t MONICA Erienis van millioen dollar wacht op verdeling DE P AMPUS-PIRAAT door j. d, van exter De aanval op St. Nazaire's grootste droogdok'' Verloofd. 2* eh Instructie [e Alkmaar Frankrijk wenst meer babies Een kerkelijke stalknecht =:DAMRUBRIEK m wm §11 wrn wm Nadelige mode Voorzichtig met vuur in de duinen Wij luisteren naar De jeugd smeedt hechte banden tussen België en Nederland Bergen, enniswedstrijden telt hier heel wat be in Maart j.l. opge- er nog verschillende clubs. De directie van Molenkrocht" heeft aan de sterkere spelers sterren gelegenheid en organiseert daartoe en Maandag (30 en een onderlinge wed- lleen spelers uit de C- Om te voor zij dadelijk in de eer- baan geveegd wordt, bij de loting worden de zwakkeren zoveel lijkwaardige tegenstan- Oudorp. IJKE STAND. ronica Clasina, d. v. Stijntje Smit; Elisa- itia, d. v. Nicolaas eth Klasina Koning; a, d. v. Engel Bijpost tenbos; Anna Maria, en Anna Maria Schrö- lhelm Voormans en ïburg; Dirk Groen en gmond aan Zee. n opschudding ats was Dinsdag in de vermissing van e, dat met zijn ouders ogeerde. jn ouders naar het genoot er, onbewust hij veroorzaakte door strand te slenteren, misten zijn ouders ïem na lang zoeken aarschuwden zij in 1 de reddingsbrigade, trokken de leden der op' uit. informeerden le kanten, maar von- ste ventje geen spoor, e ongerustheid der toen tegen etenstijd P en nog steeds geen 'as, terwijl het jon- n badpakje gekleed ond lieten zij zijn ?pen, maar ook dat Totdat-eindelijk om ;t verheugende be an Zee kwam, dat de :omen aanwandelen, ouderpaar nam hem ïadokever t strand. ;e strand zijn enkele angen. De planten- ist heeft dit officieel ge nog eens een apn- :der zijn aardappels in van deze kever in jkt geen fantasie te erichfen ndijker icentrale telen grove Schotten gen 8.20; blauwe 18.70; drielingen 134000 kg rode kool gele kool 6—10.80; >1 4—7.40; 8000 kg >00 kg uien 10.90— A 20.80—20.90; to- s0. PBOND, 21 Aug. - 'I 3,00—7.10; 24,000 kg 1300 kg gele kool 6.40 en I 3.20—3,40 en Ir .90—14,00, drieling 8,50 37,000 kg slaboner, lappelen: Eerstelingen ■10. Eigenheimers 7,io ïheimers 8,30—9, I.rs- tvelanders 7,10—7.70. •en van Vorrink amerlid Vorrink heeft tn oorlog schriftelijk gevraagd: !at len behoeve van door het Vrouwen (V. H. K.) van het ie het Indisch instruc- IB), dat gelegerd was kamp te Kijkduin, is aar een kamp en een, sopvoedingsgestlohl te it voor het ontruimen Bouvigne alsook voor van het V. H. K. igsmogelijkheden ter den, waaronder het ?sterweg te Alkmaar, rijksopvoedingsgesticht nede de Weeshuiska- a? it het Julianakamp te :t over een outillage, ymnastiekzaal en een ;um ingerichte locali- ap uitermate geschikt oefenings- en opvoe- t I. I. B., terwijl deze en enkel nut is voor dit bovendien naar en kleinere legerings- c zou kunnen worden overbrengen van het 5 inrichtingen in Alk- ïn gevreesd, dat het troep door deze de. slig zal worden bein- aereid mede te delen, ilijke kosten met de- a het I. I. B. zijn ge- welke blijvende extra en uit de toekenning 'gen en uit inkwar- n het personeel, dat machtig is en nu in am wordt gesteld? Groninger scharenrlqper had rijke iamilie in Amerika Er eens een vader, die drie 2om bui. Hj toefde lang geleden z'B zHorvead bestaan van kermis- reiüger. Teen de vader en de moe der, jong avg. gestorven waren, be sloten