Stad en Omgeving. Is vier jaar te weinig of te veel voor Staats? Voor die Politierechter Het kwaad wreekt zich immer Lijk gevonden Wandelmars AGENDA Alpem. Ned. Bond van Gepensionneerden Van bakkerswinkel tot drukkerij Hervormde Jeugddienst Veertig jaren op de bres voor de zwakkere jeugd Het tragische ongeval aan de Bergerweg Bouw van 107 woningen De Klaroenblazer van de Waagtoren Alkmaars militair gesneuveld Rattenbestrijding Burgerlijke Stand Restauratie „Waakt en Bidt" Wat de economische politie ontdekte Predikbeurten Op 5 Maart 1947 stond voor de Eer ste Kamer van het Alkmaars Tribu naal terecht de alom bekende Alk- maarse politieagent J. E. Staats, die, hoewel hü geen lid van NSB ot enige aanverwante organisatie was geweest, een lange Hjst van beschul digingen had aan te horen, allen betreffende diverse arrestaties waar aan hy zijn medewerking had ver leend Zeven uur lang duurde de zitting, door de vele getuigenverhoren die werden afgenomen, en die een duide lijk beeld gaven van Staat's houding bij de arrestaties. Het oordeel van het Tribunaal luid de: 4 jaar internering. Een vonnis behoeft immer het flgt van de hoge autoriteit en aangezien beschuldigde en zijn raadsman, mr. C. J. de Lange van oordeel waren dat deze straf veel te hoog was, werd een schriftuur aan de hoge autoriteit ver zonden, met verzoek het fiat te wei geren. Het fiat werd geweigerd, maar niet omdat de straf te zwaar, doch omdat de straf te licht werd geacht. Dientengevolge verscheen gistermid dag politieagent Staats wederom voor het Tribunaal, thans de Tweede Ka mer, onder presidium van mr. Wind- hausen. Noch door het Tribunaal, noch door beschuldigde of zijn verdediger werd een uitgebreide behandeling van de ten laste legging noodzakelijk geacht, zodat de zitting betrekkelijk spoedig kon worden beëindigd. Mr. de Lange wees in zijn verdedi ging nadrukkelijk op de verantwoor delijkheid die een mens op zich laadt Rensje M. G. stond voor de bijzon dere politierechter terecht, omdat bij contróle was gebleken, dat een voor raad rookartikelen, die onder haar contróle stond, niet geheel klopte met de opgaven. t Een en ander stond in verband met de overgang van 40 gram pakjes shag (Pax) tot 50 gram shag. Hierbij bleek, dat vele tabakshandelaren door een niet juiste organisatie van het Rijks bureau ernstig gedupeerd waren. Edoch, de overtreding was geconsta teerd en dier.de gestraft te worden. De officier eiste f 200 of 40 dagen, na een uitvoerig pleidooi van mr. dé Groot werd mej. G. veroordeeld tot f 150 boete of 25 dagen hechtenis. SCHEERZEEP ZONDER BON. De Alkmaarse kapper Mattheus J. K. had aan de textielhandelaar S. M. dj J. een hoeveelheid scheerzeep zonder bon overgedaan. Eis f 100 of 10 dagen. Er waren „verzachtende" omstandig heden. Vonnis f 25 of 10 dagen. Hoe lang het ook mag duren. Een bëwoner van de Bergerweg werd een dezer dagen door een jonge man op een fiets aangehouden en om inlichtingen omtrent de weg naar Rot terdam. „Het liefst langs binnenwe gen" luidde het verzoek. Dit laatste wekte de argwaan op van de bewoner van de Bergerweg en derhalve stelde hij de politie van het gebeurde in kennis. Een onderzoek werd ingesteld en spoedig kreeg men de knaap bij de spoorwegovergang te Castricum te pakken. Over de her komst van het rijwiel kon hij geen voldoende inlichtingen geven, zodat de politie in deze richting verder ging speuren. De fiets bleek reeds in 1945 te Hardenberg te zijn gestolen! Gistermiddag werd door de politie in het verversingskanaal, uitlopende in de Van Houtenkade drijvende aan getroffen het lijk van de sinds 30 Aug. j.l. vermiste 18-jarige O., wonende te Alkmaar. Men schrijft ons: Zaterdag 13 September a.s. organi