Siad en Omgev ing De politierechter vonniste De Volksuniversiteit komt weer met een prima programma Aantrekkelijke lezingen en films DE KLEUTERSCHOOL GEOPEND Een £oede dag voor de particuliere initiatiefnemers Protestants-Christelijke Reclassering De Spooktrein deed het nog best N* een lange tijd van gedegen voor bereiding komt de Alkmaarse Volks universiteit weer met een winter- programma, dat er zijn mag. Daarbij werd samenwerking gezocht met an dere plaatselijke verenigingen, die zich op het zo uitgestrekte culturele terrein bewegen, n.l. de afd. Alkmaar van de Ned. Reisvereniging, de Ver. van Huisvrouwen, het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, de Ned. Na tuurhistorische Vereniging. De eerste schreden tot deze samenwerking zijn reeds gezet. De Volksuniversiteit hoopt, dat de leden van de samen werkende verenigingen het gezamen lijke werk krachtig zullen steunen. Het programma. Dit ziet er weer zeer aantrekkelijk uit en begint met een Grote Internatio nale Kunstavond op Maandag 6 Oct. des avonds 8 uur in het Gulden Vlies. Het gezelschap „De Troubadours" brengt zang, muziek en dans van Rus land, Bulgarije, Frankrijk en Neder land. Het gezelschap is slechts voor korte tijd in Nederland. Kaarten voor V.U.-leden en hun huisgenoten zijn f 1.80 verkrijgbaar vanaf 29 September bij boekhandel Zwaan. Coupons zijn voor deze uitvoering niet geldig. Met Jan P. Strijbos, die ook foto's en kleurenfilms meebrengt gaan wij op Maandag 20 October ter walvisvaart. Weer des avonds om acht uur in het Gulden Vlies. Voor V.U.-leden kaarten a 75 cent per persoon bij dezelfde boek handel. Coupons zijn niet geldig. Dinsdagavond 21 October begint de eerste lezing voor de cursus „Het in dividualisme In de Nederlandse letter kunde" te houden door A. Ett, letter kundige te Amsterdam. De drie avon den worden gegeven in Huize Wester- licht des avonds om acht uur. Coupons geven 50 pet. reductie. De tweede cursus vangt aan op Dins dag 11 November en bestaat uit vier avonden ook in Huize Westerlicht, waarop zal worden gesproken over „Rusland in verleden en heden" Inlei der is Dr. K. E. O. Jahn, oud-lector aan de Universiteit en lid van het Oos terse Instituut te Praag. Voor deze cur sus wordt veel belangstelling verwacht. Kaarten voor de gehele serie f 2.50 bij boekhandel Zwaan. Coupons geven weer 50 pet reductie. Over de gebrandschilderde glazen van de St. Janskerk te Gouda, zijnde een nationaal monument, zal Vrijdag avond 14 Nov. 1947 om 8 uur een le zing gehouden worden door mr. A. A. J. Rijksen uit Gouda. Er zullen kleu- renlichtbeelden vertoond worden. De glazen vertellen ons veel over de span nende periode van de tachtigjarige oorlog. Toegangskaarten zijn a 75 cent verkrijgbaar bij meergenoemde boek handel. Coupons geven een reductie van 100 pet. De NIWIN Kerstpakketten-actie De pogingen, om de NIWIN-Kerstpak- ketten-actie te doen slagen, beloven te Alkmaar een groot succes te verkrijgen Zoals wij reeds mededeelden, zou de in zameling worden ingezet met stands bij de firma Vroom Dreesmann en tijdens de land- en tuinbouwtentoonstelling op Woensdag 24 September j.l. In de Koren beurs. De resultaten hiervan zijn, dank zij de medewerking van het dames-comité, ge weldig. Bij V D. werden 101 pakketten van een adres voorzien, terwijl in de Koren beurs 86 pakketten konden worden ver kocht. Tevens hebben verschillende par ticulieren en