Over een breedte van 7 km. brandt de Brabantse hei Schat aan diamanten terug r Vrijdag 29 Aug. 1947 DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT 144ste Jaargang No. 174 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Enorme vuurzee in Natuurreservaat „De Campina" Hors d'Oeuvre Mooyman weer achter de tralies Een klap, die aankwam 34 doden bij vliegtuig ramp Nog 200 gram vlees extra Dr. van Mook naar Nederland? Gratis visa voor de V.S. Maandag snipperdag in Bouwbedrijf Bomaanslag op Braziliaanse legatie te Cairo Ontdekt in Duitse zoutmijn Nederland en het plan-Marshall Griekse regering gevormd Goedkopere Volksherstel-sigaretten WeerAedcht Scherven stichten brand Columbiaanse resolutie in Egyptische kwestie IN DISCREDIET Zullen 240.000 broden verloren gaan? Duitse kolen 50 pet. duurder Scandinavische' Tolunie BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 D!*.: 3. Bijlsma Voortzetting van de ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot U woorden 75 ct„ elk WOOW. meer 5 ct., uitsluitend contan Abonnementen: t 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaal Hoofdredacteur M. H, E. Uyldert plv. Tj. N. Adema. Gistermiddag is een enorme brand uitgebroken in de bos- en beide- complexen van het bekende natuurreservaat „De G'ampina" bij Boxtel, eigendom van de Nederl. Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. 700 Militairen zijn reeds bij het blussingswerk ingezet, doch kunnen niet verhinderen, dat de brand vooïtwoedt over een afstand van circa 7 km. bij een gemiddelde breedte van 4 km. Dit is de grootste natunrbrand, die de laatste jaren in Brabant heeft gewoed. De brand heeft inmiddels het grond gebied van Oirschot bereikt en breidt zich uit in de richting Oisterwijk. Grootste natuurbrand der laatste jareD Onmiddellijk na het ontstaan van de brand wakkerde een felle wind de vlammen weldra tot een zee aan en de rookontwikkeling was dusdanig, dat men de rook zeker tot op 15 kilometer afstand kon zien. De plaatselijke brand weer van de stad Boxtel kreeg spoedig assistentie uit 's-Hertogenbosch, Til burg, Oisterwijk en Vught, doch de zware motorspuiten; die van alle kan ten kwamen opdagen, moesten buiten werking blijven wegens volslagen ge brek aan water. Verschillende vennen zijn totaal uitgedroogd en de andere bevatten te weinig water of zijn niet te bereiken. 300 soldaten uit Den Bosch zijn in lange linies rond het brandende gebied opgesteld. Boven winds slaagden zij erin het vuur tegen te houden en ook wisten zij bredere stroken te blussen, maar de vrij krach tige Noordooster was oorzaak, dat be nedenwinds de wegwaaiende vonken telkens nieuwe brandhaarden verwek ten, zodat men de vlammen ondanks de omsingeling net niet meester kon worden. BREN-GUN-CARRIERS ACTIE. IN Reeds hebben de militaire autori teiten bren-gun-carriers ingezet om door de brandende bossen voor het vuur uit brandgangen vrij te maken, waardoor grote stukken jong bos worden omvergereden, terwijl de achterop komende wagens tot taak hebben de grond langs de sleuven om te woelen. Zo ontstaan z.g.n. dode stroken, waar men liet vuur hoopt tot staan te brengen, alvorens bet de eerste woonhuizen in het grensgebied van de gemeente Oirschot bereiken zal. Een grote mensenmenigte slaat van dichtbij en veraf het grillige en nood lottige spel der vlammen gade. De tot nu toe verbrande gebieden bevatten voornamelijk jong opgaand hout en heide. De totale oppervlakte daarvan is omstreeks 4 bij 7 km. NOG 400 MILITAIREN. Uit Breda en Tilburg zijn 400 man militairen aangevoerd plus afdelingen Stoottroepen uit 's-Hertogenbosch, waai- nog 300 soldaten in reserve worden gehouden. Dit is de grootste natuurbrand, die de laatste jaren in Brabant heeft gewoed. Door heel Brabant, speciaal