U.N.O.-Commissie bepleit Palestijnse vrijheid EISENHOWER Maatregelen ter verkrijging orde en rust van Zaterdag 30 Aug. 1947 DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT 144ste Jaargang No. 173 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Geen oplossing van het Joodse vraagstuk Verklaring onzer regering Veiligheidsraad op dood spoor Jegeringscommunique Indonesië Wereld-graanoogst slecht waarschuwt de wereld Bericht. niet zal verschijnen. Brand in de Campina weer opgelaaid ïüeeiéedcht Bekendmaking van Dr. v. Mook Mijnwerkerssiaking in Engeland Dr. van Mook naar Nederland f Dr. v. Mook onderscheiden Massagraf bij Roermond ontdekt Rusland ratificeert vredesverdragen Vijltien ton goud per vliegtuig naar Nederland 160 ton tarwe verloren Boeren weten geen weg met hun vee Gelukwensen aan H„M. de Koningin Verjaardag der Koningin Tien millioen Engelsen te veel BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3330 REDACTIE 3903 Giro 187294 Dir.: J. Bijlsma Voortzetting van de ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. ..Waagjes" tot i- woorden 75 ct., elk woorc. meer 5 ct., uitsluitend contan Abonnementen: 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaa> Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert plv. Tj, N. Adema. De speciale commissie der V.N. voor Palestina heeft haar definitieve aan bevelingen voor de oplossing van het Palestijnse vraagstuk gebaseerd op de beginselen, dat het Britse mandaat zo spoedig mogelijk zal worden beëindigd en de onafhanke lijkheid van het land zo spoedig mogelijk verleend zal worden, aldus verluidt uit zeer betrouwbare bron. Tien andere aanbevelingen van de commissie zijn: 1. De noodzakelijke overgangs periode moet zo kort mogelijk zijn. 2. De organisatie der V. N. moet verantwoordelijk zijn voor de hand having van de orde in Palestina ge durende de overgangsperiode. 3. De heilige plaatsen moeten be waard blijven. 4. De Algemene Vergadering moet internationale regelingen treffen en ten uitvoer leggen, waarbij over het lot van 250.000 Joden die zich momen teel in verzamelcentra bevinden, ten spoedigste moet worden beslist. 5. Bij de verlenging van onafhan kelijkheid moet in de eerste plaats gedacht worden aan het ingang ver lenen aan democratische beginselen en bescherming van minderheden. 6. De staat moet stappen doen om alle internationale geschillen zodanig te regelen, dat de internationale vrede en veiligheid niet in gevaar' gebracht worden. 7. Geweldmethoden moeten achter wege blijven. 8. De V. N. moeten er op aandrin gen, dat tijdens de overgangsperiode geen geweld gebruikt wordt. 9. De economische eenheid is on ontbeerlijk voor het leven en de ont wikkeling van het land. 10. De oplossing van het Joodse vraagstuk kan niet in Palestina ge vonden worden. Tegen deze laatste aanbeveling werd door Guatemala en Uruguay bezwaar gemaakt, terwijl de overige aanbevelingen eenstemmig werden goedgekeurd. Blijkens het communiqué, gisteren door Den Haag gepubliceerd, heeft het Kabinet zijn houding ten aanzien van het besluit van de Veiligheidsraad bepaald en wij mogen daaruit de ge volgtrekking maken, dat hieromtrent dus in de regering eensgezindheid heerst. Dit op zichzelf is reeds een verheugend feit. Onoverbrugbare on enigheid met, als gevolg, een kabinets crisis zou op dit ogenblik slechts tot grotere verwarring hebben geleid en zeker ons aanzien in de wereld en ons gezag ten opzichte van de regering te Djokja niet ten goede gekomen zijn. Wij willen op dit ogenblik slechts met enkele korte kanttekeningen bij het communiqué