personeel van zaken en be dtijven de kosten van een groot aantal pakketten voor hun rekening genomen. Reeds meer dan de helft van de 800 te verzenden pakketten werd geplaatst, ter wijl nog een gift van f 500,— bij het comité binnenkwam van een gever(geef- ster), die onbekend wenst te blijven. Honderd van onze jongens zullen dus met de Kerstdagen een pakket ontvangen van een onbekende Alkmaarder(ster). Het blijkt wel, dat de Alkmaarders de slagzin van de NIWIN: „Ons hart is bij U" tot werkelijkheid maken en dat zij willen tonen, dat al zijn onze jongens uit het oog, zij zeker niet uit het hart zijn. Vooral het laatste zal hun goed doen. Ten einde de laatste etiketten te ver kopen zal gedurende de week van 29 Sep tember tot en met 4 October 1947 bij de firma Spruyt (Kofa) een stand worden geplaatst. Het comité vertrouwt, dat aan het eind dezer week de 800 pakketten zul len zijn geplaatst, welk resultaat vooral te danken is aan de grote opofferingen, welke de dames van het comité zich heb ben getroost en aan de van alle zijden ontvangen medewerking Het resultaat van de actie is voor hen een grote voldoening. Concert door de R.K. Oratoriumvereniging Voor muziekliefhebbers valt er Zondag 5 October a.s. in het Gulden Vlies een prachtig concert te beluisteren dat is georganiseerd door de R.K. Oratorium Vereniging en in samenwerking met de Haarlemse Orkest Vereniging o.l.v. de dirigent Leo Pielage zal worden uitge voerd. O.m. zullen worden uitgevoerd het „Stabat Mater" van Dvorak en het „Te Deum" van A. Brückner. Diverse solisten zullen hun medewer king verlenen: Ded Hüsken als sopraan en Guus Max alt. De tenorpartijen zul len worden gezongen door Wim Ligt- hart en Luciën Louman vervult de bas partijen. Een gang naar het Gulden Vlies zal a.s. Zondagavond zeker de moeite lonen. De films. Dit programma is nog in voorberei ding. De genoemde verenigingen zullen ook op dit punt weer zoveel mogelijk samenwerken. Te zijner tijd zullen ad vertenties en raambiljetten de films aankondigen. Het secretariaat van de Volksuniver siteit is gevestigd Van Houtenkade 42 te Alkmaar. De minimum contributie van de V.U. is zeer laag, doch men verzoekt vrij willig de bijdrage aan de veranderde tijdsomstandigheden te doen aanpassen. Een verzoek dat redelijk is. Wij brengen het bestuur van de V.U. reeds nu onze hulde voor de keuze van ae onderwerpen en hopen dat het win terseizoen een mooi succes zal opleve ren. Vrijstelling van dienstplicht De minister van Oorlog heeft om trent de aanvrage om vrijstelling van de dienstplicht wegens opleiding tot een geestelijk ambt betreffende de hieronder genoemde persoon de uit spraak gedaan, achter zijn naam ver meld: Roelof J. Wasterval. Lichting 1946. Uitspraak: vrijstelling verleend voor één jaar. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk de tiende dag na de dag dezer bekend making in beroep worden gekomen door: a. de ingeschrevene, wie de uit spraak geldt of door diens wettelijke vertegenwoordiger; b. door elk der overige voor deze gemeente ingeschre ven personen of door diens wettelijke vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe moet, met redenen omkleed, worden inge diend bij de Burgemeester ter secre tarie dezer gemeente, afdeling Militai re Zaken, die voor de doorzending aan de Koningin zorgt. Alkmaar 29 September 1947. De Burgemeester van Alkmaar, r v. SLINGERLAND, lo.Burg. Vliegerwedstrijd