15 „KAMP K N' Siad en Omgeving Onze grote jongens en meisjes r 7eest...l BURDORF Dra Sis Heyster: Ik weet zelt niet waarnaar ik verlang...." Onze courant in de Korenbeurs J H. Schuurman f AGENDA Regeringsverklaring over Indonesië Oplichter aan het werk Alkm. Biljarthond BIJ ONS KANTOOR, ONZE BEZORGERS EN AGENTEN VOOR DE VOORRAAD IS BEPERKT KOOPT SPOEDIG II! ii C&J CIS. SLECHTS Heiloo Nederlands Jongelingsverbond Broek op Langendijk. Grote brandweerdemonstratic St. Pancras. Schermerhorn. Gesneuveld Groot-Schermer. De busdienst Banketbakkerij Wij luisteren naar October Typen Steno Tacho Talen Conversatie Handels correspondentie Boekhouden Middenstands diploma S. P. D. Boekhouden Moderne bedriji- administratie Langestraat 83a Telefoon 2497 biedt U o en electrisi een enorme LANGESTRAAT Wilt U GEZELLI loteer ons DE ZAAK FIRMA MIENT 20, ALKMJ 1/ 99 Dra. Sis Heyster, de bekende kinder psychologe, die reeds zovele ouders en kinderen geholpen heeft door haar op voedkundige adviezen en artikelen, heeft gistermiddag in onze stad een le zing gehouden. Zij sprak voor de Ned. Ver. van Huis vrouwen, waarvan de leden in groten getale naar de Sted. Muziektuin waren gekomen. Daar de presidente, mevr. Swanen- burg de Veije, nog rust moet houden, werd de vergadering geleid door mevr. Veendorp, die dra. Heijster hartelijk verwelkomde en er haar blijdschap over uitsprak, dat zij na haar lang durige ziekte bereid was gevonden om naar Alkmaar te komen. Het onderwerp, dat de spreekster in leidde, was getiteld „Onze grote jon gens en meisjes". Ons leven heeft vele belangrijke phasen, doch een van de belangrijkste is de puberteitsleeftijd, omdat het kind in die periode naar lichaam en geest volwassen wordt. In deze tijd -«"ordt de persoonlijkheid gevormd en valt de beslissing voor het geen de mens later zijn zal. De puberteit wordt voorafgegaan door een tijd van grote activiteit, waar in het kind graag omgang zoekt met vroegrijpe kameraadjes. Deze kame raadjes kunnen vaak een heleboel levenswijsheden vertellen, vooral op sexueel gebied en berokkenen niet zel den schade aan de harmonische ont wikkeling van de jonge mens. De puberteitsjaren, oftewel bakvis- en vlegeljaren, kenmerken zich door 'n grote onevenwichtigheid. Er wordt naar een levenshouding ge zocht. Het meisje zal in die tijd de bekende dweperigheid aan de dag leg gen, terwijl de jongen zal opgaan in de verering van helden en sportmaniak- ken. De verafgode figuur staat in een aureooltje en op een geweldig voet stuk. Wee, als hij of zij er af valt De jeugd in deze moeilijke leeftijd moet door de ouderen worden tege moet getreden. Er is bijvoorbeeld een sterke neiging naar geheimzinnigheid in de pubercens, welke echter niets met achterbaksheid te maken heeft. Er is in de meeste gevallen slechts de drang iets voor zich alleen te heb ben. Het verlangen naar persoonlijke waaraen. De ouders doen dan ook het beste, door die geheimzinnigheid alleen tegen te gaan -*3 er werkelijk iets niet klopt. De gewone stemming van de opgroei ende jongeren is: ik verlang ergens naar, maar ik weet niet naar wat. De jonge mens verwacht heel wat van het leven, maar het is moeilijk om in dat leven een weg te vinden. De houding van de ouders. Na de pauze besprak dra. Heijster de wijze waarop de ouderen het best de puberteitsproblemen kunnen benade ren. Er zijn ouders, die in een zekere geestelijke vorm zijn verstard, zodat de jongeren niet vertrouwelijk met hen kunnen spreken. Ook zijn er vooral moeders, die hun Op de tentoonstelling welke mor gen in de Korenbeurs wordt ge houden, zal men ook een stand van onze courant vinden. Men krijgt daar