Arabische actie niet meer dan een demonstratie? Engels vliegtuig landt op Rijksweg DeSft-Schiedam Zaterüag 11 Oct. '47. VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 1ste Jaargang no' 10 Tegen verdeling van Palestina Tijdelijke neerlegging Kon. Gezag Beëdiging van de Prinses K.L.M. landt niet meer in Cairo Wederom Nederlanders in Tour de France? Kapitale boerderij in Wieringermeer afgebrand Weerbericht Zuurkoolvoorziening verzekerd Ds. Niemöller in ere hersteld Sombere voorspelling Benzine-gebrek dwong piloot tot gewaagde onderneming Groeiend begrip Fusie Amsterdamse Bank en Incasso Bank BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 EEDACTIE 3902 RIDDERSTRAAT hk. OUDEGRACHT TEL. RED. 2274 ADMIN. 3971 Giro 434000 Dir.: J. Bijlsma DAGBLAD VOOR ALKMAA TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct., uitsluitend con tant. Abonnementen: 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal Koning Abdoellah van Transjor- danie is het geheel eens met het be sluit der Arabische Liga om „militai re, morele en economische hulp" aan de Palestijnse Arabieren te sturen, in geval van ontruiming van Palestina door de Engelsen. Maandag a.s. zullen de hoofden der zeven delegaties, vertegenwoordigend Egypte, Irak, Transjordanië, Syrië, Li banon, Saoedi-Arabië en Yemoen te Amman een ontmoeting met Koning Abdoellah hebben, om nadere maat regelen voor hulp aan de Palestijnse Arabieren uit te werken. Azzam Pasja sprak het bericht, dat de Arabische Liga reeds een voorlopi ge Arabische regering voor Palestina heeft ingesteld, tegen. „Deze kwestie zal nog worden besproken, maar het be richt dat er reeds een voorlopige re gering is ingesteld, is vroegtijdig." De bespreking van economische maatrege len, die ten aanzien van Palestine i~oe- ten worden genomen, is uitgesteld. Welingelichte waarnemers te Beiroet zijn van mening dat de Arabische troe penbewegingen in de richting van de Palestijnse grenzen als een demonstra tie moeten worden opgevat ten einde nog eens kracht bij te zetten aan de uitgesproken verklaring van de Arabi sche liga om in geval van terugtrekken der Engelsen uit Palestina de Arabie ren aldaar militaire hulp te verlenen. Volgens deze waarnemers is het slaags raken met Engelse troepen wel het laatste, wat men als wens van de Ara bieren kan verwachten. Volgens het Syrische ministerie van Nationale Verdediging houden een heden van het garnizoen te Damascus op grote schaal manoeuvres in het Zuidwesten van Syrië aan de grenzen van Palestina. BRITS STANDPUNT ONGEWIJZIGD. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat het Britse besluit om Palestina te ontruimen niet is gewij zigd door de berichte.;, dat Je raad van de Arabische liga heeft besloten legers van de naburige Arabische sta ten naar de grenzen van Palestina te sturen. JOODSE REACTIE In een officiële verklaring deelt het Joods bureau mee, dat de Joden over de gehele wereld gebruik zullen ma ken van hun natuurlijk recht om zich te verdedigen, indien de Arabieren hun toevlucht nemen tot geweld „om Pa lestina in bezit te nemen." De beide Kamers der Staten- Generaal hebben Vrijdagmiddag in haar verenigde zitting het wetsontwerp tot toepassing van art. 48 van de grondwet zonder beraadslaging of stemming goed gekeurd. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen, dat H. K. H. Prinses Juliana als regentesse van het Ko ninkrijk der Nederlanden op Dins dag 14 October a.s. zal beëdigd wor den in een verenigde vergadering der Staten-Generaal, welke in de Ridderzaal zal worden gehouden. De beëdiging zal een plechtig ka rakter dragen, op de wijze zoals gebruikelijk is bij de opening der Staten-Generaal. Het zit de K.L.M. niet mee op de Indië-route. Waren het eerst de moei lijkheden met India en daarna de overstromingen in Colombo, die de vliegroute naar Bavatia stagneerden, thans heeft de K.L.M. in verband niet de cholera-epidemie in Egypte moeten besluiten voorlopig niet meer in Cairo te