V Irap riEROT-KAMPER VEILIGHEIDSRAAD ACHT ZICH BEVOEGD T. N.l.-benden worden driester Hors d'Oeuvre Linggadjaii gehandhaafd ma-zwemmen ,.0.-xamens rktberichten SS SS BRUINKOOL. PTEMBER WoensHag 27 Aug. 1947 DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT 144ste Jaargang No. 172 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Republiek aanvaardt de beslissingen Bakkers werken op 1 September Weer extra vlees Ei voor volwassenen Koning Leopold naar België terug? 7 gezinnen dakloos door boerderij brand Oostenrijk en Finland tot F.A.O. toegelaten Correspondentie met onbezet gebied in Indonesië Speciale vergadering over Veto-recht Peelbrand anderhalve meter in de grond Partij van Petkof verboden Dr. v. Mook sprak op Borneo Keert de Vrijz. Dem. Bond terug? Moorden, beschietingen en grafschennis Succesvol verloop van Ruhr-conterentie Ook onder-officieren onderwijzers worden gedemobiliseerd Weer Amerikaanse films Hoofdprijzen Staatsloterij it het weer een drukke ïrdekte. Niet minder dan s hebben zich opgegeven [gen van de verschillen de recht geven op het het diploma zwemmen .B. eeds eerder berichtten deze 180 candidaten er die de gelukkige bezit- r zal worden van het ia. Onnodig te vertellen jitreiken van dit 5000ste sr aandacht zal worden 'ewoonlijk het geval is. waarderende woorden zal >ok vergezeld gaan van vend aandenken. De uit plaats tussen half vijf Vereniging tot Bevorde- -monische Lichaams-Ont- .L.O.) neemt in Septem- mens af, en wel volgens •ooster. r athletiek op het Sport- uur. er wandelen vanaf de i 2 uur. er zwemmen in deOver- uur. kunnen zich aan de jgeven bij de heer Van 23/25 Aug. 1947. Op de varen aanvoer en prijzen >ude hoenders f 2f 4; 103 f 6f 12; 33 konijnen a Jonge haantjes f 0.50 -er stuk. or de centrale 110 Vette inken, 3 Graskalveren, 35 veren en 10 Vette schapen rktbond, 26 Aug.: 100.000 Dl 4.80—10.80; 3200 kg. ro- —14.10; 10.400 kg. gele 6.70; 20.000 kg. slabonen :g. uien 12.1013; drie- 5.80; nep 19.30—22.; 1500 3.70, II 2.40; 86.000 kg. Schotse muizen 9.10 7.40—7.70; eigenh. 7.70— enh. 8.50—9.20; Bevelan- 10; IJselster 8.208.30. :er groentencen- Aug.: 28.000 kg. aardappe- [mers 7.80; blauwe eigh. riel 4.90—5; 145.000 kg. 115.10; 38.000 kg. gele kool >3.000 kg. witte kool 4.60 kg. groene kool 812; jonen 4163; 2000 kg. to- 6.30; 4000 stuks bloemkool kg. uien 11.9012.70; nep it serpentines LOTERIJ auGüsTusi ms. 9'tvta9Sf too.—ovtf?gn» 9 tsntfg I 8555 «B9 ffl®*2059 zsn araa gt» san 3 se» Sftvt 6847 flats 8883 «M 4*08 «4» 4318 «9® I UKS3 KB29 3 tttso ii&e 5 13048 18149 3 13929 14019 14039 14913 0 13663 13871 16373 18347 9 17930 17397 6 18413 18438 0 (9728 19843 II 30823 31078 W8S3 10919 10989 12003 12004 12158 19259 13284 13278 M032 14036 14047 14962 13011 15043 13719 13864 13903 165S1 (0586 16858 17778 17837 IT851 18473 18602 18687: 19924 20008 2008®, 31248 21338,2133 enrantsoen TOFFENHANDEL N.V. maar. Laat 211. -4142. ALKMAAR nieuwe cursussen N en 0NDENTIE en jEIDING is ÏETEREN. BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 KEDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bljlsma Voortzetting van de ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. „Waagjes" tot lb woorden 75 ct., elk woorö meer 5 ct., uitsluitend contan. Abonnementen: t 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaal Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert «r plv. Tj. N. Adema. De Veiligheidsraad heeft Dinsdag de debatten