o.w .-er posthuum berecht Stad m O Vergadering der verdeelde meningen P.O.A. n.v. Aanhoudende droogte wordt funest Erienis i wacb Als Amsterdamse bakkers staken, staakt Alkmaar mee Spel met duizenden AGENDA Het Indisch Instructie Bataljon te Alkmaar SCHRIFTEN DICTAATSCHRIFTEN Teen bede om regen! vJ Groeiende moeilijkheden voor de voedselvoorziening Frankrijk bal Gisteravond hielden de bakkerspatroons van Alkmaar en omgeving in het Wapen van Heemskerk een drukbezochte vergadering, om zich te beraden over de vraag of er al of niet gestaakt zou worden. Het bestuur van de bakkersgezellen had een uitnodiging ontvangen, terwijl ook loco-burgemeester G. van Slingerland aan de bestuurstafel had plaats genomen, teneinde de beraadslagingen van nabij te kunnen meemaken. Voorzitter EIte hield een korte rede waarmee hjj de bijeenkomst opende. Spreker drukte zijn verwondering erover uit, op deze vergadering ook de pers aan te treffen. Spreker had er de voorkeur aan gegeven, naderhand een pers communiqué te verstrekken. Reeds van de aar-'ang af waren de meningen van de aanwezigen verdeeld. Allereerst hield de voorzitter een no minaal appèl, waarbij kwam vast te staan, dat in Alkmaar, Heiloo, Lim- men, de Schermer, Oudorp, Koedijk, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef de wens om te staken algemeen was. St. Pancras was van mening, dat ertiooit iets goeds uit kon groeien, terwijl de Langedijk op drie man na met Alkmaar mee wilde gaan. OPINIES. Toch waren er veel stemmen, die zich uitspraken voor doorwerken, ter wijl anderen wilden wachten, om te zien wat er elders in den lande zou gebeuren. Er gingen zoveel tegenstrij dige stemmen op, dat het ondoenlijk zou zijn, ze stuk voor stuk weer te geven. Zo vroeg de vertegenwoordiger van de broodfabriek, waarom de bakkers niet eenvoudig de broodprijs tóch ver hoogden. „(ftndat u dan een proces verbaal krijgt" was het antwoord van de voorzitter. De heer Schuuring zeide, dat de bak kers voor een rechtvaardige zaak strij den, en dit moeten doorzetten omdat ze anders naar de kelder gaan. De heer Van der Linden uit Bergen was van mening, dat de arbeiders de dupe van de staking worden. Als er gestaakt wordt, dan ook algemeen, an ders haalt men zijn brood elders. De heer De Jong van de Coöperatie „Nieuw Leven" zeide, dat zijn organi satie zou doorbakken, maar alleen het normale quantum voor de vaste af nemers. DE HOUDING DER GEZELLEN De vertegenwoordiger van de ge zellen, in de persoon van de voor zitter van de bedrijfsunie, merkte op, dat hoewel de gezellen wel een uit nodiging hadden ontvangen, zij in de voorbereiding niet gekend zijn. Zij staan feitelijk buiten het conflict en zullen blijven werken, als de bakke rijen gevorderd worden. De heer Schuuring erkende de fout, dat de bakkers niet voldoende georga niseerd zijn. Spr. was tegen de staking, maar zag geen andere oplossing. Hij beklaagde zich, evenals de heer Boon stra, over het gebrek aan voorlichting van het publiek. REDE LOCO-BURGEMEESTER Nadat de discussies nog enige tijd waren voortgezet, kreeg de loco-burge meester, de heer G. van Slingerland, het woord, die zeide verstand van sta kingen te hébben uit zijn practijk als bestuurslid der vakbeweging. Een staking mag niet in strijd zijn met de rechtvaardigheid en moet gen redelijke kans op succes hebben. Een staking als deze is onverant woordelijk. Er is geen contact met an dere delen van het land. Zo bereikt men niets. Met klem betoogde spreker dat hem een grote verantwoordelijk heid op de schouders zou worden ge legd, als de bakkers zouden sluiten, hoewel hij dit niet als dreigement be doelde. Overweegt nog eens, en bedenkt u dubbel, aldus de