Regeringsverklaring over Indonesië in de Tweede Kamer S 2 CENT Rantsoen vermindering voor brood, melk en kaas I - Alkmaar r De uitslag van onze sportprijsvraag ER HEEPSB0UW otorkennis en iwaamheid \.G, Cursus, HAARGROEI Dinsdag 23 Sept. 1947 NOORDHOLLANDSCHE COURANT [144e Jaargang No. 194 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Toestand bevrijde gebieden wordt geconsolideerd Beroep op goedwillende elementen in de Republiek Commissie-Generaal opgeheven Hors d'Oeuvre VJ Het lot van Italië's koloniën Gevolg van strenge winter en grote droogte Rede van Min. Mansholt Bevin waarschuwt dwarsbomende krachten ÏOeeeéeeicht Ver. Naties Zou een reus sidderen voor een dwerg? PETKOF, Bulgaars Boerenleider opgehangen ERINGE.VL06EN EH .TE PATQOOH VB?.- LB3E BOUHOEQ. beliep ongeveer 50.000 /eilingen. De bieten ga len, terwijl ook de uien- veranderden. Tomaten l op de Broeker markt, cool. De bloemkool be- e prijs, maar boven de product toch niet meer. maximum. De aanvoer ol beliep ongeveer 140 ■Toord-Scharwoude brok- op de laatste dagen af 10. Broek was over het beter. De gele kool ch vrijwel op hetzelfde dijvie bewees weer eens zijn, dat in fust aange- 'orden. Verpakte andijvie jetere prijs op dan losse, er markt kwamen nog tijtjes druiven?" De peen- ïog niet groot, de prijzen 'elijking met vorige week •t niet geheel onbevredi- an, wat mannen altijd druiven zuur zijn", ging r hij er nog een woord rengen. „J kunt er Cice- n, of ik haar die middag i ':hee dronken, niet bij heb, Joor haar te laten van hem dacht, hoewel meende, dat hij verliefd ik even ophouden, want de cricketbal had zijn id, en hij moest die weer 'ooide daarop de bal te- klelne speler „en wat kke figuur dat ik u zou slaan, meneer Waters, Wat voor exuses hebt u, dar andere meisje? Ik »eval officieel met u ver en in die kwaliteit had ;1 wat tegen kunnen heb- aar zoveel oplettendheden t nu?" zei hij en bleef iet pad staan. „Wanneer net een ander meisje ge ren en eergisteren", vroeg hij. „Bedoelt u de Monsieur Charrier?" bedoel ik mademoiselle ïarrier? Hoe komt u er proestte het uit en lachte uld als Theo zou gedaan ;m aan en zag, dat zijn anders stond. Zijn ogen ijk, en hij straalde van naar het mü toescheen. (Wordt vervolgd) n machinebouw. eboUw Sion, 3e a het A.M.V.J. ■rsoneel van de Amsterdam-N, aat gelegenheid tot cursus 30. 'SUS aanden 75. cursus 75. iteur.) aand. b en c moet bjj de op 25 en 26 Septem- in het gebouw der enveloppe «Is daikwetk voerige brochures over terzijde der enveloppe e® BR. N>V. DEN HAAG R.D.P. BUREAU: VOORD AM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3993 Giro 187294 Dir.: J. Bdlsma Voortzetting van de ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter, „Waagjes" tot 15 woorden 75 ct., elk woorc meer 5 ct., uitsluitend contan Abonnementen: t 1.10 per maand, t 3.25 per kwartaa» Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert plv, Tj. N. Adema. De minister-president, Dr. L. Beel, heeft heden in de Tweede Kamer een regeringsverklaring over het Indonesische beleid afgelegd: Hij zeide o.m.: ,Toen ik op 23 Juli, twee dagen na de aanvang onzer politionele actie op Java en Sumatra, voor deze Kamer trad om de overwegingen uiteen te zetten, die de regering tot dit hoogst ernstige besluit hadden gevoerd, heb ik gemeend bovenal duidelijk te moeten zeggen, dat dit middel zijn begrenzing vond in zijn doel. De regering stelde zich ten doel, een einde te maken aan een onhoudbare noodtoestand binnen de toenmalige demarcatielijnen, een noodtoestand, ont staan doordat de regering van de Republiek het bestand van 14 October 1946 niet nakwam. Zij ging ondanks het bestand voort de Nederlandse troepen te bestoken, de bevolking aan te zetten tot daden van geweld tegen Nederlanders en de voedseltoevoer naar deze gebieden te blokkeren. De regering hoopte door het opheffen van deze onhoudbare