landen. In plaats hiervan zullen de vliegtuigen Lydda in Pa lestina aandoen, hoewel ook hier de toestand door de binnenlandse moei lijkheden niet ideaal is. De nieuwe route wordt met ingang van Dinsdag gevlogen. Russisch graan voor Frankrijk Na zeven weken te hebben gewacht heeft de Sowjet-Russische regering geantwoord op het Franse verzoek om levering van 1.500.000 ton graan. Het officiële communiqué van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat de Sowjet-Russische minister voor buitenlandse handel de Franse zaakgelastigde te Moskou heeft doen weten, dat hij gaarne zou verne men, welke goederen Frankrijk in ruil voor graan zou willen leveren. Engelse herstelbergroting Een zegsman van het Britse minis terie van Financiën heeft bevestigd, dat het thans vaststaat, dat de minis ter van Financiën, Hugh Dalton, de herfstbegroting zal indienen in de ko mende zitting van het parlement, wel ke op 20 October geopend wordt. Vol gens Londense financiële kringen zal Dalton voornemens zijn de omzetbe lasting te verhogen en mogelijk ook enkele kleine verlagingen toe te pas sen voor de voedselsubsidies. Men acht het waarschijnlijk, dat de minister een verhoging van de belasting op uit gekeerde winsten zal overwegen, op dat er ook voor de ontvanger van di videnden een gelijkheid van opoffering zal gelden. 37 KILOMETER PER UUR DOOR EEN VROUW. De twintigjarige Franse typiste Ro- lande Dannie heeft te Arcachon in één uur 37.090 km afgelegd. Verklaard wordt dat dit de grootste afstand is die ooil door een vrouw per fiets in een uur is gereden. Jacques Goddet, directeur van l'Equipe, het blad dat de Tou" de France organiseert, heeft in een inter view de volgende bijzonderheden mee gedeeld, wat betreft de plannen voor de Tour in 1948: le handhaving, ook wat de richting betreft, van het parcours van 1947, on een of twee uitzonderingen na: 2e Mogelijkheid tot prompt en radi caal ingrijpen ingeval van een duide lijke verstandhouding tussen renners van verschillende ploegen (zoals in 1947 tussen Vietto en Lazarides werd waar genomen). 3e Handhaving van de formule dei- nationale ploegen. 4e Overeenkomst tussen de fabrikan ten die nog in October een bespreking dienaangaande zullen voeren. 5e Geen ploegen meer met in Frankrijk woonachtige vreemdelingen. 6e. Vorming van een Franse natio nale ploeg en vijf regionale ploegen, een Italiaanse en een Zwitserse ploeg, waarschijnlijk een gemengd Nederlands —Luxemburgs team, en twee Belgische ploegen a en b. Mr. E. Shinwell, de nieuwe minister van Oorlog van het Engelse Kabinet. Gistermiddag circa vier uur ont stond, door tot nu toe nog onbekende oorzaak, brand in de kapitale boer derij van de pachter W. Kranenburg aan de Koggenrandweg in de Wie ringermeer. De met hooi en stro ge vulde schuur brandde tot de grond toe af. Ook de gehele bedrijfsinventa- ris ging hierbij verloren. De woning ging voor ongeveer 60 pet. in vlam men op. Dank zij de hulp van omwo nenden kon een groot gedeelte van de inboedel gered worden. Hoewel de Meer-brandweer spoedig ter plaatse was, stond zij vrijwel machteloos te genover het vuur, dat in het hooi en stro een gretig voedsel vond. Toen de brand uitbrak was de pach ter niet thuis. De schade van de boerderij wordt geraamd op 60.000 gulden, en die van de inventaris niet veel minder. De pachter was slechts gedeeltelijk tegen brandschade ver zekerd. WEINIG VERANDERING. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Na het oplossen van de mist over drijvende wolkenvelden, en over wegend droog weer. Matige Zuid- Westelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. Tedder en Cunningham, de twee paarden uit de Kon. Engelse Stallen, die voor de Glazen Statiekoets zul len worden gespannen. In deze koets zullen Prinses Elizabeth en Lt. Philip Mountbattan na Hun hu welijk van Westminster Abbey naar het Buckingham Palace gereden worden. De „Times'' eert Koningin „Wilheimina" De Times heeft heden een hoofdar tikel gewijd aan Koningin Wilheimina, bij gelegenheid van het tijdelijk neer leggen van haar koninklijk gezag. In het artikel wordt uiting gegeven aan de hoop, dat de Koningin, wier per soon bij het Britse volk in hoog aan zien staat, de gezondheid zal her krijgen, welke nodig is voor de uit oefening van haar hoge verantwoorde lijkheden. „Haar veelvuldig verschijnen in 't publiek, aldus de Times, heeft haar volk aangemoedigd bij het uitvoeren van de grote taak van de wederop bouw, waarop het zich geworpen heeft met een wilskracht, die de be wondering van de andere landen heeft opgewekt, en haar voortdurende per soonlijke belangstelling voor de gra ven der geallieerde soldaten is hoge lijk geapprecieerd". Teneinde de zuurkoolvoorziening deze winter te verzekeren is een re geling getroffen tussen het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen en de zuurkoolfabrikanten. Volgens deze regeling zal 70% van de op de veilingen aangevoerde witte kool gereserveerd worden voor de zuurkoolfabrikanten, die de kool te gen een redelijke prijs zullen kunnen betrekken. Met deze hoeveelheid hoopt men ongeveer 80.000 vaten zuurkool te fabriceren, welke hoeveelheid onge veer gelijk is aan die van het vorig jaar. De export-heffing op witte kool, in gesteld om het uit te voeren kwan tum te drukken, heeft men nu laten vervallen, aangezien bovenbedoelde regeling met de fabrikanten een vol doende hoeveelheid voor de binnen landse industrie garandeert. De maidentrip van de „Willem Ruys" Naar wij vernemen zal de „Willem Ruys" op Dinsdag 2 December a.s. uit varen voor zijn maidentrip. Het schip zal dan via Southampton, Port Said en Singapore naar Batavia gaan, waar in ieder geval vóór Kerstmis aan komt, Het ligt in de bedoeling op 3 Februari de terugreis te aanvaarden. Van Batavia zal de route dan via Singapore, Colombo en Southampton genomen worden. Cholera-vaccin voor Egypte De Nederlandse regering heeft aan de Egyptische regeering de levering van honderdduizend eenheden cho- iera-vaccin aangeboden. Dit aanbod is in dank door de Egyptische regering aanvaard. De aflevering zal door het Rijks instituut voor de Volksgezondheid te Utrecht geschieden, gedurende tien achtereenvolgende weken, te begin nen met de week van 6 October tel kens tienduizend eenheden. Deze zen dingen zullen rechtstreeks per K.L.M. naar Egypte worden vervoerd. SOWJET-RUSSISCHE AMBASSADE IN CHILI BESCHOTEN. De Sowjet-Russische ambassade te Santiago in Chili is door onbekenden beschoten. De ambassadeur heeft bij de Chileense regering een protest inge diend. Ds. Martin Niemöller is door de Duitse vereniging voor slachtoffers van het Nazi-regiem in ere hersteld, nadat hij in Juli door de vereniging op grond van de beschuldiging dat hij sinds 1924 „anti-semiet" geweest zou zijn, van zijn extra rantsoenen en het predicaat „po litiek vervolgde" beroofd was. Het be sluit moet nog door de Hessische com missaris voor nazi-slachtoffers bekrach tigd worden. Er is geen reden opgege ven voor het eerherstel van ds. Nie möller, die onlangs gekozen werd tot president van de synode der Hessische Evangelische kerk. Sir John Boyd Orr, de directeur- generaal van de organisatie voor voedselvoorziening en landbouw (F.A.O.), heeft in de economische commissie van de V.N. verklaard, dat er in Europa en Azië de ko mende 12 maanden meer mensen van de honger en zijn gevolgen zullen sterven dan door gevech ten en bombardementen in enig jaar van de oorlog gevallen zijn. Hij zeide dat de voedselschaarste nog vele jaren zou aanhouden, wat de landen de gelegenheid bood zich minder bezig te houden met de politieke problemen, die strijd en misverstand verwekken en méér met de tastbare proble men, waarover geen misverstand kan bestaan. Rekening houdende met de ver wachte toename van de wereld bevolking, zeide Sir John, dat de wereldvoedselproductie in de ko mende 25 jaar met 110 percent zal moeten worden verhoogd. Twintig jaa voor ex-aufsehti i Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam veroordeelde gisteren de 22- jarige Amsterdamse Catharina Schot, die als „Aufseherin" zo'n belangrijk aandeel had in het „bunkerdrama" in bet voormalige concentratiekamp Vught, waarbij 91 Nederlandse vrou wen in twee cellen geperst werden wat de dood van enkelen hunner ten gevolge had, tot 20 jaar gevangenis straf met aftrek en ontzetting uit de rechten. Veertien dagen geleden had mr. M. H. Gelinck, advocaat-fiscaal, levenslang tegen haar geëist. Een groot aantal vrouwen dat op 15 Janu ari 1944 dit drama had overleefd, woonde deze zitting bij. „Katje" Schot, een forse blonde vrouw, hoorde het vonnis uiterlijk onbewogen aan. Zij kreeg het recht op beroep in cassatie. „Ik had bijna geen drop benzine meer, de radio was al uren lang de fect en ik kon Ypenburg niet vinden" aldus de gezagvoerder P. Micholson, die Vrijdagavond tegen tien uur met zijn tweemotorige „De Haviland Ra pid" vliegtuig bij lichte mist een noodlanding op de grote betonweg tussen Delft en Rotterdam maakte. Micholson, een piloot met 22 jaren er varing, heeft nimmer een dergelijke sensatie, het landen op een zeer druk ke verkeersweg, meegemaakt. Hij vliegt voor „Air Charter Ltd" en was met vijf Belgische zakenlieden uit Brussel van Croydon op weg naar de Belgische hoofdstad. Deze zakenlieden, die met dezelfde gezagvoerder uit Brussel vertrokken voor een bezoek aan een technische tentoonstelling te Stockton on Tees (Engeland), zijn nog dezelfde dag per taxi naar huis gereisd. Vrijdagmorgen om half acht vertrok ken Micholson, die te Londen woont en zijn marconist W. Long, een Ier uit Croydon, met hun passagiers uit Brus sel. Zij deden twee vliegvelden in En geland aan en vertrokken om kwart over zes gisteravond uit Croydon naar Brussel. Om half acht merkte Long, dat zij- radio-ontvanger weigerde. Michol son geraakte door gebrek aan peiling uit de koers en kon zich boven Neder lands gebied moeilijk oriënteren. Eerst zocht hij een vliegveld bij Rotterdam, De luchttaxi van de Air Charter Ldt., die op de grote verkeersweg Den HaagRotterdam een nood landing maakte. kon daar geen vinden, koerste naar Den Haag, doch de duisternis belette hem Ypenburg te ontdekken. Na ruim twee uur ronddolen raakte de benzine op. Long kreeg order S.O.S.-seinen te geven. De brede verkeersweg bleek het enige redmiddel. Micholson zette de grote schijnwerper van zijn toestel, de G-AFHY aan. Hierdoor werd het ver keer gewaarschuwd. Met vijftig mijl snelheid bracht hij de machine aan de grond en remde zo snel mogelijk. Een der vleugeltoppen kreeg een schram van een laag boompje langs de weg, Dat was de gehele schade. In zijn tanks zat bij de landing nog slechts 30 liter benzine. In de morgenuren van Zaterdag zal Micholson van de weg af starten en zijn machine naar Ypenburg vliegen, waar de radio en de vleugel gerepareerd zul len worden. Daarna vertrekt hij naar zijn standplaats Brussel. Zijn machine is negen jaar oud, be hoorde eertijds aan de „Anglo Iranian Oil-Company", die het in Perzië ge bruikte. Sinds Maart van dit jaar wordt het, na uitvoerige revisie, Joor „Air Char ters Ltd", welke maatschappij vijf vliegtuigen heeft, gebruikt. Micholson, een voormalig RAF-kapitein, maakte reeds meer dan 5000 vlieguren met deze soort De Haviland. Met zijn Belgische passagiers was hij Vrijdag ruim negen uur in de lucht. Het is een wonder, dat er geen ongelukken zijn gebeurd. Een Jeep, met leden van de Koninklijke Marechaussee schoot nog juist onder het dalende toestel door. drijven ten doel heeft. Terwijl het verliescijfer van de Ne derlandse strijdkrachten in Indonesië voortdurend stijgt, is vooral op aan dringen van de Sovjet-Unie bij monde van Gromyko in de Veiligheidsraad de discussie over de Indonesische kwestie weer opgenomen. De Sovjets worden ongeduldig en wensen meer spoed achter de zaken te zetten. Ook van Nederlandse zijde ziet men met het grootste verlangen een be ëindiging van de treurige en