T r i Nederland nog steeds bereid tot samenwerking HULP, latum aan oven-stakers itberichten Purmerend Bijlessen ^DE (vr.) OURANT Donderdag 21 Aug. 1947 DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT ,144e Jaargang no. 167 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Resolutie van Veiligheidsraad biedt Republiek de laatste kans Radiorede van Dr. van Mook Hors d'Oeuvre V. Nieuwe tabaksbonnen Bakkersstaking verliest landelijk karakter Brand in ReicKswald bedwongen Heden brandt de Leusderheide Buitengewone ministerraad Soendanezen wensen zelfbestuur Nazi-doktoren gevonnist Nieuw snelheidsrecord voor vliegtuigen Egyptische kwestie voor Veiligheidsraad VAN NABIJ EN VERRE Balkaniroebelen WeetiedcfU Omwisselbaarheid van sierlingsaldi van het Hoogovenbe den heeft zich gisteren laire tot de arbeiders anleiding van de op 11 een staking bij de af- ns. verklaarde daarin o.m., ïger in haar opbouwen- >t gehinderd te worden die zich buiten deon- n voor een goede sa- de fabriek stellen. Zij elkeen, die meent zich regelen te kunnen hou- d zijn ontslag te ne- geeft de directie gele de stakers om zich als- ierdag 21 Augustus a.s., voor werkhervatting n. Zij die van deze ge- ;n gebruik maken, zijn van genoemde datum :rmarktbond -.000 kg. witte kool 3 rode kool 3.907.80; ol 7.10—11.30; 770 stuks 44, I 29, IX 5—10; 1700 >0—3.90, II 3; 2400 kg. kriel 8.10; nep 15.30 slabonen 1756; 57.000 i, Eerstelingen 8.30 -9.60, Eigenheimers 8 eimers 8.209.10, Beve- Geelblom 7.50, IJsel- jpmans Blauwe 8.30. .ugustus. ppelen grove Schotten igenheimers 8.108.40; 1.000 kg rode kool 3.90- gele kool 3.908.80; kool 3.50—6; 1200 kg 18.70; 2500 kg slabo- kg uien 15.60—17.20; akool2943. 5N, 19 Aug. 45,000 kg lotse muizen 9,1010,10, )—8,90, blauwe Eigenhei- Blntjes 8,00, Koopmans 1450 kg rode kool 4,40 'itte kool 3,20—4,20; 9400 1—51,10, \ug. Aardappelen 1226, snijbonen 23, appelen 15—50, peren 0—63. E, 18 Aug. 1947. Vr. 08, grove 7.9010; 8.408.60; Bloemkool 1046; Stoksnijbonen •9.50; Kroten 35.40; Tomaten 2128; Franse Clapps 2049; Precose pelen 1838; Zigeune- prziken 340; Druiven en 20—68. mderen, w.o. 398 vette 50 pinken, 224 nuch- '5 schapen en lamme- cens, alle voor de leve- kalfkoeien 350575 ;oeien 280390 (stug); 175 (kalm); 251 scha- 561 lammeren 24 fcken en geiten 15—16 n 2560 (vlugge han en veulens, paarden. 100—200 (stug); 2400 hanen, rode en witte blauwe 2.503 p. kg.; en witte hanen 2.25 1 jonge hennen 69 p. in 1.252.25 p. stuk.; 9 p. stuk; 25 ganzen en het MULO- Natuur- en Handelscorr, en iraar Wisk. M.O., z. NSSTRAAT 18. licitaties arkt 38—38a, Alkmaar. aatste hulp aan 1. Ass. Uitvaart- Alkmaar. 3 ACTUEEL bureau: voord am 9, alkmaar telefoon adm. 3320 redactie 3902 O Giro 187294 Dir.: J. Bijlsma Voortzetting van de ALKMAAfiSCHE COU TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. „Waagjes" tot V> woorden 75 ct.» elk woord meer 5 ct.. uitsluitend contan* Abonnementen: f 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaa) Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert plv. Tj, N. Adema, t Gisteravond heeft dr. van Mook 'n radiorede uitgesproken, waarin hij begon met een kort overzicht van de toestand bij de capitulatie van Japan en van de ontwikkeling, welke zich nadien in Oost-Azië heeft voorge daan. Dr. van Mook zeide, niet te willen spreken over de motieven, welke de Veiligheidsraad hebben ge leid bjj het beroep tot staking van 't vuur, dat van dit college Is uitge gaan, doch alleen de feiten te willen beschouwen. Hij bracht in herinnering, hoe de uitroeping van de republiek in Augus tus 1945 in grote haast mede van Japanse zijde was geforceerd en memoreerde het feit, dat de Japanse bezetting op grote -schaal haar wapens overleverde aan bepaalde Indonesische groepen. Vervolgens kwam dr. van Mook te spreken