een overzicht van de verschijningsplaatsen onzer zes edities, alsmede van de tarieven, waarop in elke editie geadverteerd kan worden. Alles is door kaarten, affiches en linten zo duidelijk mogelijk aange geven. DE WATERDEMON. Tevens zijn daar 0.75 per stuk de eerste boekjes ver krijgbaar van de Waterdemon, de strip-tekeningen van de heer Van Exter, welke in onze couranten gepubliceerd werden en waar voor alom zo grote belangstelling heeft bestaan. Op 66-jarige leeftijd is hier ter stede onverwacht overleden de heer H. Schuurman, gepensionneerd districts hoofd van het Prov. Waterleidingnet te Alkmaar. De heer Schuurman heeft in Alk maar een langdurige diensttijd ge had. Hij was oorspronkelijk verbon-, den aan de maatschappij tot exploita tie van Waterleidingen in Nederland, welk bedrijf op 1 Januari 1920 door de Provincie werd overgenomen. Ook de heer Schuurman kwam toen in dienst der Provincie en is als dis trictshoofd werkzaam geweest tot 1 Januari 1946 toen hij gepensionneerd werd. Hij heeft het met een zo belang rijk bedrijf als de waterleiding in de oorlogsjaren bijzonder moeilijk gehad, niet alleen door de grote druk welke de bezetters op dergelijke bedrijven uitoefenden maar ook door het gebrek aan allerlei materialen, welke de wa- terle-'-eHo® dikwijls ernstig gestag neerd hebben. De heer Schuurman was een alge meen bekende Alkmaarse figuur, die in brede kring bekendheid en doer Vi.iip. - nrdigheid grote achting w- kinderen kleiner houden dan ze zijn. Zodat de jonge mens met zijn proble men naar vreemden gaat „want vader en moeder zouden het in Keulen horen donderen als ik met zoiets bij hen aankwam" Al is de pubercens eigenlijk nog kind, toch wil hij als „gelijke" wor den behandeld. De volwassene moet kunnen luisteren en niet doen of de ze jongens en meisjes nergens van mee kunnen praten. En dan moet men het aandurven, bepaalde risico's te nemen, wil men zijn kinderen de gelegenheid bieden, zelfstandig te worden. Want hoe kan iemand in zijn later leven zelf be slissingen nemen als hem dat niet is aangekweekt? Vooral tegenwoordig heeft de jeugd vele problemen op sexueel ge bied. En gelukkig dan het kind, dat in zijn eigen ouders een voorbeeld vindt van hoe het moet en kan zijn. In die tijd van chaotische gevoelens moet het kind zich kunnen toetsen aan de ouders. Slechts wie zelf rustig en zuiver staat tegenover de problemen van 't leven zal de grote jongens en meisjes kunnen helpen. Maar daarvoor is ook nodig het zich verplaatsen in de ander. Mevr. Veendorp dankte dra. Heijster hartelijk voor haar boeiend onder werp, dat vooral voor moeders zo waardevol is. De in de pauze gehouden collecte ten bate van het Jacobafonds (uitzending van rustbehoevende huisvrouwen) had f 60 opgebracht. Door mevr. Van Rossum werd een opwekkend woord gesproken voor de NIWIN-kerstpakketten-actie, waarvoor na afloop der bijeenkomst geofferd kon worden. BIOSCOPEN: Harmonie Theater: 8 uur, „Moord on der narcose", 18 jaar. Woensdag matiné 2.30 uur. Victoria Theater: 8 uur, „Metropoli- tain", 18 jaar. Woensdag matiné, 2.30 uur. Cinema Americain: 8 uur, „De stad der zonden", 18 jaar. Woensdag matiné 2.30 uur. A.B.T.: 8 uur, Stan Laurel en Oliver Hardy in „Zeebonken", 14 jaar. Dinsdag: Gulden Vlies: 8 uur, „Sag' beim ab- schied leise Servus". Wapen v. Heemskerk: 3 uur, Bakkers vaktentoonstelling. Woensdag: Gulden Vlies: 7.30 uur, Toneelavond L.J.T. Wapen v. Heemskerk: Bakkersvakten toonstelling. INLICHTINGEN GEVRAAGD. Wil de onbekende persoon die inlich tingen kan verschaffen omtrent twee gestolen zakken met brandstoffen, die in de St. Annastraat door de dief wer den