Wij moeten reeds de gedachte aan oorlog veroordelen Nadelig saldo ruim een milliard minder half DE SLAG OM ARNHEM Woensdag 17 Sept. 1947 DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN 144e Jaargang No. 189 De nieuwe voorzitter der V.N. W&edfódcfit Florida door cycloon bedreigd. 60 Miljoen dollar voor Engeland Schipper doodgedrukt. Laguardia ernstig ziek Spoedige overeenstemming te Parijs verwacht Millioen textielpunten achterhaald Zes doodstraffen uitgesproken Volksverhuizingen in de Pensjaab Een sobere Prinsjesdag Een Frans Hals voor f 1200 Zachte zeep en extra vlees Churchill bij de doop van prinses Marijke? Sir Philip Nichols Brits ambassadeur in Nederland Petkof in cassatie De Millioenennota is gereed Buitenlandse hulp en sparen dringende noodzaak Interessante cijfers Een veeg voorteken BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bljlsma Voortzetting van de ALKMAARSCHE GOU TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. ..Waagjes'' tot l woorden 75 ct.. elk woorc meer 5 ct.. uitsluitend contan Abonnementen: f 110 per maand, f 3-25 per kwartaa Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert plv. Tj. N. Adema. Ver. Naties in algemene vergadering bijeen De tweede regelmatige zitting van de Algemene Vergadering der V. N. is Dinsdagmiddag om 16.10 uur (Ned. tijd) onder voorzitterschap van Oswaldo Apatiha (Brazilië) te Flushing Meadows (New York) ge opend. De Braziliaanse senator Oswaldo Aranha, de nieuwe voorzitter van de Assemblee, versloeg dr. Herbert Evatt (Australië) en Jan Masaryk (Tsjecho- slowakije) bij geheime stemming. Aran ha kreeg bij de laatste stemming 29 stemmen, Evatt 22. Bij de eerste stem ming was de verdeling: Aranha 26, Evatt 23 en Masaryk 6. Toen de oud-voorzitter Paul Spaak, die zich niet herkiesbaar stelde, zijn stem uitbracht, werd hij door de al gemene vergadering luide toegejuicht. BEROEP OP WERELDGEWETEN. Aranha erkende in zijn openingsrede, dat de organisatie der V. N. na haar laatste zitting zeer weinig heeft kun nen doen. Het grote aantal agendapun ten concentreert zich tot de vraag, of de gekozen weg zal leiden tot vrede of strijd, aldus de voorzitter. Wij moeten niet alleen het gebruik van alle soor ten wapens, maar alleen al de ge dachte aan oorlog veroordelen. Spre ker acht de enige oplossing, dat alle volken en alle mensen in alle streken vertrouwen krijgen in de organisatie der V. N. „Ik ken geen groter beroep op de wijsheid en het verstand van de mens en de goede wil van rege ringen en volken. Maar aan deze op roep moet gehoor worden gegeven, opdat de wereld niet omkome", aldus Aranha. VOORZITTERS DER COMMISSIES Voor de verschillende commissies van de Assem' der V. N. zijn voor zitters gekozen. Voorzitter van de eco nomische en financiële commissie werd Hernan Santa Cruz (Chili), van de so ciale, humanitaire en culturele com missie dr. Oscar Lange (Polen), van de commissie voor het beheer sir Carl KOELER. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Wisselend bewolkt met plaatse lijk een enkele regenbui. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tus sen Zuidwest en West. Koeler. Berendsen (Nieuw-Zeeland), van de administratieve en budgetaire com missie Fazli Ali, die werd voorgesteld door China en wiens candidatuur werd gesteund door Engeland en de Sowjet- Unie, van de juridische commissie Fares El Khoury (Syrië). PAKISTAN EIST MAATREGELEN Zafroelliah Khan, de leider der dele gatie van Pakistan bij de V. N., heeft Dinsdagavond in de algemene verga dering verklaard, dat Pakistan een formele klacht bij de V. N. zal indie nen, indien de regering van India geen stappen onderneemt om het af slachten van Mohammedanen te doen ophouden. Indien geen bevredigende oplossing gevonden wordt, zal Pakistan zich ge dwongen zien zijn toevlucht tot „di recte maatregelen" te nemen. Een hevige orkaan, die over de Ba- hama-eilanden gaat met een wind sterkte van 256,km per uur, beweegt zich langzaam in de richting van de Zuid-Oostkust der V. S. De Ameri kaanse