JN SPRUIJT ES dag nd Aanval van Churchill op Britse regering ONJUIST S-CONCERTEN 5 OCTOBER- taande zaken CTOBER ^.AT DDERSTRAAT U al jaren en koopt 13A, TEL. 3585. enmijlslaarzen voor zakenman dat 1 onze, GARAGE CHR.DE VRliS Maandag 6 Oct.'47. VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN lste Jaar§ans No-0 Geloof in Cripp's succes Geen schenking aan Frankrijk Saargebied ter stembus Chinese veerboot op mijn gelopen Zes doden bij treinongeval te Namen Hoge straffen in Haags bomaanslag-proces Vier mogendheden- Conferentie op 27 Nov Weerbericht Nieuw gerucht over Hitier Vandaag... Willem Barentsz Zaterdag vertrokken Prijsverhoging geldt alleen voor melkproducten Staten-Generaal Woensdag bijeen Benelux-journalisten op de Hoogovens ■ÉS Hf! 3 h jiiüPi® - -* Communistische partijen van 9 landen stichten inlichtingenbureau Tweede verliespunt van Arsenal l^E-N VER GES A/-5 •J Z.IJN rvlGE- r 01= OR i-4r E ALKMAAR rijdag 7 Novem ber 1947, Vrijdag L3 Februari en Krebbers, viool; Ua en Theo v. d. jn, hobo. 10.80 belasting 50 belasting inb. uui* aanvangen, m bij de Muziek- tt 22 te 'Alkmaar, TEL. 3305. ferk Tel. 4320. en Zilversmid. IJ EEN PRIMA ET MET OF ZON- N STOF. N. xi'S BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 KEDACTIE 3902 RIDDERSTRAAT hk. OUDEGRACHT TEL. RED. 2274 ADMIN. 3971 Giro 434000 Dir.; J. Bijlsma DAGBLAD 10Oil ALKMAAR TARIEVEN: Advertenties: 16 cent pér millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct., uitsluitend con tant. Abonnementen: 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal De voormalige Britse premier Win ston Churchill heeft in een rede de Labour-regering beschuldigd van „ver breiding van ellende, verwoesting en doodslag onder de massa's in India Hij meende, dat Birma wellicht het zelfde lot zou ondergaan. Churchill, die op de conferentie van de Britse conservatieve partij het woord voerde, voegde er aan toe, dat hij een jaar geleden gewaarschuwd heeft voor het verloren-gaan van „de door het Brits bewind in India ge vestigde eenheid". Hij zag de Indi sche massa's als „hulpeloze, nederige millioenen". Wat zijn voorspelling aangaande Birma betreft: de toe komst zou leren, of hij gelijk heeft. „Bid, dat ik deze keer ongelijk moge hebben". De Britse crisis zou naar Chur chill's mening nimmer Je overwinnen zijn, indien er geen nieuwe verkiezin gen voor het Lagerhuis zouden plaats hebben. Sir Stafford Cripps, de nieuwe mi nister van Economische Zaken, noem de hij „stellig de knapste kop op ad ministratief gebied". Maar hij startte volgens Churchill met een ongeluk kig getuigenis van het verleden. Cripps had de Liverpoolse katoenhan- del door zijn persoonlijk ingrijpen on gunstig beïnvloed, zo betoogde spre ker. Niettemin geloofde hij, dat Cripps wel succes zou kunnen boeken met zijn pogingen om het Britse econo misch leven op een hoger plan te brengen, maar dan moest Cripps zich losmaken van „de vreemde geestes- lcronkelingen, waaraan hij zo lang verslaafd is geweest". De conservatieve partij moest zich naar Churchill's opinie niet vastleggen op een gedetailleerd programma, zo lang zij het regeringsapparaat niet tot haar beschikking had. Ais basis-programma gaf Churchill: 1. Het vestigen van een minimum- levensstandaard, waar ieder, die van goede wille is" nooit onder zou mo gen komen en waarboven vrije con currentie zou heersen en de wetten van vraag en aanbod volledig hun werking mochten hebben. 