achtergelaten, zich melden aan het politiebureau (afd. recherchevoor 't verstrekken van gegevens? ONGELUK BIJ „RONDJES RIJDEN" Gistermiddag om kwart voor 1 wa ren ambachtsscholieren in het plantsoen bij de Molenbuurt op de fiets aan het rondjes rijden. Een 14-jarige jongen uit Egmond aan Zee wam daarbij zeer ongelukkig op een hekje te vallen. Hij klaagde over hevige buikpijn en is op advies van dr. Kolk die de eerste hulp verleende naar het Centraal Zie kenhuis gebracht. (Vervolg van pagina 1). Toen gedurende de behandeling ccr Indonesische kwestie in de Veiligheids raad de ondermijr.' igstactiek van de republiek het opbouwwerk in de be vrijde gebieden meer en meer ondoen lijk scheen te maken, groeide allengs de mogelijkheid van een noodzakelijk verder oprukken tot steeds dreigender waarschijnlijkheid. Tegelijkertijd ech ter groeide het sef, dat een dergelijk verder oprukken, gegeven de stemming in de Veiligheidsraad, steeds ernstiger bezwaren zou meebrengen. De span ning tussen het Indonesische en het internationale aspect van het beleid werd groter. De regering heeft de indruk, dat de greep van de republikeinse propagan da op de bevolking der bevrijde ge bieden begint te verzwakken. De regering heeft, ten einde zich met hem te beraden, de Luit.-Gouverneur- Generaal uitgenodigd naar Nederland te komen en in overleg met hem en met de Commissie-Generaal, na zijn bezoek aan de Ver. Staten, de richt lijnen van het verder te voeren beleid uitgestippeld en stelt het op prijs de Kamer hiervan mededeling te doen. HET VERDERE DOEL Het gestelde doel was drieledig. Voorop stond de onhoudbare toestand to beëindigen, die zich door de onver zoenlijke houding van de republiek binnen de oude demarcatielijnen had ontwikkeld. Welnu: het gebied waarover de po litionele actie zich heeft uitgestrekt, is op zichzelf voldoende om dit doel te bereiken. De consolidatie in deze ge bieden is inmiddels reeds begonnen. De zorg voor orde en veiligheid zal worden opgedragen aan een gemengd, voornamelijk Indonesische politie-appa- raat. Deze consolidatie zal voortgang vin den door de opbouw van een eigen voorlopig bestuur in deze gebieden. HET TWEEDE PUNT van de doelstelling der politionele ac tie was: het scheppen van betere voor waarden tot het uitvoeren van het staatkundig hervormingsplan, neerge legd in de overeenkomst van Linggad- jati. Ondanks alle moeilijkheden met de republiek' gaat het staatkundig her vormingswerk gestadig voort. De staat Oost-Indonesië heeft zich in korte tij.d onder de goedkeuring van het eigen parlement op het regerings program, met een dynamiek, die tot voldoening stemt, verder ontwikkeld. Het binnenlandse bestuur en de politie, de zorg voor de volksgezondheid en voor het lager-, middelbaar-, oplei ding?- en vakonderwijs, verschillende taken en bevoegdheden, behorende tot ue werkkring van de departementen van justitie en van waterstaat, zijn door de regering van "deze staat in eigen hand genomen. Constant ook vordert de voorberei ding van de vestiging van de toekom stige staat Borneo. De daerah West- Borneo heeft door de ondertekening van het West-Borneo-statuut op 12 Mei de status van op zich zelf staand ge bied met eigen bestuur verkregen en daarmede het recht om, indien met de vorming der Verenigde Staten van In donesië en met de oprichting der Ne derlands-Indonesische unie wordt be gonnen voordat de staat Borneo tot Een onbekende vrouw heeft de ge woonte om telefonisch of in gezelschap van een man in fotozaken projectie apparaten en films te huren. Zij geeft daarbij een gefingeerd adres op en noemt zich meestal F. v. d. Heijden, van Oosten, of v. d. Veen. Handelaars