geld Stad en Omgeving. Het rijk der duizend eilanden NEDERL Een goed badseizoen geëindigd Het strand slechts een zwak concurrent Die Friese brug weer! KLACHTENBOEK Anke Servaes overleden Twee pianoconcerten Ringen gestolen om p"Htscheiding te bekostigen H.L.O. kweekt gezonde lichamen Voor de winter? Merkwaardige metamorphose van een koe De verloren damestas Jubilenmwedstrijden Excelsior De wijzer van de veilingklok draait en kopen is weer een kunst geworden n. Heiloo Amsterdam wint de Trial-meet Ledenvergadering K.V.P. Medische Soortkeuring Noodwet Ouderdomsvoorziening Beroep verworpen Egmond Binnen Burgerlijke Stand Wie de schoen p VAN NABIJ EN I Ondanks het nog altijd fraaie weer schrijdt de tijd meedogenloos voort. Over enige dagen zal de herfst of ficieel zijn intrede doen en dat be tekent, dat wij met koude nevels en een vrij scherpe daling van de tem peratuur hebben rekening te houden. Feitelijk kan reeds een enkele stevige onweersbul een totale omkeer van het weer veroorzaken. De herfst komt en het tijdstip, waarop de open baden gaan sluiten, is aangebroken. Het Zomerbad aan de Sportlaan heeft zijn poorten gesloten. Wij vonden daarin aanleiding de directeur, de heer J. van der Grient, eens naar zijn oordeel te vragen over het bezoek aan zijn had in het nu geëindigde seizoen. De heer v. d. Grient gaf als zijn mening te kennen, dat het zeer goed merkbaar was, dat het Noordzee strand nabij Alkmaar weer geheel vrjj gegeven was. Topdagen, zoals in de oorlogsjaren, toen het strand afgesloten was en de zweminrichtingen dientengevolge door een te groot bezoek overbelast waren, zijn ln de afgelopen warme zomerdagen feitelijk niet voorgeko men. Uiteraard was er wel een druk en regelmatig bezoek, gestimuleerd door het prachtige weer met een vrij regelmatig aantal bezoekers van 1000 a 1200 per dag. Uit exploitatie-oogpunt kan het badseizoen 1947 voor wat het Zomer bad betreft gunstig worden genoemd. De grasmat heeft door de droogte zeer geleden. Nu het bad echter voor het publiek gesloten is, is men terstond met de vernieuwing van deze mat begonnen. Bijzondere aandacht zal men ook aan de beplanting schenken, zodat in het volgende seizoen alles weer prima in orde zal zijn. De heer v. d. Grient deelde ons nog mede, dat naar uitbreiding der ter reinen van het bad wordt gestreefd doordat niet alleen de voetballers doch ook de zwemmers naar expan sie streven. Vermelden wij nog, dat het water onder voortdurende controle heeft gestaan van het scheikundig labora torium Meerburg en Ligthart, van welk instituut de allergunstigste rap porten betreffende de reinheid en helderheid van het zwemwater wer den ontvangen. Verheugende klanken liet ook de heer Fesie, de eigenaar van het naat hem genoemde natuurbad aan de Bergerweg horen. In tegenstelling met het vorig jaar werd het fraaie zwembad dit jaar zeer druk bezocht. Voor concurrentie van het strand was de heer Pesie niet bevreesd. De zee blijft altijd gevaar lijk en was dit jaar dikwijls zeer vuU Bovendien biedt het strand geen en kele schaduw, zulks in tegenstelling met de fraaie beplanting van het natuurbad. Alle bezoekers konden regelmatig worden verwerkt. De ruim 4000 ba ders op 27 Juli j.l. leverden geen stagnatie op. Ook hier was het bezoek wel minder dan in de oorlogsjaren, maar de heer P. was daar niet rou wig om, omdat de bezoekers nu van ander gehalte waren! Uit het onderhoud bleek ons, dat dit bad een grote aantrekkelijkheid voor de talrijke pensiongasten vormt, de in massa's het bad hebben be zocht en geapprecieerd. Sommigen daarvan verklaarden openlijk, dat wanneer zij het volgend jaar weer in Eergen komen, dit de „schuld" van de heer P. is! Gistermiddag bleek voor de zoveel ste maal, dat het hoog en hoog nodig wordt, dat er voor de Friese brug iets ander in de plaats komt, iets dat in elk geval het aantal verkeersongeval len tot een uiterst minimum zou kun nen reduceren. De heer v. d. K. uit de Zaagmolen straat reed met zijn rijwiel achter een wielrijdster op de Friese brug aan. Door een of andere oorzaak kwam zijn voorwiel met haar achterwiel in aanraking. Dientengevolgde kwam v. d. K. te vallen, juist onder een achter hem aankomende bestelauto. Aan de heup verwond moest hij in het St.