IBM WIMKEEWEEK DE TAD PROGRAMMA LANDBOUWDAG EN WINKELWEEK De betekenis van de Winkelweek TE ALKMAAR Tot en met Woensdag 1 October De traditionele Landbouwdag ie Alkmaar Stichting van een Zuivel-instituut Dinsdag 23 September OFFICIËLE OPENING van de JAARLIJKSE WINKELWEEK van de ALKMAARSE MIDDENSTAND, des avonds om 7 uur ten Stadhuize door de Loco-Burgemeester de heer G. van Slingerland. Woensdag 24 September OFFICIËLE OPENING van de LANDBOUW- EN TUINBOUWTENTOONSTELLING, georganiseerd door de Holl. Mij. v. Landbouw, afd. Alkmaar, te zamen met de R.K. en Chr. organisaties, 's morgens om 8.45 in Café v.h. Bos, aan het Waagplein doör de Loco-Burgemeester. LANDBOUW-TENTOONSTELLING, KORENBEURS TENTOONSTELLING en ZUIYELTENTOONSTELLING in de Waag. - 2 uur n.m. RINGRIJDERIJ op de Laat. Vrijdag 26 September SPECIALE KAASDAG. - ZUIVEETENTOON STELLING in het WAAGGEBOUW, met een vooroorlogse ATTRACTIE voor de bezoekers. WINKELWEEK met 175 deelnemers en diverse ETALAGEWEDSTRIJDEN Ringrijderij op de Laat De contact-commissie zo vertelt ons de heer Keysper, die voorzitter van deze organisatie is heeft gro te verwachtingen van de komende winkelweek. Zij zal waarschijnlijk die van het vorig jaar verre overtreffen, omdat zij toen voor de eerste maai werd gehouden en diverse middenstanders er nog enigszins vreemd tegenover stonden. Men had nog te weinig om het pu bliek te kunnen aanbieden, maar reeds toen is bewezen, dat men met een beetje goede wil en in collegiale samenwerking heel wat tot stand kan brengen. De winkelweek is toen zó goed ge slaagd, dat men nu spontaan voor een herhaling was en het ziet er naar uit, dat dergelijke middenstandsfeest dagen eik jaar in samenwerking met de landbouwexpositie gehouden kun nen worden. Wat is eigenlijk deze contactcom missie Dat is een organisatie, welke zowel de neutrale als de R.K. en de Chris telijke middenstanders overkoepelt. Lij is het vorig jaar door het Gemeen tebestuur in het leven geroepen, toen men pogingen aanwendde om de kaasmarkt voor Alkmaar te behou den. Toen heeft zij door een algemene Inzameling bij belanghebbende mid denstanders goed werk verricht, zo dat eerst een bedrag van 3600 en later nog 800 aan het gemeentebe stuur konden worden overgedragen. Thans is de samenstelling van de contactcommissie zo, dat daarin automatisch ook zitting hebben de voorzitters en de secretarissen van de diverse middenstandsorganisaties en daarvan zijn hier afdelingen van de Industriële en Handelsmiddenstand, van de R.K. middenstand en van de Christelijke organisatie. Dit jaar was de animo om mee te doen zo groot, dat er een 200-tal lief hebbers waren. Eigenlijk waren er nog meer, want een 25-tal was te laat met de opgave en moest ditmaal dus noodgedwongen worden uitge schakeld. Men heeft nu de beschik king over veel meer goederen en een veel ruimere sortering, zodat ver wacht kan worden, dat er weer prachtige etalages kunnen worden gemaakt. Wat in die etalages ten toongesteld wordt, is natuurlijk tij- dens de winkelweek niet verkrijg baar, maar daarna zal het publiek wel ondervinden, dat het door een dergelijke feestweek heel wat meer kan kopen dan anders het geval zou zijn. Daarbij komt, dat de contactcom missie bereikt heeft, dat er door de middenstand een 240-tal publieksprij zen beschikbaar worden gesteld, waaronder er zijn, die zeer begerens waardig zullen blijken. Het oorspronkelijke doel der con tactcommissie, het bevorderen van het marktwezen en het verkeer wordt door een winkelweek ten zeerste t,e diend. Immers, men trekt zeer velen uit de buitengemeenten, Alkmaar wordt in die dagen een druk bevolkte stad en de middenstand zelf krijgt volop gelegenheid zijn beste beentje voor te zetten, door het verzorgen van zijn