v.v.v. Stad m Omgeving, JuqezondM Van mo( Duizenden bonnen aan de Voordam Van 't Kermislront TWEE VOLKEN BIJ HET GRAF VAN EEN HUNNER ZONEN Alkmaar's jeugd gaat draaien i 31 Augustus op het Sportpark De Post op Koninginnedag Het I.I.B. oefent Van Ander Ras Ongeluk op 't station AGENDA Drie Engelsen starten in Alkmaarse Motorraces Bonnen halen! Persoonlijk damkampioen schap van Alkmaar D.D.D. in de competitie Burgerlijke Stand Gevaarlijke baldadigheid Bergen. Bergen, Holland en Runcorn, Engeland Egmond aan Zee. Wat is en wil Youth for Christ? Schoor!. JNoordkennemerland boekt groot succes De vis wordt duur betaald en t" Zwendelaars m Om negen uur begon gistermorgen de verkoop van de kaartjes voor Sipkema's Stoomearoussel by de Alkmaarse Courant. Maar om acht uur stonden er al tientallen gegadigden voor de nog gesloten deur aan de Voordam en zodra de Waagtoren zijn negen sla gen had laten horen, dromde de menigte ons bureau binnen. Kinderen natuurlijk het meest.. „Voor vier bonnen kaartjes, me neer......" „Meneer mag ik tien bon netjesZo ging het de ganse lange dag door, kleine knuistjes legden geld op de toonbank, sommigen had den de bon netjes uitgeknipt, sommi gen brachten de hele pagina maar in ééns mee, asjeblieft, knip em d'r maar uitweer anderen toonden een bon die ruwweg uit de krant was ge scheurd. Er waren schone bonnen en vieze bonnen en gladde bonnen en verfom faaide bonnen en de manden werden voller en voller en de stapels dubbel tjes, kwartjes en rijksdaalders groei den en de boeken kaartjes werden steeds dunner. Er werd opgebeld van heinde en verre: „Meneer, ik kan niet vóór drie uur in Alkmaar zijn. Dan bent U toch nog niet uitverkocht?" Er kwamen liefhebbers voor de Van het kermisfront willen slechts enkele verspreide acties te melden, Zo stond gisteravond op de gapende lege plek aan het Hofplein, /waar ook de laatste resten van de gesneuvel de zweefmolen zijn opgeruimd, een ouderwetse poppenkast, waaromheen een zwerm kinderen stond te drin gen, die niets wilden missen van de grappen en grollen, die met begelei ding van geheimzinnige geluiden ver toond werden. De misdadiger bungel de natuurlijk aan de galg en werd met paal en al rondgeslingerd en tot slot joeg een heerschap, dat een gru welijk hoofd in de toneelopening stak, de jonge toeschouwers de stuipen op het lijf. Op het Canadaplein staat een tent je, waarop met grote leters de naam Ratapoerie prijkt. En blijkens de overige opschriften en schilderwer ken, die het geheel verlevendigen, zijn daar binnen veel zaken te zien, die een mens de haren te bergen zou den doen rijzen, als daar ruimte voor was, want het is maar een erg laag tentje. En hoe overigens al die gru welen tentoongespreid moeten wor den in een ruimte van twee bij drie meter, kunnen wij ook niet bevatten. Naar binnen zijn we niet geweest. Aan de buitenkant rilden wij al ge noeg. Met de drukte liep het wel los. Het wachten is klaarblijkelijk op de hoog tijdagen, vandaag en met het week end. Overigens is het een opmerke lijk verschijnsel, hoe de prijzen op én neer gaan met de belangstelling. Niet voor niets worden de entreeprijzen met kryt vermeld, zodat ze aangepast kunnen worden aan de omstandig heden In de Holly-Holly gebeurde een on geluk. Een 34-jarige man, die Bac chus tot zijn intieme vrienden reken de, kwam in de draaiende trommel te vallen en ontwrichtte zijn