T.B.C. -bestrijding- J Boeven beheersen Amerika's bokssport MDÜIÜ DE PAMPUS-PIRAAT Verloofd. Alarmerende geruchten geven volkomen onjuiste indruk V_ in een nieuw stadium? Betekenis van de stretomycine mei ar. geni dat daar_ Bronkhorst mee het bewijs is V VAN MA BIJ EN VERRE gratis. De Surinaamse sinaasappelen Het dure leven N.C.R.V. in beroep Een nieuw soort automaat Moordenaars als managers Elt doden in één jaar door J. D. VAN EXTER Wij luisteren naar 700 millioen dollar voor Frankrijk en Italië? (Van onze eigen redacteur). In de wereldpers heeft enige t(jd geleden een merkwaardig en veront rustend bericht gecirculeerd, volgens hetwelk vervaardiging van een nieuw en doeltreffend geneesmiddel tegen de gevreesde tuberculose door enige grote fabrieken van medicamenten zou worden tegengehouden. Deze fabrie ken zouden door de nieuwe vinding gevoelige schade lijden en voor niets terugdeinzen, om dit te voorkomen. „Volkomen uit de lucht gegrepen", zei Dr. W. Bronkhorst, de bekende geneesheer-directeur van het sanatorium „Berg en Bosoh" te Biithoven. „Vermoedelijk heeft men hierbij streptomycine op het oog gehad. En daar over zou juist het tegendeel verteld kunnen worden". Wij hebben deze opmerking aangegrepen, om deze deskundige op het gebied der t.b.c.-bestrijding enige vragen te stellen. En Dr. Bronkhorst deed ons een aantal interessante en vooral belangwekkende mededelingen, waar uit men zou kunnen afleiden, dat in een nabije toekomst misschien reeds nieuwe mogelijkheden ten aanzien van de t.b.c.-bestT ij ding aanwezig zouden kunnen zijn. Alhoewel, hij legde hierop de nadruk, men dient deze dingen nuchter te blijven bezien, en vooral niet te vroeg te juichen. Eigenlijk voelde Dr. Bronkhorst er niet veel voor, iets te zeggen om trent nieuwe ontdekkingen. Daardoor worden immers vaak geheel ver keerde en overderven verwachtingen gewekt. En niet is zo funest voor de zieken, als de diepe teleurstelling n chterof, wanneer blijkt, dat zij zich te vroeg of ten onrechte' hebben ver heugd. Toen wij evenwel nogmaals de kwestie-stretomycine ter sprake brachten, kregen wij dit antwoord: Inderdaad hebben streptomycine- behandelingen merkwaardige resul taten opgeleverd Gesprek doch dit wil vol- Av strekt niet zeg- geleverd van de volmaaktheid van dit geneesmiddel. Zoals velen zullen weten, is de strep tomycine, evenals de penycilline, een product, gedeeltelijk vervaardigd uit vloeistof, waarin bepaalde schimmels worden gekweekt. Om het maar een voudig te zeggen: de hoeveelheid, wel ke er uit gehaald kan worden, is slechts zeer gering. Men moet een ontzagge lijke massa schimmelcultures verwer ken, om een enigszins betekenende hoe veelheid van het geneesmiddel te ver krijgen, hetgeen uiteraard inhoudt, dat het productie-proces zeer moeilijk is en uiterst kostbaar. In Amerika werd er evenwel reeds geruime tijd gele den mee begonnen en Nederland heeft vandaar wat streptomycine gekregen; ook in Engeland heeft men de ver vaardiging ter hand genomen. En nu is men ook in een Nederlandse fa briek met de voorbereiding tot een regelmatige productie begonnen. Zoals men zal begrijpen, zitten er echter, grote financiële risico's aan vast. Morgen kan bij wijze van spre ken in een laboratorium een vinding worden gedaan, waardoor de berei ding langs synthetische weg zou ge schieden. En dan zijn alle tot nu toe genomen moeiten en vele kostbare in stallaties in feite van geen direct nut meer. Het is derhalve juist andersom