Palestina wordt aan het lot overgelaten Engeland trekt zich uit het land terug Voortzetting politionele actie uiterste middel Ühec&eckht Zaterdag 27 Sept. 1947 DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT 144e Jaargang No. 198 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Een hernieuwd probleem Hors d'Oeuvre De a.s. conferentie der Grote Vier Limburgse Hoüywood-fantast veroordeeld 7 De vkcht uit Sovjet-zone RaiïtSQeïifeor-.ïsen textiel Internationaal hockey-progranuna Joods meisje werd S.D.- spionne De Prinsesjes als verstekelingen V.. -J SCHOENENBON voor stamkaart nummer EEN Duivelin van Vught voor Bijzonder Hol De Regering antwoordt Twee meningen over „de waarheid Motie van Schouten DE PRIJS VRIJHEID BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bijlsraa Voortzetting van de ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter „Waagjes" tot li woorden 75 ct„ elk woorc. meer 5 ct„ uitsluitend contan Abonnementen: f 1.10 per maand f 3 25 per kwartaa Hoofdredacteur M. H. E, Uyldert plv. Tj. N. Adema. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Za ken heeft, aansluitend op de ver klaring van minister Arthur Creech Jones te Lake Sucess, meegedeeld, dat Groot-Brittannië het plan koes tert onmiddellijk na beëindiging van de thans plaats hebbende discussie, nog vóór de algemene vergadering van de V.N. te New Vork zal wor den gesloten, voorbereidingen te treffen om uit Palestina weg te trek ken. Het enige, dat een dergelijl te rugtrekken zou tegenhouden, zou zfln het wonder van een oplossing der kwestie door overeenstemming. Groot-Brittannië is niet van plan 't mandaat te blijven uitoefenen wan neer de algemene vergadering de beslissing over de kwestie uitstelt tot de volgende zitting. De woordvoerder verklaarde, „dat het besluit van Groot-Brittannië om het mandaat op te geven tenzij de V. N. met een zowel voor de Arabieren als de Joden aanvaardbare oplossing voor de dag komen," definitief wel overwogen was. Het is geen geheim, dat de Britse functionarissen te Lon den niet geloven, dat de V.N. een der gelijke oplossing zouden kunnen pro duceren, waar Groot-Brittannië dit in geen kwart-eeuw heeft kunnen be reiken. Naar het gevoelen van gewoonlijk welingelichte kringen te Londen zal de volgorde der gebeurtenissen thans waarschijnlijk als volgt zijn: 1. Groot- Brittannië gaat voorbereidingen tref fen om Palestina te verlaten zodra de bespreking in de algemene vergade ring beëindigd is. 2. Daarna terugtrek king zo spoedig als technisch mogelijk is. 3. Groot-Brittannië zal zich niet bekommeren over de overdracht van de macht aan enige volksgroep in Pa lestina, zodat er een periode van anar chie zou kunnen aanbreken. De nadruk werd er op gelegd, dat het besluit om Palestina te verlaten niet betekent, dat Groot-Brittannië SNEL REIZEN Onze K.L.M.-piloten leggen het traject Amsterdam—Batavia te genwoordig af in 32 uur. Dit duurt mij te lang. Ik wacht nog een paar jaar totdat het sneller gaat. Want het kan natuurlijk vlug ger en veel vlugger ook. De fout der verkeers-technici is, dat zij het veel te hoog zoeken en daar door niet meer ^ïet hun voeten stevig op de grond staan. Men moet het contact met de aarde niet prijsgeven als men iets op de aarde uit te richten heeft. Van de wiskunde-les meen ik mij te herinneren, dat de kortste lijn tussen twee punten de rechte lijn is. (Overigens zou ik dat ook wel zonder wiskunde-les hebben geweten.) Maar onze lucht-piloo- ten volgen een zeer kromme lijn. Zij bewegen zich niet alleen lang3 de ronding der aarde, zij maken nog een wijde boog daarom heen en maken dus een omweg En ik houd daar niet van Ik ben altijd recht op mijn doel af gegaan. Waarom doet men dit dan met als men van Amsterdam naar Batavia wil? Waarom graaft men geen tunnel, dwars door de aarde, in rechte lijn, en waaróm legt men door die tunnel geen elec- trische spoorweg aan? De snel heid der verbinding zou niet slechts groter worden, maar