Het bestuur van „Bloemwijk" orga niseerde voor de kinderen van de le den een vliegerwedstrijd, welke ge houden werd op het terrein aan de Rembrandstraat. De jury, die voor de ze wedstrijd was benoemd, bestond uit de heren N. de Jong, L. Niesen en J. Willemsen, die de volgende prijzen toekende: Groep A, de mooiste vlieger: 1. Henk Hofland; 2e Joop Viset; 3e Henk van Baaren. Groep B. de vlieger die het hoogste staat: 1. Henk van Baaren; 2. Joop Dekker; 3. Joop Viset. Groep C, de vliger die het beste staat: 1. Joop Dekker; 2. Henk van Baaren; 3. Joop Viset. Groep D, de vlieger die het verste staat: 1. Alex van Beek; 2. Leo Dig- num. Voor de origineelste vlieger werd een prijs toegekend aan Joop Viset. Het was voor de deelnemers aan deze vliegerwedstrijd een gezellige middag. Voor het bestuur van Bloemwijk is deze zo geslaagde middag een reden om nogmaals een dergelijke vlieger wedstrijd te organiseren. BIOSCOPEN: Harmonie Theater, 8 uur: Mensenjacht; 14 jaar Woensdag 2,30 uur matinée. Victoria Theater, 8 uur: De geheimzin nige mr. Sylvain; 18 Jaar Woensdag 2,30 uur matinée. Cinema Americain, 8 uur: The Lost Week end; 18 jaar. Woensdag 2,30 uur ma- tineé A. B. T., 8 uur: De Geveltoerist; alle leeftijden. Woensdag 3 uur matinée. DINSDAG Gulden Vlies, 8 uur: Cabaret Wim Son- neveld WOENSDAG Aula Gymnasium, 8 uur: Lezing over Indiö Het Prins Hendrik dok te Amsterdam, dat door de Duitsers tot zinken werd gebracht in het IJ, is thans voor een vierde gedeelte gelicht. De totale lengte van dit dok was 200 m, waar b.v. de „Oranje" geheel in kon worden op genomen. Men hoopt de andere stukken van het dok ook zo voorspoedig te kunnen lichten. Het Hulskamp-personeel vierde feest De „Hulskamp-Boys", het voetbal elftal van de fa. Hulskamp aan de Frieseweg is het gelukt beslag te leg gen op de kampioenstitel in de com petitie van bedrijfsvoetbal. Zaterdagavond is dit heugelijke feit door het gehele personeel op feeste lijke wijze herdacht. Het feestcomité had zich zeer veel moeite getroost om alles tot in de puntjes in orde te doen zijn. De muziektuin werd gehuurd; een conferencier had tot taak de door per soneelsleden op te voeren sketches en andere uitingen van artisticiteit, aan elkaar te vlechten en voor het „natje en droogje" bleek op zeer royale wij ze gezorgd te zijn. De voorzitter van het feestcomité, de heer Glas, verwelkomde de aanwe zigen. (Met de diverse éga's bleek het Hulskamp-personeel de hele zaal van de muziektuin tot in de hoeken te kunnen vullen). Hij roemde daarbij de kameraadschap, waardoor het mogelijk was geweest dit voetbalkampioen schap te behalen en hij roemde de voetbalsport, mede daardoor werd de kameraadschappelijke geest in hoge mate gunstig beïnvloed. Dank werd daarom gebracht aan de voetballers, maar vooral ook aan mevr Hulskamp, die zoveel werk heeft ver zet voor het welslagen hiervan. Een prachtige bloemenmand werd haar na mens het gehele personeel aangebo den. Hierna nam het eigenlijke feest een aanhang. De stemming was er dadelijk al in en, zoals de conferencier, Gerard Bon. al opmerkte, het was een „mak kelijk" publiek. Diverse sketches, af gewisseld door het optreden van een mondharmonica-duo en zang van mej Willy Ham, vulden de avond en men amuseerde zich uitstekend. Vele. op de fabriek geheel belange- I loos vervaardigde prachtige voorwer pen, w.o. een kapstok, een schemer lamp en een