heer Van Slingerland. STEMMING. De voorzitter dankte, zittend achter de bestuurstafel, de loco-burgemeester voor diens rede en bracht vervolgens de vraag in stemming, die eigenlijk drieledig was: Staken of niet, en zo ja, wanneer? Van de velen, die de loco-burgemees- ter hadden toegejuicht na zijn gedegen en bedachtzame woorden, bleven er bij de stemming nog veertien over, die zich tegen de staking verklaarden. Met overgrote meerderheid werd daarom besloten af te wachten, welk standpunt de Amsterdamse bakkers hedenmiddag op hun vergadering in Krasnapolsky zullen innemen. Indien Amsterdam het besluit neemt, door te staken, dan zullen ingaande mor gen, Vrijdag, de bakkerswinkels in Alkmaar en wijde omgeving gesloten blijven. MAATREGELEN. Na afloop van de vergadering vertel de de loco-burgemeester ons, dat het gemeentebestuur maatregelen beraamt, om aan de dan ontstaande toestand het hoofd te kunnen bieden. Over de aard dezer maatregelen wenste de heer Van Slingerland zich nog niet uit te laten. Kermis in onze stad Men schrijft ons: De kermisweek nadert weer met al haar vermaak en eigenaardige „char- men" en bekoorlijkheden. Niemand misschien zal nog aan de oorsprong denken! Van Dale's groot woordenboek der Nederlandse taal geeft alleen de gang bare betekenis van „jaarlijks volks feest" naast jaarmarkt, maar het etymo logisch (dat is afleidkundig) woorden boek wijst aan, dat „ker(k)mis" ver- jarings-„mis" der kerk ter plaatse was. Merkwaardig is het dus wel, dat zulk een plechtigheid (evenals trouwens de vasten door een fuif-vastenavond voor afgegaan zo ganselijk ontaardde in uitbarstingen van jolijt! maar het is een feit! Evenwel, wij willen geen „anti-ker mis"-inleiding geven, integendeel graag het geheel zien als een soort jo lige vacantie voor de jeugd (vooral in deze tijd!de jeugd, die graag eens uit de band springt, als het dan maar niet op verkeerde manier gaat, dus in bandelóósheid! Wij wilden echter wijzen op een openluchtsamenkomst, ook in die ker misdagen te Alkmaar: n.l. in de Stede lijke Muziektuin, -'oorbereid door de Afd. Alkmaar van de Zak-Bijbel Bond op Donderdag 28 August' 3 114 uur, vrij entrée, maar eigen boterhammen meebrengen! want stoffelijk voedsel zal wellicht niet voldoende aanwezig zijn! wel diverse dranken! Komt allen op, doet allen mee, Aan de Landdag van de Z.B.B. De Z.B.B. is de Zak-Bijbel Bond, die de eenvoudige, haast kinderlijke leef regel volgt, van de Bijbel (of althans het Nieli e Testamentje) steeds bij zich te dragen, en dagelijks daaruit te lezen. De leden vinden echter daarin hun kracht, vrede en vreugde, want het Woord Gods i- de bron dier drie grote gaven, waarnaar de wereld steeds loi pt te zoeken! Over dat middel en dat doel wordt dan die T,anddag gehandeld, door v«v- schillende sprekers, afgewisseld door gezang, ook 'n soort van kermisviering dus. Posthuum werd door de Tweede Ka mer van het Tribunaal behandeld de zaak tegen de op 21 November 1845 overleden Bergense wehrmachtsaan- nemer J. J. de Groot. Als bijzondere verdediger trad op de heer N. M. N. Sluyter eveneens uit Bergen. De Groot, die lid van de N.S.B. was, heeft belangrijke verdedigingswerken langs de Noordzeekust aangebracht en is later ook in België voor de vij and werkzaam geweest. Over het persoonlijk leven van de overledene werd verklaard, dat hij een zeer weelderig en overdadig le ven leidde: o.m. stond hij bekend als overmatig gebruiker van sterke drank. Hij is vrijwillig voor de vijand gaan werken, aldus meerdere verklaringen. Van Duitse dwang was geen sprake. De totale qmzet bedroeg 11/, milli- oen; de vermogensaanwas tot 1945 is f 184.000.