ook de vervoerscapaciteit. Natuurlijk zijn er bij de uitvoering van een dergelijk plan enkele kleine tech nische moeilijkheden te overwin nen, maar die zijn er bij ieder technisch plan geweest Daarvoor deinst een ondernemend man niet terug. En binnenkort kan men ook gebruik maken van de atoom-energie; daarmee is zo'n tunnel spoedig klaar. Weifelmoedige zielen opperen bezwaren. Zij zeggen, dat het diep onder de aardkorst nogal warm moet zijn Toegeven; maar hoog in de lucht is het nogal koud en gebrek aan zuurstof heeft nog geen vlieger weerhouden de luent in te gaan. In de cabine van een vliegtuig, dat op een hoogte van 6000 meter voortsnelt wordt de luchtdruk kunstmatig beneden de 2400 meter gehouden, om de passagiers te gerieven. Zulk een kunstje kan men ook op mijn trein toepassen. Als deze met een snelhid van, laat ons zeggen 1000 k.m. per uur, door een tem peratuur van een paar honderd graden C. stuift, kan de tempe ratuur in de wagons op kunst matige wijze zo behagelijk wor den gemaakt als in Holland op een zonnige Juli-dag. Het is al leen maar een kwestie van on dernemingsgeest. En van kapitaal, zal men zeg gen Onzin. Als er geld voor een wereldoorlog gevonden kon wor den dan is het er ook voor mijn tunnelplan. Anders voert men het maar uit op crediet. De uit voer in heel de wereld steunt tegenwoordig immers op crediet! KREEFT. zich uit geheel het Midden-Oosten te rugtrekt. De terugtrekking uit Pales tina zal, naar verluidt, deel uitmaken van een algemene hergroepering van de Britse strijdkrachten in dat gebied. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen zal dit omvatten een ontwik keling van basis in Oost-Afrika, ter wijl de komende besprekingen tussen de grote vier over de toekomst van de voormalige Italiaanse koloniën met critische belangstelling gevolgd zullen worden. De Britse positie in het Midden- Oosten zou, volgens de woordvoerder tot op zekere hoogte versterkt worden door het beëindigen van de kostbare taak in Palestina, waar de Britse troe pen practisch op voet van oorlog moeten verkeren. Het Arabisch Bureau te Londen zegt in een verklaring, waarin het Britse besluit om Palestina te verlaten, in dien de V.N. geen oplossing kunnen vinden, wordt verwelkomd, dat het overdragen van het Britse bestuur aan „vreemd gezag" voor de Arabieren vol komen onaanvaardbaar zou zijn. De V. S. en Engeland zijn overeen gekomen 25 November als voorlopige datum te stellen voor de bijeenkomst van de raad van ministers van buiten landse zaken te Londen over de op stelling van het vredesverdrag met Duiteland, aldus deelden gisteren avond kringen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken mede. Frankrijk heeft deze datum even eens goedgekeurd en men verwacht niet, dat de Sowjet-Unie bezwaren zal maken. Een zeer lang bijeenblijven van de algemene vergadering der V. N. kan wellicht verder uitstel ver oorzaken. De 24-jarige Joh C. Kool uit den Haag, die door grootscheeps en scène gezette „film-ondernemingen" te Tege- len honderden Limburgse meisjes en jongens bij de neus heeft gehad, in Limburg verschillende oplichtingen pleegde en daarna zijn operatieter rein naar Antwerpen verlegde om er nieuwe „film-triomfen" te vieren tot hij aldaar tegen de lamp liep, is th.ans door de Antwerpse rechtbank veroor deeld tot 15.maanden gevangenisstraf en een geldboete. Zijn gezellin T. C. uit Oirle (N.