klok. werden in de pauze verloot. Tot laat in de nacht bl°ef hpt geze^-ban onder de vrolijke muziek van The Moonbght Players bijeen. DIERENBESCHERMING Zwervend te Alkmaar aangetroffenn een zwarte hond, plm, l'/t jaar oud, en een klein zwart hondje plm. 1 jaar oud. Ter beschikking een jonge hond plm. l'/s jaar, wordt groot Adres Inspecteur: C. Verwer, Baan straat, Alkmaar. Viswedstrijd „Luctor et Emergo" Zondag 28 Sept, hield bovengenoem de vereniging haar eerste wedstrijd. Er werden 259 stuks baars gevangen. Ie Prijs, 24 stuks. A. v. Hagen; 2e prijs, 22 stuks. J. v. Ingen; 3e pr., 17 stuks, P. Mooij; 4e pr., 15 stuks, J. Jansen. Er waren totaal 29 prijzen. Vrijdag 3 Oct., 's avonds 8 u., prijs uitreiking bij de heer Wanner Nieuwe- sloot. Zondag 26 October gaat de club weer vissen en dan om de beker. HINDERWET. Heden is op de gemeente secretarie ter inzage gelegd een verzoek met bij lagen van de Caltex Petroleum Maat schappij te 's-Gravenhage om vergun ning tot het oprichten van twee onder grondse benzine bewaarplaatsen elk in houdende 6000 liter, met twee aftap- pompen in en op het perceel Helderse- weg no. 38. Bezwaren tegen deze oprichting kun nen worden ingediend ten stadhuize, mondeling op Dinsdag 14 October e.k. voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op die tijd. Gedurende drie da gen vóór gemelde dag kunnen de ver zoeker en hij, die bezwaren heeft in gebracht op de secretarie dezer ge meente van de terzake ingekomen stuk- I ken kennis nemen. Alkmaar, 30 September 1947. Burgemeester en wethouders van Alkmaar, G. van Slingerland, lo. burgemeester. R. Veendorp, secretaris. Heiloo Een heerlijk zonnetje was het, dat Zaterdagmiddag haar stralen deed schijnen over het nieuwe kleuter schooltje aan het Slemppad, dat 's middags om 3 uur werd geopend en waarbij talrijke aanwezigen blijk gaven van hunne belangstelling. Het was, alsof dit zonnetje behoor de bij de frisse kleuren die het schooltje heeft gekregen en het zon nige karakter dat ontstaan is door de juw van dit zo zeer in een behoefte voorziende kleutergebouw. De heer Vennik, oud-wnd.burgemees- ter, opende als voorzitter van het be stuur Stichting Kleuterschool op neu trale grondslag en heette de vele aan wezigen, w.o. vele genodigden op on derwijsgebied, B. en W. van Heiloo en vele raadsleden, van harte welkom. Spr. schetste de grote moeilijkheden die overwonnen moesten worden om tot de bouw van dit kleutergebouw te komen. Vóór de oorlog was er een kleuter school, maar deze heeft zich slechts met moeite voortgesleept. De bezetting maakte er een einde aan. Na de bevrij ding de gemeenteraad had zijn me dewerking niet kunnen verlenen wa ren 't de heren Jac. van Gemeren en de heer J. Rus die het initiatief namen om met particuliere middelen tot de bouw vrn een kleuterschcol te komen. De bouwgrond werd geschonken, doch de genster wenste onbekend te blijven' Hiern* werd een beroep op de ingeze tenen gedaan en belangrijke hulp werd toegezegd en gegeven. Er werd ruim ngetekend op de lijst=n en de obligatie Ie; vgen werden grif geplaatst, alhoe wel nog enkele obligaties beschikbaar zijn. Mt kan zich hiervoor vervoegen bij 'ie heer Jac. van Gemeren. Groen tje. alhier. Spr. herinnerde er aan dat het schoolgeld slechts de helft opb^net van de exploitatiekosten per jaar. Ook was spr. dankbaar voor de subsidie van de gemeente van 2.50 per leerling. Na dank gebracht