Stad en Omgeving De komende Landbouwdag Politie Zw WATERSCHAP DE SCHERMER" en een nieuwe attractie Te veel tentoonstellingen Meervoudige Kamer Een oude stier werd uit de sloot gehaald Wel en wee van het vuurwerk Gecombineerde collecte voor T.B.C.-sanatoria Slikker vierde in Amsterdam AGENDA De grote najaarspaarden markt Ciske de Rat als toneelstuk Wijziging dienstregeling jer Tram Berge Stadgenoot door vliegtuig propeller getroffen Morgen komt Staats voor Oproep Alcmaria naar Londen Hoofd Alkmaarse P.R.A. gaat heen Orpheus' Belgische reis uitgesteld Bij het vertrek van Mevr. M. COHEN STUART-WICHERS Afscheid secretaris Benoeming nieuwe secretaris Ambachtsschool-leraren jubileerden Burgerlijke Stand Schaakkampioenschappen Alkmaar en Omstreken Damkampioenschap Alkmaar en Omstreken De achtergrond oorlogsg Op Woensdag 24 September a.s. zal zoals wellicht bekend door de drie kringen van Land- en Tuinbouworga nisaties te Alkmaar t.w. de Holl. Mij. v. Landbouw, de L.T.B. en de C.B.T. B. wederom'een tentoonstelling worden georganiseerd. Op de marktterreinen zal evenals voorheen het vee geplaatst worden: fokschapen en varkens, vette koeien, melk- en kalfkoeien en vette schapfen, terwijl op de Nieuwesloot de land- bouwtuigpaarden en geiten een plaats zullen vinden. De aangifte voor geregistreerde schapen en varkens is reeds gesloten Voor schapen zal het aantal inzendin gen 220 bedragen (vorig jaar 334); voor varkens 50 (vorig jaar 64). Deze lagere cijfers zullen eensdeels gezocht moeten worden in het feit, dat er de laatste tijd nogal wat tentoonstellin gen worden gehouden (Den Haag, Pur mer, Schagerbrug, nu ook straks Alk maar). Verder zit het in de afzet, nu vooral in verband met de droogte en het daaruit voortvloeiende tekort aan gras. Wat de varkens betreft, komt daar nog bij de schaarste aan voer, waar door in hoofdzaak zwart gekocht moet worden en de biggenprijzen, die met een en ander niet in overeenstemming zijn. De aangifte voor de rubrieken warmbloed paarden (bij P. Swaag te Bergen); vette schapen (bij J. M. de Groot, Langestraat, Alkmaar) en voor melk- en kalfkoeien (bij J. Borst te Alkmaar) staat nog open tot 7 Septem ber a.s. Op het Hofplein zullen landbouw machines en werktuigen, waaronder landbouwjeeps en de nieuwe hooi- en stroraper, waarover wij onlangs schre ven en die ook achtereenvolgens op de tentoonstellingen in Den Haag en Leeuwarden en op de Jaarbeurs te zien zullen zijn, getoond worden. De afdeling tuinbouwproducten, pluimvee en konijnen wordt als ge- DIEF BEROEPT ZICH OP ILLEGAAL WERK. De eerste zaak die gisteren door de Alkmaarse rechtbank werd behan deld, was nu niet bepaald van re cente datum. Het was n.I. in de nacht van 10 op 11 April 1945 ge schied dat een stier van boer Frans, welk onschuldig beest stond vastge bonden aan een boom, door de Alk maarder Gerardus J. H. werd losge bonden en weggevoerd. Ter assis tentie voegden zich Cornells G. S. en Jacob L. bij hem, indien de stier onwillig mocht blijken. Het was dit edele drietal dat zich te dezer zake had te verantwoorden, want bij Limmen werd de zaak reeds ontdekt en de stier in beslag geno men. Reeds op een vorige zitting had Ge rardus volledig bekend dat hij het ge weest was die de stier de bel had aan gebonden, of beter gezegd, de stier had weggenomen van de boom, doch te zijner verontschuldiging had hij aangevoerd dat hij dit in opdracht van twee illegale werkers had gedaan, ^fie deze mensen waren, wist