volstaan, in afwach ting van een uitvoeriger verklaring, die ongetwijfeld, na aankomst van en ampel overleg met dr. Van Mook, die morgen per vliegtuig naar het moederland vertrekt, aan de Kamers van onze Volksvertegenwoordiging zal worden verstrekt. Het zal ongetwijfeld, voldoening ge ven, dat onze regering haar medede ling aanvangt met nog een nadruk kelijk vast te stellen, dat zij de com petentie van de Veiligheidsraad, om zich te mengen in een aangelegenheid, welke een interne van het Koninkrijk is, ontkennen blijft. Met handhaving dus van haar onafhankelijkheid toont zij zich echter bereid de resoluties, wat hun algemene strekking betreft, te aanvaarden. De beroepsconsuls zullen alle gelegenheid krijgen zich te oriën teren en het aanbod van „goede dien sten" wordt niet van de hand gewezen noch aan voorwaarden verbonden van beperkende aard. Men zal zich her inneren, dat het aanbod van goede diensten, door de regering te Wash ington aan beide partijen gedaan, tengevolge van dergelijke beperkende voorwaarden, van de zijde der Repu bliek gesteld, ingetrokken werd. Dat men het in regeringskringen nog niet eens is over de keuze van 't land, dat, tezamen met een land naar de keuze van de Republiek, een derde kiezen moet om aldus de commissie te vormen, welke de partijen tot elkaar brengen moet, mag uit de medede ling der regering worden opgemaakt. Inderdaad is de keuze niet gemakke lijk. Deze toch zal moeten vallen op een mogendheid, die niet alleen ons land en onze belangen welgezind is, maar die tevens een ."gezaghebbende machtspositie bekleedt en die, ten overvloede, niet zelf op enigerlei wijze door belangen in het Aziatisch gebied in haar vrijheid van handelen beïn vloed of belemmerd wordt. Het zwaartepunt der verklaring ligt echter in het slot. In de laatste alinea wordt, voor het gevolg geven aan de besluiten van de Veiligheidsraad als voorwaarde gesteld, dat de Republiek harerzijds „elke vijandige actie in woord en daad staakt", dus een einde maakt, niet slechts aan de onophou delijke schendingen van het bestand, maar ook aan de tegen Nederland ge voerde propaganda, Welke voor de be volking inderdaad noodlottige gevol gen hebben moet. Want niet de Veiligheidsraad, maar de regering van Nederland, en deze regering alleen, draagt de gehele ver antwoordelijkheid voor het lot van de bevolking in het gebied, dat nog niet door ons politioneel optreden te gen daden van terreur en agressie be veiligd wordt. Het is evenwel zeer de vraag of de regering der Republiek bij machte zal zijn aan deze eis te voldoen. U. Vrijdagavond is het debat in de Veiligheidsraad over de Egyptische kwestie, en in het bijzonder over de Donderdag onverwachts ingediende Columbiaanse resolutie, voortgezet. Nadat door verschillende afgevaar digden het woord was gevoerd, waar bij Gromyko zich tegen de resolutie verklaarde en Sir Alexander Cadogan zich verzette tegen aparte stemming over de onderdelen van de resolutie en zijn voorkeur voor de oorspronke lijke Braziliaanse resolutie uitsprak, terwijl ook de Franse, Belgische, Pool se en Australische afgevaardigden zich tegen de resolutie van Columbia uit spraken, werd tot stemming overge gaan. De preambule van de Colum biaanse resolutie werd verworpen met vijf stemmen vóór, nul tegen en vijf onthoudingen. Het gedeelte betreffen de de Soedan werd verworpen met vier stemmen vóór en zes onthoudin gen. Het gedeelte betreffende het Suez-kanaal werd eveneens verwor pen, bij tien onthoudingen. De gehele resolutie is aldus van de hand gewe zen. De ^Veiligheidsraad zag zich