Stad en Omgeving, Wat de theaters brengen Alkmaars Edelachtbarenj Iin vergadering bijeen HARMONIETHEATER De antiquair van Sly-corner CINEMA AMERICAÏN Veertigduizend ruiters VICTORIA-THEATER Acht professoren en een meisje A.B.T. De dertiende gast Drie moties over de Dageraads-kwestie Een nieuwe advies-commissie voor de woonruimte Gisteravond half acht vergaderde de Raad onder voorzitterschap van de loco- burgemeester, de heer G van Slingerland De voorzitter complimenteerde de heer Knuistingh Neven, die in he huwelijk was getreden en de' heer Schouten, wier kort geleden de gouden medaille der Oranje Nassau Orde is toegekend. INGEKOMEN STUKKEN Ingekomen was o.a. een schrijven van de gemeente Diever om adhaesie aan een adres aan de ministerraad inzake classi ficatie der gemeente. Gedeputeerde Staten berichtten, dat de minister van Binnenlandse Zaken voors hands bezwaren had tegen het raadsbe sluit inzake vergoeding van de kosten van eerste inrichting ten behoeve van een R. K school voor voorbereidend lager on derwijs in perceel Verdronkenoord 12. B en W werden gemachtigd nader bezwaren bij de minister in te brengen. In handen van B en om bericht en raad werd gesteld een verzoek van de R.K. meisjesscholen om de schuilkelder op de speelplaats der St. Agnesschool te amo- veren en een verzoek van de afdeling Alkmaar der Ned. Onderwijzersvereniging om het onderwijzend-personeel der school voor BLO weer in het genot te stellen van een gemeentelijke marge. Ter behandeling bij de begroting voor 1348 werd bestemd een adres van het H B der Ned Ver van Brandweercommandan ten te Utrecht met het verzoek om een jaarlijkse subsidie of het toetreden als lid Ter afdoening werd in handen van B en W gesteld een adres van de Tucht Unie om te willen bevorderen, dat speel- en sportvelden geprojecteerd worden en bepaalde straten voor verkeer worden af gesloten om als z.g. speelstraten te dienen Op diens verzoek werd eervol ontslag verleend aan P Overeem, als onderwijzer aan de Nic. Beetsschool op nader te be palen datum. Ingekomen was nog een brief van het bestuur der afdeling Alkmaar van de Vrij denkersvereniging „De Dageraad" inzake de weigering door de burgemeester van het houden van een meeting op 21 Sept j.| in de Stedelijke Muizektent. De heer Kirpestein verzocht enige wijziging in de notulen aan te brengen. De heer Venneker verzocht nader in lichtingen over het adres van de Tucht Unie en de heer Asjes over het adres van Diever, waaraan hij adhaesie wilde betuigen. Wethouder Bakker wilde het adres der Tucht Unie tot afsluiting der straten nader op de uitvoerbaarheid bekijken. De burgemeester had bewaar tegen het aders van de gemeente Diever. Het is niet wenseljjk, anderen actjes te doorkruisen. DE DAGERAADS-KWESTIE Het adres van de „Dageraal" wilde dc v o o r z. voor kennisgeving aannemen, aangezien een en ander tot zijn compe tentie behoort. De heer Knuistingh Neven stel de een motie voor, waarin de raad zijn afkeuring over het beleid van de burge meester uitspreekt en er op aandringt een dergelijke handeling voortaan na te laten. De heren Venneker en Hoytinlt meenden, dat de raad in dezen geen zeg gingschap heeft. De heer S i e t s m a zeide, dat het toch goed was de mening zijner fractie naar voren te brengen en betreurde de aan tasting van spreken en schrijven in onze gemeente. Er is voldoende politie cm orde-versto ringen te voorkomen. Gezegd was, dat het aangekondigde debat van grote betekenis was geweest voor de beslissing. Spre ker citeerde verder wat in de plaatselijke bladen gepubliceerd was geworden. De burgemester had nader kennis moe ten geven aan de Dageraad. De loco-burgemeester moet zich voort aan in de huid van de burgemeester ste ken en daarna beslissen. Spreker's par tijgenoten zullen de motie van afkeuring niet steunen, maar stellen