-Limburg) kreeg een maand. Het tweetal zal na het uitzit ten der straf aan de Ned. politie wor den uigeleverd. MÈérn, Olie in Nederland? De B.P.M. ver richt^ thans bodemonderzoekingen bij Amersfoort om vast te stellen of er aardolie in de bodem aan wezig is. Naar de Duitse nieuwsdienst in de Britse zone meldt, hebben de hoofden \an de vluchtelingenbureaux in de Brits-Amerikaanse zone zich tot de Duitse minister-president van Rijn- land-Westfalen gewend met het ver zoek om de geallieerde autoriteiten in te lichten over de „ongewoon ernsti ge" situatie, die ontstaan is door de „onophoudelijke stroom vluchtelingen, die van de Sowjet-zo:ie naar de Wes telijke zones komt". Naar werd verklaard, hebben de Duit se autoriteiten onvoldoende macht om de toestand, waarvar, de gevolgen ge durende de winter „onberekenbaar" zouden zijn, meester te worden. Het CDK deelt mede, dat de rant soenbonnen voor textiel van de serie B na IS October a.s. niet meer geldig zijn. Na genoemde datum zijn alleen de rantsoenbonnen voor textiel van de serie C geldig. De geldigheid van de punten der gewone textielkaarten on dergaan geen wijziging. Het internationaal programma voor het Nederlands hockey-elftal luidt als volgt: 27 Maart te Weston Super Mare: WalesNederland, 11 April Brussel: BelgiëNederland, 24 April Amster dam: NederlandFrankrijk, 16 Mei Amsterdam: Nederland—Zwitserland. Voor het dameselftal ziet het pro gramma er als volgt uit: 21 Maart Am sterdam—België, 18 April Parijs: FrankrijkNederland. Tragisch geval Het Amsterdamse Bijzonder Gerechts hof deed gisteren uitspraak in één dei- meest tragische zaken, die dit Hof tot op heden heeft behandeld. De ver dachte uit dit proces, het 23-jarige Joodse meisje Rosalie Roozendaal. werd in 1943 gearresteerd, doch ont kwam aan deportatie omdat de be luchte SD-agent Mozer onder haar be koring kwam en haar in vrijheid stelde. Zij werd echter ondergebracht in de Jekerstraat, waar Ans van Dijk en Branca Simons woonden. Tegen wil en dank leerde Rosalie hier „het vak" Joden in de val te lokken. Ook onder hield zij een nauwe relatie met Mozer, die vele malen arrestaties van Joden, waarmee Rosalie niets te maken had, op haar naam schreef, opdat de SD- chefs over haar optreden als V-vrouw tevreden zouden zijn. Nadat Rosalie er begin 1944 tenslotte in geslaagd was een onderduikadres te vinden bij Nijmegen, bewees zij de on dergrondse beweging grote diensten door o.a. munitie dwars door de Duitse linies naar bezet gebied te brengen. De advocaat-fiscaal eiste tegen haar op 12 September een gevangenisstraf van vier jaar en ontzetting uit beide kiesrechten voor de tijd van tien jaar. Het Hof nam de tragische omstan digheden, waaronder het Joodse meisje reeds op zeer jeugdige leeftijd voor grote problemen gesteld werd, in aan merking en veroordeelde haar tot twee jaar en zes maanden met aftrek zon der ontzetting uit de rechten. r~ Het gebeurde dezer dagen in Baarn. Een mevrouw, die nogal haast had om naar Den Haag te komen, besloot te gaan zitten. Een twosealer stopte, waarin.Prins Bernhard zat. Mevrouw wilde eerst niet instappen, maar de Prins drong er op aan en zo reed de auto verder. Na enige tijd hoorde zij echter een piepend geluid; het werd steeds sterker en tenslotte werd het zo erg, dat zij de Prins er op attent maakte, daar zij vreesde, dat er iets niet in orde was. De Prins zei: „Ik weet al wat het is. Dat lappen ze me nu al voor de derde keer". Hij zette de auto langs de weg stil, opende de dicky- seat en de prinsesjes Beatrix en Irene kwamen te voorschijn, die zich daar verstopt hadden om een auto-ritje met hun vader te ma ken Ze konden echter niet verder mee, maar hadden toch veel ple zier, al werden ze naar het paleis Scestdijk teruggebracht. Eerst toen kon de Prins opnieuw naar Den Haag rijden. Het Centraal Distributie Kantoor deelt mede, dat tegelijk met de uitrei king van bonkaarten voor voedings middelen in het tijdvak van 29 Sept. t/m 22 November een schoenenbon naar keuze zal worden verstrekt aan hen, wier stamkaartnummer eindigt op het cijfer één, voor zover de bon 612 zich nog aan het Inlegvel bevindt. De tweede distributiestamkaart moet wor den overgelegd, evenals het Inlegvel, waarvan bon 612 zal worden verwij derd. Tevens zal in bovengenoemd tijdvak aan kinderen geboren in de maand October of November van een der ia- ren 1932 tot en met 1945, alsmede aan kinderen geboren in de maand Dec. van het jaar 1946 of Januari van het jaar 1947 een schoenenbon worden ver strekt van de soort en maat als over eenkomt