Wat de tl Stad en Omgeving. Behandelingin sneltreinvaart in Een de niet gehoorde stem raadsvergadering van Alkmaar r EEN TRADITIE HERLEEFT Muzikale Parade 25.000ste spaarder bij Nutsspaarbank Toneelweek Gulden Vlies Djiguittes Kozakken en Vuurwerk Fiat executies Aubade voor Koninginnedag Bekendmaking RAADSOVERZICHT Ook het Sportpark werd geen struikelblok NAUTA's Brood heeft voorrang! Spoorstr. 8 Telef. 2315 Veeauto verongelukt Open briet van Alcmaria's voorzitter De Sport park-kwestie -V HARMONIE-THEATER Muziek voor Millioe A.B.T. Drakenklauwen Een belangrijke factor van het voor spel voor de kermis is de keuring van de diverse muziekgezelschappen en draaiorgels, die straks door de stad zullen trekken en overal hun luimige liedjes zullen doen horen. Achter de dikke tralies voor. de ramen van het politiebureau luisterenen monsterden de „keurmeesters" de prestaties van de gegadigden voor een vergunning Het was inderdaad een bonte para de, vanmorgen daar in de St. Lau- rentsstraat: Volendammers, Markers, muzikanten in civiel, schone zanger essen en hoe kan het anders een stel pierementen, draaiorgels met bewe gende poppen, klingelende klokjes en sprankelende muzikale watervalletjes. Muzikale parade 1947. Alkmaar kan weer genieten van klanken, kleuren in bonte schakering. Het brengt gezelligheid en dat heeft een stad als de onze werkelijk wel eens nodig. Menigeen zal zich in deze tijd afvra gen: Wordt er nu nog gespaard? Alles is even duur en vrijwel ieder een heeft moeite om de tering naar de nering te zetten. Geld om te spa ren zal er wel niet veel overblven! Het antwoord op de gestelde vraag poogt men o.m. uit de publicaties van de maandelijkse resultaten der Spaar bank af te lezen, doch deze geven daarop niet zulk een rechtstreeks ant woord. De directie der Spaarbank, die op dit- terrein uiteraard achter de scher men kijkt, deelt mede, dat inderdaad te constateren valt, dat het in Januari j.l. aan de spaarders verschuldigde ka pitaal ad. f 10.235.000 niet is toegeno men, zelfs enige terugloop vertoont, zij het dan ook naar verhouding niet zulk een groot bedrag n.l. f 16.000. Daaraan kan worden toegevoegd, dat in het gehele jaar 1946 de terugloop f 631.000 bedroeg. Het bedrag van f 16.000 valt dus niet bepaald tegen. De toetreding van hef aantal nieuwe spaarders vertoont eveneens vertra ging. In het tijdvak 1 Januari—20 Augustus 1947 bedroeg de vermeerde ring van het aantal spaarders 543 en in het zelfde tijdvak van het vorig jaar 962. Zoals men ziet toch nog steeds een vooruitgang en het is dan ook een echt verheugend feit, dat op Donderdag j.l. het vijf en twintig dui zendste spaarbankboekje kon worden uitgereikt. Het is welhaast overbodig hieraan toe te voegen, dat aan de 25000ste spaarder ter herinnering aan dit feit een extra-inschrijving op zijn nieuwe boekje werd gegeven, evenals aan de 24999ste en de 25001ste spaar der. Dubbel verheugend was het daar bij te mogen constateren, dat in alle drie gevallen de extra-inschrijving 'n bijzonder grote verrassing bleek te zijn, welke uitermate werd gewaar deerd. Als bijzonderheid zij het ver meld, dat één dezer extra-inschrijving ten goede kwam aan een pasgeboren wereldburger, voor wie door de ouders gonnen. De tweede exta-inschrijving reeds terstond met sparen werd be kwam ten goede aan een jeugdige spaarder van 7 jaar en de derde in schrijving aan een patiënte in een der ziekenhuizen, die gaarna haar spaar- ge'd zorgvuldig bewaard zag. Dat de nu 100-jarige instelling in de laatste 10 jaar haar aantal spaarders van 13000 tot 25000, waarvan ruim 5000 buiten Alkmaar gevestigd zijn, moge er van getuigen, dat zij, ondanks haar hoge leeftijd, haar doelstelling: bevorderen van het sparen, krachtda dig nastreeft en terecht want: „Spa ren is een bron van volkskracht". Nadat het gezelschap van Joh. Kaart met twee voorstellingen van Moderne Tijd op Zaterdag en Zondag de ker- misweek