over de Belgische resolutie hervat. Deze resolutie, die voorstelt de kwestie van de competentie van de raad van het Internationale Hof van Justitie voor te leggen, werd door Frankrijk ondersteund. De Franse af gevaardigde betoogde, dat dit een ver dere actie van de raad niet behoefde te vertragen of in de weg te staan. De Australische gedelegeerde wees de Belgische resolutie van de hand en verklaarde: „De Raad heeft jurisdictie in deze aangelegenheid volgens hoofd stuk 7 van het Charter, omdat de beide partijen er niet in geslaagd zijn om, gehoor gevend aan de resolutie van de Raad van 1 Augustus, het geschil op vreedzame wijze op te lossen". Het Belgische voorstel werd daar na met vier stemmen vóór, een stem tegen en zes onthoudingen verwor pen. Groot-Brittannië, de Verenigde Staten, Frankrijk en België stemden vóór. Vervolgens nam de' Veiligheidsraad een Poolse motie aan, waarin wordt voorgesteld de Nederlandse en Repu blikeinse autoriteiten in verband met de berichten over hernieuwde gevech ten in Indonesië te herinneren aan het wapenstilstandsbevel van 1 Augustus De werkgevers en werknemersorgani saties in het bakkersbedrijf hebben in onderling overleg besloten op Maan dag 1 September a.s. te werken als op een gewon» werkdag. Deze regeling geldt voor het gehele land. BEURSSLUIXING. Op verzoek van het bestuur der Ver eniging voor de Effectenhandel (Be drijfsgroep Effectenhandel) heeft de Minister van Financiën bepaald, dat de beurzen voor de geld- en fondsenhandel op 1 September 1947 zullen zijn ge sloten. r podium iii Nu is het niet zo erg als een actrice op het podium valt aldus de heer Peen, toen hij weer eens bij mij aanwipte dan als een danseres valt. Het ergste is natuurlijk een stuk. Als een stuk valK is het stuk. Kapot, afge- daan.^Wèg. Basta. Maar ook een danseres vergeeft men het vallen niet' zo licht. Want juist haar voeten vormen haar instrument en als zij die niet goed gebruikt en tuimelt, nu, dat is minstens even erg als wanneer éen zan geres cis zingt als er in haar partituur zoiets staat als bes In herinner mij dat ik eens een actrice heb zien vallen over een stomme stoof, die zij niet had ge zien. Wie kan ook denken aan zo'n ding als een stoof. Zij ko men nooit meer in een woonka- men voor en de actrice hield er dan ook geen rekening mee Bom, daar lag ze, languit op de grond. Zij kreeg het op haar zenuwen en barstte in snikken uit, en daar het heel natuurlijke snikken waren raakte het publiek in vervoering over zó natuurlijk spel en het gaf haar een open doekje, waarmee zij haar tranen gauw heeft gedroogd. Niemand heeft gemerkt, dat het een on gelukje was en dat die scène niet in het stuk behoorde. Dat kun je zo hebben bij het tegenwoor dige naturalistisch toneel. Ook heb ik eens een zangeres zien vallen; een concertzangeres. Men had haar geweldig toege juicht en zij had révérence na révérence gemaakt en wilde zich in alle bescheidenheid terugtrek ken toen zij struikelde over de zoom van haar avondjapon. Zij was het dragen van lange rokken natuurlijk niet gewend; buiten de concertzaal liep zij altijd in een pyama of een sportpantalon. Dat doen moderne Vrouwen graag Tenminse als het haar staat. Ook als het haar niet staat doen zij het graag. Helaas! Maar bij deze dame nam de japon wraak. De zangeres viel en meteen' ver stomde het applaus. Want men kan natuurlijk niet applaudisseren ais een dame valt, zoiets ls niet be leefd. De eerste vlolist hielp