over het Nederlands beleid te genover deze gegeven omstandigheden. HET AUTOTJE Natuurlijk behoor ik weer tot de kleine minderheid onzer land genoten die in deze pracht-zomer regen en kou in hun vacantie hebben gehad. Wij geven hem nattigheid, heeft De Bilt vermoe delijk gedacht, want water is zijn element. Enfin, daarover niet. Maar het laat zich denken, dat ik blij was toen mijn neef Ho- marus op een avond met zijn nieuwe auto bij mij voor reed en mijn vrouw en mij tot een ritje noodde. Ik nam die invita tie met graagte aan. Evenwel, toen ik zijn wagen zag, keek ik een beetje beden kelijk. Ja, oom hij is niet groot, zei mijn neef, maar de motor is goed en hij biedt toch plaats aan vier man. Wij stapten in en wij reden. Nu is er verschil tussen plaats en plaats. Mijn neef is een schraal mannetje en mijn nichtje Mientje Krab is zo slank als een lini aal. Voor zulké hongerlijders is zo'n auto ongetwijfeld gefabri ceerd. Maar mijn vrouw heeft een behoorlijk postuur en al ben ik niet vet, ik heb toch graag wat ruimte om mij heen; ik vind het niet leuk als ik eigenlijk in de zak van mijn buurman krui pen moet of als mijn mede-pas sagier telkens met zijn, of haar, elleboog in mijn ribben pookt. Evenwel, wij kwamen vooruit, al hield ik mijn hart vast als ons een tegenligger met grote vaart naderde; hij zou ons wel eens niet kunnen opmeiken - je kijkt er bij zulke kleine auto's gemakkelijk langs en als hij over ons heen reed zouden wij de kinderen van de rekening zijn Gelukkig is Homarus een voor zichtig man en als het erg druk was op de weg ging hij ergens op de berm staan tot het verkeer weer wat was geluwd. Ook bleek de omvang van zijn wagen een groot voordeel bij het gebruik van de pont. Die was vol, toen wij naderden, maar Homarus reed er toch op. Voor zo'n wagen als deze is er altijd plaats, zei hij en dat kwam uit. En toen raakte de benzine-lei- ding verstopt. Heel in de v.erte zagen wij een pompstation waar men ons ongetwijfeld hulp ver lenen kon. ,,Het is maar een kwartiertje lopen", zei mijn neef. ,,het is zo gebeurd. Jawel, dacht ik, een kwartier heen en een kwartier terug. En ik ging met mijn vrouw vast vooruit. Maar toen wij bij het pompstation kwa men bleek Homarus ons te heb ben gevolgd op de voet. En de auto was er ook Hij had hem eenvoudig onder de arm gedra gen. „Dat is het voordeel" zei hij, „dat kon ik met mijn vroe gere wagen niet doen, die woog 1600 kg en deze weegt bijna niets." Toen schroefde een monteur de benzine-leiding los en koppelde er een luchtpomp aan „Even doorblazen", zei hij, en hij blies. Maar toen hij geblazen had was er van de auto niets meer te zien. „Ik heb misschien een beetje te veel druk geven", zei de mon teur. „Loopt u maar een eindje de weg af, u vind hem wel." Maar het was een optimistische monteur. Wij hebben de wagen nooit meer teruggezien. „En toch", zei Homarus, toen wij zaten uit te hijgen in de trein, die ons huiswaarts reed, „en toch heeft zo'n kleine auto zijn voor delen. Verleden week reed ik over een hond. Ik dacht dat ik zijn ribben hoorde kraken. Ik vond het af schuwelijk en ik minderde na tuurlijk vaart. Maar toen En toen? vroeg ik. „O, de hond had geen letsel bekomen. Hij stoof met een vervaarlijk geblaf op mijn wagen los en beet mijn linker-achterband door." KREEFT. Ef was geen sprake van, dat de Nederlandse regering het vooroor logs koloniaal bewind zou willen herstellen en het is waanzin dit te veronderstellen. Toch werd dit wan trouwen door de republikeinse pro paganda voortdurend levendig ge houden. De Nederlandse regering heeft van de aanvang af het Indonesische natio nalisme gezien als een positief element in de na-oorlogse ontwikkeling. Nadat door het optreden van het eer ste kabinet-Sjahrir de pro-Japanse ele menten schenen te zijn uitgeschakeld, meende