—. De beheerder, mr. C. A. de Groot, was van mening, dat waarschijnlijk in Eelgië nog materiaal van de overlede ne te vinden was, doch het is moei lijk dit te achterhalen. De nalatenschap kan negatief wor den geacht, daar nog grote sommen aan de fiscus moeten - worden afge dragen. Van de weduwe De Groot, die mo menteel in een zenuwinrichting ver pleegd wordt, werd verklaard dat zij niet pro-Duits was en in geen opzicht buitensporig leefde. In deze zaak zal op 3 September a.s. uitspraak worden gedaan. Bemoeiziek en gevaarlijk Eveneens posthuum werd behandeld de zaak tegen' K. Slikker uit Schoorl, waarin als bijzonder vertegenwoordig ster optrad de weduwe van beschul digde. Slikker was in 1940 lid van de N.S.B. geworden, waarna hij voor de Duitsers wachtdiensten vervulde en cor vee-werkzaamheden verrichtte. De wachtdiensten vervulde hij in uniform en gewapend. Hij zou zich schuldig hebben gemaakt aan het ver jagen van Joden aan het strand en uit kampeerverblijven, terwijl hij het ook gewone kampeerders lastig maak te, door hen de kampeermessen af te nemen. Slikker was een gevaarlijk, bemoei ziek mens, hetgeen door zijn echtgeno te niet werd tegengesproken. Zij was DONDERDAG Harmonie Tbeater: De Wenteltrap, 1 uur; 11 laar Victoria Theater: Grote verwachtingen, 8 uur; M jaar. Cinema Americain. Sport staalt spieren, 8 uur; tot 14 laar onder gelelde. A. B. T-: Liefdesserenade, 8 uur; alle leef tijden. Gulden Vlies, 8 uur: Feestavond jubileum Deken Jacobs VRIJDAG Harmonie Theater: Muziek voor millïoe nen, 8 uur; tot 14 jaar onder geleide Victoria Theater: Hotel Casablanca, 8 uur; tot 14 jaar onder geleide. Cinema Americain: Tarzan in New York, 7 en 9,30 uur; tot 14 jaar onder geleide A. B. T.: Drakenklauwen, 8 uur; 18 jaar. het niet met zijn opvattingen eens en heeft hem dikwijls gewaarschuwd, echter zonder resultaat. De beheerder, C. Hoogvorst, zal nog een nader onderzoek moeten instellen naar een te verwachten erfenis en een privé-spaarbankboekje van de wed, Slikker, waarna op 3 September a.s. uitspraak zal worden gedaan. .Sociaal werkster" in verzet Helena F. V., de echtgenote van de Alkmaarder van de P., was enige tijd geleden door het Tribunaal een geld boete van f 500 opgelegd, waartegen zij in verzet was gegaan. Gistermorgen moest haar zaak dus opnieuw worden behandeld. De besch. was reeds in 1935 lid van de NSB en NSVO geworden en later deed zij sociaal werk, o.m. voor Win terhulp. Ze was lid gebleven tot Dolle Dinsdag, Omdat haar zoon was toegetreden bij de Waffen S. S. ontving zij extra levensmiddelen en brandstoffen. Op N. S. feestdagen stak zij de vlag uit en zij had in haar huis een portret van Mussert hangen. In de Septemberdagen van 1944 was zij tot de ontdekking gekomen, dat zij haar krachten voor een verkeerde zaak had gegegeven en bedankte als lid van de partij. In verband met een on duidelijkheid in de financiële toestand van besch. zal de zaak nog even wor den aangehouden. Droevig ongeval Gisterenmiddag omstreeks 4 uur was een echtpaar Groot, wonende aan het Zeglis, ter hoogte van de Heilooër- dijk in het G. N. Kanaal aan het vis sen. Terwijl de *ian verder hengelde ging de vrouw op enige afstand in het Kanaal een bad nemen. Het zoontje bevond zich bij de moeder, liep even later naar de vader terug om naar 't vissen te kijken en ging daarna Weer naar de moeder. Maar hij zag deze nergens meer. Hij ging dit aan vader vertellen, die onmiddellijk toesnelde, maar van de vrouw was niets meer te zien. Hij belde de politie op, die direct een onderzoek instelde en inderdaad werd de vrouw uit het water opge haald. Dr. Looyenga van de Gem. Gen. Dienst was direct ter plaatse. Het toe passen van kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten en dr. Looyenga kon slechts de dood van de 49-iarige mevrouw Groot constateren, Het slachtoffer is naar haar woning overgebracht. BONKAARTEN AFHALEN Degenen, wier familienaam '"gint met de letters O en P kunnen Vrijdag 22 Augustus hun bonkaarten 711 af halen aan 't uitreiklokaal Ridderstraat van 912 en van 24 uur. Bonkaart 709 en stamkaarten mee brengen. Zelfverzorgers uitsluitend op Zaterdag 23 Augustus van 911 uur. Belangrijk. Aan a.s. en jonge moe ders, die reeds in het bezit van een CE kaart zijn, zullen alle bonkaarten van de tot hun gezin behorende per sonen alsmede de extra bonkaart aan een apart loket worden verstrekt. SLUITINGSUUR CAFE'S E.D. EN KERMISINRICHTINÖEN Als sluitingsuur voor de café's, ker mis- en andere inrichtingen is vast gesteld: van Zaterdag 23 Augustus tot en met Vrijdag 29 Augustus, 1 uur des nachts; Zaterdag 30 Augustus en Zondag 31 Augustus, 2 uur des nachts. De openstelling der kermis is als volgt bepaald: de beide Zondagen te 20 uur; de beide Zaterdagen en de Woensdag te 14 uur; de overige kermisdagen te 16 uur. De Cadi-club weer open Gistermiddag werd de verjongde Ca di-club aan de Koorstraat officiéél heropend, na bijna een jaar ongebruikt te zijn geweest. Jtond dtie uur had zich een gezel schap genodigden in de benedenzaal verzameld, waaronder wij opmerkten de Overste van den Berge, garnizoens commandant tevens bataljonscomman dant van het Indisch instructie-batal- ion, diens plaatsvervanger de kapitein Van der Rest, de kapitein der genie de Ridder, eerstaanwezend ingenieur, de kapitein van Woerkom, de loco-bur gemeester G. van Slingerland, alsmede verschillende andere officieren. De kapitein van Woerkom hield 'n korte openingsrede, waarin hij erop wees, dat deze Cadi-club tot doel heeft de soldaten een tehuis te bezorgen waar ze ontspanning kunnen vinden na de dienst en voor weinig geld datgene kunnen kopen, dat ze nodig hebben. De winst, die de Cadi maakt, aldus sor., komt weer ten goede aan de sol daten zelf. Met de wens, dat deze club ertoe zal mogen bijdragen de soldaten „van de straat" te houden, verklaarde de kapitein van Woerkom de club voor geopend. De overste van den Berge toonde zich verheugd over de opening, niet alleen omdat er ook een eigen offi ciersclub aanwezig is, maar vooral, omdat hier jets geboden wordt, waar naar veel vraag bestaat, vooral wan neer aan het eind van de maand een 1290 man uit Hilvarenbeek in Schoorl gelegerd zullen worden. Nadat ook loco-burgemeester Van Slingerland waarderende woorden ogn de nieuwe Cadi-club had gewijd, maak te het gezelschap een rondgang door het gebouw, dat weer een keurig ver zorgde indruk maakt, met boven de to neelzaal, tevens dansvloer, en beneden de grote zaal met het gezellige inte rieur. Het Hawaiïan-ensemble „Romantiek en Rhythme" zorgde voor stemming, terwijl des avonds een cabaret-voorstel ling en een bal de kroon zetten op de geslaagde openingsdag. SLUIT OOK UW SCHUUR AF! Uit een niet afgesloten schuur staan de achter een woning aan de Lamo- raalstraat werd een rijwiel ontvreemd, terwijl van een andere fiets de ban den werden afgenomen. Afsluiten, ook van schuren, wordt dringend aanbevo len! HERWONNEN LEVENSKRACHT De op 15 Augustus j.l. gehouden speld jesdag ten bate van de R.K. Vereniging tot bestrijding der tuberculose „Herwon nen Levenskracht" heeft de somma van f 677,48 opgebracht. •Vragen van Vorrink Het Tweede Kamerlid Vorrink heeft de minister van oorlog schriftelijk het volgende gevraagd: Is het juist, dat ten behoeve van de ontruiming door het Vrouwen Hulp Korps (V. H. K.) van het kasteel Bouvigne het Indisch instruc tie bataljon (IIB), dat gelegerd was