te hebben aan de heer Torken, gem -opzichter, voor zijn prach tig ontwerp, de heren Kaandorp voor het bouw- en metselwerk, de heer Keu ter voor de aanleg van het sanitair het fonteintje in het schooltje is wer kelijk iets fraais en vernuftigs -, de heer Zwaag voor de electrische installatie en de heer G. Schipper voor het schilder werk en de schildersver. Tintoretto voor de belangeloos aangebrachte wand versieringen, kreeg de heer Dun, in specteur van het Lager Onderwijs, het woord. DE HEER DUN IS ENIGSZINS TELEURGESTELD. De heer Dun verheugde zich allereerst er over. dat het mogelijk is geweest een nieuwe school te openen. Dit is iets wat niet zo veel meer voorkomt, en waarvan hij vermoedt, dat dit niet zo spoedig meer zal plaats hebben. Dit is iammer, want om bij Heiloo te blij ven daar is grote behoefte aan. Hij prees de heer Torken voor zijn prachtig ontwerp en hij hoopte dat de ouders deze school niet zouden zien als be waar-. doch als kleuterschool, en meer nog al is het in iets andere vorrr, als schooltje voor voorbereidend onder wijs Daarom juist is spr. enigszins te leurgesteld Het moet geen bewaar school zün en het is nodig te constate ren, dat hier aan dit schooltje iets fran keert. Op de allereerste plaats moeten bij slecht weer 50 kinderen in één klasje blijven. Bij goed weer kunnen zij na tuurlijk buiten spelen, maar het moet zo worden, dat de kleuter ook binnen in beweging blijft. Hij stelde hiervoor de Van Calcarschool te Alkmaar ten voorbeeld. Spr. was dus verheugd over de prestatie met de bouw van dit schooltje, maar hoopte dat spoedig een turnzaaltje. dat aan de eisen voldoet, er bügebouwd zal kunnen worden. De heer Vennik antwoordde de heer Dun, dat het bestuur van de Stichting Kleuterschool dankbaar was voor de woorden die waren gesproken en kon mededelen, dat reeds een stukje grond was toegezegd om eventueel een derde lokaal te kunnen aanbouwen. Hierna bood spr. een foto gemaakt tij dens de eerste steenlegging op 14 Juni j.l. aan mevr. Roggeveen, wier doch tertje de eerste steenlegging had ver richt. Namens het Kleuteronderwijs te Bergen sprak de heer Hoogvorst en ook hij bood een geschenk aan. Mej. Rap, het hoofd der nieuw te ope nen kleuterschool, sprak woorden van waardering voor de nieuwe kleuter school en zij hoopte dat het haar ge geven mocht zijn veel goeds en blijd schap te kunnen mede geven aan de kleuters voor hun toekomst. Burgemeester Kalff verrichtte hierna op verzoek de officiële opening. Spr. verheugde zich erover, dat vele ouders het belang van het kind zien en daar veel geld voor over hebben gehad. Hier kunnen 100 kinderen op waardige wijze verpozen, speciaal door particulier ini tiatief verricht werk. Hij wenste de ge meente en het bestuur geluk met de opening van d~ze school en hoopte dat zij aan haar doel zal beantwoorden. De heer Jac. van Gemeren sorak hier na enkele woorden, speciaal tot de voorzitter van de Raad van Toezicht, de heer J. Rus. Hij roemde diens ijver voor de totstandkoming van deze prachtige kleuterschool. Hij overhandigde hierna de heer Rus de troffel, die verchroomd e voorzien was van een zilveren plaat met inscriptie als symbolische herinne ring aan de opening van dit kleuter schooltje. De heer J Rus dankte voor deze at tente, doch wees alle lof voor zich af en bracht deze over op de goede sa menwerking in het bestuur en Raad var. Toezicht. Tenslotte werden