Indonesische kwestie heden wederom voor de Veiligheidsraad DinsHag 19 Aug. 1947 DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT '144e Jaargang no. 165 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Geelt Nederland voor keur aan Amerikaans aanbod? SOVJET-UNIE SPRAK VETO UIT Immigranten van „Exodus 1947" in hongerstaking Overstroming op Ceylon Reichswald brandt nog lüeetêedcM V red es-Ja m boree gesloten 52 weken Ziektewet-uitkering Nederland niet accoord met UNO-commissie 100 $*am ,vlees extra Bonloze sinaasappelen Vitamine A op kunst matige wijze bereid Goedkoper radio-ielefoonverkeer Drie kinderen gedood Verraad kostte 26 Nederlanders het leven OrUplottingen te Cadiz Regering vordert bakkerijen Verkoop van bloem in gemeentelijke lokalen Onveilige Raad Verdere ontmanteling in Sovjet-zone? Atcheson omgekomen BUREAU: VOORD AM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3330 REDACTIE 3903 Giro 187294 Dir.: J. Bijlsma Voortzetting van de TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. „Waagjes" tot 15 woorden 75 ct„ elk woord meer 5 ct„ uitsluitend contan- Abonnementen: f 1.1# Per maand, f 9.25 per kwartaal Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert plv. Tj. N. Adema. De Nederlandse delegatie bij de Veiligheidsraad te Lake Success. V.l.n.r. Dr. E. van Kleffens, Dr. J. H. van Royen en Jhr. Mr. J. W. M. Snouck Hurgronje. vangen, dat Engeland geen stappen zou ondernemen om zijn bemiddeling te verlenen. Dit besluit zou slechts worden herzien, indien beide zijden op Engeland een beroep zouden doen om het aanbod te hernieuwen. De Neder landse regering, aldus werd vernomen, had besloten liever het Amerikaanse aanbod te aanvaarden, daar de V." S. minder direct bij de Indonesische aan gelegenheden ijn betro.il.en. Red.) Gisteren heeft de Sowjet-Unie er bü de Veiligheidsraad op aangedrongen de Indonesische kwestie zo spoedig mogelijk in behandeling te nemen, omdat „het wapenstilstandsbevel wordt geschonden en op de Indone siërs druk wordt uitgeoefend om be middeling te aanvaarden". De Veiligheidsraad heeft daartoe besloten de Indonesische kwestie he den, 19 Augustus, te 15.30 uur te oe- handelen. Ar.eta meldt nog, dat bij de hervatting van de behandeling der Indonesische kwestie door de Veiligheidsraad ge stemd zal worden over dé Australische motie tot het zenden van een commis sie, welke aan de Veiligheidsraad rap port zou uitbrengen over de toestand in Indonesië. Gisteravond heeft mr. Van Kleffens een bezoek gebracht aan vice-minister Lovett, waarna hij naar New York is vertrokken. BRITS BEMIDDELINGSAANBOD INGETROKKEN? Officiële Britse kringen uiten hun verwondering over het bericht uit Den Haag, dat Engeland zijn aanbod, om in het geschil tussen Nederland en Indo nesië te bemiddelen, zou hebben inge trokken. Men verklaart, dat Engeland een dergelijk initiatief niet heeft ge nomen. (Volgens officiële bron zou van het Foreign Office de mededeling zijn ont- Verschillende landen niet tot V.N. toegelaten Met vier tegen vier stemmen en drie onthoudingen heeft de Veiligheidsraad Albanië's aanvrage voor het lidmaat schap der V. N. afgewezen. De Britse afgevaardigde, Cadogan, verklaarde zich tegen toelating van Albanië, daar dit land volgens de meerderheid der Veiligheidsraad kennis heeft gedragen van het leggen van mijnen in het ka naal van Korfoe en daar het door de meerderheid van de commissie van onderzoek in dc Balkan schuldig be vonden is aan inmenging in de Griek se burgeroorjog. De aanvrage van Trans-Jordanië verkreeg negen stemmen tegen één (de Sowjet-Unie) voor en één onthou ding (Polen). Ook Eire verkreeg negen stemmen, doch opnieuw sprak de Sowjet-Unie haar veto uit, terwijl Polen zich we derom van stemming onthield. Voorts verwierp de raad met drie stemmen en vijf onthoudingen de aan vrage van Buiten-Mongolië. De Sow jet-Unie, Polen en Syrië stemden vóór, terwijl de V. S. en China tot de tegenstemmers behoorden. Bij de behandeling van de Portu gese aanvrage bracht de Sowjet-Rus- sische afgevaardigde zijn veto uit. DR. VAN MOOK VRAAGT INSTRUCTIE. Naar aaileiding van berichten van UP uit Den Haag, volgens welke Dr. van Mook de Nederlandse regering vol macht heeft gevraagd om de militaire acties in Indonesië te hervatten, tot dat geheel Java en Sumatra onder Ne derlands gezag zijn gebracht, heeft een officiëel woordvoerder van de Nederl.