A Nieuwe staatsvijand in Engeland WAT KRIJGEN DE OUDEN VAN DAGEN? De schrik van de scheepvaart Overdag oorlogsmisdadiger, 's avonds kunstminnaar Krupp's geei Eind October eerste uitbetaling van de pensioenen Wereldsucces voor twee Nederlandse chemici School en Rijksmuseum trekpleisters van de Nieuwe smokkelmethode Leningsovereenkomst in Wie en waf zijn spivs? Dertien landen vegen Noord"Europa reeds 11 schepen tot mijnen AHred Krupp VAN /sJA BIJ ~|N VERRE Spaans directoraat in balling schap Kinderverlamming in Europa neemt toe Hadji Agoes Salim Zij koos Nederland Landgoed voor mevr. Roosevelt Burgemeester van Soekaboemie bevrijd Duitslands Protesten niet Ned. verkenn thuis uit IV De noodwet Ouderdomsvoorziening van minister Drees treedt op 1 October a.s. in werking. Een belangrijke datum voor de ouden van dagen, die zich nu ongeveer dagelijks afvragen, waarop zij kunnen rekenen. Wie komt er wel en wie niet voor een uitkering in aanmer king? Hoe hoog is de uitkering en wat wordt er afgetrokken? We willen in enkele korte trekken aangeven, hoe de raak in elkaar zit. Wie zijn nu eigenlijk de gelukkigen, die voor een uit ering in aanmerking komen? Deze vraag is het beste nega tief te beantwoorden door te zeggen, wie er buiten vallen. Dat zijn in de eerste plaats gehuwde vrouwen (de man incasseert 't geld voorts degenen, die in hun eigen levensonderhoud kun nen voorzien en ten slotte allen, wier jaarlijks inkomen de volgende bedra gen overschrijdt: Gem.kl. Geh. mannen Ongeh. eerste f 1375 f 875 tweede f 1300 f 825 derde f 1225 f 775 vierde f 1150 f 725 vijfde f 1075 f 675 De gemeenteklasse-indeling houdt verband met het feit, dat in het alge meen het leven in de stad duurder is dan op het platteland. Bij de Raad van Arbeid ter plaatse kan men informeren in welke klasse de gemeente van in woning geplaatst is. Een zeer belangrijke kwestie is welke inkomsten bij de berekening van het inkomen meetellen. Dat zijn alle eigen inkomsten, zoals pensioen, lijfrente, ouderdoms- en invaliditeitsrenten, toe lagen voor echtgenote of vergoeding voor bepaalde werkzaamheden etc. Ook inkomsten in natura, zoals vrije kost en inwoning, zuller worden gewaardeerd naar een bepaalde voor iedere ge meenteklasse afzonderlijk vast te stel len geldswaarde. Het vermogen, dat de aanvrager op 65-jarige leeftijd bezit, zal gewaardeerd worden volgens de, lijfrentewaarde. D.w.z. dat men als in komen beschouwt de lijfrente welke men van zijn vermogen zou kunnen ko pen. Dat zal dus een ander bedrag zijn dan hetgeen men b.v. aan rente op zijn spaarbankboekje ontvangt of aan huur van een huis. Met alimentatiebijdragen der kinde ren en bijdragen van kerkelijke of par ticuliere inst'llingen van liefdadigheid en ook eventuele kinderbijslagen wordt geen rekening gehouden. Die tellen dus niet mee als inkomsten, die afgetrok ken worden. Tenslotte nog 'n belangrijke kwestie. De bedoeling is de ouden van dagen te helpen in deze moeilijke ijds^mstan- digheden Daarom is bepaald, dat hij of zij, die misbruik van sterken drank pleegt te maken of op andere wijze de uitkeringen verbrast of verkeerd be- Kanst matig vitamine A (Van onze Haagse redacteur) Twee nog jonge mannen, dr. J. F. Arens en dr. D. A. v. Dorp, zijn erin geslaagd na een vierjarig on derzoek een probleem op te lossen, dat gedurende meer dan 17 jaar onderwerp is geweest van nauw gezette proefnemingen der chemici van alle landen. Dat zij nu Neder land een prachtige overwinning bezorgden, stemt tot grote vreugde en dankbaarheid. Het is bovengenoemde chemici ge lukt de chemische