linker schouder. De mensen van de Rode Kruispost verleenden hem de eerste hulp, waar na hij naar het Centraal Ziekenhuis werd gebracht en later naar zijn wo ning vervoerd. Dat de bewoners van de Nieuwe- sloot nog een drukke toeloop ver wachten, blijkt wel uit het feit, dat er practisch geen winkelraam meer is, dat de eigenaars niet beschermd hebben met voorgespijkerde planken. Eén uur is voor velen nog te vroeg als sluitingstijd. De politie betrapte r.l. in de afgelopen nacht vier per sonen, die uit kramen op de kermis koek en paling wilden stelen. KAARTJES,/ MELNEILR toonbank, die eerst duizend inlichtin gen moesten hebben en dan met twee kaartjes de Voordam weer verlieten, maar er waren er óók, zeer velen zelfs, die met een groot aantal bonnen te gelijk kwamen. Huis aan huis hebben kinderen bij onze abonné's aangebeld en bonnen opgehaald. „Huize Westerlicht", dacht een pientere jongedame, „de bewoners van „Westerlicht" zullen wel niet naar de kermis gaanEn een onderzoek ter plaatse leverde haar een handvol bonnen on. Er k nen honderden volwassenen, maar nog vele malen méér kinderen, en och, eigenlijk zijn ze allemaal ge lijk, jong en oud. Als de caroussel eenmaal draait, worden ook volwasse nen weer kind! De hele dag bleef het druk en ook vanmorgen was de toeloop weer groot De Alkmaarsche Courant heeft de jeugd uit onze stad en verre omtrek opnieuw een vreugdevolle dag bezorgd en daarmee een oude traditie gehand haafd, die zich al dertig jaar en langer herhaalt. Het zeer oude kerkje te Koedijk, dat aan slope 'randen ten iffer is gevallen. Men is n.l. b.go ,nen het kerkje af te breken, daar de kosten van restauratie veel te hoog zijn De Koedijkers komen tegen de -"irgenomen sloping op en stellen in het werk om hun oude kerkje te behouden. Aanstaande Zondag wordt op het Sportpark de Augustusmaand besloten met veel sportgebeuren. Vanaf des morgens 10 uur zal er de voetbal rol len in adspirantenwedstrijden, terwijl 's middags van 35 uur een vriend schappelijke wedstrijd wordt gespeeld tussen Alcmaria Victrix en Gouda. Maar het grote gebeuren staat toch op het avond-program. Dan zullen de Djiguitten Kozakken verbazingwekken de toeren op hun razend snelle paar den laten zien. „Ruiters des doods" is hun bijnaam, en zij die hen aan het werk hebben gezien, zullen beamen, dat het er veel van weg heeft dat zij doorlopend met hun leven spelen. In werkelijkheid is dat natuurlijk niet '-et geval, want die ruiters zijn zo één met hun paard, dat het is alsof ze er aan vastgeklonken zijn. En tot slot van de avond komt dan het grote vuurwerk. Wij schreven het reeds eerder: Alk maar had zijn vuurwerken met de Landbouwtentoonstelling, met 8 Octo ber en mogelijk ook wel bij andere gelegenheden. Maar wat 'op a.s. Zon dagavond zal worden geboden, werd hier nog nimmer gezien. 21 afdelingen met in totaal ongeveer 80 nummers, met twee hoofdnummers. Geen gedrang als op de Handelskade, want op het Sportpark is ruimte voor duizenden, en elke bezoeker zal dan ook het ge hele vuurwerk kunnen volgen. De Directeur van het Post- en Tele graafkantoor te Alkmaar raakt be ker d, dat het kantoor op 1 September a.s. (viering verjaardag H.M. de Ko ningin) v de Postdienst zal zijn ge sloten; voor de Telegraafdienst zal het kantoor geopend zijn van 89 en van 1314 uur. Niet alleen in auto's en pantserwa gens maar ook te voet rukt het Indisch