hij echter niet te vertellen en daarom waren hieromtrent nadere inlichtingen inge wonnen bij ex-illegale personen. Thans was een verklaring binnenge komen dat H. zich niet kon beroepen op verzet tegen de vijand. Ten aanzien van de beide andere verdachten meende mr. Holstein, de officier van justitie, dat het ten laste gelegde niet bewezen kon worden ge acht, en hij vroeg daarom voor S. en L. vrijspraak. Ten aanzien van H. achtte hij echter de opzet bewezen en eiste derhalve een gevangenisstraf van 1 jaar en drie maanden. Uitspraak over veertien dagen. NEDERLANDSE BANK HAD VOORDEEL VAN DIEFSTAL. Aart Z., chauffeur bij het expeditie bedrijf van de gebr. Z„ ging' met een van de bekende grote rode trucks" re gelmatig naar de N. V. Dobbelmann voor vervoer van grote partijen tabak e.d. naar Alkmaar. Uiteraard is dit natuurlijk vrij verleidelijk, doch mis schien was Z. nog niet tot verduiste ring van de 2000 pakjes shag geko men, indien niet zijn ondergeschikte plaats in het bedrijf hem een zekere wrevel bezorgde, waar hij toch de zoon was van de vroegere eigenaar der onderneming. De gestolen pakjes shag verkocht hij aan een zekere Hoogland die hem er f 1050 voor betaalde. „Wat hebt U met het geld gedaan?" informeerde mr. Krabbe. „Dat heb ik verbrand" deelde ver dachte, die zich zeer berouwvol toon de, mede. >„Dus nu heeft alleen de Nederland se Bank maar voordeel van deze dief stal gehad!" constate -"e de president. Mr. Meischke achtte het dwaas het geld te verbranden. Hij eiste een ge vangenisstraf van 1 jaar. Mr. Berkhou wer, de verdediger, wees op de moei lijke omstandigheden waarin veif- dachte in het bedrijf werkte en vroeg de meest mogelijke clementie. Uit- speaak over veertien dagen. woonlijk ondergebracht in de Koren beurs, waar tevens gelegenheid wordt geboden voor verenigingen op Land en Tuinbouwgebied tot expositie van hun doelstelling. EEN ATTRACTIE Iets nieuws voor Alkmaar is de ringrijderij te paard. Deze zal 's mid dags om 2 uur beginnen en gehouden worden op de Laat. Wij vernemen, dat hiervoor reeds behoorlijk belangstel ling bestaat en hopen hierover spoedig meer te kunnen mededelen. Wij twij felen er overigens niet aan of deze landbouwdag zal weer zeker aan zijn doei beantwoorden. Muziektuin geen geschikte plaats. Het vuurwerk, dat Maandag avond werd afgestoken, moge prachtig geweest zijn, er waren toch wel enkele risico's aan ver bonden, welke voor één onzer stad genoten minder prettige gevolgen hebben gehad. Dat de Muziektuin voor het geven van vuurwerk feitelijk veel te klein is, ondervonden alle aanwezigen, doch in het bijzonder de heer J. v. d. Pol, alhier, die door een stuk van een vuurpijl aan het hoofd getroffen werd. De heer v, d. Pol liep hierdoor een hersenschudding op en moest de Ko ninginnedag dus op wel zeer onaan gename wijze besluiten. Een muzikant van „Soli Deo Glo ria" werd, hoewel minder ernstig, eveneens door een stuk vallend steen aan het hoofd verwond. Verder moet het ons van het hart, dat, hoewel dit een jarenlage traditie is, de Muziektuin toch niet de aange wezen plaats is voor vuurwerk. In de onmiddellijke nabijheid staan twee ziekenhuizen, waar de pati/inten zeer zeker gehinderd worden door het schrikbarende geknal. Misschien bestaat de mogelijkheid om voor het volgend jaar een meer geschikt terrein te vinden, bijvoor beeld het Gemeentelijk Sportpark, waar tevens gelegenheid kan worden geboden om alle aan Vezigen van een behoorlijke