in het Gulden Vlies heeft ge opend, volgen Maandag. Dinsdag en Woensdag de drie voorstellingen van het successtuk: Van ander Ras. Dit stuk heeft bij het gezelschap van de Stadsschouwburg te Amsterdam een bijzonder succes gehad wat het ook ten volle verdiende. Niet alleen dat het probleem van 't stuk (het Amerikaan se Negerprobleem) bijzonder boeide, maar bovendien werd het stuk zó sterk gespeeld (hoofdfiguren Willy Haak, Johan Schmitz, Frits van Dijk, Paul Huf, Lo van Hensbergen), dat een reeks van uitverkochte zalen in Am sterdam het gevolg was. Ongetwijfeld zullen de liefhebbers van sterk toneel de keuze van dit stuk in de komende week op prijs blijken te stellen. De tweede helft van de week komen dan nog twee voorstellingbn van „Er komt een vriend vanavond", waarvan velen reeds zeiden, dat zij dit mooie toneelwerk zeljjjr voor de tweede maal gingen zien, en op de laatste twee da gen Variété met de Kilima Hawaiïans. Avonden van amusement en vrol"' a lichte kunst, die ieder op prijs weet te stellen. De ondernemende bestuursleden van de Paardensportvereniging „Voor uit" hebben het aangedurfd om op de laatste kermis-Zondag, dus 31 Augus tus de verjaardag van H.M, de Konin gin, de bekende Djiguiten kozakken, bijgenaamd „Ruiters des Doods", te engageren. Men zal dan kunnen ge nieten van ongekende staaltjes van ruiterkunst. Van de meest eenvoudi ge, zoals het in gestrekte draf rijden staande op de zadels, tot de meest ge durfde, het vormen van een levende pyramide en het springen door bran dend vuur. Dit is echter niet he* enige pro gramma-nummer. Na afloop van de ruiterfeesten, om 9 uur, zal een vuur werk worden afgestoken, zo groot en groots als Alkmaar het nog nimmer aanschouwde. Pl.m. 80 nummers in 21 a+delingen, brengen vrijwel alles wat et op vuurwerk-gebied is te berei ken: draaiende bloemkronen, lucht- salvo's, fonteinen enz. Twee hoofd nummers geven een fraai dc-a»»"»' beeld van H.M. de Koningin ter ge legenheid van Haar verjaardag, en 'n toepasselijk stetnummer op „Voor uit", een paard in komische effecten met bewegende delen en het woord Vooruit" in letters van vuur. Teneinde het een Ieder mogelijk te maken het feest bij te wonen, zijn er twee toegangsprijzen gemaakt, n.l. een voor het bijwonen van de ruiter-de- monstratie en het vuurwerk, en een voor het vuurwerk alleen. De Hoge Autoriteit heeft het fiat executie verleend op de uitspraak van de le kamer van het Tribujiaal te Alkmaar, waarbij werd geadviseerd aan mr. H. Meyer, voormalig econo misch rechter te Alkmaar, een inter nering op te leggen van 2 jaar en 4 maanden. Voorts verleende de Hoge Autoriteit het fiat executie op de uitspraak van de 2e kamer van het Tribunaal, waar bij werd geadviseerd aan mr. H. B. de Bruyes Tack, voormalig Officier van Justitie te Alkmaar, een internering op te leggen van 2 jaar en 6 maan den. De le kamer van het Trubinaal had tot een gelijke maatregel van in ternering geadviseerd, doch de Hoge Autoriteit weigerde toen het fiat exe cutie, omdat naar haar mening deze maatregel te zwaar geacht moest wor den. Op Maandag 1 September a.s. zal ter gelegenheid van de herdenking van de verjaardag van H.M. de Konin gin des morgens te 10 uur vóór het bordes van het stadhuis een aubade plaats hebben door de leerlinge!) van do hoogste klassen der lagere scho len in deze gemeente onder leiding van de heer Corn. Jonker. Na afloop daarvan zullen de bestu- ien der 'beide Oranjeverenigingen door Burgemeester en Wethouders worden ontvangen in de Raadszaal. EVANG. LUTHERSE GEMEENTE De kerkeraad der Evang. Luth. Gem vestigt ter voorkoming van misver stand de aandacht op de van hem uit gaande dienst op Zondag 24 Augustus des morgens te 10 uur, waarin zal voorgaan prof. dr. C. W. Mönnich, bij zonder hoogleraar aan de Gem. Uni versiteit te Amsterdam. ZATERDAG Harmonie Theater: Muziek voor millioe- nen, 7 en 9,30 uur; tot 14 jaar onder gelelde. Victoria Theater: Hotel Caaablanca, 7 en 9,So uur; tot 14 jaar onder geleide. Cinema Amerlcatn; Tartan in New Yoric 7 en 9,30 uur; tot 14 jaar onder gele.de A. B. T.: Drakenklauwen 8 uur; 18 jaar Gulden Vlies: johan Kaart in „Moderne tijden", s uur' Gulden Vlies: Johan Kaart in „Moderne Tijd". 