met het verwerpen de Columbiaanse reso lutie op een dood spoor geplaatst. De afgevaardigde van China bracht daarop in het midden dat het indienen van een nieuwe resolutie welke uit sluitend betrekking zou hebben op het terugtrekken der Britse troepen, wel licht tot een oplossing zou kunnen leiden. De zitting werd verdaagd tot Dinsdag 9 September. N Y erantwoor delij k voor orde en rust 's-GRAVENHAGE, 29 Aug. Offi cieel wordt medegedeeld: „De Nederlandse regering heeft aan de hand van de berichtgeving van haar vertegenwoordiger hij de Veiligheidsraad de door dit lichaam ten aanzien der Indonesische kwes tie aanvaarde resoluties in studie genomen. Haar standpunt over de onbe voegdheid van dt Veiligheidsraad onverkort handhavend, is de rege ring van oordeel, dat nochtans de algemene strekking van deze re soluties voor haar aanvaardbaar is. Aan de beroepsconsulaire amb tenaren van de betreffende mo gendheden te Batavia zullen door de Nederlands-Indische regering alle nodige faciliteiten worden ver leend voor de uitvoering hunner opdracht. De regering hoopt binnen zeer korte tijd de Veiligheidsraad te kunnen mededelen, welk land zij bereid heeft gevonden gevolg te geven aan haar uitnodiging om deel uit te r-iken van de commissie, be doeld in het 2e lid van de resolu tie, voorgesteld door e Ameri kaanse delegatie. De Nederlandse regering gaat bij haar bereidverklaring er van uit, dat de republiek elke vijandige ac tie in woord en daad staakt. Zij handhaaft haar standpunt dat zij uiteindelijk verantwoorde lijk blijft voor orde en rust in In donesië. De financiële commissie van de Voedsel- en Landbouworganisatie der V.N. heeft de 5000.000 dollar omvatten de begroting voor het komende jaar goedgekeurd. In een aanvullend overzicht van de FAO, dat te Genève is gepubli ceerd, wordt verklaard, dat de we reld-graanoogst van 1947 „aanzienlijk beneden" die van 1946 ligt. Frank rijk, Italië, Voor-Indië en Polen heb ben een groot tekort, terwijl de hit te en de droogte ernstige gevolgen hebben gehad voor de tarweoogst in Canada en de mais in de V.S. Aan lezers en adverteerders delen wij mede, dat in verband met Koninginnedag ons blad a.s. Maandag Het eerstvolgend nummer komt dus weer uit op Dinsdag 2 September e.k. DE DIRECTIE. Met diepe erkentelijkheid jegens Haar persoon en Haar bijna 50-jarig Regeringsbeleid gedenkt het Nederlandse volk morgen de 67ste verjaardag van zijn Landsvorstin De brand in de Campina, die, naar het zich liet aanzien, grotendeels be dwongen was, is opnieuw met twee grote vuurhaarden, n.l. onder Boxtel en onder Oisterwijk, opgelaaid. De bosbrandweren van Boxtel, Oister- wflk en Oirschot hebben zich weer naar de brandende hei en bossen be geven. Militairen uit de omgeving verlenen nog voortdurend assistentie. ZELFDE WEERBEELD. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Enkele overdrijvende wolken velden, doch vrijwel overal droog weer. Weinig verandering van temperatuur. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen Noord en Noordoost. Generaal Dwight Eisenhower, de Amerikaanse stafchef, heeft gisteren tijdens een bijeenkomst van het Ame rikaanse legioen te New York kort weg verklaard, dat - de wereld reeds in „twee grote kampen" verdeeld is. Hij drong er bij de vergadering op aan haar steun te verlenen aan de algemene militaire opleiding, welke de enige weg is om zich door een sterk Amerika van de wereldvrede te verzekeren. In de twee jaar na de beëindiging der vijandelijkheden heeft de geest van samenwerking terrein verloren. Aan de ene kant staan de dictaturen, aan