opbouw van het ge hele vitamine A-molecuul, waarvan de structuur reeds in 1931 ontdekt was, te bewerkstelligen. Wat dit betekent wordt eerst recht duidelijk als men weet, dat tot dusver bijna alle vita mines (B, C, D, E, enz.) synthetisch, dus kunstmatig konden worden ver vaardigd. „Bijna", want de vitamine A bleef halsstarrig weigeren zich te laten „na maken". Deze vitamine kon namelijk niet anders dan uit d i e r 1 ijk materi aal (visleverolie) vervaardigd wor den en aangezien er juist aan vetten en oliën een groot wereldtekort be staat was het onmogelijk, voldoende vitamine A voort te brengen. Slechts 1/3 de behoefte kon worden bevre digd. Hieronder leed de volksgezond heid, omdat gebrek aan Vitamine A oogziekten veroorzaakt, storingen in de ademhalings- en urinewegen, terwijl a s. en jonge moeders meer vitamines A nodig hebben dan normaal, evenals zeer jonge kinderen. Dat de heren Arens en v. Dorp thans het middel gevonden hebben nu ook de laatste zeer belangrijke! vitamine langs scheikundige weg op te bouwen, is een hoogst belangrijk wetenschappelijk succes. De grote vraag is nu, wanneer de nieuwe vinding op grote schaal kan worden vervaardigd. Er zijn nog vele moeili"-v,"den te overwinnen voor er sprake kan zijn' van een massaal fa- brieksprocedé, omdat de Organon- fabriek door de oorlog zeer geleden heeft en het moeiliik zal zijn spoedig fabrieksruimte vrij te maken. Maar: de basis is gelegd en de fabriek zal zeker niet nalaten het in haar labo- ra'oria bereikte succes ten spoedigste in de practijk om te zetten. In klasse 2 zijn uit onze provin cie o.m. ingedeeld: Beverwijk en Velsen. Klasse 3: Alkmaar, Castricum, Heiloo, Den Helder, Hoorn, Klasse 4: Schagen, Ègmond-BIn- nen, Egmond aan Zee, Enkhuizen, Grotebroek,Heemskerk, Hoog- karspel, Koedijk, Langedjjk, Lim- men, Medemblik, St. Pancras, Texel, Uitgeest, Wieringermeer. Klasse 5: De overige niet genoem de gemeenten. steedt, van verdere betaling kan wor den uitgesloten. Indien blijkt dat een oude van dagen zelf niet in staat is de uitkering behoorlijk te beheren, kan de uitkering in handen worden gesteld van personen of instellingen, die in dergelijke gevallen toezicht wiUen hou den. Ten slotte zij er aan herinnerd, dat deze regeling geldt voro een periode van drié jaar. Het ligt in de bedoeling straks een algemene ouderdomsverze- kering in het leven te roepen, waarbij iedere Nederlander voor zijn pensioen premie betaalt. De huidige regeling is slechts een noodvoorziening, die in de loop van de tijd zichzelf de wereld uit help. hoofdstad Terwijl veertien dagen geleden de 300.000ste bezoeker op Schiphol werd geregistreerd, passeerde gisteren reeds de 400.000ste bezoeker. Het bezoek aan het Rijksmuseum is eveneens indruk wekkend. De tentoonstellingen „Ween- se Kunstschatten" en „Eigen werken" (met de Nachtwacht) zijn in totaal door 147.548 personen bezocht. De douane-recherche heeft dezer da gen een knoeierij op grote schaal ont dekt, waardoor ons land voor duizen den guldens zou zijn benadeeld, wan neer hier niet zo snel en doortastend was ingegrepen, aldus meldt „Trouw". De ontduikers verzonden de gelds waarden niet per brief, doch als druk werk, veronderstellende, dat deze niet zouden worden gecontroleerd. Toen dit wel geschiedde, deed men op de centrale punten, waar de buitenlandse post geconcentreerd wordt, een merk waardige ontdekking. Men vond tientallen onschuldig uit ziende drukwerken, waaronder vrij wel allen grote Nederlandse dagbla den, weekbladen en andere tijdschrif ten, waarin de verzenders bankbiljet ten