T.B.C.-l Siad en Omgeving- Vergunning voor 'n meeting geweigerd Alkmaar werkt/ voor de deviezenpot Neêrland's meesterpianist speelt Chopin Piano-avond DE SCHRIK VAN ALKMAAR 20 JAAR GEËIST VOOR VERRAAD VAN ONDERDUIKER Tanende belangstelling op 't Waagplein AGENDA Cor de Groot De burgemeester vreest verstoring van de openbare orde Compagnons in het kwaad Eén van de stiekeme verradertjes Ex-wnd. burgemeester van Dë Rijp voor het Tribunaal Alarmerende gen volkomen 01 Betekenis van d stretomycine Gesprek doch dit Wii luisteren na Drie schepen voor Tsjecho-Slowakije in aanbouw Dat ook onze stad haar steentje bijdraagt aan het produceren van deviezen is weer eens duidelijk ge bleken, toen wij gisteren een be zoek brachten aan de scheepswer ven van de N.V. Nicolaas Witsen en Vis aan de Eilandswal. Het casco van een prachtige zelf ontworpen riviersleper, dat 's mor gens te water was gelaten, lag daar naast een zogoed als afgebouwde boot van dezelfde soort, die luisteren naar de- namen „Vitkovietze" en „Opava". Vreemdklinkende woorden. Inderdaad, beide schepen zijn n.l. be stemd voor het Vitkovietz staalcon cern in Tsjecho-Slowakije. De „Opa va" zal over vier weken kant en klaar worden afgeleverd, de andere komt over enkele maanden klaar. Een derde boot van dezelfde soort en behorende tot dezelfde order, wordt nu op stapel gezet op de hel ling, vanwaar de „Vietkovietze" gis terenmorgen het natte element tege moet gleed. De Duitser greep mis. Tijdens de oorlogsjaren was ook Tsjecho-Slowakije door de Duitsers bezet en zij oefenden druk uit op 't con cern om sleepboten te laten bouwen. Deze order werd hier toen geplaatst. De Duitser zelf heeft echter nooit profijt van zijn suggesties gehad. De „Opava" werd gebouwd, doch zó, dat hij niet het water in kon. De tweede boot stond „in de platen". De bezetter drong herhaaldelijk op het afbouwen van de „Opava" aan en wilde deze dan met het materiaal van de twee de zo gauw mogelijk ter beschikking hebben. Het lukte niet De Tsjecho-Slowaakse regering heeft deze order gehandhaafd, daar het bedrijf genationaliseerd is. De betreffende schepen zijn 28 m. lang, 6.4 m. breed en hebben een diepgang van 1.40 m. met het oog op lage waterstanden in de rivieren. Zij zijn voorts voorzien van een z.g. kortstraalbuis, bestaande uit twee tunnels. De schroef is n.l. 185 cm hoog en ligt dus voor een derde bo ven het wateroppervlak. Door dit systeem draait hij echter toch geheel in het water. Bovendien wordt de stuwkracht door dit procédé met SO pet. verhoogd en krijgt het schip een trekkracht van 4500 kg. Een normaal slepertje heeft een trekkracht van 500 kg. De schepen zijn verder uitgerust met drie roeren en een stoommachine geplaatst door de firma Kreber te Vlaardingen. Ze hebben bunkerruim te voor 25 ton kolen. Er is plaats De belangstelling voor de kaas markt begint aanmerkelijk te tanen. Reeds na het beëindigen van de va- canties was het duidelijk te merken, dat het bezoek afnam en ook vandaag waren er weer minder bezoekers. Toch mag nog niet gesproken wor den van een gebrek aan belangstel ling, want rondom de stapels kaas verdrong zich nog een groot aantal toeschouwers. Opmerkelijk is het gro te aantal Fransen, dat ook deze week weer een bezoek bracht aan 't Waag- plein. Uit Amsterdam arriveerde een touringcar met afgevaardigden van 't Internationaal Congres van Platte landvrouwen, die een grote belang stelling aan de dag legden voor het gebeuren rond de Waagtoren. Voorts was er een aantal padvin ders-leiders en -leidsters uit ïndië, die tijdens hun bezoek aan ons land ook Alkmaar niet vergaten. Alles bijeengenomen toch nog een belangstelling, die waard is, even ge memoreerd te worden. Wat de aanvoer