1EM WU OP NAAR LANDBOUWDAG De bete De stad der Victorie viert feest LANDBOUWTENTOONSTELLINGEN Een woord van de loco-Burgemeesler De grote Landbouwdag Wat Landbouw en Veeteelt bier wrochten, En binnen- en buitenland kochten, Het product van de grond en het prachtige vee, Dat brengen de boeren op Landbouwdag mee. Ze stallen het uit in kooien en hokken, De koeien, de paarden, de geiten, de bokken, Het varken, de zeug met haar jongen er bij, 't Konijn en de duif, de kip en het ei. De schapen van Texel en andere rassen, De pinken en stieren, nog jong of volwassen, De biggen, die schreeuwend 't hok komen vullen, Maar in 't stro dan tevreden hun staartjes gaan krullen. De landbouw, die pronkt met 't gewas van de grond, De groenten, de vruchten, zo sappig en rond, De tuindersproducten: een prachtige stand. Het beste van 't beste, 't mooiste van 't land. Hoe wapp'ren de vlaggen, hoe zingt onze toren, Hoe laat de muziek ons weer feestklanken horen. Van heinde en verre, gekleed op z'n best, Komen duizenden kijkers uit stad en gewest. Want niet slechts de landbouw gaat thans demonstreren, Neen, ook onze middenstand zal ons weer leren; Dat Alkmaar, de stad, die zo dikwijls genoemd wordt, Terecht ook de stad van de winkels genoemd wordt. Met al wat men nu nog zo fel kan begeren, Gaat nu onze middenstand fraai etaleren, En leert zo aan allen, die langs komen lopen, Ga niet naar de hoofdstad, als je 't hier ook kunt kopen. En ook onze zuivel wordt thans niet vergeten, En alle bezoekers, die zullen 't weten In 't kaas-spel heeft Alkmaar nog altijd de troeven, Men kan ze thans zien en waarschijnlijk ook proeven. De stad van de kaasmarkt, de Waag en 'de toren, Het steekspel, de blazer, die niemand kan horen, Het spreekt toch vanzelf, dat zij kaas etaleert, De echte Edammer, die ieder begeert. Op onze Laat wordt een steekspel vertoond, Wie 't meeste de ring steekt, wordt 't beste beloond. Dat geeft weer een vreugde, een pret en iolijt. Dat brengt èn de stad en de winkels profijt. De heren in 't Raadhuis gaan praten en hopen, Dat alles weer vlot en naar wens zal verlopen, En als zij elkaar wederkerig bedanken, Trekt 't muziekkorps reeds rond met zijn vrolijke klanken. Zo vieren wij feest, ondanks sombere tijden, Ondanks nog zo veel, dat ons drukt en doet lijden, Wij moeten vooruit en wij kunnen niet wachten, Op wat wij thans doen, bouwen lat're geslachten. Alkmaar, de roemvolle stad der victorie, Releeft als van ouds, nu weer dagen van glorie. Wij durven aan deze voorspelling ons wagen: Het worden weer mooie, succesvolle dagen. HANS II. Secretaris Van Ammers s over de Expositie HET SLUITSTUK van de Gaarne voldoe ik aan het verzoek van de Redactie een enkel woord te schrijven als bijdrage voor een speciaal uit te geven krant, bij gelegenheid van de te houden Land- en Tuinbouwtentoonstelling te Alkmaar. Liever zou ik gezien hebben, dat onze Burgemeester Prof. Mr. Koelma daartoe thans reeds in staat zou zijn geweest, maar dit is helaas nog niet het geval De zo juist genoemde tentoonstelling neemt een belangrijke plaats in het Alk- maarse leven in. Elk jaar weer opnieuw valt er veel te bewondcrnn op land- en tuin bouwgebied en komen er vele bezoekers, zowel uit de stad, als uit de omgeving. On willekeurig denk ik hierbij aan wijlen de heer D. Govers en aan zijn kernachtige openingsrede op het Waagplein. De land- bouwdag was voor hem een gloriedag en lang tevoren was hij in actie om alles goed te organiseren. Maar ook zijn opvolgers stellen alles in het werk om de tentoon stelling belangrijk te maken zowel kwanti tatief als kwalitatief. Alkmaar zal de volgende week weer in het centrum van de belang stelling staan niet alleen op land- en tuinbouwgebied, doch ook de middenstand zal zich van zijn beste zijde laten zien. Ik spreek de wens uit, dat èn land- en tuinbouwtentoonstelling èn