Paling j Prijs j Perikelen Stad en Omgeving- Sesam, open U! Koninginnedag; Bonnen halen! Toneel Gulden Vlies KLACHTENBOEK VAN ANDER RAS Een schitterende toneelavond AGENDA Alcmaria's jeugd op stap Alkmaarse Boys Junioren naar Meppel Een paardenspecialist Uitspraken Meervoudige Kamer te Alkmaar Burgerlijke Stand DE POLITIE-RECHTER OORDEELT Guurtje, Grietje en Willèm wisten er nog meer van Ook getuigen krijgen soms een lesje De vis wordt duur betaald Wij spelen Gistermiddag om vier uur werden de verschillende etablissementen weer opengesteld, maar reeds vanaf drie uur krioelden de kinderen over de ter reinen, kropen bij elkaar op de trap jes Van de draaimolens en voerden al lerlei kattekwaad uit. Ze zaten daar en verbeidden het ogenblik, waarop de strenge politieverordening het „Se sam, open U" zou spreken en ze zich zouden kunnen overgeven aan de kermisjool. Het personeel van de in richting waar de kleine ronde auto- tjes vonkenspetterend, gevat tussen ijzeren platen en het net daarboven, op elkaar in plegen te rijden, had de handen vol met het verjagen van de ongeduldige spes patriae, nu de wa gens nog stil stonden. Hopelijk blijven de auto's aan de gang als dit werkelijk de bedoeling is, dan behoeft niemand zich kwaad te maken als hij betaaid heeft en z'n wagentje komt niet in beweging, zoals dat dezer dagen het geval was. De Maandag is de stille dag voor de kermis, maar te oordelen naar de massa's papier en afval, die vanmor gen vroeg de terreinen bedekten, viel het bezoek nog best mee. Een ploeg gemeente-werklieden heeft iedere morgen de handen vol om alles op te ruimen en weg te vegen. Het gebruik van een krachtige brandslang zou hier zeer verhelderend werken! Van de gesneefde zweefcaroussel is niet veel meer te bespeuren. Alleen het bordes en de zware ijzeren as zijn nog aan wezig. De rest is al ingepakt. Er zijn een paar balken bij van een respec tabele dikte, maar toch afgeknapt als lucifers! Vanmiddag zullen er wel weer hon derden kinderen rondhangen en om de vijf minuten vragen: „Meneer, hoe laat is het?" Het „Sesafn, open U" komt voor alle liefhebbers van de kermis altijd te laat, al zou het ook des morgens om negen uur klinken! De beide Oranje-verenigingen heb ben in samenwerking met verschil lende andere organisaties een pro gramma opgesteld voor de viering van de a.s. Koninginnedag, dat, naar ons gisteren bieek, zelfs nu, zes da gen vóór de grote dag (Maandag 1 Sept.) nog niet geheel in kannen en kruiken is. Het komt ons voor dat de voorbereiding in deze nog wel iets te wensen overlaat. Medewerking is verkregen van het Alkmaars Sportcomité, dat des mid dags tussen half drie en half zes op het Sportpark wielerwedstrijden or ganiseert, benevens een voetbalwed strijd tussen twee Alkmaarse elftal len. Leden der beide Oranje-vereni- g'ngen hebben tot deze wedstrijden toegang tegen gereduceerde prijs. De Overdekte organiseert zwemwedstrij den, gelijk wij reeds enige weken gele den bekend maakten. Als bijzonderheid willen wij nog vermelden dat een batig saldo door de Overdekte aan 't Oran je-comité zal worden afgedragen, ter wijl de Overdekte een onverhoopt verlies zelf draagt. Des avonds zal er door de Alkmaarse Jeugdgemeenschap een kano-wedstrijd gehouden worden, waarover nadere gegevens echter nog ontbreken. Overigens wordt de dag gevuld op de gebruikelijke wijze, carillonbespe ling van half negen tot half tien en van 12-1 uur, muziekkorpsen door de stad van 9-10 uur, van 4-5 uur, en ook des avonds (waaraan medewerken St. Caecilia, Exelsior, Soli Deo Gloria en ook voor het eerst na 't overlijden van de heer Van Houten weer de F-ostharmonie) Om