seert de Chr. sportvereniging „Jong Holland" te Alkmaar, onder auspiciën van de Ned. Chr. Wandelbond een bondswandeltocht in Alkmaar over afstanden van 20 en 30 km. Elke deelnemer ontvangt het origi nele NCWB-kruis. Voor verenigingen, groepen, vendels of korpsen worden groepsprijzen beschikbaar gesteld, ter wijl extra prijzen beschikbaar worden gesteld voor enkele groepen die de beste algemene indruk maken. De start vindt plaats om 3 uur, vanaf de Mu- ziektuin. Inschrijfgeld bedraagt voor deelnemers boven de 16 jaar f 1.50, beneden de 16 jaar f 1, voor militai ren in uniform f 75. Voor deelnemers zonder beloning f 0 50. Inschrijfgeld te voldoen aan de navolgende adressen: J. Bruin, Frans Halsstraat 23, G. Teitsma, Akeleistraat 3, D. de Witte, Westerweg 326. allen te Alkmaar. Aan deze adressen ziin tevens alle inlichtingen te verkrijgen. JEUGDIGE DIEF Op het station werd door de Alk maarse pol;4ie een elfiarige jongen aan ge1"' -'en. die zich bad schuldig gemaakt aan het stelen van een porte feuille uit het jasje van een groente handelaar, tijdens diens bezoek aan de groentenveiling. Ook had de jongen reeds diverse malen kleine selddief- stallen gepleegd ten nadele van zijn moeder. bij het ontnemen van de vrijheid aan een ander mens. „Staats heeft zijn fouten begaan, dat valt niet te ontkennen", sprak mr. de Lange, „doch zij spruiten in hoofdzaak voort uit de hem ingewortelde wil tot volkomen plichtsbetrachting, hem bij gebracht op de model-politievak- school" Een vergelijk trekkend met Staats superieur van Walrave, die wel dege lijk nationaal-socialistisch georiënteerd was en eveneens een straf van vier jaar kreeg, verzocht de verdediger het Tribunaal, de hoge autoriteit te weer staan en een straf op te leggen die verantwoord is. Over veertien dagen volgt de uit spraak. Afd. Alkmaar. De afd. Alkmaar van de Ned. Bond van Gepensionneerden hield Woens dagmiddag In „De Rustende Jager" te Heiloo een algemene ledenver gadering. Negen-en-zestig leden wa ren aanwezig. Mededeling werd ge daan dat de secr., de heer Joh. Strauss, v zitting heeft gekregen in de comm.-Noodvoorziening-Drees te Heiloo. Het hoofdbestuurslid, de heer Eekhof, was ter vergadering aanwezig. Dringende gevallen, aldus de voorzit ter, de heer Govers, noopten ons niet langer te wachten met vergaderen. Het rayon onzer afd. loopt thans vanaf Limmen tot Den Helder, hetgeen de reden is waarom meermalen in Alk maar werd vergaderd. Daar vele leden in Heiloo slecht ter been waren, werd deze vergadering in Heiloo gehouden. Het lag in de bedoeling de leden ken nis te geven van de wijziging pen sioenwet en de noodvoorziening ouden van dagen, doch daar niet alles voor elkaar is gekomen sprak de voorzitter toch de wens uit dat een gunstig re sultaat mag worden afgewacht. Een schrijven was binnengekomen van het Controlebureau voor Polissen en Verzekerde, waarden, waarin 'n ge- pensionneerde een bijverdienste werd aangeboden. Alhoewel menig gepen- sionneerde een bijdrage best kan ge bruiken, wordt tegen deze werkwijze ernstig gewaarschuwd. Ook was een schrijven van de bondspenningmees- ter, de heer Groen, binnengekomen, dat een gewezen lid van de afd. Heiloo een betrekking bij de P.R.A. had aan vaard, welke f 1000 boven zijn pen sioengrondslag lag, met als gevolg dat hem die f 1000 zijn- afgehouden. De heer Eekhof lichtte een en ander toe en zeide, dat dit- alleen geldt voor ge pensionneerden boven de 65 jaar, want boven deze leeftijd behoeft men geen opgaaf te doen. De heer Mulder vroeg hoe het stond met iemand die op 55- jarige leeftijd gepensionneerd is, waar op de heer Eekhof antwoordde, dat deze personen een slijtende functie vervullen en een bijverdienste gegund