meteorologische diensten heb ben medegedeeld, dat de kuststreken van Florida weldra de uitwerking van deze orkaan zullen ondergaan. Het is ook mogelijk, dat de cycloonachtige deel van de Atlantische kust, met in begrip van de stad New York, in ge vaar brengt. Men is bezig met extra-treinen de bewoners van de kust van Florida ten noorden van het mee Okeechobee, te evacueren, aldus luidt een mededeling van het Rode Kruis. Reeds waait een wind van buitengewone kracht langs de kust. Het Engelse ministerie van finan ciën heeft medegedeeld, dat het In ternationale Monetaire Fonds er in beeft toegestemd, Engeland binnen enkele dagen 60 millioen dollar tè verschaffen tegen Ponden Sterling. De 49-jarige bakkenschipper A. van der Sterre, geraakte aan boord van 'n stoomkraan, gemeerd in de Waalha ven te Rotterdam, beklemd tussen het contragewicht en een zich op het dek bevindende hoed van een meerpaai. Ernsig gewond werd hij naar het Zui derziekenhuis vervoerd, waar hij bij aankomst reeds overleden bleek te zijn DR. VAN MOOK UIT NEW-YORK VERTROKKEN. Dr. van Mook is per vliegtuig uit New-York naar Amsterdam vertrok' '.en. Fiorello Laguardia, de vroegere bur gemeester van New-York en directeur- generaal van de UNRRA, heeft gisteren in zijn huis een inzinking gehad en be vindt zich volgens zijn doktoren in een „kritieke toestand". Hij is te ziek cm naar. het ziekenhuis te worden ver voerd. Laguardia, die 12 jaar burgemeester van New-York is geweest, moest j.l. Juni een zware operatie ondergaan, waarvan hij nooit geheel hersteld was. Naar verwacht wordt, zal te Parijs binnenkort overeenstemming worden bereikt over het uit te brengen rap port. Alle landen met uitzondering van Zwitserland namen de Ameri kaanse voorstellen aan, doch de Zwit- serve afgevaardigde heeft de Ameri kaanse delegatie te kennen gegeven, dat zijn land de eenstemmigheid niet in de weg wil staan. Naar uit bevoeg de bron wordt vernomen is de Ameri kaanse onderminister van Economische Zaken, Clayton, „zeer tevreden" over de op voorstel van Amerika in het rapport aangebrachte wijzigingen. Het rapport der 16 landen is uitge breid in die zin, dat de landen op zich nemen onmiddellijk maatregelen te treffen ter bereiking van binnenlandse financiële en economische stabiliteit en onafhankelijkheid van buitenlandse hulp. Dit laatste kwam niet in het oor spronkelijke rapport voor. De nadruk wordt gelegd op de uitvoering van het overeengekomen herstel- en productie programma, terwijl het rapport verder tot uitdrukking brengt, dat de 16 lan den het eens zijn over de noodzake lijkheid van een Europese douane- linie. Op een persconferentie is medege deeld, dat de slotzitting a.s. Maandag of Dinsdag zal plaats hebben ouder presidium van Ernest Bevin. De Amsterdamse economische re cherche heeft in Amsterdam twee personen aangehouden, die betrokken bleken te zijn bij een enorme zwen del in textielpunten. Op een 35-jari- ge koopman werden bij fouillering riet minder dan één millioen textiel punten, in coupures van 2000 punten, gevonden. De punten zijn vermoede lijk afkomstig van diefstal uit een textielfabriek. Eén millioen punten is gelijk aan 20.000 herencostuums of 65.000 japonnen. Bij het onderzoek, dat nog wordt voortgezet, vond de recherche in een kuil op de Gooi se heide nog 110 bonnen voor 1320 luiers. De helper van de koopman is ook gearresteerd. De temporaire krijgsraad te Bata via heeft 28 gevallen behandeld van leden van de Bataviase Kempetai. 