met leeftijd en geslacht van het kind. Bij laatstgenoemde uitreiking zal bon 604 van het Inlegvel worden verwijderd. Catharine Maria Schot, in 1943 een 18-jarige dienstbode, was als „Aufsehe- rin" in het vrouwenkamp te Vught ge plaatst en heeft zich daar als een der gruwelijkste beulen doen kennen. Zij paste zich volkomen bij het Duitse gevangenisbewind aan, gaf haar bevelen uitsluitend in het Duits en toonde haar ware karakter toen Januari 1944 een der vrouwen die door de gevangenen als een verraad ster was gesignaleerd door haar medegevangenen kaal geknipt werd. Op 15 Januari werden toen ruim 90 vrouwen in kleine cellen op elkaar geperst zodat er niemand meer in kon, waarna de deuren werden geflo ten. De kampcommandant' had eerst een strafpredikatie gehouden welke door Katje Schot vertaald was. Zeventien vrouwen gingen in een cel van 2x4 m. en 74 andere in een tweede cel. Ondanks het hulpgeroep werden de deuren gesloten gehouden tot de vol gende morgen. Vele vrouwen waren dood of bewusteloos. Veertig, die de mishandeling overleefden, werden door Katje opnieuw voor een etmaal opge sloten, waarna zij zich naar de kamer van een vriend begaf en de vrouwen aan haar lot overliet. Gister stond Katje voor het Bijzon der gerechtshof te Amsterdam terecht. De brutale sadiste maakte een bedeesde indruk en kon zich weinig meer herinneren. De procureur-fiscaal eiste met het oog op de jeugd van de beklaagde le venslange gevangenisstraf. Vrijdag 10 Oct. uitspraak. 79 Te ruim elf uur is gister de minister-president, Dr. Beel, minister van Over zeese Gebiedsdelen a. i„ in de Kamer begonnen met de beantwoording der sprekers. Hij wilde achtereenvolgens bespreken de opmerkingen omtrent de politio nele actie, de behandeling in de Veiligheidsraad, de concrete voorzieningen, welke de regering zich voorstelt in de naaste toekomst te treffen en de houding der regering t.a.v. de Republiek. Spr uitte zijn waardering voor het beheerste optreden der troepen en herdacht degenen, die het offer van hun leven hebben gebracht. Vervolgens gaat hij in op de opmerkingen van de heer Schouten ten aanzien van het verschil tussen de troonrede en de regeringsverklaring. Het overzicht inzake de politionele actie door de regeringsvoorlichtingsdienst uitgegeven, zal verspreid worden onder de Kamerleden. r.en heeft gegeven, dat zij het karak ter van een souvereine staat heeft. Hij wijst erop, dat in belangrijke produc tie-centra, die braak lagen, thans met voortvarendheid het herstel is ter hand genomen na de politionele actie werd reeds veel bereikt. In Augustus werden reeds 1100 personen uitgezon den, o.w. 800 voor particuliere onder nemingen. Komende tot de voorzieningen merkt spr. op, dat deze allereerst beogen consolidatie in de bevrijde gebieden. De regering staat in beginsel zeer welwillend tegenover de winst een voor-conferentie van Indonesische vertegenwoordigers te beleggen ter bespreking van de interne bestuurs- opbouw. Door het vormen van een collegiaal orgaan wil men de taak van de landvoogd, met behoud van zijn wettelijke verantwoordelijkheid, door anderen doen delen. Er kan thans worden voortgebouwd op grond slagen welke de Commissie-Generaal mede tot stand gebracht. In antwoord op een vraag van de heer Romme verklaart spr., dat de militaire adviseurs zich niet tegen het onder nemen der actie hebben verzet. De po litionele actie bedoelt niet politiek iets op te leggen, doch de voorwaarden te scheppen om een onhoudbare toestand op te heffen. De opvatting van de heer Logemann moet op een misverstand be rusten. Als thans de veiligheid in de be vrijde gebieden nog niet geheel kan worden gewaarborgd, is dat veeleer te wijten aan de Republiek dan aan iets anders. Wat de behandeling in de Veilig heidsraad betreft meent spr., dat men van twee kwaden het minste moet kiezen. De regering betreurt het, dat de raad de positie van de Republiek on juist heeft gezien. De minister-president merkt op, dat de