Siad m OmqemtQ Spoct Duizend Alkmaarse gezinnen zoeken woongelegenheid 28 Augustus: Onïzet van Groningen 8 October: Ontzet van Alkmaar Schoorl's Inwoning voorlopig dè oplossing Wethouder Coerts licht de Uitreiking diploma's E.H.B.O. Waar blijft de Schapenbrug? Cocktails GLOBE ALKMAAR DE INCASSO BANK De heer N, P. Stokman jubileerde Zang en dans uit Holland en andere landen Door hartverlamming getroffen AGENDA Bonnen halen Om de zilveren molen Jubileum-wedstrijden Excelsior Alkm. Schaakclub V.V.V. Ned. clubkampioenschappen Nieuwe school I avond in openbare z.ttin, voorzitterschap van bun fn beginsel te besluiten to Locomotief onts] op de overv Wij spelen nieuwe wet toe Naar aanleiding van de op 1 October j.l. in werking getre den woon-ruimtewet 1047 vonden wy wethouder Coerta bereid ons enkele inlichtingen te veischaffen over de stand van zaken in onze gemeente en de plannen, die men zich aan de hand van de nieuwe situatie gedacht heeft. HOE HET WAS. Direct na de bevrijding van ons land werd er reeds door een commis sie op dit gebied opgetreden. Daarna werd het oplossen van het woning vraagstuk enige tyd de taak van Volksherstel, terwijl bovendien de verordening van verhuren van woon ruimte in de gemeente van kracht werd. Na de opheffing van Volksherstel werd een gemeentelijk huisvestings bureau met een desbetreffende com missie in het leven geroepen. Men hield zich bezig met ruilingen, het toewijzen van woningen en het tot stond brengen van inwoning. Er zyn thans ongeveer 800 aan vragen van jonge echtparen. Dit getal vermeerdert nog dagelijks. Daarby komen 200 aanvragen van gezinnen met 1 kind en 500 gezin nen met 2 of meer kinderen, waar van er weer 100 gezinnen zyn inet meer dan 5 kinderen. Ai deze aan vragers beschikken niet of over niet voldoende woonruimte. GROTE MOEILIJKHEDEN. Het plaatsen van die gezinnen in grotere woningen b.v. geeft al zeer vele problemen. De huurprijs van een grotere woning is meestal te hoog voor de aanvrager, waardoor het dikwijls zeer dubieus wordt of men de woning wel kan aanvaarden. Wanneer men b.v. een woning heeft van f 1800 huur 's jaars, waarbij dan b.v. f 900 voor verwarming komt, wie is dan in staat om een gedeelte van zo'n woning te huren? Dit is wel een uiterste geval, maar de nieuwe wet voorziet in deze niet, doch laat een regeling in deze over aan het beleid van B. en W. Ruilingen kunnen meestal plaats vinden, mits er door twee personen geen grotere woning wordt betrok ken. DE INWONING. Hier staat de commissie voor een heel belangrijke en moeitjke taak. Zij moet aan de ene kant belangen be hartigen en aan de andere kant be langen schaden. Er is helaas geen an dere oplossing mogelijk. Voorts verzet practisch iedereen zich tegen inwoning en voert bezwa ren aan als ziekte, kantoorruimte, enz.; waarbij het eigenaardig is, dat iedere ambtenaar blijkbaar tegen woordig thuis moet werken Er is echter geen andere oplossing mogelijk. Er wordt vfeel beroep gedaan op ziekte. De Gem. Geneeskundige Dienst bijgestaan door een aantal doktoren zal hier beslissen. By Inwoning wordt gedacht aan een horizontale splitsing van de woning, waarby de hoofdbewoner de benedenverdieping en de Inwo- nenden de bovenste verdieping tec beschikking krygt. Voorzieningen, zo als 't inrichten van een keuken, bou wen van zolderslaapkamer of iets dergelijks zullen, indien zij niet ten latere bate van de eigenaar komen, worden gefinancierd door Ryk en gemeente. Het gezamenlijke gebruik van één keuken leidt dikwijls tot vele moei- ïykheden. INVENTARISATIE VAN WOONRUIMTE. Langzamerhand is dit werk in om vang gegroeid. Voor het inventariseren van de Gisteravond had in het oefenlokaal van de Transportcolonne van het Ne derlandse Rode Kruis aan