in fotoartikelen wordt aangeraden de grootste voorzichtigheid te betrach ten, daar gebleken is, dat de vrpuw zich aan oplichting subs, verduistering schuldig maakt. De oplichtster is 3035 jaar oud en keurig gekleed. Mocht zij worden ge signaleerd dan moet hiervan onmid dellijk aangifte worden gedaan bij de politie, afd. recherche. EEN VIJFKAMP. De Alkm. Biljartbond heeft voor een viertal spelers, die te zamen een sterke groep vormen, een vijfkamp uitge schreven. Er worden n.l. partijen ge speeld in de volgende spelsoorten: cadre 352, cadre 572, libre, drie banden- en bandstoten. De volgende vier spelers nemen deel: A. J. de Wit, G. Wessels, C. Honingh er, J. Moej es. Gisteravond had in Café de Wit aan de Zaadmarkt de eerste ontmoeting plaats en wel tussen A. J. de Wit en G. Wessels. Zij speelden een partij libre (300 tegen 400) en een partij drie banden (elk 25). De wedstrijden werden met een har telijk woord geopend door de heer M. de Haas, voorzitter van de Alkm. Bil jartbond. De partij libre werd met 400 tegen 191 gewonnen door G. Wessels. Eerst had de Wit de leiding, maar deze werd overgenomen door G. Wessels met een mooie serie van 181, gevolgd door één van 83 (gem. Wessels 30). De partij „Driebanden" was zeer spannend. De spelers gaven elkaar niets toe. Toen de stand was 23 voor Wessels en 24 voor de Wit maakte Wessels cie partij uit, maar de Wit, die de nastoot had, kwam ook op 25, zodat remise het resultaat was (gem. van beide spelers 5.81 was zeer goed). Dammen. L. RAVENSTIJN KAMPIOEN. Doordat Oud en Ravenstijn in de finale hoofdklasse van het kampioen schap van Alkmaar en omstreken ge lijk eindigen, was een beslissingspartij noodzakelijk. Deze werd deze week gespeeld en door een goede overwin ning legde laatstgenoemde beslag op de titel. Voor Ravenstijn. die dit jaar de kampioenstitel van D. D. D. be machtigde en reeds eerder in '41, '42, '43 de Alkmaarse titel behaalde een fraai succes. Onze hartelijke felicitatie Oud werd in de zwaar bezette finale met ere tweede. In de eerste klasse verloor Jorna van Verver, waardoor de spanning buitengewoon toenam, Woonijk, Jor na en Hemels staan gelijk met 7 pun ten uit 5 partijen en indien Verver zijn laatste partij wint heeft hij ook dit puntenaanal. In een beslissingswedsrijd won He mels reeds van Woonijk. ALGEMENE VERGADERING Morgenavond om 8 uur zal in hotel De Nachtegaal" een algemene verga dering worden gehouden door de Ver-| eniging voor Facult. Lijkverbranding.; 7 e agenda vermeldt verschillende be- 'J ..^ijke punten. - De Zaterdag te Heilóo gehouden jongensbijeenkomst van de ring Alk maar van het Ned. Jongel. Verbond mocht zich in een goede belangstel ling verheugen, 's Middags werden naast twee voetbalwedstrijden per soonlijke wedstrijden gehouden. De leiding der wedstrijden berustte bij de heer A. H. Pot. Na de broodmaai tijd voerden de voorzitter der jon genswerkcommissie, de heer W. Wie- gers, en het bondsbestuurslid, de heer J. K. S. Schreuder, het woord. Zij wezen de jongens op hun roeping in deze tijd. Tot slot van de uitstekende geslaagde dag v. erd een groot kamp vuur ontstoken. Op 27 September a.s. zullen op de Prins Hendrikkade grote demonstraties van alle Langedijker corpsen, alsmede de corpsen van Koedijk en Heer- Hugowaard plaats vinden. De demon straties zullen het karakter dragen van een wedstrijdoefening. „MENSEN ROND DE HAVEN". Gisteravond gaf Idda een voorstel ling van „Mensen rond de havens". Het stuk is dusdanig bekend, dat een nadere detaillering overbodig is. Als geheel vormde deze voorstelling een goed staaltje van amateurs-toneel. Zon der aan de prestaties van