De slag om de stoomcaroussel C Siad en Omgeving, ALKMAARDERMEERWEEK TEN EINDE Aikmaar's jeugd draait bij Sipkema Onze krant verkocht 23.862 kaarten Schoenmaker blijf bij je leest Zwarte zondaren Burgerlijke Stand AGENDA Bonnen halen Winkelsluiting op Koninginnedagf Voormalig leider distributiedienst voor het Tribunaal Motorraces Zuidscharwoude. Een teleurgesteld man Egmond aan Zee Een werkweek van 70 uur? Uitslagen vierde en laatste dag Heiloo. Ir. Th. Arts vraagt ontslag als wethouder Dit jaar weer geen Koninginnefeest? 3mgezonden Het paling-oproer Noordscharwoude. Het „gelegenheidslid" Toen wij om even voor twee uur de Stoomcaroussel op het Doden veld betraden, stond daar in het midden de glimmende stoommachine zachtjes te pruttelen en te sissen. De machinist keek met een beden kelijk gezicht naar de ingang, waarvoor een dringende massa jeugdige enthousiastelingen stond te ellebogen, om toch vooral niet de laatste te zijn. „Maak je borst maar bloot, man," was de raad, die de stoker zijn baas gaf en de machinist stond zich af te vragen, hoe „z'n ouwe karre tje dat zou kunnen verwerken". Nog was het betrekkelijk koel onder de groen-en-oranje tentzeilen, maar toen om twee uur het grote boekorgel zijn perkamentrol begon in te palmen en de eerste tonen van een opgewekte mars de holle ruim te in smeet, en toen de man aan de microfoon buiten één stap opzjj deed, golfde een lawine schreeuwende en juichende kinderen de tent binnen. Bij honderden gelijk. Kleine handen zwaaiden met de witte bonnen van de Alkmaarsche Courant, schelle stemmen gilden en joelden en bij honderden tegelijk be stormde de jeugd zo ver als de korte beentjes zich reppen konden de ca- roussel en de trip-trap. En zag de hele inrichting er om twee uur nog netjes opgeruimd uit, met aangeveegde vloeren en nikkel- glimmende stangen, toen het feest een kwartier aan de gang was, was de bodem bedekt door een witte verscheurde kaartjes, die allengs dik ker werd en van wit veranderde in 'n groezelig grijs. De machine hijgde en pufte en trok de caroussel rond, waar op de paarden steigerden en de grote, met pluche beklede gondels wiegden, moederlijk beschermd door een ver gulde engel met lichtjes omkranst. Het lawaai werd oorverdovend, hier klonk oneindig herhaald het „Tchio- tchio", daarnaast in de trip-trap schreeuwde een schorre luidspreker de K.L.M.-mars da capo ad infinitum. En daarbij juichten duizenden kinde ren hun vreugde uit en dansten en sprongen van pleizier. Het extra per soneel had de handen vol. Op de molen werkten vier man, nee twee man en twee meisjes, aan één stuk door om steeds maar weer nieuwe bonnen te verscheuren en te laten neerdwarrelen over de houten vloerplanken. In de trip-trap trokken de helpers na een kwartier al hun jasje uit. Zij hadden geen behoefte meer aan een colbert. Wij benijdden hen niet op deze middag van de Alkmaarsche Courant. De man onderaan de rollende mat greep on ophoudelijk naar de op hem aanstor mende ledematen, rukte en trok en pakte soms drie, vier kinderen tege lijk in z'n armen, om ze weer op hun voeten te zetten. Hij was wel de man, die letterlijk de handen vol had. Veiligheidsmaatregelen. Voorzichtigheidshalve liet de di rectie de draaiende schijven in de trip-trap op halve toeren lopen. Een heel verstandige maatregel, want de kleine