is welke hun grondslag niet mag over schrijden. Als antwoord aan de heer Bernard, die vroeg of dit gold voor particuliere of overheidsdienst, zeide spr., dat voor het vervullen van par ticuliere dienst niets wordt afgehou den, derhalve alleen wanneer het Over heidsdienst is. Hierna volgde een verslag van de Bondsraadsvergadering, hetwelk nog aangevuld werd door de voorzitter, die o.a. mededeelde, dat deze bonds raadsvergadering min of meer op een teleurstelling is uitgelopen. De voor zitter had naar voren gebracht, dat in 1945 vanuit Londen de toezegging was gedaan voor 1946 een progressieve verhoging van 25 pet. Spr. stelde voor te demonstreren en bekendheid daar aan te geven in alle vormen. De eis van 50 pet was niet te hoog; de index cijfers stegen tot 190 pet. De heer Eekhof stelde voor.? reiskassen te for meren, om daardoor reiskosten te be strijden om in Den Haag te demon streren, doch dan moeten alle gepen sionneerden meedoen. Ook de heer Schermer was voor demonstreren en zeide tevens, dat minister Beel een uitlating heeft gedaan, als zou de her ziene pensioenwet al klaar zijn. Door de voorzitter werd mededeling gedaan, dat het rayon thans loopt van Limmen tot Den Helder en dat de afd. Den Helder begon met 59 leden, doch er thans reeds 200 telt. De heer Jonker uit Alkmaar werd met alge mene stemmen tot 2e penningmeester gekozen. De heer Eekhof gaf hierna een over zicht betrekking hebbende op de nood- voorziening-Drees, hetgeen door de inmiddels ter vergadering gekomen le secretaris, de heer Joh. Strauss, die juist hierover inlichtingen had ontvan gen ten gemeentehuize, werd aange vuld. Medegedeeld werd, dat ouder domsrente, evenmin als onderhoud door kinderen, zal worden afgetrokken. Een spaarbankboekje met een privébezit van f 500 mag in 't bezit van gepen sionneerden zijn. Op 't eind van de vergadering werd door de heer Ennick dank gebracht voor het vele en goede werk verricht door het bestuur, waar mede de vergadering van harte in stemde. 3-SANATORIA-COLLECTE. Nog even zij in herinnering gebracht, dat op Zaterdag 6 September a.s. al hier de gecombineerde collecte wor den gehouden voor de drie Sanatoria .Sonnevanck", „Zonnegloren" en „Zon nestraal". Geeft met milde hand Nu drie in één verband. BIOSCOPEN Harmonie Theater, 8 uur: De zonden van Jody Norris (To each his own). 14 jaar. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Victoria Theater, 8 uur: De witte wals (14 jaar). Zaterdag 7 en 9.30 uur. Cinema Americain, 8 uur: De ridder der wraak. (14 jaar). Zaterdag 7 en 9.30 uur. Alkm. Bioscoop Theater, 8 uur: De ware glorie. (14 jaar). VRIJDAG: Gulden Vlies, 8 uur: „Ciske de Rat", opgevoerd door het Nederlands Volkstoneel ZATERDAG: Gulden Vlies, 8 u.: Toneelavond Over ijsselse Vereniging. MAANDAG: Gulden Vlies, 8 uur: Engelse Orkest vereniging. Wie dezer dagen door de Schouten straat komt, zal bemerken, dat de brood- en koektrommels in de winkel op de hoek van de Breedstraat zijn vervangen door allerhande drukwerk; en dat er inplaats van „Wed. Koel" de naam Slinger op de ruiten staat. Deze verandering heeft vanzelfspre kend in het drukkersbedrijf van de fa. Slinger belangrijke verbetering teweeg gebracht. Want behalve de winkel is ook de bakkerij-ruimte aan de druk kerij toegevoegd, zodat er nu veel meer ruimte is vrijgekomen om het werk uit te voeren. Deze uitbreiding was o.m. noodza kelijk geworden doordat de firma kortgeleden is verrijkt met een nieuwe cylinder-drukautomaat, waarop het kleurendrukwerk wordt "vervaardigd. Door het aanschaffen van deze ma chine kan vooral het fijnere drukwerk ter hand worden genomen. Het gedeelte tussen winkel en druk kerij is als kantoor ingericht zodat de ze drukkerij