twee der wezen, de broers F eter en Cfcrisliaae, bnn geluk in Amrika te beproeven. De derde zoon Koert stierf enkele jaren nadien in Duitsland, ongehuwd ee zonder kin deren. Deze geschiedenis, die zich bijna tweehonderd jaar geleden afspeelde, werd twaalf jaar geiteden plotseling weer aetaeel, doordat er bericht uit Amerika kwam, dat de afstammelin- gen van Peter gezocht werden, daar de nazaten van broer Christiaan 18 millioen dollar hadden nagelaten, waarvoor geen erfgenaam aanwezig was, aldus het Groninger Dagblad. Wat toch was er gebeurd? Terwijl Peter na enkele jaren naar Europa terugkeerde, eren arm ais hij naar Amerika was vertrokken, huwde Christtaan een rijke Amerikaanse vrouw. En terwijl de arme Peter in Europa de stamvader van een zwer vende kerunisreizagersfamiilie werd, welke nu eens zijn tenten in Duitsland, dan weer in Nederland, opsloeg, bleef het huwelijk van de rijke Christiaan kinderloos. Toen Christiaan Schafer, zoals de familienaam luidt, in 1808 het tijdelijke met 'het eeuwige verwissel de, liet hf zijn gehele vermogen na aan een aangenomen kind, de vonde ling. Henriëtte. Dit meisje was intus sen getrouwd met de Amerikaan Gar ret. Sedert de dood van beide echte lieden, die geen kinderen hadden, lag er een bedrag van 17 millioen dollar op de erfgenamen te wachten. Duizenden avontuurlijke en leugen achtige Amerikanen dongen naar de buit, maar onder hen was er niet één Schafer. Na jarenlang naarstig zoe ken door Amerikaanse juristen ont dekte men ten slotte, dat er een broer van Christiaan omstreeks 1785 naar Europa was teruggekeerd. Nauwelijks was, nu twaalf jaar geleden, In Ne- de- iand bekend geworden, dat de af stammelingen van Peter Schafer ette lijke millioenen konden opstrijken, of honderden candidaten meldden zich aan, waaronder vele Duitsers. Het bleek al ras, dat Peter Schil fer, die het beroep der voorvaderen, die reeds sedert 1600 de kermissen bereisden, weer had opgevat, slechts één zoon had gehad, genaamd Chris tiaan. Ook deze Christiaan zou slechts één zoon gehad hebben, die weer de vader werd van negen kinderen. Al len trouwden met of werden kermis reizigers. Deze negen kinderen, die voorzover ze nog leven, thans zeven of acht kruisjes tellen, woonden of wonen met hun kinderen, klein- en achterkleinkinderen in Zwolle, Leeu warden, .Winschoten en Groningen. Met één van de achter-achter-ach ter-kleindochters van de oude Peter hadden we dezer dagen een kort on derhoud in de Nieuwstad te Gronin gen. Ze is getrouwd met een arme, maar eerlijke Groninger scharenslijper. Zijn vader was scharenslijper en hetzelfde werden zijn vier broers. De zusters bleven ook niet helemaal het vak ontrouw, want ze huwden allen met metaalbewerkers. Vroeger trok de Nijstadbewoner wel met vrouw en kar door de dorpen, maar thans loopt hij zijn veertiendaagse route door de Groninger straten. Zijn vrouw zou het NEGEN KINDEREN PER GEZIN HET IDEAAL De Franse regering voert op het ogenblik een plan uit, dat ten doel heeft Frankrijk met de „ge zondste mensensoort van Europa te bevolken". De aanleiding tot het opstellen van dit plan was de ern stige vermindering van het aantal huwelijken en geboorten tijdens de oorlog. Vooral het huwelijk wordt zeer ge stimuleerd. Is de ene partner een vreemdeling, dan moet men unnen aantonen dat het