etalages, waardoor men ook na de feestweek tot kopen wordt ge nodigd. Bovendien versterkt men de goede geest tussen de winkeliers en het pu bliek en ook die tussen de winkeliers onderling, wat vroeger wel eens iets te wensen overliet. De jaarlijkse landbouwexpositie biedt een pracht-gelegenheid om zich daarbij aan te sluiten en dit jaar zullen, ter propaganda voor de kaas markt, ook nog een tweetal „kaas dagen" worden gehouden, waar - men de producten van enkele Alkmaarse firma's zal kunnen bewonderen en waar men wat dit jaar op de kaasmarkt niet het geval was de kaas niet alleen zal kunnen zien, maar ook zal kunnen proeven. De winkelweek zal tot en met Woensdag 1 October worden gehou den en wij verwachten aldus de heer Keysper dat zjj ook dit jaar weer een onverdeeld succes zal wor den. BEWERKING VAN DEN WIERINGERMEERPOLDER OP GROOTE SCHAAL. Duizenden kilo's kunstmest worden ieder jaar over het bodemoppei-vlak van dezen polder uitgestort. Het distribueeren van balen kunstmest. Op den achtergrond groote hoppen niet gedorscht graan, die doen denken aan een Abessynisch dorp. De grote Friese wapenschouw, de Landbouwtentoonstelling 1947, is Maan dag door de minister .van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer Mansholt, officieel geopend. Ik kan mij begrijpen, zo zeide de minister, dat er een zekere angst en spanning is. Men leeft nog in de sfeer van de oorlog en is bevreesd dat een zelfde tijd als vóór de oorlog zal te rugkeren. Hoe de toekomst zich zal ontwikkelen weten wij niet, maar het laat zich aanzien, dat de periode van schaarste nog zal aanhouden, hoewel ook dit spoedig kan veranderen. Het i.? duidelijk, dat de overheid de afzet en de productie zo goed mogelijk in de hand moet houden. Het spreekt vanzelf, dat er wel eens maatregelen moeten worden toegepast, die lasten op het bedrijf leggen. Wij zijn er niet op tegen prijzen te verhogen, aldus de minister Mansholt, als kan worden aangetoond, dat d« bestaande prijs te laag is. Slechts langs deze weg kunnen wij komen tot een verantwoord prijsbeleid. De minister zeide dat de regering niet op zij kan gaan voor acties, want de prijzen moe ten langs volkomen legale weg tot stand komen. Aan het einde zijner re de deelde de minister mede ver heugd te zijn te kunnen mededelen, dat de regering besloten heeft over te gaan tot het stichten van een Zuivel- instituut, waarvoor gelden bij de Sta- ten-Generaal zijn aangevraagd. ALS U APPELS ZONDER SUIKER INMAAKT. Snijd de appel en snijd bruine vlakken uit. Kook de appel in zo weinig mogelijk water, laat het moes door een zeef gaan en voeg er 13/3 gram benzoëzure natrium per kg. bij de puree. Schenk de puree in glazen en bind het papier daarover. Hoewel mijn huidige werkkring niet meer direct aansluit op de landbouw zoals deze ge toond zal worden op de bekende September- „show" voldoe ik toch gaarne aan het verzoek van uw redactie om er iets van te willen zeg gen. Als geboren Alkmaarder ging mijn interesse al vroeg uit naar de „landbouwtentoonstelling" op het Waagplein en in de Korenbeurs! Dat was heus niet om de konijnen of kippen. Toen ik dan ook in later jaren de gelegenheid kreeg om iets te kunnen bijdragen voor deze landbouw dag gaf mij dat grote voldoening. Nu uit het initiatief van jaren her een organisatie is gegroeid waarin alle belang hebbenden gezamelijk hun krachten geven voor het welslagen, wordt de betekenis van het geheel veel groter voor het landelijke en stedelijke Alkmaar. Juist plaatsen als Alkmaar hebben behoefte aan een goede harmonie met het omliggende platteland, terwijl omgekeerd het platteland wel naar de stad wil komen, indien men daar maar enigszins beseft dat de boer een andere instelling moet hebben dan de geboren stedeling. Nu de