Republiek zelf te keiw De regering heeft een beroep gedaan op de constructieve elementen in de Republiek. De Nederlandse regering zal nimmer prijs geven haar recht ep haar plicht om op te treden tegen ter reur en willekeur. Het valt niet te zeggen of de bezette gebieden zullen terugkeren naar de Republiek, daar over beslist de bevolking. DE MOTIE VAN C.P.N. De inhoud van motie-De Groot, welke indruist tegen de plannen der regering is voor haar onaanvaard baar. Vervolgens betoogt hij, dat z.i. op het juiste ogenblik naar het an dere middel gegrepen is, toen on derhandelingen geen zin meer had den. Spr. merkt op, dat men het pro bleem niet te eng mag zien, men moet niet denken, dat het volgens een be paalde regeling is op te lossen. Overi gens wijst hij er op, dat ieder lid van het kabinet zijn eigen verantwoorde lijkheid heeft. Voortgezet debat. In de middagvergadering heeft de Tweede Kamer de beraadslaging over do regeringsverklaring voortgezet. De heer Schouten (A.R.l merkt o.m. op: Deze republiek is van Japans maaksel, is een Japanse constructie, in handen gegeven van enige principiële revolutionnairen, die van de aanvang af gesteund hebben op terreur en ty- rannie. Komende tot de rede van de minister-president merkte spr. o.a. op, dat de min.-pres. met geen enkel woord is ingegaan op de positie der troepen. Hij nodigt hem uit daarover alsnog iets te zeggen. Hij zou willen weten of de centrale organisatie en het collegiale orgaan in het leven zullen worden geroepen op de grondslag van wettelijke voorzie ningen of zonder zodanige voorzienin gen. In dit verband kondigt hij een motie aan, waarvan de strekking is, dat de centrale organisatie en het col legiale orgaan eerst zullen worden in gesteld op de grondslag van wettelijke voorzieningen en eerst na het treffen dier voorzieningen tot stand zullen worden gebracht. Hij merkt op, dat de heer Logemann geen democratisering van Indonesië be oogt, doch een „verdeel- en heers"-poli tiek, een verbalkanisering van Indo nesië, waarvoor men z.i. echter de heer Logemann en de P. v/d A. niet nodig hr-ft, dat kan dr. v. Mook zelf wel. Tenslotte verdedigt hij nader zijn motie. De minister-president vraagt de Ka mer nog dringend de regering niet te binden, zoals de motie-Schouten zou doen. De Kamer kan er van overtuigd zijn, dat geen regelingen gemaakt wor den in strijd met de Grondwet of de wetten. „Waarheid" en onwaarheid. Spr. ontkent, dat er militaire plannen zijn gemaakt, zoals „De Waarheid" zeide. De heer >e Groot (C.P.N.)Dat zijn mededelingen van Sjarifoeddin. De minister-president: En toch be houd ik mij het recht voor onwaar heid te noemen wat onwaarheid is. De heer Beel zegt voorts, dat de rege ring overleg zal plegen met construc tieve elementen. De politionele actie beschouwt spr. als het uiterste middel en hij vertrouwt, dat tot toepassing ervan niet zal behoeven te worden overgegaan. Hierop wordt de beraadslaging ge sloten. Over de moties-de Groot en Schouten zal a.s. Dinsdag gestemd worden. IETS WARMER. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Afnemende wind uit Noordooste lijke richting. Overdrijvende wol kenvelden. Droog weer. Iets warmer. Toen de Europeanen zich, enige eeuwen geleden, meester maakten van overzees gebied hebben zijPortu gezen, Fransen, Nederlanders, Engelsen dit zeker niet gedaan met de onzelf zuchtige bedoeling de inlandse volken te bevrijden van de willekeur hunner vorsten, te beschermen tegen afper sing en knevelarij en te vrijwaren tegen de rampzalige gevolgen van rassen haat. van onderlinge bloedige veten. Hun streven was er in de eerste plaats op gericht om op voordelige wijze de beschikking te krijgen over inlandse producten; er was slechts sprake van zelfzuchtig winstbejag. Maar ten behoeve van het verkrijgen dezer producten en het uitbreiden der productie door het in cultuur brengen van grond, was een toestand van vrede en orde gewenst en deze toestand werd met diplomatiek