in het Julianakamp te Kijkduin, is overgeplaatst naar een kamp en een, voormalig rijksopvoedingsgesticht te Alkmaar? Is het juist, dat voor het ontruimen van het kasteel Bouvigne alsook voor het centraliseren van het V. H. K. meerdere legeringsmogelijkheden ter beschikking stonden, waaronder het kamp aan de Westerweg te Alkmaar, het voormalige rijksopvoedingsgesticht te Alkmaar, alsmede de Weeshuiska zerne te Naarden? Is het juist, dat het Julianakamp te Kijkduin beschikt over een outillage, o.a. een gTote gymnastiekzaal en een tot Indisch museum ingerichte local i- teit, die het kamp uitermate geschikt maakte voor de oefenings- en opvoe dingstaak van het I. I. B., terwijl deze outillage van geen enkel nut is voor het V. H.' K. en dit bovendien naar zijn omvang in een kleinere legerings ruimte onder dak zou kunnen worden gebracht? Moet door het overbrengen van het L I. B. naar twee inrichtingen in Alk maar niet worden gevreesd, dat het onderwijs van de troep door deze de» centralisatie nadelig zal worden bein- vloed? Is de minster bereid mede te delen, welke ogenblikkelijke kosten met de ze verhuizing van het I. I. B. zijn ge moeid en tevens welke blijvende extra kosten voortvloeien uit de toekenning van verblijfstoelagen en uit inkwar- tieringskosten van het personeel, dat in den Haag woonachtig is en nu in Alkmaar werkzaam wordt gesteld? met en zonder bon PAYGLOP - ALKMAAR - TEL. 3892 Bekendmaking: De commissaris van-politie der ge meente Alkmaar maakt bekend, dal tijdens de kermis van 23 tot en met 11 Augustus 1947 slechts voor een be perkt aantal straatorgels (uitsluitend boekorgels) of straatmuzikanten (min stens bestaande uit vier spelende per sonen) vergunning zal worden ver leend. Kunstenmakers, acrobaten, straatzan gers, boeienkoningen, degenslikkers, personen, die misvormde ledematen te kijk stellen, dierenvertoningen enz. worden beslist niet op de openbare weg toegelaten. Voorts wordt geen vergunning verleend tijdens de kermis op kermisterreinen aan venters in pa ling, galanterieën, worstjes, koek, nou gat, kinderspeelgoed enz. Het standwerken met een of ander verkoopsartikel is ten strengste ver boden. HET VERRICHTEN VAN GEVAAR LIJKE KUNSTVERRICHTINGEN BOOR JEUGDIGE PERSONEN De aandacht wordt gevestigd op de bepaling in de Arbeidswet 1919 betref fende jeugdige personen, welke luidt: „Een jeugdig persoon mag geen ar beid verrichten, bestaande in ge vaarlijke kunstverrichtingen en in het deelnemen aan kunstverrichtin gen, voor zover dit gevaar ople vert. (De wet verstaat onder jeugdige personen, zowel jongens als meisjes beneden de leeftijd van 18 jaar). BEZOEK VAV JEUGDIGE PER SONEN AAN DAN SIN I lUxim l:\GEN (Van onze speciale verslaggever.) Men heeft kunnen lezen, dat deze zomer de warmste en zonnigste is ge worden van de laatste honderd jaar en de zomer van 1911, die op zichzelf reeds een grote faam bezat, nog heeft geslagen. Wij schreven reeds, dat weinig vacanties wel als niet geslaagd zullen worden beschouwd, wij weten, dat alles wat met vreemdelingenverkeer, etc. verband houdt fantastisch goede zaken maakt. De pootaardappeloogst kwam binnen. De graanoogst loopt goed. Dat alles stemt tot verblijden. Maar zo langzamerhand worden er ook andere klanken vernomen. De voortdurende hitte duurt te lang, de zonnestralen verzengen en verbranden, de bodem droogt uit en wordt zo hard als een kei. Exploitanten van dansinrichtingen wordt gewezen op het verbod van toelating van jeugdige personen be neden de leeftijd van 18 jaar in hun inrichtingen; de politie zal streng vetpositie. De winteraardappelen voor- toezien op de naleving van dit ver-1 namelijk de Bevelanders dragen wel 1 bod. 1 