RMS GROEN smskerk Noris Dr. v. Mook sptak tot Amerika De wereld wil nog altijd bedrogen zijn Wzedhedcht ÏATER EN tertio Vrijdag 5 Sept. 1947 DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT ,144ste Jaargang No. 179 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Wij vrezen het internationaal onderzoek niet Hors d'Oeuvre V. Gangsterdom onder zwarte handelaars Geen gouden koets op Prinsjesdag 4^2 graad nachtvorst in Duitsland Veel regen in de kuststreken verwacht De toto terug? Burgemeester van Amsterdam naar Moskou vertrokken Nieuwe schepen met Joodse immigranten Bevin boekte succes Het verhaal van een super-iantast Terschelling weer bij Noord -Holland Het Horst-Wessellied in Londen Opleving slavenhandel in Afrika Nieuwe puntenwaardering op komst „Exodus" zet koers naar de Elbe Lenstra rechtsbuiten en Wilkes midvoor Tien jaar in Zwolse moordaffaire PROPAGANDA Wijziging treinenloop I 'AN VIM jgger huim Vuil Breedstraat. d van 78, Filmfestival. 1946. uur. e. Gehuwden en UMSTRAAT 52. In ons tiende voor de boter- J vindt er kaas- sn rr»et spek en heerlijkheden, wel iets lekkers eceptenblad toe. land Keuken nd zelf. taande coupon deze in open net 2 ets. post» Band Keu- 1, R'dam. 'ote vraag zijn jaande series verkrijgbaar. 5 1. BOTTERDAM 2 BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bijlsma Voortzetting van de ALKMAABSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. „Waagjes" tot li> woorden 75 ct.. elk woore, meer 5 ct.f uitsluitend contan Abonnementen: 1 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaal Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert plv. Tj. N. Adem». Dr. van Mook heeft heden een bezoek gebracht aan H.M. de Koningin. Men ziet hier Dr. van Mook op het bordes van Huis ten Bosch. kost. De corruptie werd zo groot dat zij een onoverwinnelijke hinderpaal vormde voor degenen, die een fat soenlijk en efficient bestuur wensten op te bouwen. Nadat de Landvoogd gewezen had op de schendingen van overeenkom sten, de terreur, brandstichting, ont voering en moord en de machteloos heid der Republikeinse regering om hiertegen doeltreffend op te treden, kwam dr. van Mook tot de conclusie, dat elke onpartijdige waarnemer moet hebben opgemerkt, dat de Republiek alle wezenlijke eigenschappen op het gebied van bestuur, economie en fi nanciën miste, die de minimumvoor waarden vormen voor een werkelijk onafhankelijke staat. In een exclusieve uitzending voor de National Broadcasting Corporati on (V.S.) via de intenationale pro gramma dienst van de wereldom roep, heeft dr. Van Mook een toe spraak gehouden over de toestand in Indonesië. Dr. v. Mook ving zijn rede aan met ex op te wijzen, dat zo de Nederlandse regering van plan was het oude kolo niale systeem te herstellen, zij geen twintig maanden getracht had de na tionalistische organisatie op de been te helpen en bij te staan, terwijl hon derdduizenden vreedzame Nederland' se, Chineze en Indonesische burgers, voor het merendeel in het land zelf geboren, beroofd bleven van hun eigendom en hun werk en opeenge hoopt werden binnen enkele kleine gebieden. Op Java en Sumatra zijn na de ca pitulatie Japanse wapenen in han den gekomen van onverantwoordelij ke, soms misdadige elementen. Het herstel van orde en recht zou het einde betekenen van het vrije en los bandige bestaan der plaatselijke oor' logsheren en bendeleiders met hun volgelingen. Voorts was er nog een catagorie voor welke een samenwer king tussen Nederlanders en Indone' siërs het einde van inkomen en pos! tie zou hebben beduid. Deze profi teurs heben zich schuldig gemaakt aan een der grootste smokkelaffaires der geschiedenis, die Indonesië hon derden millioenen gulden heeft ge- MONACO, Wij hebben dezer dagen' kun nen lezen dat de vijandelijkhe