6 doodvonnissen werden uitgesproken, en een aantal vrijheidssstraffen werd op gelegd, variërend van 5 tot 20 jaar gevangenisstraf. Naar te New-Delhi is bekend ge- rraakt, zijn thans 400.000 persoren van ae Westelijke Pendsjaab op weg naar India. Van 5 tot 13 September zijn 1.000.000 personen door de militaire evacuatie organisatie naar elders overgebracht. gr* De troonrede werd uitgesproken door Dr. Beel. daar H.M. de Koningin wegens bronchitis verhinderd was. Dr. Beel tijdens het voorlezen der troonrede. De Prinsjesdag was voor de Hage naars slechts een vaag begrip nu Hare Majesteit de Koningin niet zelve de Troonrede kon uitspreken. Slechts en kele honderden belangstellenden sloe gen het vertrek van minister-president Dr. Beel van het Paleis Noordeinde gade. Voorafgegaan en gevolgd door een escorte van vier en twintig huza ren van Boreel met een commandant officier op motorrijwielen reed de mi nister-president in zijn auto naar het Binnenhof, waar zich enkele duizenden belangstellenden langs de kanten had den opgesteld. De traditionele erewacht en het muziekcorps ontbraken op het grote middenplein van het Binnenhof. Wel lag de loper op de trappen van de Ridderzaal en ook de baldakijn stond uit. De minister-presi lent arriveerde om zes minuten over één. Hij droeg een exemplaar van zijn rede in.de hand. De belangstelling voor de plechtigheid in de Ridderzaal was zeer groot. Tussen twaalf uur en kwart voor één reden tal van wagens met autoriteiten en ledès van het .corps diplomatique voor. De Raad van State, gekleed in jaquet met hoge hoed behalve Luit,-Admiraal Fürstner, die in admiraals-uniform was, begaf zich om enige minuten voor ééh naar een der zijingangen, waardoor kamerleden en genodigden reeds eer waren binnen gegaan. Alleen de mi- nister-president genoot het voorrecht om zich door de hoofdingang naar de ridderzaal te begeven. Voor het voorzittersgestoelte hadden behalve de leden van de Raad van State plaats genomen elf leden van het kabinet, de ministers Jonkman en Huijsmans waren niet aanwezig. Onder de aanwezigen bevonden zich verder c.a. de leden der Commissie-Generaal de heren Prof. Ir. W Schermerhorn en Max van Poll, zomede de heer Da Costa Gomez vertegenwoordiger van Curacao in Nederland en de President van Oost-Indonesië. Te 13.07 uur kondigde de commies griffier der Tweede Kamer, Jhr. Mr. van Tets, de komst van de minister president aan. De voorlezing van de openingsrede vorderde precies een kwartier. Op een verkoping van antiquiteiten en kunstwerken in de redoutezaal te Maastricht is o.a. een door prof. dr. W. Vogelzang als echt gewaarmerkte Frans Hals, voorstellende een gilde- meesterkop, gegaan voor f 1200. Een Van Meegeren, 'n binnenhuisje voor stellende, bracht f 400 op. Tn de bonnenlyst van deze week zal een bon voorkomen voor 250 gram zachte zeep en een extra bon voor 100 gram vlees. Naar „Trouw" uit Londen verneemt, ligt het in de bedoeling, dat de Britse oud-premier, Winston Churchill aan wezig zal zijn bij de doopplechtigheid van Prinses Marijke, welke op 9 Octo ber a.s. in de Domkerk te Utrecht zal worden gehouden. Behalve Churchill zullen een aantal vorstelijke personen en vele hoge autoriteiten de plech ig- heid hijwonen. Officiëel wordt medegedeeld, dat Sir Neville Bland, de Britse ambassadeur te Den Haag, in verband met de leeftijds grens aan het einde van dit jaar de diplomatieke dienst gaat verlaten en uit dien hoofde ontheven wordt van zijn functie in Den Haag. Hij zal wor den opgevolgd door Sir Philip Nichols, de tegenwoordige ambassadeur in Ts j echo-Slowakij e. Het Hoge Hof van cassatie van Bul garije heeft Dinsdag het beroep van Nicolai Petkof behandeld. Petkof's raadsman verdedigde hem in een pleidooi van drie uren en trachtte te bewijzen, dat de „militaire liga" ■door middel waarvan Petkof zich van de macht zou hebben willen meester maken, nóch in wezen, nóch in schijn een militaire organisatie was. De uit spraak wordt over enkele dagen ver wacht. 