8 uur. Alkmaarse Kerm's: van 14—1 uur 's nachts ZONDAG Harmonie Theater: Muziek voor mllltoa nen, 3, 4,30, 7 en 9,30 uur; tot 14 jaar onder gelelde. lctoria Theater: Hotel Casablanca, 2, 4,30, 7 en 9,30 uur; tot 14 jaar onder geleide Cinema Amerlcain: Tarzan in New York 2, 4,30, 7 en 9,30 uur; tot 14 jaar onder gelelde. A. B. T.: Drakenklauwen, 2, 5 en 8 uur 18 jaar Gulden Vl>s: Johan Kaart in „Moderne Tijd". 8 uur. Alkmaarse Kermis: van 20—1 uur 'nachts Sportpark: 2 uur, Draverijen en rennen BONKAARTEN AFHALEN Degenen, wier familienaam begint met de letters Q en R kunnen Maan dag 25 Augustus hun bonkaarten 711 afhalen aan het uitreiklokaal Ridder straat van 9-12 en van 2-4 uur. Bonkaart 709 en stamkaart mee brengen. BELANGRIJK Aan aanstaande en jonge moeders, dit reeds in het bezit zijn van een CM kaart zullen alle bonkaarten van dc tot hun gezin behorende personen alsmede de extra bonkaart aan een apart loket worden verstrekt. SLUITINGSUUR CAFE'S E.D. EN KERMISINRICHTINGEN Als sluitingsuur voor de café's, ker mis- en andere inrichtingen is vast gesteld: van Zaterdag 23 Augustus tot en met Vrijdag 29 Augustus, 1 uur des nach.s: Zaterdag 30 Augustus en Zondag 31 Augustus, 2 uur des nachts. De openstelling der kermis is als volgt bepaald: de beide Zondagen te 20 uur; de beide Zaterdagen en de Woensdag te 14 uur; de overige kermisdagen te 16 uur. De commissaris van politie der ge meente Alkmaar maakt bekend, dal tijdens de kermis van 23 tot en met 31 Augustus 1947 slechts voor een be perkt aantal straatorgels (uitsluitend boekorgels) of straatmuzikanten (min stens bestaande uit vier spelende per sonen) vergunning zal worden ver leend. Kunstenmakers, acrobaten, straatzan gers, boeienkoningen, degenslikkers, personen, die misvormde ledematen te kijk stellen, dierenvertoningen enz. worden beslist niet op de openbare weg toegelaten. Voorts wordt geen vergunning verleend tijdens de kermis op kermisterreinen aan venters in pa ling, galanterieën, worstjes, koek, nou gat, kinderspeelgoed enz. Het standwerken met een of ander vrkoopsartikel is ten strengste ver boden. HET VERRICHTEN VAN GEVAAR LIJKE KUNSTVERRICHTINGEN DOOR JEUGDIGE PERSONEN De aandacht wordt gevestigd op de bepaling in de Arbeidswet 1919 betref' fende jeugdige personen, welke luidt: „Een jeugdig persoon mag geen ar beid verrichten, bestaande in ge vaarlijke kunstverrichtingen en in het deelnemen aan kunstverrichtin gen, voor zover dit gevaar ople vert. (De wet verstaat onder jeugdige personen, zowel jóngens als meisjes beneden de leeftijd van 18 jaar). BEZOEK VAN JEUGDIGE PER SONEN AAN DAN SIN RICH UN GEN Exploitanten van dansinrichtingen wordt gewezen op het verbod van toelating van jeugdige personen be neden de leeftijd van 18 jaar in hun inrichtingen; de politie zal streng toezien op de naleving van dit ver bod. EVANGELISATIE Tijdens de kermis zal er elke avond een interkerkelijke Evangelisatiebij eenkomst worden gehouden. Deze vindt plaats naast de Waagtoren, en in samenwerking van de Bapt. Ge meente, Gemeenschapsbond en het Le ger des Heils. Verschillende sprekers zullen hier een korte boodschap bren gen. De samenkomsten beginnen om 8 uur. Tijdens de oorlog keken millioenen in Nederland uit naar de „goede oude tijd". En l.et drong maar heel langzaam tot een ieder door, dat die goede oude tijd nooit weerkomt, omdat de tijden nu eenmaal veranderen. Toch zijn er hier en daar dingen herleefd en oude tradities in ere her steld. Eén van die dingen, van die goede oude gewoonten uit tijden van wel eer, keert terug op de Alkmaarse kermis. De middag van de „Alkmaarsche Courant" bestaat weer! Vandaag