MONICA N.S.B.-burgemeester Masdorp van Castricum voor het Tribunaal AMERIKAANS „EILAND" in Russische zone Verloofd tonden 7-oproer dscharwoude. nheidslid" Zifting na vijf uren afgebroken „Ik was een volbloed N.S.B.-er" Het Alkmaarse Excelsior in de landsfinale Hgndvol soldaten leest en slaapt TWEE GEKLEDE IAPONNEN. yAN NABIJ ~ËN yERRE Een brutale rijwieldief „WAAR ZIJT GIJ?" Hoofdprijzen Staatsloterij Wij luisteren naar DE PAMPUS-PIRAAT J. o. van exter FEUILLETON lordeiykheld der tie). irdig als een krant ïen actueel onder- istaande! Doch ik p het gebied van zijn, daar ook wel »en! Ik durf gerust ;er Smit de plank s hij zegt: „paling te!" Drbeeld te noemen: im ik wekelijks op arderwijk, Elburg, drukte toen op de /oor 8, 9, 10 en 11 ande paling. Deze vers verkocht op in Nederland en ik ervaring dat men Zaterdagmarkt in paling kon kopen i gulden per pond! n paradijs als vis- zen van zulke prij- aar evenmin, want eze grote markten n een basol! Dat te jaren. x de viszaken eens tnder wordt hoogst Ik kan me niet materialen van- n zoals ondergete- aor moeite er ge- om in Arnhem als brokje winkel té en materiaal IS! lleen de viszaken, zingen die ik hier te jaar. eeds afvragen: hoe zelfs nog van heel lie nog jaren mee ier zoveel zwart te op de paling terug ekelijks de markt- IJselmeer nauw st de conclusie dat prijzen gewoon een rlijk bij de Neder- me gerust: als we n de paling de pa- binnen een week is aan bederf on- et ze weg! zal ik u noemen: n geleden 's mor- le paling dik aan weer. 's Avonds Ift lager en wat ging naar Amster- ir en werd daar op at een straathande- werken. Maar in concurrentie. Ze eens om de prijs Ze gooien ze nóg ijker te verkopen, r weer komen, dat hard, doch negeer vinkei, negeer ook prijs kopen, dan t er gebeurt! N. JONKER. van de redactie. at hetgeen inzen- nog steeds van hier in de eerste hoge prijzen, wel- e afslag opbrengt, de winkelier lijkt overdreven hoog. naar aanleiding ng inzake fancy- Alkmaarse eet- idje met paling even namens de verklaren, dat in 1.10 bij het rdt geleverd van Dij hij zich volko- oegestane tarief. Redactie.] moeder niet goed huis moest, had ik toestel gekocht, al- van D., eertijds 3charwoude, thans audster te Nieuwe ar het Alkmaarse /am de toestellen ik het voor mijn werd daarom in serend lid van de iel sympathiseren- en, werden deze nd. Dat gebeurde toestand bleef zo Zij bracht onge- detentie door en 3000 boete. Tegen erzet aangetekend, behandeling. ':en bleek, dat zij staat. lit Alkmaar, die optrad, noemde slid". Na een uit- vermogenstoe- zast te staan, dat :kte van haar nu was achteruitge- raf gelijk aan de detentie, zonder lete. 10 Sept. a.s. DIK, 28 Aug. Eigenheimers 7,90, 10-8,40, Drielingen 140.000 kg rode gele kool 8,00— kool 4,90—15,20: 0,50; 4000 kg uien ionen 31,00—69,00; 0—56,00. Onder grote belangstelling voornamelijk van de zijde van bewoners van Castricum, vond gistermiddag voor de Eerste Kamer van het Tribunaal te Alkmaar onder voorzitterschap van mr. A, Schenkeveld, 't begin van de behandeling plaats van de zaak tegen de N.S.B.