allen uitgenodigd het schooltje te bezichtigen. Onder de aanwezigen merkten wii o.a. rnede op de heer Gerling. hoofd der ULO-school. de heer P. Köhne. hoofd der openbare school, mej. Kreyermaat, hoofd van de Kleuterschool te A'kmaar. Bloemen waren gezonden door het ge neentcbestunr van ""iloo P-tii": van Volksonderwijs te Bergen en de fa. 7waag electricien. Met dit alles is Heiloo weer een prachtig schooltje rijker geworden! De Alkmaarse politierechter had het gistermiddag weer druk met de behandeling van kleine en minder kleine, ernstige en minder ernstige zaakjes. Als eerste stond terecht Hendrik Jacob de G. uit Alkmaar, die opzette lijk zijn belastingbiljet foutief had in gevuld. Het betrof hier een door hem ge kocht huis, waarvoor hij een veel lagere waarde had aangegeven. De of ficier wenste De G. een geldboete op te leggen, gelijk aan het door hem ver zwegen bedrag, n.l. 2345, subs. 1 maand hechtenis. De politierechter leg de een andere maatstaf aan en ver oordeelde De G. tot een geldboete van 1000, subs. 1 maand hechtenis. Vriendendienst. Cornelis Marinus B., werkzaam op een notariskantoor te Alkmaar, had zich schuldig gemaakt aan het opstellen van een valse schuldbekentenis, groot 5000. Dit ten voordele van de vee houder BI., die B. in de bezettingstijd van dienst was geweest. BI. leed na de bevrijding namelijk aan het bekende euvel van te veel geld te hebben en probeerde op deze manier 5000 te spuien. De welwillende medewerking van B. werd wel door de heer BI., doch niet door de politierechter bewonderd. B. werd veroordeeld tot een geld boete van 500, subs. 1 maand hechte nis. Hij kwam er dus nog vrij goed af, want de officier had 1 maand gevan genisstraf onvoorwaardelijk geëist. Bedenkelijke relatie. De Egmonder Hendrikus E. had en kele frames gekocht van de Alkmaarder C. M., weke frames gestolen waren. C. M. en P. K. verklaarden, dat E. ge waarschuwd was, dat er een luchtje aan zat. De officier requireerde een zware straf, namelijk een gevangenisstraf van vier maanden. Mr. Berkhouwer vond het niet consequent, als E. zou worden gelijkgeschakeld me de rijwieldieven. De politierechter veroordeelde E. tot een gevangenisstraf van 1 maand. Ook Hermanus S. goudsmid alhier, had met C. M. onderhandeld. Hij kocht een drietal horloges en enkele zilve- len lepeltjes. Het was niet duidelijk of S. al of niet wist, dat de goederen van diefstal afkomstig waren, zodat de of ficier niet in staat was, te requireren en de zaak op 13 Oct. a.s. opnieuw be handeld zal worden. Cadeautjes. De bejaarde vrouw Neeltje H. uit Schoorl had van haar zoon enkele goe deren ontvangen, w.o. dameskousen, wol, enz. Deze goederen had de zoon onrechtmatig verkregen, hetgeen de moeder had kunnen weten, gezien het strafregister van de jongen. De officier noemde het tragisch, dat de moeder haar zoon niet had geremd en eiste een geldboete van 250, subs. 30 dagen hechtenis. Mr. Berkhouwer zeide in zijn plei dooi, dat alleen de kousen ten ge schenke waren aangenomen. De wol en het ondergoed waren voor de zoon zelf. De politierechter achtte alleen het aannemen van de kousen bewezen en veroordeelde de vrouw tot 75, subs. 25 dagen. De aannemer Sch. te Alkmaar had zich schuldig gemaakt aan het bouwen zonder vergunning van een automatiek hal bij de fa. H. Hij had dit gedaan in afwachting van de aangevraagde bouw vergunning, welke voor de verbou wing van