Van mooie-praatjesmakers 17\\ S3 o EKRAMT DOOR HET LAND. MOHECA WAARHEEN DE PAMPUS-PIRAAT door J. D. VAN EXTER fi DE KLEINE ANNONCE en trouwlustige vrouwen Zwendelaars in variëteiten Wat sterren verdienen „Ik vraag naar de verblijfplaats van populaire Sepiemberiochien met tien millioen Nederlanders? FEUILLETON Verloofd. VAN fsJABIJ ÉN VERRE Wij luisteren naar „De kleine annonce" hebben wU dit artikel genoemd en onze reporter zal hierin iets vertellen van de geraffineerde practijken der zwendelaars, die erop uit zijn het argeloze publiek, dat, hetzij ■dit interesse, hetzij uit gewoonte, geregeld de advertentiepagina's der grote dagbladen inkijkt, in hun netten te vangen. Een euvel van deze tijd, waartegen niet genoeg gewaarschuwd kan worden: De zelfkant van de kleine annonce.' Er is het laatste tiental jaren een volkomen nieuw beroep ontstaan, een „beroep" als ge het bedrijf der „zware jongens" en der half-zware jongens tenminste een vak wilt noemen. Zij zelf, te weten de geroutineerden, de „Beroeps"-mensen, beschouwen 't ze ker dusdanig en gaan dikwijls^ maar al te prat op hun bekwaamheid. Die „vaktrots" is juist een der beste hulp middelen der politie, want het z.g, „doorslaan" over stoute staaltjes, het snoeven op uitgevoerde meesterproe ven geeft de politie heel vaak een tip, waardoor zij de dader van een misdrijf kunnen inrekenen. En het is een uitgebreid gilde, dat der misdadigers. Daar zijn dan de in brekers, de oplichters, de chantage- plegers, de valse-kaartspelers, de zak kenrollers, de zwendelaars in allerlei variëteiten. Van die zwendelvariëtei- ten willen wij er hier één onder de loupe nemen, al vraagt men zich ver baasd af, of dat eigenlijk wel nodig is. Want het nieuwe beroep, waarop wij in de aanvang duidden, is dat der zwendelaars van de advertentiepagina. Het blijkt echter maar al te zeer nood zakelijk daar nogmaals de aandacht op te vestigen, want steeds nog zijn er zeer velen, die onnozelweg bij die e- raffineerde oplichters in de val lopen. HET GOEDE HUWELIJK. Het zijn geen zware jongens naar uiterlijk, dit soort zwendelaars, inte gendeel, het zijn heren, mannen van de wereld, zoals men dat te noemen pleegt, hoffelijk, elegant, welbe spraakt en vertrouwenwekkend in optreden, in doen en laten, verschil lend naar het „geval", dat zij onder Ijgnden hebben. Eén van die gevallen is de huwelijks-advertentie, één der meest voorkomende verschijnselen en bijna wekelijks kunnen wij in de dagbladen lezen hoe sommige licht gelovige vrouwen in de netten van die mooie-praatjesmakers verstrikt zijn geraakt. Ach, men weet het, het terrrein der liefde blijft immer vol voetangels en klemmen 't Begint alles zo mooi. Een keurige heer komt op een dagbladbureau (wij laten nadrukkelijk de bonafide huwe- lijksbureaux buiten onze beschouwing) en laat een advertentie plaatsen. Liever nog schrijft hij zelf op een door een ander geplaatste adverten tie, een annonce die „zij" heeft ge plaatst. Een afspraak volgt. Hij is char mant, vrolijk, indrukwekkend, voorko mend, innemend en vooral degelijk. Hij palmt zijn slachtoffer volkomen in hij heeft daar immers routine genoeg in. Al spoedig komen zij op vertrouwe lijker voet te staan en wederzijds doen zij elkaar confidenties. Hij spreekt over zijn zaken, zij over het sommetje, dat zij heeft gespaard, aanzienlijk of niet aanzienlijk (kieskeurig zijn de' heren niet, geld is voor hen geld) en dat is het begin van het einde. Steeds verschillend zijn dan de ma nieren, maar 't meest voorkomend is toch