M0NIC4 Politieke reportages van Zwitsers journalist WAAROM DE TOTO NIET TERUG? „ERLEBTE WELTGESCHICHTE" De achtergrond der EEN T WEE-DRIE-AF Wij luisteren naar Prijzen Staatsloterij Als Rheumatische pijnen U het leven vergallen Schip der eenzaamheid vaart uit Wij spelen Bridge DE PAMPUS-PIRAAT "oor J. D. VAN EXTER FEUILLETON Verloofd. oorlogsgebeurtenissen By de vele oorlogsliteratuur, die ons nu zo nu en dan wel eens de verzuchting doet slaken „nu alstjeblieft eens iets, dat niet over de oorlog gaat" net als bij de film overigens is een enkele maal wel eens een boek, dat ons treft en dat we gaarne ter hand nemen. Tot deze, overigens be trekkelijk schaarse boeken be hoort Walter Bosshard's „Erlebte Weltgeschichte". Geen oorlogsgeschiedenis in de ge wone zin van het woord, geen roman, geschreven door iemand, die zich de gelegenheid om iets interessants over deze fel bewogen jaren te schrijven, niet he<;ft willep laten ontglippen Eigenlek niets r..eer dan oen flink brok journalistiek. Maar dan journalistiek van de bovenste plank. FIJNE NEUS! Walter Bosshard van de „Neue Zürcher Zeitung" is trouwens een journalist van internationaal formaat, een reporter, die de gehele wereld heeft bereisd en daarbij blijk gaf een ftjne neus te bezitten, welke het hem mogelijk maakte telkens weer juist daar op te duiken, waar inderdaad iets te „beleven" viel. Wanneer de oorlog uitbreekt in September '39, is hij juist aan de Pools-Roemeense grens en wanneer de Duitsers de Balkan veroveren, trekt hij met de geallieerden mee terug. Nieuwe reizen brengen hem in Pales tina, Syrië en Iran juist wanneer de spanning daar haar hoogtepunt heeft bereikt. Wanneer Rommel voor de poorten van Alexandrië staat, is Boss hard in Cairo, waar'hij ten slotte weer kans ziet om met Sir Stafford Cripps per vliegtuig naar Brits-Indië te rei zen, wanneer deze daar zijn befaamde pogingen tot het vormen van een Brits-Indische regering gaat onderne men. Vandaar naar het frontgebied rond Tsjoen King is maar een klein „uit stapje" voor deze globetrotter, waar bij hjj op de terugreis nog het Bir- maanse front bezoekt en daarna de R.A.F. in de Lybische woestijn, om ten slotte via de Belgische Congo zfln weg naar Amerika te vinden, het ar senaal der democratieën" zoals hij het in zijn boek noemt. In uitermate boeiende reportages en interessante gesprekken met de be langrijkste diplomaten en militaire leiders, vertelt hij van de dingen, die ons in deze jaren allemaal zo intens hebben bezig gehouden en vooral ook van de achtergrond der gebeurtenis sen, die voor de meesten onzer steeds verborgen bleef. Veel, wat tot dus ver duister en onbegrijpelijk bleef, komt hierdoor in een scherper licht te staan. Als voorbeeld van deze werkelijk uitstekend geslaagde reportages ge ven wij ten slotte nog iets weer van het merkwaardige gesprek, dat Walter Bosshard op 9 Januari 1942 voerde met de Duitse ambassadeur in An kara, Von Papen, ten einde deze na het intreden van Japan en Amerika in de oorlog te polsen over de mogelijk heid van een accoord. GESPREK MET VON PAPEN. Bosshard bracht tjjdens dit onder houd de geruchten ter sprake, volgens welke Von Papens aftreden te ver wachten zou zijn, en wees er op, dat deze in bepaalde kringen werd be schouwd als de vertrouwensman van het Duitse leger en de Generale Staf. Maar ziet U op het ogenblik geen mogelijkheid om tot een vergelijk te komen? Onze tegenstanders spreken voort durend van vernietiging van het Duit se volk, wierp Von Papen tegen. Een Russische strafexpeditie naar de Rijn Oorlogspropaganda Dat moet U niet geloven. Voor on ze tegenstanders ligt de enige mogelijk heid voor een opmars naar Europa in het Russische front. Al het andere als landingen op Sicilië of in Noorwegen is niets meer dan fantastische onzin.. Von Papen zal op dat moment niet vermoed hebben, dat zijn fantasie zelfs nog tekort schoot om zich ook maar een voorstelling te maken van