- IGlizabethziekenhuis worden opgeno men. Onregelmatige uitgave Op de Kanaalkade tegenover de Paternosterstraat staat een handwijzer van de A.N.W.E. Eén van de borden draagt het opschrift „Centrum - Kaas markt". Maar waarom dat bord naar de Molenbuurt wijst, is ons niet dui delijk, want het eeiste, dat een auto mobilist daar tegen komt, is een groot bord: „Verboden voor auto's". Langs de spoorlijn staat een af rastering, waarschi; -lijk eigendom n e- in onderhoud bij de Nederlandse Spoorwegen. Op vele plaatsen bestaat dit hek uit gaten die door flarden kip pengaas of door slierten prikkeldraad worden bijeenge'.ouden. Gevolg: de de jeugd kruipt door de gaten en ris keert dagelijks het jonge leven door spelen op de spoorbaan. Vooral in de omgeving v. d. Woudestraat-Eikelen- bergstraat is dit angstig om aan te zien. Is hier niets aan te doen? De V.V.V. te Bergen zou o.i. daar om ook goed doen in haar prospec tus op de aanwezigheid van dit zeer fraaie natuurbad met meer nadruk te wijzen, gelijk zulks ook in Soest en andere plaatsen geschiedt. Bij de opening van het bad, 's mor gens om 7 uur, stonden daar soms al 20 auto's geparkeerd moet de letters van welhaast alle provinciën. Een in de Zaanstreek logerend ge zelschap Engelsen besteedde één dag van het programma aan een bezoek aan Pesie's bad. Ook hier zijn reeds de werkzaam heden aan de grasmat aangevangen, terwijl ook het tegelplateau rond het bad wordt uitgebreid. Het a.s. Jaar zal er ook een nieuw kinderbad beschikbaar zijn voor kleu ters tot 5 jaar met een maximale diepte van 40 c.M., terwijl ook de at tracties voor de kinderen zullen wor den uitgebreid. Alkmaar kan zich waarlijk geluk kig prijzen met de aanwezigheid van deze mooie baden in de onmiddellijke omgeving van de stad. Gisteravond is in het St. Elisabeth Ziekenhuis te Alkmaar de bekende schrijfster, mevr. A. G. Valkhoff Wijdom (pseudoniem Anke Servaes) op 49-jarige leeftijd overleden. Een lange lijst romans heeft de schrijfster op haar naam staan. Ver scheidene van deze boeken zijn in het Duits, Noors, Zweeds en Deens vertaald, terwijl Franse en Engelse vertalingen in voorbereiding zijn. De eerste werken van Anke Servaes waren meisjesboeken. In 1935 ver scheen haar „Bezoekuur", een bundel verhalen voor volwassenen. Een jaar later werd haar eerste ro man „Kinderzaal", een van haar be kendste boeken, uitgegeven. Hierin ver telt de schrijfster van haa. ervaringen als verpleegster in een kinderzieken huis. Enkele van haar andere boeken zijn; „Wie volgt", „Kindertoevlucht", „Oor logskinderen" en „Moeder Liesbeth". Van haar laatste werken zij nog ver meld „Paul alleen", dat in Januari is verschenen en een novelle: „Koos" die in October in de handel komt. Verder zal er nog een kinderboek „Hommel Honiman" verschijnen, dat zij samen met haar man schreef. Tijdens de oorlog hield Anke Servaes vaak lezingen en heeft ook actief deel genomen aan het ondergronds verzet. Zij werd 26 November 1897 te Til burg geboren. Na in Rotterdam de on derwijzersacte te hebben behaald, was zij o.m. practisch werkzaam in een kinderziekenhuis in Den Haag. Dit laatste beroep koos zij, omdat zij het