Slechts snelle hulp kan Europa redden r Bergen aan Zee. tberichten KMAAR. f Donderdag 4 Sept. 1947 DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT 144ste Jaargang No. 178 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Er kan niet gewacht worden op aanvaarding van het plan-Marshall Oosterbiokker bezit Hollandse kampioenskoe Hors d'Oeuvre Bevin over Europa's laatste kans Amerika op de bres voor Petkof Arsenal verplettert Charlton Leider der Hongaarse kleine boeren gearresteerd Nieuwe Bonnen Kopenhagen klopte Amsterdams elftal Dolle generaal in Italië? Kolentreinen reden twee jaar over landmijnen Wereldvliegers vertrokken WeecêeddU Gandhi vast weer Schmeling weer in de ring Britse ambassadeur gaat heen yAN NABIJ EN yERRE Misbruik van Veto Automobilisten, gebruikt uw asbakje! Veertien Gestapo-agenten krijgen de strop !NE LOEIDE. enmorgen riep de si- /eerlieden in het ge- aan Zee was in een einde van de Van and uitgebroken. De spoedig ter plaatse [een water te geven, met zand de vlammen ten is geheel uitgebla- I Aug. en 2 Sept. '47. 230 vette koeien, 42 alveren, 32 nuchtere :tte schapen. Verder: rs t 2—f 5, 67 jonge 11 konijnen f 4—f 10 ts f 0.50—f 1.50, alles 'EN, 1 Sept. 1947. ppelen: Witte eigen- -f 7.60, Blauwe eig. Bevelanders f 7.40 igen f 7.30; 5800 kg 1.60, drielingen f 5,60, p f 12.80; 25 kg Snij- 0 kg Rode kool f 9.10 Jele kool f 10f 16.20; kool f 7.30—f 10.40: kool f 14.20; 6950 kg E 125; 400 kg Bieten E PUBLICATIE. TEL-SIGARETTEN. ;au voor Tabak en maakt bekend, dat en grossiers in ta- e nog bij hen in voor- es z.g. „Volksherstel- 8 September a.s. aan larvan zij deze betrok- men terugsturen, urneerde pakjes, welke staat moeten verkeren, arna van de betrokken >or deze sigaretten be- net inbegrip van de mrdt erop gevestigd, rzending niet vóór ge ts September) heeft n restitutie van de toe- worden, zodat belang- rerweging wordt ge verzending over te sullen opnieuw z.g. aretten" in de handel waarop een toeslag pakje geheven zal CSBUREAU TABAK. VERZEESE te worden op- iding naar Inclië len, leeftijd van- liploma Mulo of stellen opleiding, 1 vanwege het aangewezen af ding 6 maanden. 947 schriftelijk, iviljoenslaan 3, TOFFEN VOOR 1947/1948. a.s. kunnen aan- n afgehaald door c maken van een are brandstoffen. ;haald en ingele- t (loket 2) en in zitdagen. Inleve- en 19 September butiestamkaarten fen komen alleen lie een afzonder- :r bewoning heb- inggedeelte dient dezelfde huurder erkeer; hebben gehuurd amer hebben ge- 1931. RZIENING. Ige de Noodwet in aanmerking iloo kunnen wor- :rna genoemd, etters nber a.s. namid- namiddags 79 'erstaan van de niddags 79 uur, Kerk, ten over- rsbeweging. :r a.s. als voren a.s. als voren s. als voren als voren a.s. als voren 12 Sept. als voren i.s. als voren pt. a.s. als voren te worden inge- boekje of stam- iijnde eigendoms- effecten, aan- d verkeren per- schriftelijk ken- dat het verzwij gen van onjuiste t gevangenisstraf luizend gulden, van Onderzoek: tter. et-a ris. BUREAU: VOORD AM ALKMAAR TELEFOON ADM. 3330 REDACTIE S902 Giro 1«2M Ms.: i. Btjlsm» Voortzetting oan de ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertentie*: 14 cent ptr millimeter, „Waagjes** tot 18 woorden 75 ct., elk woord meer 5 ct., uitsluitend contant Abonnementen: t 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaal E53HHS® Hoofdredacteur M. H. E, Uyldert plv. Tj. N, Adema. De wnd. minister van buitenlandse zaken van de V. S., Robert Lovett, heeft óp een persconferentie ver klaard, dat Amerika van mening is dat de toestand in Europa zo snel slechter wordt, dat niet op de aanvaarding van het plan-Marshall kan worden gewacht en tussentijdse hulp aan verschillende Europese landen als Engeland, Frankrijk en Italië noodzakelijk is. Het is duidelijk, aldus Lovett, dat de verslechtering van de