de Nederlandse regering, dat het wenselijk zou zijn met de nieuwe staatkundige organisatie nadere samen werking te zoeken. Hierna schetste dr. van Mook de moeilijkheden, welke zich bij het tot stand komen van de overeenkomst van Linggadjati en daar na hebben voorgedaan. Hij wees hier bij op de voortdurende onmacht van de republikeinse regering. Hierbij kwam nog, dat de Republiek de beschikking kreeg over een uiterst kostbaar en uitgebreid productieappa raat. Door het gebrek aan bestuurs macht raakten de producten, waaraan de na-oorlogse wereld een zeer grote behoefte had, in handen van geweten loze elementen, die een uitgebreide smokkelhandel op touw zetten, welke Indonsië in de laatste twee jaren on gelooflijke schade heeft toegebracht. Deze smokkelhandel bezorgde boven dien Republikeinse regeringspersonen een goed inkomen. De corruptie nam hand over 'hand toe. Dr. van Mook sprak hierna over de schendingen van het bestand van October 1946. De Re publikeinse regeringspersonen, die dit bestand aanvaardden, hadden, naar dr. van Mook wil aannemen, de ernstige bedoelingen hiermede een oplossing te bereiken, maar zij bleken niet instaat te zijn dit bestand door te voeren tengevolge van de tegenwerking van de kant der avonturiers, die hierme de het einde van hun rijkdom zagen naderen. De Republikeinse oorlogsheren wak kerden de strijd aan, terwijl de offi ciële regering van Djokja elke reële overeenkomst bleef afwijzen, dit alles zou nog enigszins begrijpelijk zijn, in dien wij stonden tegenover een bevol king, welke in haar geheel anti-Ne derlands was. Het tegendeel is echter zeer duidelijk gebleken tijdens onze politiële actie. Ook thans duurt de Republikeinse terréur nog voort. NEDERLAND HEEFT GOEDE BEDOELINGEN Dr. van Mook onderstreepte ver volgens nog een#'ten overvloede de oprechte bedoelingen, welke Neder land gehad heeft ten opzichte van het bestand. Hij noemde het een tekenend feit, dat Nederland accoord was ge gaan met de demarcatielijnen, in het bestand van October vastgesteld. De politiële actie heeft wel duide lijk aangetoond, dat het niet een mili taire zwakte is geweest, welke de be reidheid van Nederland heeft bepaald om zich binnen zulke kleine perime ters te laten opsluiten als in een bele gerde veste. De Nederlandse troepen staan nog dagelijks bloot aan aanvallen van Re publikeinse zijde. Ook de vernielingen in Republikeins gebied vinden voort gang. Als voorbeeld noemde dr. van Mook het feit, dat enkele dagen gele den de olie-installatie in Pankalan- brandan in de as werden gelegd, waar bij meer dan duizend weerloze bur gers, wederom merendeels Chinezen, dak- en brodeloos werden gemaakt. De Nederlandse regering kan de verant woordelijkheid voor een dergelijke si tuatie niet blijven dragen. DE LAATSTE KANS De resolutie van de Veiligheidsraad geeft de Republiek een laatste kans haar standpunt te herzien en een sa menwerking met Nederland opnieuw te ondernemen. Nederland is hiertoe nog steeds bereid, maar dan moet er ook een einde komen aan de verwoestin gen in het Republikeins gebied en de terreur en intimidatie tegenover de Nederlanders en de door Nederland in bescherming genomen bevolkingsgroe pen. Dr. van Mook kondigde tenslotte aan, dat het in de bedoeling ligt zo spoedig mogelijk over te gaan tot 't instellen van de interimregering. Het Centraal Distributie Kantoor deelt mede, dat voor het tijdvak van 24 Augustus tot 6 September a.s. de bonnen K 31 Tabak en K 32 Tabak van de Tabakskaart QA 707 recht geven op 1 rantsoen sigaret ten of kerftabak. K 35 Tabak der gecombineerde kaart geeft geduren de bovengenoemd tijdvak recht op 2 rantsoenen kerftabak of sigaret ten. Hoewel de ontstemming in de bak kerswereld over de regeringsmaatre gelen algemeen is, en de sympathie in deze kringen voor de stakers