begint de kermis, die eigenlijk een en al traditie is, en in het midden van het kleurige, luidruchtige festijn draait aanstaande Woensdag middag Sipkema's Salon-Stoomcaroussel en The American Trip-Trap voor de lezers van de Alkmaarsche Courant en hun kinderen. Op het Doelenveld wacht dit amusementspaleis op de duizenden, die zullen willen draaien en rondzwieren. In ons blad van Maandag drukken wij een bon af, waarop VANAF DINSDAG A.S. aan ons bureau Voordam 9 van 9 tot half zes MAXIMAAL TIEN KAARTJES per bon kunnen worden afgehaald tegen betaling van VIER CENTS per kaartje. Een leder kan zoveel bonnen presenteren, als h« wil. Op vertoon van deze kaartje; kan men in Sipkema's stoomcaroussel en in de Trip-Trap op Woensdagmiddag vanaf twee uur terecht ZONDER ENTREE-BETALING. De bon kan uitsluitend worden ingewisseld aan ons bureau, dus NIET aan de caroussel. Een traditie herleeft! De middag van de „Alkmaarsche Courant" be staat weer. De vroedere vaderen neen, doen wij de vrouwelijke raadsleden te kort de leden van de Alk maarse gemeenteraad dus, hebben zich Donderdagmiddag niet druk gemaakt. Hoewel de blakerende zo merzon de stad rondom in een zengende hitte zette, hing in de oude raadszaal een koele, weldadige sfeer, met het zonnelicht gefilterd door de groene gordijnen. Ongetwij feld heeft de raad verstandig ge handeld, door niet ook hier de sfeer op kookpunt te brengen met ver hitte debatten. De communistische fractie is weer voltallig. De heren Mulder en Van Beekum kwamen de plaatsen innemen van hun gedroste partijgenoten Toren- vlied en Melis. Na de plechtigheid van de eedsaf legging kon voorzitter Van Slinger land, die als steeds vlot en vief de hamer hanteerde, zich niet weerhou den, de wens uit te spreken, dat toet nu eens uit zou zijn met de mutaties van uiterst links. Het antwoord van de heren was van achter in de zaal niet te verstaan, maar te oordelen naar de manier waarop zij zelfbewust hun zetels innamen, zijn zij wel van plan voorlopig althans te blij ven. Veel leren konden ze overigens nog niet van deze vergadering, of het moest zijn, de kunst om met prachtig zomerweer een agenda van tien pun ten af te werken en toch na anderhalf uur weer op straat te staan, waarbij we dan de geheime vergadering om half vier buiten beschouwing laten. En inderdaad, met een sneltrein vaart passeerden negen van de tien onderwerpen de revue en het tempo werd eerst wat vertraagd toen de agenda-trein over de wissels het Sportpark binnenreed. Gelukkig bleek ook dit geen dood spoor te zijn, zodat ditzelfde Sportpark er wèl bij voer en de raad het besluit nam het gemeentelijk tehuis der spor ten een flinke uitbreiding te doen on dergaan, niet alleen aan de Sportlaan, maar bovendien met een dépendance in Overdie en Achtermeer aan het einde van de Troelstrakade. Op weg naar dit einddoel was het de heer Hoytink die, waarschijnlijk denkende aan het spreekwoord „De aanhouder wint" zich uitsprak voor aanhouden van een tweetal voorstel len, betreffende salarissen van perso neel van het Bijzonder V. L. O. en een subsidie voor de Berger School vereniging. En toen de fracties der katholieken, communisten, en bovendien nog Ar beid zich bjj de heer Hoytink aanslo ten, kon de voorzitter niet anders doen dan zich bij deze wensen neerleggen, hoezeer hij deze gang van zaken ook ongewoon vond. Zo bereikte de vergadering het „pie ce de résistance" Het Sportpark, en nadat mej. Kamphuis een lans gebro ken had voor de tennisclub Insida, was het opnieuw de heer Hoytink die de spits afbeet door te zeggen, dat de raad nu wel kon beweren, overeen stemming te hebben bereikt met beide betrokken voetbalverenigingen, maar dat dat z. i. toch nog lang niet het geval was. Zodoende kreeg wethouder Bakker de kans, de heer Hoytink te antwoor den en klaar en helder het beleid van B. en W. uiteen te zetten. In dat be toog klonken waarderende woorden over een jarenlange