-burgemeester van Castricum W. 3. Masdorp. De zitting, welke ruim vijf uur duurde, eindigde zonder dat de zaak kon worden afgerond, zodat op een nog nader te bepalen datum een voortzetting plaats zal vinden, waarbij o.a. 22 getuigen décharge, alsmede de verdediger, Mr. Smal uit Alkmaar, het woord zullen krijgen. In de eerste plaats werd geconsta teerd, dat M. tot twee maal toe uit het bewakingskamp was ontvlucht. Eerst uit het kamp te Bakkum op 19 Sept. 1945. Later werd hij weer ge arresteerd. Op 24 Oct. 1946 ontvlucht te hij uit het kamp bij Schoorl en werd 7 November daarop volgend weer ge pakt. Voorz.: Waarom deed U dat? M.: Ik was getroffen door hetgeen ik hoorde over de morele en zedelijke verwildering in de maatschappij en wilde nu een lekenapostolaat gaan vervullen om tot een betere maat schappij bij te dragen. Voorz.: Waarom dacht U daar niet over in de bezettingsjaren? M.: Tijdens de bezetting werd ik ge dreven door innige liefde tot mijn volk. Ik was overtuigd van Duitslands overwinning en Nederland moest vol gens mij die kant uit. Ik was een vol bloed N.S.B.-er. Ik propageerde de nat.-socialistische gedachte o.a. door het laten circuleren van portefeuilles met lectuur onder het gemeenteperso- neel. „Ik wilde, dat zij begrip kregen over de nat.-socialistische gezagsop- vattingen". Op 29 Augustus 1942 werd U tot burgemeester van Castricum geïn stalleerd en op 29 Juni 1943 ook in Uitgeest. „Jawel, voorzitter." Daarna las mr. Schenkeveld enkele fragmenten voor uit M.'s installatie rede. Hij noemde Mussert de bouwer van een nieuw Nederland als deel van een nieuw Europa naar het grootse ontwerp van de Führer. Voorz.: Dus toen zag U het nieuwe Europa nog verrijzen? Droeg U het speldje? M.: Jawel. Schaamt II! Vervolgens diepte de voorzitter uit het dossier een aantal brieven op, die M. als particulier had geschreven in Juni en Juli 1940 aan een „kame raad". Na in een brief gesproken te hebben over de „indrukwekkende" bagespraak te Lanteren, noemde hjj Z.K.H. Prins Bernhard de „Herr von Biesterfeld, een offi cier-deserteur, die een grote smet op het Oranjehuls wierp". Voorz.: „Schaamt U zó over een lid van het Koninklijk Huls te schrijven!" Ook toonde hjj zich in de brief geërgerd over een te Den Haag gehouden oranjedemonstratie ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard. De vorderingen. Uitvoerig werd daarop stil gestaan bij de vorderingen van fietsen, paar den, radio's enz. Nadat gesproken was over het af breken van huizen, waarover M. oor deelde, dat zijn medewerking bij de aanbesteding niet onjuist was in ver band met de staat van beleg en het opzenden van gevonden illegale blaad jes naar de S.D., was het woord aan de getuigen. Getuigenverklaringen. Als eerste in de rj) van getuigen trad op KI. Reinders, destijds lid van het politiecorps te Castricum, thans inspecteur te Terneuzen. „Ik had bjj een zekere De Vries een Jood met diens christenvrouw on dergebracht. Een week later werd ik opgebeld door burgemeester M. Hij vertelde mjj, dat er Joden waren, toen ik bjj hem was ontboden. Ik ging even naar huis en zorgde, dat er een waar schuwing weg ging. Toen M. met mjj 's avonds Iaat aan de woning van de Vr. kwamen waren de vogels echter gevlogen." R. had niet de indruk, dat M. er uit zichzelf op af ging. Hjj moest wel geïnstrueerd zjjn. Voorts waren er door W.A.-mannen in een geheime plaats in het gemeen tehuis vuurwapenen ontdekt (een aan tal geweren), 30 revolvers, automati sche pistolen en munitie). R. wist hiervan. De burgemeester zond de wapens op naar de S.D. R. werd nog ondervraagd, doch wist zich er uit te pratén. LOONREGELING TUINBOUW-BEDRIJF In de Staatcourant ,van heden is op genomen een regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden voor het tiunbouwbedrjjf in de provincie Noord- Holland. WINKEL, 27 Aug. - Aardappelen 8—8.90, slabonen 24—60, snijbonen 20—24, druiven 136140, pruimen 59—69, appelen 6—41, peren 16—49. Getuige Ph. Kersebaum (gedeti