de Schetel- doekshaven de uitreiking plaats van de diploma's Eerste Hulp bij Onge lukken aan de volgende personen: De heren J. Narold, J. C. Schouten, J. Stafecki en L. C. de Waard te Alk maar. De dames mevr. K. v. d. Berg Kieft, mevr. MolenaarPiek, mevr. DoeveKuipers, mej. J. Zaadnoordijk, R. Tol, T. Harderwijk, G. Prins, J. de Waard, M. Jongmans, L. Koelma, M. v. d. Meer, J. v. Dijk, C. Haytema, N. Prins, M. Verhagen, J. van Amstel en N. Halff te Alkmaar. Mej. de Koning te Heiloo en mej. C. Kareis te Eg- mond. De cursus stond onder leiding van de heren dr. J. Degenaar en Witziers. Na de uitreiking gaf dr. Degenaar een uiteenzetting over de verdere mo gelijkheden voor de gediplomeerden bij het Rod. Kruis hier ter stede tot vermeerdering en oefening der ver worven kennis. Bij de aanwezige da mes en beren bestond hiervoor veel belangstelling en het merendeel was dan ook bereid aan verdere oefening deel te nemen. Moge het Ned. Rode Kruis te Alk maar zich steeds in meerdere groei "n sympathie verheugen. woonruimte zijn drie personen werk zaam, die reeds 2300 van de ruim 9000 huizen op kaart hebben ge bracht. In Maart 1948 hoopt men met de gehele stad gereed te zijn. Vobrts is er een technisch man aan gesteld, die bij de splitsing der woon ruimte ,!en het aanbrengen der voor zieningen de nodige deskundige aan wijzingen kan geven. Bij de nieuwe wet zullen B. en W. ter zijde worden gestaan door een uit vijf personen bestaande adviescommissie, die waarschijnlijk grotendeels gelijk zal blijven aan de reeds nu bestaan de commissie. Wanneer 4 van de 5 leden tot vor dering adviseren, zal dit doorgaan. Indien er geen overeenstemming in de commissie bestaat, is er beroep op een toch door te zetten vordering mo gelijk bij Gedeputeerde Staten. Hierdoor geraakt de figuur van de korte gedingen" bij beroept uit de wereld, wat het werk van de commis sie zal vergemakkelijken en versnel len. Een vestigingsvergunning is nood zakelijk voor elke gezins- of indivi duele vestiging. Er behoeft bij een overtreding geen rechterlijke uit spraak te worden afgewacht. De burgemeester kan direct de overtre der op straat zetten. Vordering van woonruimte verbon den aan een bedrijf is niet mogelijk als er een vergunning is van de Mi nister van Economische Zaken. Personen, die alleen een huis bewo nen, kunnen een andere woongelegen heid krijgen toegewezen. De belan gen van mensen op leeftijd zullen echter in het oog gehouden worden. Elk geval wordt zeer serieus beke ken. Gezinnen met 2 of meer kinde ren zullen voorlopig voor inwoning gespaard blijven. GEEN AL TE GROTE VERWACHTINGEN. Men moet nu geen al te grote ver» wachtingen gaan koesteren. Veel wo ningen, die ervoor geschikt zijn, wer den al dubbel bewoond. In de woon- kwartieren ten Westen van de spoor lijn, waar ongeveer 2300 woningen werden geregistreerd, komen circa 40 a 50 woningen nog in aanmerking. B. en W. doen hier een dringend beroep om zoveel mogeiyk dwang te vermyden en met redeiyk onder ging overleg tot inwoning te komen. Men kan zich toch niet onttrekken en de zaak kan niet langer wach ten. Hier wordt een dringend be roep gedaan op het sociale gevoel. HET SPREEKUUR. Op het spreekuur van het huisves tingsbureau komen dagelijks veertig zestig mensen. Daarbij- zijn er vele, die elke dag komen. Zij kunnen dat beter niet doen. De ambtenaren kun nen dan te weinig tijd vinden om hun rapporten voor de commissie uit te werken. Men kome dus alleen voor de strikt noodzakelijke gevallen. DE ENIGE OPLOSSING. De enige oplossing, die aan dit alles een afdoend eind kan maken, is het bouwen van nieuwe woningen. De eerste negen woningen komen zeer binnenkort klaar en de andere veertien binnen enkele weken. Voor het bouwplan 1947 zijn er reeds 107 woningen in eerste stadium van aanbouw. De piannr-n voor 1948 zijn in voorbereiding. Er zullen v.n.l. arbeiderswoningen gesticht worden, Hiernaar is de meeste vraag. In het plan '48 zullen ook enkele midden standswoningen verrijzen. By de wo ningbouw is het vraagstuk der ar beidskrachten ernstiger dan dat der materialen By de toewyzing van de nieuwe woningen wordt in de eerste plaats rekening gehouden met de prae-t.b.c.