in Zuid-Westelijke richting, staan alle brandweerposten in voortdu rend telefonisch contact. De Com missaris der Koningin in de pro vincie Brabant, prof. dr. J. de Quay, bevindt zich op de plaats'' van de ramp, alsmede tal van brandweer autoriteiten. "Het natuurmonument „De Campina" beslaat een oppervlakte van circa 1200 ha en bestaat grotendeels uit heide het mag een der mooiste ongerepte heidegronden van Brabant worden genoemd voorts uit bos, voorname lijk dennebos, met vennen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. DE VEILIGHEIDSRAAD Ronduit gezegd, ik begrijp er uu niets meer van, zei mijn neef, terwijl hij zijn krant dichtvouw de. Ik heb altijd gedacht dat de Veiligheidsraad er was om raad te geven over de veiligheid als het ergens erg onveilig was en toen die kwestie van Indonesië ter sprake kwam dacht ik, nu zullen we te horen krijgen hoe we ons kunnen en moeten bevei ligen, de Raad zal ons raden, maar klaarblijkelijk heeft de Raad er geen raad mee geweten. De heren hebben nu weken en we ken gepraat en getwist en ge kibbeld en de berg heeft een muis gebaard. Want wij zijn nu weer waar we waren op 14 Octo ber, toen tot een wapenstilstand besloten werd. We zijn, na al dat gepraat, even ver. Beel wil na tuurlijk een wapenstilstand en als we Sjahrir geloven mogen wil ook hij niets liever dan een wa penstilstand, maar de moeilijk heid is juist dat er ergens nog mensen zijn die de wapens liever niet stil willen laten staan, en juist voor die moeilijkheid had de Raad nu eens raad moeten schaffen met een verstandige raadslag, maar wat de Raad heeft opgeleverd is eigenlijk een slag voor de Raad. De Raad heeft er maar een slag naar gedaan, en waarschijnlijk zal iedereen zich wel verslagen voelen en ra deloos. Het resultaat is een slag in de lucht. Je vergeet de Consuls, zei ik' Jawel, de consuls, zei mijn neef. Julius Caesar was ook een consul, maar niet iedere consul is een Julius Caesar. Bovendien hebben die heren nog wel wat anders te doen. Java is groot, en Sumatra onmetelijk, tenminste vpor een consul. Enfin, wij zul len zien. En dan is er die kwes tie van de competentie. De Raad heeft nu de Belgische resolutie verworpen en uitgemaakt dat hij. de Raad, competent is, maar is hij daartoe wel competent? Dat moest nu juist worden vastgc steld. En daartoe hebben we een Hof van Justitie, een internatio naal nog wel. En dat alles kost geld en wat levert het op? De Veiligheidsraad kost handen voi geld, en de Internationale justitie eveneens, en die justitie kijkt maar toe. Je bent een materialist, zei lk Goede raad is duur. Slechte raad ook, zei mijn neef KREEFT Naar wij vernemen -jj, de „drager van het Ridderkruis van het IJzeren Kruis", „drager van het IJzeren Kruis eerste en tweede klasse", „voormalige Rottenführer der S.S.", Gerardus Leonardus Mooyman, Woensdagnacht te Millingen, ten zuiden van de Rijn op de grens van Nederland en Duits land gearresteerd. Mooyman was in de nacht van 20 op 21 Februari 1947 uit het internerings kamp te Delft ontvlucht. Hij heeft zich, naar is gebleken, toen naar Duits land begeven, daar heeft hij in de mijnen gewerkt. Naar hij voorgaf liet het eten er te wensen over en daarom keerde hij naar Nederland terug. Gis termorgen arriveerde hij te 's-Graven- hage, waar hij is opgesloten in de strafgevangenis. De 25-jarige bakkersknecht G. J. van E. gaf Woensdagmiddag in een fabriek aan de Rechter Rottekade te Rotter dam zijn collega, de 24-jarige P, van Osch, tijdens een woordenwisseling 'n klap, juist achter het oor. In de loop van de avond werd van Osch onwel en geraakte bewusteloos. Hij werd in het St. Franciscuszoekenhuis opgeno men, waar hij later op de avond is overleden. De Noorse vliegboot Sandringhan is met 27 passagiers en