de anderen afbreuk te willen doen, noemen we in het bijzonder W. Kostelijk, die als de Luie werkelijk toneel gaf. Goed was ook P. Gutter als Oom Dirk. De figuur van Beppie, het meisje van de straat dat haar leven wil beteren, was niet overtuigend, bleef spel. Mej. N. Gelder als tante Leen voldeed beter, maar was de mindere van een Oom Dirk. Het publiek leefde zeer mee en heeft ontegenzeggelijk 'n mooie avond gekregen. VRONE—GITA. De handbalwedstrijd Vrone-Gita ein digde met een gelijke stand, wat de eerste helft niet deed verwachten. Het Gita-elftal, dat voor een sterke ploeg wordt aangezien, moest al spoedig de leiding aan Vrone laten en zag de rust aanbreken met de stand 30. Na de rust had Gita een andere doel- verdedigster opgesteld en tevens was het spel aanzienlijk beter. Gita zag dan look de kans de achterstand weer in te halen en de wedstrijd, die niet zonder ^panning was en in een hoog tempo werd gespeeld, eindigde met- 33.- In Indonesië sneuvelde de soldaat le klasse J. H. Alles van 2-4 R.I. uit Schermerhorn. Hij is gevallen op 9 September te Pekalongan. Steeds gingen er geruchten dat de busdienst der Naco niet meer zou rij den door ons dorp en ook niet meer door Graft en Graft-Noordeinde. De reden was de slechte toestand van de dijk, tussen onze dorpen, Helaas, is dit gerucht een feit ge worden. Voorlopig rijdt de bus na de Rijp, de Beemster en Schermerdijk naar het Raadhuis Groot-Schermer weer terüg, gn dan langs de gewone route naar Alkma-"-. We zullen hopen, dat er zeer spoedig verbetering aangebracht wordt, zodat de busdienst weer normaal kan rijden. Deze maatregel is voor velen in onze dorpen een grote handicap. ALKMAAR, 22 Sept. 1947. (Alkm. Exportveiling). Andijvie f 6—f 19; Spi nazie f 30f 48; Postelein f 42f 52 Wortelen f 4.20f 19; Tomaten f 16 f 46; Groene kool f 3.90f 16; Spruit- kool f 28; Rode kool f 5f 15; Gele kool f 5—f 9; Prei f 19—f 22; Uien f9- f 16; Bieten f 3f 9; Druiven f 70 f 92; Sperciebonen f 82118; Stoksmj- bonen f 70f 128; Pronksnijbonen f 48 f 62; Bloemkool: IA f 48—f 64, I f 30 f 42 en II f 15f 25; Komkommers f 6—f 24; Meloenen f 12—116; Wortelen f 5f 22; Selderie f 3f 6; Peterselie f 4f 7; Sla f 1.60f 19; Aardappelen f 8f 9. (Alles per 100 kg, stuks, bos en/of krop). BROEK OP LANGENDIJK, 22 Sept. 5000 kg Aardappelen, w.o. Bevelanders f 7.80—f 8.30; 4200 kg Rode kool f 3— f 10.40; 7500 kg Gele kool f 8.20—f 9.20; 27000 kg Groene kool f 9.20—f 16 80 115.000 kg Witte kool f 8.80—f 11.30; 3800 kg Andijvie f 14.40—f 20.20; 800 kg Slabonen f 65f 95; 5000 kg Uien f 11.60—f 12; 2000 kg Bieten f 6—f 6.10; 400 kg Tomaten A f 29.10 en B f 28.90; 5700 stuks Bloemkool f 14f 45. W ARMENHUIZEN, 22 Sêpt. 1947. 13900 kg Aardappelen: Noorderlingen f 8.30, witte eigenh. f 7.50—f 8.60, blau we eigenh. f 9f 9.10 en Bevelanders f 7.70—f 8.70; 1000 kg Uien f 10.60— f 10.70 en drielingen f 4.90; 17850 kg Witte kool f 7.30—f 9.90;' 200 kg Slabo nen f 79—f 92. Dan doet Soecker nog ééns 200 goed zijn best' De kwaliteit kan niet fijner, maar met een extra verzorging van de gar neering, verpakking enz. draagt ook ons werk bij om de feestvreugde te verhoogen. Feest Denk aan Soecker. HILVERSUM* I, 301 m., geeft Nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 10,30 uur, NCRV: 7,30 Orgelspel. 8,15 Koor en solozang, 8,30 Licht klassiek orgelconcert. 9,00 Voor jonge zieken. 9,30 Werken van Ts ja ik of.sky. 10,30 Morgendienst. 11,00 Viool en piano. 12,32 Nederlands Ka merkoor. 1,15 Volksliederen uit ver schillende landen. 1,45 Metropole-orkest, 2,30 Herfstchrysanten. 3,00 Tenor, fluit en piano. 3,30 Symphonische dan sen. 4,30 Zingende jeugd. 