- gevallen, daar hiervan' de gezondheid van een geheel gezin afhangt. Betreffende de urgentie van hulp is een puntensysteem ontworpen, op- oat bij de toewijzing zo rechtmatig mogel'ik wordt gehandeld. Bij de inschrijving worden voor elk half jaar wachten b.v. twee punten toegekend. By a.s. gezinsuitbreiding kan men hier dus al rekening mee houden. Vast komt in elk geval te staan, dat deze kwestie een der moeilijkste en belangrijkste problemen vormt, die een proot inzicht in do materie en een voorzichtig beleid vereisen, Wij honen, dat er iets bereikt kan worden, dat de grimmige woning nood zal verlichten. Het gaat hier om het levensgeluk van vele mensen en dat moet een leder, die met deze zaken te maken krdgt, voortdurend duidelijk voor ogen houden. Dan zkl fv iets tot stand kunnen komen. Het was juist dit jaar 275 jaar ge leden, dat de stad Groningen in de 80- jarige oorlog na een langdurig beleg door de Bisschop van Munster, in de Groningse volksmond, nog altijd „Bom mend Berend" genoemd, bevrijd werd. „Bommend Berend" dankte zijn naam aan de vele kogels, waarmede hij destijds vruchteloos Groningen ge bombardeerd heeft. In menige oude gevel kan men nog zulke ronde kogels in het metselwerk zien. Wel een be wijs, dat men reeds van oudsher ge meend heeft, het beleg te moeten her denken. Sinds 1874, dus reeds 73 jaren, wordt de feestelijke herdenking van het ont zet georganiseerd door de op 26 Juli 1874 opgerichte Vereniging voor Volks vermaken, welke behalve die 28 Augustusviering, thans ook de organi satie van de viering van de Nationale Bevrijding organiseert en daarnevens nog een uitvoerig programma ten alge mene nutte doet uitvoeren als: Bios coop-voorstellingen en autotochten voor armlastigen, ouden van dagen, jeugd wedstrijden en tentoonstellingen van door de jeugd vervaardigde voorwer pen van huisvlijt, eigen gekweekte planten, vliegerwedstrijden enz., ter wijl zij in vroeger jaren ook .de vie ringen van de feestdagen van het Ko ninklijk Huis verzorgde. De 28ste Augustus is niet alleen een feestdag van de stad Groningen, maar ook van de Ommelanden en de „olie grieze toren" de Martini, ziet dan op die dag lOOOOden uit de provincie langs haar voet trekken, waartoe de ee*" daagse zomerkermis en de festiviteite... georganiseerd door elke inrichting van vermaak niet weinig bijdragen. Maar bovenal de traditionele paardenkeu- ring op de Grote Markt vereeuwigd door de bekende Groningse schilder van paarden Otto Erelman, zomede het grooit concours-hippique, hetwelk op 28 Augustus j.l. door 14000 toeschouwers werd bezocht, dragen daartoe niet wei nig bij. Ja, zelfs nu zich dit concours- hippique in de loop der jaren ont wikkeld heeft tot één der grootste con coursen in Nederland, waar zelfs na tionale Kampioenschappen verreden worden, komen nog velen van uit Hol land en zelfs uit Brabant en Zeeland de vermaarde dag van Gronings Ontzet meevieren. Het was aan het initiatief der 8 October vereniging „Alkmaar Ontzet" te danken dat het vorig jaar twee leden van de jongere zuster-vereniging te Groningen werden uitgenodigd om „Alkmaars Ontzet" mee te vieren. Aan deze uitnodiging kon in 1946 helaas geen gevolg worden gegeven, doch Groningen stelde deze invita'ie zo op prijs, dat de heren De Lange en Ringers on 28 Augustus j.l. als