de onfortuinlijke cantatrice op de been en iedereen dacht dat zij zou afdruipen als een natte kat en men voelde zich niet weinig gegeneerd. Maar uiets daarvan. Zij schreed op bevallige Wijze naar de rand van het podium, glimlachte beminnelijk en zei: „Dames en heren, ik heb mij dik wijls afgevraagd wat een gewaar wording het zou zijn als mij zo* iets eens overkwam. Nu is hel dan eigenlijk gebeurd en nu weet ik dit ook al weer. Ik dank u voor uw deelneming." Nu, men vond dat zo aardig en zo geva- dat men harder dan ooit met applaudisseren begon en de dame een ovatie bracht zoals zij nog nooit in ontvangst, genomen had. Zij heeft die avond nog meer succes met haar struikelen gehad dan met haar stem. Maar als gestruikeld was over haar stem, ja, danKREEFT. en beide partijen te verzoeken zich daaraan strikt te houden. Het Poolse voorstel behaalde tien stemmen. Er was een onthouding, n.l. van Groot-Brittannië. REGERING BESTUDEERT RESOLUTIES. Mr. van Kleffens deelde mede, dat de resoluties van de Veiligheidsraad door zijn regering bestudeerd werden. Hij was er zeker van, dat Nederland alles in het werk iou stellen om een spoedige beslissing te bereiken. Neder land zou een vreedzame oplossing toe juichen. REPUBLIEK AANVAARDT De Republikeinse vertegenwoordi ger Soetan Sjahrir kondigde aan, dat de Republiek de genomen beslissingen volledig aanvaardt en ten volle zou medewerken tot de uitvoering daar van'. De Indonesische regering, aldus ver klaarde Sjahrir, „garandeert aan de leden der commissie uit de Veiligheids raad alle faciliteiten, welke noodzake lijk zijn voor de uitvoering van hun taak. Mijn delegatie aanvaardt even eens „de goede diensten tot bemidde ling en arbitrage van de Veiligheids raad". De Indonesische regering zou alle assistentie verlenen aan de com missie van consuls, welke zal toezien op uitvoering van het wapenstilstands bevel. De voorzitter verklaarde vervolgens, dat hiermede de eerste fase van de be handeling der Indonesische kwestie beëindigd was. De kwestie bleef op de agenda en ieder lid had het recht haar, indien noodzakelijk, wederom in behandeling te brengen. Zowel deze week, als de volgende week zal voor personen, die geboren zijn in 1942 en vroeger, een extra rantsoen van 100 gram vlees worden beschikbaar gesteld. In de bonnenlijst van Donderdag a.s. zal de eerste bon voor 100 gram worden Jjekend gemaakt. De tweede komt een week later. Op de vleesbonnen, die Vrijdag a.s. geldig worden, kan desgewenst op en bon voor 100 gram vlees 150 gram paardevlees gekocht worden. In de bonnenlijst, die op 28 Augustus bekend gemaakt wordt, zal een bon worden aangewezen voor een ei voor personen van 21 jaar en ouder. De voormalige Belgische minister van koloniën, Albert de Vleeshauwer, die zijn land zal vertegenwoordigen in de commissie voor de niet autonome gebieden, heeft bij het betreden van het vliegveld La Guardia verklaard, dat in de aanstaande weken koning Leopold naar België teruggeroepen zou worden. „Zo het nodig is, zal een ple bisciet plaats hebben, maar wij denken niet, dat het noodzakelijk is hiertoe onze toevlucht te nemen. De Vleeshauwer meende, dat de te rugkeer van de koning kon plaats hebben door de wet van 1945 in te trekken en door te verklaren, dat de redenen, die de koning in de onmoge lijkheid plaatsen te regeren, niet lan ger bestaan. Naar zijn mening heeft België een koning „broodnodig". Dinsdagmiddag brak door nog on bekende oorzaak