neerd) werd binnengeleid om een na dere toelichting te geven omtrent de lijst met namen van gijzelaars bij de fietsenvordering. Als er niet een 500-tal fietsen wer den geleverd zouden 10 ingezetenen, welke reeds waren uitgekozen, wor den geëxcuteerd, riep de dorpsomroe per om. Een executiepeleton stond ge reed op de Ortskommandantur om op te treden. M. verklaarde, dat hjj tegen de Orts- kommandant gezegd had, dat als de ze van een huis-aan-huis-vordenng wilde afzien, hij wel voor wat z.g. luxe (overbodige) fietsen zou zorgen. Daar bij had hij enkele namen genoemd van mensen, die wel zulk een fiets zouden kunnen bezitten. M.: Dit werd door de Ortskomman- dant misbruikt. Verder werden o.a. nog als getuigen gehoord de heer H. Koelman, adjunct commies ter secretarie te Castricum, die door de S.D. was gearresteerd, maar volgens M. door diens bemidde ling na 12 dagen weer werd vrijgela ten. De gemeente-secretaris, de heer N. A. van Lunen, liet in zijn verklaringen uitkomen, dat M. een groot aan tal mensen onderbracht bjj de brand weer om hun wegvoering in krijgs gevangenschap te voorkomen en de heer G. P. Klaassen, kantoorhouder der P.TT. te Castricum, belichtte de kwestie van de collecte voor wijlen dok ter Leenaers 's Avonds om half acht werd de zit ting opgeheven. Zoals gezegd zal het onderzoek in deze vorm op een nader te bepalen dag worden voortgezet. Biljarten. Moejes maakt serie van 168 Gisteravond is te A'dam dan einde lijk de beslissing gevallen in de strijd tussen het Alkmaarse en Beverwljkse „Excelsior" om een plaats in de fina le clubkampioenschap drietallen van Nederland. De beslissingswedstrijd werd door „Excelsior" Alkmaar met 42 gewonnen. NoormanSchouten was een over winning voor Beverwijk met 225141 (Schouten moest er 175). Noorman maakte een h.s. van 46 en een gem. van 6.81. Honingh (Alkmaar) speelde tegen v. 't Hoff. Beide spelers moesten 225 car. maken. Honingh maakte dit aantal in 25 beurten (gem. 9) h.s. 39 en liet zijn tegenstander staan op 108. Zeer interessant was de partij Moejes (Alkmaar) tegen Lamers (Beverwijk). Beide spelers moesten 375 car. maken. De uitslag was 375141 voor Moejes, die een hoogste serie maakte van 168 en een gem. van 26.78. Lamers kwam op 141 met een hoogste serie van 40 (gem. 10.07). Na 10 beurten had Moejes er 90 om in de vier volgende beurten (o.a. met de serie van 168) de partij uit te maken. Een fraaie prestatie. Excelsior Alkmaar zal het nu in de fi nale tegen de ploeg van Lubach zwaar krijgen. Maar het is een bijzonder re' sultaat om het in deze strijd tot finale te hebben gebracht. de NOORD-SCHARWOUDE, 28 Aug. 95000 kg. aardappelen, Eigenheimers 7- 7.80; blauwe Eigeheimers 8.108.70; Koopmans blauwe 8.208.40; Bevelan ders 7.107.60; 11000 kg. uien 712.50; grove 11.3012.40; drielingen 5.205.40; nep 17.1019.60; 17000 kg. slabonen 27 —75; 1700 kg. bieten I 4.20-4.40, II 2.40; 15000 kg. rode kool 711.80; 125000 kg. witte kool 3.6010.20; 21000 kg. gele kool 6.10—11.10. WARMENHUIZEN, 27 Aug. Sch. Muizen 8.90; Eigenheimers 7.207.60; blauwe Eigenh. 88.40; Bintjes 6.90; Bevelanders 77.20; Koopmans bl. 8.80 —9.10; bieten 3.80; rode kool 5.10-10.70; gele kool 1012; witte kool 47; slabonen 3866; groene kool 6; snijbo nen 10.1012. Aanvoer: 67500 kg. aard appelen, 15000 kg. rode kool, 7100 kg. gele kool, 61500 kg. witte kool, 11800 kg. slabonen; 200 kg. bieten, 1000 kg. groene kool. (Van een U.P.