betreft, deze be droeg 38.000 kg., verdeeld over 4 stapels boerenkaas (notering f 1.28) en 13 stapels fabriekskaas (notering f 1.35). WEER DE FRIESEBRIJG Een auto, die twee kermiswagens voort trok, reed tegen het hekwerk van de Friesebrug. Oorzaak hiervan was, dat by het remmen de voet van de bestuurder van het pedaal gleed. Het hekwerk werd beschadigd. voor 7 8 manschappen met aparte hutten, voorzien van douche, W.C. en centrale verwarming. Het geheel heeft een waterverplaatsing van 150 ton. Nog meer schepen. De firma heeft ook nog een order lopen van 5 communicatieschepen voor de Billiton Maatschappij. Twee zfln er reeds afgeleverd. Ze kunnen 35 personen vervoeren en dienen v.n.l. voor de verbinding van de tin baggermolens met de havens op Ban- ka en Billiton. Zo wordt er ook in Alkmaar aan de vergroting van onze deviezenpot gewerkt en toont een en ander BIOSCOPEN: Harmonie Theater, 8 uur: Moord onder narcose; 18 jaar. Zaterdag 7 en 9,3o uur Victoria Theater, 8 uur: Metropolitain. 18 jaar. Zaterdag 7 en 9,30 ur. Cinema Americain, 8 uur: De stad der zonden; 18 Jaar. Zaterdag 7 en 9,30 uur A. B. T., 8 uur: Stan Laurel en Olivier Hardy in „Zeebonken"; 14 jaar. VRIJDAG: Gulden Vlies, 8 uur: Van ander ras. ZATERDAG: Gulden Vlies, 8 uur: Toneelvereniging „Ontwaakt". Hervormde Jeugddiensten Op Zondag a.s., 's avonds te 7uür in de Grote Kerk belegt de Hervormde Jeugdraad weer een van haar Jeugd diensten, bestemd voor jongeren van 16 35 jaar. Voorganger zal ditmaal zijn ds. J. Fokkema van Delft, bij velen welbekend als lid van de Tweede Ka- aan, dat de wereld de naam van mer der Staten Generaal. Ds. Fokke- ma zal spreken over het onderwerp: Holland als scheepsbouwland niet vergeten is. Mogen de nieuw gebouwde sche den en de roem verder uitdragen, den en haar roem verder uitdragen. Het zal dan ons land zeker geen schade doen! „Trouw". Dit onderwerp zal aan vele jongeren nog wel iets te zeggen heb ben. De Jeugdraad hoopt op een goede opkomst. De Jeugddiensten beginnen zich meer en meer in een toenemende belangstelling te verheugen. Jonge ren en ook belangstellende ouders en ouderen zijn van harte welkom! F 'Herirhten LANGEDIJXER GROENTENCENTRALE. 19 Septem*- -- 1947. 15000 kg aardappe'en, bevelanders 8.108.70, eigenheimers 8, 15.000 kg rode kool 3.60—9.90, 13000 kg groene kool 11—17.10, 10.000 kg gele kool 3.60 8.70, 160.000 kg witte kool 7.40 10.10, 3000 kg andijvie 14:6018.10, 2500 kg uien 10.50—11.90, 5000 kg bie ten 5.505.70, 1000 kg slabonen 83 1.05, 600 kg tomaten a 27.70, b 26, 3800 kg bloemkool 6581, 600 kg druiven, Alicante 81, Frankenthaler 7982. NOORDERMARKTBOND, 19 Sept. 1947. 46000 kg. aardappelen: bl. eigenh. 8.508.60, Bevelanders 8.20 8.70, Noordelingen 7.608, 4500 kg. uien 10.30--11.20, grove 11, driel. 7.10 7.20, nep 8.40, 3500 kg. slabonen 0.90—1.23, 2700 kg. bieten I 5.30— 5.70, 5000 kg. rode kool 5.20—7 60, 144000 kg. witte kool 68.70, 5000 kg. gele kool 6.10—8.70, 2600 kg. groene kool 9.3010.90, 1800 kg. an dijvie 14.9015.40. Oppervlakkig gesproken zou men van mening kunnen zijn, dat in artis tiek opzicht een Chopin-avond nu direct niet in een beiioefte voorziet, want wie kent niet Chopin, en wie speelt niet (of tracht het althans) Chopin te spelen? De verrassing van de avond was wel dat Cor de Groot deze opvatting volkomen heeft weg gespeeld, hij heeft ons Chopin laten horen op een wijze zoals het voordien niet gebruikelijk was, en het kon wel eens waar zijn dat de concertgever practisch veel heeft gecorrigeerd wat men in de literatuur over deze com ponist te lezen krijgt. De romantische, de sensuele inslag welke als een waas over de structuur van Chopin's wer ken lag uitgespreid, heeft Cor de Groot verwijderd, en