thans geheel aan de eisen des tijds voldoet, Zondag a.s. zal in de jeugddienst, uitgaande van de Hervormde Jeugd raad, ds. Heidinga van Haarlem spre ken over het onderwerp „De dwaas heid van het geloof" Deze dienst wordt gehouden in de Grpte Kerk en begint te 7 uur n.m. Ds. Heidinga, die eerst Ev. Luthers predikant was, ging in 1940 over naai de Herv. Kerk. Jeugd en Jeugdbewe ging hebben altijd zijn hart gehad. Daarnaast is hij een stuwende kracht in het werk van „Gemeenteopbouw" In zijn eerste Hervormde Gemeente Donkerbroek (Fr.) wist hij een einde te maken aan de richtingsstrijd. De vrede tussen de bestaande partijen werd bezegeld door een gemeenschap pelijke viering van het Heilig Avond maal. Ook in Alkmaar wordt in de geest an „Gemeenteopbouw" gewerkt aan de opbouw van de Hervormde Ge meente. Dit is een werk van jaren, dat voor een groot deel gedragen zal moeten worden door de jongeren, de komende generatie. Wie mee wil deen, kome Zondagavond luisteren! Vele ouderen hebben gevraagd, of de toegang tot de Jeugddiensten voor her. verboden is. Antwoord: U moogt komen, op voorwaarde, dat ge nog jong van hart zijt en U wilt verge noegen met een plaats in het voor do ouderen "aangewezen gedeelte der kerk. Het was 22 Juli 1907, dat de vereni ging „Voor jong Nederland", die zich ten doel stelde kinderen van 513 jaar van alle gezindten tot herstel van ge zondheid tijdelijk naar gezonde streken te zenden, de Koninklijke goedkeuring kreeg. In de afgelopen veertig jaren heeft zij met andere verenigingen, die een zelfde doel nastreefden, heel wat zon gebracht in het leven van de zwakkere jeugd. Aan de vooravond van de her denking van het veertigjarig bestaan van „Voor jong Nederland" brachten wij een bezoek aan haar koloniehuis te Bergen aan Zee. Na een ritje met de tram door een prachtig stukje natuur, onze weg naar de zogenaamde koloniehoek vervolgen de langs de Julianalaan, waar de spo ren van de Duitse laars nog niet waren uitgewist, stonden we plotseling aan genaam verrast voor het keurig en goed onderhouden koloniehuis „Voor jong Nederland". Het fris groene grastapijt met de springende fonteinen leek een oase in deze streek van stof en puin. Groepjes kinderen, gebruind van de zon, met ogen tintelend van levenslust, trokken er onder de hoede van hun begeleidsters weer op uit om te genie ten in dit dorado. In ons blad van gisteren vermeld den wy het overlijden van de land bouwer F. de Lange, bewoner, van het kleine huisje, nabij de Berger overweg. Nader vernemen wij, dat het over- ïyden van de Lange nog in zekere mate een gevolg is van de Duitse bezetting. Enkele dagen vóór de Duitse capi tulatie in 1945, toen de in het Westen gelegerde Duitse onderdelen geheel Waren ingesloten, verschenen op het door de Lange gepachte land enige batterijen luchtafweer. De Duitsers groeven zich in en brachten daarbij schade aan het weiland toe. De Lange, die een harde werker was voor zijn groot gezin, was de vorige week bezig de door de Duit sers achtergelaten kuilen afdoende met bagger te dichten, toen hem een ongeval overkwam, dat later de dood tengevolge zou hebben. Als klein boertje heeft de Lange in de moeilijke oorlogsjaren velen gehol pen zonder zich te verrijken. Het medeleven met de weduwe en vijf jonge kinderen, die onverzorgd achterblijven, is dan ook groot. De Koedijker firma K. Klaver en J. Molenaar is de bouw van 107 wo ningen te Alkmaar opgedragen voor een bedrag van f 1.046.806. Dit in op dracht van de Ver. Volkshuisvesting „Alkmaar". NIEUWE ADJ.