als een harer idealen stelde de lijden de mensheid te helpen. Haar ouders waren zeer bemiddeld en op jeugdige leeftijd reeds trok zij er op uit om de armoede te ledigen. In 1926 luwde zij met de schrijver Rein Valk hoff, die zich later in Bergen vestigde waar in het door hem gebouwde land huis „Het Haveke" Anke Servaes de meeste harer werken schreef. Zij maakte reizen met hem naar Zwitser land, Oostenrijk, Zuid-Frankrijk en Italië. In 1940 ging het gezin Valk hoff tot het katholieke geloof over. In 1945 werd Anke Servaes benoemd tot lid van de Maatschappij der Ned, Letterkunde. Begin Augustus is de schrijfster ziek geworden. Haar toestand verergerde snel, zodat het op 22 Augustus nodig werd geoordeeld haar de Sacramenten der Stervenden toe te dienen. Het stoffelijk overschot van Anke Servaes ligt in het St. Elisabeth-Zie- kenhuis opgebaard, alwaar gelegen heid bestaat afscheid te nemen. Vrijdagmorgen zal in de St. Jozef kerk de Mis van het Heilig Requiem worden opgedragen. Des middags om 1 uur vindt te Bergen de teraarde bestelling plaats. De veetentoonstelling ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan van de polder Zjjpe was een eclatant succes. Overzicht van de keurcollectie vee, welke hier weijd aangevoerd. BIOSCOPEN: Harmonie Theater, 8 uur: Het laatste rendez vous (Brief encounter); 18 Jaar Victoria Theater, 8 uur; Ik weet wat 'k wil; tot 14 Jaar onder geleide. Cinema Americain, 8 uur: Vrije levens 14 Jaar. A B. T., 8 uur: Verlaten in de woestijn en De laatste der avonturiers; alle leef tijden. DONDERDAG Gulden Vlies, 8 uur: Piano-avond Cor de Groot. Door Cor de Groot en Theo van der Pas. Onder auspiciën van de concertdirec tie Johan de Koning uit Den Haag, worden in 't Gulden Vlies twee piano concerten georganiseerd, die gegeven zullen worden door de beide meester- pianisten Cor de Groot en Theo van der Pas. Over de prestaties van deze beide kunstenaars behoeft weinig meer gezegd te worden. Men kan er op re kenen zeldzaam schone avonden te be leven. De data zijn Donderdag 18 Sept. Cor de Groot en Woensdag 15 October Theo van der Pas. De abonnementsprijs behoeft voor niemand een bezwaar te zijn. Abonnementen en plaatsbespreking dagelijks van elf tot één uur aan de cassa v. h. Gulden Vlies. )e loodgieter H. M, R. uit Heiloo voelde zich in een zwak ogenblik plotseling tot de edele metalen aangetrokken en nam twee maal een gouden ring weg. Gisteren moest hij daarom voor de meervoudige kamer verschijnen. Hoe wel verdachte een blanco strafregister had, bleek zijn verleden toch niet geheel brandschoon en volgens een rapport moesten de kansen op reclas sering twijfelachtig genoemd worden. R. beweerde tot stelen te zijn geko men daar hij geld nodig had voor een advocaat, die het van zijn kant weer nodig had om te kunnen optreden in een echtscheidings-procedure tussen R. en diens echtgenote, een Duitse vrouw, die R. tijdens zijn tewerkstel ling in het Derde Rijk bad leren ken nen en waarderen, doch die zich later in Nederland ergerlijk ging misdragen De officier wees erop, dat het aan verdachte zelf te wijten was dat ziin echtscheiding niet pro deo behandeld werd. daar bii zich niet tödig met ziin advocaat in verbinding had gesteld. Eén ring was bovendien voor slechts acht gulden verkocht: daar kon ver dachte moeilijk een advocaat van be talen. De officier eiste 8 maanden met aftrek. Verdediger wees nogmaals op de moeilijke omstandigheden waarin R. verkeerde en verzocht de rechtbank naast een geringe onvoorwaardelijke straf verder met een voorwaardelijke te volstaan. „Dit diploma is niet het voornaam ste, het gaat er om je licnaam fit te houden". Met deze woorden moedig de de voorzitter van de H.L..O., de heer Snel, alle aanwezigen bij de uit- ieiking aan, ook. het volgend jaar weer door regelmatige deelneming aan de trainingsavonden te trachten aan de door de H.L.O. gestelde eisen op sportgebied te voldoen. Eenmaal per week kwamen deze zo mer de H.L.O.