van f 100, f 25, 10 of van f 2.50 hadden geplakt. Meestal Dlakte men deze bankbiljetten op die plaatsen van de krant, waarop foto's stonden, zodat men het geld ook bij doorlich ting van de kranten niet spoedig zou ontdekken. Voorts ontdekte men kranten met tientallen postzegelantwoordcou pons, die in het buitenland tegen vreemde valuta konden worden inge wisseld. Er zijn reeds verscheidene processen-verbaal opgemaakt. In het staatsblad van gisteren is op genomen de wet van 22 Augustus 1947, houdende goedkeuring van de op 7 Augustus 1947 te Washington tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de In ternationale Bank van Herstel en Ont wikkeling gesloten leningsovereen komst. In de dierentuin hebben vooral de dieren uit de koudere streken afkomstig, danig van de warmte te lijden De foto toont hoe het personeel probeert de dieren in deze warme dagen enige verkoeling te brengen. Tegen het eind van dit jaar zullen de be mijnde gebieden, die nog in de Britse kustwateren z(jn overgebleven, geheel mljnenvrjj zijn gemaakt, uitgezonderd de Theemsmonding, enkele vierkante mijten bjj de Wash en een gebied ten Noorden van de Hebriden. Eveneens op enkele uitzonde ringen na zullen op het einde van dit jaar alle Ewopese wateren weer vrij zUn voor de scheepvaart. De grootste opruimingsopratie, zoals de „Daily Telepraph" het noemt, zal dan voltooid zijn. HEIMELIJK BEWONDERD EN BENIJD. Daags na de crisisverklaring van de Engelse minister-president Attlee kon men op de advertentie pagina van een der grootste Lon- dense dagbladen de slagzin lezen: „Ieder aan het werk nu, zelfs de Spivs!" Wie en wat zijn Spivs? Wekenlang al discussieert Enge land over de oorsprong en de defini tie van dit woord, dat plotseling in de volkstaal opdook en in de na oorlogse vocabulaire helaas een meer en meer vooraanstaande plaats inneemt. Het is ook niet eenvoudig een aal gladde en duistere figuur als de spiv in het ook nu nog hechte Engelse ge zelschapsleven de juiste plaats te ge ven. Een zwarthandelaar? Nee, deze naam heeft slechts betrekking op een dèel der spivs. De „geëerde" stamgas ten bjj de windhóndènrennen, de klei ne, 'niet geregistreerde bookmakers, allerlei soorten tussenhandelaars; de grote spiv, die door de een of andere duistere relatie met regeringsambte naren in toewijzingen voor industrie grondstoffen handelt, de kleine op koper, die met optische instrumenten fototoestellen en uurwerken, door de een of andere soldaat naar binnen ge smokkeld, scharrelt, zijn geen zwart handelaren. Ze kunnen strafrechtelijk niet vervolgd worden. Ze weten dat wel en profiteren optimistisch van de leemten in de wet, onduidelijkheden in de paragraphon en vooral van de vele scheuren in het te haastig opgetrok ken gebouw van de geleide economie. De aardigste definitie van de spiv tot nu toe is volgens „die Weltwo- che": „Een spiv is een wezen, dat in zijn levensonderhoud tracht te voor zien zonder werken en zo mogelijk zonder misdaden". De oorsprong van het woord is daarmee nog niet verklaard. Toch heeft men ook hier iets, zelfs een zeer aannemelijk iets voor gevonden. Het woord zou namelijk ontstaan zijn uit de omkering van de afkorting van „Very important people" (erg belangrijke mensen)Vips. Een andere verklaring is, dat het woord uit het renbaan- jargon zou zijn ontstaan. Hoewel er tot nu toe dus nog geen bevredigende verklaring voor het woord spivs gevonden is, bekommeren de dragers van deze naam zich daar- Alfred Krupp von Bohlen und Halbach, de thans 40 jaar oude eige naar van de geweldige Krupp- fabrieken, zal