, wat dan ook, zou beginnen te zeggep over die vluchtige kus, dan zou ik hem niet helpen, niet tegemoet komen in iets. Ik kon wachten. Hij mocht mij alles uitleggen en er bij stotteren, zoals hij nog nooit gestot terd heeft. Kalm ging ik naar beneden. Een van de meiden schoof haar stoffer en blik wat op zijde, opdat ik er langs zou kunnen. Daarbij zag ik iets, dat mij weer korzelig maakte. Op dat blik lag een handvol rose, gekristalliseerde rozenblaadjes en een paar kleine, zilveren hoefijzertjes Theodora's confetti. Zou ik die 's avonds op mijn weg naar boven van tussen mijn japon verloren hebben? Moest ik weer aan gisteravond herinnerd worden? Ik las ook iets meer dan onderdanige be leefdheid in de glimlach van de meid, teen zij „goede morgen, juffrouw Nan cy" zei. Waarom kunnen ze. niet „juffrouw Trant" zeggen? vinden zij het niet de moeite waard voor z'n korte 'tijd naar hun idee? (wordt veryolfd) Tijdens het inrichten van de tentoonstelling.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 3