-ers, van jong tot oud op het Sportpark bijeen om onder de bekwame leiding van de trainer, de heer Baasbank, in een geest van ge zonde kameraadschap, athletiek te be oefenen. Bij het afleggen van de proeven van bekwaamheid had zich ook een aantal militairen aangesloten, en al dus in aantal vermeerderd werd op Zaterdag 6 September de athletiek- proef, op Zaterdag 13 September de wandelproef en gisteravond in het Overdekte zwembad de zwemproef af gelegd. Hierna kwamen allen in het restaurant van de Overdekte bijeen voor de diploma-uitreiking. DE GEMEENTE-POLITIE BLEEF ACHTER. De heer Snel, die nog een extra woord wijdde aan de militairen, zeide het te betreuren dat de gemeente-po- litie, op één uitzondering na, niet aan de H.L.O.-examens heeft deelgenomen. „Juist deze mensen moeten toch im mers zorgen lichamelijk op peil te blijven en dat is het doel van de H.L.O.". Bij ieder diploma dat door de heer Snel werd uitgereikt klonk een lüid applaus op, tekenend voor dc prettige geest die onder de H.L.O.-ers heerst. Het woord van dank dat een der H.L.O.-leden, de heer Kaper, richtte tot het bestuur en de trainer voor het vele werk dat zij voor de goede organisatie hebben moeten ver zetten, vond dan ook luide instem ming. De namen der geslakagden zijn: W. F. Boonacker, J. Dokter en J. v. Beekum, le graad; G. Kaper, 2e graad, J. v. Beuge, P. Blomert, N. Blomert-Tra, G. Greve, T. Greve, V. Graaf, I. Meijer, H. Janse, T. Andeweg, D. v. Diggelen, L. de Liefde, W. Hartland, A. N. Bal vers, G. Hoed, R. Talsma, J. Fransen, H. v. Thijn, P. M. J. Berkhout, J. v. Riet, 4e graad. De militairen: B. Voorzaat, G. Ger ritsen, W. v. d. Hout, D. v. Harten, J L. v. Doorn, H. v. Meerten, D. v. Leven en A. Commandeur. Een signeur, die waarschijnlijk van de winter een minder gunstig» voed selsituatie vermoedt, heeft bij het ver laden van meel ten nadele van een plaatselijk graanhandelaar twee zak ken, elk inhoudende 50 kg. meel, ont vreemd. De dader is nog niet bekend. POX ITIEVOETBALCOMPETITIE In het hele land is gisteren de voet- baicomnetitie van de politie begonnen. De plaatselijke politie speelde te Zaandam een wedstrijd en wist met 21 te winnen. Als iemand in financiële moeilijk heden verkeert en hij bezit een koe, dan is de aangewezen weg om die koe te verkopen. Als men echter van hetgeen dit beestje voortbrengt in zijn levensonderhoud moet voorzien, is het onverstandig deze melkbron van de hand te doen, want de moei lijkheden worden daardoor steeds groter. Indien de geldelijke zorgen echter dusdanig zijn gestegen, dat er een deurwaarder aan te pas komt en men verkoopt het rund, nadat er beslag op is gelegd, dan kunnen ernvtige moei lijkheden niet uitblijven. J. B. S. uit Alkmaar had het zover laten komen, weshalve hij gisteren voor de Meervoudige Kamer alhier terecht moest staan. De deurwaarder D. H. en twee lieden, die hem bij het beslag leggen assisteerden, fungeer den als getuigen. De deurwaarder had de koe Don derdags nog gezien, Zaterdags bleek het dier echter spoorloos verdwenen. S. verdedigde zich door te bewe ren, dat de deurwaarder Donderdags op de verkeerde koe, volgens zgn zeg gen een beestje van een zekere M., beslag had gelegd. Toen de deurwaarder en beide as sistenten echter bij M. in de s'ai een kijkje gingen nemen, bleek het vette koetje een merkwaardige gedaante verwisseling te hebben ondergaan. Het was, zoals een der getuigen het uitdrukte, een „armoedig