winkelweek in elk opzicht mogen slagen. En de vele bezoekers, die de volgende week naar Alkmaar zullen ko men, roep ik nu reeds een hartelijk welkom toe! G. VAN SLINGERLAND.. loco-burgemeester. Alkmaar, 18 September 1947. tfOSTAGT-COHHISSIE Dit is het ontwerp dat in de winkelweek als prijsvraag dienst doet. Het is in 176 delen verdeeld. De aan de winkelweek deelnemende zaken zullen dit ontwerp exposeren met uitzondering van vijf delen. De vraag is nu op te geven welke delen ontbreken. Men zal daarvoor dus de etalages moeten bekijken. Enkele letters wijden aan de Alk- maarse Landbouwdag kan niet anders dan mijn hoogste sympathie hebben. Het is een traditionele hoogtijdag ge worden voor vele onderdelen van de bodemcultuur. Oorspronkelijk is hij door de vetweiders, waarvan onze omtrek er reeds van oudsher velen telde, opgezet ter vervanging van de bij gebrek aan wintermesters op grotere landbouwbedrijven kwijnende Paastentoonstelling. Doch spoedig zag de toen nog jonge vereniging tot ver betering van de schapenfokkerij later Texelse Schapenstamboek in Noord- Holland zich de gelegenheid geboden haar resultaten te demonstreren. Was het oorspronkelijk een tegen elkan der afmeten van de resultaten van de toen nog zovele verschillende fok- richtingen (Lincoln Wensleydale, Texelse en de schakeringen daartus sen) spoedig werd het een gelegen heid om fokmatriaal te verhandelen om later uit te groeien tot de hoogste schapenfokdag in ons land, de demon stratie van het Texelse schaap in opti ma forma. Dat zich daarbij door het volhardend streven van wijlen de heer Jn. Zijp het Groot Yorkshire varken in haar Noordhollandse practische vorm heeft gevoegd mag van welbe grepen fokkersbelang getuigen. Naast deze van veefokkers zijde be keken hoofdpunten van het Alkmaar's Landbouwfeest zijn toch steeds de vetweiders elkander in het presente ren van h nt beste slachtbeest, rund. schaap en varken blijven bekampen, al is de geldelijke winstkans door de re"e'"in'snriisregeling ook uitgeslo ten. De kans om hun beter inzicht en kunnen te tonen houdt de weiders traditie levendig. Een gelukkige samenwerking van de Pluimveevereniging Aves en de Tuindersverenising Algemeen Belang later en mogelijk beter de kopstukken van dit terrein. Onder energieke leiding van de heer E. Mak maken de Korenbeurs tot een festijn op zich zelve, waar zowel de stedelijke als de plattelandsbevolking genieten hun van hetgeen de tuindezr en kleinveebouders vermogen aan kwekers- en demonstratietalent. Zo heeft zich een landbouwdag ge vormd in Noord-Hollands landbouw centrum waarvan de Middenstand kan en wil profiteren om te tonen dat ook Alkmaar ten opzichte van de voorzie ning van zijn wijde omtrek vooraan- staat en wil blijven staan. Deze unieke dag van samenwerkers uitbuiten tot een grote demonstratie van het xehele platteland één te za- men m-' d» stad die haar voorziet in haar *ft°n en haar producten uit draag! <u-.nt steeds toe te nemen in kracht in het algen*"" he'ang. E. Dz. GOVERS. Voor de tweede maal na de oorlog wordt morgen de Land- en Tuinbouw tentoonstelling geopend, De drie samenwerkende organisaties hebben in de heer P. van Ammers 'n gemeenschappelijk secretaris, die zich opnieuw volijverig heeft ingespannen de tentoonstelling het succes te bren gen, dat ongetwijfeld niet zal uitblij ven. Wij vonden de heer Van Ammers bereid, ons een en ander mede te de len over de deelname aan de tentoon stelling en de belangstelling, die daar voor bestaat. De tuinbouw-tentoonstelling in de Korenbeurs zal vrijwel gelijk zijn aan die, welke het vorig jaar daar werd gehouden, en zal dus, gezien de fraaie expositie, die daar toen te bewonderen was, een bezoek zeker ten volle waard zijn. Wat de inzending van landbouw werktuigen aangaat, aldus de heer Van Ammers, die is zo groot, dat het Hof plein geheel vol komt te