- Indische regering tegenover Aneta ver klaard, dat allèen reeds de vorm, Waarin dit bericht van UP gesteld is erop wijst, dat dit blad niet het juiste heeft gehoord omtrent de officiële be- De illegale Joodse immigranten van de „Exodus 1947". die zich nog steeds op drie Britse schepen ter hoogte van Port de Bouc bevinden, hebben besloten in hongerstaking te gaan. Nog geen 150 personen zijn, sinds de schepen negentien dageft geleden voor de Franse» kust arriveerden, van boord gegaan De immigranten weigeren nog steeds „ergens anders dan in Palestina" aan land te gaan. Britse functionarissen hebben de be richten van Franse zijde tegengespro ken. Kort na deze Britse ontkenning verklaarde een officiëel woordvoerder van het Franse ministerie van binnen landse zaken Maandagavond: „De emi granten aan boord van .Empire Rival" zijn hedenmiddag definitief in honger staking gegaan" Hij voegde er aan toe, dat zij geweigerd hadden het dagelijkse rantsoen voedsel, dat hun door de En- tre Aide Frangaise gezonden wordt, aan te nemen, en dat het voedsel te rug gebracht was. De emigranten aan boord van de beide andere schepen zou den zich nog niet bij de hongerstaking hebben aangesloten. Gisteren zijn vliegtuigen gebruikt om de in verschillende delen van Cey lon geïsoleerde bevolking van voedsel' en medicamenten te voorzien. De over stroming tengevolge van het buiten de oevers treden van de rivier de Kelani veroorzaakt aanzienlijke schade en heeft verscheidene personen het leven gekost. Uit Matale, 160 km. ten Oosten van Colombo, wordt* gemeld, dat al daar 40 mensen zijn verdronken. De branden in het Reichswald tus sen Gogh, Siebengewald en Gennep hebben gisteren nog onverminderd voortgewoed. De brand in de omge ving van Kleef en Kranenburg is vrij wel bedwongen. Hier en daar smeult het nog wel in de bossen, maar deze brandjes leveren géén ernstige geva ren meer op. Juist in deze omgeving is het hout voor de Nederlandse mij nen opgestapeld. Bij de bestrijding van de vuurhaard hebben ook Hollan ders meegeholpen, waaronder enkele Nederlandse soldaten. Men hoopte zeker vannacht of heden de brand totaal onder de knie te hebben. De brandweer van Verviers heeft medegedeeld, dat zij machteloos staal tegenover de bosbranden aan de Bel gisch-Duitse grens. De grootste brand woedt in het woud van Elsenborn. Daar in deze streken nog vele mijnen velden liggen, gaan de branden van voortdurende ontploffingen vergezeld Weersverwachting, geldig van Dinsdagochtend tot Dinsdagavond. ZELFDE WEERTYPE. Enkele overdrijvende wolkenvel den in de hogere lagen, doch over het algemeen vrij zonnig droog weer. Matige N.O. wind. Iets min der hoge temperaturen dan gister. De Wereldjamboree voor de vrede, welk een enorm succes mag heten, is op luisterrijke wijze gesloten. In tegen woordigheid van de padvinders uit 42 verschillende landen heeft Mgr. E. Suhard, kardinaal-aartsbisschop van Parijs, voor het laatst op het monu mentale hoofdaltaar een plechtige mis gecelebreerd, na vooraf een bezoek te hebben gebracht aan de Sacraments kapel, welke dag en nacht door een erewacht van padvinders bewaakt werd. De Kardinaal hield onder de mis een toespraak tot de padvinders, waav- in hij hen aanspoorde de eenheid, waarvan zij hier getuigden te bewaren en in praktijk te brengen. De wijziging van de ziektewet, waar bij de maximum uitkeringsduur ver hoogd is van 26 op 52 weken is 16 Aug. in werking getreden. Mr. Van Kleffens heeft gister avond in een persconferentie, in antwoord op een vraag, verklaard, dat Nederland niet accoord zal gaan met het zenden van een commissie van onderzoek vanwege de V.N. naar Indonesië. Mr. Van Kleffens onderstreepte nog eens de verant woordelijkheid van Nederland voor de 40.000.000 Javanen, die Neder lands bescherming behoeven tegen roof en plundering door benden. richtgeving van Batavia naar Den Haag over de vele moeilijkheden, wel ke na de afkondiging van de order tot staking der vijandelijkheden worden ondervonden. Van het staken der vijandelijkheden is door schendingen zeer weinig te recht gekomen. Dr. van