tien uur is er een aubade voor het stadhuis door de kinderen der hoogste klassen van de lagere scho len. Tot slot is er dan om acht uur liet bekende feest in de Muziektuin met medewerking van de gymnastiek verenigingen Turnlust en Jong Hol land, de zangvereniging Orpheus en Soli deo Gloria. Het feest wordt besloten met het traditionele vuurwerk. Degenen, wier familienaam begint met de letters Smit tot einde S en T kunnen Woensdag 27 Aug. hun bon kaarten 711 afhalen aan het uitreik- lokaal Ridderstraat van 912 en van 21, Bonkaart 709 en stamkaarten mee brengen. BELANGRIJK. Aan a.s. en jonge moeders, die reeds in het bezit zijn van een C M- kaart zullen alle bonkaarten van de tot hun gezin behorende personen alsmede de extra bonkaart aan een apart loket worden verstrekt. Onregelmatige uitgave Waarom wordt de kermis a.s. Vrij dag niet om 12 uur geopend in plaats van om 4 uur? Men klaagt altijd, dat men de bezoekers niet in Alkmaar kan houden, als de kaasmarkt afgelo pen is. Hier ligt een kans, die geen cent kost! Waarom hangt er in de cel aan de Wilhelminalaan geen telefoon, terwijl er wèl de hele nacht licht brandt? Be staat er geen stroom-rantsoenering meer? Waarom verwijst men ons, blijkens een aankondiging in het Postkantoor, naar die cel, als het kantoor gesloten is? Zonder telefoon kunnen we niet bellen! Waarom is nog steeds aan de Grote kerk maar é»n wijzer ver1!"'-t? De kermis maakt ons heus n:et zö dron ken, dat we er twee zien! Het AmsterdamschRott. Toneelge zelschap heeft gisteravond in 't Gulden Vlies voor een talrijk publiek een on gekend succes volkomen verdiend behaald met de opvoering van het Amerikaanse toneelspel: Van Ander Ras, van A. d'Usseau en James Gow. Stuk en opvoering hebben de toe schouwers in de hoogste mate geboeid. Absolute stilte in de zaal was daar meermalen het bewijs van. Het neger probleem wordt in dat stuk wel scherp gesteld. Het stuk speelt in een kleine plaats in het Zuiden van Amerika in 1945 en wel ten huize van Senator Langdon, de man, die zelfs niet dulden kan, dat men een neger een hand geeft. In dit milieu keert in 1945 terug de neger Brett Chartes, die het in de grote oor log tot officier heeft gebracht. Bella, Brett's moeder, die in dienst is bij Langdon, Genevra en Alice, de doch ters van Langdon en Howard Thomas, de schrijver en aanstaande van Alice ontvangenBrett hartelijk. Maar spoe dig ontstaan grote moeilijkheden om dat blank en zwart daar in het Zuiden niet kunnen samengaan. De senator ver bergt zijn misnoegen niet en hij weet Brett van diefstal te doen beschuldigen els blijkt dat Genevra deze zeer har telijke gevoelens toedraagt. Brett wordt neergeslagen en gevangen genomen en Langdon's haat schijnt te zullen triom feren. Maar Howard gaat eerlijk zijn weg, verliest Alice, maakt Langdon te schande en doet Brett Charles triom feren. De nog in het Zuiden heersende haat tussen blanken en negers wordt wel duidelijk gedemonstreerd, maar te mooier is daarom aan 't slot de hand der verzoening. In een fraai décor hebben de actrices en acteurs van de Amst. Stadsschouw burg het uitmuntend door Saalborn geregisseerde stuk gespeeld. Dat was over de gehele linie sterk en brillant spel, zoals' men het hier niet dikwijls ziet. Prachtig heeft Johan Schmitz de rol van Brett Charles gespeeld. Alle hulde voor deze bijzondere creatie. Maar ook Frits van Dijk bewees op nieuw welk een uitmuntend acteur hij is in de rol van Howard Thomas, de schrijver. Paul Huf typeerde fel de oude onverzoenlijke senator uit net Zuiden. Een verrassing was het spel van Carla de Raet en Willy Haak in do rollen van Langdon's dochters Ge nevra en