bijna on verdeeld, wordt het werk in vele plaatsen hervat en verliest de staking haar landelijk karakter. Heden zal het Tweede Kamerlid dr. ir. A. h. W. Hacke (Partij van de Vrijheid) in de Tweede Kamer een interpellatie houden over de brood prijs. Tot de nieuwe gemeenten, waarin tot staking werd overgegaan, behoort Wa- geningen. De bakkers in Zeeland en Haarlem verklaarden zich eveneens solidair, maar zullen niet tot staking overgaan. Ir Utrecht en Enschedé is de brood levering hervat. Het gemeentebestuur van Amers foort heeft aangekondigd, dat, wan neer de bakkers heden staken, tot vor dering van de bakkerijen overgegaan zal worden. De geweldige brand in het Reichs- wald is men nagenoeg meester. Men heeft de brandoppervlakte weten te beperken door het opwerpen van dammen, welke bewaakt worden door de brandweren van diverse Duitse steden. Ongeveer 600 brandweerlie den zijn naar het terrein van de brand geroepen en in samenwerking met het personeel van de Nederlandse houtfirma's bestrijden zij het vuur. Nadat het afbranden van een ge deelte van de Leusderheide ten Zui den van Amersfoort reeds tweemaal uitgesteld moest worden, is nu defini tief bepaald, dat morgenochtend om half negen de vlammen vrij spel zu-- len krijgen. De ministerraad is, In verband met de Indonesische kwestie om 12 uur in buitengewone zitting bij eengekomen. O.a. werd gesproken over de jongste vergadering van de Vei ligheidsraad en dc instructies wel ke eventueel aan minister v. Klef- fens zullen gegeven worden. Het uitvoerend comité heeft namens de Pasoendan-beweging aan minister Beel een telegram gezonden, waarin aan het kabinet wordt verzocht na de bevrijding van West-Java op korte termijn uitvoering te geven aan de ar tikelen drie en vier van de overeen komst van Linggadjati inzake de wen sen van zelfbestuur voor het Soenda- nese volk, los van de Republiek In donesië met een gelijkwaardige status als West-Borneo en Oost-Indonesië. Het Soendanese volk wenst: Loyale samenwerking met Nederland en de Nederlanders, een gelijkwaardig deel te worden in de Verenigde Staten van Indonesië, overeenkomstig de gedach ten van de proclamatie van 4 Juli. Het telegram was ondertekend door Soeriakartalegawa en Koestomo. Het proces tegen de 23 Duitse artsen is thans beëindigd. Karl Brandt, Hitiers vroegere lijfarts, werd evenals de vroegere chef-kamp arts van Buchenwalde en vijf anders doktoren, waaronder de voorzitter van het Duitse Rode Kruis veroordeeld tot ue dood door de strop. Herta Oberhauser, de arts van het vrouwenkamp Ravensbrück kreeg 20 jaar. Voorts werden nog vijf doktoren tot levenslang veroordeeld. Anderen kregen straffen van 1020 jaar. Zeven beklaagden werden vrijge sproken. Het Amerikaanse departement van marine maakt bekend, dat een straal vliegtuig van de marine, genaamd „Skystreak", in Californië een nieuw wereldsnelheidsrecord van 640,7 mijl (ongeveer 960 km) per uur heeft geves tigd. Prinses Margaret Rose van Enge land viert heden haar zeventiende verjaardag. Als eerste spreker in Het algemeen debat in de Veiligheidsraad over de Egyptische kwestie heeft de Brazi liaanse afgevaardigde, Carlos Muniz, Woensdagavond verklaard, dat Brazilië de toestand in Egypte niet' beschouwde als een onmiddellijk gevaar voor de internationale vrede en dat de Raad niet gerechtigd was op te treden. Muniz stelde voor, dat de Raad een hervatting van de recht streekse onderhandelingen tussen Gr.