peuters, die soms, maar lang niet altjjd, door moeder werden be geleid hadden zó al moeite genoeg, op de been te blijven. En zo zwierde de caroussel rond, waarbij de machinist de feestvreugde verhoogde door herhaaldelijk zijn si rene te laten gillen, en een deuntje meespeelde op de stoomfluit, zo maal de en draaide en schudde de trip-trap uren achtereen. De gezichten van de duizenden kinderen gloeiden van op winding, straalden van genot, en hun kreten overstemden nog het lawaai, dat de machinist produceerde. Het Rode Kruispersoneel was op zijn post, maar had het gelukkig niet druk, een enkele huilende jongeling daargelaten. Wy konden het einde van het feest niet afwachten, want er werden 23.862 ritten gemaakt. Toen wjj na een half uurtje weer buiten stonden maakte het kabaal van de zich voor de tent verdringende schare geen indruk meer. Wij zouden haast zeggen, buiten hing een weldadige stilte, hoewel een of- afzienbare zee van kinderen stond te wachten onder de grote borden, die aangaven, dat hier de Alkmaarse Courant aan de jeugd uit onze stad een onvergetelijke middag bezorgde, Nog eens Rattapoerie. Onze verdere wandeling over het kermisterrein bracht maar een matige oogst van nieuwtjes. De heer De Vries, die met zijn zo kunstig vervaardigde miniatuur- stoomcaroussel iets heel bijzonders biedt, is verhuisd naar het Hofplein, er zijn nog meer ramen door planken beschermd op de Nieuwesloot en de drukte op deze Woensdagmiddag was enorm. En op het Canadaplein overwonnen wij onze afschuw en gingen toch bin nen in de tent, waarvoor wij eerder aarzelden. Inderdaad, dit zijn mon sters, en ze zijn levensgroot ook. Een hele familie ongure bisamratten in 'n solide ijzeren kooi met een gerust stellend hangslot. Lugubere dieren met een luguber verleden. Inderdaad het dubbeltje eötrée wel waard! Als een vishandelaar, die eigenlijk kleermaker is, zich met handel in textielwaren bezig houdt, zit er meestal een luchtje aan. De Amster dammer E. M., die bovengenoemde beroepen achtereenvolgens had uitge oefend in Alkmaar en omgeving, moest zich gisteren voor de Alkmaarse Politierechter verantwoorden, daar hij niet gerechtigd was geweest tex tiel te verhandelen. Verdachte's verweer kwam er op neer, dat hij dacht op te treden als commissionnair en meende daarvoor geen vergunning nodig te 'hebben. De facturen waren in orde geweest. Daar M. nu weer vast werk heeft en beterschap beloofde, volstond de politierechter met een voorwaarde lijke straf van 3 maanden en ver beurdverklaring der in beslag geno men goederen. Tegen een Alkmaarse caféhouder is proces-verbaal opgemaakt wegens hét tappen van sterke drank in zijn verlofzaak. Later werd dezelfde per soon aangehouden wegens andere overtredingen, o.a. handel in textiel punten en gesmokkelde ijzerwaren. Voorts is door de politie een han del in koffie-toewijzingen opgespoord in verband waarmede zes personen uit Alkmaar en omgeving werden aangehouden. Geboren: Hortensia C C M, dochter van E Th J van Latum en C Machielse. Anke M E, dochter van CJP Bakker en M M A Pekelharing. Getrouwd: Johannes P Oud en Margaretha C Huiberts. Willem F J Nieuwenburg en Johanna M Mol, Si mon Vos en Pietje E verhard. Hendrikus Witteman en Agatha van der Linden. - Cornells Moolenbroek en Cornelia M Bes DONDERDAG Harmonie Theater, 7 en 9,30 uur: Muziek voor millioenen; tot 14 jaar onder ge leide. Victoria Theater, 7 en 9,30 uur: Hotel Casablanca; tot 14 jaar onder gelelde. Cinema Americain, 7 en 9,30 uur: Tarzan in New York; tot 14 Jaar onder ge leide. A. B. T., 8 uur: Drakenklauwen; 18 jaar Gulden Vlies, 8 uur: Er komt een vriend van avond. Kermis van 41 uur 's nachts. VRIJDAG Harmonie Theater, 7 en 9,30 uur: Eerste liefde; tot 14 jaar onder geleide. Victoria Theater, 7 en 9,30 uur: Gulliver' reizen; tot 14 jaar onder geleide. Cinema Americain, 7 en 9,30 uur: Nu gaan we uit toveren; 14 jaar. A. B. T., 8 uur: Spijkers met koppen; alle leeftijden. Gulden Vlies, 8 uur: Er komt een vriend van avond. Kermis: van 4—1 uur 's nachts Degenen, wier familienaam begint met de letters W. X, IJ en z kunnen V r ij d a g 29' Augustus hun Bon kaarten 711 afhalen aan het ultreiklokaal Ridderstraat van 9—12 en 2—4 uur. Bonkaart 709 en Stamkaarten meebren gen. BELANGRIJK. Aan a.s. en jonge moe ders, die reeds in het bezit zijn van een CM.-kaart, zullen alle bonkaarten van de tot hun gezin behorende personen, als mede de extra bonkaart, aan een apait loket worden verstrekt. SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUX De gemeentelijke bureaux en dien sten zullen op Maandag 1 September a.s., ter gelegenheid van de viering van de verjaardag van H. M. de Ko ningin, voor zover de dienst zulks toe laat, gesloten zijn. ALKMAAR, 27 Aug. Andijvie 6,50—22 spinazie 12—35; postelein 8—22; wortelen 7—22; tomaten 16—23; groene kool 11—18 rode kool 7,50—17; gele kool 11—18; uien 9—16; bieten 7.50—11; druiven 1,06—1,35; sperciebonen 22—71; stoksnijbonen 42—96 pronksnijbonen 24—52; bloemkool IA 0,75 —1,04, idem I 0,40—0,50 en idem II 15—35 komkommers 6—23; meloenen 26—1,03 wortelen (per bos) 12—13; selderie 1,50- 4,50; peterselie 8—10; sla 4—23. PWf|È|g§|§gmM ■hHH Maandag had de begrafenis plaats van Prins Eugen, de broer van Koning Gustaaf van Zweden. Ko ning Gustaaf, gevolgd door Prins Karei en Prinses Ingeborg, achter de baar. Van diverse zijden is er bij de Con tact-commissie voor de Middenstand op aangedrongen om bij gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Ko ningin, die op Maandag op 1 Sept, a.s. wordt gevierd, een algemene winkel sluiting door te voeren. Ofschoon de taak van deze com missie adviserend gezien moet wor den en de gelegenheid van sluiting op nationale feestdagen na de komende winkelweek in behandeling komt, wil zij toch de doorvoering van sluiting op a.s. Maandag gaarne ondersteunen. Zij verzoekt dan ook alle in Alk maar gevestigde winkeliers, het voor beeld van diverse overheids-instan- ties te volgen door bij gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Ko ningin, 1 Sept. hun zaken te sluiten, om zodoende te helpen bereiken dat deze dag als een ware nationale feest dag kan worden gevierd. Gerekend wordt derhalve op ieders medewerking. Een N.S.B.-er uit nood De voormalige leider van de dis tributiedienst te Alkmaar, de vijf tigjarige Willem G„ thans boekhou der te Zuid-Scharwoude, had zich gistermorgen voor het Tribunaal te verantwoorden. Hem was ten laste gelegd; le Lidmaatschap van de N.S.B. van Juni 1941 tot September 1944. 