-SECRETARIS AAN HET TRIBUNAAL. Mr. B. J. de Hes, adjunct-secretaris van het Tribunaal alhier heeft met ingang van 1 September j.l. zijn func tie neergelegd. Thans is hij verbonden aan de afde ling effectenregistratie van Rechtsher stel te Amsterdam. In zijn plaats is benoemd mr. L. Bijder. Er is in den Jande geen musicus die het nadoet Wij hebben er al eens meer op ge wezen, dat alle grote mensen kinderen zijn geweest, die een prettige herinne ring hebben aan springende paardjes en beweegbare poppetjes en ook dat is één van de oorzaken, dat Alkmaar in de vacantiemaanden elke Vrijdag morgen door een vloedgolf van vreem delingen overstroomd wordt. Zij komen officieel voor de kaas, maar zij kunnen het ogenblik bijna niet afwachten, dat boven in de Waagtoren het beroemde „steekspel" wordt opge voerd en re hebben er graag een boot- of een treinreis voor over om naar de ruitertjes te kijken, die een geniaal regisseur, in de tijd dat niemand nog wist wat een V.V.V. was, door twee tegen elkaar in draaiende schijven in de toren gefabriceerd heeft. En of dat wondere speelwerk nog niet genoeg is krijgen ze als extra ver rassing nog het optreden van de hoogst geplaatste Alkmaarder die men op zijn uiteriyk afgaande eigenlijk een muzi- cale clown zou kunnen noemen, maar die wiü officieel als de trompetter of de klaroenblazer van de Waag kennen. In een bekend tijdschrift hebben we ter reclame van onze stad eens de vol gende beschouwing gelezen: „Bij het slaSn der hele uren komt de klaroen blazer in beweging en brengt zijn trom pet naar de mond zodat het toetert over het marktplein." Dat is een pracht reclame om vreem delingen te trekken, maar helemaal juist is het eigenlijk niet, want deze trompetter zou op een conservatorium niet meer dan een grote nul voor zqn musicale prestaties krijgen. Inderdaad komt hij in beweging, maar de koude winternachten daar buiten op de toren hebben hem een chronische gewrichtsrheumatiek bezorgd, zodat hij zijn trompet niet verder dan tot het onderstuk van zijn kin kan krijgen. Dat er desalniettemin toch nog geluid ge produceerd wordt is een mysterie, dat de geleerdste muziekpaedagogen nog altijd niet tot oplossing gebracht hebben. Dat hij over hét marktplein toetert is op z'n zachtst gezegd een beetje overdreven, want er zal nog nooit een kaasmarkt-vreemdeling naar boven ge keken hebben, die er iets van gehoord heeft. Daarvoor is onze trompetter veel te bescheiden. Hij speelt niet graag voor publiek en hij is eigenlijk op z'n best 's nachts om twaalf uur als de wind is gaan liggen en er geen mens meer over het plein loopt. Dat hij, ondanks de lange rustpauzes, een zwaar leven h ?t, bewijst wel het feit, dat onze stedelijke trompetters op een enkele uitzondering na, niet lang in functie zijn geweest. De gepensionneerde voorganger van de tegenwoordige titularis, die in het Stedelijk Museum het „Westerlicht" van onze stadstrompetters een vei lig plekje heeft gevond' zou daarvan meer kunnen vertellen. We hopen hem binnenkort eens aan het praten te kunnen krijgen. Het bezoek op de markt was ook nu weer minder, maar toch nog boven verwachting. De ouden van dagen uit Hoogkarspel hadden deze dag uitge zocht voor hun bezoek. Een zeer wijs besluit, want eerder hadden ze er wei nig aan gehad. Voorts waren er <nog BU de familie Köllman hier ter stede is gisteren het noodlottige be richt ontvangen, dat hun zoon Ar nold op 3 September j.l. te Soeka- boemi ten gevolge van vijandelijk^ actie is gesneuveld. De heer Köllman, die 21 jaar oud was, diende als korporaal bij de Me dische Inspectie van de 7 December- divisie. In het burgerleven studeerde hij voor tandtechniker. Toen hij wist, dat ook hij in de nabije toekomst in de militaire dienst zou moeten treden, wachtte hij niet tot hij daartoe opge roepen zou worden, doch meldde zich vrijwillig voor de medische dienst, bij welk onderdeel