gasten van V.V.V. Groningens Ontzet mee vierden. En thans voor het eerst zullen een tweetal bestuursleden van V.V.V. uit Groningen de herdenking van Alk maars Ontzet bijwonen als gasten der 8 October Vereniging. „Van Alkmaar de Victorie!" Moge het initiatief van het Bestuur der 8 October Vereniging er toe bijdragen, dat beide verenigingen komen tot een uitwisseling van gedachten omtrent een passend feestbetoon, met behoud van ieders tradities. En wellicht ook dat in de toekomst vel Groningers naar Alkmaar zullen trekken voor de herdenking van een dag van grote nationale betekenis en vreugdbetoon en andersom, teneinde aldus het „Wie heeft van Alkmaar niet gehoord" te verwezenlijken. Het schilderachtige ophaalbruggetje, dat het Waagplein met de Voordam verbindt, is al sinds enige weken een overhaalbruggetje geworden tot groot ongerief der bewoners van de Voof- dam. Dat was op de grote landbouwdag al bijzonder lastig maar het leed schijnt nog lang niet geleden, want de balans van de brug ligt netjes op het Waag plein uitgespreid en het ziet er nu uit of men het hele bruggetje daarna vergeten heeft en met ander werk is begonnen. t l Wij kunnen ons voorstellen, daj> deze oude bruggen gerepareerd moeten worden om ernstige ongelukken te voorkomen, maar laat men ze dan buitenwerking stellen als alle mate rialen voor de vernieuwing aanwezig zijn en dat werk binnen enkele dagen gereed kan komen. Zoals het nu gaat wordt de brug wekenlang aan het drukke verkeer onttrokken en dat kan toch niet de bedoeling zijn. Een rustige vlagverde'ling langs de wanden, waar all# overbodige krullen en versiersels zijn verdwenen, bar krukken met een vaste voet en draai bare zittingen, een rondlopende as- goot achter de voeten-rail, een stem mige wandversiering achter de rijen flessen en drankvaatjes, glazen op een handige plaats, ziedaar het nieuwe in terieur. van de cocktail-bar bij de heer Wanner op de Nieuwesloot, U weet wel, waar die grote K.N.M.V.- \lag uithangt. Wij hebben ons gisteren kunnen overtuigen zowel van de hoe danigheden van de nieuwe bar als van het vakmanschap, waarmee de heer Wanner zijn plezante drankjes weet te bereiden. Want, weet u, dat mixen doet hij niet meer met de hand, daarvoor heeft hij een hyper-moderne cocktail-mixer laten monteren, ma de in U.S.A. waarop hij bijzonder trots is. En toen de klopper van zijn apparaat in ons glas had geroerd, zei den wii: „Terecht!" Wanner's cocktail-bar is geopend! Mondelinge, Schriftelijke en Schriftelijk-Mondelinge Opleidingen IPRACTIJKEXAMENS 19481 Ned., Eng., Duits, Boekhouden VERDRONKENOORD 59—61 verleent »ESK(J»D1GK VOORLICHTING bij Uw financiële transactie*, alsmede SALLLU VAKKUNDIGE Uitvoering van Uw opdrachten Spoorstraat 38 ALKMAAR Tel. 8850 (K 2200). (Ingezonden mededeling) De meest gefotografeerde tnan uit Alkmaar. Zaterdag herdacht de heer N. P. Stokman de dag, dat hij voor 50 jaar als melkknecht bij de familie Frans in dienst is getreden. Dat is een zeldzaam jubileum en 't is niet te verwonderen, dat er grote belangstelling voor bestond. De heer Stokman kwam in dienst bij de vader van de heer Frans op de Straatweg, hij diende daarna vele jaren de zoon en nadat deze zich uit het bedrijf heeft teruggetrokken reeds weer een aantal jaren de kleinzoons, de gebroe ders Frans, die nu tezamen de diverse bedreven bsheren. Een halve eeuw dienst in dezelfde familie wijst er wel op, dat men we derzijds over elkaar tevreden is en dit is op de jubileumdag dan ook wel duidelijk gebleken. Klaas Stokman is van vele zijden gehuldigd, allereerst natuurlijk van de zijde van zijn pa troons en door de oude heer Frans, die zijn trouwe hulp des middags in café Beemsterboer op het Waagplein, waar de huldiging plaats