met elf andere be schuldigden terecht staan wegens oorlogsmisdaden. De Krupp-fabrieken hebben meer dan honderd jaar een leidende rol in de Duitse agressie gespeeld en vier generaties werkten actief mee aan het vervaardigen van bewape ning. Indien hun schuld bewezen wordt kunnen Alfred Krupp en zijn collega's veroordeeld worden tot de dood of langdurige gevangenisstraffen, terwijl voorts hun eigendommen in beslag kunnen genomen worden of bevel kan gegeven worden terug te geven aan andere landen wat er door hen werd gestolen. Krupp was reeds bezig met het ver vaardigen van tanks voordat Hitier de macht in Duitsland overnam, ter- wyi voorts in 1929 en 1930 proeven genomen werden met raketten, waar door het verdrag van Versailles werd geschonden. Op dat ogenblik stond de firma Krupp onder directie van Gustav Krupp, die getrouwd was met Ber tha Krupp, naar wie de, kanonnen waren genoemd, die in de eerste wereldoorlog Parijs beschoten. Naar Gustav werden de kanonnen ge noemd, die in de tweede wereld oorlog Sebastopol onder vuur na men. Alfred Krupp was lange tjjd een leidende figuur in de Krupp- onderneming, waarvan hü in 1943 eigenaar werd. Alfred's moeder verzette zich aan vankelijk tegen het erfrecht van Al fred van de firma Krupp. Alfred is er van overtuigd, dat zijn proces door hem zal worden gewonnen en dit slechts een korte onderbreking van zijn werk betekent. Hij maakt in zijn cel reeds uitgebreide plannen voor het opvoeren van de kolenproductie in het Ruhrgebiedr Met grote sommen gelds steunde Krupp Hitier en de Duitse oorlogsma chine en hi) zette de anderee Duitse fabrikanten aan, hetzelfde te doen. Door zijn ondervragers werd Krupp beschreven als de man, die overdag duizenden zieke slaven arbeiders de dood in kon jagen en 's avonds thuis Lord Byron kon gaan zitten lezen en wenen. Volgens gis singen zouden meer dan 55.000 slavenarbeiders ln de Krupp-fabrie ken werkzaam zijn geweest. Meer dan 18.000 krijgsgevangenen en 5000 gevangenen uit concentratiekampen. AI deze personen moesten onder de meest ongunstige omstandigheden werken, aldas de beschuldiging. over niet in het minst. Zij, de zwarte schapen van de Labourregering, kopen alleen maar en verkopen weer. De spivs kopen, verkopen, bemiddelen en verzekeren zich van winst, waarop de fiscus geen beslag kan leggen. Natuurlijk worden de spivs in En geland verafschuwd en gemeden, maar van tijd tot tijd ook heimelijk bewonderd en benijd. Zij immers kun nen zich onttrekken aan de harde wet, die Engeland nu beheerst: discipline en versobering. En zelfs in Engeland zijn er mensen, die ook deze wet zou den willen ontduiken. Etton Bagetti de bekende ontwerper en bouwer van race-auto's is te Parijs Overleden Maur'ce Chevalier zal met de Ramblers samen in Oostende en Knoche optreden De nieuwste aanwinst van de K.L.M. een Lockheed Constellation is uitgerust met schroe ven die op „achteruit" kunnen draaien; het vliegtuig kan er mee „remmen" In Italië is een nieuwe partij: de Nationalistische Beweging voor Sociale Democratie opgericht De raad van Reeuwijk heeft wegens de onhoud bare stank een verbod tot het houden van bokken en schapen uitgevaardigd De Britse kruiser „Ajax", o.a. be trokken bij het tot zinken brengen van de „Graf Spee" en de „Bismarck" kruist thans voor de Italiaanse kust om illegale Joodse emigranten te onder scheppen De Joegoslavisdl-e vice-, premier heeft de Katholiek kerk van reactionaire, volksvijandige politiek beschuldigd In het Stedelijk Mu seum te Amsterdam zal een Breitner- tentoonstelling en een expositie van