toestand betere voorwaarden te scheppen voor de uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati. Deze doelstelling kon slechts een beperkt gebruik van de aanwezige militaire machtsmiddelen tot een zui ver politionele actie, begrensd zowel in omvang als in tijdsduur, rechtvaar digen. Beperkt kon de actie van onze troe pen voorts blijven omdat aan de an dere zijde geen sprake was van een goed-geordende weerstand. Onze troepen hebben slechts zelden een redelijk werkend gezagsapparaat aangetroffen. Veelal vonden zij de be volking gebukt onder willekeur en terreur. De politionele actie bleef tot twee HET ÖNBEGREPENE „Ronduit gezegd begrijp ik het niet", zei Zandkoek, bedachtzaam, terwijl hij zich over zijn kin krabde. Ik evenmin, antwoordde ik, maar wat bedoel je eigeiilijk? „Wat ik niet begrijp", zuchtte Zandkoek, „is dat gescharrel met die dollars. Amerika wil ons dol lars lenen, opdat wij daarvoor Amerikaanse producten kopen. Goed, tot zover is alles duidelijk, maar dit alles is nog niet veel. Wij kopen die producten dus en betalen die met de dollars die wij hebben geleend Maar dan kon Amerika zich de moeite ook wel besparen en zijn dollars rechtstreeks aan zijn producenten betalen en ons de producten stu ren met een blanco factuur. Dat zou wel zo eenvoudig zijn. Waar om dat geld eerst naar Holland sturen als het toch weer per kerende post naar Amerika moet?" Ik denk, zei ik peinzend, dat het niet voldoende is de Ameri kaanse producenten te stimule ren; met wil daarginds ook de illustie koesteren, dat de artike len, die naar Europa gaan. nog te gelegener tijd worden betaald „Maar iedereen weet toch dat Europa die nooit betalen kan!" riep Zandkoek uit. „Iedereen weet toch dat Europa zo arm .s als een kerkrat en dat het jaren en jaren duren zal voor van af betaling der geleende milliarden sprake kan zijn en dat zulk een lening dus eigenlijk met een schenking gelijk staat. En als men dat hier nog niet inzien mocht, dan begrijpt de Amerikaan het toch zeker, want de Amerikaan is, wat commerciële aangelegen- betreft, een realist en geen kind Kijk, dat weet ik nu nog zo niet. antwoordde ik Als er iemand ter wereld behoefte aan illusies heeft, dan is het de Amerikaan. Vergeet niet dat Amerika de ba kermat van de film is. En wat is de film, op de keper beschouwd? Het levensgrote prentenboek voor meerderjarige kinderen, het pren ten- en sprookjes-boek, waaruil zij hun dromen opkweken, De Amerikanen zijn er op verzot De Amerikaan een realist? Het mocht wat! Hij is een fantast. En dank zij zijn fantasie, zijn ver beeldingskracht. heeft hij het zo ver gebracht. „Zo ver gebracht?" vroeg Zand koek. „Zó ver, dat hij ons nu artikelen levert die hij uit zijn eigen zak betaalt en zich wijs-' maakt, en de wereld tracht wijs te maken, dat wij ze zullen be talen en de wereld met dat waan denkbeeld paait? Alleen rrraar om zijn eigen productie in gang te houden? Noem je dat „ver gebracht"?" Ik vind je ondankbaar, Zand koek". zei ik, beripend. Als je straks een boterham krijgt, al is het er dan een zonder boter of ham, heb je dit alleen te danken aan de Amerikaan. Overigens is economie een vak waarvan ik geen verstand heb. Ga daarvoor maar naar Lieftinck. Toén ging Zandkoek zijnswees Of hij naar Lieftinck is gegaan weet ik niet. Maar ik vrees dat het hem, als hij het deed, niet veel helpen zou. Ik vrees dat Lieftinck het eigenlijk öok niet goed begrijpt al grijpt hij het goed, waar hij het krijgen kan KREEFT. weken beperkt. Het directe doel der operatie was zo goed als bereikt. Intussen werd de Indonesische kwes tie door de regering van India endoor de vertegenwoordiger van Australië tegelijkertijd in de Veiligheidsraad aanhangig gemaakt. Hoewel de verte genwoordiger van Nederland er op wees, dat hier van geen oorlog spra ke is en dat Nederland slechts aan anarchie, chaos en rechteloosheid een einde