Alice. De eerste is bijzonder vooruitgegaan en Willy Haak beheer ste haar moeilijke rol op prachtige wijze. Marie Hamel als de negerin Bella moeder van Brett gaf een crea tie en Wilhelmina Cornelius, die wij nog niet eerder zagen, mag zeker ge noemd voor haar spel als Honey, het neger-dienstmeisje. Wim Vesseur had in de rol van de advocaat Maxwell geen dankbare taak, maar hij wist er toch in dit milieu iets van te maken. Op enthousiaste wijze hebben de be zoekers getoond hoezeei zij stuk en spel waardeerden. Daverend was het applaus en staande heeft men aan het slot de uitvoerende toegejuicht en meerdere malen teruggeroepen. Geen toneelliefhebbei mag verzui men van dit stuk en dit spel te gaan genieten. Woensdag en Donderdag is men daartoe nog in de gelegenheid. G. ZEDENMISDRIJVEN Twee zedenmisdrijven zijn door de politie tot klaarheid gebracht. Het eerste betrof een overtreding van art. 298bis Wetboek van Straf recht. In verband hiermede is een 54- jarige koopman, verblijf houdende in een logement alhier, aangehouden. In het tweede geval werd een 26- jarige losse arbeider uit Alkmaar aangehouden wegens overtreding van art. 247. DINSDAG Harmonie Theater, 7 en 8,10 uur: Muiiek voor millioenen; tot 14 jaar onder ge* lelde. Victoria Theater, 7 en 8,38 uur: Hotel Casablanca; tot 14 Jaar onder geleide. Cinema Americain, 7 en 9,30 ur: Tarzat. In New York; tot 14 Jaar onder ge lelde. A. B. T., 8 uur: Drakenklauwen; 18 jaar Gulden Vlies, 8 uur: Van ander ras. Kermis van 4—1 uur 's nachts. WOENSDAG Harmonie Theater, 2,30, 7 en 9,30 uur: Muziek voor millioenen; tot 14 jaar onder geleide. Victoria Theater, 2,30, J en 9,30 uur: Hotel Casablanca; tot 14 jaar onder geleide Cinema Americain, 2,30, 7 en 9,30 uur: Tarzan in New York; tot 14 jaar onder geleide. A. B. T.f 3 en 8 uur: Drakenklauwen; 18 jaar. Gulden Vlies, 8 uur: Van ander ras Kermis: van 2—1 uur 's nachts. Nadat onlangs de Groningse jeugd van G.V.O.V. drie dagen de gast was geweest van de Alcmaria-familie, bracht Jac. Amoureus Zaterdag zijn meer dan honderd jonge Alcmarlanen naar de stad van „kouk en mollebonen", naar Groningen. Met drie nieuwe auto bussen vertrok het jeugdige, maar enthousiaste gezelschap naar het Noorden, waar de G.V.A.V.-pleegouders allen zeer hartelijk ontvingen. En net als in Alkmaar werd de jeugd daar los gelaten. D.w.z., de pleegouders zorgden zelf voor een paar leuke dagen. En zo bezocht de ene het Paterwoldse Meer, trok een ander naar de Appelbergen en bracht een derde een middag door in FeldeEn in Herestraat, op Vis markt en in andere stadsgedeelten ont moetten de Alcmarianen elkaar natuur lijk herhaaldelijk. Maar waar men ook was, steeds zag men G.V.A.V. en Alc- maria bij elkaar. Het werden prachtige dagen voor de Alkmaarders, die juist op deze manier veel innigér contact kregen met -de Groningers dan in clubverband moge lijk was geweest. O ja, er werd ook nog gevoetbald, liefst negen wedstrijden. Maar dat was, net als in Alkmaar, bijzaak. De Alc- maria-jeugd was uit en dat was het doel. En toen die Alcmarianen Maandag avond weer thuis kwamen, waren ze moe van de reis, schor van het zingen en uitgelaten over het uitstapje. Hooggeachte Mollebonen, Dei om de Martini wonen, Dank veur vrundelijk' ontvangst, Kiek, we hebb'n ain verlangst: Reken moar op 't volgend joar, Dan komm'n wie weer bie mekoar! Zaterdag en Zondag j.l. trokken bo venstaande junioren er op uit en waren de gasten van de 2e klas KN^B-er MSC De Jongelui hebben genoten en MSC had letterlijk niets nagelaten om het De Boys naar hun zin te maken, o.a. werd een bezoek aan Giethoorn gebracht Zon dagmorgen werd er tegen MSC-Jun. ge speeld. Het was een prettige wedstrijd en de uitslag 7—2 voor de Alkmaarse Boys doet er eigenlijk weinig toe. Vóór de wedstrijd bood de Alkmaarse Boys-Jeugd aan MSC een bloemenmand aan en sprak de hoop uit MSC het volgend jaar ln Alk maar te zien verschijnen en dan even prettige dagen te kunnen aanbieden. UITSTAPJE K.A.B.