huwelijk politiek niet ongewenst is. Bovendien moeten dege nen die willen trouwen zich aan een medisch onderzoek onderwerpen, op grond waarvan de arts het huwelijk aan- of afraadt Op het stadhuis houdt de ambte naar van de burgerlijke stand, alvorens hij het trouwboekje overhandigt, 'n toespraak Van een half uur, waarin hij het belang van een groot gezin naar voren brengt. In het trouw boekje is plaats voor de namen van 9 kinderen. Hij voegt er dan aan toe: „Ik hoop het genoegen te hebben u een nieuw .boekje te Overhandigen als dit vol is". Overal wordt de aandacht van het publiek op kinderen gevestigd. Boven de meeste plaatsen van de metro kan men lezen: „Gereserveerd voor aan staande moeders". Deze zomer brengen duizenden kin deren hun vacantie door in chalets van de vroegere SS in de Franse bezet tingszone van Duitsland. De minister voor de Jeugd, Bourdan, heeft gezegd, dat het volgende jaar een millioen kin deren hun vacantie op staatskosten zul len doorbrengen. „Voor gezondheid en sport van de jeugd moet de staat ver antwoordelijk zijn". liefst weer gaan zwerven, maar de man is lichamelijk niet meer tegen 't harde zwerversbestaan opgewassen. „AU de erfenis hebt, koopt u natuurlijk een salonwagen en gaat weer zwerven," vroegen we. Maar het schsrensISpersgezin bleek de Groninger nuchterheid niet te heb ben verloren en maakte zich geen illusies. We hebben meer aan één dollar in de hand, dan honderddui zend in de lucht, is hun parool. En dus blijven ze hun eenvoudig be staan voortleven. Geen luxe of over daad is er te vinden in hun woning en slechts zeer zelden gaan ze bij Harme Pappie in de Nijstad een glaasje bier drinken. Maar helemaal zonder verwachtin gen zijn ze toch niet. En wat een won der! Een advokatenkantoor in Zwolle heeft een oom, nog na de bevrijding, 10.000 gulden voor zijn kans op een aandeel in de erfenis geboden! Mocht toch nog een hoop centen hun in de schoot vallen, dan zullen ze inderdaad met een salonwagen door Nederland trekken en de rest van hun geld in 'n safe zaak in de stad beleggen. Maar voorlopig trekt de man nog met de scharesliep langs de stadse straten, in de hoop, dat zoveel mogelijk Gro ninger huisvrouwen hem messen en scharen ter slijping aanbieden. En zijn naam moet vooral niet in de krant, want dan gaan alle Groningers hem met de vinger nawijzen en zeggen: „Kiek die scheeresliep ies, die hêt 'n miljoen dollar, moar gain senten." Ze rekenen op niks, ze moeten het eerst in de hand hebben. En zo doen alle neven en nichten, die nu als eigenaar van grote en kleine spullen op de ker missen van Noord-Nederland staan. Mogen ze spoedig de dollars in han den hebben. Dat het dan feest op de Nijstad, de Groninger Jordaan, zal zijn, zal wel niemand betwijfelen. De kerkeraad der Geref. Kerk van Ruinerwold-Koekange heeft be sloten teneinde „het paardenge- druis onder de eredienst zoveel mogelijk te voorkomen" terug te karen tot een oude instelling, n.l. het benoemen van een kerkelijk stalknecht. Deze 'zal het toezicht hebben op de paarden van hen, die met paard en wagen ter kerke komen. De kerkeraad zal deze functionnaris, die geen fooien aan nemen mag, daarvoor honoreren. don v right R.D.P Een oorlogsherinnering door JORO Qeen onzer, Nederlandse opvarenden van H.M. „Campbeltown", kon vermoedden toen wq 15 