staan. De nieuwste machines zullen daar te be wonderen zijn, waaronder waarschijn lijk ook de door de firma Butter en Van Maarleveld vervaardigde hooi- pers. Bovendien zullen ook de zo han dige landbouw-jeeps niet ontbreken, die door de speciaal geconstrueerde pully als aandrijfkracht zo bij uitstek geschikt zijn, terwijl ze natuurlijk ook als trekkers hun sporen reeds dubbel en dwars verdiend hebben. Wat de tentoonstelling van het vee betreft, daarover deelde de heer Van Ammers ons mede, dat het aantal paarden ongeveer 40 zal bedragen, een tiental meer dan vorig jaar dus. Ook de inzendingen van vet vee en onge registreerd handelsvee zullen die van verleden jaar overtreffen en de bezoe kers zullen onder het vette vee het puikje van het puikje aantreffen van wat onze provicie voortbrengt. Schapen zullen er wat minder zijn dan vorig jaar, maar toen was dan ook de getoonde collectie van een uit zonderlijke kwaliteit. In totaal bevat de catalogus deze keer 240 nummers, terwijl de inzending van varkens een totaal van 60 bereikt. Zoals te doen gebruikelijk is zullen er ook deze keer geen toegangsprij zen worden geheven. Wel zal op de dag der tentoonstelling de bijzonder geslaagde catalogus te verkrijgen zijn, De belangen van Landbouw in omgeving zijn nauw verwant De jaarlijkse Alkmaarse landbouwtentoonstelling is weer aanstaande en de redactie heeft mij gevraagd hierover iets mede te delen. Waar ik reeds vele jaren werkzaam ben op het terrein van veehouderij en veefokkerij in deze provincie, gaan mijn gedachten wel eens terug naar de beginjaren. Veel is er intussen veranderd, ook op het terrein van het tentoon stellingswezen en dit geldt evenzeer voor de Alkmaarse tentoonstelling. Voorheen werd de Alkmaarse landbouwtentoonstelling georganiseerd door de afdeling Alkmaar van de Hollandse Mij. van Landbouw. Aanvankelijk was het vooral een vetvee-tentoonstelling, later is zij hoofdzakelijk een fokvee-tentoonstel- ling geworden, mede een gevolg van de uitbreiding der stamboekfokkerij. De aangifte voor inzending der stamboekfokkerij was vrij, d.w.z. dat een ieder onverschillig waar woonach tig in de provincie, kon inzenden. De opzet was toen de Alkmaarse tentoon stelling een provinciaal karakter te geven. Dit is niet gelukt. Het onver mijdelijke van een jaarlijks wederke rende tentoonstelling op het gebied van veefokkerij is, dat een betrekke lijk kleine groep eerste klasse veefok kers, dit zijn de aan de top staande bedrijven, jaarlijks alle prijzen in de wacht slepen, hetwelk op de duur ont moedigend werkt op de grotere groep fokkws, die het zo ver nog niet heb ben gebracht en die toch zeer goede resultaten hebben bereikt. De Alkmaarse fokveetentoonstelling heeft in het verleden dan ook jaren gekend waarin het aantal inzendingen van te geringe omvang werd. Gezocht is hierin verandering te brengen en het was in 1927 dat van de Alkmaar se dag gepoogd werd een „districtsfok- veedag" voor de lichte grond te ma ken. Gevolg hiervan was dat kwalita tief de tentoonstelling terug liep, maar het aantal inzendingen was de eerste jaren zeer bevredigend. Aanvankelijk hoopte men ook door het zwaartepunt van de individuele keuringen te verleggen naar de groepenkeuringen (groepen dieren afstammlingen van 1 stier, groepen van fokkers), dus de keuringen fok- technisch op hoger plan te plaatsen, de plaatselijke fokver.