2. Herstel van de Britse financiën door beperking van „weggeworpen en nodeloze" overheidsuitgaven. Churchill verklaarde voorstander te zijn van overdracht der verantwoor delijkheid voor Palestina aan de Ver enigde Naties. In welingelichte kringen te Was hington wordt het bericht, volgens hetwelk de Amerikaanse regering be sloten zou hebben een hulpverlening ad 50 millioen dollar in de eerstko mende veertien dagen aan Frankrijk toe te staan tegengesproken. Men pre ciseert in deze kringen, dat een der gelijk cijfer slechts genoemd is als een schatting van onkosten wegens het on derhoud van Amerikaanse troepen in Frankrijk. De terugbetaling van die onkosten zou misschien binnen betrek kelijk korte tijd tegemoet gezien kun nen worden, doch het is in elk geval onjuist, dat een schenking zonder meer aan Frankrijk door de Amerikaanse regering in overweging zou zijn geno men. p Soekarno wekt op tot strijd In een boodschap aan de republi keinse strijdkrachten bij gelegenheid van de tweede verjaardag van de op richting van het republikeinse leger heeft President Soekarno een beroep gedaan op alle militairen om voort te gaan met het verzet „tegen de impe rialistische en koloniale oorlog van de Nederlanders". Slechts terloops zinspeelde Soekarno op de aanstaan de onderhandelingen en verklaarde: „Toen wij op vier Augustus j.l. de order tot het staken van de vijande lijkheden uitvaardigden, nebben wij de weg tot nieuwe onderhandelingen geopend." Volgens een gisteravond te Saar- brücken verrichte schatting hebben de drie partijen in het Saargebied welke de economische unie met Frankrijk voorstaan, bij de verkie zingen van gister 70 pet van 't stem- menaantal ontvangen. Gemiddeld meer dan 90 pet der stemgerechtigden bracht stem uit. Te Saarbrücken en in enkele platte- iandsdistricten bedroeg dit percentage 96. De officieuze eindresultaten der ver kiezingen zijn volgens het Duitse pers bureau in de Amerikaanse zone, Dena: christelijke volkspartij 230062 stem men, sociaal-democraten 147225 stem men, communisten 37934 stemmen, de mocraten 34253 stemmen. De cijfers voor de gemeenteraadsverkiezingen in 1946 waren resp. 221005, 107952, 38717 «n 9025 stemmen. Levensmiddelen-prijzen in Rusland worden verlaagd Reuters correspondent in Moskou meldt, dat de prijzen van levensmidde len in de Sowjet-Unie de laatste we- ken voortdurend dalen. De prijzen van aardappelen, diverse soorten kool en melk hebben nog wel niet het voor oorlogse peil bereikt, doch wel dat van de eerste maanden van de oorlog. Hoe wel het brood nog steeds gerantsoe neerd is, wordt de voorziening ruimer en de kwaliteit beter. De graanoogst is in tegenstelling tot die van de meeste Europese landen beter dan sinds jaren het geval was. Hetzelfde kan gezegd worden van de suikerbietenoogst. In verband met de buitengewone aard appeloogst zijn voor de Sowjet-rege- ring vele collectieve en individuele onderscheidingen toegekend. Zaterdagavond is ter hoogte van de stad Taipoe in de Chinese provincie Kwantoeng een Chinese motorveer boot op een drijvende mijn gelopen Dertig Chinese opvarenden kwamen om het leven en 44 werden ernstig gewond. Verzoek inzake Hongaarse verkiezingen Drie Hongaarse partijen hebben in petities aan het kiesgerechtshof ver zocht om de jongste Hongaarse verkie zingen ongeldig te verklaren. Het zijn de sociaal-democratische partij, de rechtse onafhankelijke partij van Pfeif fer en de rechtse partij van Barankovic. Volgens deze partijen hebben zich tij dens de verkiezingen en stemmingen onrechtmatigheden voorgedaan. Mevrouw Churchill zal haar man vertegenwoordigen bij de doop plechtigheid van H.K.H. Prinses Marijke op Donderdag a.s. in de Domkerk te Utrecht. Te Virton, bij Namen in België, is Zaterdagmorgen een treinongeluk voorgevallen, waarbij zes personen om het leven kwamen en zes andere gewond werden. De toedracht van het ongeluk was als volgt: Half vijf kwam een markt- trein uit Virton, tengevolge van een mankement bij Saint Vincent Bellefon- taine tot stilstand. Toen de trein zich weer in beweging zette geraakten de twaalf achterste wagons, die geladen waren met ijzer, los en reden in voile vaart de helling