beestje" geworden! De Officier vond het bovendien zeer verdacht, dat S. de koe aan „een" man uit Purmerend verkocht had met f 85 verlies! Daar M„ als getuige gedagvaard, niet was verschenen, werd de zaak tot 14 October aangehouden. Een dame, woonachtig aan de Lin- denlaan, heeft gisteren bij de politie aangifte gedaan van verduistering van haar tas. Zij kreeg, nadat zij de tas had verloren, enkele dagen later een anoniem briefje thuis van de vindster. Zij stuurde daarin enkele brieven en een gouden ring terug, doch schreef verder in armoede te verkeren en deswege de portemonnaie met inhoud, de tas en een textielkaart tot haar eigendom te hebben ver klaard. Zij had eens wol verloren en nooit teruggekregen. Nu kon ze ten minste weer wol kopen De politie verzoekt degene, die hier over nadere inlichtingen kan verstrek ken, zich aan het bureau te willen vervoegen. Deze wedstrijden werden gister avond in hotel De Nachtegaal voortge zet en wel met de ontmoetingen Ex celsior AOptimisten A en Excelsior D—Optimisten D. De uitslagen waren als volgt: (de cijfers tussen haakjes geven aan het aantal car. dat de spe ler moest maken) A.: C. Honingh (125)J. Burger (115) 125—114 (gem. 6.94 en 6.33); P. Schou ten (125)C. Haakman (110) 12591 (gem. 8.92 en 6 56); R. Peereboom (125)—J. Sluys (65) 45—65 (gem. 2.81 en 4.06); J. Surig (125)—J. Schouten (90) 125—86 (gem. -4.46 en 3.07); C. de Boer (125)J. Doeschot (125) 12554 (gem. 7 en 3). Excelsior won dus met 82. D.: Apeldoorn (70)—C. v. Lienen (60) 70—59 (gem. 4.11 en 3.47); Parma (60) S. Prins (60) 31—60 (gem. 1.93 en 3.75); Flik (60)—T. Doggenaar (50) 47 —50 (gem. 2.35 en 2.50); Swiers (60) Insing (60) 41—60 (gem. 1.64 en 2.40); Plas (60)—Christiani (60) 34—60 (gem. 1.54 en 2.72). Optimisten D won met 8—2. De Excelsiorspelers zijn steeds eerst genoemd. GESLAAGD Voor het propaedeutisch examen voor natuurkundig ingenieur slaagde de heer C. A. Mulder alhier. Om acht uur luidt de veilingbei, die in een klein koepeltje boven het hoofdgebouw hangt en met dat gelui is de veiling weer bewonnen. Onder „de kop" liggen de schuiten met kool, aardappelen, uien, kroten, slabonen, tomaten, druiven en andere groenten al geduldig te wachten en spoedig vaart de eerste boer op de veiling spreekt men van boeren, niet van tuinders de „goot" uit het veilingsgebouw binnen. De „betaalmeester" neemt z'n plaats in en het spel kan beginnen. „Jaap de Reus, Eigenheimers, vijf tien, tien gulden", de betaalmeester is één stuk routine, en de kooplui weten precies wat dat jargon betekent. Het beduidt, dat deze tuinder vijftien honderd kg. Eigenheimers een be paalde soort aardappelen aanbiedt en dat er ingezet wordt op een tientje. Onderwijl de wijzer van het mijntoestel gaat draaien, trekt de boer zijn schuit tussen de banken met kopers door. Het heeft de schijn alsof niemand eigenlijk ziet, wèt er aangeboden wordt, maar deze mensen zitten al zö lang in het vak, dat ze met een halve blik meer zien van de aangeboden producten, dan een outsider in tien minuten. Dan staat de wijzer schokkend stil op het cijfer 84 en tegelijkertijd gaat er een lampje branden op het tableau links van de klok. Dat lampje draagt een nummer en dat nummer correspondeert weer met de bank, waarin de betrokken handelaar zit. De betaalmeester kent die nummering van buiten, noemt de naam en „acht veertig". Het klinkt niet verveeld, niet opge wonden, het is allemaal dagelijkse ge woonte. Acht gulden veertig per hon- oerd kilo kon deze boer voor zijn aardappelen bedingen. Afgewerkt; vol gende partij. Zo nu en dan roept de telefoniste een naam af, hier en daar wordt een gesprekje gevoerd, niemand is zichtbaar verveeld en ook niet ken nelijk