Instructie Bataljon uit om zich te oefe nen. Zo zagen wij vanmorgen op en bij de zware bunker aan de Ritsevoort een aantal van hen bezig. Met behulp van een dik stuk touw werd getracht tegen de steile wanden van de bunker op te klauteren teneinde te oefenen voor het bestormen van bergstellingen. Waar een voormalige Duitse bunker al niet goed voor is... Ook gisteravond heeft 'n uitverkoch te zaal in het Gulden Vlies in alle op zichten genoten van de uitnemende op voering yan het Amerikaanse toneel stuk „Van ander Ras". De uitvoerenden werden luide toegejuicht. Alleen heden- (Woensdagavond zal men dit stuk nog kunnen bijwonen. Donderdag en Vrijdag worden op voeringen gegeven van het, wij zouden haast zeggen .beroemde", stuk: „Er komt een vriend vanavond". Op het rangeerterrein van de N.S. schoot gisteren de zgn. pompgoot los toen een 52-jarige rangeerder bezig was een locomotief van water te voorzien, en trof de man aan het Ijoofd. Met een hoofdwond en een hersen schudding werd hij per G.G.D. naar het Centraal Ziekenhuis gebracht. AANRIJDING. Hedenmorgen had in de Langestraat een aanrijding plaats tussen twee per sonenauto's. Eén der wagens werd aan de achter zijde beschadigd. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. WOENSDAG Harmonie Theater, 2,30, 7 en l,)0 uur: Muziek voor millioenen; tot 14 jaar onder geleide. Victoria Theater, 2,30, 7 en 0,30 uur: Hotel Casablanca; tot 14 jaar onder geleide Cinema Amerieain, 3,30, 7 en 1,30 uur: Tarzan in New York; tot 14 jaar onder geleide. A. B. T., 3 en 8 uur: Drakenklauwen; 18 jaar. Gulden Vlies, t uur: Van ander rag Kermis: van 2—1 uur 's nachts. DONDERDAG Harmonie Theater, 7 en 9,30 uur: Muziek voor millioenen; tot 14 jaar onder ge lelde. Victoria Theater, 7 en 9,30 uur: Hotel Casablanca; tot 14 jaar onder geleide. Cinema Amerieain, 7 en 9,30 uur: Tarzan in New York; tot 14 jaar onder ge leide. A. B. T., 8 uur: Drakenklauwen; 18 jaar Gulden Vlies, 8 uur: Er komt een vriend van avond. Kermis van 4—1 uur 's nachts. v. Aartsen en Hartman nemen niet deel Naar wjj vernemen, zullen Zon dag a.s. in de Alkmaarse Speed way Sintelbaan-motorraces in het Gemeentelijk Sportpark drie En gelse coureurs starten. De organisa toren is het gelukt beslag te leg gen op jlt renners Jack Ladd, Buddy en King, die Zondag zuilen uitkomen op „Jipps". Deze drie Engelsen zullen de plaatsen innemen van Hartman en van Aartsen, die niet aan de start zullen verschijnen. Degenen, wier familienaam begint met de letters U en V kunnen Donderdag 28 Augustus hun Bonkaarten 711 afhalen aan het uitreik- lokaal Ridderstraat van 9—12 en van 2—4 uur. Bonkaart 709 en Stamkaart meebrengen BELANGRIJK. Aan a.s. en jonge moe ders, die reeds in het bezit zijn van een C M.-kaart, Zullen alle bonkaarten van de tot hun gezin behorende personen, als mede de extra bonkaart, aan een apart loket worden verstrekt Hoofdklasse. In de klasse der kam pioenen, hierin spelen n 1. 