toestand in Europa tengevolge van slechte oogsten vooral in Frankrijk en de uit putting der financiële reserves ge typeerd door de economische crisis in Engeland ons vroeg of laat in een geweldige crisis kunnen storten. Daarom moeten tijdelijke maatrege len worden genomen, liever in de ko mende maanden dan het volgend jaar. Onze missies in het buitenland mel den, dat de toestand in versneld tem po achteruit gaat. Op het ministerie van buitenlandse zaken heeft dit be zorgdheid gewekt en we zullen vóór het eind van het jaar een beslissing moeten nemen. Hij wees er op, dat de wereldbank en de export en importbank in enkele gevallen, met een lening zouden kun nen helpen. Er moet echter een tijde lijk middel worden gevonden om gel den te verschaffen. Lovett verklaarde verder, dat des kundigen thans de mogelijkheid van het vormen van een „Pool tot steun der valuta" hespreken om de fi'nan- Op de eeuwfeest-tentoonstelling van de Hollandse Maatschappij van Land bouw werden gisteren de Hollandse kampioenstier en de Hollandse kam pioen-koe gekozen. Kampioenstier werd Tsjalling I van de stierenvereniging Blaaksehedijk. Reservekampioen werd Dina Lindberg Adema van gebr. Ruiter te Ooster- Blokker. Dezelfde eigenaars bezitten ook de kampioenskoe, namelijk Koop- mans 87. Zij ontvingen de beker, be schikbaar gesteld door de Holl. Mij. van Landbouw. F. A. Bakker uit Beemster bezit in Johanna 77 de re- serve-kampioen-koe. In klasse twaalf van de groepswed strijden van het zwartbontveeslag, groepen van minstens vier door één fokker gefokte volbloeden, ouder dan twee jaar, werden eerste prijzen ge wonnen door H. J. Bakker en Zn. te Venhuizen, F. A. Bakker te Beem ster. H. Nobel te Barsingerhorn en J. C. J. Jonker, Binnenwijzend, West woud. De gebr. Ruiter te Ooster- Blokker en Stal Blokland te Hoog- karspel wonnen eerste prijzen met groepen van vijf of meer koeien. DUITSE BRAND. Onze oostelijke buren zijn tuk op brand. Eerst hebben zij de wereld in brand gestoken, toen de „Reichstag" tenminste het gebouw waar dit lichaam zit ting te hebben placht, toen nog eens de wereld en het eigen land bovendien, en nu brandi het „Reichswaid" vlak bij onze grens. Het heeft tenminste ge brand. Een oppervlakte van 20 vierkante kilometer heeft eraan moeten geloven, en veel voor ons land bestemd mijnhout is ver loren gegaan. Om het blussings werk hebben de Duitsers zich niet druk gemaakt Waarom zou- den zij ook? Het hout was im mers voor Nederland bestemd De droogte heeft ons al heel wat schade berokkend; nu komt dit brandje er nog bij. De Duit ser is ons dit hout verschuldigd geweest; het maakte deel uit een klein deel overigens van de schadeloosstelling die wij te vorderen hebben van onze buur Vandaar misschien, of waar schijnlijk dat de Duitse brand weer het weren van de tfrana aan de Nederlandse overgelaten heeft. Maar moet Nederland hierin nu maar berusten? Als er kwaad willigheid in het spel is, dient die dan niet te worden geboet? Het zal goed zijn als hieromtrent een nauwkeurig onderzoek wordt in gesteld; ook naar de ijver die de Duitse brandweer, naar men meent te weten, niet heeft be toond. En dat wij dan voor het verbrande hout van elders scha deloos worden gesteld. Duitsland is rijk aan hout. Als het dan met alle geweld vuurtjes stoken wil. laat het dit dan op eigen kosten doen. Het Duitse vuurwerk heeft ons al genoeg gekost. Wij moe ten hier toch al op een houtje bijten. Maar het snijdt geen hout als men ons daartoe het hout onthoudt. KREEFT. m i «j ciële stabiliteit van Europa te bevor deren. Het idee zou zijn de valuta der lan den met te geringe productie door middel van goud of dollars te steunen. Als de twee voornaamste oorzaken van de snelle economische achteruit gang in Europa beschouwt Lovett de terugslag van de economische crisis in Engeland