zelf een motie, waarin' wordt uitgesproken, dat de afwij zing een aantasting geweest is van onze grondwettelijke vrijheden. De heer H o y t i n k zou de zaak niet verder willen behandelen. De lo co-burgemeester zeide, dat hij niets heeft te verbergen. Spreker had bezwaar tegen het vrij debat, waardoor een groto deel van het volk in zijn gevoe lens gekwetst werd. Het zou geen verandering van zijn stand punt hebben gegeven als het een lande lijke bijeenkomst was geweest. Een dame kwam hem mededelen, dat er geen vrij debat was, maar dat was nadat de be slissing al genomen was. Artikel 221 der Gemeentewet geeft de burgemeester toezicht over alle bijeen komsten, vertoningen enz. Hij kan en moet naar eigen inzicht een beslissing nemen. Spreker wilde de raad het volle pond geven, al zal hij de motie naast zich neer leggen. De politie kan bij orde-verstorin gen wel ingrijpen, maar dan is het al te- laat. Spreker wachtte destijds op een nader schrijven van De Dageraad, dat niet bin nen kwam. Hij is later opgebeld door De Dageraad, maar dit gesprek was minder pretiig. De andere dag heeft spreker aan de pers meegedeeld, dat zijn besluit van kracht bleef omdat er geen verandering in de situatie was gekomen. Men mag ook 'n naam der democratie maar niet alles doen. Spreker citeerde de motie van de Par tij van de Arbeid, welke in de couranten heeft gestaan en waarin van aantasting der democratie wordt gesproken. Men kan niet alles in naam der democratie toe staan. -Spreker zag hier een groot gevaar voor de openbare orde. Hij heeft ook prin cipieel bezwaren tegen De Dageraad, maar zijn besluit berustte op vrees voor ver storing der openbare orde. Al is spreker loco-burgemeester, hij draagt zijn eigen verantwoordelijkheid en zal naar eigen inzicht handelen. Het is vanzelfsprekend dat hij niet met de bur gemeester heeft kunnen overleggen. De heer S i e t s m a zeide, dat men niet te voren wist of er ordeverstoringen zou den plaats vinden. Spreker is geen be wonderaar van De Dageraad, maar orde- verstoring is bij politie-toezicht niet te vrezen. Men wist ook niet, dat er luid sprekers zouden komen. Men moet geen vergaderingen verbieden omdat men daar principiële bezwaren tegen heeft. De loco-burgemeester kent de burge meester. Hij heeft hulde voor de wijze waarop de heer Van Slingerland zijn taak vervult, maar dit kan zich herhalen. De loc o-b urgemeester zag de actie van De Dageraad als die ener ver eniging die de pijlers van ons godsdien stig leven ondermijnt en vreesde daarom verstoring der openbare orde. De heer Knuist in gh Nelven vreesde, dat men ook de comunitstische vergaderingen zal verbieden. Dat moet voorkomen worden. Spreker trok zijn mo tie in en steunde die van de Partij van de Arbeid. De heer P. Groot zeide, dat orde verstoringen op grote schaal bij De Da geraad nog niet hebben plaats gevonden. De loc o-b urgemeester wees er nogmaals op, dat de burgemeester niet interpellabel is en zou de motie naast zich neerleggen. Deze heeft dus geen zin. De heer H o y t i n k zeide, dat alleen de burgemeester in deze bevoegdheid heeft. "Wil men interpellaties, dan moet men de gemeentewet veranderen. Spreker diende een motie van orde in om de kwestie voor kennisgeving aan te nemen De heer S i e t s m a had de wetten niet ontdoken, maar een vriendelijk verzoek gedaan om rekening te houden met een stroming, welke een groot deel der bevol king sympathiek is. Het voorstel van orde van de heer H o y t i n k werd met 14 tegen II stem men aangenomen. Vóór stemden de heren Van Slinger land, Schouten, Hoytink, Coerts, Van der Borden, Venneker, mej. Kamphuis, Groot, Bakker, Vleugel, De Zeeuw, De Kort, Leesberg en Woldendorp. GESCHENKEN VAN MEVR. M COHEN STUART—WICKERS. Mevr. M. Cohen Stuart—Wickers heeft op 6 Augustus j.l. door wijlen haar echt genoot aan