als in sommige kringen werd verteld, merkt dr. Bronkhorst op. Er wordt, zonder acht te slaan op het risico, al les gedaan, om iedere nieuwe en waardevol gebleken vinding te benut ten en zo mogelijk te vervolmaken. Dit belangrijke onderwerp brengt ons onwillekeurig op de methoden. Welke thans worden toegepast, om de tuberculose, een der meest gevreesde volksziekten, te bestrijden. De t.b.c. zou men bijna zo oud kunnen noemen als de mens. Bij de oude Grieken kwam deze ziekte bijvoorbeeld reeds ter sprake. Men kan zich derhalve voorstellen, welke een lange rij vaak noodlottige vergissingen werd ge maakt, doordat men de patiënten in vroeger eeuwen ofwel rustig thuis liet „verplegen" of ze temidden van de lijders aan andere kwalen in de veel al zeer primitieve gasthuizen onder bracht. Nu is dit alles geheel anders gewor den, het sanatorium „Berg en Bosch", is er een prachtig voorbeeld van. rs Een der belangrijkste problemen van de na-oorlogse tijd, is dat van de medische verzorging gebleken. De gezondheid van vele Nederlan ders heeft door ontberingen van velerlei aard en door de slechte hygiënische toestanden gevoelig geleden. En ook de doktoren, de ziekenhuizen en de sanatoria heb ben moeten kampen met bijna on denkbare moeilijkheden. Velen hebben zich de laatste tijd afge vraagd, hoe thans de stand van zaken is, dit ook in het kader van belangrijke ontdekkingen, gedu rende en kort na de oorlog ge daan. Teneinde in deze geïnfor meerd te zijn, hebben wij ons tot een aantal specialisten gewend. Wij spraken over t.b.c., kanker, geslachtsziekten, rheumatiek en zielsziekten, de kwalen, welke, als wij het zo mogen uitdrukken, het meest ter sprake komen en ten opzichte waarvan ook ontstel lend veel verkeerd beftip be staat De meest markante en be langrijkste opmerkingen uit deze gesprekken zullen .wij thans gaan publiceren. Hiernaast treft men het eerste artikel aan in deze reeks. Trouwens, ons land telt vele voor treffelijke sanatoria. En, dank zij krachtige en veelomvattende maatre gelen, nam Nederland voor de oorlog op het gebied der t.b.c.-bestrijding een hoogst eervolle plaats in. De jaren der bezetting en vooral de hongerperiode, hebben uiter aard velen hun gezondheid gekost. Toch is dr. Bronkhorst optimis tisch en meent hij te kunnen voorspellen, dat het peil van begin 1940 binnen vijf jaar weer bereikt zal zijn. (Slot volgt). Dr. W. BRONKHORST ZIJ, DIE ZICH VAN HEDEN AF OP DIT BI,AD ABONNEREN ONT VANGEN DE TOT 1 OCTOBER VER SCHIJNENDE NUMMERS Een tragisch bericht uit Borne: de 48-jarige mej. Dijk is bij het bereiden van een bruiloftsmaal door uitlekkende vlammen in brand geraakt en over leden. En een opzienbarend be richt uit Amersfoort: een meisje, dat peren bij een fruitkar kocht, liet haar portemonnaie plus twee textielkaarten liggen. Later spoorde de politie het zaakje onder de komkommers op. Komkommertijd? Zuid-Afrika wenste niet in een rugby-wedstrijd te gen Nieuw-Zeeland uit te komen, om dat ook inboorlingen in de ploeg waren opgesteld. Een symptoom van nazi-besmetting. Bij de gasfa brieken te Barcelona is -een langzaam- aan-staking begonnen. Langzaam-aan staakt de hele wereld. Vijf wiel rijders wierpen een handgranaat naar het Spaanse consulaat te Milaan en riepen: „Weg met de regering van Franco". Men verwacht binnenkort nog meer „Franco"-zendingen. De regen heeft de brand op de Leusder- heide volkomen in de war gestuurd. Het volgend jaar zal men het weer proberen. Deze zomer was