-CLUBS. Met slaande trommels vertrok van morgen om half tien een grote groep jongens en meisjes van K.A.B.-jeugd- clubs uit de Parochie van St. Lauren- tius naar de Bergerhout. Daar zouden ze in de bus stappen om naar Bergen te rijden, waar ze o.l.v. de leidsters een prettige dag zullen hebben in bossen, speeltuin en bij de bedrie gertjes. Bij een slager alhier werd een dezer dagen een paard te koop aangeboden. Op zichzelf niets bijzonders. Wat de slqger wel enigszins bevreemdde was het late tijdstip waarop dit geschiedde, n.l. half acht 's avonds. Hij verzocht de man die het rossinant te koop aan bood dan ook de volgende morgen weer terug te komen. Toen deze echter 's morgens om half vier weer met zijn' viervoetige koop waar voor de deur stond, sloeg des sla gers bevreemding om in wantrouwen en waarschuwde hij de Heilige Her mandad. Deze stelde spoedig vast dat het paard in kwestie hetzelfde paard was, dat enige dagen geleden 's nachts uit een weide te Obdam was ontvreemd. De dader gaf aanvankelijk een valse naam op; toen echter een rechercheur, die in de carthotheek had zitten neu zen, de cel binnenstapte en de arres tant vroeg: „De B. ben je zeker niet?" viel deze door de mand. Het bleek, zoals de rechercheur reeds vermoedde, de 41-jarige G. J. de B. te zijn, ontvlucht uit een psychopaten-in richting te Avereest, die, zoals hij zelf onlangs voor de rechtbdhk verklaarde, „een specialiteit is in paarden, hoewel hij van een koe „ook niet vies is". De B. is een oude bekende van de politie, die in 1939 in de omgeving van Alkmaar ook reeds twee paarden trachtte te ontvoeren. De Meervoudige Kamer van de Alk maarse Rechtbank deed bij monde van mr. Krabbe de volgende uitspraken: Jan Willem St. Ontuchtige handelin gen. Niet toerekeningsvatbaar. 1 dag met aftrek van 1 dag. Plaatsing in een zwakzinnigengesticht. Jacob B. Ontuchtige handelingen. Te kort aan verstandelijk vermogen. Ont slag rechtsvervolging. Plaatsing voor 1 jaar proeftijd in zwakzinnigengesticht. Wilh. Corn. BI. te Bovenkarspel. Diefstal. 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en plaatsing in een zwakzinnigengesticht. Frans Anton 1' 1st., Den Helder. Dief stal. Zaak aangehouden in afwachting rapport. Voortzetting op 2 September. Hendrik B. Er. te Dordrecht. Mishan deling met voorbedachten rade. Gevan genisstraf voor de tijd van 2 jaar en 6 maanden. Geboren: Andreas N.H., z v G. H. N. Weel en A. dé Moei. Maria C., d v C. A. J. van der Pol en A. M. Lansen. Anna M. H„ d v W. Tomczyk en M. A. M. Veeger. Pieter J., z v J. Bruijn en S. K. Hoek. Anna M., d v J. H. Nierop en T. Mooij. Johanna G. M., d v A. M. van Zijl en C. C. Cortie. Louise C., d v C. M. Boek en C. de Jongh. Gehuwd: Theodorus Boereboom en Sjoukje A. C. Posthuma. Overleden: Wilhelmus Horris, gehuwd m. G. Sas, oud 67 jaar. Adrlaan van Renswoude. gehuwd m. L. Looren de Jong, oud 46 jaar. De Alkmaarse politierechter be handelde gisteren op vlotte wijze 'n groot aantal zaakjes van klein for maat en gaf aan diverse beschuldig- gingen weer behalve de verdiend.e straf een wijze les mee, die er ho- peniyk toe zal dienen mogelijke ontsporingen in de toekomst te voor komen. Ter opening verschenen een viertal heren op het matje, die hadden ge tracht een soort electro-dynamo, eens toebehorende aan de Duitse bezetters, op