het gemeente-museum in bruik leen afgestaan voorwerpen in eigendom overgedragen. Dat betreft een van snij werk voorziene bank en enige gegra veerde bekers. Voor haar vertrek uit Alkmaar heeft mevrouw Cohen StuartWickers thans een groot aantal kostbare voorwerpen aan de gemeente geschonken ten behoeve van de gemeentelijke verzamelingen. De raad besloot met bijzonderen dank aan de schenkster deze voorwerpen ten behoeve van de gemeentelijke verzamelin gen te aanvaarden. SAMENWERKING BIJ BRAND Het gemeentebestuur van Oterleek ver zocht in afwijking van vroegere ver bintenissen een regeling te treffen, waarbij de gehele brandweer-taak in deze gemeente door de burgemeester van Alk maar zal worden uitgeoefend. De bur gemeester van Alkmaar zal dus belast worden met de zorg voor de aanwezig heid van goed materiaal, geoefend perso neel enz, B en W hebben overeenstemming be reikt inzake een regeling en stelden voor de vergoeding op f 500,— per jaar te stellen Daartoe werd besloten. LEERAAR BENOEMD Tot tijdelijk leeraar in de oude talon voor de cursus 1947 -1948 aan het gymna sium werd benoemd de heer dr. A Hoek stra, alhier. AANSCHAFFING SCHOOLBOEKEN ENZ. JULIANASCHOOL (ULO) Besloten werd gelden uit de gemeente kas te verstrekken voor de aanschaffing van schoolboeken enz. ten behoeve van de Julianaschool, Eenzelfde besluit werd genomen t.o. van de St. Josephschool, de St. Agnes school en de Mariaschool. AFSLUITING HUIGBROUWER- STRAAT. Afwijzend werd beschikt op het verzoek van de buurtvereniging „Huigbrouwer- straat", om deze straat gesloten te vei- klaren voor het autoverkeer uit de rich ting van de Laat. HERSTELLINGEN START- STEIGER Startsteiger en schoeiïngen op het ter rein der gemeente reiniging aan het Zeglis eisen dringend vernieuwing. Hieraan zijn grote kosten verbonden, maar B en W hebben voorlopig naar een goedkope oplossing gezocht, waarbij zo danig herstel plaats heeft, dat; het thans bestaande weer enigen tijd bruikbaar zal zijn. Besloten werd daarvoor een crediet van f 6950,— te verlenen. DEMPING BOEZENSINGEL- GRACHT- Verscheidende bewoners van huizen aan het nog niet gedempte gedeelte van de Boezemsingel klaagden over de stank van het grachtwater. Het blijkt, dat deze stank niet alleen veroorzaakt wordt door de riolering, maar oow door. huisvuil, dat in de gracht wordt gegooid. Verbetering kan worden verkregen door het riool in de lengte-richting der gracht door te trekken en daarnaast de gracht te dempen. Algehele demping heeft bezwaren, wel ke niet door de Comm. voor de Finan ciën worden gedeeld. B en W hebben er bezwaar tegen, dat dan de brug met de Scherroerpoort op het land komt te liggen, wardoor de poort veel van haar bekoring zal verlie zen. Aangezien het aantal monumenten van geschiedenis en kunst in deze ge meente al aanzienlijk is verminderd, ach ten B en W het gewenst de enige nog bestaande oude toegangspoort in ere te houden. Demping van een deel der gracht, waar bij de riolering zal uitmonden In het over. blijvende grachtdeel, zal de stankversprei ding der riolering laten bestaan. Beter is een deel der gracht te dem pen waarbij de riolering wordt doorge trokken tot pl.pi. 10 meter Z W der Scher merpoort, waarmede ook de Comm. voor Openbare Werken aceoord gaat. Door de doortrekking der riolering tot pl.m. 19 meter ten Z W van de poort treedt geen vervuiling van de gracht door rioolwater meer op, terwijl het aspect van de brug met de historische poort, Her weerzijde in het water behouden blijft Het aspect kan verfraaid worden door het oude aarden landhoofd van de voor malige trambaan af te graven en het vrij komend zand kan voor demping van de giaeht worden gebruikt. De kosten wor de op f 17.745,— geraamd, maar er ont staat dan een terrein voor 6 of 7 wonin gen. De opbrengst van deze grond, welke of f 7000,— a f 