den tussen het vorstendom Monaco en de asmogendheden zijn gestaakt en dat de Prins de demobilisatie heeft gelast De bevelvoerder der troepen is on derscheiden met de Orde van de Roulette en zal dus voortaan toegang hebben tot de speelzaal van het Casino, iets dat aan de gewone burgers van Monaco niet toegestaan is. De chef van zijn staf heeft ge noegen moeten nemen met de Orde van het Laken met de ge- gekruiste Harken, en' met van hetzelfde laken een pak Ook dat is aardig, gezien het gebrek aan textiel, dat zelfs in Monaco merkbaar wordt. Maar in de speelzaal mag hij zich niet laten zien Tenzij hij zijn ambt ver wisseld met dat van croupier, doch dit is een bevordering welke niet aan vele officieren beschoren is. Daartoe moet men van aanleg reeds min of meer een hark zijn. (De Amerikanen zeggen „shark", maar zij verta len het woord verkeerd.) Het leger, thans op vredes- sterkte gebracht, had tot voor naamste taak: wachtlopen rond om het Casino. En het is dit leger, dank zij het strategisch beleid van de staf, inderdaad gelukt een vijandelijke inval te voorkomen. Hitier noch Musso lini hebben de vreugde van het roulettespel gesmaakt zij heb ben zich tevreden moeten stellen met een ander kansspel en dal is hun niet gunstig geweest Hoe het zij, Monaco staat weer open voor wie een inzet wagen wil. En wagen kèn Want ook Mo naco lijdt onder de deviezen- nood. Gelukkig stellen de Ame rikanen ook voor Monaco een dollar-crediet beschikbaar en maakt het Vorstendom een goede kans zitting te krijgen in de Veiligheidsraad. Is het zover dan zullen alle besluiten van de, Raad met behulp van de roulette worden genomen Men zegt dat Rusland de candidatuur vati Mónaco met kracht ondersteu nen wil. Blijft het rouletteballe tje staan op een kleur of op een cijfer dat voor de Russen on voordelig is. dan spreekt Gromyko zijn veto uit. Wij weten niet of het waar is maar het lijkt ons niet gek KREEFT. MOORD EN VERLOSSING. Toen tenlaatste het land zijn volle dige ondergang tegemoet ging, hebben wij besloten een politionele actie ip te zetten, teneinde de voorwaarden van orde en veiligheid te scheppen. Onze bevindingen hebben dit besluit ge rechtvaardigd. Bijna overal biliten de „toeristenplaatsen" waren staatsbe stuur, justitie en handel niet meer aan te treffen. De gewapende benden vermeden de strijd, maar lieten een spoor achter van brandende huizen, vermoorde mensen meestal Chinezen verwoeste fa brieken en een geïntimideerde be volking. Maar voor de bewoners van die streken, waar wederom veiligheid heerst, heeft onze actie de verlossing gebracht. In deze streken kunnen de Indonesiërs en de Nederlanders een aanvang maken met de opbouw van de werkelijke Republiek, die in staat zal zijn het bewind te voeren over haar burgers en met onze hulp een economie op te bouwen, die vernietigd is door jaren van wanbeheer en ver waarlozing onder de Japanners en hun onr~'V-4«iijjke opvolgers. Het internationale onderzoek zal la ten zien, wat de enig overgebleven kracht van Djokjakarta is en zal te ge'iiker tijd aantonen, dat onze actie een noodzakelijke zuiveringsmaatre gel is, noodzakelijk om een kwaal te genezen, die Indonesië tot een van de rotte plekken in de wereld zou hebben gemaakt. De Republiek is tot op heden slecht begonnen. Maar een groeiend aantal Indonesiërs wenst te bewijzen, dat dit niet veroorzaakt is door enigerlei aangeboren onbekwaamheid van hun ras. Op ons rust de verantwoor delijkheid deze figuren bijstand te verlenen. En wij zullen hem verle nen totdat het gebouw voltooid zal zijn. Gisteravond omstreeks half tien wilden twee agenten op de Nieuwen- dijk te Amsterdam een lid van de zwarte handelaarsbende aanhouden. Gelijk reeds meer moest worden ge constateerd, schijnen de belangrijke