2e Lidmaatschap van het N.A.F. Na ongeveer een jaar in detentie te hebben doorgebracht, werd hij in vrij heid gesteld met een boete van 100. Tegen dit laatste was hij in verzet ge gaan, wat de oorzaak werd van een her nieuwde behandeling. Voorzitter: Waarom werd U in 1941 nog lid van de N.S.B.? G.: De hoofdoorzaak was de angst, die ik koesterde vóór mijn vrouw en kind. Mijn vrouw was n.l. een halve Jodin. Wij woonden toen in Den Haag en zij zouden zich om genoemd feit hebben te melden. Iemand van de N.S.B. zei; Geef je op als lid, dan zijn ze wel veilig. Voorzitter tot mevr. G.t En hebt U nog last gehad? Mevrouw G.: Neen. Of het daardoor kwam, weet ik niet. Ik had er eerst wel bezwaar tegen, dat hij lid werd, maar het moest. Uit een verdere discussie tussen G. en de voorzitter Mr. A. Schenkeveld bleek, dat G. zijn benoeming als leider van de distributiedienst niet te danken moest hebben aan zijn N.S.B.erschap. Hij was altijd in zaken geweest en door vroegere relaties en prestaties eerst leider geweest in Boxtel. Hij kwam niet op vergaderingen van de N.S.B. en droeg ook geen speldje. Dit laatste tot ongenoegen van de N.S.B.-burge- meester, die er zijn ernstig ongenoegen over uitsprak. Betreffende de bonkaarten voor on derduikers verklaarde G., dat hij een zeer kwetsbare positie had. „Ik wist, welke mensen bij de ondergrondse wa> ren. De verstrekking van bonkaarten voor de illegaliteit kon ik niet begun stigen, maar stelde, ervan op de hoogte zijnde, geen onderzoek in en liet het oogluikend toe". G.: Op zekere dag kwam de Land wacht bij me. Ze hadden Inlichtingen nodig over dames van mijn kantoor, die als koerierster in verbinding zouden staan met het Zuiden van het land. Ik vroeg hun tijd om inlichtingen in "te winnen. Daarvan maakte ik gebruik om de ouders van de meisjes te waarschu wen, o.a. die van mej. de Jong van het Scharloo. De volgende dag toen ik wist, dat de zaak goed zat, en de Landwachters weer kwamen, heb ik wel de namen genoemd. Als er razzia's waren, liet ik het per soneel in de kluis en stak zelf de sleutel bij me. Een Jood in huls. Voorzitter: Wat was dat met die Jood? G.: Ja, wij hebben ook nog zes maan den een Jood in huis gehad. Hij kwam bij ons met een doorgelopen voet en bijna geen kleren aan. Ik zei: Je bent bij een N.S.B.-er in huis. Daar schrok hij van. Maar ik stelde hem gerust. Hij droeg geen ster. Zijn vrouw was een Christen. Thans woont deze A. v. Dam in Apeldoorn. Na al deze uiteenzettingen werd het onderzoek gesloten en zei de voor zitter op 10 Sepember a.s. uitspraak te zullen doen. Het heeft er om gehangen, of de Alkmaarse sintelbaanraces op de tweede Kermis-Zaterdag wel zouden doorgaan in verband met het conflict, dat ontstaan was tussen de K.NM.V, en de N.M.RH. Gelukkig kan thans definitief worden gezegd, dat de races inderdaad gehouden zullen worden en dat er zelfs alle kans op is, dat het de beste races van het seizoen worden. Weliswaar is nog niet bekend, of van Aai-tsen en Hartman aan de start zullen komen, maar al de andere renners hebben ingeschreven, zodat niet minder dan 43 Nederlandse renners in Alkmaar zullen starten. Daarnaast een grote verrassing: de organisatoren hebben kans gezien, om er internationale wedstrijden van te maken door het engageren van drie Engelse sintelbaanrijders, t.w. Ladd, Buddy en King, die alle drie met een zeer snelle Jipps zullen uitkomen. We kennen deze renners niet, maar we we ten, op hoe hoog peil de Engelse