ons Chopin hel der en duidelijk laten zien, als een geniaal musicus, die ten slotte óók absolute muziek schreef. Hiermede hebben we de kern aangegeven, waar om deze avond zo belangrijk was. Gloednieuw klonken dus voor de luisteraars weer de Polonaise-Fantai- sie op. 61, de Mazurka's, Nocturnes op. 48. Scherzo, op 54. De 24 Preludes na de pauze werden in elk opzicht meesterlijk gespeeld. Het is alweer ruim acht jaar geleden dat we Cor de Groot hoorden, en in die tijd heeft hij zich ontwikkeld tot een pia nist van groot formaat, die in de rij van de internationale pianisten een waardige plaats kan innemen. Het talrijke publiek in het Gulden Vlies aanwezig, heeft het de pianist aan oprechte hulde niet laten ontbre ken. Het applaus bleef aanhouden, men wilde persé een toegift, en wist die ook te verkrijgen in 'de vorm van een subliem gespeelde Mazurka. Zo gingen allen huiswaarts met een on- Indische padvinders bezich tigden Alkmaar Een 'groep van pl.m. 15 leiders van de Indische padvinderij bracht van daag een bezoek aan Alkmaar. Op t station verwelkomde Akeela van Don gen de gasten en onder zijn leiding bezichtigden de Indiërs de nu bijna gereedgekomen Grote Kerk, en het Stadhuis. De kaasmarkt met de Waag toren wekte natuurlijk weer aller be wondering. Een koffiemaaltijd, tezamen met de plaatselijke commissie in het Gulden Vlies genuttigd, sterkte de gasten weer voor een wandeling door de oud ste gedeelten van Alkmaar, waarbij tevens één der oudste hofjes werd be zichtigd. Per auto ging het hierna naar Hei- loo, waar in huize „Nyenburg" door mevr. de Douairière van Foreest een tea werd aangeboden. En hiermede was het bezoek van de Indiërs aan onze contreien weer geëindigd. Burgerlijke Stand Geboren: Adrianus A. M., z. v. Adria- nus A. Beers en K. J. Scholten. Elisabeth C. M., d. v. Wilhelmus Groot en J. M. van Schagen. Willem J., z. v. Johan B. van der Veen en A. Ens. Joan A., d. v. Luitzen A. P. Groot en J. Kager. Petronella A. en Cornelis J., zn. en dr. van Cornelis J. Leek en P.. Schuit. Frans A., z. y. Harmen Knol en R. Zwaga. Ondertrouwd: Maximiliaan Verver en Trijntje Visser. Cornelis Ploeger en Jacoba P. Moerland. Abraham Hermes en Christina Obdam. Theo doras W. Groen en Jacoba M. Jes. Jan Kaal en Johanna Bleeker Jo hannes A. Henke en Maria Schake laar. Petrus T. Pronk en Klazina Bruijns. Gehuwd: Freerk Bruijning en Han- na Berman. Beter ten halve gekeerd De vindster van de tas van mevr. S. aan de Lindenlaan alhier is halver wege haar dwaling gekeerd, en heeft thans de tas met inhoud bij de eige naresse terugbezorgd, met een briefje waarin zij haar spijt getuigt over het gebeurde. vergetelijke herinnering aan een grandioze klavieravond, en de stille hoop deze Nederlandse meester-pia- nist nogmaals te horen in 'n gemengd programma. MUSICUS. De kleren maken de man Hoe vaak hebt gij, heren der schep ping, niet met bitterheid gedacht aan dit spreekwoord, als ge voor de spiegel uw ietwat kale colbertje beschouwde, of met een zucht de hardnekkige ra feltjes aan uw boord middels een na gelschaartje verwijderde. Edoch, wanhoopt niet, want betere tijden breken zich baan, langzaamaan weliswaar, maar ze komen toch. En dat dit door ondernemende zakenlie den ook wordt begrepen, kan iedere Alkmaarder sedert gisteren met zijn eigen ogen aanschouwen, als hij de moeite neemt even stil te blijven staan voor het pand Langdstraat 82, waar de heer B. Trijbetz gisteren zijn „Heren huis" heeft geopend. Inderdaad een „herenhuis" deze zaak in herenmode artikelen en kinderkleding, een winkel van voorname allure. Reeds de smaakvolle etalage, opge bouwd in een verfijnde stijl, is het be kijken ten volle waard, waarbij vooral de lichte tinten en de