de waar lijk fantastische landingsoperaties, waartoe de geallieerden werkelijk in staat zouden blijken. Engeland levert Europa aan de Bolsjewieken uit omdat zij altijd Brits en nooit Europees denken. De Ameri kanen zullen het niet verhinderen want die bezitten een wereldrijk, waaraan ze voldoende hebben. Die hebben Europa niet nodig! De Engelsen ondersteunen de Roden, omdat zij belang hebben bij een verzwakt continent. Als men ons maar eens begrijpen wilde. Wij willen de volken niet onderdrukken! En Nederland, België, Noorwegen, Denemarken en Polen? Dat zijn oorlogsmaatregelen. We kunnen Holland en België niet ontrui men, omdat de Engelsen ons dan in de rug zouden aanvallen. Bosshard zinspeelde op de mogelijk heid, dat Engeland bereid zou zijn tot een compromis wanneer andere leiders de „Partei" zouden vervangen, maar ook daarmede had hij weinig succes. Wie zou Duitsland na de oorlog aan 't goud helpen om weer grondstof fen te kunnen kopen? Engeland niet en Amerika beslist ook niet! We moeten Midden-Europees Rusland blijven be heersen om in leven te blijven Op dit moment was het Bosshard duidelijk, dat zijn pogingen zonder suc ces zouden blijven. Hij maakte nog de opmerking, dat menige kwestie op te lossen zou zijn, wanneer de Nazi's wat minder arrogant optraden. Prefereert u dan de Engelse arro gantie? was Von Papens tegenvraag. En bovendien is, aldus Bosshard, de oorlog voor Duitsland reeds verloren nu Amerika in de oorlog is getreden. Men zou verwachten, dat Von Papen tegenover een dergelijke opmerking min of meer zou losbarsten. Maar zijn antwoord klonk bijna moedeloos: „Ik heb ook altijd gehoopt, dat Amerika buiten de oorlog zou blijven". Ten slotte wees Boshard er op, dat Von Papen als leider van de Duitse Katholieken wellicht de aangewezen persoon zou kunnen zijn om voor Duits land nog een uitweg te vinden. Maar ook dat maakte weinig indruk. De Katholieken staan achter de partij en Duitsland loopt niet meer in de val van 1918. Als wij nu Hitier zou den wegjagen zoals toen de Keizer, zou er alleen maar een iets veel ergers dan Versailles komen. O— Het onderhoud duurde meer dan een uur en Bosshard bracht een uitgebreid rapport uit aan de Belgische en Neder landse gezant in Ankara, die hem tot deze bemiddelingspogingen hadden aan gespoord. Het was mislukt. De oorlog moest tot het bittere einde worden uit gevochten Momenteel vertoeft in ons land de Belgische minister van Arbeid en Sociale Voorzorg Z.Exc. L. E. Trochet voor het ondertekenen van een verdrag, houdende de wederkerigheid van alle sociale verzekeringen in beide landen. De Belgische minister ondertekent het verdrag. groote tube 45 ct. Flinke tube 30 et., zeer< Woensdag 3 September HILVERSUM I (301 mgeeft nieuws om 7, 8, 1, 7, 8, 10.30 uur. KRO: 7.45 Hobo-kwartet; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Pontificale Hoogmis. NCRV: 10.00 Leger des Heils-muziek; 10.15 Morgendienst; 10.45 Orgelspel. KRO 11.00'Zonnebloem; 11.45 Viool en piano; 12.03 Orgel en zang; 12.33 „Fantasia"; 1.20 Welk boek? NCRV: 2.40 Voor de vrouw; 3.00 Clavecimbel; 3.30 Ge mengd Omroepkoor; 4.00 Bijbellezing; 4.45 Vioolsolo; 5.15 Gioconda-ensemble 6.00 Piano-duo; 7.15 Willem Pijper-her denking; 8.15 Werken van Grieg; 9.15 Liederen van Grieg; 9.50 Met band en plaat...; 10.45 Avond-overdenking; 11.- Lichte avondklanken. HILVERSUM II (415 m) geeft nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. AVRO: 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Piano en Orkest; 8.15 Operette-fragmenten; 9.15 Morgenwijding; 9.35 Arbeidsvitaminen; 10.30 Van vrouw tot vrouw; 10.35 Leon Goossens, hobo; 11.00 Vergeet u het niet?; 12.00 Vierhandig pianospel; 12.37 Metropole-orkest; 1.15 De Papavers; 1.45 Opera-aria's; 2.20 Kamermuziek; 3.Voor zieken en gezonden; 4.05 Re prises; 5.U kunt het geloven of niet; 5.30 Pierre Palla, orgel; 6.30 „Skymas- ters"; 7.15 Aeolian-sextet; 8.C3 Over de najaarsbeurs; 8.15 Les gars de Paris; 8.40 Cadeautjes voor de dochter; 9.