organisatie steunt op beide bevolkingsgroepen wordt de nood zakelijke erkenning en waardering gevonden en tot uitdrukking gebracht in de beste vorm die men daar kan wensen. Er bestaat een oud gedichtje en daarin leest men: „De eerste boer was Adam en ook de eerste Heer" „Hoe willen dan de Heren als Adam wezen meer?" Men kan hieruit wel verwaandheid van de boer willen lezen, maar zo is het niet bedoeld en zo is het in Alkmaar ook niet opgevat, getuige de opzet van de 24é September. Van harte hoop ik dat deze dag moge slagen en bijdragen tot de weder zijdse waardering van boer en stedelingl Ir. G. J. LIENESCH Oud-Rijkslandbouwconsulent te Alkmaar. Ruim 60 ruiters en ruiteressen, ge zet op hun glimmend opgepoetste, ge zadelde rossinanten, luide aangemoe digd door een veeltallig publiex; dit is net beeld waarin naar alle waar schijnlijkheid het dagelijks aanzien van de Laat op de tweede dag van de Landboüwweek, Woensdag 24 Sep tember, zal metamorphoseren. De heer Cor Hoed, lid van de spe ciale commissie voor de organisatie van dit attractieve evenement, wien wij verzochten ons het een en ander te vertellen, voelde daar eigenlijk wei nig voor. „Ik hou er eigenlijk niet van, zo op do voorgrond te komen" zegt hij aar zelend. Maar als wij hem de verzekering geven dat hem heus geen leugentjes in de mond gelegd zullen worden, krijgen wij toch de nodige inlichtin gen los. Reeds 45 rijders en rijdsters hebben ingeschreven. In hoofdzaak zijn het le den van de Landelijke ruiterijen ie Eergen, Heiloo en Stompetoren, doch ook een aantal particulieren zal mee dingen naar de prijzen. „Heel mooie prijzen" zegt de heer Hoed en toont ons een lijstje van de aangekochte kunstvoorwerpen. Het lijkt ons inderdaad de moeite waard daarvoor een kansje te wagen. „Verwacht U nog meer dan 45 in schrijvingen?" „aJ, wij vermoeden dat het er wel ruim zestig zullen worden. Dat is eigenlijk wel wat veel maar wij doen ons best alles ordelijk te laten verlo pen". O Op het deel van de Laat tussen Viaanderhof en Schoutenstraat zullen de ringsteektonnen, op een onderlin ge afstand van ongeveer 50 meter wor den opgesteld. Naast iedere ton staat een jurylid dat de enthousiaste stekers nauwkeurig op de ring zal kijken. Vanaf het Viaanderhof zullen dé ruiters in draf hun stormaanval op de zes ringen ondernemen en na deze, al dan niet succesvolle bestorming, de Schoutenstraat inrijden naar de Breed- straat. „Mag de aanval ook in galop ge daan worden" informeren wij. Wijlen de heer D. Govers, oud raadslid van Alkmaar en jaren lang voorzitter van de afd. Alk maar van de Hollandse Maat schappij van Landbouw. Wie herinnert zich niet hoe deze nestor op de hem eigen karakte ristieke wijze telkenjare in Sep tember de grote landbouwtentoon stelling opende? Gewapend met zijn parapluie sprak hij de 's morgens op het Waagplein verzamelde autoritei ten en andere belangstellenden toe, zorgde er voor, dat geen hondje het waagde de officiéél afgebakende ruimte bewandelde en eindigde zijn toespraak altijd met de traditionele opmerking: den moed er maar in te houden. Hij was ook in de Raad, waar hij de nestor was, deskundige voor allerlei aangelegenheden die land bouw en veeteelt betroffen. Ook aan hem heeft de jaar lijkse Alkmaarse expositie zeer veel te danken. „Nee", zegt glimlachend de heer Hoed, „men moet in draf rijden; ga loperen zou de zaak vergemakkelijken en ieder moet gelijke kansen hebben. Als „van ouds" zullen de ruiters zich bij de Friese brug verzamelen en „en masse" naar het strijdperk rijden. Ongetwijfeld zal deze ringstekerij een amusant schouwspel bieden en de entréeprijs bedraagt 30 ct. die i'an de toeschouwers wordt gevraagd, zal niemand berouwen.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 11