Leerdams glaswerk worden gehouden De beruchte Amerikaanse neger hater, senator Bilbo is gestorven Naar aanleiding van de ramp in Cadiz heeft de premier van de Spaanse re gering in ballingschap de vraag gesteld waaraan in de wapenfabriek te Cadiz dag en nacht gewerkt werd Het contingent Nederlandse bezoekers voor •de Leipziger Messe is vastgesteld op 500 Het oorlogskerkhof in Venlo wordt opgeheven; de stoffelijke over schotten van de geallieerde soldaten wórden naar een begraafplaats bij Nij megen overgebracht Canada zal binnenkort waarschijnlijk 3000 ver plaatste personen per maand toelaten; ook president Truman heeft verklaard de immigratie-quota te willen ver groten In Zandvoort is een 66- jarige kunsthandelaar verdronken. De Reynolds Bombshel" is door de eigenaar te koop aangeboden België en Luxemburg zullen 40.000 ton spoorrails aan de N.S. levere Onder de leerlingen van een lyceum in Bergen op Zoom die terugkeerden van een vacantiereis naar Frankrijk, zijn negen typhusgevallen geconsta teerd. Te Parijs is medegedeeld, dat de Spaanse gematigd -socialistische partij in ballingschap een directoraat van 3 leden zal benoemen ter vervanging van de Spaanse republikeinse rege ring in ballingschap. Het directoraat zal de taak krijgen, de nodige stappen te doen ter bereiking van de val van Franco's regering. De oorlogvoerende mogendheden heb ben niet minder dan 600.000 mijnen ge legd, waarvan ongeveer 500.000 in Noord-Westelijke wateren. Bovendien werden er door vliegtuigen nog dui zenden grondmijnen gelegd. In Juli 1946, toen de mijnopruimingswerk- zaamheden in volle gang waren, had men bijna 1900 schepen in de vaart. Dit aantal is nu teruggelopen tot 1600. Het resultaat van twee jaar geduldige ar beid, een mooi voorbeeld van inter nationale samenwerking: 13 landen werkten mèe, is geweest dat nu 140.000 vierkante zeemijl veilig zijn voor de scheepvaart. DE LEVENSDUUR VAN MIJNEN. Een der eerste problemen die bij het mijnopruimlngswerk ter sprake kwam, was dat der levensduur van mijnen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de verankerde mijn gedurende 1 jaar zijn kracht behoudt. Drukmijnen wor den na 2 jaar onbruikbaar. Grondmij nen, speciaal de Britse, zijn moeilijker te verwoesten en algemeen wordt thans aangenomen, dat de levensduur van dit soort mijn varieert van 8 tot 12 jaar. Daardoor zal het noodzakelijk blij ven, dat in bepaalde Europese wateren bijvoorbeeld in het Kattegat ten minste 8 jaar in door boeien aangege ven kanalen zal moeten worden geva ren. GEVAAR. Het Kattegat is overigens 't meest bemijnde gebied ter wereld. De Duit sers legden hier 12.000 verankerde mij; nen en 5000 grondmijnen. Ook de RAF leverde een „bijdrage" in de vorm van 4000 mijnen van verschillende typen. Toch wordt er verwacht dat tegen het einde van dit jaar de Deense wa teren betrekkelijk veilig zullen zijn voor de scheepvaart. Sedert 1945 wer den er door twee Duitse en twee Deense flottieljes 1700 mijl lange ka nalen geveegd. Niet minder dan 33.000 arbeidsuren waren hiermede gemoeid. Ook voor verschillende Europese kusten blijft het mijnengevaar nog steeds bestaan. De belangrijkste hier van zijn de kustgebieden van Dene marken, Nederland, België en de West kust van Frankrijk. De Middellandse Zee vormt een nro- bleem op zichzelf, omdat hier in grote getale grondmijnen werden gelegd. De mijnenvegers zelf liepen tot nu ontplofte onlangs in de buurt van een toe nog geen enkel ongeval op. Sinds Mei 1945 zijn er echter reeds 128 sche pen door mijnen tot zinken gebracht en 63 beschadigd. De meeste