wel het geval, dat hij dringend een kleine som geld nodig heeft, zijn bank niet tijdig meer kan bereiken en dan vraagt of. Men kan zich er slechts over ver wonderen. hoe de zwendelaar ettelijke keren met hetzelfde praatje bij een slachtoffer kan aankomen vóór haar de ogen opengaan. Hoe vaak komt het zelfs niet voor, da* zij zo maar haar spaarbankboekje in goed vertrouwen aan haar „aanstaande" in bewaring geeft. Lichtgelovigheid, oorzaak van alle ellende en desillusie. Want de meeste van deze gevallen eindigen voor het gerecht, indien het slachtoffer zich ten minste niet schaamt voor haar onno zelheid en er daardoor geen „werk" van maakt. Geloof ons, ook dit komt in 50 van de gevallen voor. Het is bijna te onwaarschijnlijk. Men zou wensen, dat de liefde vooral op dit gebied minder klind was. De „zakenman". Zijn er bij het bovenstaande nog bepaalde gevoelens in 't spel, die vaak beredeneerbaar zijn en waardoor men die gevallen, al zou men daar gemak kelijk toe komen, ook niet komisch doch hoogstens tragi-komisch mag noe 1EGEN P«NtN men, bij de oplichting door „zaken"- advertenties grenst de lichtgelovigheid aan domheid. Maar ook hier spreekt nog een an dere factor mee (al telt deze in onze na-oorlogse jaren niet zo sterk mee als vóór.de oorlog): de in-het-nauw- gedrevenheid van de werkloze, van de op de maatschappelijke ladder ge daalde, waardoor dan ook de practij ken van de oplichter nog gemener worden. Ook hier weer zet „hij" de adver tentie of zet het slachtoffer die zelf. In een volkomen „zakelijk" gesprek ver telt de zwendelaar-zakenman, die toch zo mooi en degelijk kan praten, over goede betrekkingen, prima inkomsten en meer fraais. Echter is er een borg- storting of iets dergelijks noodzakelijk, want „U begrijpt, ik heb weliswaar informaties genomen, maar ik ken u overigens toch slechts oppervlak kig(De zwendelaar speelt vaak zelf de wantrouwende en voorzichtige, zodat het slachtoffer uit angst vqor mislukking van de besprekingen des te spoediger toehapt), Het slachtoffer loopt er maar al te vaak zonder enige informaties te ne men in. Voorzichtigheid, informaties, nooit in goed vertrouw"- handelen, dan heeft de advertentie-zwendelaar nimmer een kans. Zolang er echter mensen zijn, die zich door mooie en geraffineerde praatjes laten over bluffen, zal ook de advertentie zwendelaar blijven werken en mis schien zou de enige oplossing zijn, dat op al deze gevallen van over heidswege controle werd uitge oefend. Eerst dan zou wellicht defi nitief al de ellende te voorkomen zijn, diej zo'n kleine annonce kan stich ten. Laat ons daarom hopen, dat (al zul len alle moeilijkheden er niet direct door zijn opgelost en misschien weer nieuwe moeilijkheden ontstaan wij genieten al genoeg overheidsbemoeiing) de bevoegde autoriteiten zich niet on betuigd zullen laten. Uit een volledig, door het Ame rikaanse ministerie van financiën gepubliceerd rapport blijkt, dat Charles P. Skouras, de Ameri kaanse theaterfinancier, over J945 het hoogste salaris in de V.S. heeft genoten, n.l. 568.000 dollar. Van de vrouwen heeft in dat jaar de filmactrice Betty Grables het meest verdiend: 208.000 dollar, bij de filmmaatschappij „Twentieth Century Fox". Wat de filmsterren betreft staat over 1946 Deanna Durbin aan de spits met 310.000 dollar. Bing Crosby (Paramount) verdiende in dat jaar slechts 175.000 dollar. DUITSLANDS INDUSTKIE-BARONNEN IN DE BEKLAAGDENBANK. In dezelfde zaal waar de grote Nazi-misdadigers veroordeeld werden, staan thans vier-en-twintig directeuren