-correspondent.) Aan de rand va- het Pruisi sche boerendorp Nahmitz, diep in de Russische zóne, ligt een stuk land van 30 bij 50 meter, waar boven de Amerikaanse vlag wap pert. Volgens een Russisch- Amerikaanse overeenkomst wordt dit kleine „eiland", afgezet mét prikkeldraad, bevolkt en beheerd door een handvol Amerikaanse soldaten, die het slechts in geval van nood mogen verlaten. Nie mand zet een voet op dit „grond gebied" zonder toestemming van de commandant van deze bui tenpost. Op het ogenblik is dat een zekere luitenant John Auliffe, maar iedere twee weken wisselt de bezetting, omdat anders de verveling de mannen te veel zou worden. Dit Amerikaanse station te Nah mitz doet dienst als hulppost voor geallieerde reizigers langs de auto weg, die Berlijn verbindt met de Wes telijke zones van Duitsland. De bezet ting ervan is dag en nacht op post in ploegen, maar heeft eigenlijk niets te doen, tenzij op de weg de een of an dere geallieerde auto ln moeilijk heden geraakt. De enige Duitsers, die op de post worden toegelaten zijn vijf arbeiders, onder wie een paar man keukenpersoneel, door de Ame rikanen „keukenketel" en „Göbbels" bijgenaam. Het Amerikaanse gezag over de buitenpost Nahmitz is enkele malen ln gevaar geweest. In April van dit jaar stelden Russische soldaten, er van overtuigd, dat de Amerikanen niets te maken had Aan in hun zóne, eeD kanon op tegenover het station en eisten het vertrek van de bezet ting. Haastige telefoongesprekken mèt het Amerikaanse hoofdkwartier ln Berlijn helderden de situatie ten slotte op. Een maand tevoren ech ter had zich een dergelijk Incident voorgedaan. Een Russische kolonel maakte, door bemiddeling van een Amerikaanse soldaat, die toevallig Pools kon spreken, zijn wens kenbaar, dat de Amerikanen de post moesten ontruimen, omdat hun orders met behoorlijk gezegeld zouden zijn. De Amerikaanse autoriteiten ln Berlijn werden gewaarschuwd en de com mandant van Nahmitz kreeg de vol gende boodschap terug: „Instructies van generaal Clay: onder geen voor waarden mag u de post verlaten, ten zij u zich gesteld zoudt zien tegen over een overmacht. De Russische „overmacht" kwam echter nooit op dagen en de Russen vergenoegden zich ermee een patrouille van vier man met een mitrailleur de wacht te laten houden voor de Amerikaanse barakken, totdat het geschil te Ber lijn was uitgezocht. Alcohol en Duitse meisjes taboe. Ontspanning is er voor de bezet ting van het station-Nahmitz prao- tisch niet. De naastbijzijnde landgenoot is meer dan 40 km ver weg, in Ber lijn. De gehele Russische zone rond om is ontoegankelijk voor hen. Alco hol en Duitse meisjes zijn taboe. De „veteraan" van Nahmifz is yarold Rowehl, een Rode Kruis-sol- daat, die tengevolge van het betrek kelijke gebrek aan medisch personeel reeds zjjn zevende tweeweekse ver blijf op de post „uitzit". Hij heeft zijn oplossing voor de verveling ge vonden: „Ik maak me met druk. Ik ben zeeman geweest en gewend aan perioden van eenzaamheid. Ik lees en slaap". Het is nog zomer, doch zodra de kalender Augustus aanwijst, moeter wij ons weer op koudere dagen be zinnen. Met het maken van nieuwe modellen zullen wij met lagere tem peraturen rekening moeten houden Deze twee japonnen lenen zich uit stekend voor koelere dagen. Zij kun nen van zijde, doch ook van dunne wollen stof worden gemaakt. J 1600/17. 98—104 en 110 cm. bo venwijdte. Een aardige visitejapon, die van zijde of van dunne wollen stof kan worden vervaardigd. Hier is van de strakke lijn, die de gladde mouw vertoont afgeweken. Deze is met een strook van kant of zijde gegarneerd De knopensluiting middenvoor loopt tot onder de taille door en eindigt in een overslagje. Het voorpand der rok bestaat uit vier delen, terwij- het achterpand uit één stuk bestaat Aan de taille worden daar twee figuurnaden ingestikt. J 160i 17. 