8000,— wordt geraamd komt in mindering van de dempingskosten. B en W stellen voor tot de laatste op lossing over te gaan. De heer S i e t s m a had zich nog eens ter plaatse op de hoogte gesteld en kan zich nu bij het voorstel aansluiten. De heer De Kort wees er op, dat geen andere weg tot een goede uitkomst leidt. Het voorstel werd aangenomen. AANLEG INDUSTRIE-TERREIN „NOORD", B en W bieden de raad een plan aan voor het maken van industrie-terreinen in het uitbreidingsplan „Noord". Voor uitbreiding van bestaande en ves tiging van nieuwe industrieën heeft de gemeente haar landelijk bezit uitgebre-d en een aanzienlijke oppervlakte aange kocht in de Huiswaarderpolder. Een inmiddels, gevormde Commissie voor Industri-terreinen meent, dat door het bouwrijp maken van het derde ..deel dezer terreinen de behoefte aan Industrie terrein voorlopig voldoende kan worden bevredigd, n.l. het gedeelte gelegen aan de Nieuwe Hoornsche Vaart met een oppervlakte van pl.m. 50.000 m2. De kosten van het bouwrijp maken ex clusief het maken van een beweegbare brug over de Nieuwe Hoornsche Vaart, het maken van een kademuur, geheel of gedeeltelijk langs deze vaart, doch in clusief het dempen van de oude ingang van de Hoornschevaart worden geraamd op f 446,000,—. Daarnaast zal voor het ma ken van de aarden baan voor het spoor- aecordement ten behoeve van dit terrein- gedeelte nog op f 57.000,— moeten worden gerekend, waarna de prijs per m2 bouw rijpe grond f 10,— zal bedragen. B en W stelden voor daartoe over te gaan en het bedrag van f 503 000,— uit te trekken op de begroting van het Grond bedrijf voor 1948. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, GENMEENTE-BEGROTIN GEN B en W boden de raad ontwerpen aan ter vaststelling van besluiten tot wijziging der begrotingen over de dienstjaren 1945 en 1047. REKENINGEN 1944 EN 1945 DER VER. ZORG VOOR LEERLIN GEN EN OUD-LEERLINGEN DER SCHOOL VOOR ULO. Bovengenoemde rekeningen werden goedgekeurd. Bioscopen: Harmonie Theater: 8 uur „De antiquair van Sly-corner", 18 jaar. Zaterdag 7 uur en 9.30 uur. Zondag 2 uur, 4.30 uur, 7 uur en 9.30 uur. Victoria Theater: 8 uur: „Aeht profes soren en een meisje". 14 jaar. Zaterdag 7 uur en 9.30 uur. Zondag 2 uur, 4.30 uur, 7 uur en 9.30 uur. Zaterdag: Gulden Vlies: 7.30 uur Toneelavond De Mollebonen. Wapen v. Heemskerk: dansen. Zondag: Gulden Vlies: 8 uur Rinket's bonte avond, m. Lou Bandy. Wapen v. Heemskerk: dansen. Maandag: Gulden Vlies: H.O.V.-eoneert. VERHURING GEDEELTE VAN HET GEBOUW VAN DE KEU RINGSDIENST VOOR WAREN De Prov. Gezondheidsdienst voor dieren verzocht een gedeelte van het gebouw van de keuringsdienst te mogen huren De raad keurde dit goed. VERPACHTING ENZ. Op 1 Oct. j.I, moest worden overge gaan tot een nieuwe verhuring van de Sted. Muziektuin, De huur mag nog niet verhoogd worden en de tegenwoor dige pachter, die gebouw en inventaris reeds belangrijk verbeterde en in het bijzonder tot uitbreiding der stoelen wil overgaan, komt het meest als huur der in aanmerking waarbij voorlopig de tegenwoordige huurprijs van f 1000 gehandhaafd kan worden. Na de tot standkoming der door de gemeente be taalde verbeteringen kan een nieuwe huurovereenkomst voor 5 jaar tegen een huur van f 1300 of zoveel meer als door het wnd Hoofd van het Prijzen- bureau zal worden toegestaan worden aangegaan. Wordt een algemene huur verhoging toegestaan dan kan een hogere huurverhoging gevraagd wor den. De heer Venneker speet het, dat het College zich voor zo 'n lange tijd gaat binden. De dancing zal moeten verdwijnen. De heer Hoytink zeide, dat de kwestie te laat in de Raad komt. Er is bij de begroting voldoende over deze zaak gesproken. Spr. wilde de verhuur voor vijf jaren nog uitstellen. Weth. Coerts wees er op, dat een verhuur voor vijf jaar nodig is wil de exploitant tot de gewenste