brand uit in de hooi berg van een zeer grote boerderij te Wapenveld. Het vuur sloeg spoedig over op de boerderij, welke, toen de brandweercorpsen uit de omliggende gemeenten arriveerden, reeds nage noeg in as gelegd was. Door de krachtige wind waren er intussen vonken overgewaaid naar een tweehonderd meter verder gele gen huizenblok, waarin zes gezinnen woonden. Dit blok stond spoedig in lichterlaaie. De gezamenlijke brand weercorpsen van Zwolle, Hattem en Heerde konden pas in de avonduren de brand bedwingen. Door deze brand zijn zeven gezin nen dakloos geworden. Oostenrijk, Finland en Siam zijn toegelaten tot de Wereld-Voedsel- en Landbouw-Organisatie, die thans te Geneve in plenaire vergadering bijeen is. Slechts één der deelnemende staten verzette zich tegen de toelating van Finland. Sir John Boyd Orr, de direc teur-generaal van de FAO, verklaarde, dat „millioenen in Europa in de ko mende winter en lente slechter gevoed zullen worden dan tijdens de oorlog". Er is weinig hoop op merkbare verbe tering van de toestand in Azië dit jaar. Het is nog steeds mogelijk contact te hebben met familie in het onbezette gebied van Java en Sumatra, doch uit sluitend via Rode Kruisformulieren en alleen gesteld in de Engelse taal. Belanghebbenden kunnen zich wen den tot het Informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis, Vlamingstr. 2, 's-Gravenhage. Naar verluidt zal de Veiligheidsraad vermoedelijk Donderdag een speciale vergadering wijden aan de kwestie van het gebruik van het vetorecht. Indonesië: De voortdurende aanvallen op de Chinese bevolking in Indonesië, maken in vele gevallen evacuatie naar veiliger gebieden noodzakelijk. De over een oppervlakte van enkele vierkante kilometers woedende Peel brand tussen Asten en Someren blijkt anderhalve meter diep in de veengrond te zijn gedrongen en bij de blussings- werkzaamheden staat men dan ook voor een hopeloze taak. Men heeft slechts de verdere uitbreiding kunnen voorkomen door een bijna twee kilo meter lange brandsleuf te graven, waardoor het gevaar voor de huizen en de voorraden turf is afgewend. Parels ter waarde van 20000, welke men van Japan naar Austra lië probeerde te smokkelen, werden door de douane te Sydney in de mast van het schip ontdekt. De douane met zjjn buit. ïlkec&eckfit ZONNIG WEER. Zonnig weer met in het Zuid oosten van het land later tijdelijk wat bewolking. Vrijwel overal droog weer. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind uit Noordoostelijke richting. De Bulgaarse Nationale Vergadering heeft door middèl van toepassing der spoed-procedure, besloten de agrarische oppositiepartij van Petkof, evenals de jeugdorganisaties van déze partij, te verbieden en te ontbinden. De 65 af gevaardigden van deze partij zijn bij gevolg van bun zetels in de Nationale Vergadering, die zullen open blijven tot de nieuwe verkiezingen, vervallen verklaard. Het Brits-Amerikaanse verzoek om een bespreking tussen de drie mogend heden over het doodvonnis van Petkof is door de Sovjet-Unie verworpen. Ter gelegenheid van de eerste zit ting van de Federale Raad van Oost- Borneo heeft Dr. v. Mook een rede voering gehouden waarin hij o.m. zei- de, dat hier evenals elders op Kali- manten (Borneo), in Oost-Indonesië, op Banka en Billiton een weg gevolgd was waarbij niet alle verhoudingen ondersteboven werden gehaaid en waarbij de werkelijke orde en het werkelijk gezag niet werden onder mijnd. „Laat ons hopen, dat ook