bemanning aan boord ten Zuiden van Harstad neer gestort. Bij het vliegongeluk zijn 34 perso nen, onder wie de 27 passagiers, om het leven gekomen. Het toestel, dat de dienst Oslo—Tromsoe onderhield, is tegen een berg opgevlogen, waarna het in brand vloog. Behalve de reeds in de bonnen- lijst van Donderdag 28 Augustus bekend gemaakte bon voor 100 gram vlees extra, moet in verband met de moeilijkheden, welke de veehouder tengevolge van de droog te ondervindt, thans nog een extra bon voor 200 gram vlees aangewe zen worden. In deze hoeveelheid is ook de, 100 gram extra begrepen, die voor de vol gende week is aangekondigd. Ook de ze extra rantsoenen ontvangen alleen personen, geboren in 1942 en vroeger^ die dus voor de volgende twee we ken een rantsoen van 600 gram vlees hebben. In verband met het bovenstaan de maakt het C.D.K. bekend, dat voor het tijdvak van 29 Augustus tot en met 13 Sept. op bon„L03 vlees" een extra rantsoen van 200 gram vlees of vleeswaren verkrijg baar is. Het is mogelijk, dat in bepaalde ge deelten van het land deze bon niet aanstonds na bekendmaking, doch in de loop van de geldigheidsduur pas zal kunnen worden gehonoreerd. Officieel wordt medegedeeld, dat dr. van Mook Zondag a.s. per vliegtuig naar Nederland zal ver trekken voor persoonlijk contact met de Nederlandse regering. Met hetzelfde toestel zal ook mi nister Neher naar Nederland te rugkeren. Naar wij vernemen kunnen van 1 September a.s. af Nederlanders, die in aanmerking komen voor de toelating voor tijdelijk verblijf in de Verenigd Staten van Amerika, gratis een Ame rikaans visum verkrijgen, dat hen in staat stelt, gedurende twee jaren meer dere reizen naar dat land te maken. Zy ontlenen aan het visum niet het recht onafgebroken twee jaren in dat land te vertoeven, daar bij elke reis de Amerikaanse immigratie-overheden opnieuw het tijdperk vaststellen, gedu rende hetwelk het belanghebbenden vergund is in de Verenigde Staten te verblijven. De Bedrijfsraad voor het Bouwbedrijf deelt mede, dat op grond van de Va- cantieregeling Bouwbedrijf, vastgesteld door het college van Rijksbemiddelaars bij beschikking van 30 Juni '47, Maan dag 1 September is vastgesteld als een verplichte snipperdag. De arbeid moet dus op deze dag worden onderbroken, terwijl de daaruit vootrvloeiende loon derving wordt vergoed door middel van de inwisseling van vacantiebons 23 DODEN BIJ SPOORWEGONGE- IN BENGALEN Op het station te Kolaghat, ten Wes ten van Calcutta, zijn twee treinen op elkaar gereden, tengevolge waarvan 23 personen om het levèn kwamen. Heden in de vroege ochtend zijn voor de Braziliaanse legatie te Cairo vier kleine handgranaten ontploft, waardoor de portier werd gewond. Er werd eohter geen schade aange richt. Het incident „vo'gde kort op het bericht uit Lake Success, dat de Vei ligheidsraad de Braziliaanse resolu tie, waarin op Engeland en Egypte een beroep werd gedaan om de on derhandelingen te hervatten, had ver worpen. De United States Information Service deelt mede: „Het Ame rikaanse militaire bestuur in Duitsland heeft heden bekendge maakt, dat een hoeveelheid dia mant, ter waarde van 17.096 ka raat, die door de Duitsers in 1944 uit de kluis van de Amsterdamse - Bank te Arnhem is geroofd, ge ïdentificeerd is en aan de Neder landse regering wordt terugge geven. De 'diamanten zijn in Mei 1945 ont dekt in een zoutmijn te Stassfurt waarheen zij uit Berlijn waren over gebracht. De officiële overdracht vond Don derdagmiddag plaats ten kantore van de Amsterdamse Bank te Amster dam. De diamanten zijn in Frankfort overgenomen van de- Amerikanen, waardoor de verantwoordelijkheid geheel bij de Nederlanders kwam te liggen. De Nederlandse missie in Frankfort heeft toen een geleide aan de Amerikanen gevraagd om de partij