verlichting op vallen. Ook binnen gaat het oog te gJst aan een verantwoorde verdeling van een beschikbare ruimte, terwijl de vi trines langs de wanden 'n aparte vorm en een eigen stijl hebben. Overheer send zijn de lichte kleur van de wan den en het blanke eiken van de betim mering. En wat het belangrijkste is, in deze vitrines ligt een keur van artikelen te wachten op kopers, die zo langzamer hand weer de gelegenheid krijgen het spreekwoord „de kleren maken de man" in de practijk te brengen, en zé ker als ook binnenkort de confectie- afdeling gereed zal zijn. De heer Trybetz, voormalig chef van de firma Blom te Beverwijk zal in die metamorphose een werkzaam aandeel hebben. De talloze bloemstukken die de zaak op de openingsdag sierden, waren dan ook evenzovele bewijzen van vertrou wen in het zeker niet uitblijvende suc ces. WERKSTER MET EKSTERCOMPLEX. Een alleenwonende dame aan de Kennemerstraatweg miste sinds eni ge tijd enkele gouden en zilveren sieraden. Zij verdacht haar werkster, Duitse van geboorte en waarschuwde de politie. Woensdagavond, toen de vrouw klaar was met haar werk en het huis verliet, werd zij opgewacht door de recherche. Op het bureau werd zij gefouil leerd en bleek gestolen goed onder haar kleding te hebben verborgen. Ze kon nu niet meer ontkennen ook de sieraden te hebben weggenomen. De gestolen voorwerpen zijn nog niet alle achterhaald. Dammen. HOOFDKLASSE-COMPETITIE De competitie is weer begonnen. Ook dit jaar hopen de D.D.D.-ers de eer van dammend Alkmaar hoog te hou den. In de eerste thuiswedstrijd U's. Zondag krijgen zij „Gezellig Samen zijn" uit Amsterdam op bezoek. Wel de zwaarste tegenpartij uit deze afdeling. Een overwinning zal het zeker niet worden, maar toch sporen wij de Alk- maarders aan hun uiterste krachten in te spannen, opdat het resultaat bevre digend zal zijn. De wedsti'id begint om half één in café Haring, Oudegracht. Belangstellenden zijn ook nu weer van harte welkom. Gezien het verzoek van de afdeling Alkmaar van de Vrijdenkersvereniging „De Dageraad" d.d. 9 September 1947; overwegende, dat genoemde Vereni ging voornemens is op Zondag 21 Sep tember a.s. een meeting te houden in de Stedelijke Muziektuin, alhier, waar als sprekers zullen optreden de heer Van Iependaal met het onderwerp: „Mens, brood en toekomst", en de heer De Dood met het onderwerp: „Vrijheid en Slavernij"; overwegende, dat Alkmaar een ge mengde bevolking heeft, in verband waarmede verschillende bevolkings groepen door het houden dezer ver gadering in hunne godsdienstige ge voelens gekwetst zullen worden; dat derhalve bij het houden der aan gekondigde vergadering gevaar is te duchten voor verstoring der openbare orde; gelet op artikel 221 der gemeentewet; verbiedt de hiervoor bedoelde verga dering. Alkmaar, 17 September 1947. De Burgemeester van Alkmaar, G. v. SLINGERLAND, lo.-Burg. Het bovenstaande is het schrijven, dat de Vrijdenkersvereniging „De Da geraad" dezer dagen van de wnd. bur gemeester heeft ontvangen en dat in die kringen natuurlijk tot ernstige ontstemming aanleiding heeft gegeven. Wij zijn geen supporters van „De Da geraad" en evenmin bewonderaars van de beide hier genoemde sprekers en wij willen ook wel aannemen, dat deze inleiders zich niet tot het weer geven van hun eigen levensbeschou wing zullen beperken, maar waar schijnlijk andersdenkenden hun critiek niet zullen besparen. Dit alles mag evenwel geen reden zijn om een dergelijke vergadering te verbieden. Dat mag in een democratische staat als de onze niet omdat de grondwet ieder het recht van schrijven geeft met dien verstande dan, dat men voor zijn uitlatingen de verantwoordelijk heid volgens de wet heeft te dragen. Als deze mensen niet alleen