voldoende, maar blijven te klein. De Overal in den lande klinken de klachten. In de Zeeuwse wateren is 't oesterbroed aangetast door de beruch te schelpziekte, die zich door de lang durige warmte gunstig kan ontwikke len. Het jonge broed is reeds niet meer te redden -en een belangrijke de- viezenbron gaat op deze wijze voor ons land vealorcn. Uit het land van Rijn en Gouwe be reiken ons berichten over een zich sterk uitbreidende vliegenplaag. De koeien worden voortdurend door grote troepen vliegen lastig gevallen en zijn niet meer in staat ze te verdrijven. Sommige koeien lopen door de vliegen een oogvliesontsteking op, die zelfs tij delijke blindheid veroorzaakt. Het i wrijven van de beesten met petroleum schijnt overigens wel een afdoend mid del. IN NOORD-HOLLAND Wij hebben in verschillende plaatsen van onze provincie eens ons licht opge stoken. KENNEMERLAND meldt: Be houdens een enkele uitzondering kan er op de zandgronden sinds zes zeven weken niets meer geplant worden. Dit zal straks een grote schaarste aan groenten teweeg brengen. De snij-, spercie- en pronkbonen gaan dood, de nog aanwezige bloesem verbrandt. De vroege aardappelen waren en zijn goed, zowel wat kwaliteit als op brengst betreft. Door de hardheid van de grond kan er echter geen koolzaad gezaaid worden. Het komt eenvoudig niet op. Dus minder plantaardige vet ten en een verslechtering van onze tarwe is over het geheel genomen ook minder. In WEST-FRIESLAND heeft het fruit van de langdurige warmte veel voordeel gehad, al had ook de koude hier een positieve invloed (ver nietiging insectenbroed)Rode bessen, pruimen en perziken kwamen gemid deld veertien dagen vroeger aan de veiling. De aanvoer was ook groter dan in andere jaren. De droogte werkt nu wel de sterkere ontwikeling van scha delijk gedierte in de hand, zodat straks wel een vermindering in kwaliteit kan worden tegemoet gezien. Over het algemeen zijn dus de lich te zandgronden er het slechts aan toe. TE X E L b.v. zal dit ook in sterke ma te ondervinden. De grasgroei wordt ernstig belemmerd, zodat er weinig kans bestaat op het verkrijgen van n hooi of kuilgras en daarop was juist gehoopt omdat de hooioogst zelf in N. Holland ook niet in alle opzichten ge slaagd is. De opbrengst in de voorma ken aan de polders bij Assendelft, Uit- lige geïnundeerde gebieden (we den geest, de Beemster en bij Amsterdam) liet zeer veel te wensen over. GEBREK AAN VEEVOEDER. Het gebrek aan veevoeder wordt nu reeds merkbaar bij de melkgift. Aan de andefe kant wordt de afzet vee bespoedigd en moet men meer dieren afslachten dan gewenst is. Vandaar ook het extra vleesrantsoen. Door dit alles zullen de prijzen van de ruwvoedermiddelen oplopen en zal Ivt opstallen van vee zeer veel gaan kosten. De veeboeren zullen wijs handelen, wanneer z|j vooruit berekenen over hoeveel voeder zij kunnen beschikken voor de komende winter teneinde niet meer vee op te Oudorp. stallen dan redelijk mogelijk wordt geacht. Gelukkig staan de bieten er goed voor. De klei- en zavelgronden zoals b.v, de WIERINGERMEERPOL- D E R hebben meer weerstand (grotere capillaire werking) en de gewassen staan er daar goed voor. De graanoogst loopt best al zal dte totale opbrengst in gewicht iets minder zijn daar door de vroegere rijpheid de korrel fijner is ge worden. Er kan dag in dag uit worden geoogst en gedorst. De stopp slgewassen zullen wel nadeel ondervinden. In deLANGEDIJK en bij ST.