5 clubkampioe nen, waren de uitslagen als volgt: L. RavenStijn—Th. de Maas 0~'? .J Geuzebroek—J. Schuit 2—0 N. Oud—Fr. Slot 2—0 H Kruider vrij. Door de nederlaag van L. Ravenstijn is de spanning geducht toegenomen. De stand aan de kóp is nu: De Haas 5 pnt uit 4, Ravenstijn en Geuzebroek 4 pnt uit 3 en Oud 3 pnt uit 3. Eerste klasse: L Verver—M A Hemels 1—1 J Jorna—G Woonwijk 1—1 H J Toepoel—E Hofman 0—2 Hier leiden Jorna en Woonwijk met 5 pnt uit 3. Tweede klasse: D Stam—A Veen 2—0 Groen 8 pnt uit 3 en Stam 7 pnt üit 4. Hier rest nog slechts een partij stam— De Wijn Bij winst van eerstgenoemde is hij kampioen 2e klas. Derde klasse: M J LangrasKom 2—0 Stand: Langras 7 pnt uit 5, Brinkhof 6 pnt uit 3 en Klinkhamer 6 pnt uit 4. In September zal de competitie van de Hoofdklasse van de Ned. Dambond een aanvang nemen. Onze plaatselijke damvereniging ,,DD D", die verleden jaar zo keurig debat teerde, komt uit in de B-afdeling yan Noord-Holland en naar verwachting zal zij haar uiterste best doen om een eer volle plaats te bereiken. De indeling is als volgt: Gezellig Sa menzijn en Joseph Blankenaar II, beide te Amsterdam, Damclub Haarlem en HRC II uit Haarlem, D C IJ IJmuiden, Zaan dam, Sint Bavo te Heemstede, Weesp en GSZ, de debutant, uit Bovenkarspel. De twee hoogst aankomende plaatsen zich met de dito's uit de afdeling A in de finale. De derde Hoofdklasser in de kop van N -Holland, Damclub Den Helder, is in gedeeld in de A-afdeling met o.a. Blan kenaar, HDC, CDA en RKHD. Het eerste tiental van DDD is als volgt opgesteld: 1. L Ravenstijn; 2. H Krui der; 3. N Oud; 4 J Ravenstijn; 5. M A Hemels; 6. Jn Schuit; 7. L Verver; 8 G Woonijk; 9. P J Smolenaars; 10. C A de Bree. Geboren: Maria J. C., d. v. J. Peters en M. M. Klaver; Annelies, d. v. B. Maaskant en C. A. Coster; Cor nelia, d. v. W. Prins en C. Vader; Bob, z. v. W. Veldstra en M. ten Pas. Gehuwd: Johannes Admiraal en Maria E. Jansen; Nico S. P. Leeuwen kamp en Thecla G. M. van de Laar schot; Balthazar H. Heusij en Elisabeth van der Post; Andries J. Strik en Ali- da H. van 't Hoff. Overleden; Pieter Ton, 63 jaar, wedn. van G. C. Over. Gisteren werden drie jongens, twee van 8 en één van tien jaar, op het po liebureau gebracht, die een doos met houtwol in brand hadden gestoken en de doos daarna in een auto gegooid Gelukkig kon tijdig worden ingegre pen, zodat erger werd voorkomen De boosdoeners zijn op het bureau terdege onderhouden over hun wan daad. Hier het wrak van het Engelse vliegtuig, dat op een proefvlucht bij Wood ford neerstortte. De ontwerper Mr. Chadwick kwam bij deze ramp met nog drie anderen om. Runcorn en Bergen, Engeland en Holland, twee volken reikten elkaar de hand over het graf van één van hun zonen. Het was in Augustus 1944, dat de jonge Engelse vliegerofficier Frederick Allford, na verschillende vluchten boven het vijandelijke ge bied te hebben gemaakt, niet op zijn basis zou terugkeren, maar een graf vond in Holland, 'n laatste rustplaats op de dodenakker te Bergen. Octo ber 1946 werd zijn graf geadopteerd door drie jongelui uit Bergen; Dick Zwakman, Nel Zwakman en Joop Uitentuis zouden het graf met piëteit verzorgen. Begin Mei van dit jaar brachten Mrs. L. D. Allford en zuster een be zoek aan het graf van haar dierbare dode en waren getroffen door de lief devolle zorg van de Bergenaren voor de laatste rustplaats van de zo diep betreurde. Een uitnodiging voor een vacantiereisje naar Engeland volgde, een uitnodiging waaraan het drietal gaarne gevolg gaf. 2 Augustus werd de reis aanvaard en onvergetelijke da"-i volgden. In Runcorn zelf, een plaats met 30.000 inwoners bij Liverpool, wer den de gasten allerhartelijkst ontvan gen. Er vormde zich een huldigingsco mité onder voorzitterschap van Mrs. Williamson, waarin ook Dr. Boswell, voorzitter van de plaatselijke afdeling