- Brittannïë en Egypte zou aanbevelen. (Reuter tekent hierbij aan, dat aan vaarding van dit voorstel zou neerko men op afvoering van de kwestie van de agenda, zodat de Raad ontlast zou worden van de noodzaal» tot een uit spraak over de Egyptische eis om te rugtrekking van de Britse troepen te gelasten). De Sowjet-Russische gedelegeerde, Gromyko, verklaarde, dat de Sowjet- delegatie de Egyptische eis tot onmid dellijke terugtrekking van de Britse troepen volkomen ondersteunde. China, Frankrijk, België en Ame rika waren voor directe onderhande lingen tusser Egypte en Groot-Brit- tannië, zoals in de Braziliaanse nota werd voorgesteld. Sir Alexander Ca- dogan, de Britse afgevaardigde, oor deelde eveneens gunstig over deze motie. De zitting werd tot Vrijdag ver daagd. Men verwacht dat dan de Egyptische premier, Nokrasji Pasja, zal spreken. In Chili zijn de mijnwerkers in sta king gegaan omdat de regering de broodprijs heeft verhoogd; in het Zui den van het land is bovendien een spoorwegstaking uitgebroken De sleepboot „Thames" met de tinbagger molen Mendanou óp sleeptouw heeft de Golf van Biscaye bereikt Amerika z<5 goederen ter waarde van 43 millioen dollar naar Oostenrijk ver schepen; driekwart bestaat uit voedsel de rest is steenkool Ds. Niemöl- ler is op grond van zijn anti-semitische De vreselijke ramp in de „William" in het Engelse plaatsje Whitehaven heeft meer dan 100 mensenlevens gekost. Op onze foto: Twee leden der reddingsbrigade, die 11 mannen het leven redde. RecJjts de ambu lance bjj de mijnschacht. liïPlliSI instelling geroyeerd als lid van de Bond van slachtoffers van het nazi regiem In de Maashaven te Rot terdam is een tijdbom van 1000 kg op gehaald; waarschijnlijk is dat deze daar na Dolle Dinsdag door de Duitsers werd geplaatst De Zweedse rege ring heeft aan haar legatie te Moskou opdracht gegeven om te protesteren tegen het in zee werpen van Duitse bussen met gifgas in de viswateren in het Zuidelijk deel van de Oost-Zee. De bussen veroorzaakten schade aan de boten en aan de vangst Op Za terdag 6 September wordt wederom een stille gang voorbij de gewijde do dencel 601 in het „Oranje Hotel" ge houden. Generaal Kenney, com mandant van de Amerikaanse lucht macht, zal Dinsdag van een geheim bezoek aan Londen naar Amerika te rugkeren; hij heeft militaire bespre kingen gevoerd. De deelnemers aan de Kenya-expeditie van de Leidse sterrenwacht welke 27 Augustus naar Equatoriaal Afrika zal vertrekken hebben officiëel afscheid genomen. Te Haiderabad vonden weer bot singen tussen Hindoes en Mohamme danen plaats, waarbij 8 personen ge dood en 40 gewond werden. Men wijt het oplaaien der onlusten aan een op- .aitsingscampagne der Congrespartij. Een trein met 1600 door Honga rije uitgewezen Duitsers is naar de Sowjet-zone van Duitsland vertrokken; men verwacht, dat tegen het eind vap de maand 200.000 Duitsers Hongarije verlaten zullen. Het Prinselijk Paar is voornemens het stadionspei „De Waterweg heroverd", dat 30 Aug. in het Feyenoordstadion zal worden opgevoerd bij te wonen. Er wordt hard gewerkt aan het herstel van het vliegveld Deurne bij Antwer pen; de lucHtlijn AntwerpenLonden zal waarschijnlijk dit jaar worden ge- gepend. Aga Chan, die nu in Zwitserland vertoeft, heeft zijn zegqp over de vorming van de staat Paki stan uitgesproken. De Gaulle heeft naar aanleiding van socialisti sche voorstellen om Algerije meer vrij heid te geven betoogd dat Frankrijk Algerije nooit mag loslaten. De debatten in de Veiligheidsraad over de kwestie van Indonesië mogen onze aandacht niet afleiden van het geen er elders in de wereld gebeurt. Met name op de Balkan valt het een en ander voor dat ook voor de West- Europeaan van het grootste belang is en waaruit blijkt hoe zich de politieke tegenstellingen toespitsen in deze ooste lijke uithoek van Europa. De strijd in Griekenland duurt met onverminderde hevigheid voort. Vooral Ruslands satel liet Bulgarije speelt daarbij een rol welke een zeer twijfelachtig karakter draagt voorzover twijfel omtrent de aard van de Bulgaarse politiek nog mo gelijk is. De leider der Griekse opstan delingen, generaal Markos, heeft een vrije Griekse staat