Marshall spreekt vertrouwen uit in de Ver. Naties Wijziging in textielpunten waardering De Sporlprijsvraag van deze week )NDAG BROEDERS Maandag 15 Sept. 1947 DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT 144ste Jaargang No. 187 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Op de vooravond der Algemene Vergadering Zwitserland neemt niet deel aan tol-unie „Tarwe is meer dan lichamelijk voedsel" Productie wordt aange past aan vraag van het publiek Stopzetting van iruit- import in Engeland een harde slag Arsenal speelt gelijk Maar liefst 62 agenda-punten Dr. van Mook's vertrek uit Amerika uitgesteld Rijwielbandenbonnen verlengd Hoeden en petten van de bon Weec&eeidÜ Plezierboot door zware zee omgeslagen 45000 Doden in Pendjaab Onze zwemsters stellen teleur Prinses Juliana in Schotland aangekomen Nederland-Zwitserland sta at voor d e deur twintigste eeuw da te noemen. Men •hand met evenveel de psychiater kun- leroep dat zoveel s dat van de me- biechtvader-luiste- 'ermoeiden en bela- ïoeilijkheden kun- >r kortere ol lange- :her en uitzichtlozer ies te zekerder zal de worden om wie al- zaam maar zeker •e hoogte de taak zorger over te ne- e ontwikkeling der toejuichen, al naar oof in God de Va- itus al of niet als 't geestelijke en ook atsch -ipelijke no- r momenteel. Maar vraag naar psy- overtreft verre het artsen zijn overbe- unnen niet half da m patiënten afzon zij zouden wensen, ds meer tot biecht- worden geroepen ce bedoeling dat Tegen wil en dank tegenwoordig veel in allerlei proble ten betrokken, dia )ij ons komen, he- ak met onoplosbare a van kampverblij- over de naoorlogse ignood, kapotte hu- beroepskeuze, bot- rs en kinderen ons die niet op de :e in een van der van anderen is ge- wij met dat alles, en het deskundige 3 kunnen niet de sen psychiater ver pastoor of dominee ig (al begint er in gelukkig een ken- i al verdiepen vele tegenwoordig ook psychologische kant rnn toevertrouwde voren). Er zal niet dat wij op de een chten zélf een weg le woord voor hen ;meen priesterschap nt hier zijn recht wij het beklem- rd bij de wonder- Zijn discipelen ho- te eten!" ook :lden of wegen een lekennen. ire geneigd te pro- hèb niets! of te st oude Kaïnsex- broeders hoeder? leren gaan, die er aken, niet naar nders te doen heb, liet zou weten hoe helpen! Maar e eten! blijft door- ntbreekt ons alle ;omen er niet aan. afschuiven op an- og een christen, op een grote schande dagen in 'n maand- in Amerika ergens eres moet zijn, die an spreekuur hou- iie hun hart eens ir die nergens een kunnen vinden, en van 1 dollar per run zorgen tegen reken, waarna zij meier advies te ge- ïet af en toe een ;ven, een knikje, schuw, een glim- jft dat tijdschrift de samenleving in en arm aan mense- lat een dergelijk Dat men een dollar mogelijkheid zich ad wezen te uiten t dat niet. ng alleen in Ame- die menen deze te moeten beant- ch beschaamd her in vele opzichten hun broeders hoe pen wij de volgen- veg uit het moeras averschilligheid -je- zoeken. BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Btjlsma Voortzetting van de ALKMAAfiSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. „Waagjes" tot tt woorden7 75 ct., elk wooró meer 5 ct., uitsluitend contan Abonnementen: f 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaal Hoofdredacteur M. H. E. Uyïdert plv. Tj, N. Adema. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Marshall, heeft ter gelegenheid van de opening van de „Week der V. N." in de V. S. in het Waldorf-Astoria hotel te New Vork een rede uitgesproken. Marshall drong aan op snelle behandeling van „ernstige aangelegenheiden op het gebied van politiek en veiligheid" door de algemene vergadering der V. N., welke Dinsdag wordt geopend. Marshall, die de Amerikaanse dele gatie zal leiden, legde er de nadruk op, dat zijn delegatie de pogingen om 't dode punt in de Griekse crisis te over winnen geheel zal steunen. „Wij zijn in het bijzonder bezorgd over de hulp van Albanië, Joego-Slavië en Bulgarije aan de Griekse guerilla-strijders een directe bedreiging van de territo riale onschendbaarheid en politieke onafhankelijkheid van dat land. Wij hebben geen andere interesse dan het herstel van de vrede in het gebied, waar de strijd thans woedt". Marshall kondigde aan, dat de Ame rikaanse delegatie met 'n aantal voor stellen voor de dag zal komen, waar van hij echter geen bijzonderheden gaf. Over het veto-recht zeide Marshall, dat Amerika niet onveranderlijk af wijzend staat tegenover de voorstellen tot herziening van het handvest. Hij geloofde echter niet, dat er op het ogenblik behoefte bestaat aan belang- rijke herziening of aan een wijziging in het algemene karakter der V. N. Verwijzend naar de jongste houding der Sowjet-delegatie in de Veiligheids raad zeide Marshall, dat hij moeilijk kon geloven, dat leden der V. N. op zettelijk de structuur der V. N. pro beren te vernietigen door te volharden in daden van agressie of door een ob structie, welke de belangrijke organen der V. N. verlamt. Marshall zei vervolgens, dat de V. S. de V. N. niet zien als een gemakkelijk hanteerbaar middel om tijdelijke na tionale voordelen te verkrijgen en dat zjj niet opnieuw in internationale anarchie weg wensen te glijden. Marshall gaf in acht punten een uit eenzetting over wat de steun der V.S. aan de V. N. betekent. 1. Wij moeten zelf onze verplichtin gen op grond van het handvest trouw nakomen. 2. Onze openbare handelingen moe ten in overeenstemming zijn met het handvest hetzij deze worden uitge voerd door middel van de V. N., het zij op andere wijze. 3. Wij moeten de problemen, die door andere vreedzame middelen nog niet konden worden opgelost en krach tens het handvest een oplossing be hoeven, naar de V. N. verwijzen. 4. Wij moeten volhardend en trouw binnen het kader van de verschillen de organen en bureaux van de V. N. werken opdat deze de hun opgelegde taken met succes kunnen vervullen. 5. Wij moeten de procedures en ma chinerie van de V. N. zelf trachten te verbeteren en met de anderen de mid delen verschaffen welke voor ïiaar doelmatigheid noodzakelijk zijn. 6. Wij moeten met de andere leden duidelijk maken, dat agressie tegen de territoriale onschendbaarheid of poli tieke onafhankelijkheid van anderen door de gemeenschappelijke inspan ning van de leden der V. N. zal wor den weerstaan. 7 Wij moeten al onze krachten in spannen om de rest der vredesverdra gen tot stand te brengen, waardoor de normale voorwaarden worden gescha pen, waaronder de V. N., zoals oor spronkelijk was bedoeld, kunnen func- tionneren. De V. N. zijn bedoeld om de vrede te handhaven en niet om de vrede tot stand te brengen. 