onzekere toestanden op Java en Sumatra tege moet, maar streeft men een andere oplossing na, een oplossing die de enig juiste kan zijn, willen de Indo nesische volkeren in de toekomst weer in veiligheid en voorspoed kun nen leven. Dit streven zal voortgezet moeten worden zolang de construc tieve elementen in de republiek in de minderheid verkeren, althans op een zodanige wijze geïntimideerd worden, dat zij geen kans zien met succes van slagen iets te ondernemen dat tot een waardige oplossing kan lei den. Intussen wordt de voorgestelde staatkundige constructie van de In donesische staten regelmatig verder opgebouwd en werd op 8 October een nieuwe staat in de vorm van „het autonome gebied van Sumatra's Oost kust" aan de reeds bestaande toege voegd. Deze nieuwe stap in de juiste richting is het zekerste bewijs voor onze regering om op deze wijze voort te gaan. Zij kan eenvoudig niet toe geven aan de verlangens van de republiek naar souvereiniteit over de andere Indonesische staten, omdat het recht op deze souvereniteit vol komen ontbreekt. Inderdaad wint het begrip betref fende de ingewikkeldheid, de draag wijdte en de grondslagen van het In donesische probleem in de wereld meer en meer terrein. De gebrekkige voorlichting van de wereldopinie op dit punt heeft tot veel kwaads geleid. Men heeft echter goed gezien de lui tenant-gouverneur-generaal in eigen persoon naar de Ver. Staten te zen den. Het inzicht van Washington is verdiept en verbeterd. Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald Dit vindt thans in de debatten ln de Veiligheidsraad zijn terugslag. Het Russische voorstel, dat terugtrekking van de troepen van beide partijen achter de voor de politionele actie bestaande demarcatielijnen eist, werd door Van Kleffens in de zitting van Donderdag als volkomen onaanvaard baar verworpen. De resolutie duidt duidelijk aan, dat de Sovjet-Unie geen flauw idee heeft van hetgeen zich op Java en Sumatra afspeelt of zich in elk geval zo voordoet. De represailles op de met de Nederlan ders samenwerkende bewoners van de nu bevrijde gebieden, zouden bij inwilliging van de Russische resolutie een groot aantal slachtoffers eisen en een onberekenbare chaos veroor zaken. De Amerikaanse vertegenwoordiger Austin zegde zijn steun aan de reso lutie niet toe. Hij achtte het beter de eindrapporten van de consuls af te wachten. De Belgische afgevaardigde Ferd. van Langenhove ging in zijn uitspraak hij verklaarde zich even eens tegen het voorstel zelfs ver der. Hij wees de wreedheden, die door republikeinen worden begaan als een der oorzaken aan van de nog voort durende onrust. Ook de Philippijnse generaal Romulo deelde deze mening en weigerde het voorstel te steunen Gromyko bevestigde zijn faam als meest geduchte man van de Raad door verdere beschuldigingen te lan ceren niet alleen aan het adres van Nederland, doch ook aan België en de Ver. Staten. Hoewel de twijfelachtige houding van Australië nog voortduurt, ver oorzaakt door een zekere angst voor het groeiende nationalistische streven in Zuid-Oost-Azië, bleek zijn houding toch minder negatief dan voorheen. Het diende een amendement op het Russische voorstel in, dat er op aan dringt de troepen van beide partijen tot 5 km. achter de op 1 Augustus ingenomen stellingen terug te trek ken. Dit amendement zal hedenmid dag door de Veiligheidsraad in behan deling worden genomen. Het is een moeizame en met hin dernissen versperde weg, die de In donesische volkeren naar de ook door Nederland gewenste veilige vrijheid voert. Het groeiende begrip versterkt echter de hoop op een sneller naderen tot het doei. AD INTERIM. Directie en commissarissen van de Amsterdamse Bank N.V. en directie en commissarissen van de Incasso Bank N.V. delen mede, dat zij onder voorbehoud van de goedkeuring van de vergaderingen van aandeelhouders, een overeenkomst hebben gesloten, welke de samenvoeging der beide be-

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1