samenwerking met Alcmaria, anderzijds sprak de heer Bakker van dreigementen, waarvoor men niet opzij wil gaan. In zijn woorden klonk het vaste be sluit dóór te gaan op de ingeslagen weg, vooral omdat er zo'n geweldig belang op het spel staat op het ge bied van de lichamelijke opvoeding. En toen de heer Wiese had betoogd, dat eigenlijk ook de Boys een ultima tum. stelden vroeg de heer Sietsma 't woord en zeide, dat het belang van één of andere vereniging niet het doel moet zijn, waarop men zich blind staart. De belangen van de jeugd en de lichamelijke opvoeding in het al gemeen komen hier in het geding. Hoewel de heer Asjes zich zo snel hij kon, bij de woorden van de vorige spreker aansloot, nam dit toch niet weg dat de heer Sietsma hem, wat betreft een gemeenschappelijk stal- paardje een vlieg had afgevangen. De woorden van wethouder Bakker, dat de zaak uitgepraat was, vonden weerklank bij alle aanwezigen, zodat er niet eens een hoofdelijke stem ming was om de mening van de raad aan te horen. Alkmaar's sportwereld krijgt rui mere accomodatie in een zéér nabije toekomst! LANDDAG Z.B.B. Op Donderdag 28 Augustus a.s. zal door de Z.B.B. de Zakbiibelbond in de Stedelijke Muziektuin, alhier, een landdag worden gehouden, welke zal duren van 114 uur en waarop sprekers van allerlei richtingen het woord zullen voeren. DIENSTPLICHT BFKENDMAKING VAN UITSPRAKEN INZAKE VRIJSTELLING De Minister van Oorlog heeft omtrent de aanvrage om vrijstelling van de dienst plicht, wegens persoonlijke onmisbaar heid, betreffende de hieronder genoemde persoon, de uitspraak gedaan, achter zijn naam vermeld: H. Verveld, Lichting 1947; uitspraak: de gevraagde vrijstelling !s voor één jaar verleend. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk de tiende dag na de dag dezer bekendmaking in beroep worden gekomen door: a de ingeschrevene wie de uitspraak geldt of door diens wettelijke ver tegenwoordiger: b. door elk der overige voor deze ge meente ingeschreven personen of door diens wettelijke vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe moet, met redenen omkleed, worden ingediend bij tie burgemeester ter secretarie dézer ge meente, afdeling Militaire Zaken, die voor de doorzending aan de Koningin zorgt. Alkmaar, 21 Ailgüstus 1947, De Burgemeester van Alkmaar: G, V. SLINGERLAND, lo.-Burg. Gistermiddag reed over de Helderse- weg, ter hoogte van het centrum van Koedijk, een vrachtauto beladen met nuchtere kalveren. Door bet springen van een band raak*» de »)-">iiffeur de macht ow het stuur kwnt m»l het ge volg dat de wogen kantelde Drie kalveren werden gedood en de rest dartelde over de weg. De chauffeur en twee bij hem zit tende jongens kwamen met de schrik vrij. Uiteraard ondervond het verkeer enige stagnatie. Mijnheer de voorzitter, Naar aanleiding van het voorstel van B. en W., opgenomen in bijlage 71, d.d. 12 Augustus 1947, wil ook ik, nadat anderen mij daarin zijn voor gegaan, gaarna dank brengen aan het college voor dit voorstel, waarin is vervat een belangrijke uitbreiding van het aantal sportvelden, waaraan hier in de stad zulk een grote behoef te bestaat. Reeds veel te lang. waar voor ik niemand een verwijt wil ma ken, heeft men moeten worstelen met grote moeilijkheden ontstaan door een tekort aan sportvelden. Dit voorstel zal het zijne er toe kunnen bijdragen om de moeilijkheden té verkleinen, waarbij vele sportbeoefenaren ten zeerste zijn gebaat. Heeft de uitbrei ding zelf dus mijn instemming, min der gelukkig vind ik de oplossing voor het gebruik der velden en wel op de volgende gronden: Het is mij bekend dat het gemeen tebestuur in h»' voorjaar van 1947 een aanbod heeft gedaan aan het bestuur van de Alkmaarse Bovs om gebruik te maken van het Sportpark. Het ge meentebestuur had het niet nodig ge acht enig overleg te plegen met de teeenwonv",iee huurster Alcmaria Vic- trix of dit medegebruik wel tot de oract'sehe moge)'*vhr 