-keuringen in Alkmaar te centraliseren. Deze plaatselijke keuringen waren op vele plaatsen wat in verval geraakt. Van de opzet de Alkmaarse tentoonstel ling een provinciaal karakter te ge ven werd dus afgezien. Deze ver andering van koers leek aanvanke lijk hoopvol, maar is tenslotte even eens op een teleurstelling uitgelopen. Verschillende plaatselijke fokvereni- gingskeuringen op de lichte gornd waren niet bereid deze op te heffen ter wille van de centralisatie in Alkmaar. MEN WENSTE EEN JAARLIJKSE PROV. FOKVEEDAG. Intussen kwam in de Prov. Bond van fokverenigingen zeer sterk de wens naar voren om te komen tot een jaarlijkse prov. fokveedag, uitgaande van de Bond, men wilde de touwtjes dus in eigen hand houden en deze niet afstaan aan één of meerdere af delingen van één of meer landbouw organisaties. Tot samenwerking was men volkomen bereid, maar de leiding diende bij de Bond te blijven. Toen dit besluit eenmaal gevallen was kwam de grootste moeilijkheid, de plaats, waar, en toen bleek, dat de N.H. fokkerswereld zeer sterk ver deeld was. Een deel stond beslist op Hoorn, een ander deel gevoelde meer voor Alkmaar. In de omgeving van Hoorn en ook in die van Schagen wo nen de beste fokkers, niet in de om geving van Alkmaar. Alkmaar is het administratieve centrum met zijn Landbouwhuis, en alle daarin gehuis veste organisaties. Maar het grootste struikelblok van Alkmaar was de af wezigheid van een behoorlijke vee markt van zodanige omvang, dat deze geschikt was voor een grote fokvee dag. De huidige kaasmarkt is daarvoor veel te klein. Gevolg is geweest, dat Hoorn, in het bezit van een mooi vee marktterrein, tot heden voor het hou den van de prov. fokveedag bleef uit verkoren. Maar er kwam nog iets bij. Door de uitbreiding van de stamboekfok kerij op het gebied van het Texelse schaap en het Groot Yorkshire varken is de omvang van deze beide afde lingen op de Alkmaarse tentoonstel ling en vooral die van de schapen, in de loop der jaren van zo'n grote om vang geworden, dat combinatie in de ze omvang met een provinciale fok veedag op één dag totaal onmogelijk zou zijn. Een zeer groot deel van de rundveefokkers is tevens lid van het Schapenst&mboek. Vele vooraanstaan de rundveefokkers behoren tevens tot onze beste schapenfokkers en het is voor deze boeren onmogelijk op de ten toonstelling uit te komen zowel met rundvee als schapen, te meer waar de Alkmaarse dag voor de schapen te vens een zeer belangrijke handelsdag is, waar vele stamboekrammen van eigenaar verwisselen. PROV. SCHAPEN EN VARKENS- FOKDAG. De Alkmaarse tentoonstelling is ge worden de provinciale schapen- en varkensfokdag, die alom in ons land veei belangstelling geniet. Op het gebied van de schapenfokkerij staat Noord-Holland aan de kop in Ne derland. Zeer veei fokdieren zijn in de loop der jaren via de Alkmaarse ten toonstelling naar elders verhuisd. De Alkmaarse tentoonstelling heeft dan ook indirect in belangrijke mate bij gedragen in de verbetering van de fokschapenstapel in eigen provincie en in alle andere provincies. Sedert de bevrijding wordt de Alk maarse tentoonstelling georganiseerd door de drie kringen van de omlig gende afdelingen der drie landbouw- organsaties, t.w. H. M. van L.; L. T. B. en C. B. T. B De beide stamboeken, voor het Texelse Schaap en het Groot Yorkshirse Varken, verzorgen hun af delingen. Behalve fokschapen en fok- varkens komen er stamboekpaarden (tuigpaard), vette koeien, vette scha pen, handelsvee en stamboekgeiten. De expositie in de Korenbeurs van groente en fruit, bloemen en planten, landbouwartikelen en andere stands is altijd zeer de moeite waard om te be zichtigen. Waar de belangen van Alkmaar en de omgeving zeer nauw elkaar ver want zijn, verleent de winkelstand haar medewerking door het organi seren van een winkelweek met étalagewedstrij d. De medewerking valn het Stadsbe stuur en de bij de tentoonstelling betrokken diensten is altijd boven alle lof verheven. De samenwerking van stad en platteland poogt de be tekenis welke de Alkmaarse tentoon stelling voorheen bezat, terug te winnen. De organisaties zijn daarbij op de goede weg. Uitbreiding van de afdelingen klein vee, grootvee en paarden is door ge brek aan geschikte terreinruimte zeer moeilijk, zo niet onmogelijk. De afde ling tuinbouw, groente, fruit, bloemen, planten is