zwarte pieten zich thans voor derge lijke eventualiteiten te omgeven met 'n soort lijfwacht. In elk geval bemoei den de omstanders zich direct met 't voorval en in de verwarring wist de overtreder zich aan de greep der po litiemannen te ontworstelen en de be- pen te nemen. De agenten zetten de achtervolging in en losten een drie tal schoten, waardoor op het Damrak een juist argeloos passerende wielrij der, de 26-jarige W. v. K. een kogel li het been kreeg. Hij werd in het Binnengasthuis behandeld en kon daarop naar huis worden vervoerd. Naar de „Nieuwe Courant" ver neemt, zal de Koningin ook dit jaar nog niet in de gouden koets naar de Ridderzaal rijden voor de opening van de Staten-Generaal. Volgens Radio-Koblenz heeft de vroegste nachtvorst sinds 1902 zwa re schade aangericht aan groenten en andere producten in de Franse zóne van Duitsland. Te Donaues- schingen (Baden) daalde de tem peratuur tot 4,5 graden Fahrenheit onder nul, te Freiburg tot 1,8 onder nul. De weersomstandigheden van de laatste dagen hebben de bewoners van de kustgebieden van ons land duidelijk gedemonstreerd, welke ge volgen de zeer warme zomer zal heb ben voor het weer in de komende herfst. Gedurende de laatste nachten ont stonden immers uitgebreide wolken partijen boven de Noordzee, de Wad denzee of het IJselmeer, waaruit zich plaatselijke buien ontwikkelden, die soms landinwaarts dreven. Zo ontlastten zich Woensdag boven het uitgedroogde Walcheren enkele van dergelijke boven zee gevormde stort buien, welke in Vlissingen, in totaal 28 millimeter regen veroorzaakten waardoor daar vele malen meer regen viel in een dag dan in de hele maand Augustus. Afgezien van en kele verspreide buien in het Oosten van het land in de namiddag, bleef het echter overal droog en tamelijk zonnig. Na een uiteenzetting van de oor zaken, welke leiden tot buienvorming boven zee, vervolgt het K.N.M.I.: Ben gevolg van deze buienactivi teit boven zee zal o.m. zijn, dat meer landinwaarts minder kans bestaat dan andere jaren, dat zich in de na middag door verwarming nieuwe buien vormen, daar in de herfst de kracht van de zonnestraling geleide lijk grotendeels is „uitgebuit". Afge zien van de neerslag, die za.1 vallen bij het overtrekken van de fronten- systemen der depressies is er dus deze herfst b|j winden uit zee kans op veel neerslag in de kustgebieden van ons land en slechts een geringe kans op buienvorming in de gebie den, die verder van de kust afliggen, Naar w|j vernemen is binnen af zienbare tjjd de indiening bij de Staten-Generaal te verwachten van een wetsontwerp, strekkende tot wederinvoering van de totali- sator b|j paardenrennen. Gistermiddag om 15.45 uur vertrok ken met het K.L.M.-vliegtuig P H- T A A, onder commando van gezag voerder H. Plesman,de burgemeester van Amsterdam Mr. Arn. J. d' Ailly, de wnd burgemeester wethouder B. C. Franke en de tolk de heer D. Texeiro de Matthas naar Moskou, waar het gezel schap aanwezig zal zijn bij de feestelijk heden ter ere van het 800-jarig bestaan van de Russische hoofdstad. In Hel sinki zullen zich de burgemeesters van Oslo, Stockholm en Praag bij het ge zelschap voegen. Burgemeester d' Ail ly zal met zijn Praagse ambtgenoot Vscek besprekingen voeren over diens bezoek aan Amsterdam eind Septem ber. Burgemeester d' Ally heeft eentwee meter lang handgekleurd paneel bij zich, dat een beeld geeft van Amster dam ten tijde van Czaar Peter de Groote, en dat ten geschenke zal wor den aangeboden aan de vroede vade ren van Moskou. Volgens een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken houdt men een wakend oog op twee schepen, die, naar men gelooft, Joodse immigranten die niet in het bezit zijn van een visum, onder Pana mese vlag in de richting van het Oos telijk deel van de