van de I. G. Farbenindustrie onschul dige naam voor een geweldig wapenfabricage-concern terecht. Eens Hitiers handlangers en één van de grote machten achter de schermen in het Derde Rijk, wachten zij thans op het oordeel dat de wereld over hun misdadige ondersteuning van de Germaanse machtswaanzin zal stellen. Franz Neumann, het hoofd van de Sociaal Democratische Partij in Berlijn, verstrekt in het met Ame rikaanse licensie verschijnende blad „Der Abend" inlichtingen over massa-arrestaties van Duitse soci aal democraten door de Russische politie. „De Sociaal Democratische Partij is bereid generaal Clay be wijzen te leveren, wanneer dit no dig mocht zijn", schrijft Neilmann. (Generaal Lucius D, Clay, de Ame rikaanse gouverneur in Duitsland, ver klaarde dezer dagen op een perscon ferentie, dat hij geen bewijzen heeft van politieke vervolgingen in de Sow- jet-zöne.) Neumann vervolgt: „Ik vraag naar de verblijfplaats van politie-majoor Heiprich, politie-commandant van Ber lijn, die uitgenodigd werd voor een conferentie met de Russen en daarna verdwenen is. Ik vraag naar de ver blijfplaats van Karl Volkmann, direc teur van het Arbeidsbureau van Wil- mersdorf, die in 1945 werd gearres teerd, toen hij zich op een tournée door de Sowjet-zóne bevond. Ik vraag naar de verblijfplaats van Willy Vo- ges, burgemeester van Schachtenhagen en gedurende lange tijd leider van de Sociaal Democraten in Wittenau, voor stad van Berlijn. Op 3 October werd Voges met geweld weggevoerd uit de (Franse sector en overgebracht naar Barnau, Sowjet-sector." „Ik vraag naar de verblijfplaats van Julius Scherff, lid van de Sociaal De mocratische Bestuursraad, die in Aug. 1946 rapport moest uitbrengen bij de Kommandantura van Prenzerlauerberg en nooit meer teruggezien is." Wij zijn in staat honderden namen te noemen van sociaal democraten, die gearresteerd zijn in de Sowjet-zöne en nooit teruggezien zijn. „De gedwongen recrutering van Duitsers (voor arbeid in de uraniet- mijnen) is het eerste stadium der po litieke vervolging", zo constateert Neu mann. „Deze gedwongen recruterin- gen worden ten uitvoer gelegd om de tegenstanders van de Socialistische Eenheidspartij kwijt te raken." Neumann verklaart, dat de wegge voerde sociaal democraten geplaatst worden op gevaarlijke posten, zoals bij het vernietigingswerk en het opruimen van mijnen. Inmiddels heeft het Duitse Centrale Bestuur voor de Sowjet-zóne aan het met Amerikaanse toestemming ver schijnende Nieuwsbureau Dena ver klaard, dat tal van vrijwilligers zich aanmelden voor arbeid in de uraniet- mijnen, doch 'dat de meesten moeten worden afgewezen, omdat zij niet ge schikt zijn voor het werk. Wegens de onvoldoende kwaliteiten van de can- didaten, aldus Dena, is men tot recru tering overgegaan, hetgeen toegestaan is volgens de bepalingen van de geal- liëerde bestuursraad. Volgens het Duitse centrale bestuur is het onjuist, dat duizenden gerecruteerde arbeiders uit de uranietmijnen naar de Westelij ke zones vluchten wegens de slechte levensomstandigheden in de mijnen. De mijnwerkers zouden volgens het Duitse bestuur voldoende voedsel en andere artikelen krijgen. De serie Veluwe-tochten, door de Directie van onk blad georgani seerd, is thans beëindigd: over het algemeen zijn deze trips uitstekend geslaagd en het valt slechts te betreuren, dat bij lange na niet aan alle aanvragen kon worden voldaan. In de eerste plaats als tegemoetkoming aan de vele teleurgestelden en daarnaast ten gerieve van onze andere reislustige