verbeterin gen overgaan. Spr. wilde evenwel dit deel van het voorstel uitstellen tot de verbeteringen zijn aangebracht. Dat kan nog een half jaar duren en men kan een en ander bekijken bij de be- grntin"besprekingen voor 1948. De heer S i e t s m a wilde de exploi tant, dfe zich velé uitgaven1 getroostte, de nodige tijd geven. Laat men - des noods een periode van 2 jaar stellen. De heer Asjes zou de bijlage on veranderd willen aannemen. Wanneer er geen dancing is is de tuin niet ren dabel te maken. De heer Van der Borden zou geen 5 jaar op verdwijning van de danszaal willen wachten. Bij de heer Hoytink gaat 't om het karakter van de Muziektuin. Nu is er een prachtige gelegenheid. Er moet wel enige continuïteit zijn, maar men kan zich nü een half jaar beraden over de exploitatievorm waarbij de dancing moet verdwijnen. Wellicht kan de ko mende jeugdgemeenschap nader oplos sing brengen. Be heer S i e t s m a wees er op, dat de tuin zonder dancing niet exploitabel is en stelde voor de termijn van 5 jaar op 2 jaar te brengen. De heer Kirpenst e i n meende, dat de dancing moet verdwijnen, die toch ook geen grote winst oplevert Na onderlinge beraadslaging der wet houders zeide de heer Coerts dat men de dancing niet zo „zwaar" moet zien. Na een feestavond moet men er kun nen dansen. De huurder is niet zo op de dancing gesteld. Bij de begroting zijn geen positieve richtlijnen gegeven. Spr. wilde evenwel de tijd op 2 jaar stelen, na het aanbrengen der verbe teringen. De heer Hoytink wilde de gehele Muziektuin aan een cultureel doel doen beantwoorden en handhaafde zijn voor stel. Devoorzi tter stelde voor eerst in stemming te brengen de verhuur tot het aanbrengen der verbeteringen voor f 1000. Dit werd goedgekeurd. Het voorstel-Hoytink werd daarna verworpen met 16 tegen 9 stemmen. Voor stemden de heren De Kort, Wol dendorp, Hoytink, Van der Borden, Venneker, mej. Kamphuis, De Wilde, Kirpenstein en De Zeeuw. INSTELLING COMM. VAN ADVIES INGEVOLGE DE WOONRUIMTEWET 1947. Op 1 October is de woonruimtewet 1947 in werking getreden en sinds dien moeten B. en W. bij vordering van woonruimte een door de raad jaarlijks te benoemen commissie van advies raadplegen. Deze moet bestaan uit minstens 5 ingezetenen, al dan niet raadsleden. Zo mogelijk moeten daarin zitting hebben 2 personen, die representatief zijn rsp. voor de huiseigenaren en de hypotheekhouders, verder dient bij de keuze allereerst te worden gelet op tchnische en sociale deskundigheid op woning gebied en kennis en ervaring in sociale aangelegenheden in het al gemeen. Hoewel de commissie groter kan zijn en dan gesplitst moet worden menen B. en W. dat hier met 5 le den kan worden volstaan. Tegen een vordering kan men ver zet aantekenen bij Ged. Staten behal ve wanneer deze is geschied in over eenstemming met het deskundig ad vies der commissie vastgesteld in een vergadering waarin ten hoogste één lid niet aanwezig was. B. en W. willen om de verzets- mogelijkheid zo klein mogelijk te ma ken vier plaatsvervangende leden benoemen. B, en W. stelden voor over te gaan tot instelling der bedoelde commissie en boden een ontwerpbesluit aap. De heer Asjes vroeg te willen be noemen twee vertegenwoordigers van de vakbeweging en een vertegenwoor diger uit het communistisch volksdeel. De commissie moet dan uit 8 leden bestaan. Er zullen zeven plaatsver vangende leden moeten komen. De heer Van der Borden vroeg zich af of de commissie wel in de goede lijn werkt. Wanneer men iemand laat verhuizen moet men ook de kosten vergoeden en weten dat de man de nieuwe huur kan betalen. Men heeft als raad thans niets over de commissie te zeggen. Spr. mist nog een verordening over de leges. De heer Coerts wees er op, dat er ook nog andere stromingen verte genwoordiging kunnen vragen dan de communisten, De commissie mag