Middellandse Zee vervoeren. De beide schepen, de Padjcah en de Northlands, zijn in Augustus uit Bayonne in West-Frank rijk vertrokken. De Padjcah ligt op 't ogenblik te Varna in Bulgarije. De Northlands stoomt dicht langs "de N. Afrikaanse kust. Beide schepen hebben belangrijke voorraden levensmiddelen aan boord. Het Britse vakverbondscongres te Southport, dat meer dan 7.000.000 ge organiseerde arbeiders vertegenwoor digt, heeft met overweldigende meer- dei-heid besloten de politiek van Bevin te steunen. Bij dezelfde stemming werd een amendement verworpen, waarin een beroep op de regering werd gedaan om te streven naar handelsrelaties met de Europese democratieën en de Sowjet- Unie en weerstand te bieden aan de „dollardiplomatie volgens de Truman- Marshall-leer". Aan de stemming ging een debat vooraf, waarbij de linkervleugel sterk critiek oefende. „HoUywDocl-operette" te Antwerpen Begin Mei van dit jaar brachten wij een relaas over de „Holly- wood-operette" in Limbnrg, waar mee de 24-jarige jongeman Joh. Kool honderden candidaat-film- sterren van beiderlei kunne in Limburg bedroog. Het verhaal ein digde er toen mee, dat K. en zijn Dulcinea spoorloos waren verdwe nen uit Tegelen en vermoedelijk naar het buitenland waren uitge weken. Thans zijn nieuwe bijzonderheden bekend geworden, die alles op het gebied van „film", wat K. voordien ondernam, in de schaduw stellen. De groote plannen, die K. reeds des tijds te Tegelen in voorbereiding had, zijn dooi hem te Antwerpen nader uitgewerkt. Het begon met een advertentie in de Belgische pers: „Cursus voor film. Wordt filmster. Nu is het mogelijk. Vraagt gratis en zonder enige ver plichting inlichtingen aan General Movie Association". Evenals in Lim burg waren er in Vlaanderen honder derden jongens en meisjes te vinden, die meenden dat de lang gekoesterde Jroom van filmster te v" den in ver vulling zou gaan. K. draaide op zijn kantoortje allerlei lessen in elkaar, die niets dan „filmische kolder" bevatten. Hij vroeg levensbeschrijving en foto's van zijn .cursisten" en zond hen o.a. sen vragenlijst toe met vragen als: Kimt U gemakkelijk vriendschap sluiten met personen van het andere geslacht?" e.d. Ook gaf hij zogenaam de flitsen van werkvergaderingen van de General Movie Association, waar in hij allerlei fictieve personen als Arty Heartson, make up-specialist, Marbaix, draaiboekschrijver, e.d. liet figureren. EEN GEWELDIGE STUNT. Een geweldige stunt draaide hij af op Zondag 20 Augustus j.l. toen hij in ho tel „Du Commerce" aan het Ko ningin Astridplein te Antwerpen ter gelegenheid van de „stichting van de productie-afdeling van de General Movie Association" een zeer ver zorgd diner met vijf gangen liet aanrichten voor verschillende geno digden, waaronder verslaggevers van de Gazet van Antwerpen, de Standaard, Le Matin, Handelsblad en Het Toneel. Na het diner was er „persconferentie". In de daarop volgende dagen schre ven verschillende bladen artikelen over „deze nieuwe filmindustrie in België". Reeds tijdens zijn verblijf te Tegelen hield K. er een verhouding op na met een uit een Noord-Limburgs gehucht afkomstig meisje. Dit is hem op zijn verdere zwerf tochten trouw gebleven, m Antwerpen verhuurde zij zich als meisje bij een Antwerpenaar en via haar kwam ook K met deze in contact. Onder voor wendsel, dat hij de algehele vertegen woordiging voor België op zich kon nemen van het Nederl. blad „Zaken wereld" er dat hij een derde van de maandelijkse revenuen zou ontvangen wist K. hem al spoedig 6000 francs afhandig te maken. (Zie vervolg pagina 4). De gemeenteraad van Terschelling besloot unaniem aan de minister van Binnenlandse Zaken te verzoeken Ter schelling opnieuw in te delen bij de provincie Noord-Holland. Zoals bekend, deelden de