de kop te tikken. Het waren J. A. A., chauffeur te Amsterdam, M. N. M. B. (niet verschenen), Joh. M. uit Hei- loo (militair), Corn. M., landarbeider van Egmond Binnen, en P. N., fabri kant te Amsterdam. De chauffeur A. werd het eerst aan de tand gevoeld en legde een verkla ring af, die in strijd bleek te zijn met wat hij al eens eerder had verteld. De dynamo stond bij de boulevard in Eg- mond aan Zee. De wegvoering van de dynamo had 's avonds in het donker plaats. Corn. M. was gaan helpen. BI. had gevraagd hem 's avonds te komen hel pen. M. wist niet waarmee. Politierechter: „Dacht u dat u de koeien moest helpen melken?" M.: Neen, mogelijk houtjes hakken". De politierechter vond deze in het duister gepleegde zaak zeer duister en besloten het onderzoek aan te houden teneinde de beide verbalisanten te ho ren. EEN GOEDKOPE FIETS. Een fiets met beste banden voor de prijs van acht pakjes shag en tien pakjes sigarettenvloei is een licht prijsje, merkte de politierechter op, toen Jacob B P. op het matje ver scheen. En u dacht toch dat het zui vere koffie was? „Ja", aldus verdachte, „ik vroeg aan Willem of de fiets zijn eigendom was. Dat beaamde hij. Willem zei tegen me: „Ik kan toch met mijn „rommel" doen wat ik wil. Als ik maar wat te roken heb". „Had u een fiets nodig?". „Ja, voor mijn werk." De Officier vond, dat hier een straf van f 40 of 20 dagen wel op zijn plaats was. Beschuldigde, voor het laatst het woord verkrijgende, voerde aan dat hij vier dagen vastgehouden was en zo doende een week niet had kunnen werken. „U zult toch moeten toegeven, dat u erg lichtzinnig handelde," aldus de politierechter. Hij veroordeelde P. tot een boete van f 20 of 10 dagen hechte- Zampa en Bayard wonnen een eerste prijs op het Concours- Hippique te Schagen. Het leven is duur tegenwoordig en de paling is nóg duurder. Zij is zo duur, dat de gewone bur-en german het niet over zijn porte- monnaie kan verkrijgen om eens een half pondje voor moeder de vrouw mee te brengen, zoals voor de oorlog wel te doen gebruike lijk was. Hij mag er wel naar kijken, maar aankomen, ho maar! Een doorsnee-prijs van twee rijksdaalders per pond voor de prima kwaliteit dat staat gelijk met de huishuur over een hele week ligt ver buiten zijn bereik. En als de paling nu schaars was, zou dat te verkla ren zijn, maar juist het tegendeel blijkt het geval. De lange dunnen en de dikke vetten puilen gewoon de winkels uit. Als je er langs loopt, komt het water je ln de mond. Maar nogmaals: twee riksen leg je tegenwoordig maar niet zo op de toonbank Er moet, zou ik zo zeggen, met de palingprijs iets niet in de haak zijn. En er is ook iets niet in de haak. Dit blijf ik volhouden tot men mij uit de betrokken kringen heel haarfijn 't tegendeel voorrekenen kan. Tijdens de bezetting hebben we ons palinkje 'moeten ontberen. Het IJsselmeer zat er, platweg gezegd, stikvol mee, maar op tafel verscheen er niets. De Duitse weermacht slikte het grootste kwan tum in en de restoch, er waren allerlei zwarte en duistere wegen, waar langs het glibberige goedje met onbekende bestemming verdween. Dit „onbekend" neme men overigens met een paar korreltjes zout, want de he- ren met plenty money in the pocket weten er wel meer van. Dat was ech ter in de bezettingstijd, toen er om prijzen werd gelachen en het „heb ben is hebben, maar krijgen is de kunst" het woord van de dag was. Maar nu Maar nu leven we reeds weer enkele jaren na de bevrijding en de paling is er nu wèl. Zij ligt brutaal geprijsd in de etalages, want de paling is vrij. U weet niet wat dat zeggen wil? Welnu, dat wat eertijds een brok volksvoedsel was, thans een luxe