af. Zij stootten op een achterop komende Micheline vol reizi gers, die juist uit Meix was vertrokken. Be losgelaten wagons plus de Micheiine reden terug naar het station van Meix, alwaar alles ontspoorde. Een aantal viagons kwam dwars over het spoor te staan, terwijl enkele tegen de muur van het stationsgebouw opbotsten. BRIEFKAARTEN MET ZEGELAFDRUK VAN H.M. In de maand October zullen brief kaarten verschijnen, voorzien van 'n zegelafdruk van H.M. de Koningin in het nieuwe type (Hartz). Verkrijgbaar zullen zijn brief kaarten van 5 cent en briefkaarten met betaald antwoord van 5, 71/2 en 121/2 cent. Enige dagen geleden heeft Engelands charmante troonopvolgster Prinses Elisabeth peet gestaan bij de doop van een klein meisje. De stralend ge lukkige kroonprinses met de kleine Rosemary Elisabeth in haar armen. De krijgsraad te velde heeft Zater dag de daders van en medeplichtigen aan de bomaanslag aan de Prinse gracht te 's-Gravenhage gepleegd op 5 Dec. '46, waarvan de heer Boer, zijn echtgenote en dienstbode slachtoffer werden, alsmede van een vroegere aanslag op Voer, het „kidnappen" van de hotelhouder van Rijswijk uit Ren- kum en voorgenomen aanslagen op twee hoofdofficieren en een burger als volgt veroordeeld: Kapitein F. J. J. Baron van Heem stra tot dertien jaar gevangenisstraf met aftrek, (eis 15 jaar en drie maan den). Sergeant A. T. De Boer, dertien jaar gevangenisstraf (eis 11 1/2 jaar); korporaal J. P. J. Peterse negen jaar gevangenisstraf met aftrek (conform de eis). Soldaat J. J. H. van Haastrecht an derhalfjaar gevangenisstraf met af trek eis een jaar). Sergeant S. W. Hogerhuis tegen wie vier jaar geëist was werd tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. A. Tichelaar kreeg zes maanden ge vangenisstraf conform de eis. De beklaagden W. F. Sleper en J. G. Haakmeester kregen ieder negen maanden gevangenisstraf. De eis was tegen ieder een jaar. Beklaagde Burghout, tegen wie we gens medeplichtigheid aan de ontvoe ring acht maanden werd geëist, werd vrijgesproken. De conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken zal, zoals door Engeland is voorgesteld op 27 Novem ber gehouden worden. En woordvoer der van het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft verklaard, dat als zeker kan worden aangenomen, dat het bericht dat de Sowjet-Unie de uit nodiging aanvaardt, Londen slechts nog niet bereikt heeft. Amerika en Frankrijk hebben de uitnodiging reeds aangenomen. Een conferentie van de plaatsvervangers voor Duitsland wel ke conferentie de bovengenoemde voorafgaat, zal op 6 November gehou den worden. MOOI HERFSTWEER. Aanvankelijk zonnig weer, doch later wat toenemende bewolking, voornamelijk 'iri de hogere ni- veaux, droog weer met ongeveer dezelfde temperatuur als Zondag en over het algemeen nog weinig wind. De voormalige Duitse piloot Peter Baumgart, die als Duits krijgsgevan gene verdacht van oorlogsmisdaden door de geallieerden aan Polen is uit geleverd, heeft weer een nieuw verhaal toegevoegd aan de vele bestaande over mogelijk in leven zijn van Hitier. Baumgart heeft te Warschau be weerd, dat hij Hitier en Eva Braun 26 April 1945, enkele dagen vóór de datum waarop men acht dat zij zelfmoord hebben gepleegd, van Berlijn naar Denemarken heeft gevlogen. Spanje, Patagonië, Eire en Liechten stein behoren tot de plaatsen, waar men beweert Hitler in levende lijve te hebben aanschouwd. Volgende vergadering der V.N. te Genève Frankrijk en de Sowjet-Unie hebben in de commissie voor de begroting der V.N. hun steun verleend aan een voor stel van de Zweedse afgevaardigde Gunnar Hagglof om de mogelijk'*» id te overwegen, de volgende algemene vergadering der V.N. te Genève te houden. Volgens Hagglof wijst de er varing uit, dat de kosten van een ver gadering in Genève aanzienlijk min