plaats te voorzien. Dan zal van het programma meer worden genoten en dus de vreugde van de Koninginnedag verhoogd wor den! Drie in één! De instanl die over de collecte vergunningen gaan, streven naar ver mindering van het aantal openbare in zamelingen. Uitgangspunt is de afmat ting bij het publiek en de collectanten zoveol logelijk op te heffen. Zij ont wierpen daartoe een stelsel van com binering van c "ecten voor gelijksoor tige doeleinden. Zo zijn bijv. de tot dusver aparte collecten voor verschil lende t.b.c.-sanatoria tot één samen gevoegd. De autoriteiten, beogende het publiek hiernv te dienen, vertrouwen daarbij dat de waard»«-ing van het pu bliek zich wederkerig zal tonen in rui mere KJ-'-agen, opdat cl: betrokken philantropische instellingen van de in perking geen nadeel ondervinden. Het geneesmiddel mag toch niet erger zijn dan de kwaal! Zo hebben de besturen der t.b.c.- sanatoria „Sor -.evanck", „Zonnegloren" en Zonnestraal" en de plaatselijke co- mité's dezer instellingen, de handen in eengeslagen om gezamenlijk één ge meenschappelijke collecte te organise ren. De opbrengst woiait verdeeld op grondslag van het aantal van ieders verpleegdagen in het vorige jaar. Hier ter plaatse zal deze gecombi neerde collecte worden gehouden op Zaterdag 6 September a.s. Moge de burgerij de traditie ge trouw dus ïieuw tonen, hoezeer de t.b.c.-bestrijding '.aar ter harte gaat en bij deze éne gelegenheid van dit jaar de 3 genoemde sanatoria extra mild steunen. Geeft met milde hand Nu drie in één verb^-d. Collectant- kunnen zich aanmelden bij mevrouw M. den Oudsten-Wessel- dijk, Nassaulaan 3, mevr. C. Koot-Kra mer, Troelstrakade 70, en mevr. L. M. Schothorst-Schaap, Nieuwlandersingel 48, allen te Alkmaar. De DAW-er Slikker startte Zondag te Amsterdam voor een 2 km zwem wedstrijd. Met Beider, Smits en Scheffer nam hij direct de leiding, zakte na de eerste kilometer iets af, om ten slotte als vierde te eindigen, juist achter Scheffer, Me buiten me deding meezwom. De Alkmaarder legde dus beslag op de derde prijs. O BOEKHOUD-EXAMENS. De heer W. de Jong, leraar aan de gemeentelijke Handelsschool met 4- jarige cursus, is benoemd tot lid van de commissie, belast met het afnemen van de examens in boekhouden M. O. EEN MISSLAG Een soldaat, die Zondagavond aan het koekhakken was, sloeg mis en hakte de top van zijn duim af. Na verbonden te zijn is hij naar het Centraal Ziekenhuis gegaan voor ver dere behandeling. WOENSDAG. Harmonie Theater. 8 uur, Deanna Dur- bin in „Eerste Liefde". Tot 14 jaar onder geleide. Woensdagmiddag, 2.30 u., matinee. Victoria Theater. 8 uur. julivers rei zen" Tot 14 jaar onder geleide. Woensdagmiddag, 2.30 u„ matinee. Cinema Americain. 8 uur. „Nou gaan we toveren" met Stan Laurel en Oliver Hardy. Tot 14 jaar onder ge leide. Woensdagmiddag, 2.30 u„ matinee. A.B.T. 8 uur., „Spijkers met koppen" (Eagle-Lion-film met George Form- by. Alle leeftijden. Woensdagmiddag, 3 uur, matinee. Flinke aanvoer. Bracht de veemarkt van gisteren, evenals te Purmerend een overstelpend grote aanvoer, o.a. ten gevolge yan de aanhoudende droogte en de laatste dag van de vrije levering, ook de grote na jaarspaardenmarkt, die vanmorgen begon, mag zich in een buitengewoon grote aanvoer en belangstelling ver heugen. De aanvoer bedraagt naar schatting 350 paarden en veulens (vorig jaar 198). Er waren vele goede gebruikspaar- den. De verwachting was voorts een kalme handel en niet te hoge prijzen. Het