November 1941 te Liverpool deze bodem verlie ten, nog eens iets van het schip te horen. Op bovenvermelde datum ging H.M. „Campbeltown" terug naar de Engel se marine, maar niet, zoals wjj dach ten, om wegens hoge leeftjrjd bij het oudroest geborgen te worden. Nadat alle overtollige dingen van boord ge bracht waren, werd de boeg, het aan- varingsehot en de voorpiek, zeer ver sterkt, waarna men jn het voorschip ongeveer vijf ton explosieve lading aanbracht. Het schip werd met een zeer klein aantal uitgelezen vrijwilli gers bemand, hetwelk bewees, dat het een zeer bijzondere opdracht te ver vullen zou krijgen en de 27ste Maart stak men in zee. Aan boord bevonden zich buiten de bemanning, een aantal z.g. Commandotroepen, soldaten, die men het vechten in de perfectie had geleerd. Vier motortorpedoboten bege leidden de „Campbeltown" en toen de Commandant die avond alle opvaren den bij elkaar riep en hen vertelde, dat het «doel van hun gevaarvolle onderneming was het kolossale Nor- mandiëdok te St. Nazaire te vernie tigen, ging er een hoera op. Het Normandië-dok, zo genoemd naar het Franse schip van die naam,' Om op het riviertje De Linge in de Betuwe de scheepvaart te bevorderen en de watei afvlocing beter te laten verlopen, werd elk jaar het riviertje ontdaan van alle waterplanten met behulp van een doodgewone zeis. Thans heeft men hiervoor echter een nieuwe machine vervaardigt, die alle water planten tot aan de bodem afsnijd. Men zou het een waterplanlenmaai- machine kunnen noemen. en waarvoor het gebouwd was, was het enige dok buiten Duitsland, wakr de „Tirpitz" zou hebben kunnen dok ken. Daarom had de Engelse regering besloten dit dok,' het koste wat het koste, te vernielen. De Commandotroepen en de M.T.B.'s hadden opdracht machines en pomp- installaties' aan de wal op te blazen en bovendien zouden de M.T.B.'s trachten de bemanning weer aan boord te nemen. Ten 0.15 uur van de 28ste Maart bevonden zij zich aan de mond wan de Loire, stomende met ge ringe snelheid om niet te vlug de aan dacht van de vijandelijke kustbatterij tot zich te trekken. De R.A.F. voerde gedurende een uur een hevig luchtbombardement uit boven de haveninstallaties, hetwelk als een afleidingsmanoeuvre bedoeld was en schitterend gelukte. Door de explosies der bommen en het hels spektakel van het afweergeschut, werd het geronk der motoren door de Duitsers niet gehoord en in het duis ter van de nacht voer men allengs dichter naar de dokingang, die zich direct aan de rivier bevond. De Com mandant blikt op zijn horloge en dan worden de machines op volle kracht vooruit gezet. De M.T.B.'s volgen en dan voelt men een schok. De ver sterkte boeg heeft zonder veel moei te de torpedonetten, die de haven af sluiten, vanen gescheurd en met acht tien mijl's vaart stormt de „Campbel town" op haar doel af. Maar nu zijn de Duitsers ook wak ker geworden en eerst één, maar dan zes en meer zoeklichtstralenbundels worden op haar gericht. Een hagel van granatep volgt, maar de snel voort jagende schepen vuren weinig of niet terug om hun juiste positie niet te verraden. Op de „Campbeltown" val len slachtoffers, maar wonder boven wonder wordt de brug niet getroffen en het schip jaagt voort. Nog enige tientallen meters en dan stormt de torpedojager het dok in. Een ontzet tende schok en gekraak