artikel is'gewor den. Natuurlijk: de kosten van de vis serij zfln zeer verhoogd en de handel kan ook niet op een houtje bijten. Zelfs het roken is een dure grap en men behoeft mfl heus niet te vertel len, welke moeilijkheden men soms heeft om aan mot te komen. Deze din gen zijn me bekend, maar ze motive ren nog niet het vier- of vijfvoudige van de voor-oorlogse prijs. Voor zover men althans nog niet méér durft te vragen, want ook dat is het geval. Onlangs zag ik ln een Alkmaars eetzaakje brood met paling gean nonceerd. Het stond er zo aanlok kelijk en ook een journalist wil wel eens wat. Wat mij voorgezet werd was een cadetje met een spriet van een aal, zo op het randje van het ondermaatse af. Eén waarvan er achttien in het pond gaan met dan nog een stuk of wat toe. Een beest je, dat je met meelij opeet, omdat het zo vroeg en jong reeds werd gerookt. Ik meen, dat men zo'n ding wel eens „een touwtje" noemt. Het had er althans heel veel van en toen ik met enige moeite het zielige ge val had ontkleed, bleef er precies niets over. En dat „niets" kostte één gulden en tien cents. Zegge en schrijve Een journalist is geen rekenaar. Maar toch was het vdör mij een koud kunstje om te becijferen, dat na aftrek van de kosten van de brood jes een pondje van dat magere goed nog altijd minstens 15 gulden op brengt. Daar worden Vrijdags op de kaasmarkt de vreemdelingen op ge- tracteerd. Als het maar toe kan! Een ander voorbeeld. Er was vorige week kermis ln Hoorn en deze week in Alkmaar, van ouds het vette paling-festijn. De pa ling is er in de winkels, maar ook op straat en hier komt de aap uit de mouw: precies voor de helft van de prijs. Voor één rijksdaalder per pond en het vet druipt je langs de vingers. Ik weet wat men zeggen zal: die man stéAt daar zo goedkoop. Inderdaad, maar de kosten van de visserij en van de rokerij blijven gelijk en die man met z'n palingstand is geen phi- lantroop, om de drommel niet, hij moet er ook het nodige op verdienen. En dan lijkt er nogal wat muziek in te zitten is het niet? Het publiek staat voor een raadsel en het lost dit op op z'n eigen manier. Het wijst de bekende typen van vis boeren na, die het maar zelden nuch ter langs de straat ziet gaan, het hoort van de drinkgelagen, die deze heren de goeden niet te na^ gespro ken met hun kornuiten Organise ren en het kijkt naar de prijzen van de paling. Dan komt het tot een con clusie, die misschien verkeerd is, maar toch wel voor de hand liggend. En wel deze: dat er aan de vis dik wordt verdiend. Niet zo zeer door ae handel, maar wel door de vissers zelf. Het IJselmeer is een goudmijntje in dit seizoen. De vangsten zijn fantas tisch groot en de prijzen evenredig boog. De cijfers gaan tot het duize lingwekkende toe en de regering vindt het wel goed, omdat de fiscus er wèl bij vaart. U moet eens zien, hoe men op de vissersplaatsen met guldens smijt. De Wieringer kermis was er een voorbeeld van het kon gewoon niet op! En ga maar eens kijken in de contreien van Volen- jam daar is het van hetzelfde laken een pak. Er zijn van die geld smijterij-voorbeelden bij de vleet. We leven ln een tijd, waarin het vlees streng is gerantsoeneerd. Waar in een eitje nog sporadisch op tafel komt. Waarin de boter nog dun wordt geschraapt. Een tijd, waarin de paling zo'n welkome aanvulling zou zijn van het menu. Dit is er ech ter voor het gros van de bevolking niet bij en dit kan slechts in hoge mate worden betreurd. Hiermede is de ene zijde van de medaille belicht en het wachten is er nu maar op, wie zich over de andere zijde ontfermt. Al het water van het IJselmee? ech ter wast o.i. niet af, dat hier lang