ÏÏ5 Radio-Philharmonisch orkest; 10.15 Hoe was uw vacantie?; 10.50 Love songs. Het drafseizoen is in volle gang. Bü de start davert een gramofoon de bekende woorden: „klaar ma ken, op uw plaatsen, één, twee, drie, af!" De starter dompt de vlag, een onzichtbare hand trekt vliegens vlug het lint weg. Draaiende paar den schieten pijlsnel recht vooruit, elkaar de zege bekampend. Met gespannen aandacht volgt de rusteloze menigte met argusogen de strijd. DE TOTALISATOR Het geluid van het belletje even voor de start is verstomd. Met het belletje verdween de toto die in de bezettings tijd werd ingevoerd. Bookmakersna men hun oude plaats weer in. De ba nen zijn weer een druk vertier armer geworden. Alleen de echte liefhebbers komen nog, waarvan de draverijen nu eenmaal niet kunnen bestaan. Neder land is een van de weinige landen, waar een wedapparaat bij courses ver boden is. Landen als de Scandinavische, Indo nesië en de Sovjet-Unie, evenals onze buurlanden kennen een totalisator. Vóór de oorlog ging het beste dravers- en renmateriaal naar Belgir-hc drave rijen. Ook vele landgenoten bezochten deze courses, daar was een gokje te wagen. De Nederlandse paardensport had een harde dobber om staande te blijven, goede buitenlandse vaderpaar- den voor de fokkerij konden niet wor den aangekocht. LEVEN IN DE BROUWERIJ Een harddraverij met toto trekt meer bezoek. De inkomsten zullen niet zo groot zijn als tijdens de oorlogsjaren. Het bezoek zal groter worden dan des tijds, toen razzia's de rijen der belang stellenden dunden. Ook de onkosten zullen lager zijn. Hoge i omsten zijn noodzakelijk om de nog altijd hoge kosten te kunnen bestrijden. Tal van verenigingen kunnen zonder subsidie uit een fonds, dat doo de toto ge vormd wordt, blijven draaien. Vijftien procent van de inzet van de toto gaat naar de fiscus, paardenstam boeken, draverijverenigingen, eigenaar- en pikeurorganisaties. Zelfs het in fi guurlijke en letterlijke zin kleine Shet- landstamboek ontving nog subsidie, hoewel dit paardenras, evenmin als het koudbloedpa rd, invloed heeft op het fokken van dravers. TOTO NOODZAKELIJK Waarom wel een staatsloterij en geen goed geredigeerd toto-apparaat? Book makers geven u hoogstens 100 pet winst, de totalisator geeft naar gelang de totale inzet, uw gul 'en desnoods duizendvoudig terug. Uitbetalingen, tien keer groter dan de inzet, waren heel gewoon. De mooie draf- en ren- soort gaat zonder wedapparaat ten Ie. Nog steeds drijft ze de in- stenresten uit de oorlogstijd. Paardenminnend Nederland ziet reik halzend uit naar d fe verwachten be slissing van de 'I Kamer: al dan niet een totalisato. KAREL KRIKKEN. 501e Staatsloterij, 5e klasse, 13e lijst. 1000.— 7615 400.— 9830 200.— 5450 100.— 1529 16051 13404 14294 14326 2241 16211 15220 18936 14920 19047 20887 21536 15178 19059 dan is het hoog tijd een Krusehen-kuur te beginnen. Iedere morgen de kleine dosis Kruschen doet wonderen. In thee proeft ge er niets van, maar de welda dige werking doet zich spoedig voelen Kruschen staat bekend om zijn stimu lerende invloed op de bloedzuiverende organen. Die doen dan Uw bloed weer krachtiger circuleren, onzuiverheden kunnen zich niet meer vastzetten, ze worden regelmatig afgevoerd en zo neemt Kruschen de oorzaak weg van die slopende rheumatische pijn. Weifel niet langer; begin Üw kuur dadelijk. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. (Ingezonden mededeling) (Van onze speciale verslaggever) Acht en vijftig Nederlanders zullen om de maand drie weken in de barre Golf van Blscaye In een rayon van tien mijl in het vierkant de interna tionale „weerwacht" betrekken. Ge lukkig heeft dat niets met „weer macht" te maken, al ls het enige Ne derlandse schip, dat met allerlei weer kundige-, radio- en radarinstrumen- ten is opgetuigd, een oude Ameri kaanse oorlogsbodem, die ons land erg goedkoop heeft kunnen overne men voor het mooie doel. Op 11 Sep tember stevent de „Cirrus" de oceaan op en hoopt de stoere kapitein J. P. Groen te bewijzen, dat Nederland ook in de ergste stormen op post blijft en onder de 13 uitgezonden weer- schepen (Amerika beheert er 7 en 1 tezamen met Canada, Engeland 2 en 1 tezamen met Noorwegen en Zwe den, Frankrijk 1 en Nederland met België samen 1) een uitstekend fi guur slaat. Door deze nieuwe obser vaties op de zeeën en oceanen wordt allereerst de luchtvaart enorm ge diend, zullen de weerberichten heel wat betrouwbaarder worden en zal daarbij hulp aan in nood verkerende schepen en vliegtuigen veel sneller mogelijk zijn. Wij hebben dezer dagen met d6 „Cirrus" een tochtje buitengaats ge maakt en een indruk gekregen van het leven, dat de schepelingen en de weerkundige waarnemers wacht op de veelal eenzame oceaan-golven. XXXIX. Misschien wilt gij het volgende spel eens aandachtig naspelen. De kaartver- deling was als volgt: P.nnvriabt R.D-P IS NAAR HET ENGELS VAN BERTA RUCK DOORs J. JUR1SSEN 68. Ik heb altijd horen zeggen, dat je buiten gemakkelijker verliefd wordt dan in een stad. In een stad komt iemand er zo licht toe, om te denken, dat het enige, wat waarde heeft, is, vooruitkomen in de wereld en geld maken; maar buiten chijnt alles uit te nodigen tot een wandeling met z'n tweeën en ons toe te roepen, dat liefde het enige is, dat waarde heeft voor de mens. Elk stel blauwe vljnders, dat wij in de duinen tegenkomen, elke zee anemoon, die haar rose armen uit strekt naar het opkomende water her innert er ons aan, maar het meest van alles spreekt die gouden brem er ons van, die hier overal in het rond bloeit. zÜn letterlijk golven van goud, die wij hier overal zien. „Het is een geluk, dat de brem juist in bloei staat", merkte Theo van «nor gen op aan het ontbijt. „Ik denk dat geëngageerde mensen het liefste zijn, waar veel brem is". Haar broer en ik keken elkaar eens aan over tafel en wisselden een vro lijke blik. Zij dacht ons te plagen, door ons te herinneren aan de oude aardigheid van een kus tussen de brem. Wij behoeven ons maar alleen te herinneren, hoe weinig zij vermoedt, dat de enige kus, die haar broer mij ooit gegeven heeft, die verplichte kus was ter gelegenheid van oom Alberts bezoek, en het lachen dus aan onze zijde is. „Je behoeft niet te lachen, Billy", voegde Theo er aan toe. „Je weet best, dat je uit je humeur bent omdat je Nancy niet voor je alleen kunt houden vanmiddag, nu die mensen komen". Ik had nog niets gehoord van be zoek, want ik was die morgen wat laat beneden gekomen. Ik had niet zo goed geslapen als anders, 's Nachts had het water bij het opkomen van de vloed wel wat harder geklotst tegen de rot sen dan gewoonlijk. Daarna had de volle maan zo'n prachtige, witte glans in mijn kamer en over mijn bed ge worpen, dat ik niet weer in slaap kon komen, maar uren lang had liggen woelen tussen de grove lakens en aan allerlei had moeten denken. Eerst was het Cicely in Marconi Mansions.... Toen waren het Smithie en haar jeugdige vriend. Zij leverden niet 't bewijs dat de mensen buiten eerder verliefd worden. Ik zag in gedachte weer dat kruispunt bij de Bank, met al die motorbussen en midden tussen die schare van mensen, de twee bloed- aïme, jeugdige gezichten, die zo straal den, alsof zij zich in de eenzaamheid van het Paradijs bevonden. Daarop had ik weer aan een school vriendin van me gedacht, die nu goed en wel getrouwd is, maar die indertijd beweerd had, dat een engagement zo ongezellig was met dat telkens terug kerende afscheid nemen van de per soon, van wie je het meeste hield. Eindelijk dacht ik aan het verschil tussen dat soort engagement en de overeenkomst tussen Billy Waters en mij zelf, die nu veranderd is in zo'n prettige vriendschap III» Het eind was geweest, dat ik weer ingedommeld was, nadat Blodwen mij geklopt had, en dat ik het laatste van allen aan het ontbijt was geweest. „Wie