Mook heeft da Nederlandse regering in kennis gesteld van deze feiten en gezien de moeilijke positie, welke hierdoor is ontstaan, zal hij uiteraard om instructies hebben verzocht. Als gevolg van de langdurige droogte is er onvoldoende voeder voor het vee. De laatste weken is er dan ook een toenemend aanbod van slachtvee waar te nemen. Aangezien dit vee eigenlijk zou moeten dienen voor de vleesvoor ziening in de wintermaanden, wordt zoveel mogelijk vlees ingevroren. De vries- en opslagcapaciteit is ech ter niet voldoende, om het gehele aan bod te verwerken, daarom is besloten deze week aan personen van de leef tijdsgroepen A, B en C (5 jaar en ouder) een extra rantsoen van 100 gram vlees toe te wijzen. In verband hiermede maakt het C. D. K. bekend, dat voor personen, ge boren in 1942 en vroeger, van 19 tot -n met 30 Augustus a.s. op Bon K 03 VI js 100 gram vlees verkrijgbaar is. Per s.s. Cottica van de K.N.S.M., dat gisterochtend om 8 uur in de Amster damse haven meerde, arriveerde een zending van 96 ton sinaasappelen en 2'/; ton citroenen uit Suriname die bonvrij in de handel gebracht zullen worden. Voor uitgedroogd Nederland een welkome verfrissing. Gisteren is door de directeur van de voorlichting van de N.V. Organon te Oss medegedeeld, dat het aan Dr. J. F. Arends en Dr. van Dorp in het laboratorium van de N.V. Organon te Oss gelukt is het vitamine A op kunstmatige wijze te bereiden. Hiermede is het probleem van de kunstms.tige bereiding van het vita mine A, na een vierjarig' onderzoek opgelost. Hiermede is ook het laatste vitamine, dat nog uitsluitend uit dier lijk materiaal bereid kon worden, thans langs volkomen scheikundige weg opgebouwd. Met ingang van 15 Augustus j.l. zijn in het radio-telefoonverkeer met Ca nada, Alaska, Cuba, Curhpao, Domini caanse Republiek, Haiti, Mexico en Salvador verlaagde nacht- en Zondags tarieven ingevoerd. Door ontploffing van projectiel In de buurtschap „De Lier" bij Oostburg in Zeeuws-Vlaanderen zijn gistermiddag drie kinderen van de fa milie Gijs door ontploffing van een projectiel om het leven gekomen. Het waren de zesjarige Fonsje, de achtjarige Arthur en hun negenjarig zusje Adrie, afkomstig uit Aardenburg, die waarschijnlijk bij het spelen aan een riviertje een projectiel hebben gevonden. Volgens een jonger zusje, dat als door een wonder bij de ex plosie gespaard is gebleven, hadden de kinderen een busje gevonden, waar mede zij water waren gaan scheppen. Het tot dusverre nog niet gekwalifi ceerde projectiel is plotseling ontploft. De drie kinderen waren op slag dood. Zeven en negentig illegalen vie len de S.D. in handen noor het ver raad van Maria H. Kleining, een Duitse van origine, die door haar huwelijk Nederlandse is geworden. Zes en twintig hunner werden ge fusilleerd, terwijl de overigen lange tijd in Duitse gevangenissen ver toefden. Gisteren had zij zich te verantwoor den voor het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof, dat tegelijkertijd de zaak behandelde tegen de musicus JanMan- demaker uit Amsterdam, die een deel van de schuld in deze onverkwikke lijke affaire draagt. Tegen Maria H. K. eiste mr. Gelinck een gevangenisstraf van vijftien jaar met aftrek en ontzetting uit de beide kiesrechten voor het leven. Tetgen Jan M„ over wie een uitge bracht phychiatrisch rapport zegt, dat hi. verminderd toerekeningsvatbaar is eiste mr. Gelinck vijf jaar met aftrek In een chemische fabriek in het ha vengebied van .Cadiz heeft gisteravond, vermoedelijk door de grote hitte van cte laatste dagen, een ontploffing plaats gehad, die oversloeg op de opslagplaats van torpedo's en munitie van de onder zeedienst die eveneens in de lucht' vloog met een knal, die op 100 km. afstand te horen was. Een groot deel van de ha venwijk staat in brand. Het aantal do den en gewonden is nog niet bekend, doch van heinde en verre zijn artsen naar de plaats van de ramp ontboden. Alle plaatselijke ziekenhuizen zijn vol. Men vreest voor nieuwe explosies. Amsterdamse bakkers patroons hedenmiddag bijeen Teneinde het hoofd te bieden aan de ernstige toestand welke kan ont staan door de hakkersstaking te Am sterdam en andere grotere en klei nere steden in ons land, heeft de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening dc volgende maatregelen genomen: In de eerste plaats zal worden over gegaan tot het vorderen van een aantal bakkerijen, teneinde onder beheer van de overheid een beperk te voortzetting van de broodvoorzie ning te handhaven. Daarnaast zal aan combinaties van consumenten (groepen personeel van grote bedrij ven enz.) het mogelijk worden ge maakt op broodbonnen gezamenlijk bloem te betrekken. Aan de daarvoor in aanmerking ko mende gemeentebesturen zal worden aanbevolen eigen verkoopplaatsen voor bloem on enkele punten in de gemeente in te richten. Het Ministerie is van oordeel, dat een staking als deze in ernstige mate de normale gang van zaken in onze samenleving verstoort. Degenen, die een dergelijke actie als wapen in een strijd om persoonlijke belangen han teren, nemen daarmede een grote ver antwoordelijkheid op zich jegens hun medeburgers. DE REDEN VAN DE ACTIE. Het accountantsonderzoek, dat vol gens het ministerie in volledige over eenstemming met de Ned. Bakkerij Stichting geregeld werd, kwam tot de eindconclusie, dat voor grote delen van het land een verlaging van de be staande broodprijs met één cent moge lijk was en in de grote steden zelfs met twee. De regering is van oordeel, dat de ze prijsverlaging in de eerste plaats ten goede dient te komen aan een ver mindering van de overheidssubsidie van vijf op vier cent per brood van 800 gram, waarmede f 13 millioen per jaar wordt bespaard. In die plaatsen, waar de uitkomsten van de bakkerij deze verlaging, die voor het gehele land geldt, niet ten volle mogelijk maakten, is ongeveer terzelfder tijd een verhoging van de consumentenprijs met één cent toege staan. De verlaging met een tweede cent in de grote steden heeft de Mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening voorlopig opge schort. De bakkers zijn er in de afgelopen vier weken, toen de minister bereid was alsnog hun bezwaren tegen de be rekening van de broodprijs aan te ho ren, niét in geslaagd argumenten naar voren te brengen, die aantonen, dat de berekening verkeerd is geweest. Zij hebben zich bepaald tot argu menten, die een afwijking van de al; gemene richtlijnen, waaraan het gehele ledrijfsleven is onderworpen, beteke nen. Deze te aanvaarden zou in hoge mate onbillijk zijn tegenover onderne mers in andere bedrijven en boven dien een precedent scheppen, dat een gevaar betekent voor de handhaving van de huidige loon- en prijspolitiek. HET VERLOOP DER STAKING Het is moeilijk in de hoofdstad een duidelijk overzicht te krijgen van de omvang der bakkersstaking, omdat vele bakkerspatroons hebben getwijfeld of nog twijfelen of zij al dan niet aan de staking zullen deelnemen. Wel staat vast, dat het overgrote deel van het bedrijf gesloten heeft, hoewel op min stens 10 adressen nog groot brood en bij verscheidene gemengde zaken luxe broodjes worden verkocht. Hedenmiddag' komen de bakkers patroons in Hotel Krasnapolsky bij een ter bespreking van de Woensdag en event. Donderdag te volgen ge dragslijn. Dan zal dus besloten wor den of men ook Woensdag de staking nog zal voortzetten. De burgemeester van Amsterdam heeft een beroep gedaan op de krui deniers om bloem te verkopen op broodbonnen. De animo onder de krui deniers hiervoor is echter uiterst ge ring. In deze kringen bestaat een gro te sympathie voor de staking. De bakkers te Bussum zijn eveneens in staking gegaan, terwijl te Helmond de staking verlengd is tot en met he den. De bakkersgezellen hebben zich tot de regering gewend met het verzoek om ten spoedigste alle hetrokken par tijen voor open overleg bijeen te roe pen. Dat de Veiligheidsraad bezig is zijn crediet in de wereld te verspelen zo dit niet al reeds na enkele zittingen is geschied en een precedent geschapen heeft, dat ook voor de andere leden van de U.N.O. bedenkelijke gevolgen hebben kan en dat wel eens zou kun nen werken als een boemerang, wie de besprekingen te Lake Success ge volgd heeft zal er moeilijk aan kunnen twijfelen. Wanneer de Raad zich had bepaald tot het uitspreken van de drin gende wens de vijandelijkheden te sta ken, een wens welke door onze rege ring Onmiddellijk ingewilligd werd, men zou' zijn optreden hebben kunnen toejuichen. Maar de leden van de