van het Britse legion, zitting nam en in Masonic Hall werd een rhetorisch vuurwerk afgestoken, dat onze Berge naren wel wat verlegen maakte. De Mayor van Runcorn bracht dank aan de Hollanders, die de verzorging van de graven van Engelse zonen op zich hadden genomen en wees op de hechte band die zo tussen twee volken was ontstaan, op de vriendschapsband tussen Bergen en Runcqjn. Meerd—e sprekers spraken in dezelfde geest. Als herinnering aan deze feestavond werd de heren elk een Parker-vulpen aan gaboden, terwijl Nel Zwakman werd verblijd met in ons Hollandje zo moei lijk te verkrijgen en zo zeer begeerde textielgoederen. Joop Uitentuis dankte voor de vrien delijke ontvangst en de woorden van waardering en Nel Zwakman bood een paar uit de hand gesneden houten klompen aan, een herinnering die bui tengewoon op prijs werd gesteld. De couranten wijdden ellenlange artikelen aan deze huldigingsavond, verlucht met foto's van de drie Bergenaren. 16 dagen zouden onze vacantiereizi- gers genieten in de vreemde, 16 onver getelijke dagen, al moesten ze dan ook voor elke cent, die ze zouden willen uitgeven, eerst de hand ophouden voor hun gulle gastvrouwe. Men schrijft ons: Gedurende enige dagen is ons oog gevallen op een zeer aantrekkelijk raambiljet, waarin een op Donderdag avond a.s. in Egmond aan Zee te hou den jeugd-rally wordt aangekondigd, georganiseerd en gebracht door een team van Youth for Christ. Velen —Hen reeds bekend zijn met het streven v-h deze beweging. Helaas echter zijn er in Nederland nog altijd mensen, waaronder vele jongeren, die hiermede nog geen kennis maakten. In de eerste plaats rijst dan de vraag: „Wat is dat eigenlijk?" Youth for Christ Movement (Jeugd voor Christus beweging) is een geheel interkerkelij ke opwekkingsbeweging. Zij heeft zich in de eerste plaats ten doel gesteld de moderne jeugd in haar eigen stijl, op grond van de Bijbel een antwoord te geven op hun (dikwijls zeer ernstige levensproblemen. Zij organiseert daar om door het gehele land z.g.n. „rally's" (samenkomsten Plaatselijk zijn de programma's wel verschillend, doch in elke rally is het doel steeds d e climax. Een groot aan tal jeugdige medewerkers zorgt steeds voor een vlot verloop van de avond. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE. 40000 kg. aardappelen, Blauwe Eigen heimers 8.409; kriel 5.10; 92000 kg. rode kool 3.60—13.10; 19000 kg. gele kool 3.60—14.70; 36000 kg. witte kool 4.309.70; 3200 kg. groene kool 13.10 14.50; 4000 stuks bloemkool 3856; 3300 kg. uien 11.90—13.20; 2600 kg. slabonen 27—76. Feestvreugde laait hoog op Het seizoen loopt ook voor Sofcoorl zoetjes aan ten einde. Het bestuur van V.V.V. „Noord-Kennemerland" organiseerde daarom nog eens een feestavond voor zjjn gasten, die bui tengewoon geslaagd mag heten. Reeds 's middags heerste er een overweldigende drukte: de étalage wedstrijd lokte gasten en burgers naar buiten. De étalages moesten niet alleen worden bezichtigd, maar er zat overal een fout in, die moest worden opgespoord door 't publiek. Deze attractie viel geweldig in de smaak. 779 gasten en inwoners lever den de resultaten van hun speurtocht in bij het V.V.V.