4,45 Voor jongens en meisjes. 6,00 Vrij en Blij, 7,45 Engelse les 8,15 Opera-concert. 9,40 Harmonie-orkesten. 10,00 De Vari anten 10,45 Avondoverdenking. 11,00 Sweelinckkwartet, 11,30 Avondconcerten HILVERSUM H, 415 m., geeft Nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. VARA: 7,30 Muziek bij het ontbijt. 8,18 Operette programma 8,50 Voor du huisvrouw. 9,00 Werken van Mendelssohn, VPRO 10,00 Morgenwijding. VARA: 10,35 Hol landse liederen. 10,55 Nonstop-program- ma. 12,38 Piano-duo. 2,00 Voor de vrouw. 2,15 Kamermuziek, 3,00 Voor de kinderen 3,45 Op bezoek bij zieken 5,15 Boyd Bachman en zijn orkest, 6.20 Radio-koperkwartet. 7,00 Zweedse volksmelodieën. VPRO: 7,30 Cursus. 7,45 Lezen in de Bijbel. VPRO: 8,15 Opera-concert. 9,00 De laatste dagen van Hitier. 10,10 Paul Godwin-trio. 11,25 Op vleuglen vap muziek. 11,35 Ru." t'ge avondklanken,. stand is gekomen, met gelijke rechten als een staat aan deze handelingen mee te werken. In Zuid-Borneo werden de daerah's Groot-Dapimz Borneo Tenggara op Zuid-Oost-Borneo gevormd, terwijl in Oost-Borneo op 26 Augustus j.l. de eerste zitting plaats vond van de fede rale raad van Oost-Borneo. Het enige gebied, dat tot dusver ten achter ge bleven is bij deze staatkundige opbouw en dientengevolge de oprichting van de staat Borneo nog niet mogelijk maakt, omvat de afdeling Bandjermasin en Hoeloe Soengei vr- Zuid-Borneo, waar mede ten gevolge van terreur en inti midatie o.m. uitgeoefend door van uit Java geïnfiltreerde T.R.I.-eenheden, nog geen vrije verkiezingen hebben kunnen plaats vinden, doch waar het ogenblik nadert, waarop dit wel het geval zal kunnen zijn. Ten slotte zijn in Juli op Banka, Billiton en de Riouw Archipel raden ingesteld, die zullen optreden als overheidsorganen en het bestuur zullen voeren over de betrok ken gebieden. Ten tweede steltt de regering zich voor om, gelijk in de troonrede reeds werd aangekondigd, te bevorderen door een beperkte herziening der grondwet de mogelijkheid te openen, dat wettelijke voorzieningen ter voor bereiding van de nieuwe staatkundige structuur van het koninkrijk op de kortst mogelijke termijn kunnen wor den getroffen. Een definitieve herzie ning der grondwet kan uiteraard eerst plaats vinden, wanneer deze nieuwe structuur, door de rijksconferentie voorbereid, als 'n afgerond geheel kan worden overzien. De regering heeft be sloten een onderzoek naar deze moge lijkheid op te dragen aan een beperkt» commissie, waarvan de samenstelling dezer dagen bekend zal worden ge maakt. EINDE COM.-GENERAAL Ten slotte meent de regering, dat de wet op de Commissie-Generaal niet meer aansluit aan Ie inmiddels zozeer veranderde omstandigheden. Zij overweegt, o.m. ten einde in de naaste toekomst de bijzonder zwa re taak van de Luit.-Gouverneur- Generaal te verlichten, de instelling van een collegiaal orgaan, waarin de Luitenant-Gouverneur-Generaal zijn verantwoordelijkheid mede door an deren gedragen zal zien. In verband hiermede hebben de beide leden der Commissie-Generaal zich bereid verklaard hun mandaat ter beschikking te stellen. De rege ring zal beide heren uitnodigen haar voorshands van advies te blijven die nen. Ik kom thans op het DERDE PUNT in het doel, dat de regering zich bij de aanvang der politionele actie had ge steld, de republiek als zodanig niet te vernietigen, doch voor haar de moge lijkheid open te houden om, zodra aan bepaalde voorwaarden zal zijn voldaan, alsnog in het federatieve verband naast de andere delen van Indonesië haar plaats in te nemen. Ook aan deze doelstelling houdt de regering vast. Zij ziet de situatie binnen de repu bliek aldus: Na een zekere tijd