der zijn dan te New-York. In het dagblad „Het Parool" zijn in verband met de fusie der dagbladen en daaraan verwante zaken foutieve mededelingen gedaan. Er is n.l. bericht, dat de heren F. Butter en C. Krak, die door de pers zuivering zijn uitgesloten van het vervuilen van een functie aan een dag blad, leiders zijn van het nieuwe bedrijf en dat aanklachten tegen hen zijn ingediend. Het een zowel als het ander is niet juist. De drie stichtingen, welke „De Vrije Alkmaarder", de „Nieuwe Schager" en de „De Kennemer Koerier" uitgaven, hebben met de ven nootschap der oude bladen een geheel nieuwe vennootschap gevormd, n.l. de „Naaml. Venn. Verenigde Noordhollandse dagbladen". Deze vennootschap zal worden beheerd door een college van commis sarissen, van elke partij drie personen, die tezamen een neutraal voorzitter zullen aanwijzen. Van deze vennootschap treedt als directeur op de heer J. Bijlsma. Voor het dagblad, hetwelk deze vennootschap zal uitgeven, zijn sollici tanten gevraagd als hoofdredacteur; het is geheel onjuist wat „Het Parool" schrijft, n.l. dat de heer A. Pleysier reeds tot hoofdredacteur is benoemd. Aan de stichtingen is het recht gegeven een bindende voordracht van twee personen in te dienen, waaruit de keuze nog zal moeten geschieden. Naast het blad der gefuseerde partijen is in de afgelopen dagen door de drukkerij N.V. „Sprekend Papier" te Schagen, welke de bladen der stich tingen drukte, op onrechtmatige wijze uitgegeven de „Vrije Alkmaarder" en de „Nieuwe Schager". Het eigendomsrecht dier bladen behoort niet aan de drukkerij „Sprekend Papier", maar aan de stichtingen; ongetwijfeld zullen deze stichtingen verbod van dit drukken harer bladen aanvragen. heeft in Zuid-Afrika de jaarlijk se herdenking plaats van gene raal Louis Botha, bekend uit de Boerenoorlog en de eerste wereld oorlog; is het tien jaar geleden dat het K.L.M.-vliegtuig „Specht" te Pa- lembang verongelukte, waarbij 3 leden van de bemanning en een passagier om het leven kwamen; hoopt de oudste vrouw van Bel gië Helène Cobar-Lebon haar hon derdvijfde verjaardag te vieren; is het twintig jaar geleden dat in de Verenigde Staten met groot succes de eerste sprekende film „Sunr.y Boy" met Al Johnson in de hoofdrol vertoond werd. opent de Belgische luchtvaart maatschappij Sabena met D.C. 3- toestellen een dagelijkse dienst Brussel-Antwerpen-Londen. In alle eenvoud is Zaterdagmorgen om halftien de Nederlandse walvis vaarder „Willem Barendsz" onder ge zagvoerder kapitein Klaas Visser, voor de tweede maal uitgevaren naar de antarctische gebieden. In het verslag van de vergadering van melkslijters in ons nummer van Vrijdag j.l. wordt medegedeeld, dat met ingang van Zondag j.l. de melkprijs zou worden verhoogd. Deze prijsverhoging van één cent geldt echter alleen voor de melkproducten. EX-KONING CAROL VAN ROEME- Nlë TE LISSABON AANGEKOMEN Ex-koning Carol van Roemenië is met zijn vrouw Prinses Helena, voor heen mevrouw Magda Lupescu, die hij op haar ziekbed te Rio de Janeiro heeft gehuwd, uit Rio per schip te Lissabon aangekomen. De bagage be staat uit 145 koffers, 2 auto's. De verenigde vergadering van de beide kamers der Staten-Generaal is op Woensdag 8 October a.s. om 13 u. in het gebouw van de Tweede Kamer bijeengeroepen, ter behandeling van het wetsontwerp inzake de tijdelijke neerlegging van het koninklijk gezag door H. M. de Koningin. Een aantal Belgische( Luxemburgse en Nederlandse journalisten maken dezer da gen een tournée door ons land, België en Luxemburg In het kader van de Be- nelux-overeenkomsi. Het gezelschap was heden, vergezeld door een viertal ambtenaren van Econo mische Zaken op wiens initiatief deze tournée Is georganiseerd op de Hoog ovens, waar het werd ontvangen door de directeuren ir. A H Ingen Housz en P It Bentz van den