vond, kwam gelukwensen. De heer Jan Frans had zijn felici tatie op rijm gezet en heeft daarin la ten uitkomen welk werk de jubilaris in die halve eeuw verzet heeft. Hij produceerde via de koeien meer dan anderhalf millioen liter melk. De dieren, welke hij gemolken heeft zou den, wanneer ze naast elkaar gezet werden, een gezamenlijke lengte heb ben van tweemaal de afstand Alkmaar —Maastricht en wanneer de kaas, welke uit de door hem gemolken melk gemaakt zou kunnen worden op het Waagplein werd gestapeld, zou 't gehele plein tot het water daarvoor noodzakelijk zijn. Dat alles heeft de jubilaris, die met zijn familie gehuldigd werd, gepres teerd door dagelijks zijn plicht te doen en hoe dit gewaardeerd werd is wel uit diverse toespraken en geschen ken gebleken. De jubilaris toonde zich zeer dank baar en we mogen hier niet onvermeld laten, dat ook de kaasdragers de dag niet onopgemerkt hebben gelaten. Im mers, de heer Stokman bemoeit zich niet alleen met melk, maar ook met kaas. Hij is de grootste en meest mar kante onzer kaasdragers en hoeveel duizenden malen 'hij door bezoekers gefotografeerd is, zou hij zelf niet kunnen zeggen. Juist doordat hij in het corps zo'n opmerkelijke figuur is, heeft destijds Charley Toorop hom met een zijner collega's uitgekozen, •toen ze haar grote doek met de kaas dragers heeft geschilderd. Stokman is een alom bekende figuur geworden, een man, die niet kan zeggen, dat hij onopgemerkt door het leven is ge gaan en die, zoals uit de huldiging bleek, een trouwe en toegewijde wer ker is, die altijd zijn plicht deed en daarmede nog vele jaren hoopt voort te gaan. 8 OCTOBER IN 'T GULDEN VLIES V Zoals alle jaren wordt er ook dit maal in 't Gulden Vlies op 8 October een groot" feest georganiseerd. Reeds ver voor de oorlog was het Gulden Vlies op 8 October een centrum van amusement en ook thans wordt alles in het werk gesteld o:m de festivitei ten te doen slagen. In de grote zaal hestagt gelegenheid een dansje te ma ken waarvoor een geheel uit radio- artisten samengesteld dansorkest is geëngageerd. Dit orkest staat onder leiding van Theo de Backer en is ge naamd „The Radio Novelty Band". In de foyer is een bar, terwijl een gezel lig orkestje in 't Café-Restaurant de stemming er in zal houden. ABONNEMENTSVOORSTELLING GULDEN VLIES Wij herinneren er onze lezers aan dat Donderdag 9 October des avonds 8 uur de eerste voorstelling van serie A. zal plaats vinden. Zo als reeds was mede gedeeld wordt dan door het Amster dams Toneelgezelschap van de Stads schouwburg te Amsterdam het sterke speelstuk „School der Dapperen" op gevoerd. Hierin speelt o.m. Albert van Dalsum een der hoofdrollen. GESLAAGD. De heer C. Muntjewerf te Alkmaar slaagde bij een te Hoorn gehouden exa men voor het diploma Zaakvoerder ip de Tuinbouw. „Grote Internationale Kunstavond" kondigt het programma van de door „De Troubadours" te verzorgen avond iu het „Gulden Vlies" aan. Deze avond ia georganiseerd door de Volksuniver siteit en staat onder auspiciën van de Nederlandse Reisvereniging. De voor zitter van de N.R.V., de heer Sietsma opent daarom de avond met een kort welkomstwoord tot de talrijke aan wezigen. Hij deelt daarin mede dat de pianist Zeno Marcella wegens ziekte helaas verhinderd is zijn medewer king te verlenen. De heer Wim Schmidt zal zijn plaats innemen. Met een piano-solo van Oud-Hollandse hoerenliedjes in de bewerking van Röntgen, zet deze de uitbeelding van echt Hollandse muziek, zang en dans, en daarmede de avond, in. De Oud-Hollandse dansen worden op gratievolle wijze uitgevoerd door het danspaar M. Pereboom-Voller en Pe ter Leonoff, en hierna zingt de te nor Bart Ravesteyn twee Hollandse liedjes." Dezelfde artisten voeren ons achtereenvolgens binnen