hij nu als non-combat tant het hoogste offer heeft gebracht. Tragisch is het, dat de familie Köll man juist tien jaar geleden een zoontje door verdrinking moest ver liezen. Het medeleven met de zwaar ge troffen ouders is dan ook groot Door bemiddeling van de dienst van Openbare Werken, Afd. Reini ging, is voor diverse gemeentebedrij ven en eigendommen overgegaan tot het bestrijden van ratten. Het resul taat was zeer afdoende. Na deze rattenrazzia werd ook van particuliere zijde verschillende malen verzocht om medewerking te willen verlenen bij het bestrijden van ratten. Hoewel in Alkmaar niet van een rat- tenplaag gesproken kan worden, geldt hier toch wel duideiyk het spreekwoord „Beter voorkomen, dan genezen". Aangezien het bestryden van rat ten een algemeen belang is, wil bo vengenoemde dienst gaarne in voor komende gevallen zyn bemiddeling verlenen. De kosten hieraan verbon den zijn gering. De dienst van Openbare Werken, Afd. Reiniging, Keetgracht 1-3, ver strekt U op verzoek geheel vryblij- vend de nodige inlichtingen. Geboren: Wilhelmina P., d. v. A. D. G. Nagtegaal en A. J. van Ginkel. Ondertrouwd: Willem Wester en Petronella Sijm; Johannes Com mandeur en Emma Bleeker; Johannes W. de Vries en Anna C. C. Vennik; Jan Hopman en Elisabeth C. Schermer; Evert Koops en Antje Krul; Klaas IJff en Cornelia Morriën. Gehuwd: Walter Kroese en Belia Jager. Overleden: Elisabeth Blokker, gesch. v. C. Wagenaar, oud 82 jaar; Anna E. de Rooij, 89 jaar, wed. v. J. N. Zandvoort. Het gebou-v „Waakt en Bidt" op de Laat, dat geëxploiteerd wordt door de Ver. tot Bevordering van christeiyke belangen, heeft een grondige restaura tie ondergaan. Het voldoet aan de eisen van schoonheid en licht en kan de ver- geiyking met andere lokaliteiten weer glansrijk doorstaan. Dit ten nutte van de vele verenigingen, die hier regel' matig hun vergaderingen houden. Dins dag om 8 uur zal de officiële herope ning plaats vinden. DIERENBESCHERMING. Zwervend te Heiloo aangetroffen een flinke zwarte hond type Bouvier, reu; te Alkmaar een jonge zwarte herdershondje pl.m. half jaar, teef, en enige jonge poesjes. Allen in zeer goede conditie. Men wordt er nogmaals aan her innerd dat geen dieren bij de inspec teur gebracht mogen worden, uitge zonderd gewonde dieren. Adres: C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. De directrice, zuster G. W. Hoeflok, was zo vriendelijk haar drukke bezig heden een ogenblik te onderbreken en ons het een en ander te vertellen van .Voor jong Nederland". Deze zomer klonken hier voor het eerst na de bange jaren, die achter ons liggen, weer kinderstemmen. Toen in '39 de storm uit het Oosten dreigde, moest de jeugd hier plaats maken voor verpleeg den uit Renkum en in de volgende ja ren werd het huis bewoond, of beter gezegd uitgewoond door S.S., Duitse in fanterie, Kriegsmarine, en... B.S. Van de inventaris, die met zoveel zorg elders was ondergebracht, was niets overgebleven. Dank zij de energieke wijze waarop de secretaris der vereniging, de heer Leonard Minkenhof, de zaak aanpakte, zou echter alles weer in orde komen en dit jaar kon de eerste groep bleek neusjes weer herstel van gezondheid, nieuwe kracht zoeken te Bergen aan Zee. Bij een rondgang door de gebouwen met de- deskundige gids, de heer J. Mosk, die als aannemer al tientallen jaren hier werkt en het koloniehuis kent als geen ander, werd ons telkens weer gewezen op de doelmatigheid van de hele inrichting. Het bescheiden begin in 1907 met een eetzaal en keuken, een paar slaapzalen en kamertjes voor geleidsters, groeide in de loop der jaren door verbouw en aanbouw uit tot iets groots: goed in gerichte eetzaal met keuken, linnen kamer met kastenkamer, kamers