in verband met de kwestie van de omwisselbaarheid van het pond en het feit, dat vele landen gedwongen zijn hun economie in de eerste plaats te richten op het verkrijgen van voedsel. REDE HAD GOEDE ONTVANGST. Welingelichte kringen te Washing ton achten de verklaring van Lovett de meest betekenisvolle uitspraak be treffende de Amerikaanse politiek je gens Europa sinds de rede van Mars hall, te Harvard, waar deze zijn plan heeft voorgesteld. Lovett zeide niet welke vorm deze hulp zou aannemen. De Britse reactie op de rede is er een van „onvermengde voldoening". In een rede, welke Ernest Bevin voor de Engelse vakverenigingen heeft uit' gesproken, Lr eft hij o.m. verklaard, dat de in November te houden confe rentie van de Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken belangrijker zal zijn dan de vredesconferentie. Ik spreek hier frank en vrij, aldus Bevin, en zal geen diplomatieke taal gebrui ken om de betekenis van mijn woor den te verdoezelen, maar deze con ferentie te Londen is naar mijn me ning de laatste kans om tot economi sche eenheid in Duitsland te komen en de wederopbouw van Europa te regelen. Dit werelddeel is thans geheel verscheurd. Zouden de volken van Europa een kans krijgen een betere levensstandaard te bereiken, de soci aal-democratie en hun vrijheid te handhaven of zouden zij overal aan de dictatuur ten prooi vallen? Zo vroeg Bevin zich af. Daarover zal in November worden beslist. Bevin kon geen succes beloven, doch zou' zijn uiterste best doen. De V. S. hebben de Sowjet-Unie er van beschuldigd de overeenkomst yan Jalta te hebben geschonden doorhaar weigering stappen te doen inzake het vonnis tegen Nikola Petkof. de leider der Boerenpartij in Bulgarije. Amerika wenst met Engeland en de Sowjet-Unie de algemene politieke toestand in Bulgarije te bespreken. De uitslagen van de gisteren ge speelde wedstrijden in de Engelse League luiden; Eerste divisie: ArsenalCharlton Athletic 6—0; Derby County—Burnley 11; Grimsby TownWolverhampton W 04; LiverpoolMancherster Uni ted 2—2; Manchester CityEverton 01; MiddlesbroughSheffield United 30; PortsmouthStoke City 30. De leider van de gematigde vleugel der Hongaarse kleine-boerenpartij, Istvan Szolmoky, is door de politieke politie gearresteerd. Hij heeft aange drongen op een krachtige partijver klaring wegens de onregelmatigheden bijde verkiezingen van Zondag. Voor het tijdvak van 7 t/m 20 Sep tember a.s. geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 709 (Serie L) L-04 Diversen 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) L-05 Diversen 500 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz. of 500 gram versnaperingen Bonkaarten KD, KE 709 (Serie L). L-14 Diversen 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) 250 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnaperingen 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel' (niet uit rijst bereid) MD 710 (bijz. arbeid, zieken (Serie L). 250 gram suiker, bo terhamstrooisel enz of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnaperingen Tabak- en versnaperingenkaarten ci QA, QB, QC 707. L-35, L-31 Tabak 2 rantsoenen.sigaret ten of kerftabak L-33 Versnaperingen 200 gram versnape ringen of 200 gram suiker, boterham strooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. L-36 Versnaperingen 100 gram versnape ringen of 100 gram suiker, boterham strooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 5 September worden gebruikt. De niet aangewezen bonnen van serie K kunnen worden vernietigd L-15, L-16, Div. L-17 Reserve Bonkaarten MA, a.s. moeders en L-21 Suiker Dr. van Mook cn Min. Neher arriveerden op het vliegveld Schiphol. Ver scheidene ministers en de Commissie-Generaal waren ter begroeting aan wezig. V.I.n.r.: Prof. Schcrmerhorn, Baron van