naar Nederland over te brengen. De Amerikanen hebben een bewapende Jeep met 8 leden van de Amerikaanse militaire politie beschikbaar gesteld en onder leiding van het hoofd van de missie in Frankfort is het transport gistermorgen op weg naar Nederland gegaan. Bij de grens wachtte een escorte van Nederlandse militaire po litie, die het transport verder naar Amsterdam begeleidde. In de bank te Frankfort bevindt zich nog meer di mant en in samen werking tussen het Rijksbureau, de Bedrijfsgroep en het Commissariaat- Generaal zal getracht worden te be wijzen, dat zich hierbij nog partijen bevinden van de 6000 karaat, die nu nog aan de te Arnhem gestolen partij ontbAken. Over het verloop van de roof uit Arnhem en wat daarna volg de, vertelde kolonel Otto, hoofd van EEN HUIS IN ZES DAGEN GEREED. In Leidsendam is een ploeg van zes arbeiders bezig volgens een bepaald systeem van betonblokken in zes dagen tUd een huis te bouwen. Dit is de stdnd der werkzaamheden op de derde dag. Commissariaat-Generaal voor de eco nomische belangen in Duitsland, dat ter „veiligstelling" de diamantenvoor- den van alle belanghebbende firma's op last van de Duitsers gedeponeerd waren in safe's van de Amsterdamse Bank te Arnhem. Na de slag om Arn hem werd i September 1944 de kluis door de Duitsers opengebroken, nadat de betrokken Nederlandse autbriteiten geweigerd hadden de sleutels af te geven. De gevonden voorraad werd verzonden naar de „Reichstelle für Edelmetalle" in Berlijn. Een aantal safe's (bevattende ongeveer 1/4 van de totaal voorraad) werd hierbij eerst over het hoofd gezien, doch later werd het grootste deel van de inhoud daarvan eveneens naar Berlijn ge stuurd. In Berlijn kwamen de partijen weer bij elkaar. Tegen het einde van de oorlog brachten de Duitsers grote partijen waarde-artikelen uit Berlijn naar het Westen om ze uit handen van de Rus sen te houden. Zo geschiedde het dat de Amerikanen de partij, waar nu sprake van is, te Rohda in Thüringen in handen kregen. Toen op hun beurt de Amerikanen dit terrein weer ter bezetting door de Russen moesten af staan werden de diamanten opge stuurd naar het toen juist ingerichte erzamelcentrum voor alle waarde- artikelen: de For-:gii Exchange De pository in de Keichsbank te Frank furt. De hoeveelheden daar opgeslagen wam de-artikelen zijn zo enorm groot en de hantering ar ran vergt uiteraard oz veel zorg, dat meer dan één jaar verliep voordat de hiervoor opgezette organisatie enigszins een overzicht voor zich zelf 'naa gemaakt van de aanwezige voorraden. MeJe door onze voortdurende aandrang om ieis meer te weten te komen, zijn de Ameri kaanse autoriteiten met het onder havige geval, waarvan de identificatie uiteraard eenvoudig en zonder enige twijfel k„n -schieden, begonnen en vormen deze diamanten daardoor het eerste geval var restitutie uit de wel gevulde kelde— van het gebouw in Frankfurt. Ter gelegerheid van de terugkeer hield de minister van economische zalen een rede, waarin hij o.m. zeide dat op het gebied van de teruggave van geroofde goederen bereikt is, wat bereikt kon worden. Mr. Van Kleffens heeft op een persconferentie enkele verklaringen afgelegd over het onderhoud, dat hij met de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Robert Lo- vett, heeft gehad. Mr. van Kleffens wilde niet in de tails treden en verklaarde, dat het onderhoud in hoofdzaak betrekking had op het plan-Marshall. Hjj voeg de er aan toe: „Mijn land wil zich beperken tot het stricte minimum van wat het nodig heeft. Zo lang wij zelf kunnen lopen, zullen wjj niet vragen om gedragen te worden". Reuter meldt, dat de „voormalige Griekse regering onder Demetrius Maximos en met medewerking van zeven partijleiders opnieuw ge vormd is". Naar verluidt heeft de leider van de