Waagplein met de talloze paarden en handelaars en het ook voor de bui tenstaander aantrekkelijke „monsteren" van de paarden bood een attractieve aanblik. v. Het Nederlandse Volkstoneel, dat met de opvoering van Ciske de Rat in het gehele land enorme successen heeft behaald, zal a.s. Vrijdag in het Gulden Vlies een enkele opvoering van dit stuk gevgn. Zoals men weet is dit stuk gemaakt naar de bekende roman van Piet Bak ker. De vele Nederlanders die dit boek hebben gelezen, zullen de daarin be schreven personen gaarne op het to neel willen zien. De belevenissen van Ciske de Rat zullen worden vertoond in speciale décors van Wim Vesseur. De regie is in handen van Ru Mul der. De opvoering van a.s. Vrijdag zal de enige in Alkmaar zijn. Ingaande Dinsdag 9 September wordt een aantal tramtreinen tussen Alk maar, Bergen en Bergen aan Zee op geheven en wel de tramtrein uit Alk maar vertrek 8.45 uit Bergen vertrek 9.26, 10. 26 enz. tot en met 21.26. Om gekeerd tramtrein Bergen aan Zee naar Bergen vertrekkend 9.29, 10.29 enz. tot en met 21.29 en van Bergen aan Zee 22.10 naar Alkmaar. Ingelegd wordt de volgende tram trein: Dagelijks Alkmaar vertrek 12.22 stopt te oKedijk en Oostdorp tot Ber gen. Alkmaar vertrek 16.30 stopt te Koedijk en Oostdorp Bergen aan komst 16.44; vertrek 16.46 stopt aan de Sparrenlaan en de Fransman Bergen aan Zee aankomst 17 uur. Alle op Zon- en feestdagen. Alkmaar vertrek 18.20 stopt te Koedijk en Oostdorp Bergen aan komst 18.34 alleen op Zon- en feest dagen; terug '-«gelijks Bergen vertrek 13.36, 17.36 en 19.36 stopt te Oost dorp en Koedijk Alkmaar aankomst 13.50, 17.50 en 19.50. De tramtrein van Alkmaar ver trek 18.10 gaat, ingaande Dinsdag 9 September, dagelijks rijden van Ber gen. Op Zon- en feestdagen ook tot Bergen aan Zee. Dezer dagen is op het vliegveld Valkenburg een ongeval gebeurd, waardoor de 20-jarige chauffeur C. de Wit uit Alkmaar zeer ernstig ge wond werd. De auto, waarin hij zich bevond, kwam namelijk in aanraking met de draaiende propeller van een vlieg tuig. De heer de Wit werd ernstig In de buik getroffen. Hij is opgenomen in het Militair Ziekenhuis te Den Haag. Momenteel is zijn toestand, gezien de omstandigheden, niet ongunstig. De beruchte Alkmaarse oud-politie agent J. E. Staats zal morgenmiddag te twee uur voor de 2de Kamer van het Tribunaal, verschijnen. De Commissaris van Politie te Alkmaar verzoekt de chauffeur van de vrachtauto, waarmede op Zater dag 23 Augustus j.l„ des middags 12.15 uur, op de brug tussen Schagen- straat en Hoeverkade een jongetje is aangereden, zich te willen vervoegen aan zijn bureau, afd. Verkeer, voor het verstrekken van inlichtingen. Morgen, Donderdagmiddag, met de trein van 17.10 uur zal een groep Alcmarianen, bestaande uit 24 per sonen, onze stad verlaten voor een zesdaagse trip naar Engeland. Men weet, dat Alcmaria een uit nodiging kreeg, om in Londen een wedstrijd te komen spelen tegen het Hoover-team. Deze wed strijd zal Zaterdag a.s. worden gespeeld. Misschien, dat de Alk- maarders na deze wedstrijd in de gelegenheid zullen worden gesteld, om een leaguewedstrijd te zien, waaruit ze heel wat zouden kun nen leren! Dinsdag a.s. keert het gezelschap weer terug. Moge het een prettige reis wor den en moge het uitstapje sportief slagen in alle opzichten. Op het vliegveld' Ypenburg zijn de twee Amerikaanse sportvliegers Truman en Evans, die een vlucht om de wereld maken met een Piper Cup-vliegtuig, aangekomen. Het