Duitsers 't eiland in 1942 bij Friesland in. Voor de derde opeenvolgende week hebben zich te Londen on lusten voorgedaan in verband met de Britse liga van oud-gedienden, die, naar men zegt, oud-leden van Mosley's „Britse Unie van Fas cisten" onder haar leden telt. De politie, die zich gereed had ge houden om onmiddellijk in te grij pen, slaagde er na,15 minuten in de menigte te verdrijven. Een groot aantal jongelui mar cheerde arm in arm voorbij een anti-fascistische vergadering en zong luid het Horst Wessellied. Zij werden echter door de politie opgevangen. Acht personen werden gearres teerd en drie, onder wie een poli tieagent, werden licht gewond. Naar de correspondent van Belga te Durban mededeelt, zou volgens officie ren van de koopvaardijvloot, die te Durban uit havens van Middellandse Zee en Rode Zee jn aangekomen, de slavenhandel door de Arabieren tussen Afrika en Arabië via de Rode Zee her vat zijn. Als gevolg van het terugtrek ken der Britse militaire patrouilles na het einde van de oorlog zouden de sla venjagers stoutmoediger geworden zijn. Rijke Arabieren zouden voor een mooie slavin 30 tot 40 pond moeten betalen, terwijl een sterke jonge man 80 pond kost. De Arabieren beklagen er zich over dat deze prijzen het dubbele zijn van de vooroorlogse. Het merendeel der slaven zou afkom stig zijn van de Ivoorkust, de Goudkust en Kameroen. De verzamelplaats zou zich in de Soedan bevinden. Naar wij uit de Nieuwe Haarl. Crt. vernemen zal op zeer korte termijn een nieuwe regeling voor de textieldistributie ingevoerd worden. In tegenstelling met de tot nu toe ge volgde regeling zullen de fabrikanten de textielpunten, die het publiek bij de winkeliers inlevert en die vla de gros siers naar de fabrikanten worden door gezonden, voortaan bij de distributie diensten moeten inleveren ter verkrij ging van nieuwe voorraden. Oogenschijnlijk is het publiek hierbij maar zijdelings betrokken, doch door deze nieuwe regeling zul len de puntenwaarderingen meer dan voorheen op de voorraden der grondstoffen kunnen worden geba seerd. Hierdoor zullen verschillende textielgoederen verhoogd en andere verlaagd worden in puntenwaar dering. Het doel dezer regeling is in de eerste plaats een strengere controle op de fa brikanten en daarnaast een beter ver bruik van de grondstoffen. De drie schepen met Joodse vluchte lingen, waaronder v„Exodus", hebben Donderdagavond op ongeveer 540 km. van Hamburg koers gezet naar de kust. Men verwacht, dat de schepen Zaterdag buiten de mond van de El be piloten aan boord zullen nemen en ongeveer te middernacht Hamburg zullen bereiken. Voor de wedstrijd tegen de Engelse tweede divisie-club Millwall F.C. Woensdagmiddag a.s. op het Sparta- terrein te Rotterdam is het Zwaluwen elftal als volgt samengesteld: Doel: De Muinck (Sittard). Achter: Schijvenaar (Edo) en Van Bun (MVV) Midden: Van Stoffelen (Ajax), Möh- ring (Enschede) en De Vroet (Feyen- oord) Voor: Lenstra (Herenveen), Rijvers (NAC), Wilkes (Xerxes), Van Dijk (Ajax) en Drager (Ajax). De reserves zullen later worden aan gewezen. Donderdag deed de Arrondisse mentsrechtbank te Zwolle uitspraak in de zaak tegen de Zwolse vrouw L„ die in het begin van dit jaar op aanraden van haar zuster uit Wierden, poogde haar man door middel van rodent om het leven te brengen. Conform de eis werd zij veroordeeld tot een gevange nisstraf van tien jaar met aftrek. I Propaganda is één van de woorden, die langzamerhand devalueren, aan lager wal geraken. Had het vroeger in de oren van idealistische belijders van politieke en andere verenigingen een klank, die herinneringen opriep aan optochten, papieren in eikaars brievenbussen stoppen, vergaderingen en wat daar verder voor de verbrei ding van denkbeelden kon worden aangewend, thans