hun eigen belangen willen bespreken, maar daarnaast andere levensbeschouwin gen aan critiek willen onderwerpen, dan doen zij dat ook onder hun eigen verantwoordelijkheid. Zoals men het verschijnen van een courant niet wil verhinderen omdat men verwacht, dat 'n journalist daar in iets strafbaars zal schrijven, zomoet men een vergadering ook niet verbie den uit vrees, dat de sprekers zich daar op onverantwoordelijke wijze zullen uiten. „De Dageraad" is een reeds lang bestaande organisatie en men zal haar vergaderingen ook uit dit oogpunt niet kunnen verbieden. Het oordeel, dat de procureur- fiscaal zich over de thans 21-jarige Alkmaarder A. T. M. M. Kloet had gevormd, blonk In zijn requisitoir lang niet mals. Waar enerzijds de jeugdige leeftijd van verdachte in aanmerking zou kunnen worden ge nomen, aldus mr. Keune, staat an derzijds daar valt volledig de na druk op de buitengewoon ongun stige indruk, die deze verdachte bij de bestudering van het dossier maakt. Hij is een buitengewoon ver dorven jongen. Samen met H. is hij er op uitgetrokken, wat is uitge draaid op een samen gaan met de meest ongure typen van de S.S. Ver dachte heeft zich uit een sadistische liefhebberij daartoe geleend. Deze jongens waren de schrik van Alk maar en oefenden er 'n ware terreur uit. Het is 'n dermate onguur individu zo rijp in het kwaad, dat de maat schappij op afdoende wijze van deze jongen moet worden gevrijwaard, terwijl hij zelf hard zal moeten wer ken, met steun van anderen, om zich tot een goed lid van de maatschap pij op te werken. De eis was: tien jaar gevangenis straf met aftrek en ontzetting uit de rechten voor de duur van het leven. De tenlastelegging, dat hjj te Alk maar, in Mei 1944, dienst genofpen had bij de Duitse oorlogsmarine te Alkmaar, in April 1944, tezamen met zekere H., aan H. Stuulen, toen agent van de Arbeidscontroledienst van het Gewestelijk Arbeidsbureau, een zeke re T. Th. Veldhuizen heeft aangewe zen als onderduiker, werd in hoofd trekken door verdachte toegegeven. Hij liep bij deze laatste gelegenheid b.v. rond in een zwarte rijbroek met koppel en revolvertas. Deze. laatste had hij gekocht en droeg hij, omdat „het stond". Bij een dergelijke gele genheid, waarbij een opgejaagde werd „afgedroogd", had hij deelgenomen „uit sensatie". Dat was het beeld dat deze ver dachte aan het Hof bood. De onder duiker Veldhuizen, die in IJmuiden werkte, werd in de Spoorstraat door een A.U.D.-agent gearresteerd. Een huisgenoot was nog naar het station gegaan om hem te waarschuwen, maar was daarin verhinderd, omdat zij dool de jongens" werd geschaduwd. Veldhui zen was in Amersfoort terecht geko men, daar en in andere concentratie kampen mishandeld, verschillende ontvluchtingspogingen waren door niéuwe arrestaties gevolgd, totdat ten slotte die van November 1944 met succes was bekroond. Van April tot November was deze van zijn vrijheid beroofd geweest. Het eigenaardige was, dat de ver dachte pas achttien jaren telde, toen hij zich in Mei 1944 aangaf tegen de wil van zijn ouders bij de Kriegs- marine. Samen met H. had hjj daar toe ook andere jongens overgehaald. De verdediger, mr. C. Berkhouwer, schetste deze verdachte als een ruwe diamant, die geslepen moet worden, maar waar nog van alles van te ma ken is. Het Hof zal op 2 October a.s. uit spraak doen. Waarom wordt deze bijeenkomst dan door de burgemeester verboden? Dat zou kunnen zijn, omdat zij in jie Muziektuin wordt gehouden en dit een gemeentelijke instelling is, welke alleen beschikbaar mag worden ge steld voor bijeenkomsten waarop groe pen ingezetenen niet in hun godsdien stige gevoelens gekwetst kunnen wor den. Men begeeft zich dan evenwel op 'n terrein vol voetangels en