het woonhuis zou worden beschikbaar gesteld. De officier noemde het een ergernis voor het publiek, als er bij zoveel ge brek aan woonruimte automatiekhallen worden gebouwd. De eis luidde 500, subs. 1 maand hechtenis. Na 't pleidooi van mr. Leesberg veroordeelde de po litierechter Sch. tot een geldboete van 150, subs. 30 dagen hechtenis. Ten einde te komen tot oprichting van een afd. van de Protestants Christe lijke Reclassering in Alkmaar werd gisteravond in het Wapen van Heems kerk een filmavond georganiseerd. De heer Hornstra heette de vrij talrijk aan wezigen hartelijk welkom. Hij wees op de noodzaak van materiële en geeste lijke hulp aan diegenen die zich in de maatschappij niet staande hebben we ten te houden. Ds C. J. Sikkel uit Amsterdam, lid van hot hoofdbestuur verkreeg hierna het woord. „In Alkmaar", zo sprak hij „heeft men op het gebied van de reclassering een hele achterstand in te halen. Men heeft hier een strafgevangenis en juist daar door zou zoveel zegenrijk werk ged n kunnen worden. Wanneer men alleen in een cel met de mensen kan spreken, dringt men spoediger door tot de wer kelijke gronden die tot de misdaad heb ben geleid. Ds Sikkel deed een beroep op ieder, om lid te worden van de op te richten afdeling. Het is niet meer dan onze christelijke plicht". Een muziekfilmpje, de uitvoering van een werk var Tschaikowsky, ging voor af aan de hoofdfilm „Het lied der aar- d_ Dit bleek een prachtige en leer zame film te zijn. Men werd er hier door van doordrongen hoe in dit on eindig grote, diepe heelal waar onze aarde slechts een klein, donker bolle tje is tussen de millioenen lichtende zonnen, zelfs de microscopisch kleine wezens tot in minutieuze perfectie zijn opgebouwd en hoe onze' geschiedenis slechts een zeer kleine episode is in de millioenen van jaren dat onze aarde reeds bestaat. Het programma vermeldde dat na het draaien der film, de heer Hoytink het woord zou voeren. Deze kon echter niet aanwezig zijn en de voorzitter van de Bestuurdersbond en Ds den Oudsten, namen deze taak over, en wezen nog maals in gloedvolle woorden op de plicht van alle christelijken zich ten minste iets gelegen te laten liggen aan de gederailleerden. Onmiddellijk hierna werd besloten de afdeling op te richten en een bestuur werd gekozen. Lezing in de geref. kerk Woensdagavond 8 uur spreekt in de Geref. Kerk ds. Hoekstra uit Sassen- heim over de loochening en realiteit van het Godsbestaan. Deze erkende spreker zal zeker zijn publiek weten te boeien in zijn on derwerp: „Is God dood?" Waar de toegang vrij is kan ieder deze belangrijke vergadering bijwo- Versiermg 8-October Zoals vanouds zullen de bewoners van de Magdalenenstraat, die gister avond in een vergadering bijeen kwa men, ook dit jaar op 8 October hun straat weer van een passende versie ring «met lichtjes voorzien. Goede uitvoering van Cantecleer De Spooktrein heeft al heel wat ma len over onze tonelen gereden, maar dat het stuk voor velen toch nog nieuw is, werd gisteravond in het Gulden Vlies afdoende bewezen bij de opvoering die de Alkm. Toneelvereniging „Cantecleer" er van gaf. De geheel bezette zaal heeft in grote spanning meegeleefd met het gebeuren op het toneel, de wachtkamer van Fal-Vale, het stationnetje in Corn- wallis. En inderdaad Arnold Ridley, de auteur, heeft getoond er slag van te hebben het publiek te amuseren en te doen huiveren. Maar dat de Spooktrein