wordt ge hoord, terwijl het schip tot aan de brug in de zware dokdeuren dringt. Het vuren heeft echter niet opgehou den en vlug wordt de lont der explo sieve lading met vertraagde werking ontstoken, waarna de bemanning de gewonden en doden in de motortorpe doboten overbrengt en de Commando troepen zich naar de wal begaven om hun opdracht uit te voeren. De Duitsers schijnen zo onthutst door deze onverwachte en stoutmoe dige daad,, dat de vernielingswerken van de dokinstallaties op zeer weinig tegenstand stuiten en in goede orde worden volbracht. Ook hebben de M.T.B.'s nog enige torpedo's met vertraagde werking in de deuren der andere dokken gejaagd waarna de terugreis wordt onder nomen. Even nog is er een hachelijk mo ment als ze buiten de rivier gekomen plotseling door vijf Duitse torpedo- boten worden aangevallen. Zij verde digen zich zo goed mogelijk, maar spoedig komt hulp opdagen. Twee Engelse torpedobootjagers schieten toe en nemen het gevecht over, waar na de Duitsers op de vlucht slaan. Enkele soldaten der achtergebleven Oplossing probleem 46. Stand: Zw. 10 sch. op: 1, 13, 18, 19, 20, 22, 23, 24, 32, 37. Wit 10 sch. op: 11, 26, 30, 31, 33, 35, 40, 42, 43, 48. Opl. 1. 11—7 (1x12), 2. 33—28 (22x33), 3. 43—38 (32x43), 4. 48x28 (23x32 erf 37x48), 5. 40—34 37x48 of 23x32), 6. 30—25 (48x30), 7. 25x23 (18x29), 8. 31— 27 (32x21), 9. 26x19 (24x13), 10. 35x33!! En nu nog even het volgende standje: Zw. 9 sch. op: 4, 10, 17, 18, 22, 27, 31, 35, 40. Wit 9 sch. op: 19, 24, 30, 33, 36, 38, 39, 42, 47. Wit speelt als volgt: 1. 39—34 (40x20), 2. 33—28 (35x13), 3. 28—23 (18x29), A 38—32 (27x38), 5. 36x9 (4x13), 6. 42x4!! Ter oplossing voor deze week: Probleem 47 van O. G. van Veen te Alkma*?. (Zie diagram) Zw. 9 sch. op: 7, 8, 9, 11, IS, 15, 20, 35, 37. Wit 10 sch. op: 18, 22, 23, 24, 29, 32, 39, 41, 43. 29, 32, 34, 39, 41, 43. Wit speelt en wint! Commandotroepen, die er niet in ge slaagd waren op tijd te embarqueren vertelden, na uit hun krijgsgevangen schap ontslagen te zijn, dat precies drie uur na het ontsteken der lading en terwijl vele hoge Duitse autoritei ten zich aan boord van de „Campbel town" bevonden om te beraadslagen hoe z|) het wrak uit het dok zouden verwijderen, het schip met een donde rende explosie uit elkaar vloog. Hier bij werd het dok zelf ernstig bescha digd, zodat het voor vele maanden on bruikbaar was. Later op de dag ex plodeerden de torpedo's, waardoor een nieuwe paniek ontstond. Het Nederlandse Belastingmu seum te Rotterdam, dat allerlei curiositeiten op het gebied van de smokkelhandel bewaart, is thans verrijkt met een paar moderne damesschoentjes. Deze schoentjes hebben een holle sleehak, waarin de draagster1 de viezen over de Belgische grens smokkelde. Waar moet het heen, als dit snufje mode wordt? Ondanks de vele dringende waar schuwingen zijn er nog altijd wande laars in de vrijgegeven duinen, die roe keloos omgaan met lucifers en rookma- teriaal. Dientengevolge' zijn reeds kilo meters fraai duinterrein in zwarte „verschroeide aarde" veranderd. De brandweer van Bloemendaal moest bij voorbeeld op een dag tweemaal uitruk ken om branden te blussen, langs de eeweg, waar het vuur gretig voedsel vindt in de droge duinbeplantingen. Met aandrang wordt het publiek, dat een wandeling in vrij duinterrein toch zeker naar waarde