abonné's hebben wij besloten nog een aantal op stapel te zetten, waarbij een kortere route zal worden gereden, welke alle gelegenheid biedt, rustig van het natuurschoon te genieten. Hiervoor zijn als data gereserveerd Donderdag 11, Maandag 15, Dinsdag 16 en Donderdag 18 September a.s. De reis gaat ditmaal via het Gooi (Laren, Blaricum, Hilversum) met bezoek aan diverse bezienswaardigheden naar de mooie omstreken van Utrecht en Amersfoort, waar de aardigste plekjes zullen worden opge zocht. De prijs voor deze trips (diner enz. inbegrepen) is wederom be paald op elf gulden per persoon. Opgave, met vermelding van gewenste datum en aantal personen, kan vanaf heden geschieden aan het bureau van ons blad, Voordam C 0, Alkmaar, waarna de nodige gegevens ten spoedigste worden toege zonden. Zij, die reeds voor eerdere tochten inschreven, doch die nog geen plaats konden krijgen, genieten in ieder geval voorrang. In een hoofdartikel, „Waarheen met 10 millioen Nederlanders?" schrijft De Nieuwe Gids, dat de bevolking van Nederland over enkele maanden tot 10 millioen zielen zal zijn gegroeid, dat België daarbij het record van het dichtsbevolkte land van Europa moet afstaan en dat de Nederlandse bevol kingsaanwas zal blijven toenemen. Men krijgt, aldus het blad, in Neder land het gevoel, dat het land overbe volkt raakt: de veilige uitweg naar Indië staat niet open. Dat een levens krachtig volk niet terugschrikt voorop bet eerste gezicht fantastisch lijkende ondernemingen, bewijst de droogleg ging van het IJselmeer. Dit neemt echter niet weg, dat de Nederlanders zich toch afvragen, waar zij straks met hun elf, twaalf en meer millioen inwo ners heen moeten. Het blad citeert dan passages uit het onlangs in de S.N.R.C. verschenen ar tikel van de heer Louwes, die tot de conclusie kwam, dat de beste oplossing is gelegen in emigratie naar het Franse platteland. De nieuwe gids acht het de vraag, in hoeverre Frankrijk belangstelling zou tonen voor massale immigratie van Nederlandse boeren. Tot dusverre werd het de Vlaamse boeren echter niet bijster gemakkelijk gemaakt zich in Frankrijk te vestigen. Frankrijk heeft weliswaar steeds drin gender behoefte aan zielen voor zijn ontvolkte platteland, maar tot nu toe heeft het meer belangstelling getoónd voor gemakkelijk te assimileren vreemde industriearbeideres van La tijnse of Slavische oorsprong. Het Ne derlandsVlaamse gebied in West- Europa geeft blijk van een bijzondere vitaliteit, waarvoor de beschikbare ruimte te klein dreigt te worden. Convrtsrht R.D.P NAAR HET FNGELs VAN BERTA RUCK DOOR: J-JUKliSEN 61. „De volgende week ben ik hier niet meer", zei ik. „Neen? Waar gaat u heen?" „Naar Wales". „Zo, naar Wales! Daar is het ook niet meer, zoals het vroeger was. Als ik naar Ballycool ga, moet ik de hele weg tussen Chester en Holyhead per se blij ven lezen, om maar niets van het land schap te zien. Het herinnert je te veel aan al die plaatjes in de catalogi". „Wat afschuwelijk!" zei Cicely. (Ver leden jaar genoot ze nog van een cata logus en zocht er altijd haar lievelings schilderijen uit) „En die ruïnes van kastelen! Ze zijn bijna te mooi, om echt te zijn", ver volgde Sydney. „Torentjes zó", en hij maakte een zig-zag beweging met zijn vinger. „Waar het mogelijk is, worden die daarenboven weerkaatst in de gracht er om heen. „Verschrikkelijk! Ik bedoel je moet er om lachen! En die Olifants Berg, die ze je altijd aanwijzen, omdat hij, zoals ze je uitleggen, precies is als een oli fantsrug. En vleeskleurige wolken, die