Boetzelaer, Min. Fievez, Min. Pres. Dr. Becl, Dr. H. J. van Mook, Min. Neher en de heer v. Poli. In het Olympisch Stadion te Am sterdam werd 'gisteravond de voet pal - wedstrijd AmsterdamKopenhagen ge speeld, die in een 32 overwinning voor de Denen eindigde. Deze kleine zege gaf zeker de verhouding juist weer Gedurende de gehele wedstrijd teenden de Denen een verbluffende snelheid en fraaie combinaties. Vóór het doel „lieten zij zich echter vaan verleiden tot eindeloos combineren, waardoor vele goede kansen om zeep werden gebarcht. De ruststand was 1—1. In een onbevredigende, harde wed strijd won een Bondselftal niet 3T van het Utrechts elftal. Slechts stop perspil Van Schijndel (S.V.V.) en Vonk (Elinkwijk) staken boven' hun medespelers uit. Manschappen moeten snateren als een eend Op aandrang van de Amerikaanse chef-staf. generaal Eisenhower, zal 'n onderzoek worden ingesteld naar het gedrag van luitenant-generaal John C. Lee, de bevelhebber van 20.000 man Amerikaanse troepen in Italië. De Amerikaanse journalist Robert Muark, die in Italië vertoefde, heeft in de Amerikaanse pers een serie ar tikelen gepubliceerd, waarin werd be schreven, hoe generaal Lee zelf in Lu xueuze omstandigheden leeft en .zijn manschappen mishandelt. Hij zou mis bruik hebben gemaakt van zijn voor rechten en in het bijzonder legt Muark er de nadruk op. dat Lee in zijn weel derig ingerichte trein veelvuldig door het onder zijn bevel staande gebied reist en vele toeristenplaatsen bezoekt. Ray Sawyer, hoofd van een der or ganisaties van oudgedienden, heeft ge- eist, dat Lee. hangende het onderzoek, van zijn bevel zal worden ontheven en dat liet onderzoek door een onpartij dige instantie zal worden verricht „daar dit geen geval moet worden, waarin de ene generaal de andere schoon wast." Sawyer heeft gedreigd, dat zijn or ganisatie haar steun aan Truman's program voor algemene militaire dienstplicht zal intrekken, als he* ge- val-Lee niet ten Volle en onpartijdig zal worden onderzocht. Muark ver klaart, dat er in ten minste een geval massa-intimidatie van soldaten heeft plaats gehad, waarbij deze gedwongen werden om lid te worden van een or ganisatie, waarvoor zij vier dollar con tributie per jaar moesten betalen en waarvan zij geen enkel profijt hadden. Vele manschappen zouden slecht gehuisd en slecht gevoed zijn en ve le worden gebruikt als „mosterd jongens" en staan bloot aan machts wellust van officieren. Wat Lee zijn „ziekenhuis" noemt, aldus Muark, is een plaats, waar manschappen streng arrest krijgen voor een begane vergissing, of zich uren achtereen op de hurken moe ten voortbewegen en als een eend moeten snateren. De perscampagne tegen Lee werd gesteund door brieven van officieren, die vroeger onder hem gediend had den. Zo schrijft een dezer officieren, dat Lee zijn dienstverblijf in Engeland een „schitterend herenhuis in Tudor- stijl" als zijn hoofdkwartier had uit gekozen, wat de Amerikaanse belas tingbetalers maandelijks 370 dollar kostte. Lee heeft al deze beschuldi gingen ontkend. VAN HET ENE UITERSTE IN HET ANDERE. De geweldige hittegoU te New-York werd plotseling afgebroken door een verschrikkelijke storm, ge paard gaande met hevige regens, zodat het verkeer ernstige vertraging ondërvond. Bij werkzaamheden op de Dominiale mijn te Kerkrade ontdekte men aan weerszijden van een dwarsligger twee landmijnen van 3 kg. Sinds de bevrij ding hadden kolentreinen de spoorlijn bereden. Het vervoer op de lijn werd terstond stopgezet. De projectielen waren van een drukontsteking voor zien en zouden volgens de deskundi gen uit Venlo, die ze onschadelijk maakten, reeds tot ontploffing geko men zijn indien ze een halve centi meter hoger hadden gelegen. De Amerikaanse vliegers Cliff Evans en George Truman, die met twee ..piper cub guper cruisers" een vlucht rond de wereld