wet telijk uit niet meer dan 5 leden be staan. De heer Van der Borden besprak het huisvestigingsprobleem maar dit is- niet aan -de .orde. Dan moet de heer Van der Borden een in terpolatie aanvragen. Spr. kent de aangeduide gevallen en gaf er zijn eigen zienswijze op. De voorzitter zeide, dat het voorstel tot heffen van leges nog niet rijp is. De heer Asjes meende, dat een commissie van 8 leden wel mogelijk is in één Kamer, De heer Van der Borden handhaafde zijn bezwaren. Hij zal de volgende raadsvergadering een inter pellatie aanvragen. Het is niet nodig zo lang op de leges te wachten, Wethouder Coerts toonde aan, dat er niet meer dan 5 leden mogen zijn. De voorzitter ztfde, dat men hier heeft te maken met de wet. De raad moet niet mede oordelen over de bsluiten der commissie. De verordening werd daarna z.h.s. aangenomen. SAMENSTELLING COMM. VAN ADVIES INGEVOLGE DE WOONRUIMTEWET. Voor de continuïteit van het tot op heden gevoerde beleid achten B. en W. het gewenst de thans zitting hebbende leden der Commissie voor Huisvesting in de nieuwe Commissie van advies te benoemen, met uitzondering van de vertegenwoordiger van het D.B.V.O. D« directeur van het Prov. Bureau (Ver. zorging oorlogsslachtoffers) heeft de bevoegdheid na kennisgeving aan B. en W. zelfstandig woongelegenheid voor oorlogsslachtoffers te vorderen, waarin' de adviescommissie niet wordt gekend. E. en W. stellen voor te benoemen als leden de heren M. Coerts, H. Bruin Nzn., Mr. C. Smal, A. F. Zeegers en J. E. H. Plas. Als plaatsvervangende leden de he ren H. H. Toepoel, mr. H. Lesterhuis, C. Couwenhoven en J. van Wijk. De heer Hoytink citeerde een ar tikel uit de Gemeentestem van 4 Octo ber. Daarin werd aangetoond dat men het werk der commissie niet in gevaar moet brengen door benoeming van hoofdambtenaren of een wethouder. Laat men de commissie en B. en W. los van elkaar laten werken. De heer S i e t s m a zag juist voor deel in de benoeming van deze des kundigen. In de Kamer heeft Dr. Beel gezegd in ernstige overweging te zul len nemen wel iemand van het college van B. en W. in de commissies op te nemen. De voorzitter zeide, dat B. en W. het bewuste artikel kennen, maar de benoeming van een wethouder geeft het beste contact met B. en W. De heer Hoytink achtte het beter, dat het college van B. en W. objectief moet kunnen rechtspreken, waardoor één wethouder en in de commissie én in B. en W. z. i. minder gewenst zou zijn. De heer Van der Borden achtte de keuze der vertegenwoordigers niet gelukkig. In de plaats van de heer Plas zag hij liever een vertegenwoordiger van een bouwvereniging. De heer Coerts zeide, dat de heer Zeegers is aangewezen door alle wo ningbouwverenigingen. De heer Plas is volkomen bekend met de sociale aan gelegenheden. Men heeft hier aan alle wensen van de minister voldaan. Een lid van het college kan zeker in de commissie zitting hebben. De com missie voor de woonruimte heeft prac- tisch alles in handen. Het is ook daar om wenselijk een wethouder daarin te benoemen. B. en W. hebben dan meer invloed. De commissie werd daarna samenge steld zoals B. en W. daartoe het voor stel hadden gedaan. Eén stem was blanco. Daarna sluiting. Men behoeft geen Powell of Press- burger te heten, of Hitchcock of René Clair om een uitzonderlijke film te maken. Het is niet nodig, met sterren te werken met klinkende namen als Gveer Garson of Gary Cooper of Wal ter Pidgeon Wij zagen in het Harmonie-Theater The Shop at Sly-Corner, onder regie van George King. Wij kenden George King niet, evenmin als Derek Farr of Muriel Pavlov, die voorname rollen vervullen. Wel kenden wij Oscar Ho- melka uit zijn pre-nazitijd, toen hij veel werkte tesamen met Conrad Veidt. Thans hebben wij met hem teidege kennis gemaakt in die winkel in antiek daar op de ietwat droef geestige straathoek en