de andere de demo cratieën. Eisenhower wilde niet, dat men zijn woorden zou opvatten als zou hij van mening zijn, dat een wereldoorlog een onmiddellijke drei ging vormt. Gisteren is een bekendmaking van de landvoogd gepubliceerd, waarin de exacte begrenzing van de gebie den wordt opgesomd welk op 4 Au gustus door de Nederlanders waren bezet. Verder wordt een aantal maat regelen uiteengezet, welke genomen zq'n voor het herstel van een orde lijk bestuur. De Republikeinse regering heeft na het staken van het vuren door agita tie en intimidatie de Republikeinse ambtenaren verboden functies in het bezette gebied uit te oefenen, deshalve de Nederlands-Indische regering heeft bepaald: a. In de bezette gebieden wordt niet langer het Republikeins gezag erkend, 'j. Alle ingezetenen dezer gebieden wordt verboden de bevelen van dit gezag op te volgen, c De Republikeinse ambtenaren kun nen hun vroegere functies voortzet ten, behoudens ongeschiktheid of laak baar gedrag. d. Onwillige ambtenaren worden ont slagen en kunnen naar het Republi keinse gebied worden gezonden. e. De maatregelen zullen genomen worden voor de duurzame veiligheid van de ingezetenen van de bezette ge bieden tegen terreur en intimidatie. Voor het herstel van het recht en or de, zullen alle gewapende organisaties v/elke het gezag van de bestaande overheidsorganen niet*erkennen, ont wapend en ontbonden worden. De Ne derlands-Indische regering stelt zich verder ten doel herstel van het on derwijs, verkeerswegen en de arbeids gelegenheid, waarbij rechtsherstel voor allen, die uit hun beroep bedreigd worden of daaruit verdreven zijn, zal plaatsvinden. Door systematische ver-- zorging van de arbeidsgelegenheid zal voor ieder passend werk gevonden worden, waarbij door sociale maatre gelen gewaarborgd wordt, dat de be langen van de werkgevers in harmo nie zijn. Het toekomstig regeringsbe leid houd ook in vrijheid van gods dienst, systematische opbouw van de Indonesische middenstand in samen werking met de politieke en maat- Naar de „Daily Telegraph" meldt hebben in Zuid-Yorkshire 25.000 ar beiders, het personeel van 15 mijnen het werk neergelegd als protest tegen het ontslag van een aantal collega's in een der mijnen. Deze laatsten had den geweigerd een besluit van de directie tot vergroting van de dag taak uit te voeren. Niet minder dan 22.000 ton steenkool gaat tengevolge van deze staking, die zich nog steed" uitbreidt, verloren. schappelijke organisaties, welker ginselen hiermede stroken. be- Naar het A.N.P. verneemt, zal Dr. van Mook Zondag a.s. om 5 uur 's morgens met een speciaal toestel, een C 54, onder commando van Viru- ly uit Batavia vertrekken. Men zal zonder nightstops rechtstreeks naar Schiphol vliegen, Dr. van Mook wordt tezamen met minister Neher Dinsdag a.s. om 14.30 uur in Nederland ver wacht. Bij Kon. besluit is de Luitenant Gouverneur-Generaal van Nederl. Indië, dr. H. J. van Mook, bevorderd tot Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau. In Duitsland, even over de grens ter hoogte van Roermond is een massa graf ontdekt, waarin zich de stoffelijke overschotten mc en bevinden van der tien mannelijke personen uit Roer mond, die op de tweede Kerstdag van 1944 door de Duitsers werden gefusil leerd, omdat zij schuldig zouden zijn bevonden aan ondergrondse activiteit. Radio-Moskou meldt, dat dc Opperste "ovjet gisteravond de vredes-verdra- :en met Italië, Roemenië, Hongarije. Bulgarije en Finland heeft geratifi ceerd. Agence France Presse deelt mee, dat van het Londense vliegveld Croydon vijftien ton goud, in