sin telbaanraces staan, zodat deze drie En gelsen zeker een hartig woordje zullen meespreken op de Alkmaarse sintel- baan. Het programma bevat natuurlijk diverse wedstrijden voor juniores en seniores en wordt al weer besloten met twee langebaanraces voor seniores. Wat zullen Iesberts, die eindelijk zijn motor in orde heeft, en de zeer snelle Bosman doen tegen de Engelsen? Alkmaar zal Zaterdagmiddag daarop het antwoord geven! Gistermorgen had zich voor het Alk maarse Tribunaal de 58-jarige contro leur Cornells W. te verantwoorden. Na dat hij ongeveer 11 maanden was ge ïnterneerd geweest, werd hij ontsla gen met een boete van f 2500. Hierte gen werd door hem protest aangete kend en dientengevolge werd er nu 'n nieuw onderzoek in zijn zaak ingesteld, Tijdens de oorlog was hij enige tijd symphatiserend lid van de N.S.B. ge weest. Volgens zijn zeggen verwachtte hij dat de N.S.B. iets kon doen op het gebied der moeilijkheden met de groentedistributie. Door zich aan te slui ten kon hij de zaak beter bestuderen, In het dossier bevonden zich enkele verklaringen ten gunste van deze per soon. Bij de illegalieteit was van hem geen verraad bekend. De burgemees ter verklaart, dat hij zich sinds -'jn vrijlating goed heeft gedragen. Uitspraak Woensdag 10 Sept, a.s. Voor de Alkmaarse Polietie-rechter stond gisteren de uit Egmond aan Zee afkom- sfige bankwerker K K terecht, omdat hij zonder sanctie van het Arbeidsbureau zijn dienstbetrekking had verbroken. Verdachte, die destijds als landarbeider in de Wieringermeer werkzaam was, voer. de aan, dat hij niet van plan was 70 uur per week te werken voor f 85, De Politie-rechter kon dit wel begrij pen en hield de zaak aan teneinde te onderzoeken of verdachtes bewering In derdaad op waarheid berustte. Dinsdag was de laatste dag van het zeilfestijn op het Alkmaardermeer, dat èn door de grote belangstelling èn door het weer tot zo'n groot suc ces geworden is. Hieronder laten wij de uitslagen volgen van de wedstrij den, die op deze vierde dag gezeild werden. Open wedstrijden: Draken (oude verstaging): 1. J. W. Boersma, ARZV. Nieuwe verstaging: 1. Ph. H. Keegstra, Kaag; 2. Gerh. Deich- mann, RZV. Sharpies A: 1. Jac. Kraan, W.V. Aals meer; 2. K. Witkamp, ZVWU; 3. A. Borra, de Koenen; 4. W. v. d. Tak Jr., Koenen. Pampusklasse: 1. Sieverts, de Kaag; 2. Leo Gerhards, de Kaag; 3. Wim Me- telercamp Cappenberg, ZZV. Olympia-jollen B: 1. J. M. Goppel Jr., de Koenen; 2. J. J. Huurman Jr., W.V. Amsterdam. Valkenklasse A: 1. Henk Kirkenier, ARZV; 2. Syb v. d. Meer, ARZV; 3. mevr. M. de Wit-v. d. Stadt, ZZV. Regenbogen: 1. Ide Wit met Anne- marie, ZZV; 2. J. Hofland met Bene- ventum, Aegir; 3. W. Bergsma met Eel- ko, de Kaag. 16 m2 Eenheidsklasse A: 1. Jac. Swart, Z.O.; 2. H. Schmitz, Haarlemse Zeil Vereniging; 3. J. Roem Jr.,. Z.O.; 4. Alberda, Sneek; 5. H. Prins, Onder linge. B-klasse: J. J. Visbeen, ZVWU; 2. M. Roozekrans, Haarlemse Z.V.; 3. T. Brandsma, Watervrienden; '4. Dront- man, De Koenen; 5. D. Kerssemakers, ARZV. 12-voetsjollen A: 1. Jan Nico v. d. Stadt, ARZV; 2. Jaap Keijzer, ARZV; 3. T. Roelvink, ZZV; 4. H. v. d. Wijden. Jollen B: 1. H. P. Heinen, Westend; 2. mej. A. Manger, ZZV; 3. Jan de Vries Lentsch, ZZV; 4. M. Mederburgh, de Kaag; 5. mej. J. de Vries Lentsch. Groepswedstrijden: 12-voetsjollen: 1. ZZV met 48 punten. Team: Ton Amons met Jimmy en T. Roelvink met de 208. 