voor geleidsters, ruime slaapzalen met aan grenzende kamertjes voor de „slapende wacht", badkamers met douchecellen, waskamer, ziekenkamer, isolatie-inrich ting volgens het box-systeem, dokters kamer voor de kolonie-arts, die door lopend toezicht houdt op de kinderen en die niet als de huisarts slechts ver schijnt als hij voor een of ander ziekte geval geroepen wordt, een speelgebouw, waar de jeugd bij minder gunstig weer naar hartelust kan genieten en die 's winters doelmatig kan worden ver warmd, een overdekte lighal, waar de kinderen 's middags een paar uurtjes kunnen rusten en die plaats biedt aan een 70 a 80 kleinen, enz. Overal licht en lucht, alles een fleurig aanzien door de aardige kinderprenten aan de wand. Hier moeten de kinderen zich thuis voelen en het moet voor ectrice en kinderverzorgsters een lust zijn in deze inrichting en deze omgeving haar ze genrijk werk te verrichten. Zaterdag zal de officiële heropening van het koloniehius en de herdenking van het veertigjarig bestaan van de vereniging plaats vinden. Een caféhouder werd aangehouden wegens het tegen zwarte prijzen kopen van grote hoeveelheden koffie en sui ker. Dat zoete kopje zwarte koffie zal de caféhouder een zuur gezicht bezor gen! Een andere caféhouder kreeg een verbaaltje voor het onbevoegd voor handen hebben van 2 pakken sigaret ten, en een hoeveelheid textielpunten, terwyi ook hij in een affaire van kof- fietoewyzingen was verwikkeld, waar voor reeds 8 personen uit Alkmaar en omgeving werden aangehouden. Een Alkmaarse moeder maakte van het huwelijk van haar zoon gebruik om, buiten medeweten van deze laat ste, toewijzingen en textielpunten bij het distributiekantoor te halen en ten eigen bate aan te wenden. Welk een moederliefde! Als de winter nadert.... dan be staat voor de politie weer gelegenheid kopers en verkopers van „zwart" goud buiten distributievoorschriften om, te bekeuren. Twee personen werden thans reeds wegens handel in anthra-, ciet geverbaliseerd. Ook werd een bonnetje uitgedeeld aan een electricien die te hoge prij zen berekende/en een Alkmaarder die clandestien geiten slachtte. BENOEMING De heer D. C. G. Margadant, direc teur van gemeente-werken is benoemd tot deskundige bij de te houden exa mens aan de Technische Hogeschool te Delft. enkele Engelsen, alsmede een jour naliste uit Washington, die een reis door Europa maakt. Aangevoerd werden 33.000 kg kaas: 9 kleine boerenstapels 4 f 68.50; 10 kleine fabrieksstapels 4 f 71.50. AKERSLOOT, 10 uur ds. Van Santen. BERGEN, Ruïnekerk, 10 uur, ds. Bier man (extra coll. Kerkvoogdij). Geref. kerk, 10 en 5 uur, ds. Telkamp. Maranatha, half elf ds. Bremer. BROEK OP LANGENDIJK, herv. gem., half 10 ds. Alkema van Amster dam: half 4 ds. Peters van Beverwyk. Geref. kerk (Art. 31), elf en 3.45 uur, ds. De Vries van Den Haag. Chr. geref. kerk, half 10 en 3 uur, ds. Henstra. DRIEHUIZEN, 10 uur de heer Albertz. EGMOND AAN ZEE, herv. gem., 10 uur ds. Roobol. EGMOND AAN DEN HOEF, 10 uur mej. Snethlage, hulppred te Leiden. GROET, 10 uur, ds. C. M. de Jong. GROOT-SCHERMER, av. half 8 de heer Albertz. HEILOO, herv. gem., 10 uur, ds. Bloemhoff. Evang. Kerklaan, 10.15 uur, de heer De Bruin. KOEDIJK, 2 uur, ds. Van Wijk van Alkmaar. LIMMEN, 10 uur, ds. Plug. NIEUWE-NIEDORP, 2 uur, bevesti ging en intrede van ds. Appel. OBDAM, half 10. de heer J. Ciere- mans. OOST-GRAFTDIJK, 10 uur, ds. Boekee (H. Doop, extra maandel. coll.) OTERLEEK, av. half 8 de heer Binksma. OUDORP, 10 uur, ds. Bosch. SCHOORL, zie Groet. STOMPETOREN, 10 uur. de heer Binksma. Evangelisatie, 10 uur de heer Dekker. URSEM. half elf. ds Kastein. ZUID-SCHERMER, 10 uur, ds. De Jong.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2