4„n kon beho ren. Toen van dit plan gewag werd gemaakt in één der plaatselijk» blad»n heeft het dagel'ike Ai», maria Vietrix en baar v»—»»V een on derbond 8reb-d m»+ d» onJpr van het Snortnark en d»»p »f v,»f luist was dat h»t gemeentebestuur de velden op het Soortnark ook aan een andere voetbalvereniging zou gaan verhuren *n het komende comnetit'e- seizoen. Deze vraag werd bevestigend beantwoord. Het bestuur van Alcma ria Vietrix heeft hierou toen direct medegedeeld dat het practisch niet De voorzitter van „Alcmaria Vietrix", de heer T. Bonsema, richt zich in nevenstaande open briet tot de voorzitter van de Alkmaarse gemeenteraad. mogelijk was om naast haar 14 elftal len, die aan de competitie deelnemen, er nog een andere vereniging bij te laten spelen op de slechts 2 beschik bare velden op het Sportpark. (Een normale koe kan tot dusverre slechts 2 keer per dag gemolken worden en geen 4 of 5 maal). Medegedeeld 'erd eveneens dat er ied-r i»»r reeds grote moeilijkheden waren als in de r-mpetitietijd het Sportpark enige Zondagen werden ge bruikt ten behoeve van de vereniging „Vooruit" voor het houden van drave rijen. De wethouder van het Sport park heeft toen aan het bestuur van Alcmaria Vietrix medegedeeld, dat aan de Alkmaarse Boys was toegezegd, dat zii de beschi'-' zou kunnen krijgen over het Sportpark voor het spelen van competitie-wedstrijden van haar le elftal vanaf 1 September 1947, mits: le. er vóór 1 September 1947 een nieuw voetbalveld gereed zou ziln. in de buurt van het voor malige wielerterrein aan de Rnortoa-klaan: 2e. de raad m Alkmaar een plan voor een nieuw Snortpark zou hebben aangenomen eveneens vóór 1 September 1947; Het laatste staat nu te gebeuren, doch 't onder le genoemde is en komt er niet op de aange"*i tijd. Als de gemeente nu toch ondanks de ge maakte mondelinge afspraak het Sportpark het komende jaar wil gaan verhuren aan twee voetbalvereni gingen, wordt er dan geen woord breuk tegenover A1 maria Vietrix ge pleegd? Herhaaldelijk is er nog daarna contact geweest met 't gemeentebestuur en tot in den treure het bestuur van Alcmaria Vietrix getracht dit te overtuigen van de onmogéliikheid van het standpunt om op het huidige Sportpark naast Alcmaria Vietrix, het hoofdveld nog door 'n andere vereni ging te laten bespelen, doch alles schijnt niets *e ><-' ,n geholpen en doet dp"'"""' nan h»t bekende st.uk van Jan Musch: „Elias weet 't beter!" En nu weet ik wel dat het Sport park niet rendabel gemaakt kan wor den door Alcmaria Vietrix alleen, doch er mag toch wel enige rekening ge houden worden met een vereniging die het afgelopen seizoen een slordige f 4200 aan huur voor het Sportpark heeft betaaid. Dit waren de practische bezwaren doch er waren bovendien andere prin cipiële bezwaren, die aan het ge meentebestuur mondeling en schrifte lijk zijn medegedeeld, waarvan de heer Sietsma blijk gaf iets te begrij pen door op te merken, dat ook hij van mening was dat voor elke voet balvereniging een eigen home wense lijk en noodzakelijk is en dat men niet gemeenschappelijk één terrein moet bezitten. Een voetbalvereniging moet uitsluitend in stand gehouden en groot gehracht worden op de .voetbal velden. Daar ontmoet men zijn club genoten en aanhangers, daar wordt alles besproken en behandeld, daar is de veren!»ingssfeer. dat is voor elk lid van de vereniging zijn thuis. En dit huis moet hij niet gesloten vin den. omdat er af en toe een ander in woont. De deuren van ziin woning moeten altijd voor hem open staan, dat brenet en verhoogd de clubliefde en maakt de clubgeest heoht en sterk, onmisbare factoren voor elke vereni ging. Het ideaal van elke voetbalver eniging is het hebben van een eigen thuis; hetzij in huur of eigendom. Dit kan en mag nooit worden prijsgege-. ven. Enige weken geleden heeft de wet houder aan het bestuur van Alcmaria Vietrix in een bespreking mededeling gedaan van de nu voorgestelde plan