zamerhand sprake is van een palifig- schandaal. DOET KOU LIJDEN OOK FIJN? Tegen een zekere Theodorus Br. uit Heiloo was een klacht ingediend, om dat hij in Maart van dit jaar, toen de hele wereld nog dichtgesneeuwd zat, 12 pinken en 2 veulens nacht en dag buiten op een weide liet lopen. Om wonenden hadden de politie er her haaldelijk op gewezen, dat zulks met die strenge koude toch niet goed was. De politie wees Br. er op, doch deze beweerde voor zijn dieren niet vol doende onderdak te hebben. De aanklacht luidde nu dat hij op zettelijk de gezondheid van de dieren in gevaar zou hebben gebracht. Als getuigen werden gehoord dr. Stokreef, dierenarts, en wachtmeester T. Groenenberg. De veearts gaf een uitleg, waaruit bleek, dat de gezondheid niet in ge vaar werd gebracht al moest het voor de. beesten wel een kwelling zijn ge weest 's nachts in de koude te hebben moeten staan. Daar het wetboek echter slechts spreekt over pijn .of letsel en niet het woord kwelling gebruikt, ontstond hier twijfel over de vraag of koude ook pijn veroorzaakt. JA EN NEE. De reconstructie van een burenruzie tussen de fam. Sch., pensionhouders te Bergen, enerzijds en M. de Gr. en diens huishoudster Gr. B. anderzijds, was het volgende punt van het programma. M. dé Gr. en Gr. B., beiden thans wonende te Stompetoren, beweerden, dat ze tijdens hun verblijf ifi een zo merhuisje achter de woning van Sch. door hem en diens echtgenote zwaar waren beledigd. „Mijn twee kinderen stonden erbil meneer, en ik schaamde me voor hen," sprak de huishoudster. „En u zei niets terug?" „Neen, niets." „Dan hebt u stalen zenuwen!" Eerst begon mevr. Sch. Later ver scheen de heer Sch. zelf in pyama in de deur en deed ook mee. Ook Gr. legde een dergelijke verkla ring af. Ook hij had de Gr. in broek en hemd gezien en zei niets terug. „Dus u ging met blozende wangen uw huis binnen? was de vraag van de politierechter. „Ja, edelachtbare". De heer Sch. bleef alles ontkennen. De politierechter kent echter zijn klanten. Hij veroordeelde de beschul digde en diens echtgenote elk tot f 5 boete of 1 dag hechtenis, doch voegde de aanklagers de Gr. en B. toe voort aan de rechtbank niet met onbenullige klachten lastig te vallen DE BAAS GAF HET VOOR BEELD. Iedere huisvrouw, die haar vuile was aan de een of andere wasserij toe vertrouwd weet bij ervaring, dat het voorkomt dat ze bij het terugontvangen een kleiner of groter stuk mist. Zeer zelden kwam het later na het indienen van een klacht boven water, en meer malen gebeurde het dat men bij her haling maar besloot „zelf" achter de wastobbe te gaan staan. Waar die verdwenen goederen meest al blijven, kwam gistermiddag weer eens aan het licht, toen Guurtje, Griet je en Willem H. op het matje versche nen. Zij hadden op een wasserij ge werkt. Het gebeurde wel, dat de klant meer goederen meegaf dan op het lijst je stond. Dit werd dan achtergehou den en in een kast bewaard. De baas hield dan op bepaalde tijden „uitde ling". Dit slechte voorbeeld had een der dames gevolgd om aan kleren voor haar baby te komen. Politierechter: „Had u een pyama en servetten nodig voor de baby?" Allen hadden zich aan diefstal van goederen uit de wasserij schuldig ge maakt. De politierechter wilde dit zaakje eens grondig aanpakken en de baas en ander personeel van de wasserij ho ren. Te dien einde werd de zaak nog aan gehouden. Wij hopen, dat hij dit wasserijvar kentje eens flink zal wassen! KLEIN GRUT. Verder passeerden nog een aantal kleinere zaakjes de revue. Willem D., bakkersknecht te Heiloo, ontvreemdde een pullover, f 25 of 10 dagen. Pieter B., tuinder te Limmen, oplich ting van 2 pakjes sigaretten