Hollandse biertje schijnt hun goed te smaken. Links: Evans en rechts: Truman. De voortgaande vermindering der 1 RA. diensten brengt met zich mee, dat vele functionnarissen de dienst gaan verlaten. Het plv. hoofd, de heer H. Kleipoel uit Hoorn vertrok al eerder. Nu is het ook het hoofd van de dienst, mr. G. H. Steyn, die zijn functie neerlegt en er een in het be drijfsleven gaat aanvaarden. Enige tijd geleden maakten wij mel ding van het feit, dat het mannen koor „Orpheus" dit najaar een uitvoe ring zou gaan geven in Brussel en een Brussels mannenkoor een tegenbezoek zou brengen aan Alkmaar, gedu rende welke tijd beide koren in de Grote kerk :en concert zouden geven. Thans vernemen wij nader, dat deze uitwisseling door financiële moeilijk heden in België is uitgesteld. Het is nu zó geregeld, dat „Orpheus" met Pasen naar Brussel gaat en het Belgische koor dan op Pinksteren naar onze stad zal komen. In „Ons Orgaan", uitgave van de Districts Armenraad te Alkmaar, schrijft de secretaris, de heer G. Figee, het volgende bij het vertrek van mevr. M. Cohen Stuart-Wichers: Het vertrek van mevr. Cohen Stuart- die in Augustus Alkmaar metterwoon ging verlaten, betekent voor deze ge meente ongetwijfeld een verlies. Niet alleen om het steeds kleiner worden der kring van vooraanstaande burgers voor iedere gemeenschap van zo on misbare betekenis doch tevens om de plaats die zij innam in het maat schappelijk leven en haar aandeel in de arbeid der vele organen van sociaal belang en algemeen nut. De besturen van deze instellingen zullen het vertrek van mevr. Cohen Stuart dan ook wel allermeest betreu ren. Het Bestuur van de Districts- Armenraad, waarin zij sedert haar be noeming in 1930, bij iedere nieuwe 4- jarige periode werd herkozen; het Ka- renhuis, dat haar persoonlijke toewij ding genoot; d- Huisho' d- en Industrie school; de Gezinsverpleging. Deze al len kunnen er van meespreken met welk een trouw en toewijding mevr. Stuart steeds blijk gaf van de verant woordelijkheid die het bestuurslid maatschap haar oplegde. Toen in de crisisjaren de „Verstel en Kookcursussen" werden opgericht, 9? Woensdag vergaderde het Water schap „De Schermer" in het Noorder polderhuis te Schermerhorn onder voorzitterschap "an de Dijkgraaf. De Dijkgraaf deelde mede, dat de wijziging van het bijzonder reglement van de Schermer is goedgekeurd en wordt afgekondigd. Eveneens was goedkeuring verleend aan het besluit van hoofdingelanden d.d. 21 April j.l. tot uitgifte van grond in erfpacht. v Goedgekeurd werden de geloofsbrie ven van de herkozen of gekozen hoofd ingelanden C. A. Over, G. J. Borst en J. Groot Mz„ die daarna werden ge ïnstalleerd en door de voorzitter wer den gelukgewenst. Afscheid secretaris Aan de heer Mr. J. Belonje werd tegen 1 September op diens verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als se.retaris in verband met diens benoeming tot agent van de Ned. Bank. De Dijkgraaf verklaarde het af scheid van de secretaris te willen uitstellen tot de maaltijd welke na afloop der vergadering zou worden gehouden. Benoeming nienwe secretaris. De voordracht voor secretaris luidde als volgt: 1. D. Bockweg, adm. ambte naar van het Hoogheemraadschap v. d. Uitwaterende Sluizen in Kennemer- land en Westfriesland, ontvanger der gemeente Oterleek; 2. J. H. M. de Son- naville, chef comm. ter seoretarie te Bergen; 3. W. P. Velthuijs, adj. comm. Gem. Bureau voor Socia Zaken te Alkmaar, 2e secr. v. d. Raad van Be roep aldaar. Bij s'emming en herstemming ver kreeg geen dezer heren een meer derheid, waarna de oudste, de heer De Sonnaville, geacht werd te zijn benoemd. Overgegaan werd tot het opmaken van een staat van aanbeveling voor Heemraad ter voorziening in de vaca ture ontstaan door de periodieke aftre ding van de heemraad J. Boekei te Z. en N.