wij zijn onder de ban gekomen van een beklemming, reeds gewekt in de eerste beelden en niet verbroken tot het volkomen verantwoorde slot toe. Wij hebben in gedachten onze hoed gelicht •Vbor de ze prestatie, die gewaagde combina ties geeft door bijvoorbeeld Mendels sohn's vioolconcert ir te lassen in 'n thriller op een manier die niet sto rend, maar integendeel logisch werkt. Wij hoorden een dialoog, scherp en raak, wij zagen een actie, boeiend en vol huiveringwekkende spanning, wij lieten het oog te gast gaan aan een vlakverdeling en een lichtval soms, die alleen een meester mét de camera vermag te scheppen. Hoe onwezenlijk doet deze rolprent aan. Er valt geen schot, geen hard woord wordt met verheffing van stem gezegd. Er is al leen een goede vader, een talentvolle dochter, een miserabele hond van een chanteur, een onvermurwbare com missaris van politie. En toch, alleen een meesterhand kan dit wrochten. Daarom zijn wij George King dank baar voor dit werk. Te beginnen met hedenavond zal in het journaal de reportage van dc doopplechtigheid van Prinses Marijke te zien zijn. Deze film verplaatst ons naar 't zon nige Oosten, naar het land van woes tijnen, waar ondanks verschroeiende hitte en nijpend watergebrek toch nog veel is gestreden: de streek omvattende Palestina en Egypte, waar door alle eeuwen heen strijd is gevoerd om de macht. Een beroemde ruitermacht van grotendeels Australische ruiters had zich daar gevormd en schaarde zich steeds aan de zijde van de verdrukten, die het slachtoffer van veroverings- en machtspolitiek dreigden te worden. Fel wordt de strijd als de Duitsers bezit dreigen te nemen van Jeruzalem en de film geeft een reeks van de meest fan tastische woestiintochten met felle strijd tussen aanvallers en verdedigers. Natuurlijk ontbreekt ook de romantiek niet en het Franse meisje en de dappe re ruiter krijgen wel hun deel van de vele moeilijkheden, maar tochoch U begrijpt het wel. Betty Bryant en Grant Taylor vervullen met charme en bravour de hoofdrollen. Een afwisselend wereldnieuws en een komische film met enige bekende krachten op dit gebied, gaan aan net hoofdnummer vooraf. Af en toe bereikt ons uit de werk plaatsen der Amerikaanse illusiefabri kanten een film, die breekt met de sleur waarin de meeste wensdroom-pro ducenten zijn vervallen. Het is misschien typerend voor de mentaliteit in deze contreien, dat dit veelal rolprenten zijn waarin Amerika zijn eigen feiten ironisch glimlachend beziet. Zo ook de film „Acht professoren en een meisje". Het gegeven, een profes sor, die tijdens het schrijven van het hoofdstuk „slang" voor de encyclopae dic waaraan hij medewerkt, tot zijn grote schrik bemerkt, dat zijp kennnis van de straattaal hopeloos verouderd is, een soort omgekeerde Pygmalion dus, leent zich er bij uitstek toe een ver bijsterende hoeveelheid bargoens op de geluidsband vast te leggen. Hoe denkt u over „Amêche" voor te lefoon (de filmster Don Amêche speel de de hoofdrol in een film over het leven van Graham Bell, een der pio niers op telefoongebied) En weet u wat „yum-yum" betekent of „ho-toy- toy"? We vermoeden, dat menige echte Yank er ook niet het flauwste benul van heeft. Maar niet alleen met de populaire spreektaal, gevormd door de vuilnis man en nachtclub-zangeresjes, wordt danig de draak gestoken. Ook de grote fabrikanten, die, na in leverpillen, stofzuigers of toffee's een vermogen verdiend te hebben, plotse ling het verschijnsel cultuur ontdekken en dan hun geweten proberen te sus sen door de maecenas te gaan uit hangen, moeten het zwaar ontgelden. Tenslotte neemt Hollywood ook zich zelf nog op de hak door de in dit verhaal voorkomende gangsters tot grotesque super-misdadigers te vertekenen. Een goed gespeelde film, Barbare Stanwyck en Gary Cooper spelen de hoofdrollen, die verfrissend aandoet