geproclameerd en ongetwijfeld zullen de Slavische buren van het door bloedige woeiingen geteis terde Griekenland niet aarzelen om deze nieuwe regering te erkennen. Zij zou zich inzonderheid willen keren te gen „buitenlandse invloeden". Daarmee heeft zij natuurlijk niet Rusland, Bul garije en Zuidslavië op het oog, maar uitsluitend Engeland en Amerika. Een zeer eenr ,dige interpretatie van het begrip „buitenlands", maar eenzijdige interpretaties, ook van rechtsbegrippen, zijn tegenwoordig aan de orde van de dag en ook de Veiligheidsraad onthoudt zich daarvan niet. Bulgarije heeft in de Balkanoorlogen welke aan de eerste wereldoorlog voor afgegaan zijn, geen voordeel behaald. Het tegendeel is waar. Het heeft zwaar te lijden gehad. Misschien daardoor enigszins voorzichtig geworden heeft 't zijn nationalistische aspiraties inge toomd en in de tweede wereldoorlog heeft het zich niet in de strijd gewaagd, al was het duidelijk dat het, anders dan Griekenland, de partij der Centrale mo gendheden ko"s om, na het breken van de as, onmiddellijk de Russen naar de ogen te zien en te trachten van deze zwenking partij te trekken. Dat hét zich nu gebruiken laat om de Griekse opstandelingen steun te verlenen ver hoogt zeker zijn aanzien niet. De Russi sche vertrouwensman Dimitrow heerst, als minister-president te Sofia met wel haast dictatoriale macht en heeft ook niet geaarzeld zijn politieke tegenstan ders o.a. Petkow, de leider der Agra rische partij gevangen te zetten en de pers der oppositie te knevelen, doof voor Amerikaans protest. Schuldig ge oordeeld aan het bevorderen van een z.g. fascistisch-militaire organisatie is Petkow veroordeeld tot de dood door de strop. Toen de Veiligheidsraad, verontrust over' de toestand op de Balkan, een der laatste dagen van de vorige maand, met tien stemmen tegen één het besluit ge nomen had tot vorming van een specia le Balkan-comr '^sie, die de toestand in deze oosthoek van Zuid-Europa aan een nader onderzoek zou kunnen onderwer pen, meer in het bijzonder in verband met de incidenten aan de Griekse grens, heeft Gromyko, de Russische gedele geerde, dit besluit met zijn veto te niet gedaan. Het veto is een machtsmiddel tegen hetwelk de beste bedoelingen niet opgewassen zijn. Heidas wordt het niet altijd toegepast op een wijze die voor de veiligheid en de vrede in de wereld bevorderlijk is. Maar men wei gert in de regel geen onderzoek wan neer men niets te verbergen heeft. Voor internationale samenwerking is de willekeurige toepassing van een derge lijk machtsmiddel in ieder geval weinig bevorderlijk. Overigens ligt dit optreden van Rus land, uit de gezichtshoek van de Sov jet-Unie, voor de hand. De strijd welke thans op de Balkan wordt gevoerd is een strijd om het verwerven, of liever het behouden van een -invloedssfeer nabij het oosten van de Middellandse Zee en Rusland heeft daar zeker geen geringere belangen dan Engeland en Amerika. Het Pan-slavisme zal niet rusten voor en aleer het aan die zee een maritieme basis verkregen heeft, een haven voor handels- en oorlogsvloot en het enige land dat daartoe thans de voordeligste mogelijkheid biedt is Hel las. Maar juist tegen dit streven zijn de Anglo-Amerikanen heftig gekant. Griekenland is dupe geworden van deze strijd om de hegemonie. U. Weersverwachting geldig van Donderdagochtend tot Donderdag avond. zonnig en droog. Zonnig en droog, met weer iets hogere temperaturen. Matige wind tussen Noord en Oost. Het Engelse ministerie van financiën heeft gisteravond medegedeeld, dat met ingang van gisteren te midder nacht vele regelingen inzake de om wisselbaarheid van sterlingsaldi tijde lijk zijn opgeheven. Canadese ster lingsaldi mogen alleen worden aange wend in Canada of in het sterlingge- bied.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1