klemmen. In de Muziektuin is ook wel eens een mis gecelebreerd en daar zullen in verloop van tijd vele godsdienstige groepen geweest zijn door welker uitlatingen anderen zich in hun godsdienstige ge voelens gekwetst konden voelen, al mag de wijze waarop men zich uit ook 'niet geheel voorbijgezien worden. De eerste overweging waarop deze meeting werd verboden kunnen we dan ook niet gelukkig vinden. Wie meent, dat zijn godsdienstige gevoelens en de Muziektuin gekwetst worden, blijve thuis, want niemand wordt gedwongen een dergelijke bij eenkomst te bezoeken. En loudspea kers kan men wel zo temperen, dat buitenstaanders er geen last van heb ben. De tweede reden tot verbod, de vrees voor verstoring der openbare orde, kunnen wij nog minder waarderen. Tal van opkomende godsdienstige richtingen of politieke bewegingen zijn in den beginne vaak op allerlei wij zen in hun bijeenkomsten gehinderd. De openbare orde werd op die ver gaderingen zeer vaak verstoord en het tumult was dikwijls zo groot, dat de sprekers door de politie beschermd moesten worden. Toch werden deze vergaderingen niet verboden. Ware het anders ge weest, dan zou bijv. een organisatie als Het Leger des Heils nimmer ge worden zijn wat zij nu is. Wanneer men een vergadering, wel ke in een „besloten" gelegenheid wordt gehouden, verhindert omdat daar or deverstoringen kunnen voorkomen, zou het al te gemakkelijk worden een niet gewilde vereniging het vergade ren te beletten. Het eerste het beste groepje raddraaiers zou dit mogelijk kunnen maken. Het gemeentebestuur in casu de politie moet tegen ordeverstoringen waken. Als de Vrijdenkers in de Muziektuin vergaderen kan men er toezicht op houden, dat op ordeverstoring belus te elementen geen kans krijgen deze bijeenkomst onmogelijk te maken. Wij hebben hierover een onderhoud met de wnd. burgemeester gehad, die ons mededeelde, dat het aangekondig de „vrij debat" van grote betekenis voor zijn afwijzende beslissing was geweest. Men had hem evenwel later meege deeld, dat dit debat niet zou worden toegestaan waardoor zijn bedenkingen grotendeels ondervangen waren. Bovendien was hem eerst nu geble ken, dat hier van een landelijke bij eenkomst sprake was en een verbod de betrokken organisatie dus voor zeer grote moeilijkheden zou plaatsen. De heer Van Slingerland was daar om bereid zijn houding nader te over wegen, temeer omdat van de zijde van „De Dageraad" de mogelijkheid werd geopperd, de bijeenkomst niet in de tuin, maar in een zaal te houden. Wij hebben hedenmorgen de loco burgemeester naar diens beslissing ge vraagd. De heer Van Slingerland deel de ons mede, dat in verband met de zaalkwestie tot op heden van de zijde van „De.Dageraad" geen nadere voor stellen zijn gedaan, zodat de afwijzen de beslissing nog van kracht blijft. Tegen A. P. Moeyes uit Alkmaar was reeds op de zitting van 1 Mei j.l. van het Byzonder Gerechtshof twintig jaar gevangenisstraf ge- eist naar aanleiding van de tenlas telegging, dat hy in Juli 1944 een zekere Kuiper, die werkzaam was op het Gewesteiyk Arbeidsbureau, een door de ondergedoken wacht meester van de marechaussee, C. Hofing, aan H. Koekoek te Alkmaar gericht schryven, dat abusleveiyk in verdachte's handen was gekomen, heeft ter hand gesteld, met het ge volg, dat Koekoek werd gearres teerd en men nadien nooit meer iets van hem heeft vernomen. Op 13 Mei besloot het Hof in een interlocutoire tententie, de stukken weer in handen van de raadsheer commissaris te stellen, omdat ver dachte's verklaring niet helemaal in overeenstemming was met de waar heid. Hierop volgde een volledige beken tenis, waarbij verdachte terugkwam op zijn verklaring, dat de verklarin gen door hem afgelegd by het eerste verhoor