- PANCRAS vooral staat de zc-ner- kool er prima voor. In tegenstelling tot andere berichten heeft de kool goed gezet, maar er zijn geen afzetgebieden. De export staat stil en daar ligt dan ook hier de grote handicap. Het bin nenland neemt voor dagelijkse con sumptie weinig af ook al rmdat men met dit warme weer nu eenmaal geen kool eet. Het gaat naar de drogerijen en naar de mestvaalt. EXPORT NAAR DUITSLAND NOODZAAK. Export naar Duitsland is nodig, wil de grote tuinbouw niet ten gronde gaan. Niet alleen in de koolstreek, maar uit het gebied bij Roermond en Venio, dat vroeger ook grotendeels voor de export (Ruhrgebiedteelde, bereiken ons voortdurend berich ten over het doordraaien van groen ten. In Juli was het de sla, nu weer werden er niet minder dan 300.000 kg spekbonen doorgedraaid Dat kan niet voortduren... Als we dit alles constateren wordt 't duidelijk, dat het van het grootste be lang is, dat er spoedig een verandering in de weersgesteldheid gaat optreden en er neerslag komt. De opbouw van de gehele agrarische bedrijfstak in ons land wordt door de droogte bedreigd. Elke dag langer droogte betekent weer meer afhankelijkheid van de invoer en groeiende moeilijkheden op het ge bied van de binnenlandse voedselvoor ziening. Regenwanneer? BURGERLIJKE STAND. Geboren: Veronica Clasina, d. v. Willem Dudink en Stijntje Smit; Elisa beth Clasina Laetitia, d. v. Nicolaas Kuiper en Elisabeth Klasina Koning; Hendrika Engelina, d. v. Engel Bijpost en Hendrika Houtenbos; Anna Maria, d. v. Jacob Groot en Anna Maria Schro der. Gehuwd: Wilhelm Voormans en Anna van Zwanenburg; Dirk Groen en Debora de Boer. Schoorl BURGERLIJKE STAND Geboren; Dieuwertje J, dochter van P Vriesman en H Beetsma. Elisabeth Tr, dochter van J Besse en E W van Eeten. Hendricus J J, zoon van J H Polle en M Fraat Marianne, dochter van A Bogtman en E A Koning Cor nells A M, zoon van W Polle en C A Llgthart. Geertruida A W ,M, dochter van P van Assem en C Roozendaal. Ondertrouwd Pleter Kootstra en Anna Koning. Getrouwd: C Mooij en C Ploeger H Nieboer en L C van den Berg. y Groninger scharen rijke lamilie in Bergen. Onderlinge tenniswedstrijden De Tennissport telt hier heel wat be oefenaars. Naast de in Maart j.l. opge richte B T C zijn er nog verschillende kleinere naamloze clubs. De directie van het tennispark „De Molenkrocht" heeft g'emeend, behalve aan de sterkere spelers cok aan de kleinere sterren gelegenheid te moeten bieden en organiseert daartoe op Zaterdag, Zondag en Maandag (30 en 31 Aug. en 1 Sept.) een onderlinge wed strijd, waarvoor alleen spelers uit de C- klassê mogen inschrijven. Om te voor kernen, da't hij of zij dadelijk in de eer- si e ronde van de baan geveegd wordt, zullen de sterkeren bij de loting worden geplaatst, terwijl de zwakkeren zoveel mogelijk tegen gelijkwaardige tegenstan ders zullen uitkomen. Egmond aan Zee, Het dorp in opschudding De hele badplaats was Dinsdag in opschudding door de vermissing van een 5-jarig jongetje, dat met zijn ouders in de Westerkim logeerde. Hij was met zijn ouders naar het strand gegaan en genoot er, onbewust van de onrust, die hij veroorzaakte door rustig langs het strand te slenteren. Omstreeks 2 uur misten zijn ouders hem en toen zij hem na lang zoeken niet ontdekten, waarschuwden zij in grote ongerustheid de reddingsbrigade. Als altijd paraat, trokken de leden der brigade er direct op' uit. informeerden en zochten naar alle kanten, maar von den van het vermiste ventje geen spoor. Men kan zich de ongerustheid der ouders indenken, toen tegen etenstijd het strand leeg liep en nog steeds geen spoor gevonden was, terwijl het jon getje alleen in een badDakje gekleed was. Tegen de avond lieten zij zijn signalement omroepen, maar ook dat had geen resultaat. Totdat-eindelijk om 9 uur 's avonds het verheugende be richt uit Bergen aan Zee kwam, dat de kleine daar was komen aanwandelen. Een over-gelukkig ouderpaar nam hem in