nen, waarbii op verzoek van deze ver eniging werd afgesproken en toege zegd, dat bij het totstandkomen van deze plannen, Alcmaria Vietrix 1 September 1948, voorlopig voor één jaar, zou blijven spelen op het Sport park en de Alkmaarse Boys de be schikking zouden krijgen over het nieuwe terrein. Hoe rijmt nu deze toezegging met de opmerking in de bijlage: (dat dit nieuwe veld door beide voetbalverenigingen als wedstrijd- veld zou kunnen worden benut, ter wijl het voordeel hiervan is, dat het Sportpark met sintelbaan voor andere doeleinden, zoals draverijen, motorraces, wlelerwedstrliden e.d. als regel steeds beschikbaar is). Wat staat hieromtrent nu te gebeii' ren? Gaat ook deze gemaakte afspraak weer niet door of is het bovenstaande een vergissing? De mededeling van wethouder Bak ker. dat op' een door hem gedane uit' nodiging aan de besturen van Alc maria Vietrix en Alkmaarse Boys, eerstgenoemde geweigerd heeft samen te vergaderen, had beter achterwege kunnen blijven. Wat toch was het ge val? Uit betrouwbare bron is mij bekend, dat het bestuur van Alcmaria Vietrix aan de wethouder heeft medegedeeld, naar aanleiding van diens oproep, dat het bestuur moeilijkheden die zij heeft met het gemeentebestuur niet over wil brengen on derden en dat zij geen moeilijkheden heeft en had met de Alkmaarse Bovs en om die red»n wei gerde de moeilijkheden met de ge meente in 'n gemeenschanneiijke ver gadering te bespreken en te behande len. Als het -zo was medegedeeld aan de raad. zou de interruptie „wat snortief" ook gevoeglijk achterweg) zijn gebleven. Laat de raad van mij aannemen, dat er geen enkele kwes tie is met de Alkmaarse Bovs en dat men meermalen gezamenlijk heeft vergaderd. Door verschillende raadsleden en ook bij de wethouder heeft de mening post gevat, dat het besluit van de le denvergadering van Alcmaria Vic- trix om f 5000 uit te trekken als eer ste bijdrage tot het verkrijgen van een eigen terrein, als een dreigement moest worden beschouwd. Niets is minder waar dan deze opmerking. Reeds vele jaren leeft er in deze ver eniging de wens, en ze maakt hierop geen uitzondering (clubs uit onze om geving als West Frisia, WFC, KFC en ZFC bezitten reeds een eigen terrein), ook eens een eigen terrein te kunnen bezitten, waardoor zij baas in eigen huis is. Deze wens m toch in een vrij land en een vr'Je stad als geoor loofd en oirbaar worden aangemerkt? Deze gedachte is de laatste jaren ver sterkt door het veel nildig onttrekken van het Sportpark aan Alcmaria Vie trix, ook op Zondagen, die contractu eel aan haar waren toegewezen. Dit standpunt kan de wethouder niet vreemd in de oren klinken, daar hem dit naar mij bekenc' is reeds eerder in enige conferenties door de voorzitter van Alcmaria Vietrix is me degedeeld. Dit is een streven wat al jaren bekend kan zijn, waardoor de woorden welke de wethouder met klem uitsprak: „ik laat me niet inti mideren", als een tang op een varken sloegen". Er is over deze kwestie, mijnheer de voorzitter, nog zeer veel te zeggen, doch ik wil me tot de hoofdzaak be palen en niet ingaan op een aantal gemaakte opmerkingen als: „alleen moeilijkheden met lagere elflallen", „de gemeente Is soepel", „dreigementen maken geen indruk", „Alcmaria wil het uiterste", enz. Ik ben er van over tuigd dat de moeilijkheden kunnen worden opgelost, en dat Alcmaria Vietrix daaraan zal ^willen medewer- enk. Zij heeft bewezen in de achter ons liggende jaren niet met woorden, doch met daden, dat zij een open oor en oog heeft voor 1 -"»»entebelang en voor alle takken "»ti sport in deze gemeente, doch er dient voorop te staan, daf een man, een man en een woord een woe-d. *- en dat niet alles van één kant moet komen. Ik meende dit in eerste instantie te moeten zeggen, om na repliek van de wethouder, hierop nader in te gaan. Ik dank U, mijnheer de voorzitter, voor de mij geboden gelegenheid, aan deze beraadslagingen te hebben mo gen