in de mu ziek zang en dans die kenmerkend zijn voor Frankrijk, Rusland en Bul garije. Yvette Corday, de Franse voor drachtskunstenares brengt ons met de clamatie Franse poëzie en vooral 't Verhaal van een klein soldaatje" het „Credo" en 't füngeestige „Petit Jean" vallen bijzonder in de smaak. Pit tig en vlot ziet de „Polka" uit het Pa rijs van 1890 er uit. Dit danspaar danst niet alleen prefect; ook de mimiek is buitengewoon goed. Rusland's kunst spreekt het best uit de liederen van Tschaikowsky en R. Korsakoff, gezon gen door de bas Constantin Tarrasso. Welk 'n klankvolume zowel in de hoge 's in de lage tonen bij deze zanger. Hoe door en door romantisch, op 't sentimen tele af, moet de volksaard van de Rus sen zijn; echter gepaard gaande aan een ongebreideld temperament. Het beste komt dit wel naar voren in het uitste kend gezongen „Trepak". Met een prachtig gespeelde Prelude van Rachmaninoff voert de pianist Wim Schmidt ons vervolgens binnen in het 19e eeuwse Bulgarije. De sooraan Danje Sonneva zingt wiegelied en een aria uit de opera Russalka van Dvorak, en het dans paar voert een czardas uit. Honderden mensen uit het kleine Alkmaar maakten gisteravond een reis door Frankrijk en die Oostelijke landen, die nog immer met een my stiek waas omhuld blijven omdat wij er eigenlijk zo weinig van weten. Wii hebben ervan genoten en ongetwij feld mét ons, alle\ aanwezigen. En daarvoor zijn wij de kunstenaars cn de organisatoren van 'deze avontl dankbaar. Gistermiddag omstreeks vyf uur heeft zich op de Geestersingel 'n tragisch sterf geval voorgedaan. De heer Rensink uit Bergen, werkzaam by de Ryksdienst voor Landbouwherstel aan de Nassau- laan alhier zakte voor het gerechtsge bouw plotseling ineen. Dr. Lojenga van de G.G.D. constateerde de dood met els oorzaak een hartverlamming. Het stoffelijk overschot is naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd. BLAASVECHTEN. Morgenavond tussen 7 en 9 uur zal er op het Hofplein een interessante wed- stiijd te zien zyn. Dan zal daar n.l. gecostumeerd b.aas- vechten plaats vinden, waarbij de te genstanders elkaar met luc'itgevulde varkensblazen van hun plaats trachten te slaan, hetgeen vaak tot grote hila riteit, onder de toeschouwers aanleiding geeft. DE OUDE ONTZETVERENIGING. In de bijdrage van de heer J. Nach- bar, oud-secretaris van de feestcom missie van de Ontzetvereniging, is bij de namen der in 1907 benoemde leden dier commissie die van de heer L. Prins weggevallen. Waar juist dit vijftal jongeren voor de Ontzetvereniging van zo grote bete kenis is geweest verzoekt hy ons deze naam alsnog te willen publiceren, waar aan wij natuurlijk gaarne voldoen. NOGMAALS CISKE DE RAT Na het enorme succes van de vori ge keer was het niet te verwonderen, dat spoedig een herhaling zou plaats vinden. Dit meer dan 200 maal opge voerde toneelstuk, naar bewerking van het beroemde boek van Piet Bak ker wordt Vrijdag 10 October des avonds voor de twee honderd en tien de keer in 't Gulden Vlies vertoond door het Ned Volkstoneel. De regie berust by Ru Mulder. Wel licht herinnert men zich nog dat H.M. de Koningin een van de voorstellin gen van Ciske de Rat in Amsterdam met Haar bezoek vereerd heeft. 