ontvangst! DE COLORADOKEVER AAN HET STRAND. Op het Egmondse strand zijn enkele coloradokevers gevangen. De planten- ziektekundige dienst heeft dit officieel vastgesteld. Dit moge nog eens een aan sporing zijn, dat ieder zijn aardappels bespuit. Het bestaan van deze kever in onze omgeving blijkt geen fantasie te zijn! Marktberichten LANGENDIJKER GROENTENCENTRALE 24000 kg aardappelen grove Schotten 6.709.10; eerstelingen 8.20; blauwe eigenheimers 8.40—8.70; drielingen 4.70; kriel 4.80—5; 134000 kg rode kool 3.907.20; 17000 kg gele kool 610.80; 22000 kg witte kool 4—7.40; 8000 kg slabonen 9—49; 4500 kg uien 10.90— 17; 500 kg tomaten A 20.80—20.90; to maten B 19.10—19.40. NOORDERMARKTBOND, 21 Aug. 30 000 kg witte kool 3,00—7,10; 24,000 kg rode kool 3,90—8.90; 4300 kg gele kool 6.40 —9,70; 4700 kg bieten I 3,20—3,40 en II 8.00: 2600 kg uien 11.90—14.00, drieling 8,50 —9,20 en nep 18,00: 37,000 kg slaboner. 2049; 70 000 kg aardappelen: Eerstelingen 0.30—8,80, grove 9,70—10. Eigenheimers 7,10 8,10, blauwe Eigenheimers 8,309, IJs- selster 7,407,50, Bevelanders 7,10—7.70. Geelblom 7,40. Br vmm «-• een zo— der, jat* sloten «*.'«- Poter ttofeÖM», Amrika te beproeven. Koert stierf enkele ja Duitsland, ongetand deren. Deze geschiedenis, tweehonderd jaar geli werd twaalf jaar gei weer aetnieél, doordat Amerika kwam. «hut de gen van Peter gezocht de nazaten van broer millioen dollar hadde waarvoor geen erfgena was, aldus het Gronin "Wat toch was er gei* Peter na enkele jaren terugkeerde, even arm Amerika was vertrol Christiaan een rijke vrouw. Eb terwijl de Europa «ie stamvader veilde kermisreizagerst welke nu eens zijn tenttei dan weer in Nederland het huwelijk van de kinderloos. Toen Chn zoals de familienaam lm tijdelijke met het eeuw de, Het hij zgn gehele aan een aangenomen ling. Henriëtte. Dit m sen getrouwd met de ret. Sedert «Ie dood lieden, die geen Jonde er een bedrag van 17 op de erfgenamen te Duizenden avontuurlij achtige Amerikanen buit, maar onder hen Schafer. Na jarenlang ken door Amerikaanse dekte men ten slotte, van Christiaan omstree Europa was teruggekeei was, nu twaalf jaar de-land bekend gewordt stammelingen van Peter lijke millioenen konden honderden candidaten san, waaronder vele Het bleek al ras, fer, die het beroep die reeds sedert 160' bereisden, weer had één zoon had gehad tiaan. Ook deze Chris één zoon gehad hebl vader werd van neg len trouwden met of reizigers. Deze negc voorzover ze nog lc of acht kruisjes tel wonen met hun kin achterkleinkinderen warden, .Winschoten Met één van de ter-kleindochters van hadden we dezer dage; derhoud in de Nieuws gen. Ze is getrouwd maar eerlijke Groningei Zijn vader was schar hetzelfde werden zij zusters bleven ook vak ontrouw, want met metaalbewerkers Nijstadbewoner wel kar door de dorpen, hij zijn veertiendaagse Groninger straten. NEGEN KINDEI HET De Franse regel ogenblik een pl: doel heeft Frant zondste mensensc te bevolken". De opstellen van dit stige vermindering huwelijken en gebo oorlog. Vooral het huwel stimuleerd. Is de vreemdeling, dan aantonen dat het ongewenst is. Boven: nen die willen trou medisch onderzoek grond waarvan de aan- of afraadt Op het stadhuis naar van de burger] hij het trouwboek toespraak Van een hij het belang naar voren brei boekje is plaats 9 kinderen. Hij „Ik hoop het een nieuw boeKy als dit vol is". Overal wordt de publiek op kinderei de meeste plaatsen men lezen: „Geres staande moeders". Deze zomer bren; deren hun vacantie de vroegere SS tineszone van voor de Jeugd, dat het volgende deren hun vacantie len doorbrengen, sport van de jeug antwoordelijk zijn

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2