van op gang hebben zich in het inwendige van deze organisatie, die aanstonds als een volwaardige staat wenste te worden beschouwd, verwordingsverschijnselen voorgedaan. Men had een gebouw ge schapen, dat in alle onderdelen zwakke punten vertoonde. De constructief denkende leiders wil den de weg van samenwerking op basis van vrijwilligheid met Nederland. Daartegenover stonden echter de fana tici zonder gevoel voor de juiste ver houding en de kwaalwillende elemen ten, die zich indertijd van de Japanse wapenen meester maakten, vóórdat de geallieerden deze hadden ingenomen en die door de Japanse geest en door eigenbelang werden geleid. Toen het politioneel ingrijpen ging dreigen, ver scheidene der constructieve elementen in Djocja ter zijde geschoven of werden gedesavoureerd, bewees dit onmiskenbaar dat deze groep het on derspit had gedolven. Het is deze om standigheid, die hernieuwd overleg tus sen Nederland en de Republiek voor alsnog ernstig dreigt te bemoeilijken. De regering realiseert zich zeer wel, dat door het optreden van de Veilig heidsraad het internationale aspect van het Indonesische vraagstuk een bijzon dere belichting heeft gekregen. Deze bemoeienis heeft zich aanvankelijk te gen ons gekeerd. Thans echter heeft de wereld de gelegenheid de feiten beter te leren kennen, de consuls zullen rap port uitbrengen en de Commissie van Drie zal de toestand in ogenschouw nemen. De regering ziet het resultaat van dit alles met vertrouwen tegemoet. De regering wijst er echter met na druk op, dat de thans bestaande toe stand niet bestendigd kan blijven en voorts, dat het „staakt het vuren"-bevel door de Republiek in woord en daad dient te worden toegepast. Zij spreekt de dringende wens uit, dat binnen zeer korte tijd de arbeid der commissie tot resultaten zal leiden. Nogmaals: De regering blijft hopen, dat aan Republikeinse zijde de wil tot werkelijke samenwerking aanwezig blijkt. Wil de regering der Republiek langs vreedzame weg tot oplossing van de gerezen moeilijkheden geraken, wil zij inderdaad aan de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië deel nemen, dan zal de leiding moeten be rusten bij de constructieve elementen, die willen werken aan het scheppen van welvaart en rechtsorde in het re publikeinse gebied, en aan de opbouw van de Verenigde Staten van Indonesië en de Nederlands-Indonesische Unie. Elementen, aan welke de samenwer king tussen Oost en West en tussen alle volken in de kring der Verenigde Na ties ter harte gaat. Meermalen reeds heeft de regering een beroep op deze constructieve ele menten gedaan. Zjj moge dit beroep thans herhalen, daarbij er op wijzend, dat de samenwerking nu meer dan ooit geboden is, en dat de goede diensten van de Veiligheidsraad een ontwikke ling in deze richting kunnen verge makkelijken." Bankinstelling hier ter stede vraagt voor de morgenuren gedurende twee uur per dag en voor de Zaterdagmiddag WERKSTER. Brieven onder No. 399 bureau van dit blad. Gevraagd: MEISJES, alle leeftijden. Schoenfabriek P. FEIJEN, Druivenlaan 1. NET MEISJE biedt zich aan om opge leid te worden in winkel, leeftijd 18 jaar. Br. onder no. 395 bureau van dit bl. Jongedame b-b.h.h. zoekt ZITSLAAPK. m. pens. of goed kosthuis. Nette stand. Br. onder no. 396 bureau van dit blad. Jongedame, 20 jaar, 4-j. HBS, diploma stcnogr. en typen, zoekt PASSENDE WERKKRING voor de middaguren. Br. No. 393 bureau van dit bl. Instituut RIJWIEL- EN ELI /TWIELBEWHF De traditie wordt voortgezet Biedt U alles op 't gebied van aparte kunstnyverheids- artikelen. Wij lever Houtware en Allum Luxe arti

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2