door de P.O.D., onder dwang waren afgelegd. Integendeel, hij had toen de rechercheur, die het verhoor had afgenomen, de hand gedrukt en bedankt, dat hij nu de gelegenheid had gehad, zijn geweten te ontlasten. Wegens een gewijzigde samenstel ling van de Kamer werd de zaak in het kort nog eens opnieuw behandeld. President was mr. E. A. M. Lamers, procureur-fiscaal mr. H. Keune. Wat nog bleek. Naar aanleiding van vragen, die de president stelde, moest verdachte toe geven, dat hg wist, dat Koekoek niet van de party was. Toen verdachte in Juli 1944 op het Arbeidsbureau moest wezen, had Kuiper hem gevraagd: „Is er nog nieuws?" „Die vraag stelde hij aan iedere N.S.B.-er," voegde verdachte daaraan toe. Toen was het verhaal van de brief op de proppen gekomen, die verdach te abusievelijk in handen had gekre gen, waarop Kuiper gezegd had: „Ik zal wel zorgen, dat het in orde komt". President: „Wat betekende dit dus? Dat die onderduiker zou worden op gespoord, nietwaar!" Korte tyd later had verdachte van Kuiper gehoord, dat Koekoek was ge arresteerd. In 1943 had verdachte nog deel uit gemaakt van de Wach- und Schutz- dienst, waarbij hij gewapend met zijn geweer bewakingsdiensten heeft ver richt in Zeist, op het vliegveld Ber gen en in Schoorl, terwijl hy ontken de aan controlediensten in treinen naar persoonsbewijzen te hebben deel genomen. Miserabele verradersfiguur. De procureur-fiscaal, mr. Keune, meende in deze zaak vi-y kort te i kunnen zqn. Verdachte verdient zeer zwaar gestraft te worden om het initiatief, de inhoud van een brief, waarmee hij niets te maken had, be kend te maken en daarnaast om de zeer ernstige gevolgen er van, de dood van Koekoek. Het tweede feit achtte mr. Keune niet helemaal bewezen. Verdachte is een miserabele vervadersfiguur, één van die stiekema, geniepige verrader tjes, die aan achterdeurtjes gegevens verzamelden en die dan doorgaven aan de verraders, die het verder uitzoch ten. Tegen M. eiste de procureur-fis caal twintig jaar gevangenisstraf met aftrek en levenslange ontzetting uit de rechten. In zijn pleidooi schetste mr. Lees berg Jr. deze verdachte als een zwa re zenuwpatiënt, een toevallijder van jongsaf, die bovendien een ongeluk kig huwelijksleven had. Hij verzocht het Hof een psychiatrisch rapport te doen inwinnen. Uitspraak: 2 October a.s. Voor het Tribunaal te Alkmaar stond gistermiddag terecht de vroegere wnd. burgemeester van De Rijp, Cas per L. C. de B., die in verzet was ge gaan tegen de hem opgelegde ver beurdverklaring van het vermogen. De B. was lid geweest van NSB, Agra risch front, NVD en Landstand en be kleedde de functie van Boerenleider. De voornaamste beschuldiging was het meewerken aan verraad van 8 illegale werkers. Omstreeks Dolle Dinsdag wilden 8 jongens uit De Rijp naar het Zuidelijk front, doch werden in Amsterdam gegrepen. De NSB-bur- gemeester van Purmerend. Van Baak, stuurde toen, in samenwerking met De B. een schrijven naar de S. D. waarin de jongens genoemd werden. Besch. zeide, dat hij er door Van Baak toe geprest werd, zijn handteke ning te zetten en dat de aanbrenger de gemeentebode Houtman was ge weest. Er waren echter verklaringen o.m. van de vader van een der jongens, die er op wezen, dat De B. wel schuld had. Hij heeft ook niet ge probeerd om de illegale werkers te waarschuwen. Besch. zeide, dat hij een brief had gestuurd naar de be treffende instanties waarin hij mede deelde dat de.jongens onschuldig wa ren. Htet Tribunaal zal de zaken nog eens uitvoerig nagaan, waarna De B. op 2 October a.s. zal vernemen of van zijn kapitaal, groot f 17000 nog iets mag overblijven. Ouderdomsvoorziening Naar wij vernemen hebben in de Rijp 63 ouden van dagen een formulier in gevuld ter verkrijging van een uitke ring ingevolge de noodvoorziening ou den van dagen. In Graft waren 51 „oudjes" die in aanmerking hopen te komen voor deze nooduitkering. (Va In de wereldpers heeft rustend bericht gecirculeerc en doeltreffend geneesmidt grote fabrieken van medica ken zouden door de nieuw terugdeinzen, om dit te voc „Volkomen uit de luchl geneesheer-directeur van h „Vermocdeiyk heeft men iii over zou juist het tegendee Wy hebben deze opmer gebied der t.b.c.