naast de kleverige liefde, de onwaar schijnlijke avonturen, de weeë roman tiek of de stompzinnige dwaasheid per meter die we meestal te zien krijgen. Nadat de bezoekers eerst genoten hebben van John Wayne, die er ook al zo'n mooi paard op nahoudt, in de sen sationele film: Een man van de daad (de titel zegt eigenlijk al meer dan ge noeg), komt Ginger Rogers de aan dacht vragen, die met haar partner Lyle Talbot in de film „De dertiende gast" een mysterieuze geschiedenis brengt, die de aandacht wel gevangen houdt. Om met zijn dertienen aan tafel tet zitten is nog steeds Voor velen een verschrikking. En het gaat juist om die dertiende gast. Dr, Ir. J A. Ringers ontvangt hoge Britse onderscheiding In de tuin van de Britse ambassade aan het Westeinde te Den Haag omhing Sir Neville Bland gistermiddag oud minister dr. ir. J. A. Ringers met de versierselen van de onderscheiding „Commandeur van het Brits Imperium" (Commander of the British Empire- civil Division). Deze onderscheiding in de civiele afdeling der orde, werd dr. Ringers door de Engelse koning ver leend als „erkentelijkheid voor de waardevolle diensten aan het Rritse volk bewezen gedurende de overstro ming van het district Fen in de maan den Maart en April 1947, toen door persoonlijke toewijding en kunde van dr. Ringers een groot landbouwgebied behoed werd voor overstroming en onherstelbare schade als gevolg daar van". In aanwezigheid van de minister van Wederopbouw, de heer L. Neher, droeg de Britse ambassadeur de onderschei ding, een op goud geëmailleerd kruis in de vorm van een klaver-vier aan een oud-rose lint met twee beige strepen, na een korte toespraak, over. Nadien verenigden de aanwezigen zich aan de lunch. Zoals men zich zal herinneren riep een Engels waterschap omstreeks Pasen 1947 Nederlandse hulp in, toen tijdens een zware storm enige rivierdijken be zweken. Dr. Ringers stelde zich ter plaatse op de hoogte van de overstro ming, waarna een herstelplan werd op gemaakt, dat gedeeltelijk door Neder landse ingenieurs en polderwerkers met behulp van zware kranen en bak ken der Zuiderzeewerken werd uitge voerd. AFSCHEID STATIONSAMBTENAAR De adj.-commies der Ned. Spoor wegen, de heer F. Kramer alhier, is met ingang van 15 Octoeber a.s. be noemd tot stationschef te Krabben- dijke. Vrijdagmorgen had in de wachtka mer het afscheid van het personeel van 't Station Alkmaar plaats, voor namelijk rangeerders en treinperso neel. Lange tijd heeft de heer Kramer zich verdienstelijk gemaakt als cur sus leider bij de opleiding van lijnper- soneel e.d. Uit de woorden die de heer P. v. Lienen namens de vele aanwe zigen tot de scheidende ambtenaar sprak, bleek onomwonden, hoe on gaarne men hem ziet vertrekken. De heer van Lienen bracht naar voren, dat de heer Kramer niet alleen een goed ambtenaar was, maar ook mens, die de belangen zowel van N.S., als van het personeel behartigde. Veelal werden de rangeerders tegen elkaar uitgespeeld, aldus spr. maar daaraan heeft de heer Kramer nooit meegedaan. Hij was menslievend, met een groot gevoel voor naastenliefde, en stond altijd klaar, zelfs midden in de nacht, om te helpen. Nooit deed 't personeel vergeefs een beroep op hem, noch op zijn vrouw. „U heeft veel gegeven, aldus spr,, en weinig genomen." En daarom hebben wij spontaan besloten u een blijvende her innering mee te geven. De heer H. Veenstra bood met welgekozen woor den een prachtige schemerlamp aan, alsmede een mooi bloemstuk. Ont roerd dankte de scheidende voor dit sympathieke gebaar. Hij zeide, altijd getracht te hebben te doen, wat hij moest doen, daarbij de belangen van het personeel niet uit het oog verlie zende. Jammer, dat Alkmaar zo'n ambtenaar verliest. Krabbendijke mag zich gelukkig prijzen, zo'n sta tionschef te krijgen.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2