redelijk vertegenwoordigd. De afdeling akkerbouw ontbreekt nog, terwijl toch in de naaste omgeving van Alkmaar heel wat akkerbouw is. De mogelijkheden de akkerbouw in de tentoonstelling te betrekken kan ik niet beoordelen, ik wijs enkel op een tak van bodem-exploitatie, die in de tentoonstelling nog ontbreekt. Dit jaar wordt de Alkmaarse ten toonstelling gehandicapt door de grote landbouwtentoonstelling te Leeuwar den, waar juist op Woensdag a.s. een der belangrijkste rundveedagen wordt gehouden. Dit zal zeer zeker het bezoek in Alk maar van elders en ook uit eigen provincie afbreuk doen. Het aantal tentoonstellingen op landbouwgebied is dit jaar van te grote omvang, hetgeen een euvel is en elke provincie. Wat Noord-Holland betreft spelen daarbij toevallige omstandigheden een grote rol. In de eerste week van September was de grote tentoonstelling ter her denking van het 100-jarig bestaan vgn de H. M. van L. in den Haag. daarna hebben de Purmer en de Zijpe hun 325- en 350-jarig bestaan gevierd. De jaarlijkse Purmerender landbouwten toonstelling behoort sedert kort tot 't verleden en de L. T. M. te Hoorn, waarbij de prov. fokveedag van de Bond van rundveefokverenigingen, zit velen in West-Friesland nog in de be nen en nu staat Alkmaar weer voor de deur. HET SLUITSTUK. Het bezoek te Hoorn liet te wensen over, maar is het te verwonderen? Alkmaar vormt dit jaar het sluitstuk van landbouwtentoonstellingen van behoorlijke betekenis in onze provin cie. Niettegenstaande de ongunstige vooruitzichten wat betreft 't bezoek aan de tentoonstelling, hoop ik toch, dat de organisatoren van de 50ste landbouwtentoonstelling tevreden mogen zijn en op de ingeslagen weg voort mogen gaan door de basis der tentoonstelling te verbreden, zulks in het belang van het platteland en de stad. De Rijksveeteelt-consulent, Ir. L. DE VRIES. De contact-commissie ons de heer Keysper, die van deze organisatie is te verwachtingen van de winkelweek. Zij zal waarschijnlijk die vorig jaar verre overtreffei zij toen voor de eerste m gehouden en diverse middt er nog enigszins vreemd stonden. Men had nog te weinig o: bliek te kunnen aanbiede reeas toen is bewezen, dat een beetje goede wil en in samenwerking heel wat tot brengen. De winkelweek is toen zó slaagd, dat men nu spont; een herhaling was en het zit uit, dat dergelijke middenst dagen elk jaar in samenwei de landbouwexpositie gehot nen worden. Wat is eigenlijk deze co missie Dat is een organisatie, wi de neutrale als de R.K. en telijke middenstanders o\ Ejj is het vorig jaar door he tebestuur in het leven gero men pogingen aanwendde kaasmarkt voor Alkmaar 1 den. Toen heeft zij door een Inzameling bij belanghebbe: denstanders goed werk vei dat eerst een bedrag van f later nog 800 aan het ge stuur konden worden over; Thans is de samenstellir contactcommissie zo, da automatisch ook zitting h voorzitters en de secretariss diverse middenstandsorgani daarvan zijn hier afdelinge: Industriële en Handelsmi van de R.K. middenstand e Christelijke organisatie. Dit jaar was de animo o doen zo groot, dat er een 2i hebbers waren. Eigenlijk nog meer, want een 25-tal laat met de opgave en moe dus noodgedwongen wordt schakeld. Men heeft nu de king over veel meer goedei veel ruimere sortering, zi wacht kan worden, dat prachtige etalages kunnei gemaakt. Wat in die etali toongesteld wordt, is natu dens de winkelweek niet haar, maar daarna zal he wel ondervinden, dat het dergelijke feestweek heel kan kopen dan anders het zijn. Daarbij komt, dat de ct missie bereikt heeft, dat t middenstand een 240-tal pi ALS U APPELS ZONDER INMAAKT. Snijd de appel en snijd vlakken uit. Kook de app weinig- mogelijk water, moes door een zeef gaan er 13/3 gram benzoëzure per kg. bij de puree. Sal puree in glazen en bind h daarover.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 10