16 m2 Eenheidsklasse: 1. Z.O. met 71 punten. Team: Jac. Swart met Argus II en J. Roem Jr. met Hollands Roem. Onderlinge wedstrijden: A klasse: 1. D. Stam. 16 m2 Eenheidsklasse: 1. D. v. Tol met de Wlm, ZVWU; 2. J. v. Tol met de De Noord, ZVWU; 3. L. van Wijn gaarden met de Bucephalus, ZZV; 4. G Willemse met de Walta, ZVWU; 5. W. Zant met de Wildebras, ZO. Vrijheidsklasse: 1. v. d. Brink. Gem. Open klasse: 1. Tromp. HOOFDPRIJZEN Tenslotte werden de hoofdprijzen voor deze „4-daagse" toegekend aan hen, die de meeste totaal-punten in de wacht sleepten. In de Draken met nieu we verstaging ging de hoofdprijs naar Gerh. Deichmann van de Rott. Z.V., met 77 punten. Bij de Regenbogen was het Bergsma van de Kaag, die met de Eelko 58 punten behaalde. In de Sharpie-klasse A was Jac. Kraan van W.V. Aalsmeer „de man" met 69 pun ten. JAC. SWART HOUDT DE EER VAN DE Z.-ONDERLINGE OP In de 16 m2 Eenheidsklasse A ver wierf hij de hoofdprijs met niet min der dan 116 punten. In de B klasse hiervan werd het J. J. Visbeen met Ship-Ahoy, van de ZVW Uitgeest. Nellie van Gooi en Wim Cappenberg waren om beurten elkaar te snel af, zodat met spanning de puntentelling werd gevolgd. Na de laatste wedstrijd hadden beiden precies 63 punten. De hoofdprijs ging naar Nellie, in verband met haar volgorde van binnenkomst. Bij de O-jollen B werd het Goppel Jr. van de Koenen, die tot driemaal toe één werd. Tenslotte de 12-voetsjollen: De me ter greep hier nogal drastisch in, we gens ontbreken van de beruchte zwarte bandjes op gaffels en gieken. Dit zal een zuur appeltje en een waarschuwing zijn geweest voor hen, die dachten voor de hoofdprijs in aanmerking te komen. Door uitsluiting verschoof de laatste dag de volgorde van binnen komst en bij 't opmaken van de balans ging de hoofdprijs naar Jan Nico v. d. Stadt met 82 punten in de jollen A en naar Jan de Vries Lentsch met 88 pun ten in de 12-voetsjollen B. Hiermede behoort de vierdaagse zeil- week voor 1947 weer tot het verleden, De deelnemers zullen zich ongetwijfeld nog lang deze uitermate geslaagde zeil- week blijven herinneren, waartoe het ideale weer in het bijzonder heeft bij gedragen. De gemeenteraad te Heiloo zal zeer binnenkort «en andere r.k. wethouder hebben te kiezen, aangezien ir. Arts zjjn ontslag heeft aangevraagd, aldus 't N.H.-H.D. Ir. Arts heeft een functie aan- vahrd In Enkhuizen, waardoor hij in de nabije toekomst Heiloo zal gaan verlaten. Hij heeft echter nog niet bedankt als raadslid. Mocht dit ge beuren, dan zal de heer K. Hareman, als eerstvolgende op de candidaten- lijst, in aanmerking komen. Verder wijzen wij er op, dat het een open vraag zal zijn wie, nu lr. Arts als wethouder bedankt, wethou der onzer gemeente zal worden, om dat het wethouderschap van ir. Arts niet tot stand is gekomen met mede werking van de K.V.P.-raadsleden, doch in hoofdzaak door deP.v.d.A.