deelnemen. T. BONSEMA. t José Iturbl is een groot Als eerste film in de keri brengt het Harmonie-Theater voor Millioenen" en men mag derdaad een film noemen van dere muzikale kwaliteiten. Mei hierin kennis met een prachtig dat onder leiding staat van de de Spaanse pianist en dirige Iturbi. Alleen reeds de uitg muziek en het brillante spel va zijn een gang naar deze film m waard. Met zijn orkest brengt een grote tournee een bezoek bi Ee militaire afdelingen en ondei verse dames-leden van dit orke zich dan het eigenlijke verh waarin het zusje Mike van dames, zo'n belangrijke plaats De rol van dit zusje wordt door de jeugdige Margaret O'B buitengewone wijze, waarbij he maar jammer is dat de film veel scenes laat spelen, d!- v kind van haar leeftijd meer dai wijs zijn. Daarnaast zijn er tal ferelen van een bijzondere cha verrassende kinderlijkheid. Jur son speelt de oudere zuster, moeilijke tijd doormaakt, in c over haar man en vol liefde haar zusje. Uitstekend spel g diverse vriendinnen. De soli van Iturbi zijn glar van de film, terwijl daarnaast grote plaats is toegewezen aai sche intermezzo's, waarvoor Durante en ook Margaret O'Bi veel succes zorgen. Zijn optr< pianist bij de militairen is een slaagde episode. Zo brengt di een voortdurende afwisseling Hebbers van diverse genres zi van kunnen genieten. Een film, die elkeen met vo zal zien. Twee journaals (Ned. Nieuws reldnieuwsmet zeer gesla namen leiden het hoofdnummc Wij behoeven niet te vijzel verwachtingen, die reeds de deze film wekt. Spannende tionele avonturen maakt men during mee. En het pleit tev de kwaliteit van deze film, voor de twee hoofdrollen minder heeft gekozen dan Sil ney en James Cagney, twee art door hun uitnemende kwaliteit meermalen een film tot een gi ces maakten. En zij doen aan putatie in de film „Draken! niets te kort. Gemakkelijk he het niet, maar zij weten met" alle moeilijkheden 'te overwin spanning zal men de avonturei tweetal volgen en grote Wc HERIJK VAN MATEN EN GEWICHT Burgemeester en Wethoud Alkmaar brengen ter algemi nis: A. dat dit jaar voor de herijk ten en gewichten in deze geir ting zal worden gehouden in lokaal van het perceel Doeler (tussen het Gew. Arbeidsburei Gemeentelijk Bureau voor So ken) en wel op: Donderdag 28 Augustus en van 1316 uur voor de van nieuwe' maten en apothekers, goud- en zilversms Vrijdag 29 Augustus, Maand tember, Dinsdag 2 September dag 3 September van 912 1316 uur voor de bezitters partijen, die door het IJkanto worden opgeroepen; 4, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 15, 16, September van 912 en van voor de overige herijkplichtige roepbriefjes van gemeenteweg ontvangen; Maandag 22 September en 23 September voor hen, die roepbriefjes hebben ontvangei B 1. dat de maten en schoon, droog en roestvrij mof den aangeboden om onderzoch nen worden; dat ijzeren i binnen en van buiten gevei te zijn, koperen gewichten en ook de gaten gereinigd; •gewichten niet gepotlood i doch roestvrij moeten zijn g daarna ingewreven met gei olie; 2. dat de maten en gew 1 October 1948 gestempeld met de letter R en dat er, of verhindering om van de bruik te maken nog gelegei staat maten en gewichten te ijken aan het ijkkantoor ie van S'A—15]4 uur (uitgezon Zaterdagen) 3. dat de maten en gewicht zijn gestempeld met het uagoui 'zua 'sja^um ut jam worden teruggebracht; 4 dat ten bate van 's Rijks betaald moet worden voor zoek der maten en gewichte loon) en voor het justeren ten (justeerloon) en 5. dat de milligramgewichte de herijkzitting, maar alleen ijkkantoor herijkt kunnen gezegelde enveloppe, afgeget vorige verificatie, moet met ten franco per post worden daar de gewichten anders ai gesteld voor de nieuwe, m doen, terwijl een postbewijs drag, overeenkomende met 20 cent. voor elk gewicht m gesloten. Dit bedrag kan oo rekening nr. 507438 van het Amsterdam worden gestort)

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2