el ders, ook op West- en Oost-Java, te Palembang en aan Sumatra's Oost kust deze weg naar een duurzame en sterke constructie spoedig gebaand zal v.orden". De voorzitter van de Raad van Zelfbestuurders, de Sultan van Koe- tei, Mohammed Parikisit, sprak ver volgens in een redevoering de hoop uit, dat de centrale regering in toene mende mate belangstelling aan de dag zal leggen voor de Raad van Oost- Eorneo. Hij hoopte, dat de politieke ontwikkeling van Oost-Borneo zou bijdrage tot de vorming van een staat Borneo, welke een krachtig onderdeel kan vormen van de Verenigde Staten van Indonesië. Naar de Haagse redacteur van de „Volkskrant" verneemt, is bij som mige politieke figuren het denkbeeld gerezen een poging te doen om de fn 1946 in de P.v.d.A. opgegane Vrijzin nig Democratische Bond in enigerlei vorm te laten herrjjzen. Nederland actie-communique joewangi werd een aantal republikei- Het Nederlandse actie-communique «^n gedood. Een Nederlandse patrouille meldt, dat de TNI voortdurend druk 'n de omgeving v.an. Tandjong Bala. uitoefent op de bevolking van de rand- heeft !'ler Lasjkarleden neergeschoten gebieden teneinde haar tot evacuatie f vlef gevangen genomen. Volgens tot naar het republikeinse gebied te dwin- dusver ontvangen gegevens bedragen gen. Wederom zijn Nederlandse pa- de verliezen van Maandag een gesneu- trouilles en posten beschoten bij Adji- ve,Lde en, twee gewonden, barang. Ten Westen van Poerwokerto Op vele plaatsen zijn m bet bevrijde is een Nederlandse post door de TNI gebfd, onderdelen van de TNI dooi Nederlandse troepen verdreven. Deze met mortieren en geweren onder vuur genomen. Ten Westen van Salatiga in Midden-Java zetten Nederlandse troe pen een zuiveringsactie in tegen enige formaties van de TNI, die hun posities in het bevrijde gebied pogen vooruit te schuiven. De TNI leed gevoelige verliezen en werd verdreven. Een groep van de TNI ten Zuidwesten van Tegal werd door Nederlandse troepen enige verliezen toegebracht. onderdelen hadden zich weer verza meld in grotere en kleinere groepen en gaan voort met het vernielen van bruggen en opwerpen van versperrin gen. Op 23 Augustus is te Garoet een hevige brand waargenomen in de rich ting Bajongbong achter de heuveltop pen ten Zuidwesten van Garoet. In Ta- sikmalaja werden drie Japannezen' ge vangen genomen. Nederlandse troepen vonden in een In Oost-Java bij Sitobondo werden fabriek te Negla bij Tjiwidej in West twee republikeinse agitatoren gedood Java veertig pakken dynamiet. In een en veertig gevangen genomen. Bij zui- kampong van Pemamarang bij Kajoea- veringsacties ten Zuidwesten van Ban- goeng in Zuid-Sumatra werden op 22 Augustus twee Indonesische vrouwen, drie Indonesische mannen en vijf Indo nesische kinderen vermoord. In een rivier werden de verminkte lichamen gevonden van 'drie Indonesiërs, aan handen en voeten gebonden. Europese begraafplaats te Che- ribon vernield. De Europese begraafplaats te Cheri- bon is nagenoeg geheel vernield of af gebroken. Slechts een Engels familie graf en twee Nederlandse graven.wer den over het hoofd gezien. De schen nis moet kortgeleden hebben plaats gehad, daar de begroeiing op de pas gestoorde rustplaatsen ontbreekt. Hr Ms „Tidore" beschoten. Een communique van de Marine maakt bekend, dat het Nederlandse oorlogsschip „Tidore" kortgeleden he vig beschoten is door Republikeinse batterijen, die opgesteld stonden op het eiland Mendol (Oostkust van Suma tra). Een lid van de bemanning is ge wond. Het schip heeft het vuren be antwoord, waardoor aan huizen in do nabijheid van de Republikeinse stel lingen schade werd toegebracht. „Piet Hein" huistoe. Hr. Ms. torpedobootjager „Piet Hein" is gisteren uit Tandjong Priok naar Nederland vertrokken. Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen, dat de besprekingen over het peil der industrie in de Brits-Ameri kaanse zóne van Duitsland een princi piële overeenkomst hebben opgeleverd t.a.v. de voornaamste kwesties, die be sproken zijn. De resultaten kunnen globaal als volgt worden samengevat: 1. Frankrijk zal accoord gaan met 'n onmiddellijke bekendmaking van een aanzienlijke verhoging van het peil der industrie voor de Brits-Amerikaanse zóne. 2. Frankrijk zal daarentegen de alge mene verzekering krijgen, dat 't vast stellen van het nieuwe industriële peil niet tot gevolg zal hebben, dat het her- sel van de industrie van het Ruhr-ge- bied de voorrang zal krijgen boven de Franse herstelplannen of die van andere gealliëerde landen in Europa. De Minister van Oorlog heeft aan de Tweedé Kamer medegedeeld, dat het mogelijk gebleken is ook onder officieren jonger daii 30 jaar, voor zo ver zij bij het onderwijs werkzaam v/aren, te demobiliseren. Er zijn in dit verband maatregelen genomen om ook de onder-officieren als hier bedoeld, geboren in de jaren 1918. 1919 en 1920, met groot verlof te zenden. De ledenraad van de Nederlandse Bioscoopbond heeft besloten om de al gemene vergadering der leden van de bond te adviseren, voorlopig voor de tijd van een half jaar, het maximum aantal speelweken per bioscoop per jaar voor de films uit de Verenigde Staten op twee-en-dertig (dus zestien per half jaar) te brengen, terwijl het maximum-aantal speelweken voor de overige films per bioscoop per jaaf, eveneens voorlopig voor een half jaar, op vier-en-twintig (dus twaalf per half jaar) wordt gebracht. Dit laatste heeft tot gevolg, dat er, indien he advies van de ledenraad door de algemene vergadering wordt opge volgd (wat algemeen wordt aangeno men) een verplicht minimum-aantal speelweken voor Amerikaanse films zal bestaan, n.l. van 26 minus -12 is 14 per bioscoop per half jaar. De stemming welke in de Veilig heidsraad heerst heeft bij de behande ling van de resoluties over het Indo nesische vraagstuk een opmerkelijke wijziging ondergaan, en wel ten gunste var Nederland. De AustralischChinese resolutie welke thans is aanvaard en waarover men het zoveelste veto van Gromyko duchtte dat evenwel niet uitgespro ken werd gaat uit van de opvatting, dat zowel Nederland als de Republiek aan het verlangen van de Veiligheids raad om de vijandelijkheden in In donesië te staken, gevolg heeft ge geven en van Nederlands wens en wil ,om de souvereine en democratische Verenigde Staten van Indonesië te or ganiseren in overeenstemming met de overeenkomst van Linggadjati". Het geen wil zeggen dat Linggadjati, door dit besluit ook voor de Veiligheids raad onverzwakt van kracht gebleven is en de Republiek zich aan de bepa lingen van deze overeenkomst zal be horen te onderwerpen. Voorts gaat deze resolutie uit van het voorstel on zer regering om de te Batavia gestatio neerde beroepsconsuls te verzoeken een verslag uit te brengen over de te genwoordige situatie in de Republiek, en van de wens der Republiek tot net instellen van een commissie van waar nemers. De resolutie verzoekt dan de rege ringen die zitting hebben in