geïnteresseerd. Het is een gaan en komen van bezoekers en zo nu en dan blaft een motorbootje het geroeze moes brutaalweg aan flarden. „Acht dertigeen koopman no teert de koop in z'n boek. Ruim honderd schuiten trekken on der de klok door en soms beloopt de omzet om en bij de vijftigduizend gulden. Hoe het begon. Het georganiseerde veilingwezen is aan de Langedijk waarschijnlijk nog geen vijfenzeventig jaar oud. Eer er een veiling was, verkochten de tuin ders hun producten aan de schippers, die ze afzetten in Alkmaar en later ook in Amsterdam. Bij die handelsvorm was veel goed vertrouwen nodig, dat men ook werkelijk over en weer vond. Kenschetsend was b.v. de gewoonte om een gekookt monster van een bepaalde partij aardappelen de eventuele koper te tonen; een gewoonte die sedert lang in onbruik is geraakt. Ook werden andere maten gebezigd. Zo werd kool b.v verhandeld per 100 stuks en niet per 100 kg, wat voor en kele producten als bloemkool b.v. nog gangbaar is. Bovendien was het usance om per 100 kolen 12 stuks toe te geven. De eerste veiling was een primitief loodsje, waarin de afslager zetelde. De kopers stonden op de kant van de wal en de boeren voeren de één na de an der voorbij. Uit dat kleine begin groeide het grote complex, dat elke Broeker kent en aanduidt als „de veiling". In Noord-Scharwoude staat eveneens een veilingsgebouw: de hallen van de Noorder Marktbond Alkmaar heeft niet alléén een overdekte. Alkmaar heeft een beroemde Waag, een Stadhuis, een Huis met de kogel, enfin, een heleboel bezienswaardig heden. Maar een gebouw, waar -nen met een boot doorvaren kan, heel. het niet. Eigenlijk is het Broeker Veilingge bouw een stuk van een sloot met een dak er over en waarin gemakshalve steigers zijn aangebracht. Door het eigenlijke veilingsgebouw loopt een vaargeul, waarlangs de banken van de handelaars zijn opgesteld. Aan weers zijden van de ruimte wordt die vaar geul overbrugd, aan de éne kant door de telefoon-centrale en aan de andere kant door de veilingklok. 's Morgens gaan de schermen omhoog en brengen de boeren hun schuiten onder de kap. Ze krijgen allemaal een plaatje met een nummer erop en zo varen ze beurtsgewijs onder de klok door. Daar leveren ze hun nummer weer in en krijgen een veilingbriefje, waarop naam van de aanvoerder, aan tal kilo's of stuks, product, prijs en de naam van de koper is vermeld. Wan neer de goederen door de koper of ver lader in ontvangst zijn genomen, wordt het briefje afgetekend. De betaling gaat via het Betaalkantoor, maar daar over later. Aanvankelijk stuitte het veiling wezen op grote tegenstand. Een tuinder is toch al min of meer conservatief en een goede zestig jaar geleden waren ze dat geen haar minder. Het was altijd gewoonte geweest de producten op goed geluk door de beurtschippers te doen markten in de steden en een vei ling, nééDat de destijds aangevoer de bezwaren niet zeer steekhoudend waren, blijkt wel daaruit, dat uit het kleine begin een groot bedrijf is ge groeid. Thans is een tuinder officiëel ver plicht zijn producten uitsluitend af te zetten via de veiling. En zoals elke officiële verplichting zal ook deze wel eens ontdoken worden, maar niettemin vormt de veiling wel één der voor naamste peilers van de economische sa menhang van de Langedijk. In een volgend artikel zullen we een aantal andere kwesties, die met de vei ling en het veiling-wezen samen han gen, nader bezien. De ontmoeting tussen de meisjes- ploegen van Den Haag, Leiden, Am sterdam en Noord-Holland is in een royale overwinning voor de Amster damse meisjes geëindigd. Aan het begin van de wedstrijd wer den de ploegen aan het publiek voor gesteld, het Wilhelmus werd gespeeld, en bloemen aan de captains overhan digd. Op de jeugdige athleten maakte dit allemaal een diepe indruk. De ploeg van Noord-Holland bestond uit 19 meisjes, t.w.: 2 uit Zaanland. 