8. Wij zullen met de anderen trach ten de economische toestand van de wereld te verbeteren en economische voorwaarden te scheppen, welke voor de internationale stabiliteit noodzake lijk zijn. Marshall verklaarde tenslotte, dat de V. S. uitzien naar een spoedige toelating tot de V. N. van de landen, die thans hiervoor in aanmerking komen. „De Amerikaanse delegatie bij deze algemene vergadering zoekt niet het succes der V.S. maar het succes der V. N." Dr. Max Troendle, die deel uitmaakt van de Zwitserse delegatie bij de con ferentie der 16 landen over economi sche samenwerking van Europa, heeft in een rapport over de werkzaamheden van zijn delegatie verklaard, dat Zwit serland niet actief deel zal nemen aan de vorming van een Europese tol-unie, aangezien de Zwitserse regering niet gelooft, dat een dergelijke tol-unie on middellijk verbetering zal brengen in de economische situatie van Europa. HAARLEM'S OUDSTE INWONER OVERLEDEN. In de ouderdom van 102 jaren is in het Noodziekenhuis de oudste inwoner van Haarlem overleden. Het is de heer Isaac Kroon, eertijds wonende te Am sterdam, geboren te Appingedam op 9 Dec. 1844. Plattelandsvrouwen - congres gesloten Zaterdag kwam het Congres van Plattelandsvrouwen voor de laatste maal in plenaire zitting bijeen. Deze week zullen vele gedelegeerden nog in Nederland vertoeven, er staan talrij ke uitstapjes in verschillende delen van ons land op het programma. Voor zij het Congres sloot, hield de nieuw gekozen presidente van de in ternationale organisatie, mevr. Ray mond Sayre, een toespraak waarin zij over de taak der vrouwenorganisaties zeide: „Wij vrouwen hebben steeds, ook in onze organisaties, de fout gemaakt, dat wij niet genoeg handelend optre den. Ook daarom is dit Congres voor ons van zo grote betekenis, omdat wij thans na onze voorbereidende studie er toe over kunnen gaan handelend op te treden. Als wij weer naar huis ga»n, zullen wij daar ritvoeren hetgeen wij in de afgelopen week besproken heb ben. Wij zullen de voetsporen van de FAO, de Unesco en de pers volgen en door handelend optreden ons doel be reiken. Wij moeten er naar streven in gees telijk en lichamelijk opzicht de mens te verbeteren. Voldoende voedsel is, ook voor de geestelijke gezondheid van groot belang. Tarwe is meer dan lichamelijk voedsel. Gedragen door deze gedachte moeten wij ons geheel er voor inzetten, dat er een rechtvaar dige voedselverdeling over de gehele wereld komt". De waterstand in de rivieren is zo laag, dat scheepvaart op sommige plaat sen heel moeilijk is. Maar de pontovergangen over de Waal hebben hier door ook met moeilijkheden te kampen. Zjj kunnen niet aan de kant komen en een tractor moet de zware vrachtauto's en paardewagens vanuit de diepte optrekken. e 29 officieren adjudant-onder- J. J. L. Willinge, to Brussel is het proces tegen twee leden van de Stern-groep, die de z.g. explosieve brieven aan diverse Engelse adressen stuurden, begonnen. Elisabeth Lazarus en Jacob Elias in de rechtszaal. Het Ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat op Maan dag 15 September a.s. een nieuwe regeling voor de herbevoorrading van textielproducten in werking treedt. Deze regeling houdt in, dat, in tegenstelling met het tot dusverre toegepaste systeem, ook de confectiefabrikant zich voor taan moet herbevoorraden door middel van de puntencoupures, welke hjj van zijn afnemers ont vangt. Dit nieuwe systeem maakt een be tere controle op de afleveringen mo gelijk, terwijl deze regeling mede er toe kan bijdragen dat de textielpro- ductie in meerdere mate dan thans het geval is, zal worden aangepast aan de vraag van het publiek, aldus het ministerie. In verband hiermede is de punten waardering van verschillende textiel artikelen herzien. In sommige geval len was het noodzakelijk deze iets