-bestuur. Bij contróle bleek, dat tien inzenders alle fouten hadden ontdekt en 19 bijna alle te kortkomingen. Prijswinnaars waren: Cor Duinmeyer, mevr. Jacquies ;Bloemendaal), Nellie van Leijen, M. v. Leijen, Nic. Schuyt, Miep Bekker, Pietje Duinmeyer, Hennie Jasquies (Bloamendaal)Ans Nottelman (Scha- gen), Berny Kaptijn (Bergen), mevr. Vissers (Bloemendaal), M. J. Vissers, J v. d. Vegt (Berkhout), T. Besse, Joh. de Jong, Ivonne v. Trogt (Aals meer), T. Schuyt-Delver, Cor Hoog- vorst, P. Laurman, J. Oudej ans (Am sterdam). Van de étalages was door de zaken lieden veel werk gemaakt. De jury, bestaande uit mevr. Scheffel en de heren E. Mak en P. J. L. Joosten, secr. V.V.V. Alkmaar, had het niet gemak kelijk en haar moeilijke en veelal on dankbare taak werd èr niet gemakke lijker op door de dichte mensenme nigte, die zich overal verdrong voor de winkels. De uitspraak van deze commissie van beoordeling was: lste prijs S. de Jong met 25 pnt, 2e prijs P. Beeldman 241^ pnt, 3e prijs Fa. de Wijs en Broers 24 pnt, Jb. de Hart 23 pnt, E. de Leeuw 22 pnt, Th. Knijnsberg 22 pnt, KI. Graaff 21 pnt, L. v. Buuren 20 pnt, C. J. v. Vuuren 19 pnt, Jac. Kuyper 18 pnt, M. v. Teu- lingen 18 pnt. De voorzitter van V.V.V., de heer M W. v. d. Garde Jr,dankte bij het bekend maken van de uitspraak, de jury-leden voor hun bereidwilligheid om naar Schoorl te komen voor het verrichten van het moeilijke beoorde- lingswerk en zich tot de gasten rich tende sprak hij de hoop uit, dat allen prettige herinneringen zouden mee nemen naar hun haardsteden, en hl) gaf de verzekering, dat V.V.V. niets onbeproefd zou laten om de bezoe kers het volgende seizoen nog meer gepaste afleiding te bezorgen. De heer Joosten, secr. V.V.V. Alk maar, maakte zich tot tolk van reien, door V.V.V. „Noord-Kennemerland" geluk te wensen met zo'n voorzitter en de hoop uit te spreken, dat deze vele jaren zijn krachten zou moge ge ven, om Schoorl nog vérder tot bloei te brengen. De heer Blankenstijn stak Schoorl's Fanfarecorps De Vriendschap" een pluim op de hoed. Een welverdiende piuim: het fanfarecorps toch staat steeds klaar bij bijzondere gelegenhe den en draagt het zijne ruimschoots bij tot het veraangenamen van een verblijf te Schoorl. Zijn muzikale rondgangen, zijn concerten waren steeds een welkome attractie. Nog meer zal er straks op muzikaal ge bied te genieten zijn, vocaal zowel als instrumentaal, wanneer eenmaal de muzieknis een feit zal zijn geworden, wat mogelijk zal blijken als burgerij en gasten beide het comité steunen in zijn pogen. 's Avonds laaide de feestvreugde hoog op; rond het fantastisch verlich te Raadhuisplein en de kom van het dorp, golfde en deinde een mensen zee, café's en terrassen waren overvol. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Mijnheer de Redacteur, Ondergetekende verzoekt u om plaatsing van het volgende in uw veel gelezen blad. Naar aanleiding van een artikel, voorkomende in de Codrant d.d. 26 de zer met het opschrift „Paling prijs pe rikelen", wilde ik graag het volgende opmerken: U vraagt daarin om voorlichting. Hier volgt deze van een detailhande laar, tevens eethuis-exploitant, die al reeds dertig jaren paling verkoopt en dus wel ter zake kundig kan worden geacht. U geeft in uw artikel te kennen, dat paling vóór de oorlog een brok volks- voedsel was; nu, wat dit betreft, bent u verkeerd in uw veronderstelling. Vóór de oorlog was het artikel paling ook al luxe. De paling, welke nu vijf gulden het pond kost, kostte toen één gulden k één gulden twintig, maar de zoute haring harde bokking kostte vijf voor tien cent. Ondergetekende