2 van Gita, 1 van Marathon, 1 vanHAV, I van Suomi, 4 van Lycurgus en 8 van onze plaatselijke vereniging Doves Jammer dat twee van de beste Do- ves-meisjes door ziekte verhinderd waren aan de strijd deel te nemen. Dat niettemin zo'n groot aantal Do- ves-leden voor de ploeg gekozen was, pleit voor het feit dat het athle- tiekpeil in Heiloo bijzonder hoogstaat. De einduitslag werd: Amsterdam 180 punten, Den Haag/Leiden 146'/> punt en Noord-Holland 114^ punten. De voorbereiding in Noord-Holland is te kort geweest voor deze wedstrijd. Maar volgend jaar neemt men zich voor in Den Haag revanche te nemen! De voorzitter wees in zijn openings woord op ongunstige tekenen van de ze tijd, waarbij denkende aan de In donesische kwestie en vooral het steeds verder voortschrijdende com munisme, zoals in Oost-Europa zo dui delijk waarnaambaar is, bv. Roemenië, Polen, Hongarije enz. De heer J. Schuyt werd als afgev. naar het Partijcongres te Utrecht ge kozen. Door de Partijraad is de contribu tie over 1 jaar geschrapt, zodat nu in de maand September de contributie geïnd zal worden over 1941, en ,n het voorjaar 1948 moet de contributie over 1948 worden voldaan aan Partij (en Kring). Het bestuursvoorstel Om over 1947 per lid f 1 contributie te innen, werd met algemene stemmen aangenomen, desnoods kan dit in twee termijnen voldaan worden. Voor 1948 stelde het bestuur een contributie voor van f 1.50 per lid, welke verhoging noodzakelijk is in verband met de verhoogde afdracht aan Kring en Partij. Tenslotte werd nog besloten om te trachten in Heiloo tot oprichting te komen van een jongeren-afdeling. Gisteravond had in café Admiraal een bijeenkomst plaats met diverse sportverenigingen, o.a. De Foresters, r. k. HSV en de gymn. en athletiek- vereniging Doves, om te komen tot op richting van een plaatselijk bureau voor medische sportkeuring. De ver enigingen besloten het bestuur te for meren uit door hen aan te wijzen be stuursleden. Medewerking zegden mede toe de doktoren Hoolwerff, Jansen, Hoekstra en van Driel. Ook door het personeel van de St. Willibrordus- stichting werd de volle medewerking toegezegd. Zelfs zal de röntgenka- mer voor dit doel beschikbaar gesteld worden. Een en ander kan slechts de sport en de beoefenaar ten goede ko men. Gisteravond had de commissie be staande uit leden van de Bond voor Staatspensionnering en de Kath. Ar beidersbeweging voor het laatst zitting voor het invullen van de formulieren. Er werden in het geheel 259 formulie ren ingevuld. Wie de aanvraagformu lieren leest zal begrijpen dat er heel wat aan te doen is geweest, vooral sommige gevallen waren zeer ingewik- kèld en vroegen veel tijd aan de com missieleden. Een woord van dank is hier zeker op zijn plaats. Daar 1 October de datum is dat de uitkeringen beginnen te tellen, be legt het afd.bestuur van de Bond voor Staatspensionnering een grote feest avond voor zijn leden op Maandag 6 October a.s. in de Rustende Jager met medewerking van het cabaretgezel schap onder leiding van André Carrell. Wegens dienstneming bij de „Kriegs- marine" werd P. A. Huijzer alhier or het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam veroordeeld tot 7 jaar Rijkswerk inrichting met aftrek van voorarrest. De Raad van Cassatie heeft het beroep van de procureur-fiscaal, die had ge concludeerd tot inwinning van een voorlichtingsrapport, verworpen. Geboren: Gerardus J P, zoon van A J Levering en K Oldenburger. Adel- bertus, zoon van F J Boendermaker en G W van de Reep. Petrus J, zoon van. I H Scholten