blijkbaar niet droog genoeg. Vier leden van de Bulgaarse aankoopmissie te Berlijn zijn gearresteerd wegens clandestiene transacties met zwarte sigaretten, 't Is clus mis met de missie. Het Han delsblad concludeert aan de hand van de Troonrede, dat er zwaar weer op komst is. Wij vermoeden zelfs, dat het gedonder niet van de lucht zal zijn. De K.N.A.C. gooi weer eens roet in het eten. Zij wil n.l. een actie tegen open knalpotten beginnen. Waar blijft dan nog de aardigheid? Lagere prijzen verwacht Omtreht de aanvoer van sinaasap pels uit Suriname, waarvan de handel in Nederland door de regering vrij werd gegeven, verneemt het ANP het volgende: In 1946 bedroeg de invoer van si naasappelen uit Suriname slechts 238.000 kg tegen een invoer uit andere landen (Spanje en Palestina) van 17.02.000 kg. Het lag in de bedoeling van de regering de invoer van Suri naams fruit zoveel mogelijk te bevor deren en er werden maatregelen ge troffen om voor 1947 een zo groot mo gelijke invoer te verzekeren. Dit be tekent niet alleen een besparing aan voor onze volkswelvaart noodzakelijke deviezen, doch tevens een versterking van de economische betrekkirtgen met het overzeese gebiedsdeel. De Surinaamse sinaasappel biedt het voordeel, dat de oogst reeds in Sep tember de Nederlandse markt kan be reiken, in tegenstelling met de oogst uit Spanje en Palestina die eerst in December wordt verkregen. De eerste partij van de Surinaamse oogst van 1947 kwam op 18 Augustus met het s.s. „Cottica" in Nederland aan. Van deze partij werden 2084 kis ten (371.520 stuks) in de handel ge bracht, waarvan 1681 kisten op de vei ling der importeurs. Door de grote vraag, die in Nederland naar deze si naasappelen bestond, en door het „vrij" zijn van de handel liepen ter veiling de prijzen op van f 56 tot 90 gulden per kist, terwijl de winkelprijs tussen 22 cent en f 1.15 kwam te lig gen. Zoals het geval is met eerstelingen van vrijwel elke oogst kwamen de prijzen van de eerste Surinaamse si naasappelen hoog te liggen, terwijl voor de rest van de oogst verwacht kan worden, dat de prijzen zich aan merkelijk lager zullen stabiliseren. Dezer dagen zagen wij toevallig de begroting van de Ondervakgroep Groothandel in Papieren Zakken. Het totaalcijfer bedroeg f 12.435. Voor er nog een enkele zak verkocht wordt, drukt dit bedrag reeds als een loden last op dit simpele artikel. Wat is er allemaal te organiseren aan pa-✓"Mn zakken? zo zou men willen vragen. En nu is deze ondervakgroep maar een heel kleintje. Als men bedenkt, dat er honderden zijn, waaronder vakgroepen als Bedrijfshoreca, die een jaarlijks budget hebben van negen tondan begrijpt men, dat het leven duur moet zijn. Naast de vakgroepen bestaan dan nog veelal de vrije bedrijfsorganisa ties, die ook weer contributie heffen en die veelal ook beschikken over een bestuursapparaat. En dan de omvang rijke apparaten van controlerende ambtenaren en gerechtelijke instan ties, die de tienduizenden overtreders moeten beboeten. Het is geen won,der, dat de prijzen stijgen. We spraken dan nog niet over de rijksbureaux, nocft over de wagenparken der ambtenarij. En als men dan bedenkt, dat het „prü- zenboekje", dat door het directoraat- generaal van de prijzen werd samen gesteld, door vrijwel niemand wordt gebruikt, dan vraagt men zich toch af, waartoe al deze kostbare romp slomp dienen moet. Zo langzamerhand moet het toch wel volkomen duidelijk zijn, dat bureaucratie de levensstan- aard alleen maar op