twee honderdzevenenzestig kratten ver pakt, in vqf Nederlandse vliegtui gen naar Amsterdam zijn verstuurd. Het goud vertegenwoordigt een waarde van ongeveer f 42.500.000. Het betreft een gedeelte van de goud reserves, welke kort na de Duitse in vasie in Nederland door de toenma lige Nederlandse regering zijn over gebracht naar Groot-Brittannië. Sinds 1930 heeft geen goudlading van een zodanige omvang Groot-Brittannië verlaten. De vijf K.L.M. vliegtuigen, die de 15 ton goud overbrachten, landden gistermiddag om vijf uur op een spe ciaal afgebakende hoek van het plat form van Schiphol. Direct werd een politie-cordon rond de machines ge trokken. De zware bewaking en de grote stilzwijgendheid die met dit transport wérd betracht, deden op het vliegveld allerlei geruchten ont staan. Zo wist men al spoedig te ver tellen, dat er een belangrijke staats man was aangekomen. Onopgemerkt verliet even later een vrachtauto van de K.L.M.,; die de 267 kratten vervoer de, het terrein op weg naar de Ne derlandse Bank te Amsterdam, waar het goud in de kluis is opgeborgen. Volgens een verklaring van de direc tie der meelfabriek „Holland" te Am sterdam is in de 160 ton tarwe, die in de molens op verwerking ligt te wach ten, thans het broeiïngsproces begon nen, waarioor zij ongeschikt is gewor den voor menselijke consumptie. De onderhandelingen met de instanties, die de —'"delen vc-r afvoer van het graan moeten regelen en alle medewer king hebben toegezegd, hebben zoveel tijd gevorderd, dat ingrijpen te laat komt. Men tracht nu te bereiken, dat de tarwe in elkgeval nog benut zal kunnen worden voor veevoeder. De di rectie deelde mede, dat de nieuwe werkkrachten zich uit alle delen van het land aanmelden, doch door de sta kers niet in de gelegenheid worden ge steld de arbeid te beginnen. In de Betuwe zijn alle watergangen volkomen droog, waardoor het vee uit de weiden breekt, om op zoek naar drinkwater te gaan. Tal van boeren waren genoodzaakt hun beesten op stal te brengen, omdat het kaal geblakerde weiland noch voedsel, noch drinkwater biedt. Onder deze omstandigheden is het aanbod tot levering van vee aan de regering zeer groot. Donderdag werden in Eist ruim 400 stuks vee /rijwillig ter overname aangeboden. De Secretaris van H. M. de Koningin deelt ons het volgende mede: „Op 31 Augustus plegen talloze Ne derlanders schriftelijk en telegrafisch H. M. de Koningin gelukwensen aan te bieden. Deze bewijzen »van medeleven worden door Hare Majesteit steeds bijzonder op prijs gesteld. Gezien echter haar vele werkzaam heden zal het voor de Koningin dit jaar niet wel mogelijk zijn aan deze gelukwensen evenals andere jaren haar persoonlijke aandacht te schenken." Tweemaal heeft ons volk, sinds de be vrijding, gelegenheid gehad de Lands vorstin ter gelegenheid van haar ver jaardag te huldigen. En het heeft dit met geestdrift gedaan, zij het dan dat de uitbundigheid enigermate getemperd bleef door de altijd nog bezwaarlijke omstandigheden waarin ons volk leeft, de gevolgen van desorganisatie en ontbering, in vele gevallen van ge brek. Niettemin, de Augustusdagen van 1945 en 1946 zijn gedenkwaardig ge weest. Immers, wij hadden onze be minde Vorstin weer in ons midden, op Vaderlandse grond; wij voelden na de bevrijding meer dan ooit hoe zeer wij, Nederlanders, aan het geslacht der Oranjes waren verknocht. Wij hebben de vreugde van het Koninklijk gezin bij zijn terugkeer uit de vreem de gedeeld en met het wel en wee van ons Vorstenhuis meegeleefd. En ook dit jaar vieren wij de Ver jaardag onzer Koningin met een zelfde gevoel