Volkspartij het minister-president- schap aangeboden aan Demetrios Ma ximos nadat Amerikaanse adviseurs en politieke leiders zich tegen een kabinet van louter leden der Volks partij hadden uitgesproken. Volgens onbevestigde berichten zal de Volks partij in de nieuwe regering twaalf portefeuilles beheren, terwijl de an dere deelnemende partijen er ieder twee zullen krijgen. Het Rijksbureau voor Tabak en Ta baksproducten maakt bekend, dat siga renwinkeliers en grossiers in tabaks producten de nog bij hen in voorraad zijnde pakjes z.g. „Volksherstel siga retten" vóór 8 September a.s. aan de importeur, waarvan zij deze bétrokken hebben, kunnen terugsturen. Voor de geretourneerde pakjes, welke in onge schonden staat moeten verkeren, ont vangen zij daarna van de betrokken importeur het voor deze sigaretten be taalde bedrag (met inbegrip van de toeslag) terug. De aandacht wordt erop gevestigd, dat indien de verzending niet vóór ge noemde datum (8 September) heeft plaats gehad, geen restitutie van de toeslag gegeven zal worden, zodat be langhebbenden in overweging wordt gegeven tijdig tot verzending over te gaan. Binnenkort zullen opnieuw z.g. „Volksherstel sigaretten" in de handel worden gebracht, waarop een toeslag van f 1 per pakje geheven zal worden. WEINIG VERANDERING. Weersverwachtmgj geldig tot he denavond: Enkele overdrijvende wolkenvel den, voornamelijk in het Noorden van het land, doch droog en over het algemeen vrij zonnig weer. Weinig verandering van tempera tuur. Matige wind uit Noordelijke richtingen. Naar aanleiding van de vele bran den, die het toch al niet overmatige bezit aan bossen en heidevelden in ons land gedurende de lange periode van droogte hebben geteisterd, wordt er op gewezen, dat behalve branden de sigaren, sigaretten en lucifers ook andere voorwerpen bron van het ver terende vuur kunnen zijn. Velen, die voor een dagje naar büiten gaan, ne men limonade, melk of andere dran ken mede in flessen, die na gebruik vaak kapot worden gegooid. De ach terblijvende scherven werken in het zonlicht als brandglazen en kunnen daarom eveneens brand veroorzaken ir, de thans kurkdroge heide en losse takken en bladeren. Ook In dit opzicht wordt de mede werking van het publiek ingeroepen voor het in stand houden van het Nederlandse natuurschoon. Tijdens de gisteren in de Veilig heidsraad gehouden debatten over de Egyptische kwestie is de Braziliaanse resolutie, waarin een beroep werd gedaan op beide partijen om de on derhandelingen te hervatten, met 6 stemmen tegen 1 (Polen) en 3 onthou dingen (S.U.. Columbia en Syrië) ver worpen. Vervolgens e Columbia een motie in, waa, en beroep op de beide regeringen wordt gedaan de on derhandelingen te hervatten. Ten tweede zo spo mogelijk te komen tot voltooiing ,n de evacuatie van alle Britse troepen uit Egyptisch grondgebied, terwijl voorzien wordt in wederzijdse hulp, teneinde in tijd van oorlog of dreiging van oorlog de vrij heid van scheepvaart in het Suez- kanaal te waarborgen; 2. het gemeen schappelijk bestuur van de Soedan te beëindigen, eerbiedigend het beginsel van het zelfbeschikkingsrecht van het volk en het recht op autonomie. De Egyptische premier verwierp deze esolutie. De Raad verdaagde het Vrijdagavond. debat tot De gebeurtenissen van de laatste we ken hebben de aandacht van onze landgenoten meer dan gewoon gericht op de organisatie van de Verenigde Naties oftewel de UNO. De UNO is één der organisaties, die reeds gedu rende de oorlog zijn voorbereid en waarover men grote verwachtingen had. De oude volkenbond te Genève had gefaald. Het principe echtei', sa menwerking tussen de staten om de vrede te handhaven en door middel van satelliet-organisaties de wereld bewoonbaar te maken, was levendiger dan ooit. En zoals dat met