44v;-V s V y yï'i'T iilillli Hier ziet men Engelands grootste vliegboot, terwijl zij in het water gaat. De lucht wordt langzamerhand bevolkt met gigantische vogels. De Minister van Financiën heeft aan de Tweede Kamer de z.g. millioenen- nota, de „Nota betreffende de toestand van 's Rijks Financiën" voor 't dienst jaar 1948 aangeboden. De Nota biedt een iets gunstiger beeld dan het vorige jaar, wat zijn uitein delijke uitdrukking vindt in de vermindering van het nadelige saldo van de gehele dienst met f 583.824.519.terwijl het totaal der uitgaven f 631 millioen lager ligt dan in 1947. De liquidatie van de oorlogsgevolgen en het thans in volle gang zijnde herstel eisen nog zeer grote bedragen en zetten hun niet te miskennen stempel op de financiële situatie van het ogenblik. In zijn beschouwing merkt de mi- do op van ruim f 360 millioen (in '47 nister van financiën op, dat de alge mene economische toestand van Ne derland zich niet onbevredigend ont wikkelde mede begunstigd door stij ging der arbeidsproductiviteit. De stij ging der prijzen op de wereldmarkt heeft echter de positie van het land- bouwegalisatiefonds (een voorname factor van de begroting) ongunstig be ïnvloed. Een en ander zal tot gevolg hebben, dat ook voor het binnenland niet mag worden gerekend met een daling ten aanzien van het prijspeil en van de loon,- en salarisvoet. DE VERLAGING DER UITGAVEN. Hoewel een verlaging der uitgaven wordt geraamd, werd deze sterk be lemmerd door de toenemende kosten van het onderwijs (noodvoorziening ouden van dagen, pensioenen verzets- slachtoffers, etc.), verhoogde bijdrage van het gemeentefonds en de voort durende politieke moeilijkheden in Indië. CIJFERS VAN DE ONTWERP BEGROTING. De uitgaven en middelen der gewo ne diensten leveren een voordelig sal- een nadelig saldo van rond f 88 mil lioen)Die der buitengewone dienst van aflopend karakter, sterk beinvloed door het landbouwegalisatiefonds wij zen een nadelig saldo aan van f 1.506.768.582 (vorig jaar idem f 556.768.119). De buitengewone dienst heeft een nadelig saldo van f 419.316.484 (in '47 f 504.594.465). De gehele dienst vertoont een na delig saldo van f 1.566.038.976 (vorig jaar f 2.149.863.495). SPAREN... De minister wijst er voorts op, dat het uiterst noodzakelijk is het peil der binnenlandse besparingen op te voeren mede ter bestrijding van het gevaar van inflatie. Bui tenlandse finantiële hulp zal in de eerstkomende jaren nog noodza kelijk blijven. Twee derde van het tekort van onze handelsbalans zal door het „westelijk halfrond" ge dekt moeten worden. Indien deze Uit de grote hoeveelheid cijfer materiaal, die de millioenennota biedt, putten wij enkele losse, maar desondanks interessante cijfers. De fiscus hoopt in het komende jaar aan accijns op zout te kun nen innen 7 millioen, op gedistil leerd 51.8 millioen, op tabak 150 millioen, dat is dus voor de tabak ongeveer ƒ15 per inwoner Voor de aanleg van luchtvaartter reinen zal worden bijgedragen 20 millioen, voor de huisvesting van het leger zijn de kosten op 18.1 millioen, voor het aan schaffen van schepen voor marine en loodsdienst op 22.9 millioen en van voorschotten voor de wo ningbouw op 248 millioen ge raamd. Voor de bewakings- en verblijfs- kampen is een personeelsbezet ting van 3000 man nodig (vorig jaar ruim 7000). De C.C.D. heeft nog 3275 man in dienst (zwart handelaars opgepast!). Dat de dubbeltjes het belangrijkst zijn, bewijst het feit dat het ministerie van financiën met een personeels bezetting van 23.460, dat van alle andere departementen met stuk ken slaat.... hulp niet zou worden verkregen, zou dit leiden tot stagnatie van onze economische activiteit en te rugvallen van de verzorging van onze bevolking tot beneden het physiologische bestaans-minimum. In de uitvoering van het huidige re> geringsprogram ligt echter volgens de minister de weg open, diè uit de hui dige armoede tot groter welstand leidt en een verdere schrede betekent in de richting van het economisch, sociaal en cultureel herstel, een schrede, die ons volk, zo lang kans op voldoende hulp bestaat, zich kan voornemen te zet ten. Woensdag 17 September wordt de slag om Arnhem herdacht, de slag, die, door toevallige omstandigheden, een noodlottige wending genomen heeft, tengevolge waarvan de bevrij ding van het noordwesten van ons land, waarnaar van dag tot dag in de grootste spanning werd uitgezien, tot het volgende voorjaar verschoven werd. Ware die aanval met succes be kroond geweest, de hongerwinter zou ons allicht bespaard gebleven zijn en zeker had de uitplundering der rijke noordwestelijke provinciën van ons land, en