onredelijke wijze verhogen kan en dat zij bovendien het prijsniveau niet in de hand heeft of houdt. Men kan alles ordenen, behalve de menselijke natuur, die zich „eerder pleegt te schikken naar de dictatuur van gecompliceerde economische wet ten dan naar de kunstmatige structu ren van de overheid. Van het besluit van de regeringscom missaris voor het radiowezen met be trekking tot de op 14 Augustus j.l. door prof. mr. P. S. Gerbrandy gehouden radiorede is N.C.R.V. in beroep ge gaan bij de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Na afloop van de demonstraties met machines die de toeschouwers tellen als zij binnenkomen en alarm-signalen aanzetten zodra de maximum-capaciteit der tribunes bereikt is, zeide de heer Howarth, secretaris van de League, dat der gelijke toestellen wellicht binnen kort op alle League-velden geïn stalleerd zullen moeten worden. Een dergelijke inrichting is al door Derby County in gebruik ge nomen. Uit een centrale controle kamer leiden verbindingen naar de 24 haspels of draailoketten, en het aantal toeschouwers wordt zo automatisch opgetekend. Wanneer de vooraf vastgestelde maximum capaciteit bereikt is, beginnen alarmklokken te luiden, en de loketten sluiten zich. Wetten over controle op het aantal entreë's zijn in de pen ge weest sinds de ramp op het ter rein van de Bolton Wanderers in Maart 1946 toen 33 mensen dood gedrukt werden en 500 gewond. Dit ongeluk was echter groten deels te wijten, aan het opdringen van de massa's'buiten de loketten die met alle geweld naar binnen wilden. H-M. de Koningin heeft op het Paleis Huis ten Bosch te Den Haag de Oost- Indische delegatie in audiëntie ontvangen. De gasten met in het midden H.M. Helpers weg. 'n Gongslag. Twee gebruinde, gespierde kerels springen op elkaar toe, draaien om elkaar heen, ontduiken elkaar vlug en lenig of delen rake klappen uit. Duizenden ogen volgen geboeid het opwindende schouwspel, boksen. Een heerlijke, manlijke sport, vooral in Amerika, waar 10.000 beroepsboksers rondhuppelen, die door 100 boksclubs worden bezig gehouden. De inkomsten van de matches bedragen zo rond de 16 millioen dollar per jaar. Geen peulschilletje dus! Maar behalve een opwindende en lucratieve sport is boksen ook nog gevaarlijk. Onder de mokerslagen van hun tegenstanders gingen in 1946 in Amerika en Canada niet minder dan 11 boksers knock out om nooit meer op te staan. Het meest bekende geval in de boks- wereld is wel de dood van de zwaargewicht Ernie Schaaf, die in 1933 na een knock out van Primo Camera overleed. Convriaht R.D.P ZATERDAG 20 SEPTEMBER Hilversum I, 301 m., geeft nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 1 uur. KRO: 7.45 Caecilia-koor. 8.15 Pluk de dag. 9 Ochtendconcert. 10.15 Schots en scheef. Zonnebloem. 12.33 Welk boek?. 1.45 Filmkwartiertje. 2.30 De toneelkijker. 3.— Jongeren! 3.15 Jonge kunstenaars stellen zich voor. 5 De Wigwam. 6.— Piano-duo. 7.20 Ka- reol-septet. 8.20 Wie weet hoe deze plaat heet? 9.Negen heit de klok. 10.— Operette fragmenten. 11.15 Kwar tet van Beethoven. a Hilversum II, 415 m., geeft nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. VARA: 8 19 Silvestri-kwartet. 8.35 Vrolijke mor genklanken. 9.35 Lichte orkestwerken. VPRO: 10.Morgenwijding. VARA: 10.20 „Het Achterhuis". 10 35 Goois Kamermuziek-gezelschap. 11.Voor arbeiders in de Continubedrijven. 12. Musette klanken. 1.20 Allerhande 2.15 Omroep-kamerorkest. 3 Radio-ko perkwartet. 4.05 Als een bonte vogel vlucht. 