wenste te maken, hoewel hij met de meeste nadruk het recht van de Veiligheidsraad ontkende, nam de Veiligheidsraad op 1 Augustus een re solutie aan, waarbij een beroep werd gedaan op Nederland en de Republiek beide om de vijandelijkheden onmid dellijk te staken. De uitnodiging van de Veiligheids raad kwam op een ogenbtós, waarop het doel van de politionele actie vrij wel was bereikt. In de nacht van 4 op 5 Augustus werd het gevraagde bevel gegeven en de politionele actie beëindigd. De regering der Republiek gaf eveneens bevel tot staking der vijandelijkheden. Nederland huldigde het standpunt, dat de verantwoordelijkheid voorrecht en veiligheid in Indonesië bij 'Neder land berust en dat krachtens het hand vest de Veiligheidsraad niet bevoegd is te treden in een „conflict" tussen Nederland en de Republiek Indonesië. De regering had dus de behandeling in de Veiligheidsraad kunnen ignore ren en haar weg kunnen kiezen. Daarmee zou Nederland echter de schijn op zich genomen hebben de ge dachte der internationale rechtsorde en internationale samenwerking te ver loochenen. De regering heeft gemeend zich te moeten richten naar de uit spraken van de raad. Zij heeft hierbij overwogen, dat de internationale rechts orde thans mede gegrondvest is op de Verenigde Naties en derzelver or ganen, waaronder de Veiligheidsraad. Deze aanvankelijk gunstige ontwik keling werd echter door de Repu bliek doorkruist door een ophitsende propaganda en een terreur, die paal noch perken scheen te kennen. Gedurende de politionele actie had den zich reeds vele afschuwwekkende taferelen van terreur afgespeeld, met name tegen de Chinese bevolkings groep. Tekenend ook voor de wijze, waar op de regering der Republiek de Ne derlandse politionele actie beant woordde is de toepassing van de poli tiek der verschroeide aarde. Een wilde en doelloze vernielzucht bleek zich van de Republikeinse strijdkrachten te hebben meester ge maakt. Het behoeft geen betoog, dat dit al les uitermate belemmerend werkte op de bereidwilligheid der bevolking en der bestuurders in de bevrijde ge bieden. De Britse regering heeft de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en Frankrijk uitgenodigd deel te nemen aan een conferentie, waarop de plaatsvervan gende ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier het lot zullen moeten bepalen van de voormalige Italiaanse koloniën. Voor het geval dezen niet tot overeenstemming kunnen komen, zal de geheel kwestie aan de Algemene Vergadering van de UNO worden voor gelegd. Deze conferentie is voorzien in het vredesverdrag met Italië en zal vóór half September 1948 een beslissing moe ten hebben genomen. De Verenigde Staten en Frankrijk hebben de Britse uitnodiging aangenomen; Rusland heeft echter nog niet geantwoord. HEILIGE OORLOG. Sterker nog werd deze kentering toen de Veiligheidsraad deze zaak in behandeling nam en de Republiek tot een volkenrechtelijk met Nederland gelijkwaardige partij scheen te ver heffen. Drie dagen na het uitvaardi gen van het bevel „Staakt het vuren" maakte het Republikeinse ministerie van voorlichting bekend, dat „de ge vechten zullen voortduren zolang de Nederlandse troepen temidden van de onze blijven". Op 17 Augustus, twee weken na het stakingsbevel dus, drong generaal Moestopo aan op intensivering van het uitmoorden der Nederlanders. De Re publikeinse propaganda maakte ge bruik van koranteksten, op de hei lige oorlog betrekking hebbend. Sedert 5'Augustus, de dag, waar op de vijandelijkheden zouden worden gestaakt, hebben de Re publikeinse benden bijna 1490 aanvallen op Nederlandse troepen gepleegd, niet slechts langs nieu we grenslijnen, doch ook diep in de bevrijde gebieden, soms zelfs binnen de oude demarcatielijnen. REPUBLIEK HAD GEEN SUCCES. Gelukkig heeft deze kentering ten ongunste zich niet blijvend doorgezet en mag men van een neiging tot om