weet te schatten, gewezen op het gevaar, dat tweeledig is: ten eerste wordt de verwoesting van na tuurschoon geriskeerd en ten tweede loopt men de kans, dat duinterreinen voor het publiek wegens brandgevaar worden gesloten. FEUILLETON IS naar het engels VAN BERTA RUCK DOOR: J. JUK1SSEN 58. „Bedoel je, dat je een antipathie tegen me hebt?" „Ik ken je nauwelijks goed genoeg cm van sympathie of antipathie te spreken", zei ik koel, „en wat hebben wij daarenboven gemeen, zodat we kunnen verwachten, dat we het goed zouden kunnen vinden samen?" Ik wist, wat een hopeloze vraag dat was. „Wat heb je dan gemeen met Ik begreep, dat hij Sydney Vande- leur bedoelde, maar hij sprak die naam riet uit. maar vervolgde „bijvoor beeld, met een man als Montrésor? Je bent een en twintig en hij is vijftig, misschien zestig. Toch praat je met hem en je schijnt het goed met hem te kunnen vinden ook". „Natuurlijk", zei ik. De Baas zweeg. Het scheen een lange discussie te zullen worden. Ik ging op de tuin bank zitten een paar stappen van hem af en hij leunde tegen een lage tak van de bruine beuk. Ik draaide mij een beetje om, om naar de glimmende, witte torentjes van een tabaksplant te kijken, die achter de bank groeide en de geur op te snuiven. Wij hadden er inder tijd hele bedden van, en 's avonds kon je de geur door de hele tuin waarnemen.... „Majoor Montrésor heeft je immers zelf verteld, dat hii mijn hele familie gekend had", ging ik voort. „Hij kende al de plaatsen waar ik geweest ben, vóór ik alles wat mij dierbaar was, moest verlaten, om voor mijn onder houd te gaan zwoegen in die afschuwe lijke stad van jou". „Je spreekt, alsof de City mij toebe hoorde alsof ik er voor aansprake lijk was, dat je daar moest werken, als of ik de schuld had aan dat alles! Is dat rechtvaardig? Moet je voortgaan, dat aan mii te wijten? Stel je liever eens voor. Nancy, dat ie mij niet daar het eerst ontmoet had." Voor de eerste maal noemde hij mij onwillekeurig en heel gewoon bij mijn naam. „Denk je niet", ging hij voort, „dat we het dan samen vrij goed hadden kunnen vinden?" ...Here kan ik dat weten?" zei ik. Ik voelde nog niets voor zijn voorstel. „Tracht je eens voor te stellen", hield hij vol, „dat ik je in je eigen huis ont moet had, net als die hoe heet hij oo weer De naam Vandeleur zweefde weer tussen ons net als de vleermuis. „Net als Montrésor. Stel je voor, dat je nooit op de N. O. was geweest er nooit zelfs van gehoord had, dan zou er in plaats van al dat gekibbel en al dat geplaag „Mijn enige toevlucht", dacht Ik, en die wil hij mij ontnemen". „zeker en vast tussen ons iets ge weest kunnen zijn, dat op vriendschap leek". „Ik weet het niet", zei ik koppig. Hij veranderde even van plaats. Ik kon zijn gezicht niet onderschei den. „Maar ik weet het wel. Ik weet, dat je dat je Hij wachte even. „Nu?" zei ik, niet erg op mijn gemak. Wat kan ik?" „Je zou heel geschikt tegen me kun nen zijn, als je wou". Ik ben er van overtuigd, dat hij be doeld had, heel iets anders te zeggen, maar dat het hem uit de mond was ge vallen. Het zou veel natuurlijker voor hem geweest zijn, om nog een uur lang door te gaan met argumenteren. Hij weet niet, dat een vrouw veel ge voeliger is voor de geringste waarde ring dan voor een logisch argument. „Heel geschikt!" Hij vond mij daar dus