maken, zijn Woensdagmorgen omstreeks kwart over elf van het vlieg veld bij 's-Gravenhage vertrokken, om hun reis te vervolgen. Hun eerstvolgen de plaats van bestemming is Parijs. Bij het baden verdronken Zaterdagmiddag is bij paal 17 onge veer 3 km ten zuiden van De Koog aan het z.g. stille strand waar geen toezicht is, de heer R.. afkomstig uit Cuijk aan de Maas. bij het baden verdronken. Weliswaar heeft zijn vriend, die in de nabijheid was, hem een stuk al zwemmende medegeno men, doch blijkbaar is hij onwel ge worden en in de diepte verdwenen. Zijn lijk is tot op heden nog niet ge vonden. NOG WEINIG VERANDERING. Weersverwachting, geldig tot he denavond: In de nacht op vele plaatsen vor ming van nevel of mistbanken, die in de ochtend weer oplossen. Wisselend bewolkt met slechts enkele verspreide regenbuien. Zwakke wind. Weinig verandering in temperatuur. De 78-jarige Mahatma Gandhi is reeds meer dan 40 uur in hongersta king. Hij zal vasten „totdat de nor male toestand in Calcutta weergekeerd is". Zijn lijfarts zeide dat Gandhi's lichamelijke gesteldheid beslist minder goed is dan gewoonlijk. Onder Gandhi's vrienden heerst de vrees, dat het vas ten teveel voor hem zou kunnen zijn. Max Schmeling, de twee en veer tigjarige oud-wereldkampioen zwaar gewicht. tekende voor een ontmoeting met Werner Vollmer uit Kassei. Dit eerste na-oorlogse gevecht tan Schme ling zal 20 September te Frankfort plaats hebben. Berichten uit Den Haag. dat de Britse ambassadeur in Nederland, Sir Nevile Bland, zich binnenkort zal terugtrekken, worden in welingelichte kringen te Londen bevestigd. Men ge looft, dat Sir Philip Nichols, ambas sadeur te Praag, hem zal opvolgen. Onze Oosterburen leren het onder duiken al aardig. Van de te repatriëren Duitsers, die in Kaapstad aan boord van de „Winchester Castle" gebracht zouden worden, worden er 51 vermist, Op een terrein in de nabijheid van Forli, dat toebehoord heeft aan Mussolini, zijn opgravingen begonnen Men hoopt kisten te vinden met waar devolle voorwerpen, die door de vrouw van de ex-duce zouden zijn verbor gen. Zij werkte dus ook ondergronds. Een berichtje voor onze huis moeders: Moskou meldt, dat de groen- tenprijzen in enkele grote Russische steden de laatste maanden met 60 pet. zijn gedaald. Bij de begrafenis van de beroemde stierenvechter Mano- leta te Cordova waren alle winkels en gelegenheden gesloten en van de balkons hingen zwarte draperieën. Of de stieren ook rouwden, wordt niet bericht Een ernstig tekort aan energie tengevolge van de droogte heeft er toe geleid, dat 25 percent van alle Oostenrijkse fabrieken is gesloten. Ook de industrie begint dus al op te drogen. 4De kapitein van de „Ka- rel Doorman" is gisteren van zijn vliegtuigmoederschip in het huwelijks bootje gestapt.. Goede reis, kapitein! De Franse automobilisten wor den weer eens drooggelegd; het ben- zinerjntsoen van 20 L. per maand wordt n.l. voorlopig niet meer ver strekt. Te Moroo, een inboorlin- genstad in de nabijheid van Johannes burg, zijn blanke politie-agenten door woedende negers met stenen aangeval len. Drie agenten werden gedood. Ten laatste kunnen wij mededel dat voor de stroopwafels maximum prijzen zijn vastgesteld. Waarschijnlijk om ons zoet te houden. Dat de Veiligheidsraad bij de be handeling van het Indonesische pro bleem een deel van zijn crediet in de wereld heeft verspeeld zal iedereen duidelijk zijn. Het is gemakkelijk ge noeg een klein land als het onze, zon der rekening te houden met het Volks recht, de wet te stellen. Dezelfde gro- 'te mogendheden die zich dit hebben aangematigd, behoeven voor een dér- gelijke rechtschennis niet beducht te zijn, daar zij iedere voor hunne be langen schadelijke uitspraak van de Raad met hun veto kunnen vernieti gen. Maar de kleine mogenheden kun nen de dupe worden van deze