de Veilig heidsraad hun consuls te Batavia op dracht te geven tot het uitbrengen van een rapport over de toestand in de Re publiek, over de wijze waarop de order tot het staken der vijandelijkheden na gekomen wordt en over de toestand in die streken welke thans onder mili taire bezetting staan. Men ziet dat deze resolutie niet on aannemelijk behoeft te zijn voor onze regering die nog steeds de wens koes tert en het voornemen heeft de over eenkomst van Linggadjati tot uitvoe ring te brengen. De politionele actie is feitelijk een militaire maatregel ge weest om de uitvoering dezer overeen komst, welke ook de rechten van Oost- Indonesië en Borneo waarborgen moet, te verzekeren. En van een consulair rapport valt voor haar niets te duch ten; zij heeft het opstellen daarvan zelf voorgesteld. Er zou van zulk ?en rapport slechts gevaar dreigen indien het door partijdige waarnemers werd beïnvloed, doch de leden van de Vei ligheidsraad welke te Batavia verte genwoordigers hebben zijn Australië, Amerika, Engeland, China en België, en men mag aannemen dat de consu laire vertegenwoordigers dezer landen naar een objectieve beoordeling van de toestand zullen trachten, ook al zou de vertegenwoordiger van Australië daarop misschien een uitzondering willen maken, zodat zijn rapport met, dat der anderen in strijd zou zijn. En geland heeft tot het bereiken van de overeenkomst van Linggadjati zijn be middelende medewerking verleend; China kan slechts belang hebben cij een spoedig herstel van orde en rust, ook binnen de grenzen van het repu blikeins gebied, en hetzelfde geldt voor België en Amerika, wat laatstgenoemd land betreft reeds uit overwegingen van economische aard. De Veiligheidsraad heeft door het aannemen van deze resolutie zijn rechtstreekse bemoeiingen dus voorlo pig aan de vertegenwoordigers van ge noemde landen overgedragen. Doch hij heeft zichzelf daarmede nog niet ge heel uitgeschakeld. Ook de Amerikaan se resolutie is aanvaard. Deze omvat een aanbod van goede diensten ten einde de partijen tot elkaar te brengen en behulpzaam te zijn bij een vreed zame regeling van het geschil. Een aanbod dat evenwel geen dwang op legt. De bedoeling van dit voorstel is, dat Nederland en de Republiek ieder een der leden van de Raad als bemid delaar zouden kiezen en een derde zou worden aangewezen door de aldus ge kozenen. Er zal dus geen sprake zijn van ar bitrage door de Veiligheidsraad. Ook niet van verdere inmenging van de Raad welke in strijd is met zijn juris dictie, een punt waartegen mr. Van Kleffens in de zitting van Vrijdag ernstig heeft gewaarschuwd. Evenmin van het terugtrekken der Nederlandse troepen op hun uitgangsstellingen, al blijft de mogelijkheid bestaan, dat de rapporten der consulaire ambtenaren daartoe zouden adviseren, maar het mag niet waarschijnlijk worden geacht dat dit geschieden zal. De wens van Sjahrir, uitgesproken bij het begin van de zitting die deze belangrijke uitspraken bracht: een on omwonden veroordeling der z.g. Ne derlandse aggressie, is niet in vervul ling gegaan en zijn verzet tegen een objectief en onpartijdig consulair rap port heeft niet gebaat. D» U. 5E KLASSE, 10E TREKKING. 15.000: 14908. 5000: 1838. f 1000: 10329, 17747 en 18334. 400: 1102, 2304, 10893, 10971. 200: 1713, 5351, 6369, 9742, 19540, 19938. 100: 3732. 5000, 5008, 7288, 13230. 13719, 15845 15915, 16084, 18756, 19221, 21004, 21907

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1