te verhogen, anderzijds was het moge lijk enige verlaging toe te passen. Bij de nieuwe puntenwaardering is de leeftijdsgroep van 4 t.m. 14 jaar gesplitst in de categorieën 4 t.m. 9 Het besluit van de Engelse regering om met ingang van 1 September de invoer van groenten en fruit stop te zetten als gevolg van een algehele herziening van de exportregeling in dat land, betekent zo deelt men ons van bevoegde zijde mede 'n onver wachte slag voor de toch reeds moei lijke afzet van onze tuinbouwproduc ten. Voor de groenten is hij betrekke lijk gering, daar sedert 1 Augustus al leen nog maar komkommers naar En geland konden worden uitgevoerd. Ook voor meloenen en perziken, voor welke vruchten het seizoen bijna ten einde is, betekent de stopzetting niet zo grote terugslag. In de uitvoer van druiven en perziken ligt de situatie echter geheel anders. Het vorig jaar nam Engeland in totaal 5400 ton drui ven van Nederland af. Nu zijn er dit jaar weliswaar reeds 1200 ton ver scheept, maar wij staan nog maar aan bet begin van een goed oogstseizoen en de verwachtingen waren dit jaar aanzienlijk hoger. Van de grote pe- renoogst zijn tot nu toe 12000 ton naar Engeland vervoerd (in 1946 5600 ton). De overvloed van peren dit jaar maakt een ruimere export zeer gewenst. V oor een aantal landen, waaronder Nederland is de mogelijkheid open gesteld voor een individuele export van fruit na 3 October a.s. De uitslagen van de Zaterdag ge speelde league-wedstrijden luiden: Aston VillaBlackpool 01 BurnleyMiddlesborough 30 Ch-lseaBolton Wanderers 11 EvertonHuddersfield 11 Grimsby TownManchester City 10 Manchester United Sheffield United 01 PortsmouthLiverpool 1—0 Preston North EndArsenal 00 Stoke CityCharlton Athletic 01 SunderlandBlackburn Rovers 01 Wolverhampton Wanderers- Derby County 10 en 9 t.m. 14 jaar. Dit heeft het voor deel, dat in de meeste gevallen de puntenwaardering van textielgoede- ren, bestemed voor kinderen van 4 t.m. 9 jaar, lager kan zijn dan voor die van 10 t.m. 14 jaar. Hieronder volgen enkele voorbeelden van be langrijke artikelen, waarachter de nieuwe puntenwaardering wordt aan gegeven. 15 j. 10 t/m 14 4t/m9 en ouder jaar jaar Broek (kort) 6 6 5 Colbertjasje (heren) 35 20 15 Costuum (2-delig) 50 30 Costuum (3-delig) 60 37 Demi-saison 45 30 18 Japon, jumper, jurk 15 10 7 Mantel 40 25 15 Overhemd 15 10 6 Winterjas 50 37 30 Directoire, onder broek (kort) 6 3 3 De detailhandel is verplicht, in de winkel, aan de marktstandplaats enz. de puntenwaardering van de aldaar verkrijgbare textielgoederen duidelijk zichtbaar op een lijst te vermelden. Eovendien moet op elk artikel dui delijk de puntenwaardering voor komen. Morgen zal de tweede zitting van de Algemene Vergadering der V.N. wor den geopend. De agenda is bijzonder uitgebreid, zij omvat niet minder dan 62 uiterst gevarieerde onderwerpen. Bij de opening zal eerst de verkie zing van de nieuwe voorzitter van de vergadering plaats vinden. De vier grote problemen, die de ver gadering te behandelen krijgt, zijn: De Balkan-kwestie, Palestina, Spanje en het recht van veto. Voorts moeten drie-niet-permanente leden van de Veiligheidsraad worden gekozen ter vervanging van Australië, Polen en Brazilië. Canada is reeds can- didaat, Tsjecho-Slowakije zou Polen kunnen vervangen en een ander La tijns-Amerikaans land zou de plaats van Brazilië in kunnen nemen. Het vertrek van Dr. van Mook uit de Verenigde Staten is enige dagen uitgesteld. Dit uitstel staat niet in verband met