van deze schepen kregen dit ongeluk toen zij van de uitgegeven instructies waren afgeweken en meer dan de helft van deze ongevallen vond plaats voor de Deense kust. Bij deze ongevallen speelt ook het weer een grote rol. Door de ijsgang deze winter waren de boeien uit hun positie geraakt en vóór men de boeien weer op hun oude plaats had kunnen brengen waren er onder de kust van zinken gebracht. Ook na een storm kan het voorkomen, dat de grondzeeën mij nen bloot spoelen, die onder het zand waren begraven. Een van deze mijnen ontplofte onlangs in de buurt van een schip, dat ter hoogte van Esbjerg voer, op een plaats waar zeker reeds zeven a acht honderd schepen waren gepas seerd. Van de vroege morgen tot de lat» avond zijn gedurende de zomermaan den (want mijnenvegen is ook seizoen werk) de mijnenvegers bezig de Euro pese wateren te zuiveren met de ter gend langzame vaart van 8 mijl per uur. De gehele operatie zal, dat is tenminste de bedoeling, in December 1948 klaar zijn en twaalf maanden la ter zal dan ook het plaatselijk werk zijn voltooid. De mijnen die dan nog achterblijven, worden rustig aan hun lot overgelaten tot ze sterven. Naar vernomen wordt, zijn bij een beden van de Britse Middellandse Zeevloot drie gevallen van kinder verlamming vastgesteld. Een vierde is nog in observatie. Blijkens berichten uit Duitsland Oostenrijk en Hongarije is het aanta gevallen van kinderverlamming al daar dit jaar sterk gestegen. Verle den week werden meer dan 100 van dergelijke gevallen in Hongarije ge constateerd. Hetzelfde aantal is in Berlijn vast gesteld, terwijl uit Oostenrijk wordt gemeld, dat bijna 200 gevallen zijn ge constateerd. Ook in Groot-Brittannië is de kin derverlamming de laatste weken sterk toegenomen. Groot gebrek aan water heerst er momenteel op Noord-Beveland, dat niet aangesloten is bij de waterleiding- Tweemaal per dag 's morgens en 's avonds ■taan de mensen in de rij om het hoognodige water te halen. verraadde Nederlanders aan de Jappen NU Republikeins Minister! (Telegrafisch van onze Indische correspondent). Het gebeurde in de tijd, dat Indo nesië nog door de Japanners bezet was, dat vier Nederlanders gedwongen tewerkgesteld werden bij de Japanse radio-omroep. Een mogelijkheid zien de mede te helpen aan de illegale ac tie, zochten deze mensen per brief contact mt een oud-lid van de Volks raad, een Indonesiër, die zij als vol komen loyaal beschouwden. Twee Ne derlanders, oud-stenografen bij de Volksraad, die hem ln het bijzonder kenden, verzochten hem zijn mede werking te verlenen aan de verzets strijd van de Indonesische bevolking. Bedoeld oud-lid van de Volksraad gaf echter de brief door aan Kempetal, een berucht Japanner, met het ge volg, dat de Nederlanders werden gearresteerd. Twee daarvan werden door de Ja panners vermoord en de andere twee zijn nu met verlof in Nederland, mo gelijk voor het leven ongeschikt voor normale arbeid. Tijdens het verhoor van Kempetai, dat vorig jaar plaats vond in verband met diverse misdaden, erkende deze de bovengeschetste gang van zaken en bevestigde de naam van de bewuste Indonesiër. Deze meneer, zijn naam is Hadji Agoes Salim, is minister van Bui tenlandse Zaken in het Kabinet van Soetan Sjahrir en wil nu in Lake Succes komen spreken over het recht der Republiek etc.! Gisteren arriveerde per K.L.M. uit Londen de 17-jarige June Ox- bury, studente aan het „Chelten ham Ladies College". Zij heeft met haar novelle „America-Cana da" de eerste prijs gewonnen van de prijsvraag, die door de „British Society of Internationaal Under standing" was