4 OCTOBER DIERENDAG Voor het te stichten dieren-asyl van Bobbie f 1,50. Adres Inspecteur: C Verwer, Baanstraat St. Pancras. Burgerlijke stand Geboren: Catharina J, dochter van r Langedijk en B G Kloosterboer. Pie- ter, zoon van P de Ruyter en J Roosloot Abram, zoon van A Biersteker en N Oppedijk. Getrouwd: Willem Kloosterboer en Cornelia H Isaksson. Overleden: Antje Zwart, 73 jaar, echtg. van G Groot. Guurtje van Da len, 73 jaar, weduwe van A Kriek. GOUDEN ECHTPAAR Het echtpaar HartmanJongejan her dacht op Maandag 6 October j.l. zijn 50- jarige echtvereniging. De muziekvereni ging Irene" bracht het echtpaar des avonds een serenade. BIOSCOPEN: Harmonie Theater, 8 uur: Berucht (Nolo. rius); 18 jaar. Victoria Theater, 8 uur: De koning der klaplopers; 14 jaar onder geleide. Cinema Americain, 8 uur: Drie Jantjes op stap; 14 jaar. A. B- T., 8 uur: Kleine Dolly; 14 jaar. WOENSDAG Harmonie Theater, 7 en 9,30 uur: .Be rucht" met Ingrid Bergmann; 18 jaar Victoria Theater, 7 en 9,30 uur: „De ko ning der klaplopers", humoristische film; tot 14 jaar onder geleide. Cinema Americain, 7 en 9,30 uur: „Drie Jantjes op stap"; 14 jaar. A B. T., 8 uur: „Kleine Dolly" en „Kom op Tarzan" Geten der bioscopen draait deze dag een matinée. Grote Kerk, 7 uur: Oratorium „Die Jahreszeiten". De uitreiking van bonkaarten 713, schoenenbonnen (ook voor kinderen geboren in October—November 1932 t/m 1945 en December 1946/Januari 1947) alsmede extra-kaarten voor a.s. en jonge moeders zal plaats vinden in het uitreiklokaal Ridderstraat van 912 en 24 uur voor hen wier familienaam begint met de letter Blom tot einde B, op Donderdag 9 October a.s. Biljarten. Mooi succes voor G. (Vessels. De Alkmaarse biljartspeler G. Wes- sels heeft op uitnodiging deelgenomen aan het tournooi te Zaandam om -la Zilveren Molen. Dit tournooi is voor Wessels een groot succes geworden, want hij wist er vier prijzen te behalen,'terwyi de hoofd prijs, de Zilveren Molen, hem slechts door een miniem verschil in alg. ge middelde ontging, Acht spelers namen deel, waaronder diverse bekende eersteklassers. Wessels won 5 partijen en verloor er 2. De uitslagen van zijn partijen waren als volgt: Wesseles—Beekman 161—300 18 brt, h.s. 4947 gem. 8.94 en 16.66. Wessels—Keijzer 300—29 6 brt. h.s. 16017 gem. 50 en 4.83. Wessels—Steffers 300—293 13 brt h.s. 88—54 gem. 23.07 en 22.53. Wessels—Metz 300—209 16 brt h.s. 75 71 gem. 18.75 en 13.06. WesselsBoekei 295300 31 brt h.s. 08—48 gem. 9.51 en 9.67. WesselsBroerse 300150 10 brt h.s. 9649 gem. 30 en 15. WesselsMelenboer 300107 12 brt h.s. 11825 gem. 25 en 8.91. Keizer, die ten slotte toch nog de zwaarste concurrent bleek, moest zijn laatste partij beneden de 10 beurten uitmaken om no. 1 te worden. En zie, de man, die zo zwaar van Wessels had verloren, maakte de laatste partij uit in 7 beurten, en toonde zich wel de zwaarste tegenstander in dit tournooi. De Zilveren Molen was voor Keizer, maar Wessels kreeg niet alleen de tweede prijs, maar ook de prijzen voor de hoogste serie, het hoogste gem. in een partij, de hoogste aanvangsserie (92) en de prijs voor de beste prestatie der tweedeklassers. Keijzer won ook 5 partijen en verloor er twee maar het alg. gem. van Keijzer was 19 en van Wesesls 18.45. Gisteravond werden deze wedstrijden in Hotel de Nachtegaal voortgezet met een ontmoeting van de A-afd. (5 spe lers) tegen Zaandam. De Zaandammers wonnen met 64. De uitslagen waren: C. de Boer (125)—Tj Tromp 125) 110 125 gem. 5.50 en 6.25. S. Surig (125)J. Jonker (125) 113 125 gem. 5.94 en 6.57. R. Peereboom (100)—N. Kok (100): 34 100 gem. 3.09 en 9.09. P. Schouten (125)M. Visser (125) 125 73 gem. 6.57 en 3.84. C.'Honingh (100)H. Pootjes (80) afge broken bij 7135. De D-afd. van Excelsior moest voor de competitie spelen en kon dus niet in de jub.