f 75 of 30 dagen, plus 1 maand voorw. gevange nisstraf. Adr. Th. B. uit Bergen, diefstal van ijzeren platen, f 40 of 20 dagen. Herm. KI. en Nic. Th. de W., diefstal van cokes, elk f 30 of 15 dagen. Andr. M. te Koedijk, schuur gebouwd zonder vergunning. Zaak aangehou den wegens niet aanwezig zijn van be schuldigde. Enkele andere gedaagden waren niet verschenen, doch zullen een volgende maal door de sterke hand voorgeleid worden HOTELDIEF AANGEHOUDEN Door de politie is aangehouden de 20-jarige hotelknecht H., die zich schuldig heeft gemaakt aan diefstal len ten nadele van zijn patroon, een hotelhouder alhier, en ten nadele van logeergasten. Hij is in verzekerde bewaring ge steld. DIERENBESCHERMING Zwervend zijn te Alkmaar aangetrof fen een klein hondje, wit met bruin, type fox en lange staart en 2 jonge cy perse poesjes. Adres: Insp. C Verwer, Baanstraat, Alk maar. In de zittingzaal heidsraad, verzameli dan ten, diplomaten, alles en nog wat die niets beters t hakt een man er m waardige ijver op vliegen er af. Die man is niet, kele boze tongen Gromyko, maar ee pietselaar, die van Her Verenigde Ns kreeg te zorgen vo< nooduitgang. Maar Russische gedelegeerc landstaal „de donder Amerika tegenwoordii exit", iets met dit ken. Hij, de glorie de meest geduchte ligheidsraad om zijn cord van in 14 maai - zijn naam en geduchi weglopen, zou aldi de oorzaak van deze zijn, omdat hij klaagt weinig deuren waren DE MAN ZON! Wie is deze man, d: voor het recht van ve nu afvragen of dit v gewenst is? Hij werd in 1909 gel in de buurt van Gom procent der bevolking studeerde economie en rijn doctors-titel. 1943. 't Hoogtepunt Sovjet-Unie zat niet om voedsel en oorlogsti ook om de man, die in gen wist te vinden om men. Moskou weifelde de ex-mensjewieken Troyanovsky en de oriënteerden als Litwii de relaties. Achter Molotofs br nen zijn oogjes te gl de nieuwe man ontdekt vitch Gromyko, een 34 de economie, een uits uit de moderne school tiek, een man die ziel zou gaan aan een liaise talisme en van wie dreigde voor een ortl me. Een overtuigde en wist in een Westerse kon dit immers doen zijn steun toch zou ge niet te veel belang van de Rode legers v Dus stapte in 1943 Huis in Washington handigde zijn geloo Franklin Delano Roose „Amerikaan", wandeldt Avenue, zat op de la Trans-Lux Theatre en ste Amerikaanse hur Allen, pleegde mopjes dat was ook alles, wat wist en hij bleef in een man zonder gezicht. 'T WERKELI Vóór Gromyko zich tie waagde was iemai een verfijnd soort, erg artist, een wezen dat nota op poten aan gering in elkaar draai: pliment wist te vinden XXXVII Wij gaven in onze het volgende spel ter De kaartverdeling w Sch. 8, 7, H. 8, 2 R. h, 2 KI. a, h, Sch. h, 10, 9, Scl 4, 3, 2, H H. 10, 6, 5 R R. v, b, 10 K KI. 2 Sch. a, v H. a, h, a R. a, 5, 4 KI. 5, 4, Zuid moet op dit spelen. West komt vrouw. Zuid neemt de eerst met ruiten heer en Klaver aas. Vervolgei naar Zuid, die achte heer, vrouw van hart 6e slag speelt Zuid dai Waarna West aan slag met een kleine ruiter moet dan schoppen maakt aas-vrouw van van de tweede slag positie brengt. Gooit weg, dan zijn alle kl: goed. Gooit hij een hs ten weg, dan speelt kaart van één dier komt opnieuw in dw: nauwkeurig na. Er wordt dikwijls bij het bridgespel zo komt. En inderdaad wel eens bij 't afspel een onverwacht voord dikwijls zijn er spele Werkelijk met goed t meeste kans biedende dan is het niet efg lo te zeggen: Wat een goede bridgespeelster ook het goede spel egenstander te wa eeit dit voor haar c resultaat ten gevolg Iers v/eten, indien zij het £°ede van juiste wijze te schatt

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2