de actie van de Maatschappij Isbrandtsen. Naar het ANP nader van be voegde zijde verneemt, zal Dr. v. Mook waarschijnlijk eerst Dinsdag uit Amerika naar Nederland ver trekken. Het C.D.K. deelt mede, dat de bon nen a 01, a 06, a 16, a 21 (voor een buitenband) en b 01, b 06, b 16 en b 21 (voor 'n binnenband) van de inschrij- vingsbewijzen voor eerste verstrek king van rijwielbanden geldig zijn t.m. 31 October a.s. in plaats van t.m. 30 September, zoals aanvankelijk werd bekend gemakt. Het CDK deelt mede, dat met in gang van 15 September 1947 alle soor ten hoeden, mutsen en petten zonder inlevering van textielpunten mogen worden verkocht en afgeleverd. Weersverwachting, geldig van Maandagochtend tot Maandag avond. VRIJ VEEL BEWOLKING. Matige, aan de kust vrij krachti ge wind tussen Zuid en Zuid- West. Vrij veel bewolking, met hier en daar enige lichte regen. Weinig verandering van tempera tuur. 20 personen verdronken Op de Firth of Clyde (Schotland) is- een plezierboot door de zware zee om geslagen waarbij waarschijnlijk 20 per sonen zijn verdronken. Toeii de boot kapseisde geraakten alle 23 opvarenden onder wie vrouwen en kinderen te water. Een motorschip van de marine dat in de nabijheid kruiste, slaagde er in 5 personen te redden, doch een van hen stierf voor het schip de kust bereikte en een ander op weg 'naar het ziekenhuis. Andere schepen die uitvoeren op zoek naar overlevenden pikten ver schillende lijken op en de lichamen van twee meisjes spoelden aan land. De drie overlevenden zijn, lijdende aan een ernstige shock, in het zieken huis opgenomen. Pandit Nehroe, gouverneur-generaal van India, heeft medegedeeld, dat on geveer 45.000 Hindoes, Mohammedanen en Sikhs in de afgelopen maand in O.- en W.-Pendjaab tengevolge van de on lusten om het leven zijn gekomen. Naar schatting kwamen in de afgelopen week te New-Delhi duizend personen om het leven. Nadat we in Augustus in Parijs een koude douche kregen bij de we reldkampioenschappen wielrennen, is een tweede teleurstelling er bij geko men: de vrij magere resultaten bij de Europese zwemkampioenschappen. Weliswaar plaatste Nederland zich in het eindklassement tweede achter Denemarken, maar de hegemonie van voor 1940 is voorbij en zelfs ziet het er naar uit, dat niet alleen Denemar ken, maar ook andere landen ons komen bedreigen. Hoe komt dat? Onze wielrenners gingen naar Pa rijs met de gedachten, om enige titels te winnen. Van Vliet was de sterkste sprinter, Derksen was de tweede. Schulte was vrijwel niet te kloppen in de achtervolging en Peters zou zich wel in vorm rijden. Het resultaat is bekend. Onze zwemsters gingen naar Monte Carlo met een groot optimisme. We hadden troeven op alle nummers, hoge troeven zelfs. En het resultaat: één Europese titel, door Nel van Vliet be haald na de allergrootste krachtsin spanning! En verder een paar tweede en derde plaatsen. Wat is de oorzaak van deze teleur stelling Natuurlijk moet vooropgesteld wor den, dat de andere landen met spron gen vooruitgegaan zijn en dat daar door de strijd moeilijker, maar ook eervoller is geworden. En natuurlijk moet gezegd worden, dat Denemarken al jaren lang op de loer lag en reeds één keer Nederland heeft afgetroefd. Maar dat is niet alles. Dat is niet de enige reden van het sobere resul taat. Het wil ons voorkomen, dat men in de Nederlandse zwemkringen wat al te gemakkelijk over de Europese kampioenschappen heeft gedacht. Er was een oude glorie, die nog straalde en die de grens van