-Schermer. Na stemming en herstemming werd de volgende aanbeveling opgemaakt: 1. J. Boekei, 2. G. Govers, 3. W. Schel ling. De hoofdingeland, de heer Klaver, constateerde bij de rondvraag dat dit wel de laatste waterschapsvergadering zal zijn welke hij meemaakt. Hij ver zekerde na een korte terugblik, dat hij de lotgevallen van de Schermer steeds met belangstelling zal blijven volgen. Als oudste der hoofdingelanden nam hij afscheid van de secretaris, wiens arbeid hij steeds gewaardeerd had. Na het beantwoorden van enkele vragen dankte de Dijkgraaf de hoofd ingeland Klaver voor het werk dat door hem in het belang van de polder is verricht Hij hoopte dat diens schoon zoon, de heer Groot, een waardig op volger zal zijn. De aanwezigen werd een afdruk aangeboden van een oude kaart van de Schermer van Corn. Jansz. Visscher, welke door de zorgen van het dage lijks bestuur gereproduceerd was, waarna de Dijkgraaf een met aandacht gevolgde rede hield over het wegen- onderhoud in de Schenner. uitgaande van de Commissie voor Huishoudelijke voorlichting, was zij iedere avond van de verstelcursus present en zorgde daar, naast een praatje met de aanwezige huismoeders, voor een kopje thee met een versna pering. Trouwens zij was altijd en overal present waar zij een taak op zich had genomen. In de Bestuursvergaderin gen, waar zij bij hoge uitzondering verstek liet gaan, bij de acties der ve le Comité's voor algemene inzamelin gen, voor de verkoop van Kinderze- gels, bij de autotocht voor Ouden van Dagen, altijd kon op haar actieve te genwoordigheid worden gerekend. Uiteraard was haar aanwezigheid van buitengewoon belang bij het be spreken van grote vraagstukken, waar bij het aankomt op zakelijk inzicht, 'n ruime blik en een omvangrijke levens ervaring. Wars van iedere bekrompenheid en aanstellerij, liet zij zich ook niet door nevenmotieven beïnvloeden maar sprak zij beheerst en onomwonden haar oordeel uit. Ogenschijnlijk gereserveerd in de omgang en nauwelijks haar innerlijke gevoelens prijs gevend, bleek bij her haling in alles wat zij deed de drang van een bewogen hart en de bereid heid om, waar nood was, zich daarvan persoonlijk op de hoogte te stellen en, na onderzoek, aanstonds en met ruime hand te helpen. Bij het afscheidsbezoek hebben de Voorzitter en Secretaris gelegenheid gevonden namens de Districts-Armen- raad en zijn Bestuur mevr. Cohen Stuart de verzekering te geven van hun waardering voor hetgeen zij in 't belang en voor de bloei van deze Raad heeft gedaan en haar, als herinnering aan de vele jaren van prettige samen werking, een boekwerk aangeboden met opdracht. Ook van deze plaats moge mevr. Stuart dank worden gebracht voor haar meer dan gewone belangstelling in alles wat van de Armenraad uit ging, een belangstelling die ook ons bij het oplossen van vaak moeilijke pro blemen steeds tot steun is geweest en die wij ongetwijfeld zullen missen. Mevr. Stuart, het ga u goed op „Coensdersborch"! Het verlies dat onze Gemeente door uw heengaan lijdt, zal voor uw nieu we woonplaats ongetwijfeld winst be tekenen. Wij willen onzerzijds hieraan gaar