- fractie is gekozen. Of hiermede be doeld was, dat uit de andere r.k. raadsleden geen geschikte candidaat naar voren kon komen, zal nu ln de eerstvolgende stemming voor wethou der blijken. Ir. Arts, waarvoor bij de j.l. gehouden raadsverkiezingen, een groep Intellectuelen uit de K.V.P. pro paganda heeft gevoerd, buiten het vc-rband van de K.P.V. om hem als raadslid verkozen te krijgen het politiek advies had hem op een onver kiesbare plaats gezet is nimmer de persona grata van de K.V.P., afd. Heiloo, geworden. Als wethouder van onze gemeente hebben wij hem ech ter zeer kunnen waarderen, omdat zijn beleid vaak getuigde van een helder en vooruitstrevend inzicht! Het vorig jaar werd ons medege deeld, dat er plannen bestonden een vergadering te houden van de leden van het Oranje-comité. Bij navraag is ons daar niet veel van gebleken. Ook dit jaar vertoont het Oranje-comité geen teken van leven, hetgeen te be treuren is, omdat de feestdagen van ons Koninklijk Huls, voor onze jeugd levendig dienen gehouden te worden. Plannen bestaan nu, naar men ons mededeelde, om door de leden meer actie daarvoor te ontplooien, waar door het mogelijk zal worden in de toekomst de verjaardagen van de le den van ons Koninklijk Huis in het teken van de belangstelling te zetten, TERREIN AANGEKOCHT De heer C. Koffijberg heeft het ter rein van de heer Co van Tiel, gelegen langs de spoorlijn achter de woningen van de Schuine Hondsbosschelaan- Westerweg. aangekocht, alsmede het perceel grond naast slager Kok, even eens aan de Westerweg. De heer Kof fijberg, antiquair te Amsterdam, heeft het plan op laatstgenoemd perceel grond t.z.t. een wikkel te plaatsen. OP DE VOORDRACHT Voor de benoeming van een hoofd der school te Sijbekarspel is de vol gende voordracht opgemaakt: 1. J. Plooten, ond. te Winkel; 2. H. v. d. Geer, ond. te Zuilen; 3. W. Schenk, ond. te Heiloo. DIPLOMA SMEDENBEDRIJF ,De heer P. J. Velseboer slaagde te Amsterdam voor het diploma van vak bekwaamheid voor het smedenbedrijf. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Het is wel eens aardig als een krant de vinger legt op een actueel onder werp als het bovenstaande! Doch ik meen als vakman op het gebied van vis, zeker in staat te zijn, daar ook wel eens wat van te zeggen! Ik durf gerust' te zeggen dat de heer Smit de plank volkomen mis is, als hij zegt: „paling was vroeger ook luxe!" Ik heb om een voorbeeld te noemen: In het jaar 1939 kwam ik wekelijks op de visafslag in Harderwijk, Elburg, Spakenburg enz. en drukte toen op de electr. mijnklok af voor 8, 9, 10 en 11 cent per pond levende paling. Deze werden gerookt en vers verkocht op de diverse markten in Nederland en ik weet dan ook uit ervaring dat men bijv. op de grote Zaterdagmarkt in Apeldoorn gerookte paling kon kopen vanaf 60 cent tot één gulden per pond! Het was toen geen paradijs als vis serman te moeten leven van zulke prij zen en als vishandelaar evenmin, want toen kon men op deze grote marktèn ook vet kopen van een basol! Dat waren toen dc slechte jaren. Doch thans moet u de vlszaken eens zien, de één na de ander wordt hoogst modern verbouwd! Ik kan me niet voorstellen waar de materialen van daan komen, als men zoals ondergete kende, weet wat voor moeite er ge daan moet worden, om in Arnhem als winkelier weer een brokje winkel té krijgen, omdat er geen materiaal IS! Dit geldt nu niet alleen de viszaken, doch al de verbouwingen die ik hier gezien heb het laatste jaar. En het doet me steeds afvragen: hoe bestaat het, en dan zelfs nog van heel behoorlijke zaken, die nog jaren mee gekund hadden! Is hier zoveel zwart te doen in Alkmaar? Maar om nog even op de paling terug te komen. Ik kijk wekelijks de markt berichten van rond 't IJselmeer nauw keurig na en kom tot de conclusie dat de gerookte-paling-prijzen gewoon een aanfluiting zijn! De fout ligt natuurlijk bij de Neder lander zelf. Geloof me gerust: als wa éénparig besluiten om de paling de pa ling te laten, zijn ze binnen een week goedkoper, want zij is aan bederf on derhevig en dan moet ze weg! Een sterk voorbeeld zal ik u noemen: Ik was een paar weken geleden 's mor gens in Volendam. Alle paling dik aan de prijs, doch warm weer. 