altijd juist achter de top van Snow- den te zien zijn! Snowden zelf is hope loos alledaags. Eet is er onuitstaanbaar! Cader Idris is een beetje beter", ging hij vriendelijk voort. „Daar kun je je kennissen nog mee naar toe nemen. Cader, met dat aardige meer, blijft be paald 'n aantrekkelijke berg, vind ik". Hier wendde hij zich tot meneer Wa ters, die nog altijd keek, alsof hij niet wist, wat hij tegen iemand zeggen moest, die op zo'n beschermende toon over de bergen van Wales sprak. „Wij gaan niet naar de bergen", zei hij kortaf. „Mijn familie gaat gewoon lijk zes weken naar Anglesey". „Dat meent ,u niet! Wat vermakelijk ik bedoel, kun ,je daar logies vin den?" en Sydney Vandeleur lichte zijn hoofd wat op, zodat wij zijn das kon den zien, die tot nog toe door zijn boord bedekt was geweest. Lieve hemel wat e<-n das! „Ik dacht, dat Anglesey niets dan een rechte strook land was", ging hij voort. „H'ih," zei de Baas, die, nadat hij ^een verstelde blik op de das geworpen had, zijn best deed zijn ogen er af te houden. Hoe kon ik ooit gedacht hebben, dat zelfs een verblijf op Ballycool Castle dragelijk was met een man, die zulke dassen droeg! Ik zou binnen een week ai weggelopen zijn! Neen, ik zou het niet eens met hem aangedurfd hebben! Onmogelijk. Sydney stak weer een sigaret op, en het gesprek begon te kwijnen. Nie mand sprak. Midden in die akelige pauze had ik een ingeving. Ik dacht, daar beide jonge mannen zongen en een van hen zelfs compo neerde, dat muziek een geschikt onder werp van gesprek zou zijn. O, w-arom deed ik het? Het was het laatste, waarover ik had moeten beginnen! Sydney Vandeleur stak onmiddellijk van wal me' de liedjes uit de elfde eeuw en meneer Waters vroeg, of hij ze niet te teer vond; dat hij vreesde dat hij tenminste ze niet tot hun recht zou laten komen. Daarop neuriede Sydney een paar Celtische deuntjes, niet veel moderner dan de andere een er van was over „Lieflijke bloemen, te ras verwelkt". Meneer Water beweerde caarop, dat hij meer van frisse dan van verwelkte bloemen hield, en voegde er ronduit bij, dat hij h aan de zijde van Ko ningin Elizabeth schaarde, die ook niet van dat jammer hield en de Ierse barden in haar tijd verbood, op straffe des doods, verzen te maken over iets anders dan over haar zelf. Toen verviel Sydney :er in zijn eerste pose. Hij glimlachte pijnlijk, en zijn gelaat droeg de uitdrukking, die ook in de ogen van een hond te lezen is, die zijn meer' r door de dood ver loren heeft. Daarop vroeg hij mij, of ik die muziek nog had, die hij voor mij gemaakt had op dat versje: „Ik drukte een kus op haar lokken en zette me aan haar voeten neer". Ik voelde, dat ik tot achter de oren bloosde. Er was werkelijk een kus op mijn haar gedrukt, wat hij gelukkig niet wist, en die ik zo her' graag wilde, dat in het vergeetboek zou geraken....' Wel wat kortaf antwoordde ik: „O, dat liedje ja, dat moet hier of daar in een lade liggen". „Als het u niet te veel moeite is, juf- fouw Trant, zou ik het graag nog eens van u lenen. Ik heb er geen afschrift van," zei Sydney zacht en vol uitdruk king. „Ik zal er dadelijk even naar kijken", antwoordde ik en voegde er aan toe: „Cicely, kom jij dan even mee, om mij te helpen zoeken". (Wordt vervolgd) UREN, DIE MAAR DUREN En Uw bed wordt een pijnbank.... U kent dat door die zangerige Rheu- matische pijnen, nachten van hane- waken, draaien en wentelen, van links naar rechts, voor en na. Maak daar toch een einde aan! Neem Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dosi» Kruschen