zovele za ken het geval was scheen het ook hier mogelijk de lessen te trekken uit het verleden en op een schone lei opnieuw te beginnen. De nieuwe Volkenbond, de UNO, zou het instrument worden, waardoor de angst zou worden uitge bannen, gelijk het in het Atlantische Charter heette. De belangstelling' voor de Volken bond zowel als voor de U.N.O. is in Nederland groot geweest. Des te schrijnender is het, dat Ne derland heeft moeten ervaren, dat de werkwijze van de Verenigde Naties nog allerminst feilloos is. De Veilig heidsraad, die men het dagelijks be stuur van de Verenigde Naties zou kunnen noemen, is gebleken een col lege te zijn, dat meer oog heeft voor de politieke belangen van zijn leden en voor de ideologieën, die zij ver tegenwoordigen dan voor de hoge idea len. die in artikel één van het Hand vest zijn vermeld. Daarbij komt, dat door de eigenaardige wijze van samen stelling en het feit, dat geen besluit genomen kan worden als een der vijf „groten" zich tegen verklaart (het veto-recht), deze groten een onge hoorde macht kunnen uitoefenen. De Veiligheidsraad bestaat uit vertegen woordigers van de Ver. Staten, Rus land, Engeland, Frankrijk en China (de vijf groten, die het veto-recht hebben) en zes wisselende leden. Het is geble ken. dat er met invloedssferen wordt gewerkt en dat het veto-recht verlam mend is voor de besluitvorming. In het bijzonder Rusland hanteert het veto-recht bijzonder vlot. Van de twin tig keer dat nu van dit recht gebruik gemaakt is, sprak Rusland het achttien keer uit. Achttien keer moest een meerderheid zich br Ruslands wil neer leggen. Het is dan ook geen wonder, dat bij. monde van de Belgische pre mier Spaak de gedachte geopperd is het veto-recht af te schaffen. Dit alles houdt slechts zijdelings ver band met de bijzondere Nederlandse bezwaren tegen de bevoegdheden die de Veiligheidsraad zich inzake de Ne derlands—Indonesische kwestie aan matigt. Daarover is reeds in ons blad geschreven. Wij beseffen, dat Nederland zich niet kan onttrekken aan de aanwijzingen van de Veiligheidsraad, om een com plex van redenen: morele, poltieke en economische. Maar wij hebben in deze dagen te vens geleerd, dat de Veiligheidsraad een zeer feilbaar college is, dat zich zelf in snel tempo in discrediet brengt, zeer tot schade van het schone denk beeld, dat er aan ten grondslag ligt en dat ons aller voortdurende steun ver dient; een wereld-omspannende orga nisatie van de Verenigde Naties. H. VAN HULST. De tarwe, die in de molens van de meelfabriek „Holland" ligt te wachten om gemalen te worden en tengevolge van de Maandag geproclameerde sta king niet in bewerking is genomen, dreigt verloren te gaan. Het betreft hier een hoeveelheid van 160 ton graan, waaruit 240.000 broden kunnen worden gebakken, d.w.z. voldoende om twee-derde van de „dagelijkse Am sterdamse behoefte te dekken. Deze tarwe is gewassen en dus in vochtigs toestand, hetgeen bij de voortdurende hoge temperaturen een begin van broei heeft veroorzaakt. Indien niet zeer snel wordt ingegrepen, aldus een verklaring van de directie der fa briek, zal op een totaal verlies van dit graan moeten worden gerekend. Het Spitse en Amerikaanse militaire bestuur in Duitsland maakten bekend, dat de exportprijs voor Duitse steen kool met ingang van 1 September a.s. zal worden verhoogd met 50 Ter motivering van deze maatregel werd medegedeeld, dat de prijs voor Duitse steenkool tot dusverre lager was dan de op de wereldmarkt geldende prijzen. De ministers van Buitenlandse Zaken van Noorwegen, Zweden, Denemarken en IJsland hebben besloten, bij hun respectievelijke regeringen aan te be velen, deskundigen aan te wijzen, om de mogelijkheden van een tolunie te bestuderen.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1