hadden de vernielingen daar, niet een zo jammerlijke omvang ver kregen. Het heeft niet zo mogen zijn en dat de slag mislukt is mag zeker niet worden geweten aan de mannen der Britse First Airborne Division, want deze betrekkelijk kleine afdeling heeft, met moed, volharding en door tastendheid, alles op alles gezet om zich, daar bij Arnhem, te handhaven op de rechteroever van de Rijn. Sinds de lang gedroomde invasie der geallieerde legers op 6 Juni werke lijkheid geworden was, sinds de geal lieerden er in waren geslaagd de als onoverwinnelijk geroemde Westwall te doorbreken en zich stevig te nestelen op Franse grond, herleefde hier te lande de hoop op een spoedige ver lossing uit de ondragelijke Duitse druk. Niemand twijfelde meer aan het succes der Anglo-Amerikanen. Zij zou den zeker, zo redeneerde men, de lan ding niet hebben gewaagd als zij niet volkomen overtuigd waren van hun vermogen om de eenmaal veroverde stellingen te behouden en de invasie te leiden tot een beslissend succes. Wij weten thans, uit Eisenhowers oor logsrapport, dat die zekerheid niet zo groot is geweest als wij hebben onder steld en dat vooral de buitengewoon ongunstige weersgesteldheid, waar door vele landingsvaartuigen werden vernield, en trouwens ook de verbeten tegenstand der Duitse keurcorpsen, aanleiding zijn geweest tot menig hachelijk moment. Niettemin, de bevrijding leek de Noord-Nederlander nabij en zij was 't ook. Op „dolle Dinsdag" heette het, dat het overwinnend leger de rivie ren overschreden had en wie Duitse troepen wegtrekken zag geloofde niet anders, of zij sloegen op de vlucht. Het tegendeel was helaas waar: zij trokken zuid- en oostwaarts, ter ver sterking van hun front. Pas op 11 September rukten de ge allieerde legers op onze rivieren aan, met het oogmerk Maas, Waal en Rijn te forceren, bij Nijmegen en Arnhem. De brug bij Nijmegen viel hun in han den en een leger parachutisten daalde op 17 September bij Arnhem neer. Echter, het noodlot wilde, dat zich daar, op dat ogenblik, juist een Duit se tankdivisie bevond, op doortocht naar Zeeland, en hoewel het tweede Britse leger krampachtige pogingen deed om voeling te houden met de „Airbornes" ten noorden van de ri vier, gelukte dit niet. Pas op 24 Sep tember begon de Britse artillerie de daar ingesloten afdelingen te steunen, doch desondanks werden deze meer en meer in het nauw gebracht, op een steeds enger gebied en onophoudelijk met granaatvuur en met machinege weren uit de lucht bestookt. De vol gende dag moest daarom bevel wor den gegeven tot de aftocht. In die nacht gelukte het aan 2163 man schappen om groepsgewijs door de vijandelijke linies heen te sluipen en over de rivier te komen. Maar de ver liezen waren zeer zwaar geweest. De Divisie telde aan doden, gewonden en vermisten niet minder dan 7000 man. De offers, zoals zovele offers in deze strijd, zijn niet vergeefs gebracht. Zij hebben er toe bijgedragen de vijande lijke legers te verzwakken, te splitsen, te demoraliseren en de eindoverwin ning aan de geallieerden te verzeke ren. Maar deze heldhaftige worsteling met zoveel doodsverachting uitge vochten op Nederlandse grond en die ■mede heeft bijgedragen tot het her krijgen van onze onafhankelijkheid, wordt door heel Nederland met ont roering en diepe dankbaarheid her dacht. U. Reeds zijn we half September ge passeerd en de droogte in Europa duurt nog onverminderd voort. Een geringe plaatselijke regenval ver mocht het verschroeide gewas op de akkers niet meer tot nieuw leven te wekken. De oogsten in de meeste Europese landen blijven beneden het middelmatige en de voedselpositie voor het komende winterseizoen baart zorg,. Een veeg voorteken is, dat de z.g. „hongersnoodrots" in de Oosten rijkse Mondsee nabij Salzburg door de lage waterstand in het meer geheel zichtbaar is geworden. Volgens de overlevering is hongersnood niet meer te voorkomen als deze rots bloot komt te liggen. Voor vele landen ziet het er frul- daad duister uit.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1