-bestrijding ons een aantal interessante uit men zou kunnen afleidi nieuwe mogelijkheden ten a kunnen zijn. Alhoewel, hy nuchter te blijyen bezien, ei Eigenlijk voelde Dr. Bron niet veel voor, iets te zeg trent nieuwe ontdekkingen, worden immers vaak get keerde en overderven verw gewekt. En niet is zo funes zieken, als de diepe tele echterof, wanneer blijkt, da te vroeg of ten onrechte* he j heugd. Toen wij evenwel de kwestie-stretomycine te j brachten, kregen wij dit an Inderdaad hebben strep behandelingen merkwaardig ta-.on o] «.„4 J- strekt n D li geD' da Dronkhorst mee het geleverd volmaaktheid van dit genf Zoals velen zullen weten, i: tomycine, evenals de penyci product, gedeeltelijk vervaa; vloeistof, waarin bepaalde i worden gekweekt. Om het r voudig te zeggen: de hoeveeli I ke er uit gehaald kan worden I zeer gering. Men moet een I lijke massa schimmelculture! i ken, om een enigszins beteken veelheid van het geneesmiddi krijgen, hetgeen uiteraard inl het productie-proces zeer m en uiterst kostbaar. In Ameri er evenwel reeds geruime I den mee begonnen en Nederl vandaal* wat streptomycine ook in Engeland heeft men vaardiging ter hand genome is men ook in een Nederla briek met de voorbereiding regelmatige productie begon Zoals men zal begrijpen, echter, grote financiële ris: vast. Morgen kan bij wijze ken in een laboratorium eer worden gedaan, waardoor c ding langs synthetische weg schieden. En dan zijn alle t genomen moeiten en vele ko stallaties in feite van geen meer. Het is derhalve juist als in sommige kringen wei- merkt dr. Bronkhorst op. E zonder acht te slaan op het les gedaan, om iedere nie waardevol gebleken vinding ten en zo mogelijk te verve Dit belangrijke onderwerp ons onwillekeurig op de Welke thans worden toegena tuberculose, een der meest volksziekten, te bestrijden. ZOU men bijna zo oud kunne als de mens. Bij de oude kwam deze ziekte bijvoorbe ter sprake. Men kan zich voorstellen, welke een lange noodlottige vergissingen v maakt, doordat men de pati vroeger eeuwen ofwel rustig „verplegen" of ze temidden l ers aan andere kwalen ir al zeer primitieve gasthuizei bracht. Nu is dit alles geheel ande den, het sanatorium „Berg e is er een prachtig voorbeeld ZATERDAG 20 SEPTEM Hilversum I, 301 m., gee om 7, 8, 1, 7, 8 en 1 uur. I Caecilia-koor. 8.15 Pluk de Ochtendconcert. 10.15 Schots Zonnebloem. 12.' boek?. 1.45 Filmkwartiertje, v toneelkijker. 3.Jongeren' 3 E' kunstenaars stellen zich vi t De Wigwam. 6.— Piano-duo reol-septet. 8.20 Wie weet h 'plaat heet? 9._ Negen heit jj 10.Operette fragmenten. 11. tet van Beethoven. Hilversum II, 4I5 m„ geef °m 7, 8. 1, 6, 8 en 11 uur. Vj Silvestri-kwartet. 8.35 Vrolij genklanken. 9.35 Lichte orke V VPRO: 10.Morgenwijding, w 10.20 „Het Achterhuis". 10 31 Kamermuziek-gezelschap. 11- arbeiders in de Continubedrij- E Musette klanken. 1.20 AHerhf Omroep-kamerorkest. 3 perkwartet. 4.05 Als een bon vlucht. 4.30 Miller-sextet. 5 S dingswpzen-proeramma. 615 J 6.30 Om en nabij de twintis 30 „Snap jij waarom ze je catechisatie sturen? 7.45 Is B een vervelend boek? VARA- eenvoudige mensen". 9.30 Oi H into 10'~~ Sp0t niet met waa 10.30 Omroep-orkest. 11.15 Ziek.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2