mekeer, ditmaal ten goede, spreken. De omstandigheid, dat de repu bliek in de Veiligheidsraad geen enkel wezenlijk succes bereikte, het feit, dat de Nederlanders, alle republikeinse aanvallen ten spijt, blijven waar zij zijn en daarin ook niet worden belemmerd,degerust stellende verzekeringen, die de Luitenant-Gouverneur-Generaai heeft gegeven omtrent de terug keer van orde, veiligheid en recht in de bevrijde gebieden, het groei ende inzicht ten slotte, dat gevolg geven aan de ophitsende oorlogs propaganda van de republiek slechts tot ellende van eigen land en volk voeren, dit alles brengt bezinning en doet het vertrouwen weer ingang vinden, dat Nederland er uiteindelijk toch in zal slagen een definitieve bevrijding uit de terreur der onverantwoordelijke elementen in de republiek te be werkstelligen. De republiek verliest haar vat op de vredelievende bevolking der bevrijde gebieden en het terrein wordt rijp voor consolidatie. Het beperkte doel, dat de Nederland se regering ziel bij de aanvang der politionele actie voor ogen stelde, komt dus in zicht. (Zie vervolg pagina 2). Zaterdag had de plechtige installatie plaats van het nationale Demobilisatie- Comité onder voorzitterschap van Z. K. H. Prins Bernhard. Tijdens de rede van Z. K. H. Vele autoriteiten waren hierbij aanwezig. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, heeft gisteravond over bei de zenders een rede gehouden over „Onze voedselvoorziening in de naas te toekomst". De minister zeide: Het lijkt mij 'n redelijke veronderstelling dat velen van u met een meer of mindere ken nis van de internationale voedselsitu atie en met de wetenschap, dat een harde winter en een uitzonderlijk dro ge zomer grote schade aan de agra rische productie hebben berokkend, zich zullen hebben afgevraagd, welke gevolgen deze voor het Nederlandse volk zullen hebben. Moeten wij dras tische verlagingen verwachten van de ons toegemeten rantsoenen? Zai alles, wat wij ons volk aan voedingsmidde len uit eigen voortbrenging kunnen verschaffen, weer gebonden worden aan strenge normen van een karige rantsoenering en distributie? Op deze angstaanjagende vragen dat stel ik wei gaarne voorop past een ontken nend antwoord. Het Iaat zich nog niet aanzien, dat er gebrek zal optreden. Ge hebt u echter wel voor te bereiden op enkele beperkingen, waartoe de regering heeft besloten. Hoe betreurenswaardig de noodzaak van beperkingen op zichzelf ook is, er bestaat geen grond voor ernstige on gerustheid. Het tekort aan granen. Het uitblijven van een voldoende herstel van de wereldproductie heeft, behalve een vergrote behoefte aan import, bovendien een grote mate van afhankelijkheid van de graanleveran- ties van Noord-Amerika veroorzaakt. Deze afhankelijkheid blijkt het duide lijkst uit een vergelijking van het ge deelte waarmede de V. S. en Canada de wereld van graan voorzien, en dat vóór de oorlog 37% bedroeg en 84% in het oogstjaar 1946-47. De situatie in deze gebieden beheerst derhalve het De sportprijsvraag „NederlandZwitserland" heeft ons een lawine van oplossingen bezorgd. Bij honderden kwamen ze binnen uit alle oorden der provincie en bij het controleren van alle inzendingen is door de redactie een berg werk verzet. Wij laten hier de uitslag volgen, zoals deze na Zondagmiddag is ge bleken juist te zijn: 1. Welke ploeg neemt de leiding? (1 pt.) N. 2. Hoe is de stand met de rust? (3 pt.) 11 3. Welke ploeg doelpunt het eerst na de rust? (1 pt.) N. 4. Hoeveel doelpunten maakt Wilkes? (het juiste antwoord geeft 3 pt.) 2 5. Hoeveel doelpunten maakt Lenstra? (Het juiste antwoord geeft 3 pt.) 1 6. Welke ploeg doelpunt het laatst? (1 pt.) N. 7. Hoe is de eindstand? (3 pt.) 62 In totaal waren er dus 15 punten te behalen, een maximum, dat door niemand is bereikt. De werkelijkheid is het dichtst benaderd door de heer A. v. d. EIJK, Sluisdijkstraat 5, Den Helder, die