uitgeschreven. Dit Britse genootschap is een culturele instelling, welke naast het uitge ven van boeken en geschriften van opvoedkundige waarde ook het uitwisselen van personen tus sen de verschillende landen pro pageert. De eerste prijs bestond uit een vacantie van twee weken door te brengen in Frankrijk, Bel gië of Nederland, June Oxbury heeft Nederland gekozen, omdat ze ons land „het meest interes sant" vond. Een plattelands-dominee uit het Amerikaanse stadje Greenville, A. Starnes, heeft bij testament zijn landgoed ter waarde van 25.000 dollar aan mevrouw Roosevelt vermaakt. Als voorwaarde was er aan ver bonden, dat de vrouw van wijlen de president een grafsteen van niet meer dan 200 dollar bij het graf moest doen plaatsen en het zo lang zij leefde moest verzorgen. De onlangs ontvoerde burgemeester van Soekaboemi, Soeria Hoedaja, is door Nederlandse troepen uit handen van zijn ontvoerders bevrijd ergens be zuiden Soekaboemi. OBDAM, 22 Aug. 23600 kg slaboner 25—50; 1900 kg neen 4.206 90; 2000 kg uien 9.70— 11.50; 1200 kg kroten 3—3.10; 6800 kg aardappelen 4.007.10. Ofschoon de Britse het gebied der ontman oorlogsindustrieën er zoveel mogeiyk gebouv. ren, die voor vreedzame kunnen worden Ingerh onder de Duitse bevo steeds groeiende weerzli demontages te consti men van Duitse zjjde nig begrip toont voo zaak, het restant van oorlogspotentieel uit- blijkt uit de actie, die gebied gevoerd wordi nietlglng van het fabi van Krupp te Essen. Krupp is het oert Duitse wapensmidse en danig hoog op de lijst ken, die zullen moete Sinds vrij kort geledi bestuur heeft bekend vernietiging der fabric ter hand genomen, van protesten uit Essen GEEN VPBJ NOODZAAI Men heeft het doen of Essen zonder K staansmogelijkheden dat het halve millioen thans weer in de stalen brodeloos zal worden Brian Robertson, de pla: de Britse militaire gouv thans medegedeeld, dat instanties een onderzool' naar de gevolgen, die van Krupp voor de Esse kan hebben. Tot nu toe is van gen niets gebleken. I haar geheel is niet vei Er is dan ook geen voorstelling van hongere loze massa's tengevolge keloze verwoesting van middelen, zo zeide gen son. De politiek, die de gebied der demontage uitvoeren, heeft een vas hij er aan toe. Haar mindering van Duitsla tentieel en de verstrek beperkt bedrag aan h' voor de slachtoffers agressie, zy bedoelt permanente lamlegging se economie en zeker ging om de vernietiginj DE ONTD VERSAIL1 Vrijwel alle Duitsers makers zyn van de in het volk worden Krupp's historie ken: oorlog is nog een go< .gave verschenen van der familie Krupp, „J zijn geslacht". Daarin schetst, die Krupp in 1918 gespeeld heeft, phie heet het: „het ee voor de toekomst kon bied van het oorlogspc geestelijke en materiële Krupp-fabrieken te ret Om deze taak te ve volgende programma f JOURN ALISTE1 LAARS Vrijdagmorgen zijn verkenners en hun leid deelgenomen aan de Moisson op Nederland ruggekeerd. De trein was een ha in Roosendaal, hetgee stelling was voor de R kenners, die hun broec hadden willen verwelk luide Yell en het zingt helmus. Toch hebben zij nog gename verrassing ver jongens kregen een w, aangeboden. De verkenners heb goed gehouden, slech waren oververmoeid. De machtigste indri weest het gezamenlijk Broederschapslied en Over het eten was geweest. De padvinder den zelfs voor het eer den weer roomboter gehad. De 50 Nederland hadden het minder Hun kampje was nie in de kamprvnage, z ste dagen gedoemd v of honger te lijden. Om vijf uur pree trein uit Roosendaal dam.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 6