heeft zelfs harde bokking meermalen verkocht voor tien en twaalf stuks voor een dubbeltje. Dus u ziet pro- centsgewijs valt de paling niet zo erg uit de toon. Ook toen was paling luxe, welke door het gros alleen gekocht werd met kermis. Verder stelt u de vishandel hier ter stede in een verkeerd daglicht, als u opmerkt, dat, nu het kermis is, de straathandel de paling voor twee gul den vijftig per pond verkoopt. Zoals u schrijft: hier komt de aap uit de mouw. Hiermede insin: eert u dus, als zou de winkelier voor deze paling vijf gulden noteren. Neen mijnheer, ook wij verkopen deze paling voor twee gulden vijftig, Maar het is wel opmerkelijk: wat de straathandel wel kan, kan de winke lier zo goed als niet verkopen. Als er bij ons vijftig pond verkocht wordt, zijn 't er veertig van de betere kwali teit en tien van de goedkopere soort. Zij, die in winkels kopen, stellen nu eenmaal hogere eisen en willen boven dien vijf ons voor een pond ontvangen, terwijl de zogenaamde straathandel nooit weegt. Als zij zeggen: nog zo'n dikke en nog één, eer\ pond bij elkaar, moet u de moeite eens doen het na te wegen en u zult tot de ontdekking ko men nooit meer dan drie ons te hebben ontvangen. Verder vraagt u om zuivere voorlich ting: nu mijnheer, het ligt niet op mijn weg om in de courant een kostprijs te vermelden, maar als u zich de moeite wilt getroosten kunt u bij mij komen en de kostprijs zien, dan zult u ontdek ken, dat er door ons detailhandelaren niet meer dan vijftien procent verdiend wordt, en ik meen toch, dat dit geen te hoge winstmarge is. En nu laat ik hierbij nog buiten beschouwing even tuele stroppen, welke kunnen ontstaan door bederf. Tenslotte nog dit, naar aanleiding van het feit dat u één gulden tien cent betaalde voor een broodje paling. Za ken, welke bij een groot vreemdelin- genbezoek fancyprijzen berekenen, zal men wel blijven houden, maar u zoudt mij toch 'n groot genoegen doen: blijft u niet zo vaag in uw bewering, maar noemt u de zaak op. Dit zou volgens mij en ik weet aker ook namens mijn bona fide collega's vrij wat beter zijn. In elk geval, wanneer u uitkijkt, zult u ontdekken, dat er ook zaken zijn, welke dergelijke prijzen niet bereke nen. Dit is heel geschikt te controleren, want alles moet geprijsd geëtaleerd worden en wij noteren Vrijdags geen andere prijzen dan de overige dagen. Nogmaals hopende, dat u zich per soonlijk bij mij op de hoogte wilt ko men stellen en met dank voor de plaatsing, JAN SMIT, Vissalon Magdalenensraat 8, Alkmaar. Onderschrift van de redactie. [Met belangstelling hebben wjj ken nis genomen van de snelle reactie op 't paling-artikel, dat gisteren door ons werd gepubliceerd. In bovenstaand verweer schuilt een grond van waarheid. Wij ontkenden ook niet, dat elke medaille t*v ,e kan ten heeft en het is in dit opzicht goed, dat het hoor en wederhoor wordt toe gepast. Inzender ontkent, dat vóór de oorlog de paling een brok volksvoedsel zou zijn geweest. Wij daarentegen hou den vol dat die tijd de mensen over het algemeen toch minstens eens per week een palinkje op tafel hadden, hetzij gebakken, gestoofd of gerooit. Daar komen thans de arbeiders- en ook vele middenstandsgezinnen niet meer aan toe. Dan laat hij het voorkomen, of wij de schuld aan de handel gaven. Dat is geenszins het geval; de fout schuilt in de hoge prijzen, welke op de afslag worden betaald. De