zo'n succes werd en ieder voldeed, lag niet alleen aan het stuk, maar ook aan het spel. Want Cantecleer heeft onder leiding van Jos. Groenland van dit spannende spel een voor amateurs uit nemende opvoering gage ven, die het spontane applaus, vooral aan het slot, beslist verdiende. Alleen In de tweede acte zakte het tempo wat in de grote scene van Julia Price, terwijl in III de scene waarin Teddie Deakin zich doet kennen als de grote en bekende detec tive van Scotland Yard, markanter had kunnen zijn. De heer A. Jonker heeft anders de kansen, die de ro1 van Teddie biedt, zeer goed benut. Als komische figuur viel hij bij 't publiek bijzonder in de smaak. Hij kan over zijn succes tevreden zijn. Zeer goed was de heer Kees Keysper als Richard Winthrop vooral in I en II. Hij weet een scene naar voren te bren gen. Mej. Bep Speet wist als zijn vrouw Elsie haar niet gemakkelijke rol op een goed plan te houden. Het echtpaar Mur- dock werd heel aardig gespeeld door mej. Elly Möller en de heer Toon Buis- sink. Uitstekend war mej. Mea Coppens die de moeilijke rol van Julia Price op verrassende wijze vertolkte, niet alleen in II maar ook aan 't slot van III. Een aardig getypeerde Miss Bourne, zag .nen van mevr. de Moel-Stokhof. De stationsbeambte Hodgkin werd door de heer J. Dogger goed getypeerd. Zijn verhaal van de Spooktrein in I had iets indrukwekkender kunnen zijn. Ten slotte mogen nog genoemd de he ren Nol Wohrmann, Jan Bernards en Kees Schroder, die zich als Price, dr. Sterling en Jackson goed bij de overigen aansloten. Als geheel maakte de voor stelling een goede indruk en het spel toonde duidelijk, dat er met ijver was gestudeerd. i goede beurt voor Can tecleer! G. Veertigjarige dienst Vele jubilarissen heeft de N.V. Herms. Coster en Zoon in de loop der jaren reeds geteld onder haar per soneel, maar een 40-jarige werk zaamheid kwam toch slechts zelden voor. Een dergelijk jubilè valt a.s. Donderdag de heer K. Brouwer ten deel, die dan herdenkt, dat hij 40 jaar geleden, op 2 October 1907, in dienst trad als zetter op de eerste zetmachine, die in gebruik werd ge nomen ter drukkerij van de N.V. Herms. Coster en Zoon. De jonge zet ter toonde zich een bekwaam en vlug werker, die bovendien technisch bij zonder goed onderlegd was en zich in de loop des tijds de volle waarde ling van zijn patroons en zijn mede werknemers in het bedrijf verwierf. Onafgebroken bleef hij in hetzelfde bedrijf werkzaam, waar hij bij de toenemende bloei, die leidde tot het plaatsen van meerdere zetmachines, de functie van voorman kreeg toebe deeld, in welke hoedanigheid hq ver schillende kleine reparaties aan die machines kreeg te verrichten, waar toe zijn grote technische kennis hem in staat stelde. Zeer zeker zal de heer Krak, de tegenwoordige patroon, nog gaarne enige jaren deze toegewijde en gewaardeerde kracht in zijn dienst houden. Burgerlijke Stand Geboren: Janine M. A., d. v. J. Peereboom en A. Gerritsen. Agatha C., d. v. J. Oud en E. Groot. Matthijs A., z. v. G. Rentenaar en H. A. van Scheltinga. Gerrit z. v J Pol en M. A. Brammer. Valentijn, z. v. J. W. Wa genaar en J. E. Hijmans. Margje E. d. v. D. Stofberg en S. Boontjes. Gehuwd: Gerardus J. J. Haker en Anna C. Wessels. Johannes A. Hen- ke en Maria Schakelaar Maximiliaan Verver en Trijntje Visser. Johannes N. van der Stok en Eitje Sikkens.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2