met 12 punten de eerste prijs ad. 10.in de wacht sleepte. Verscheidene inzenders hebben het voorts tot een totaal van elf punten gebracht en na loting zijn de prijzen onder hen als volgt verdeeld: A. ZONNEVELD, Wolff en Dekenstraat 7, Beverwijk, 7.50; B. VISSER, Noord 90 F., Schagen, f 5. D. HAASBROEK, Kerkstraat 7, Bergen aan Zee, 2.50; Een troostprijs kenden wij toe aan V. AAÏ, Dorpstraat A 171, Berkhout, zijnde de enige inzender, die de 62-einduitslag juist geraden had. Wij complimenteren de prijswinnaars van harte en delen hun mede, dat de prijzen heden worden afgezonden. Aan de velen, die geen prijs verwierven, willen wij zeggen: Houdt goede moed. We staan eerst aan de vooravond van de competitie en wie weet, behoort U aanstonds tot de gelukkigen, die met de krant naar Antwerpen gaan. gehele beeld voor de graanvoorzie- ning. Ons land kan niet in zijn behoefte aan graan voorzien. Wij zijn op im port aangewezen, zodat een ongustige weerslag op onze voorziening onver mijdelijk is. De droogte en de strenge winter De droogte en de strenge winter hebben onze graanoogst een verlies bezorgd van 350.000 ton, waardoor een oogstderving van 25% ten opzichte van 1946 is ontstaan. Aan broodgraan is tengevolge hiervan uit eigen oogst 200.000 ton minder beschikbaar. Ge rekend naar het huidige broodrant soen, zouden we deze 200.000 ton méér moeten importeren, waardoor onze to tale broodgraaninvoer 1 millioen ton zal moeten bedragen voor een termijn tot eind Augustus 1948. Helaas is het zo, dat we niet in staat zijn ons een zo grote import te verschaffen. Door de droogte is er dit jaar ge brek aan gras geweest, de oogst aan hooi, stro en ruwvoeder, zoals voeder bieten e.d., bedroeg 50 a 60% van nor maal. Dit heeft geleid tot het terug lopen van de melkproductie. Met een verlies van tenminste 200.000 ton moet rekening worden gehouden. Het peil der rantsoenering. De regering tracht het peil van de rantsoenering zo goed mogelijk te handhaven, maar zij mag het er niet op aan laten komen. Dat brengt mede, dat wij reeds thans de rantsoenen zul len moeten verminderen. Met ingang van 28 September a.s. dus bij het ingaan van de nieuwe eerstvolgende bonnenlijst, zal het broodrantsoen voor personen van vijf jaar en ouder met tweehonderd gram per week worden verlaagd. Daarnaast moet binnenkort vijf procent aardap pelmeel in de brood-bloem-melange opgenomen worden. De besparing, op deze wijze bereikt, geeft een belang rijke verlichting van het tekort. Ter bestrijding van het tekort aan melk zullen drie wegen worden be wandeld, waarbij de consumptiemelk- verzorging zo goed mogelijk is ont zien. Het melkrantsoen wordt per 28 September a.s. verlaagd en wel als volgt: voor kinderen van 0i jaar van twaalf liter per 2 weken tot tien liter per 2 weken; voor kinderen van 514 jaar van zeven liter per 2 weken tot zes en een halve liter per 2 weken; voor personen van 1520 jaar van zeven liter per 2 weken tot zes liter per 2 weken. Voor personen van 21 jaar en ouder van vier liter per 2 we ken tot drie en drie-kwart liter per 2 weken. De grote aanvoer van slachtvee maakt in de laatste tijd een extra rantsoen vlees noodzakelijk. Rekening houdend met deze situatie is, in het kader van het totale rantsoen aan dierlijk eiwit, een tijdelijke halvering van het kaasrantsoen verantwoord te achten. De extra toeslag van de 15 20-jarigen van vijftig gram blijft ge handhaafd. Zodra een verminderde aanvoer van slachtvee geen extra vleesbonnen meer mogelijk maakt, zal het kaasrantsoen weer worden ver hoogd, zo mogelijk tot het oude peil, terwijl het tevens in de bedoeling ligt, terzelfder tijd het basisrantsoen van 150 gram vlees per week tot het oude peil van 200 gram te verhogen. Het vleestekort van eigen productie zal dan uit import moeten worden aange vuld. Herziening programma export zuivelproducten. Tenslotte zal het programma