4.30 Miller-sextet. 5.30 Red dingswezen-programma. 615 Joh. Jong 6.30 Om en nabij de twintig. VPRO: 9.30 „Snap jij waarom ze je naar de catechisatie sturen? 7.45 Is de biibel een vervelend boek? VARA- 8.15 „Van eenvoudige mensen". 9.30 Omroep-or- kest. 10— Spot niet met waarzegsters 10.30 Omroep-orkest. 11.15 Dansmu ziek, inspecteur, barendse heeft ih de kolenkelder een geheim valluik ontdekt, dat b'j een druk op een ver&0r&en veer om "zun as> wen telt, waardoor allen naar beneden tuimelen FEUILLETON IS NAAR HET ENGELS VAN BERTA RUCK DOOR: J. JOKlSSEN 81. „Goede morgen'klonk het op de zelfde toon terug. „Je bent zeker ver baasd mij te zien". „Ja ja, natuurlijk". „Je verwachtte mij niet". „Neen". Wa Keken beiden naar mijn opgekrulde mouwen, ter ere van mijn bezigheden in de keuken. „Ik heb je wat mee te delen", ging hij op dezelfde toon voort. Ik kon zijn gelaat niet onderscheiden op het don ker portaaltje waar wij stonden, „daar om ben ik gekomen". „O!" Wat kon het wezen, dat hem een reis van acht uur had doen maken? Het was toch zeker niet. om nog eens excu ses te maken over die avond van Oom Albert of om zijn dank te betuigen, omdat ik zijn leven gered had. „Wou je het liever niet horen?" „Och ja", zei ik aarzelend; „maar ik kan tot mijn spijt je niet vragen om even binnen te komen. Mijn vriendin is er niet, zie je". „O, is ze er niet? Ik ben blij, dat ze goed genoeg was om uit te gaan. Ik dacht dat ze ziek was". Ik wist niet, wat ik hierop zeggen moest. „Waar kan ik je dan spreken?" voegde hij er aan toe. „Is het iets heel belangrijks?" „Belahgrijk genoeg, om mij met de nachttrein naar Londen te doen gaan, nadat je weg was. Ilc heb me even in een hotel wat opgefrist en er ontbeten en toen ben ik meteen hierheen geko men. Dus Ik scheen er niet af te kunnen. „Zou het je te veel moeite geven als ik je vroeg even een eindje om te wandelen, terwijl ik je de zaak mee deel?" voegde hij er koel aan toe. „Als je wachten wilt totdat ik mijn hoed en mantel heb aangedaan", zei ik langzaam, „dan kan ik met je naar Battersea Park gaan. Daar zijn ban ken". Een paar minuten later zaten wij op een bank hij de rivier. Waarvoor zou hij gekomen zijn? Belangrijk, had hii gezegd. Kwam hij mij misschien terugroepen? Mii herinneren, dat het contract nog 1 niet afgelopen was? Ik dacht opeens. dat hij het zwart op wit had. Zou ik naar Port Cariad terug moeten? Als hij er op stond, moest ik het wel doen. Ik zou eigenlijk blij zijn, als ik weer bij zijn moeder en Blanche en Theo terug was (naar hem verlangde ik niet terug). Dat was maar een voor bijgaand gevoel geweest, dat ik best zcu kunnen onderdrukken; dat ik do den moest zelfs. Ik verlangde ook naar Anglesey terug. Wat een verschil was er toch tussen daar en hier, dit akelige, stoffige park, dat wegens de vacantie vol schoolkinderen was! Bij het genot, dat Anglesey mij zou aanbieden, kon ik hem wel vergeven en ook die morgen, toen wij het schip- persbeeld geschilderd hadden. Nog een paar minuten liet hij mij wachten. Toen sprak hij drie woorden, en die drie woorden zeiden mij al les. Ik wist toen, dat alles tussen ons voorbij was. „Nu, jufrouw Trant". Zijn bedoeling was dus, hetgeen hij mij te zeggen had, zakelijk te behan delen. Ik ging dadelijk daarop in. „Nu, juffrouw Trant". „Ja, meneer Waters?" „Ik wilde even spreken over dat zo genaamde engagement van ons dat -en iaar moest duren". „Ja?" „Het zal u genoegen doen, te ho ren, dat het niet de volle tijd