handel ver dient er heus zo veel niet aan. Daarbij blijven we volhouden, dat één gulden en tien cent voor een mager aaltje schreeuwend duur is. De heer Smit behoeft zich dit niet persoonlijk aan te trekken, want zelf verkoopt hij zijn dik met paling be legde broodjes voor v ;g een*. Dat de straathandel over het algemeen goed koper werkt, is een niet te ontkennen feit, al zal mogelijk de kwaliteit er wel eens eèn enkele maal naar zijn. Maar nogmaals, dit is niet, waar 't in hoofd zaak om gaat. Bij ons gaat het er in hoofdzaak om, dat de vissers zich rijk vissen en dat het publiek zich arm eet. En dat dit uit den boze is, behoeft geen nader betoog.] „De kleine annonce wU dit artikel genoemi reporter zal hierin van de geraffineerde der zwendelaars, die het argeloze publiek uit interesse, hetzü ui geregeld de advertentie grote dagbladen inkjjli netten te vangen. Een deze tjjd, waartegen gewaarschuwd kan zelfkant van de kleine Er is het laatste tientc volkomen nieuw beroep „beroep" als ge het bedr: jongens" en der half- tenminste een vak wilt zelf, te weten de geroi „Beroeps"-mensen, besch ker dusdanig en gaan al te prat op hun bek „vaktrots" is juist een middelen der politie, „doorslaan" over stoute snoeven op uitgevoerde ven geeft de politie heel waardoor zij de dader kunnen inrekenen. En het is een uitge der misdadigers. Daar brekers, de oplichters, plegers, de valse-kaartsp kenrollers, de zwendelae variëteiten. Van die ten willen wij er hier loupe nemen, al vraagt baasd af, of dat eigenl: is. Want het nieuwe wij in de aanvang duit zwendelaars van de ad Het blijkt echter maar zakelijk daar nogmaals te vestigen, want steeds zeer velen, die onnozelv raffineerde oplichters in HET GOEDE I Het zijn geen zware uiterlijk, dit soort zwe gendeel, het zijn herer de wereld, zoals men pleegt, hoffelijk, elt spraakt en vertrouwe optreden, in doen en lend naar het „geval landen hebben. Eén is de huwelijks-adverte meest voorkomende en bijna wekelijks kur dagbladen lezen hoe gelovige vrouwen in die mooie-praatjesmak zijn geraakt. Ach, men terrrein der liefde blij voetangels en klemme 't Begint alles zo moo heer komt op een dagb' laten nadrukkelijk de lijksbureaux buiten onz en laat een advertentie Liever nog schrijft h door een ander geplaa tie, een annonce die plaatst. Een afspraak volgt, mant, vrolijk, indrukwel mend, innemend en vo Hij palmt zijn slachtof in hij heeft daar genoeg in. Al spoedig komen zij lijker voet te staan en v zij elkaar confidenties, zijn zaken, zij over het zij heeft gespaard, aanz aanzienlijk (kieskeurig niet, geld is voor hen het begin van het einde Steeds verschillend zi nieren, maar 't meest toch wel het geval, da een kleine som geld n< bank niet tijdig meer k dan vraagt of Men kan zich er sle wonderen, hoe de zwen keren met hetzelfde pr slachtoffer kan aankom de ogen opengaan. Hoe zelfs niet voor, da* zij spaarbankboekje in go< aan haar „aanstaande geeft. Lichtgelovigheid, oor ellende en desillusie. van deze gevallen ein gerecht, indien het slac t minste niet schaamt vc zeiheid en er daardooi van maakt. Geloof ons in 50 van de gevall bijna te onwaarschijnl wensen, dat de liefde gebied minder klind w Zijn er bij het bov bepaalde gevoelens in beredeneerbaar zijn en die gevallen, al zou m< kelijk toe komen, ook doch hoogstens tragi-ko:

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2