Berg. Na een toespraak van de voorzitter der directie, maakten de gasten een rondgang over het bedrijf, waar in het bijzonder de Hoogovens, Staalfabriek en de Walserij voor zware plaaten de grote belangstel ling had. Vóór hun vertrek verzamelden de jour nalisten zich in het restaurant van Walserij- Oost, waar een uitvoerige gedachtenwis- seling plaats had over de belangen van de genoemde landen. DUITSE SOCIAALDEMOCRATEN NAAR NEDERLAND Zoals reeds gemeld zal op uitnodi ging van de Nederlandse Partij van de Arbeid een delegatie van de Duit se Sociaal-Democratische Partij naar Nederland komen, onder leiding van de vice-voorzitter dier partij, Erich Olienhauer. De Duitse nieuwsdienst in de Brit se zone deelt mede, dat de delegatie voor haar vijfdaags bezoek op 22 Oct. a.s. naar Nederland zal vertrekken. W|; N' ifiliiS., Ten tweede male is de Willem Barendsz ter walvisvangst uitgevaren. De Willem Barendsz verlaat de Amsterdamse haven voor de reis naar het Zuid-Poolgebied. Het Franse communistische blad „l'Humanite" publiceert een gemeen schappelijke verklaring van de com munistische partijen van Joego-SIavië, Bulgarije, Roemenië, Hongarije, Polen, de Sowjet-Unie, Frankrijk, Tsjecho- Slowakije en Italië, waarin hekend wordt gemaakt, dat eind September in Polen door afgevaardigden van deze partijen een conferentie is ge houden voor uitwisseling van inlich tingen. De vertegenwoordigers hebben een stemmig een verklaring over de inter nationale toestand aanvaard. Waarge nomen wordt een nieuwe rangschik king der fundamentele politieke krach ten na de oorlog. Aan de ene zijde staat de politiek der Sowjet-Unie en de an dere democratische landen, aldus zegt de verklaring, aan de andere zijde de politiek der V. S. en Engeland. Aangezien de Sowjet-Unie en de nieuwe democratieën een obstakel voor de verwerkelijking van de imperialis tische plannen, om de wereld te be heersen, zijn geworden, is er een kruis tocht tegen hen georganiseerd, welke vergezeld gaat van bedreigingen met een nieuwe oorlog. Het plan-Marsha'l is slechts het Europese facet van de po litiek van expansie, die de Ver. Staten in alle delen der wereld nastreven. Het anti-imperialistische kamp moet zich daarom verenigen. De conferentie nam in verband met deze overwegingen een resolutie aan over uitwisseling van ervaringen en tegenwoordigde partijen. Er zal hiertoe een bureau worden ingesteld dat te Belgrado zijn zetel zal hebben. Het te Belgrado door de communisti sche partijen van 9 Europese landen (Joego-SIavië, Bulgarije, Roemenië, Po len, de Sowjet-Unie, Frankrijk, Tsjecho-Slowakije, Italië en Hongarije) opgedichte inlichtingenbureau is de eerste internationale organisatie sedert de ontbinding van de Communistische Internationale in Juni 1943. Van elk land hebben twee afgevaardigden zit ting. coördinatie van alle activiteit der ver-aanzien. De resultaten van de Zaterdag voor de Engelse League gespeelde wedstrij den luiden als volgt: Eerste divisie: ArsenalPortsmouth 00 Bi. Rovers—Preston North End 23 BlackpoolManchester City 11 Ch. AthleticBolton Wanderers 21 ChelseaAston Villa 42 Derby CountyGrimsby Town 41 EvertonWolv Wanderers 11 Huddersfield Town—Sunderland 2—2 Manchester UnitedStoke City 11 MiddlesbroughLiverpool 31 Sheffield UnitedBurnley 11 „MINDER DAN ZWIJNENVOER". De Amerikaanse democratische se nator Thomas heeft bij zijn terugkeer van een reis door Engeland, Frankrijk en Zwitserland verklaard, dat de be volking van Europa dingen eet, die een zwijn niet lust, en dat ze er dan nog zelfs niet genoeg van hebben. Thomas, die vertegenwoordiger van de V.S. op de voedselconferentie der V.N. te Geneve is geweest, voegde er aan toe, dat hij Europa verlaten heeft, omdat hij deze ellende niet langer kon

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1