behoeft voortgezet te worden". „Geen heel jaar?" „Geen ogenblik langer dan vanmor gen. Ik ben gekomen om u van uw verplichtingen te ontslaan". Ik wist voor een ogenblik niet, wat ik zeggen moest. Het was mij, alsof ik voor een lange gang had gestaan,, die ik bereid was ten einde te lopen en dat ik, nadat ik pas een meter ver v/as, voor een dichte deur was geko men. Toch was het beter, dat ik iets zou zeggen.... Maar wat? „Ik dank u voor de mededeling", zei ik. „Ik zal de rest van het geld terugzenden". „Waarom zoudt u dat dqen? Ik maakte de overeenkomst en ik ver breek haar". „Ja. maar dat geld" „Ik neem het in geen geval terug". „Dan zal ik het wel aan de een of andere instelling sturen; aan een va kantiekolonie of zo iets". Zoals u wilt". Een pauze. Ik was benieuwd, of hij verwachtte, dat ik nog meer zou zeg gen. maar hii vervolgde: ,.U begrijpt zeker wel de reden, waar om ik onze overeenkomst verbreek" „Ik denk het wel'i zei ik. (Wordt vervolgd) Nog in een ander opzicht is boksen althans in Amerika gevaarlijk. Volgens een bekend Amerikaans publi cist zijn niet minder dan een derde ge- cieelte der beroepsboksers in de States eigendom van gewetenloze individuen, die achter de schermen opereren, on derlinge afspraakjes maken en wed strijden organiseren om der wille van het geld, dat hun zo dierbaar is. ELF MAAL GEARRESTEERD Een der meest gevreesde mensen in de kringen der Amerikaanse boksers is op het ogenblik een zekere Frankie Garbo, beter bekend als Jimmy the Wop, die in de laatste 25 jaar in totaal 11 maal werd gearresteerd en voor moord zelfs 'n tijdje in de Sing Sing opknapte. En dat heer beschikt over een stelletje behoorlijke boksers, die zijn verdienste bij elkaar timmeren. Frankie schijnt overigens niet de enige bokser te zijn, die ér rare prac- tijken op na houdt. Toen, nog niet zo lang geleden, Fréddie Sommers met een gloednieuwe en veelbelovende mid dengewicht, Cleo Shan, naar het Oosten van de Verenigde Staten kwam afzak ken werd er ogenblikkelijk getracht er een zaakje van te maken, door enkele ingewijden die met de manager Som mers aan het onderhandelen sloegen. Sommers weigerde en werd enkele da gen later vermoord. BANGE BOKSERS. In het voorjaar werden, naar de Rea ders Digest, waaraan wij deze bijzon derheden ontlenen, mededeelt, deze praktijken door een jury nauwgezet onderzocht. De jury had vele getuigen opgeroepen, ook Garbo, en een andere ex-gevangene, Jimmy Plumeri. Bij het verhoor vertelde een manager, dat Jimmy the Wop hem had verklaard, dat hij, als hij een bepaald gevecht wil de organiseren, zijn bokser overeen moest komen te zullen verliezen. Dit alles is een uiteraard schetmatig Bprtret van de schone bokssport, de nobele en manlijke kunst der zelfver dediging. Het is alleen geen fraai por tret. De boksers zelf durven niet te pro testeren. Zij vrezen moord en werk loosheid. Volgens de Washingtonse correspon dent van de New-York Herald zou het Amerikaanse ministerie van buiten landse landse zaken het bedrag van de Amerikaanse financiële hulp aan Ita lië en Frankrijk gedurende de volgen de zes maanden op 700 millioen dollar hebben vastgesteld. „Ingeval het ulan- Marshall na deze periode nog niet van kracht geworden is, zal de „tijdelijke hulp", die door het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken voor deze landen wordt overwogen, een to taalbedrag van minstens 1.500 millioen dollar bereiken",

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 3