96—104 en 108 cm bovenwijdte Deze japon is ook geschikt voor zwaardere figuren Wij zouden dan echter willen aanraden, de zakken op het voorpand weg te !aten. De rok heeft middenachter een diepe uitspringende plooi De plooien in het voorpand van de rok zijn een voortzetting van ie deelnaden van het voorpand. Als garnering wordt een bein- suur in afstekende kleur om het middel gedragen. Van deze modellen zijn patronen verkrijgbaar in de aangegeven maten a 0.95 aan de administratie van ..Bella" Het Nieuwe Modeblad, Kromme Nwe Gracht 66. Utrecht (Modellen overgenomen uit: BELLA HET NIEUWE MODEBLAD") Londen beleefde een hevige onweers bui waarbij het treinverkeer in de binnenstad door overstromingen twee uur moest worden gestaakt In Den Haag is een 60-jarige tennisspeler tengevolge van een hartverlamming op de tennisbaan overleden Tenge volge van de grote hitte en de aan houdende droogte begonnen in de Krimpen de bladeren reeds van de bo men te vallen, een verschijnsel dat se dert mensenheugenis zelfs in de dorre Krimpen nog nooit in Augustus is waargenomen De vijfduizend New-Yorkse havenarbeiders die een week lang gestaakt hebben zijn weer aan het werk gegaan Een land bouwer in Empel (N.Br.) reed tijdens het ploegen met zijn tractor op een J balen, landmijn; de tractor werd met een ge weldige slag uiteengereten, de boer werd zwaargewond naar Den Bosch overgebracht Door grote branden op de hellingen van he. Reuzengeberg te worden vele Duitse bossen bedreigd Een groot aantal kunstschatten, waaronder twee schilderijen van Ti- tiaan, die doe- de Duitsers werden ge roofd zijn aan Italië teruggegeven Een Griekse stad in Macedonië is door opstandelingen in brand gestoken; twee dorpen werden geplu' ierd Mevr. Peron is na haar Europese reis in Ar gentinië teruggekeerd Bij Leer de 1 is een kapitale boerderij in vlam men opgegaan; in Frankrijk verbrand de een hoeveelheid graan ter waarde van 30 millioen francs en in het Vati- caan brak brand uit doordat twee ben- zinevaten door de warmte explodeer den. De Maastrichtse recherche heeft we gens diefstal van twee rijwielen aan gehouden een 28-jarige grondwerker J. F. L. uit Haarlem. Deze man bleek in Driehuis-Westerveld aan het sta tion twee rijwielkaarten te hebben ge kocht. Daarmee reisde hij naar Maas tricht. In de bagagewagen van de trein verwisselde hij van twee fietsen de aangehangen kaarten met zijn eigen in vulde kaarten en nam toen de fietsen mee. Hij heeft deze gestolen fietsen in de rijwielstalling gedeponeerd. Toen 'n kwartier later de eigenaar van één der fietsen zijn rijwiel kwam afhalen, hoor de hij, dat dit niet aanwezig was. Ge lukkig zag hij zijn karretje staan. De gewaarschuwde spoorweg-recherche ar resteerde later de dief, toen deze de fietsen voor verder transport wilde af- Vraag aan het wereld-geweten „En God zal u naar Egypte doen we derkeren in schepen, door de weg waarvan Ik u gezegd heb: gij zult die niet meer zien. En aldaar zult gij u aan uw vijanden willen verkopen tot dienstknechten en tot dienstmaagden, maar daar zal geen koper zijn." Deze woorden uit Deuteronomium 28 vormden de inleiding tot de rede, die rabbijn A. Prins in de synagoge te Amsterdam heeft gesproken. Deze dienst besloot in Amsterdam de vas tendag, die het Palestijnse opperrabbi naat had uitgeschreven voor alle joden