toe in staat. Ik was blij, dat het zo donker was onder de beuk, want ik wilde niet, dat hij zien zou, dat zijn woorden enig ef fect gehad hadden, en ik van verbazing bloosde. Ik wilde niet aarzelen, maar ik wist niet zo gauw, wat ik zeggen moest. Ik was blij, dat hij een eindje van mij afstond.,.. Daar kwam hij opeens naast mij zit ten. „Wel?" vroeg hij vol verwachting. „H'm heel goed", hoorde ik mij rnet een zucht zeggen. „Je bedoelt dus, dat je wilt?" en Jlij voegde er haastig aan toe: „Er is dus vrede tussen ons?" „Ja" Het kwam er niet zo heel vol mondig uit. „En in plaats van officieel verloofd", hij lachte even, „zullen we dus nu vrienden zijn echte kameraden?" „Zoals je wilt," ik zuchtte weer. „Je hebt promotie gemaakt", zei ik daarop, ik wilde niet al te beleefd zijn. „Nancy, ik weet dat er heel wat aan mij mankeert", zei hij openhartig. „Jë moet wel denken, dat ik een ellendig humeur heb." „Nu," zei ik, „je schopte Cariad flink, is 't niet?" „Hij verdient het. Hij is ontzettend bedorven. Moeder bederft iedereen...." „En je hebt Theo aan 't schreien ge maakt". „Dat zal haar goed gedaan hebben." „Dat deed het niet. Ze was vandaag weer éven erg". Worat vervolgd. De ronde van Zwitserland is ver reden. Hier ziet men de winnaar Diggelman links, terwijl hy het dorpje Vaduz doorrydt. De inwo- Mers vuren de wielrenners terdege aan. Vrydag 22 Augustus 1947 Hilversum I. 301 m geeft nieuws om 7, 8, 1, 7, 8, 10.30 uur. KRO: 7.45 Fan tasie van Chopin; 8.15 Pluk de dag; 9. Symphonieconcert; 10.15 Uit het Boek der Boeken; 10.40 Scala koor; 11.De Zonnebloem; 11.35 Als de ziele luistert; 11.45 Populair orgelspel; 12.33 Har monieconcert; 1.50 Van man tot man; 2.20 Klein Duimpje; 4.30 Solistenparade; 5.15 Ettens mannenkoor; 6.Fantasia; 7.15 Liederen van Faure; 7.40 Victor Sylvester en zijn orkest; 8.20 Kurhaus- concert; 9.20 Wapens in een klooster, hoorspel; 10.50 Dansmuziek; 11.30 Pot pourri-potpourri. Hilversum II, 415 m geeft nieuws om 7, 8, 1, 6, 8, 11 uur. VARA; 7.30 Mu ziek bij het ontbijt; 8.18 Opera-pro gramma; 9.35 gr.pl. VPRO: 10.— Morgenwijding. VARA: 10.20 De Re genboog; 10.45 Sopraan en piano; 11.15 Een bosje van dit; 11.30 Lichte orkest klanken; AVRO: 12.— Spaanse en Zuidamerikaanse klanken; 1.15 Zigeu nerorkest; 1.45 Zwitserse koren; 2.20 Kerkorgeiconcert; 3.20 Debussy-herden- king. VARA: 4.30 Tussen twaalf en zestien; 5.00 Reisimpressies; 6.20 Old Friends. VPRO: 7.30 Cursus; 8.05 Le miror de Jésus; 8.30 Wij voeren om de Zuid. VARA: 9.00 Men vraagt...; 9.45 Streekuitzending; 10.15 Filmpremière. VPRO; 10.40 Avond wijding. VARA: 11.15 Symphonie concert. Naar aanleiding van de scholieren uitwisseling tussen Nederland en Bel gië 'wijst het Belgische blad „De Stan daard" op het grote belang van deze bezoeken voor de toenadering tussen belde landen. „Men late zich niet in war bren gen door de anti-Vlaamse propaganda Ole zegt dat de Nederlanders stijf, nooghartig, verwaand en puriteins zijn", aldus het blad. „Onze jeugd, die de frisse gave jeugd van Nederland heeft leren kennen en waarderen, zal als één man achter de Nederlandse politiek onzer regering staan. Uit haar rUen zullen eens de mannen opstaan die de Lage Landen nog inniger met elkaar zullen verbin den", besloot de Standaard.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 3