betrek kelijke rechteloosheid. Natuurlijk had het beginsel onz&r souvereiniteit de Raad geenszins hoe ven te weerhouden de Indonesische kwestie in behandeling te nemen. Evenmin het standpunt van onze re gering, dat het geschil met Djokja een interne aangelegenheid van het Ko ninkrijk was. In juridische zin is dit standpunt vermoedelijk onaanvecht baar en vandaar dat de Raad een uit spraak van het Intern. Hof van Justi tie dan ook uit de weg is gegaan en een Belgische resolutie, welke op het uitlokken van een dergelijke uitspraak aanstuurde, verworpen heeft. Immers, de Raad kon zich op het standpunt plaatsen dat ieder gewapend conflict, waar ter wereld het zich ook mocht voordoen, in Griekenland, Egypte, Hindoestan, Palestina, of op Java, een aangelegenheid van heel. de wereld was. Want de wereldbelangen zijn te nauw vervlochten dan dat dit niet het geval zou kunnen zijn. Wat de Raad in discrediet heeft gebracht is dan oolc niet het feit dat hij de Indonesische kwestie in behandeling genomen heeft, maar uitsluitend de wijze waarop hij het heeft gedaan en die van grote partijdigheid blijk gegeven heeft. Dat men naast de vertegenwoordiger van Nederland ook die van de Republiek heeft willen horen is juridisch ver moedelijk niet in de haak, maar het laat zich hegrijpen. Doch dat men ge weigerd heeft, dan ook de vertegen woordigers der andere Indische deel staten, die In het kader van het Ko ninkrijk gelijkgerechtigd zijn aan de Republiek, tot de besprekingen toe te laten, is moeilijk te verdedigen en ge tuigt van vooringenomenheid. Het is deze partijdigheid ook op andere wijze aan de dag getreden waardoor het crediet van de Raad is ge'schokt, indien van crediet nog ge sproken mag worden na de willekeur waarmede het recht van veto in de Raad werd en wordt gehanteerd. Door dit recht van veto is het de Verenigde Naties alleen nog maar mogelijk ge bleven kleine en vrijwel weerloze sta ten dwang op te leggen of te ringel oren. De grote mogendheden zelf gaan vrijuit. Hetgeen overigens nog niet zeggen wil dat zij door de Veiligheids raad worden beveiligd. Het tegendeel is waar. Want wanneer een kleine mo gendheid een grote aantast en wanneer dan de Veiligheidsraad hierover de staf zou willen breken, behoeft slechts een andere grote mogendheid haar ve to uit te spreken en de kwestie is daarmee afgedaan. Het laat zich dus indenken, dat de Verenigde Naties haar gezag trachten te herstellen en dat er stemmen op gaan om het veto-recht te beperken. Maar hoe wil men dit doen nu het er eenmaal is? Ieder besluit dienaangaan de zou door een veto kunnen worden getroffen. De wereld wordt thans r'-or het veto-recht beheerst en dit heeft het Instituut der Verenigde Naties vrijwel machteloos gemaakt, tenminste wat de beveiliging van de wereld be treft. De schepping, welke de UNO heet. is als een appel waarin een wurm knaagt. De wurm die veto heet. U. Het is in hoge mate onnadenkend om thans, nu grote droogte heerst in bos en hei, een nog brandende sigaar of sigaret uit het portier raampje van een auto te werpen. Daarom brengen wij het verzoek van de K.N.A.C. om de automobi listen hierop te wijzen, gaarne over. Een achteloos weggeworpen ..peukje" kan oorzaak van onmete lijke schade zijn. Het Hamburgse gerechtshof voor oor logsmisdaden heeft 14 van de 18 gesta- po en ss-lieden, die hebben deelgeno men aan een moord op 50 geallieerde vliegerofficieren, tot de strop veroor deeld. De beschuldigden hadden zich allen onschuldig verklaard aan het ten laste gelegde. Thans heeft het gerechtshof hen echter schuldig bevonden aan moord op 50 gealliee vliegerofficie ren, die in Maart 1944 getracht hadden tezamen uit een krijgsgeva "enkamp in Silezië te ontsnappen. Het bevel tot de moord is van Hitler uitgegaan.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1