Raad; door politiek' vooroordelen en bedoe lingen misleid, zijn verder gegaan en hebben de grenzen van hun bevoegd heid overschreden door zich te mengen in een aangelegenheid welke tenslotte een interne der Nederlandse regering is. Men kan van mening zijn, dat bij een conflict als het onderhavige, juridi sche en formalistische overwegingen geen belemmerende invloed mogen hebben op een pacifistische actie aangenomen dan dat hier van zulk een actie sprake is en dit is tot op ze kere hoogte ook juist. Maar de vraag "dringt zich op: wanneer men de regle mentering van de bevoegdheden die de Raad bezit over boord werpt, belandt men dan niet, stuurloos, bij wetteloos heid en willekeur? En voorts: Kan men nog spreken van een belemmerende in vloed op de pacifistische actie van de Raad sinds Nederland zijn goede wil heeft getoond door, ondanks het be twisten van de jurisstieke welke de Raad zich aan matigt, de opmars in In donesië tot staan brengen en het vu ren te staken? Nederland heeft het bevel hiertoe ge geven, en zonder verwijl, nadat de Raad zich in deze zin uitgesproken had en onze regering heeft, zonder de ju risdictie van de Raad eerst tot een tijd rovend twistpunt te maken, de goede diensten der Verenigde Staten aan vaard. De Republiek echter heeft deze diensten van le hand gewezen en heeft arbitrage geëist. Waarmede op de weg welke tot een snelle pacificatie zou hebben kunnen leiden opnieuw een landmijn werd gelegd. Op de laatste raadszitting van de vo rige week heeft mr. Van Kleffens een gloedvolle rede gehouden die welis waar geen onmiddellijk effect heeft ge sorteerd, maar die zeker niet zonder nawerking blijven zal en die vele le den van dc Raad, welke niet door po litieke vooroordelen zijn verblind, tot bezonnenheid stemmen moet. Een rede die zeker, ook buiten de Raad, op de openbare mening invloed hebben zal. Hij heeft de partijdigheid van de Raad, wat betreft de weigering om de verte genwoordigers van andere Indonesische deelstaten tot de besprekingen toe te laten, scherp gegispt, als een gebrek aan respect voor wet en recht. Hij heeft de Raad gewezen op de verant woordelijkheid welke zij draagt door thans grote groepen der inlandse bevol king bloot te stellen aan de bloedige weerwraak der republikeinse extremis ten, tegenover welke elementen de re gering te Djokja hij citeerde in dit verband Sjahrirs eigen w. >rden machteloos staat. Het ziet er naar uit, zeide hij, dat sommige leden van de Raad geneigd zijn de organisatie der Ver. Naties tot handelend optreden te bewegen zelfs waar deze geen recht daartoe heeft. En daarmede heeft hij de zwakke en voze plek geraakt in deze actie van de Vei ligheidsraad, die minder geticht is op het verzekeren en waarborgen van de internationalë veiligheid dan op het be reiken van politiek succes. De strijd der ideologieën, welke reeds zoveel rampen over de wereld heeft gebracht, beheerst ook de discussies in de Raad en Nederland, maar vooral het volk van Indonesië, loopt gevaar de "dupe te worden van deze rampzalige verdeeld heid. Tenzij de Raad te elfder ure nog tot bezinning komt en niet slechts de beperking van __zijn rechten erkent, maar ook de noodlottige gevolgen wil inzien van een overtreden en vertreden van het recht. Hoe men ook over de politionele actie in Indonesië oordelen mag, het optreden van de Veiligheids raad boezemt weinig vertrouwen in voor de bescherming van orde en recht in het wereldbestel. U. De bakkersstaking in Nederland is uitgebroken. In sommige zaken in Amsterdam konden de huisvrouwen nog een broodje bemachtigen. De lange ry van huisvrouwen doet ons weer aan een onaangename tyd terugdenken. Volgens het onder Amerikaanse toe zicht staande Berlijnse blad „Abend" zijn de Sowjets in hun zóne nog steeds bezig met de ontmanteling van Duitse fabrieken, ondanks de jongste officiële tegenspraak van de zijde- der Sowjets. De onmanteling zou geschieden onder het voorwendsel van veranderingen in de fabrieken. De Amerikaanse autoriteiten van Pearl Harbour hebben officieël be vestigd. dat George Atcheson zich niet bevindt onder de drie overleven den van de ramp met het vliegtuig, dat van Tokio naar Washington vloog.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1