en M Chr Eitjes. Theodo- rus P G, zoon van G Min en A Zijp. Marie, dochter van M Zoon en G C Span jaard. Ondertrouwd Gerardus Kool en Maria Zentveld. Getrouwd: Johannes C Apeldoorn en T Tervort. Wilhelmus Admiraal en F Chr M Stet. Overleden: Gerardus Zentveld, 50 jaar. Marianne Kajewski, 75 Jaar, we duwe van M Skotarczak. INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN Ingekomen: M C van Hove, van Alkmaar; P F M Rosier, van Heusden; M W van Dam, van Bergén (NH). Vertrokken: G Jansen, naar Box tel; Cl C M Bakker, naar Bergen (NH)' P J M Nooij, naar Delft. (Van onze Haagse ree „Engeland deed beter hai ken dan door te gaan met ren en socialiseren", zeide d E. Mundt, republikeins lid Dakota van wat wij de Tw van de Volksvertegenwoor Verenigde Staten zouden n troffen de staatsman in het de United States Informat san het Lange Voorhout ir tezamen met nog vijf led Congres en drie van de Amerika's Eerste Kamer. De heer Mundt, die met ga's een bliksemreis do maakt zij bezoeken 23 1 dagen!) had z'n ogen tot de kost gegeven, want hij meer opmerkingen, die lan waren. Ook Frankrijk mc werken, vond hij, en zelfs was hij niet al te best te sp: seriand werkt flink, was 2 evenals Luxemburg en Ne opmerking ten aanzien var had niet al te veel waarde hij met ons sprak was het aag en hij was des ochtei uur op Schiphol aangekon kon dus niet veel meer ge dan een prachtig panorama en wat kerkgangers op de i zou hij er ook niet van te want hij is nu al weer op v ander land. In zijn gezelschap warer ren Alben W. Barkley, de Kentucky, Carl A. Hatch uit New Mexico, en Hickenlooper, republikein 1 nevens de congresleden Gordon, democraat uit II Jarman, democraat uit Al; ter H. Judd, republikein ui Tezamen vormden zij de Mundt-commissie. Deze commissie had zich steld na te gaan of de U.S. devol tegenwicht vormt te jet-Russische propaganda. Tijdens de levendige ged ling met de Nederlandse dan ook tal van vragen ges invloed van het communis land. Men weet, dat de be partijen in Amerika ant tisch zijn en men zal zich dat in het Amerikaanse pa eens stemmen zijn opgegaai re kantoren van de U.S.I.S tenland op te heffen of in Vandaar dan ook, dat de grondig op de hoogte ste' activiteit van het Nederlar kantoor gelijk zij dat ook landen hadden gedaan of doen. Wij spraken ook nog me den van de commissie, 1 Duitsland, welks bevolkinj millioen zij het grootste vr Europa noemden. „Laat 1 toch werken, produceren i in plaats van hen te laten len", was de algemene opr was een ietwat simplistiscl dingen. Amerikanen bezie: één geheel en het valt hei begrijpen, dat het niet zo die zestig millioen hongei aan het werk te zetten, tei zich wars toonden van el steem. RAKE OP» Ook voor Nederland hac ner nog een paar behs dige opmerkingen. „Wij Vier Canadese journalis 14-daagse trip door ons lar ken, begonnen hun excurs ma Lucas Bols. Waarschi zij alles dubbel zien man van 15 jaar meldde het voornaamste ziekenhui stad met de mededeling, d bui van neerslachtigheid 3' spijkers had ingeslikt. Eei stel in Engeland mc ciële bijeenkomsten norma dan 100 mensen bij een r den bediend. Er wordt n stijging van het aantal mi wacht Bij de Roem wegen is het verboden op wagons te reizen of door d en uit te stappen. Het sta; mans eksterogen blijft getc Het internationale brandw; Londen is met 'n vurige r Na een bespreking over zijn de discussies min of terd In Triëst is he\ ter gelegenheid van de n het vredesverdrag. Een b Nu we het toch a ben. De Sovjet-Unie prod 30.000 tanks en kanonne Maak de borst maar wei Advertentie van een beg neming in een Ameril „Waarom zoudt gij in zorj ge voor 150 dollar in vre ten'

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2