over de gehele wereld in verband met het lot van de opvarenden der 3 sche pen met joodse immigranten, die heb ben getracht illegaal het beloofde land jte bereiken en die thans naar de En gelse zóne van Duitsland worden overgebracht nadat zij hadden gewei gerd aan land te gaan. Rabbijn Prins zeide, dat alle joden thans diepe smart voelen over het lot van hun broeders en zusters, die op weg zijn gedeporteerd te worden naar een grond, nog nat van tranen en het bloed der joodse kinderen, die daar werden vermoord. Er zijn geen woor den om deze verschrikkingen te be schrijven, aldus spreker. Rabbijn Prins stelde aan het wereld geweten de vraag: „Waar zijt gij?" Kunt gij aanzien, dat dit volk terugge voerd wordt naar het land van de grootste wreedheden? Of zijt gij vergast met de 6.000.000 joden?" De vernede ring, die thans de mensheid wordt aan gedaan, zeide spreker, is feller en die per dan wat tijdens de oorlog is ge schied, omdat het nu geschiedt en om dat het wordt uitgevoerd door de over winnaars van Duitsland, door de bren gers van beschaving, maar, riep spre ker uit, het „wee Assyrië" geldt voor alle imperia, die hun hand naar Israël uitstrekken. God bescherme onze broe ders en zusters, die thans nog op de schepen zijn en geve hun een toekomst. 501ste staatsloterij, 5e klas, 11e trekking. f 2000.— no. 20109 1000.— no. 17105 400.no's 1523 200.— 6535 100.— 2051 8026 15655 21834 9731 16256 18557 17125 12597 21158 2731 3398 7202 11391 11640 14967 15818 19258 21271 HILVERSUM II (415 m) geeft nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. VARA: 7.30 Muziek -ij het ontbijt; 8.10 Opera-programma; 9.00 Lichte morgen klanken; 9.35 Kamermuziek. VPRO: 10.00 Morgenwijding. VARA: 10.20 De Regenboog; 11.00 Voordracht; 11.30 Johan Jong op het orgel. AVRO: 12.38 The Skymasters; 1.15 Pierre Palla; 2.20 Londens symphonie orkest (gr.pl.); 3.30 The Masqueraders. VARA: 4.30 Vacantie op Ameland; 5.30 „Sangh en spel" o.Lv. Piet v. d. Hurk; Boyd Bachman; 6.20 Malando-orkest; Vrijdag 29 Augustus HILVERSUM I mgeeft nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 10.30 uur. NCRV: 7.30 Gewijde muziek; 8.15 Orgelspel uit de Oude Kerk te Amsterdam; 9.30 Op gewekte morgenklanken; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Frans Vetter (fluit) en Felix de Nobel (piano); 11.45 Lichte Disco-klanken; 12.15 Scala-sextet; 1.15 2.00 Engelse organisten; 2.40 Strijk kwartet; 3.30 Bach-muziek; 4.20 Ka merorkest; PLichte klai en; 6.00 Vrij en blij; 6.30 "ed. Strijdkrachten; 7.30 Geestelijke liederen; 8.15 Concert uit de St. Bavo te Haarlem; 9.30 Resi dentie-orkest uit h»t Kurhaus; 11.00 Avondconcert. 7.15 dr. K. P. van der Mandele. VP RO: 8.05 L- Miroir de Jesus (III); 8.30 Cultureel leven in Zuid-Afrika. VARA: 9.00 Men vraagt.wij draaien; 9.45 Amateurprogramma; 10.15 Swing and sweet. VPRO: 10.40 Avond wijding. V RA: 11.15 Symphonisch concert. conyrifiht RJD-P EN EVEN LATER. WORDT RlKKl D00£ DE LAN6E AAH HET DOORZICH TIGE KOORD OMHOOG GEHAALD. IS NAAR HET ENGELS VAN BERTA RUCK DOOR: J. JORISSEN 64. Cicely volgde mij. en dè twee ónde ren moesten elkaar nu maar zien bezig te houden. Hor zij daarin slaagden, zal ik wel nooit te weten komen. „Wel, Cis, en hoe maak je het?" vroeg ik, zodra ik de deur achter ons gesloten had. „Je voet is weer in orde. zie ik en je bent zo weer ar- het werk gegaan?" „Ja, maar niét bij Chérisette, weet je; daar tegenover in Bond Street bij Madame Lam-:re. Meneer Vandeleur bezorgde mü een introductie van -ijn getrouwde zur -r, die ha kent. Ik heb er een beter salaris, en ze zijn veel geschikter dan Chérisette. Hij is erg vriendelijk voor me geweest, Tots!" „Zo? Heb je hem dan nog al eens ontmoet?" „Hij is hier verscheidene malen ge weest, maar" met een verwijtende blik „alleen om over jou te praten". „Dat is lief van hem", zei ik. Cicely keek nog meer verwijtend. „Hij zegt, dat je alle kleur uit zijn le ven hebt genomen". „Laat hij haar de pomp lopen en zijn kleuren er bij. Hij heeft er anders nog genoeg in zijn das!" „Ik ben bang", zei Cicely afgemeten, „dat je meneer Vandeleur niet naar waarde geschat hebt." „Zou je denken van niet? Nu, 'n man, die, als hij door 'n meisje bedankt is, dadelijk zijn nood gaat klagen in 't mooie doorzichtige oogje van een an der meisje Hier brak ik mijn woorden af. Ik be dacht opééns, dat ik op het punt was, zonder noodzaak met Cicely te gaan kibbelen, en vérandérde dus haastig van onderwerp. Ik besprak met haar, hoeveel huur we te betalen hadden, en hoelang ik waarschijnlijk nog weg zou blijven, haalde het gehate liedje van Sydney te voorschijn, vertelde Cicely, dat ik niet voor het najaar dacht te trouwen of misschien nog wel later en zei, dat ik blij was, dat ze weer beter was. „Als meneer Vandeleur een beetje opgevrolijkt moet worden, laat hü je dan naar dat beroemde stuk van hem meenemen", raadde ik haar bij het af scheid nemen. Ik vreesde, dat, als ik het gesprek niet begon, er geen woord zou gespro ken worden op onze autorit naar Se- venoaks. Ik begon dus maar dadelijk en vroeg hem, of hij Cicely Harradine niet heel mooi vond. „Ze heeft prachtig haar", zei hij. „Ja, beeldig". Stilte. Ik bemerkte, dat meneer Waters nog niet besefte, wat ik vermoedde, name lijk, dat Sydney Cicely bewonderde en dat het niet meer was, om zijn ver driet uit te storten, dat hij haar tel kens bezocht had sedert mijn vertrek. Eindelijk vroeg ik maar eens rond uit: „Wat dacht je van meneer Vande leur?" „Kom, wat een vraag", zei hij. „Hoe kan ik dat zeggen als ik Iemand maar een half uurtje heb bijgewoond. Hij schijnt wel ontwikkeld te zijn, maar ik ontmoet weinig mensen van zijn soort in de City. Wat voert hij uit?" „Hij behoeft niets uit te voeren." „Wat een gelukskind", riierkte me neer Waters op, op een toon, die ik niet vatte. „Maar hij tekent en maakt ontwer pen voor allerlei en hij schrijft critie- ken en hij compSgneert", „Dus nogal begaafd", zei meneer Waters kalm. „Ik veronderstel Toen hield hij op. „Wat veronderstel je?" drong Ik aan. „Neen, je moet het mij vertellen; je moet, Billyl" want hij kneep zijn lip pen stijf toe. Toen schoot ik in de lach en bloosde, want het was de eerste maal, dat ik hem zo noemde, terwijl ik hem aan sprak. Dat had ik tot nog toe steeds vermeden én hem alleen tegen de an deren zo genoemd. Hij keerde zich om, keek mij aan en glimlachte weer vrolijk, maar hij be antwoordde mijn vraag niet. Hij deed in plaats daarvan een andere vraag. „Nancy, je begrijpt, dat ik nu en dan een brief van je verwacht. Ik bedoel, terwijl je in Port Cariad bent met mijn moeder en zusters.... Het zou te gek staan als je het niet deed." „Natuurlijk zal ik nu en dan eens schrijven Dat staat beter", zei ik. „Het spijt mij, dat ik het je zo lastig moet maken, maar je zou een blanco velletje in de enveloppe kunnen slui ten, als je dat wilde." „Daar had ik nog niet eens aan ge dacht", zei ik lachend; blij, dat we weer wat vriendsci appelijker samen waren, „maar dat ls een goed idee". (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 3