beleid en zo no dig met wapengeweld, tot stand ge bracht. Een groot deel van Azië werd koloniaal bezit van Europa en het ge noot de voordelen, zowel van de onder nemingsgeest als van het geestelijk overwicht van de Europeaan. Wantoe standen werden opgeruimd; arbeid in een vreedzame samenleving werd ge waarborgd; wetteloosheid en willekeur werden tegengegaan en aan de geeste lijke en morele ontwikkeling der in landse bevolking werd steeds grotere zorg besteed. Azië heeft zich deze invloed uit Europa ten nutte gemaakt en toen het meende de Europese voogdij te kunnen ontberen heeft het zelfstandigheid en zelfbestuur verlangd. Azië, heette het, v/as ontwaakt. De Europeanen hebben de tekenen des tijds verstaan en maatregelen ge troffen voor inlands zelfbestuur. De overgang naar de nieuwe toestand bleek echter zonder schokken niet mo gelijk te zijn. Sommige Aziatische vol ken wensten de lijnen van geleidelijk heid, die door de Europese heersers voorzichtigheidshalve waren uitgestip peld, niet te volgen. De wereldoorlog, die aan het gezag en de macht der Eu ropeanen zulk een zware slag heeft toe gebracht, en bovendien de verdeeldheid welke bij het einde van het krijgsbe drijf onder de westerse volken bleef voortbestaan, vormden tezamen een factor die de vrijheidsdrang heeft ge stimuleerd, die het tempo van de vrij heidsbeweging heeft versneld. Frank rijk voert thans strijd in Indo-China, teneinde de overdracht van macht on gezag op ordelijke wijze te verwezen lijken en Nederland trachtte met zijn politiële actie hetzelfde te doen. Een voorzichtige voorzorg waarvoor de Aziaat, tenminste een deel der Aziati sche bevolking, aangegrepen door zijn onstuimige vrijheidsdrift, geen waar dering heeft. Wat de gevolgen kunnen zijn van een al te snel opheffen der Europese voogdij blijkt thans in Voor-Indië. En geland heeft, zijn greep op dit deel van het ontwaakte Azië los moeten laten, maar nauwelijks was dit geschied of de vrijheid sloeg over in willekeur en geweldpleging en de inlandse bevol king zelf werd er de dupe van. De De- richten over de bloedige onlusten :n Voor-Indië mogen misschien enigszins overdreven zijn, zij zijn desondanks ernstig genoeg. Voor-Indië heeft zijn bevrijding ge vierd met een offer van duizenden do den. De Mohammedaanse minderheden in het gebied van Hindoestan en de Hindoes in het Mohammedaanse Pa kistan hebben het moeten ontgelden; hele dorpen zijn uitgemoord en het grensgebied tussen de bevrijde staten verkeert practisch in staat van oorlog. Overleg tussen de inlandse gouver neurs heeft, evenmin als het optreden van de inlandse politiemacht, gebaat. De gevechten nemen in hevigheid eer toe dan af. De Sikhs, die een bevol kingsgroep van zes millioen zielen tel len verlangen een afzonderlijke staat. Waar Sikhs, Mohammedanen en Hin does in vrede met elkaar leefden, schreef de „Daily Telegraph", verlich ten nu de vlammen van brandende dor pen het land en de bevolking wordt op grote schaal afgeslacht. Het aantal slachtoffers moet reeds een paar hon derd duizend bedragen, het aantal vluchtelingen meer dan een millioen. In de kampen der vluchtelingen woedt de cholera en Gandhi heeft zijn be zorgdheid over het uitbreken van een oorlog tussen Pakistan en Hindoestan niet verheeld. Natuurlijk kan men zich te Londen op het standpunt plaatsen dat Indië deze prijs blijkbaar voor zijn vrijheid over heeft, en dat dit een zaak is die voortaan Indië en niet Engeland aan gaat, maar daarmede onttrekt men zich niet aan zijn verantwoordelijkheid, ten minste niet naar Europees begrip. Aan de andere kant kan men zich ook op het ruimere standpunt plaatsen, dat zich in Azië een wereld-revolutie vol trekt en dat de vrijheid der volken altijd en overal met het bloed der vrij heids-kampioenen en niet ir de laatste plaats met dat der weerlozen, wordt gekocht. De naweeën van de wereld oorlog? Het einde daarvan is nog niet in zicht. y.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1