-wedstrijden uitkomen. In de Alkm. Vijfkamp werden gister avond in café A. de Wit twee partijen gespeeld tussen J. Moeijes en A. de Wit. De partij cadre 57-2 (geen middenvak) werd gewonnen door J. Moe ijes, terwijl de partij 25 car. over 3 banden werd gewonnen door A. de Wit. Gisteravond werden in 't Wapen van Heemskerk op de schaakavond van V.V.V. eerst door de voorzitter, de heer P. Deugd, met enige hartelyke woor den de prijzen uitgereikt, behaald in de clubcompetitie. De winnaars waren: hoofdklasse: E. de Waal; le klas: H. Huibers; 2e klas: H. Wouterse. De prij zen zijn wisselprijzen bestaande uit beker en twee medailles en blijven een jaar in 'f bepit van de winnaar. De simultaanwedstrijd die daarna volgde bracht als simultaanspelers de heren P. Hoekstra (die E. de Waal ver ving) en'H. Huibers. De eerste speelde tegen 16 tegenstanders won 10 partijen, verloor er 3 en speelde er 3 remise. Kuiberts speelde aan 8 borden. Hij won 5 partijen en verloor er 3. Het kamp' nnsdrietal van Excelsior kon het in de finales Zaterdag en Zon dag te A'dam gespeeld niet tot de prij zen brengen. Van beide tegenstanders in klasse A werd verloren met 42. De eerste prijs is de A-klasse werd gewonnen door het sterke drietal van de 's-Gravenha? «Se Biljartclub: Teege- iaar, Lubach en Weber. De,raad van Schoorl I Jochems. ElndclUk een r 9 April 1940 kwam in de orde een voorstel van een nieuwe openbare se. De bestaande kon niet worden verbeterd. De to geraamd op 15000. Na de oorlog werd een gebouw gesticht, f Nu was ingekomen ee de oudercommissie te Gi Groet-Camperduin om m de ingebrachte bezware hulpgebouw het bouwpli urgent te verklaren. De de B. en W. de nodige v< te treffen voor de bouw we school. De kosten w< raamd op 100.000. Op verzoek van D. jy, J. Kager om tegemoe 4 kosten van vervoer voo plichtige kinderen resp. f bendam en Alkmaar wei schikt. Het verzoek van de hc verlof voor het verkopen houdende dranken bleel 3 niet voor inwilliging vat Blankensteijn bepleitte i aan de heren Swaan en zoenvergunning te verst mogelijkheidzal worde Foli Om het complex van i bliek bindende voorsch: overzichtelijk te maken organen de contröle op van de voorschriften te I lijken, stelde B. en W. v we politieverordening vi De yaad ging accoord i j Tot havenmeester, bela ning van de havengeldei zicht houden op de vaa Damsloot te Schoorldam, gemene stemmen benoer H. H. Koel, no. 1 van d W. opgemaakte voordrac De raad gin gaccoord i stel van B. en W. om a ireentepersoneel een gr< 2 pet. uit te keren met t van f 50. De uitgaven Schoorl geraamd op f 4! De gemeentebode wetf met zyn vele extra wt ten behoeve van de mai het gebied van het ka gratificatie van f 100 1 Nieuw p; De raad besloot het ter: J duinvoetweg tussen de v oning en het rijwielpac Gisterenmorgen om oni is precies op de overweg een locomotief van een ontspoord. De schade v mee, want er gebeurde anders dan dat de locomo nu toe onbekende oorzaal met de voorwielen büiti stond. Het verkeer onder evenwel veel vertraging, vaarte versperde de gehel dat alle grote verkeer var dorp via Castricum moei voetgangers mochten af en weg passeren. Ook het ondervond enige vertragii treinen konden spoedig v legd. Met man en macht i om de wagen weer op de gen, hetgeen buitengewooi kostte. Wij vragen uw aandac volgende spel, dat op een strijd viermaal werd ge maal moest 3 harten ges; door West ('t contract wei maaktTweemaal werd i de -vierde maal werd (w verschiltussen N-Z een reikt van groot slam ruit bleerd) te spelen door Zu kaartverdeling was S. 9-7-6-3 H R. b-10-7-6-4-S KI. a-h-6 h-4-2 S h-v-10-5-4-3-2 H 9-5 R S. H. R. KI. 8 S. a H. b-8-7-6 R. a-v-8-3 KI. v-9-3-2 West kwam uit met kla spel verliep als volgt: le slag: kl. 8-aas-4-2; 2e sl; boer-heer-aas-5; 3e slag: r 9-2-sch. 5; 4e slag: schopp 5e s'ag: Zuid harten 6-2-1 6c slag: N. sch. 6-10-Z. ri slag: Zuid harten 7-4-N. 8e slag: N. Sch. 7-boer-Z. r 9e slag: 'Zuid harten 8-10- Oost klaver 5; 10e slag: 1 heer-7-3 en West harten 3; Noord ruiten 10 en Oost Gooit hij klaver weg, da: harten boer weg en de slagen zijn voor de klave Gooit Oost sch. vrouw wef Noord eerst sch. 9 en daa vrouw.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2