licht vaardigheid genaderd is. Er werd getraind, goed getraind ook. Maar er werd niet getraind op hardheid, niet op voldoende zelfbe heersing. Dat hebben de wedstrij den in Monte Carlo geleerd. Ze hebben nog meer geleerd. Onze ploeg waste groot! Dat klinkt misschien vreemd, maar 't is zo. Ja, als er geld genoeg geweest was, had het nietgehinderd, dat er een paar kansloze deelnemers waren geweest. Maar de training had het geld van de K.N.Z.B. allemaal opgeslokt, de zwemmers moesten in het Zuiden van ons land nog zwemmen, om reisgeld bij elkaar te krijgen en de reis ging in een autobus: lang, langdurig, ver velend en vermoeiend. Dus niet ge schikt voor sportmensen, die in top vorm moeten zijn. Genoeg er over. Als we nu even de laatste resulta ten beschouwen, dan zien we, dat op de 4 x 100 M. ons land ver achter Denemarken aankwam. Nel van Vliet won eindelijk voor Nederland een titel: de 200' M. schoolslag. Maar het was een overwinning op het nippertje, want de Hongaarse Eva Szekely vlin derde zo goed, dat ze Nel zeer ernstig bedreigde. H.K.H. Prinses Juliana is op het vlieg veld van Dyce nabij Aberdeen aange komen. Vandaar heeft zij zich per auto naar het kasteel Balmoral, waar ZKH Prins Bernhard thans de gast is van koning George van Engeland, begeVen. Het Nederlands elftal is samenge steld en misschien tot verrassing van ieder is Wilkes op de zo moei lijke midvoorplaats gezet en de veel besproken Abe Lenstra zal als rechts buiten proberen het de Zwitsers lastig te maken. Het zijn speciaal deze twee spelers, die de aandacht van allen op zich ge vestigd hebben, omdat van hen veel verwacht wordt, omdat zij de twee raspaarden zijn in de Oranjeploeg. Ze spelen technisch en tactisch een gaaf spel en beschikken over een hard en zuiver schot. Maar zullen zij de Zwit serse verdediging kunnen verrassen? Zullen ze het doel kunnen vinden? NEDERLANDZWITSERLAND. Wat ge moet doen? KNIP DE PRIJS VRAAG UIT - VUL ZE IN EN STUUR ZE IN! MAAR ZORG ER VOOR, DAT DE OPLOSSING UITER LIJK VRIJDAGAVOND 6 UUR AAN ONS BUREAU BEZORGD IS. Voor de juiste oplossingen stellen wij beschikbaar 25 gulden, te verdelen in prijzen van f 10.f 7.50; f 5. en f 2.50. Bij meerdere goede oplos singen zal het lot moeten beslissen. Eén raad aan allen: vul de prijsvraag duidelijk in en vooral: schrijf naam en adres met blokletters. GEBRUIK GEEN BRIEFKAART OF EIGEN PAPIER. SLECHTS DE GEDRUKTE PRIJSVRAAG OP DEZE PAGINA TELT MEE! En nu de vragen van deze week: NEDERLAND—ZWITSERLAND. Deze vragenstellen lezer! wij U, Welke ploeg neemt de leiding? (1 pt.) Hoe is de stand met de rust? (3 pt.) Welke ploeg doelpunt het eerst na de rust? (1 pt.) Hoeveel doelpunten maakt Wilkes? (het juiste antwoord geeft 3 pt.) Hoeveel doelpunten maakt Lenstra (Het juiste antwoord geeft 3 pt.) Welke ploeg doelpunt het laatst? Hoe is de eindstand? (3 pt-) N. Z.* N. Z.* Onze prijsvraag. Wij hopen in het einde van deze '.veek iets elders te kunnen mede delen over de wekelijkse sportprijs- vraag met diverse prijzen. Deze keer domineert Nederland- Zwitserland. En daarom als inleiding tot de wekelijkse prijsvraag als ge heel zelfstandige puzzle: De niet bedoelde ploeg doorhalen. N.B. De tweede kolom niet invullen. Totaal: Naam Adres Woonplaats S.V.P. duidelijk invullen met blokletters. Vóór Vrijdag a.s. 6 uur inzenden aan: Sportredactie Alkm. Courant, Voordam 9, Alkmaar. Links boven op de enveloppe schrijven: Sportprys vraag.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1