komt er, Billy?" vroeg ik. „Je oom Albert?" „Neen geluk ik bedoel hij niet" zei Billy. „Een paar Fransen, die je nog niet ontmoet hebt. Zij gaan het hele Noorden van Wales door met hun auto. Ik heb met hen nog al veel te maken gehad in zaken". „En zij begon Theo, maar kwam niet verder, daar haar broer vervolg de: „Ik heb juist bericht gekregen van hen. Zij zijn in Holyhead op het ogen blik en dachten ons vanmiddag even op te zoeken. Wij kunnen dus van middag ons plan, om de houten vrouw op te schilderen voor juffrouw Ro berts, niet volvoeren. Misschien kun nen we het nu vanmorgen wel klaar spelen. Het is een goed ding, dat ik gisteravond die verf al gehaald heb bij de wagenmaker. Ga je mee Nan cy? Als je tenminste klaar bent". „Blanche en ik denken niet mee te gaan", zei Theodora afgemeten. „Doen jullie het heus niet, als jullie niet gevraagd worden?" zei haar broer lachend en greep naar de verfpotten die buiten de deur stonden. Hij gaf mij er een te dragen, teza men met de verfkwasten en nam zelf de twee andere. „Nu, "tot ziens dan allemaal!" „Kom hier, Cariad, kom hier!" riep Blanche, maar de kleine witte hond sprong ons vrolijk vooruit over de la ge duinen naar de klip, waar de Ro bertsen een vlaggestok en de houten vrouw gezet hebben. Die houten vrouw was het voorste venbeeld van de Gladys Pritchard, die. zoals juffrouw Roberts ons vertelde, vele jaren geleden In de baai vergaan was. Da naam was die van het meisje van de eigenaar, van Zijn cariad zoals zij het noemde, en de gelijkenis was bijzonder goed. „Ze moet mooi zijn geweest", dacht ik de eerste keer, dat ik de klip be klom. Niettegenstaande het beeld meer malen opgeverfd was, had de mooie vorm van de ogen en van de kleine kin niets verloren. Het had een jakje aan met een schoot en schouderrepen en epauletten en een klein hoedje op met een vlerk. C'ordt vervolgd S. H. R. KI. b-9-7 b-8 9-8-2 h-v-b-10-6 a-h a-9-7-4-3-2 4 a-7-4-2 S. H. R. KI. v-10-8-5-3-2 h-6 6-4 v-10-5 h-v-b-10-6 8-5-3 S. H. a-7-5-3 KI. 9 NZ. waren op dit spel gekomen tot een contract van 6 schoppen. Dit con tract is te hoog. Maar de wijze, waarop Zuid het speelde, eiste toch heel bij zonder tegenspel om de 6 sch. down te krijgen. West kwam op met klaver heer. Ie slag: West: kl. heer-kl. aas-kl. 3- kl. 9. 2e slag: Noord: kl. 2-kl. 5-troef 2-kl. 6. 3e slag: Zuid: harten heer-harten 8- harten 2-harten 5. 4e slag: Zuid: harten 6-boer-aas-10. 5e slag: Noord: harten 3-vrouw-sch. 3- ruiten 2. West mocht in deze 5e slag niet over troeven, omdat dan, wat deze ook na speelde Noord of Zuid van slag zou komen, de troeven er zou uithalen (met aas-heer) en de vrije harten zou na spelen. 6e slag: Zuid: ruiten aas-8-4-6. 7e slag: Zuid: ruiten 3-9-sch. heer ruiten 10. 8e slag: Noord: klaver 4-kl. 8-sch. 5- kl. 10. En nu komt de 'belangrijke situatie. 9e slag: Zuid: speelt ruiten 5-West kl. boer-Noord: sch. aas en Oost: ruiten boer. Noord: dan klaver 7, die Zuid met de 8 troeft. West bekent klaver. Zuid: ruiten 7, West moet introeven en asarna van boer-9 naar vrouw-10 van schoppen spelen. Maar in de 9e slag had West niet klaver boer moeten bijspelen, maar troeven met sch. 7. Noord sch. aas-Oost ruiten boer. Noord kl. 7. Oost troef. Zuid troef 8, West kl. boer. Speelt Zuid dan ruiten 7, dan laat West die lopen naar de ruiten heer van -Oost en speelt Zuid sch. vrouw, dan West sch. 9 en de twee laatste slagen zijn voor O.-W. in sch. en klaver of ruiten en schoppen. Het is zeer moeilijk. Men ga dit aan dachtig na vanaf de 9e slag. Volgende week weer een spel ter overdenking. föiLssr.Zt: Voor het Britse consulaat in New-York hield een aantal Amerikanen een betoging tegen de maatregel, die de Engelse regering heeft genomen ten aanzien van de „Exodus" Joden, die zoals men weet, niet in Palestina werden toegelaten en op transport naar de Britse zóne in Duitsland gesteld zjjn.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 3