ne een woord van hartelijke dank toe voegen voor de steun, welke wij van mevr. Cohen Stuart-Wichers in de loop der jaren hebben ondervonden. Zo me nigmaal waren er gevallen waarin een in moeilijkheden verkerend stadgenoot financiëel moest worden geholpen. Een bespreking met mevr. Cöhen Stuart had wanneer zij van de noodtoestand der betrokkenen over tuigd was steeds het gewenste resul taat. Daarover mocht verder niet meer worden gesproken, maar nu zij onze gemeente heeft verlaten, past toch ook onzerzijds een woord van hartelijke dank en het uitspreken van de hoop, dat het deze weldadige stadgenote in 1 alle opzichten wél moge gaan. De heren J. T. van Engelen en J. Wiegers, leraren aan de Ambachts school hier ter stede resp. in 't meubel maken en smeden, hebben gistermiddag hun 25-jarig jubileum als zodanig ge vierd. In een kleine samenkomst, die werd gehouden in een der lokalen van de school, hebben directie, bestuur en collega's de jubilarissen gehuldigd. Als eerste sprak de heer De Wild, het oudste besturslid van de school. Hij zegde de leraren dank voor het vele en voortreffelijke werk verricht ki dienst van het Ambachtsonderwij» en hoopte dat zij nog geruime tijd hun beste krachten zouden geven. Het zijn duizenden jongens, die zij samen tot goede vaklieden hebben opgeleid. Eveneens sprak de heer Arnoldus, de directeur, woorden van dank en ook hij hoopte dat de jubilarissen nog lang op dezelfde energieke wijze hun werk mochten voortzetten. Een der collega's voerde hierna nog het woord en gewaagde van de goede samenwerking en verstandhou ding, die op de Alkmaarse Ambachts school juist zo treffend tot uiting komt. Zoals bij dergelijke gelegenhe den gebruikelijk is ontbraken talrijke bloemstukken niet en werden enige cadeaux overhandigd. Men bleef enige tijd nog gezellig bijeen op deze mid dag, die voor de jubilerenden tot een onvergetelijke dag is gemaakt. Geboren: Adrianus H„ z. v. Th. v. Diepen en M. Kleef; Dirk J., z. v. K. Zuiderbaan en W. Woonijk; Henricus J„ z. v.. G. J. M. Taanman en M. C. van Ewijk; Leendert J., z. v. P. J. ven Westerop en J. de Groot; Anna M. W. d. v. J. C. W. Mooij en C. Heeren; Cor- nelis H„ z. v. C. Kok en S. H. Hueting. Gehuwd: Cornelis J. Kraakman en Johanna C. Blan..endaal; Pieter Schou ten en Sijtje van Leijen. Overleden: Johannes Olderean, oud 74 jaar, geh. m. G. Faber; Arend C. Exalto, oud 19 jaar; Pieter H. Krab, oud 6 maanden; Pieter Best, oud 72 jaar, geh. m. W. van Vuure. In de finale van de hoofdklasse wer den de volgende partijen gespeeld: KayserSccwald 'ItAppelKay- ser 10. KayserSeewald. - De anti-Meraner waarin de oud-kampioen van Ban doeng voortzette met de zet van Ru binstein: 6. Pef. Langzamerhand wam wit iets min der te staan en Seewald veroverde een pion. Het bleek echter niet voldoende voor de winst, daar er lopers van on gelijke kleur overbleven. Er werd tot remise besloten. AppelKayser. - Na een ongebrui kelijke volgorde van zetten kwam zwart tot de Koningsindische verdedi ging. Wit ging niet rocheren maar zette met h4 een aanval in tegen de zwarte koningsstelling. Na een pionoffer van Appel moest Kayser reeds spoedig op geven daar hij het binnendringen op de 7de lijn niet me- kon verhinderen. De stand is thans: Appel 2, De Waal l'/i, Seewald 1, Kayzer 'It. Ook de wedstrijden in de eerste en tweede klasse werden voortgezet. Hoofdklasse: J. GeuzebroekL. Ravenstijn 02 N. Oud—H. Kruider 2—0 J. Schuit—F. Slot 1—1 Th. de Haas