heeft een wondere weldadige werking. Dat komt omdat Kruschen Uw bloed sneller doet stromen en het zuivert van schadelijke zuren, die nu oorzaak van van Uw lijden en Uw pijn. (Ingezonden mededeling) Drie Amerikaanse vrouwen zullen met Duitsers mogen trouwen: sinds het verbod werd opgeheven ontving het militaire Amerikaanse bestuur 369 zul ke verzoeken 150 man van de meelfabriek „Holland" in Amsterdam zijn in staking gegaan, daar de directie weigerde een rapport samen te laten stellen waaruit zou blijken dat een prestatietoeslag gerechtvaardigd zou zijn De stad Wenen verzocht Italië om teruggave van een kostbare historische tafel die door de Duitsers aan Ciano werd aangeboden; in ruil biedt Oostenrijk zeldzame archiefstuk ken van de Republiek Venetië aan Bij een familie in de Louwse Poort te 's-Hertogenbosch is Maandag een baby van vijf maanden in de wieg gestikt Bij het ophangen van wasgoed is de 49-jarige C. Baartman- Vorren te Rotterdam van haar veran da op de tweede verdieping in de tuin van het benedenhuis gevallen. De vrouw was bijna onmiddellijk over leden Tegen 23 September zal de eerste groep Amerikaanse oud-strijders Nederland bezoeken. Zij gaan naar Arnhem, Nijmegen, Mook, Gennep, Amersfoort en het Amerikaanse kerk hof Molenhoek In de Russische zone van Duitsland is aan boeren en fabrikanten de afgelopen drie maanden voor een bedrag van 7.200.000 mark aan boeten opgelegd Binnen 3 uur na zijn aankomst te Batavia is door de Nederlandse militairen gearresteerd de TNI-officier Adjong, die verdacht werd van 35 moorden Op de rijksweg Assen-Vries te Ubbena kwamen een personenauto en een motorrijwiel met elkaar in botsing. De 34-jarige bestuur der vr-> het motorrijwel J. J. Wijninga, uit Harkstede, werd vrijwel op slag-ge dood, terwijl zijn als duo-passagier meerijdende echtgenote zwaar gewond werd De Japanse minister van Landbouw heeft verklaard, dat Japan voor het eerst gedurende de maande» September en October een klein over schot van levensmiddelen zal hebben als gevolg van de invoer van 600.000 ton levensmiddelen uit Amerika. DONDERDAG 28 AUGUSTUS HILVERSUM I, 301 m. geeft Nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 10,30 uur. KRO: 8,15 Pluk de dag. 9.00 Ochtendconcert. NCRV: 10,15 Ochtenddienst. KRO: 11.00 De Zonnebloem. 11,45 Jan Ne- derpelt piano (Chopin, Schubert,Schuh- man en Liszt). 12,33 en 1,25 Klaas van Beeck met zijn dansorkest. NCRV: 2.00 Organola-sextet. 2.40 Voor de vrouw. 3,00 Blaas-quintet. 3.45 Kinderkoren. 4.45 Arnold Vente (hobo) en Felix de Nobel (pia no). 5.30 Omroeporkest. 6.30 Ned. Strijdkrachten. 7,30 Reportage. 8.15 Slotconcert Mariniers-kapel. 9 00 Gronings programma 9.50 Met band en plaat. 11.00 Engelse Kamer muziek. HILVERSUM n, 415 m. geeft Nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. AVRO: 8.15 Marsen en Zigeunermuziek. 8.45 Londens Philharmonisch orkest. 9.15 Morgenwijding. 9.35 Arbeidsvitami nen. 10.35 Musette-muziek. 11,00 Jetty Cantor. 11,35 Werken van Dvorak. 12,38 Metropole orkest. 1.15 Renova Sextet. 2.30 Werken van Bach. 3.00 Voor zieken en ge zonden. 4.05 Reprises. 5.00 AVRO- Kaleidoscoop. 5.30 Londens Sympho- nie orkest, (gr. pl.). 6,30 The Sky- masters. 7.00 Bernard Person. 7.10 Deanna Durbin en Nelson Eddy (gr. pl.). 7,30 Ierse muziek. 8.15 Radio Philharmonisch Orkest. 9.15 „Kwes tie van motieven", II. 9.15 De Ro mancers. 10.30 In de Schijnwerper. 11.15 Tommey Dorsey en zijn band (gr.pl.).

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 3