's Avonds werd de prijs de helft lager en wat niet verkocht werd ging naar Amster dam voor niet te duur en werd daar op straat verkocht. Nu weet ik wel, dat een straathande laar goedkoper kan werken. Maar in de viszaken is geen concurrentie. Ze zijn het allen roerend eens om de prijs er dik op te houden. Ze gooien ze nög liever weg dan billijker te verkopen. Concurrentie moet er weer komen, dat is de oplossing! Alkmaarders, 't is hard, doch negeer palingstallen en viswinkel, negeer ook de lui die voor deze prijs kopen, dan moet u eens zien wat er gebeurt! N. JONKER. Onderschrift van de redactie. tin tegenstelling met hetgeen inzen der betoogt, zijn wij nog steeds van oordeel, dat de fout hier in de eerste plaats schuilt bij de hoge prijzen, wel ke de paling aan de afslag opbrengt. De winstmarge voor de winkelier lijkt ons momenteel niet overdreven hoog. Voorts zouden wij naar aanleiding van onze mededeling inzake fancy- prijzen, welke in een Alkmaarse eet salon voor een broodje met paling werden berekend, nog even namens de heer Doets willen verklaren, - dat in zijn gelegenheid voor 1.10 bü het brood een paling wordt geleverd van pl.m. één ons, waarbij hij zich volko men houdt aan het toegestane tarief. Redactie.! Omdat mijn oude-moeder niet goed was en ik veel van huis moest, had ik voor haar een radio-toestel gekocht, al dus mej. Elisabeth van D., eertijds coupeuse te Noord-Scharwoude, thans werkzaam als huishoudster te Nieuwe Niedorp, gisteren voor het Alkmaarse Tribunaal. Toen het bevel kwam de toestellen in te leveren, wilde ik het voor mijn moeder behouden en werd daarom in October '43 sympathiserend lid van de N.è.B. Toen er niet veel sympathiseren- den meer bij kwamen, werden deze automatisch gewoon lid. Dat gebeurde ook met besch. én die toestand bleef zo tot de bevrijding toe. Zij bracht onge veer 11 maanden in detentie door en kreeg bij vrijlating f 3000 boete. Tegen dit bedrag had zij verzet aangetekend. Vandaar de nieuwe behandeling. Uit aanwezige stukken bleek, dat zij verder gunstig bekend staat. Mr. Leesberg Sr. uit Alkmaar, die als haar verdediger optrad, noemde haar een „gelegenheidslid". Na een uit eenzetting over haar vermogenstoe stand waarbij kwam vast te staan, dat deze mede door de ziekte van haar nu overleden moeder zeer was achteruitge gaan, vroeg hij een straf gelijk aan de tijd, doorgebracht in detentie, zonder oplegging van een boete. Uitspraak Woensdag 10 Sept. a.s. BROEK OP LANGENDIK, 28 Aug. 4) 000 kr aardappelen: Eigenheimers 7,90, blauwe Eigenheimers 8,30—8,40, Drielingen 5,20 en Kriel 9,50—4,80; 140.000 kg rode kool 4,30—14,90; 20,000 kg gele kool 8,00— 13,00; 4,000 kg groene kool 4,90—15,20: 20 000 kg witte kool 9,80—10,50; 4000 kg uien 12,5013,40; 3000 kg slabonen 31,00—69,00; I stuks bloemkool 47,00—56.00.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2