vrij. Door een overwinning in een zoge naamde klassieke partij is Ravenstijn alleen aan de k-p gekomen met 6 pun ten uit 4 partijen, op de voet gevolgd door Oud en de Haas met 5 punten uit 4 partijen. Kruider overz in een ver moedelijke winststand een listige com binatie, waarna hy de remise in een zwaar eindspel niet meer kon behalen. SchuitSlot bracht een levendige par tij met een juiste puntenverdeling. Eerste klasse: M. A. Hemels—E. Hofman I0 Tweede klasse: D. StamP. de Wijn 20 Hierdoor behaalde Stam de titel in de 2e klasse met 9 punten uit 5 par tijen. Groen werd goeie tweede met 8 punten. Voor beide -„elers een goed resultaat. Derde klasse: J. H. Brinkhof—D. Klinkhamer 2—0 B Langras Jr.—D. Bruggeman 20 Brinkhof werd kampioen 3e klasse (ongeslagen in de f'nale) en B. Lang ras Jr. werd 2e. Proficiat! Bi) de vele oc die on» nu zo nu e de verzuchting dc aistjeblieft eens let de oorlog gaat" - film overigens maal wel eens een treft en dat we g nemen. Tot deze, trekkelijk schaars hoort Walter Boss Weltgeschichte". Geen oorlogsgesch wone zin van het wc geschreven door ieir gelegenheid om iets deze fel bewogen ja niet hegft wille? lati Eigenlijk niets r..eer journalistiek. Maar van de boveftste plan Walter Bosshard Zürcher Zeitung" journalist van intern een reporter, die heeft bereisd en daa fjjne neus te bezttte: mogelijk maakte te daar op te duiken, wi te „beleven" viel. Wanneer de oori September '39, is Pools-Roemeense gre Duitsers de Balkan hg met de gealliee Nieuwe reizen breng tina, Syrië en Iran spanning daar haar bereikt. Wanneer I poorten van Alexand hard in Cairo, waar '1 kans ziet om met S per vliegtuig naar zen, wanneer deze c pogingen tot het Brits-Indische regeri men. Vandaar naar het Tsjoen King is maa stapje" voor deze gl bij hij op de terugr maanse front bezoe! R.A.F. in de Lybischt slotte via de Belgi weg naar Amerika t senaal der democrati in zijn boek noemt. In uitermate boeiei interessante gesprek langrijkste diplomat leiders, vertelt hij va ons in deze jaren al hebben bezig gehoud van de achtergrond sen, die voor de mee' verborgen bleef. Vei ver duister en onk komt hierdoor in een staan. Als voorbeeld va: uitstekend geslaagde ven wij ten slotte het merkwaardige g Bosshard op 9 Ja met de Duitse arr kara, Von Papen, het intreden van Jap de oorlog te polsen heid van een accoorc GESPREK MI Bosshard bracht houd de geruchten welke Von Papens wachten zou zijn, en deze in bepaalde schouwd als de verl het Duitse leger en Maar ziet U op mogelijkheid om tot komen? Onze tegenstande durend van vernietig: se volk, wierp Von 1 Russische strafe.xpedit Oorlogspropagant Dat moet U niet ze tegenstanders ligt heid voor een opmar het Russische front, i landingen op Sicilië is niets meer dan fa: Von Papen zal op vermoed hebben, dat nog tekort schoot een voorstelling te ma lijk fantastische waartoe de geallieerd staat zouden blijken. Engeland levert Bolsjewieken uit omd en nooit Europees kanen zullen het niet die bezitten een were] voldoende hebben. I niet nodig! De Enge de Roden, omdat zij een verzwakt contine maar eens begrijpen de volken niet onderd En Nederland, Denemarken en Polen Dat zijn oorlogs kunnen Holland en men, omdat de Engels rug zouden aanvallen Bosshard zinspeelde heid, dat Engeland een compromis wann de „Partei" zouden ook daarmede had Wie zou Duits! aan 't goud helpen fen te kunnen kopen? Amerika beslist ook

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2