moeten wij denken aan wijlen Göbbels en zijn propagan- da-ministerium en er komt een akelige smaak in onze monden. t Wij herinneren ons hoe de weten schappelijk bedreven propaganda werd gevoerd door middel van drukpers en radio en we weten dat thans nog klei ne domme lieden in de knoei zitten, omdat zij met dit gepr-at werkelijk gingen geloven, dat het hün plaats was die nog vrij was in de Waffen-SS. Wij herinneren ons ook dat je wel erg sterk in je schoenen moest staan om toch niet iets te geloven, een klein beetje onder de indruk te komen van het goed sluitende systeem der Duitse propaganda. Het klopte allemaal zo goed en al wisten de ouderen onder ons, dat de waarheid in oorlogstijd wel erg in het gedrang kwam, een enkele maal wankelden wij in onze binnen- kameren wel eens. Maar dat hebben wij elkaar niet bekend. De Duitse propaganda wist altijd op het juiste ogenblik documenten te vin den en witboeken aan te halen, sabo teurs te ontdekken en massagraven met slachtoffers van de Joods-pluto cratische demo-liberale communisten op te delven. De laatste jaren kenden wij het lied en de wijs en deze fabel achtig knappe propaganda heeft ons zover gebracht, dat we zelfs niet meer geloofden wat wél waar wasWij voelden ons als nuchtere Hollanders vèr verheven boven die stomme Duit sers, die alles maar voor zoete koek opaten. Zoiets zou ons niet overko men! De tijd is gekomen om eens na te gaan, of we nog zo nuchter en scherp zinnig zijn. Of wij, nu Nederland zelf in een netelig conflict gewikkeld is, ook nog over zo'n goed onderschei dingsvermogen beschikken. De propaganda-machine draait op volle toeren. Toen het „politiële op treden" nog maar enkele uren aan de gang was, verstrekten foto-bureaux afbeeldingenvan gevangen „muiters". Van deze foto's kon men bewijzen, dat ze lang vóór het politiële optreden vervaardigd waren. Sindsdien is de at mosfeer niet zuiverder geworden. Van Nederlandse zowel als Republikeinse zijde worden verhalen de wereld inge stuurd, die sterk aan de Göbbelse methoden doen denken. De dag- en weekbladen die aan de uiterste vleu gels staan nemen deze berichten gre tig op. Zo kunnen wij lezen, dat de Republiek een verzameling desperado's is, die onder de leiding van geweten loze schurken hun dagen vullen met het bedrijven van gruwelen. Men ga eens na hoeveel malen per week Soe- karno wisselt van „sluwe Jappen- knecht" en „fascistisch despoot" tot „willoos werktuig in de handen van de communisten", die ook hier achter de schermen wroeten. En daartegenover ziet men degenen, die het beperkte militaire geweld voor hun rekening nemen, uitgebeeld als wrede kerels, die met bebloede klau wen Indonesiërs vermoorden om der- wille van rubber-, olie- of suiker belangen. De Hollanders zijn in het algemeen nuchter en de Noordhollanders zijn eerst recht niet bereid zulke sprook jes voetstoots te geloven. Maar een kleine herinnering aan het jongste verleden leek ons niet onge past, te meer omdat we toch weer eens uit deze moeilijkheden moeten geraken en dan zal het goed zijn, als de beide partijen ook u en ik zijn partij de onderhandelingspartners niet als wrede schurken zien, maar als mensen, die het eens moeten en kun nen worden. H. v. HULST. Op Zondag 7 September zal op het baanvak Alkmaar—Amsterdam C.S. 'n voortrein ingelegd worden. Deze ver trekt om 1703 uit Alkmaar, stopt ook te Koog Bloemwijk en aan de Hem- brug en komt om 17.49 in Amsterdam aan. De extra trein, die anders om 22.03 van Alkmaar naar A'dam vertrekt, zal die datum niet rijden. RUSTIG WEER. Weersverwachting, geldig tot he denavond: In de loop van de dag wat wol kenvorming, doch bijna overal droog en vrij zonnig weer. Weinig wind. ■BBBBBBIB BB 24-0113-60

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1