van saamhorigheid al zal de vreugde, welke wij gevoelen, in grote mate overschaduwd zijn door de rouw, die de verhouding van Nederland tot zijn overzees gebied over velen onzer heeft gebracht; een verhouding die bloed en tranen heeft gekost. Toch kan onze Vorstin op deze ver jaardag de toekomst van haar volk met toenemend vertrouwen tegemoet zien. Dit volk heeft, ondanks vele te kortkomingen en misstanden een oorlog, en een bezetting als die door de Duitsers, laat sporen na van ont wrichting en demoralisatie, welke eerst in de loop van vele jaren kunnen wor den uitgewist dit volk heeft bewe zen dat het zijn vastberadenheid, door tastendheid, arbeidswilligheid en on dernemingsgeest niet heeft ingeboet; het heeft het bewijs daarvan geleverd bij de herstelarbeid; ook bij het nemen en uitvoeren van de maatregelen welke tot herstel van orde en recht in In donesië door onze regering noodzake lijk werden geacht. Sinds de terugkeer onzer Koningin is zowel op economisch als op politiek terrein veel belangrijk werk tot stand gebracht. Wij weten wel dat de nood nog allerminst gelenigd is; dat ons land gebukt gaat onder een schuldenlast waarvan men zich moeilijk een voor- Stelling maken kan; dat wij voor onze voedselvoorziening, ja, voor tal van levensbehoeften, aangewezen blijven op hulp uit het buitenland; dat de toe stand nog voor menigeen reden tot grote bezorgdheid geeft; dat de nood zaak van export ons land nog berooft van tal van producten die, weliswaar, niet onontbeerlijk zijn, maar toch moei lijk kunnen worden gemist. Wij weten ook dat millioenen in ons Rijk Over zee nog in omstandigheden verkeren, welke gevaarlijk en in tal van opzich ten noodlottig zijn. Maar tegenover dit alles staat de overtuiging, dat de kern van ons volk zich bewust is van de ernst van de toestand; van de noodzaak doortastend te arbeiden aan ons staatkundig en economisch herstel en deze overtuiging stelt, ons in staat deze verjaardag on zer Koningin met vreugde te vieren; met hoop voor, met geloof in de toe komst, en met liefde voor onze Vorstin. Oranje en Nederland, zij beiden en beiden tezamen hebben een his torisch verleden en dit verleden wijst de weg naar historische toekomst en historische plicht. In hun hernieuwde vereniging zal deze plicht worden ver vuld. In de figuur onzer Koningin komt de zegenrijke invloed tot uit drukking van de heerschappij der Vrouw welke, beïnvloed door het bin dende en beschuttende element van het moederschap, op innerlijke en uiterlijke vrede is gericht. Wij bren gen de Landsvrouwe daarvoor op haar verjaardag, die morgen en overmor gen met begrip voor de ernst van onze toestand met gepaste ingetogenheid zal v/orden gevierd, onze hulde en dank. U. Volgens Engelse persberichten heeft de Australische minister van Immigra tie en Voorlichting, Calwell, te Otta- verklaard, dat Groot-Brittannië tien millioen mensen moet doen emigreren of verhongeren en ten onder gaan. De Britse economie kan niet meer dan vijf en dertig millioen mensen onder houden, aldus voegde hij er aan toe. Hij zeide verder, in Europa, met inbe grip van Groot-Brittannië, niets dan wanhoop en opschudding gevonden te hebben. Europa, Groot-Brittannië inbe grepen, was zonder geestdrift, hoop of vertrouwen. Calwell verklaarde, voorgesteld te hebben een imperiale conferentie over emigratie te beleggen. Mogelijk zal de kwestie besproken worden op een im periale conferentie van de minister presidenten der Dominions, welke in October aanstaande te Londen zal wor den gehouden.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1