voor de export van zuivelproducten ter stond worden herzien. Ik ben er mij van bewust, dat het geen ik u heb moeten aankondigen, onplezierig voor u is, maar ik kan u de verzekering geven, dat ik goede hoop heb, dat wanneer er geen verde re tegenslagen komen, het bp deze be perkingen zal kunnen blijven", aldus besloot de minister. Conferentie van Parijs De zestien West-Europese landen, die deelnamen aan de conferentie te Parijs over het plan-Marshall, heb ben Maandagavond éénstemmig het aan Washington voor te leggen rap port goedgekeurd. De respectieve lijke gedelegeerden plaatsten hun handtekening onder het rapport. Tevoren had Bevin, de Britse mi nister van buitenlandse zaken, ge wezen op Europa's recht op vrede en welvaart, de hoop uitgesproken, dat nog ontbrekende leden van de Europese gemeenschap zich alsnog zouden aansluiten bjj de zestien landen, en gewaarschuwd tegen niet nauer genoemde krachten, die de ondernomen pogingen zouden willen dwarsbomen. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, baron van Boetze- laer van Oosterhout, bracht uit naam van de regeringen van België, Lu xemburg en Nederland in het bijzon der dank aan de uitnodigende mo gendheden: het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk. Hij wees op het belang van vermindering der handelsbelem meringen door soepeler monetaire overeenkomsten en van een onderzoek naar de mogelijkheid van een Euro pese tolunie. De Franse gedelegeerde, Pierre Henri Teitgen, verklaarde, dat zijn regering de afwezigheid van Sovjet- Rusland en de Oost-Europese staten betreurde. Hij betoogde de noodzaak van een speciale overeenkomst betreffende de steenkoolproductie van het Ruhrge- bied en zeide, dat Frankrijk binnen kort landbouwproducten zou gaan uitvoeren. De Italiaanse minister van buitenlandse zaken, graaf Sforza, drong aan op spoedige hulpverlening door Amerika teneinde revolutie als gevolg van hongersnood te voorko men. KOEL EN VEEL WIND. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Wisselend bewolkt met enkele buien. Vooral aanvankelijk nog tijdelijk harde wind tussen West en Noordwest. Koel weer. Hector McNeil, de Britse minister van Staat, heeft in de algemene ver gadering der V.N. verklaard te hopen, dat de vergadering volledige aandacht zal schenken aan Marshall's voorstel len betreffende een commissie voor vrede en veiligheid. Engeland zal elke werkwijze be proeven, die de V.N. effectief zou kunnen maken en verwelkomt deze nieuwe Amerikaanse poging om de moeilijkheden tot oplossing te bren gen. aldus McNeil. McNeil verklaarde, dat de Britse re gering geen voorkennis heeft gehad van Marshall's voorstellen. Hij stelde vervolgens vast, dat „geen land almachtig of alwetend is of de waarheid alleen bezit". „Indien de Sowjet-Unie dan ook denkt," zo ging McNeil voort, „dat alleen haar visie op internationale problemen steeds de juiste is en dat de andere landen deze moeten aanvaarden, dan kan ik zonder nadere qualificatie verklaren, dat de V.N. ten gronde zullen gaan en er een onzekere vrede zal heersen met alle consequenties ervan, die Wysjins- ky heeft beschreven". Wysjinsky's rede noemde McNeil 'n „comedie" en hij zeide niet te willen ingaan op het „belachelijke beeld", dat Wysjinsky getekend had, volgens wel ke de Sowjet-Unie zou sidderen door bedreigingen van Athene en Ankara. Met betrekking tot Wysjinsky's aan val op het plan-Marshall voor hulp aan Europa, zeide McNeil, dat de 16 West-Europese landen geheel uit vrije wil te Parijs zijn bijeengekomen om volgens het plan-Marshall tot samen werking te komen. Naar de Zwitserse radio heden ochtend meldde, is Nicolas Petkof, de op 16 Augustus ter dood ver oordeelde leider der Bulgaarse boerenpartij (oppositie), in de loop van de nacht terechtgesteld. Hjj werd 15 minuten na midder nacht opgehangen.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1