Stad en Omgeving. ALKMAAR WORDT VERDEELD IN MELKWIJKEN Wat is er gebeurd, waarom en hoe is het nu VAN LOOF Bigamist voor de Alkmaarse rechtbank I De held - of de verrader - dit verhaal is een Nederlander w00nt thans in de Verenigde Sb Hij is de eigenaar van een juwel aakje, dat hij heeft gekocht toe. vijandelijkheden in Europa wei "gestaakt. Ge bij Egm Nuts Ten gerieve van melkboer en consument Burgerlijke Stand Banketbakkers beraadslagen KLACHTENBOEK AGENDA Gedenkteken voor gevallen N.S.-personeel Door onvoorzichtigheid verongelukt Alkmaar onderhoudt zijn straten 111 mannen met 46 baarzen Bonnen halen een i NEDERLANDSE SP diamant teru Onder begu weer waren i gisteren stra; de gestrande nemen. Het was d aanmerking g lang en schi] mer gedacht veel vreemde den wandelen Niettegensta voor deze ri hij voor iede] delijk woord uitleg aan de met de vaste boord waagdt eens zouden 't ruime sop Op onze vj wanneer hij t gaf hij als z'r. zeer waarschi; zal zijn. Er „gedicht" wor meewerkt Zelf waren i weest om een door hard wc weten te krijg zaamheden bei Over het be den was verse schip een wral erg te spreker over moeilijk „Oordeelt U een wrak?" „i op. het is toe aldus schipper zijn vraag bet Na de schipj hebben voor 1 beëindigden w Dezelfde vra« den wij nog a De heer M sleepboot „Wi; Bureau Wijrmi de ons, optimii omtrent te hel week met de vend, was het weest om de b< per Sperling J tract te sluite pay", niet wet- vader wel ver dag is een derj ten, doch de v toen te ongun op te treden. 29 November s is en het mog vlot te trekkei in het schip De enige angst de hoge ouderdi je, waardoor hi het de trekkrac kan doorstaan. i- vvSV In de consi Kerk te Egmo: gemene leden: het departem* schappij tot Daar het aant van 89 tot 102 het feit. dat di is verhoogd kc seizoen inpaats v/orden geori zullen worden d. Sleen en Jh gewoonlijk lichtbeelden te zaj bestemd v kunst, waarvoc Hiteij wij de U kenn ueden in de i i uim 7 leden Echtgei Behuwc moeder, NEE Ui 18 Octo Korendj Groot-S De ter zal pla, Donderi op de graafpli Vertrek sterfhui VINDE1 aotentas 18 Oct.. 7 wordt dr inhoud te tegen bel APPELS! Weduw' dochtertje plaatsing in klein j leen. Bri, -16 bur. vi Bij de Ge drijven te nen word EEN op arbeid JONGS! Sollicitati ding va: gegevens der licht! Aangebod E RUïNELAA.. Tel. 2394, Revolutie ja, waarde lezer,. Alkmaar staat een revolutie te wachten. Ech ter zal dit geen revolutie worden waarbij op bloedige wijze b,«paalde partijbelangen zullen worden uitge vochten. Wel zijn er twee partijen die van deze revolutie profijt zullen trekken. De partijen zijn, IJ, lezer en Uw melkboer. Zeer binnenkort zal namelijk de wijkverdeling voor de melkboer, waar reeds zo lange tijd over is gesproken, worden doorgevoerd. Zoals bij iedere revolutie zijn er vóór- en tegenstanders, doch de voor delen zijn zo groot, niet alleen voor de melkboer, dat de tegenstanders wel spoedig hun mening zullen wijzigen. Deze wijkverdeling houdt in dat in een bepaalde wijk of buurt slechts één melkboer zal opereren. Hetgeen de le zer natuurlijk het meest interesseert zijn de voordelen hieraan verbonden. Welnu, U herinnert zich nog de bar re winter van '46'47 en ook dat de melkboer die kriskras met zijn drie wieler, kar of slee door de stad moest zeulen langs vaak onbegaanbare we gen? Dat U 's avonds tegen zessen soms knopen zat te tellen of de melk boer nog zou komen? Ook zult U niet vergeten zijn de doorgelopen of zure melk die deze zomer soms laat in de middag werd aangeboden, omdat Uw melkboer uren lang onder de vaak tropische zon van de Limmerhoek naar de Bergerweg en van het Zeglis naar de Straatweg moest gaan om zijn klanten te bedienen. Deze ongeriefelijkheden zullen met de komst van de wijkverdeling ver dwijnen. De voordelen voor de melkboer zijn velen. Wij noemen hier slechts de energiebesparing en het aanmerkelijk lager bedrag wat voor bedrijfsonkos- tjn moet worden uitgetrokken. Het besluit om tot deze regeling te Geboren: Hendrikus J„ z. v. N. Delwel en A. M. W. van Aanholt. Johannes A. M. z. v. B. J. Haring en C M. Verberne. Catharina M. W., d. v. J. H. Mooij en P. Heiblom. Overleden: Wilhelmina Blokker oud 39 jaar, geh m. J. C. Lipjes. Alida Verdonk, oud 57 jaar, geh. m. J. W. Koppe. Hendrika G. Niesten, oud 70 jaar, Wed. van C. Bol. Petrus Jon ker, oud 62 jaar, geh. m. H. J. Cevat Jacob Olof, oud 75 jaar, weduwnr. van E. Berkhout. komen is door de melkboeren niet lichtvaiardig genomen en zal voor ve len eea belangrijke stap zijn geweest. Daarom lezer stapt U heen over het ene kledne bezwaar dat U mocht heb ben, hoogstens het veranderen van melkboer, en geeft spontaan Uw me dewerking aan onze revolutionaire melkboeren. Wij hopem U dezer dagen nog nade re gegevens betreffende de wijkindeling te kunnen verstrekken. Gisteravond vormde in het A.A.B.- gebouw aan de Koningsweg een in derdaad zeer klein, maar aandachtig aantal banketbakkers het gehoor van de heer Kuypers uit Amsterdam. De heer Kuypers, bestuurslid van de bond van arbeiders in het banket bakkers-, chocolade- en suikerbewer- kingsbedrijf, hield hier een inleiding over het onderwerp „Waarom organi satie Nadat de heer Kuypers had toege licht, op welke manier de thans heer sende omstandigheden in dit bedrijf waren ontstaan, betoogde hij, dat er voor de toekomst slechts èén uitweg is, n.l. opvoering van de productie. Wij zijn nog te veel aangewezen op invoer en daarmee afhankelijk van het buitenland. Bovendien leven wjj op crediet, aldus spr. De regering legt 47 millioen toe op het bedrijfsleven. De heer Kuypers brak een lans voor de loon- en prijspolitiek der regering, maar hij waarschuwde ervoor, dat na de hoogconjunctuur, die we zullen gaan beleven, ook weer een inzinking volgt. Dan zal het nodig zijn, georga niseerd sterk te staan. Met een korte beschouwing over de te verwachten wet op de bedrijfsorganisaties besloot spr. zijn inleiding. Het viel te betreuren, dat niet meer banketbakkers (vooral de ongeorga niseerde) de interessante lezing heb ben bijgewoond, aldus de voorzitter, in zijn slotwoord. Ja, het spijt ons heus, maar daar ziin die klokken van de Grote Kerk V. eer in de war. Er deugt geen klap meer van. Cijfers uit, wijzers uit. En wij willen toch ook na donker zo heel graag weten, hoe laat het is. Waarom wordt er nu niet eens afdoende gerepareerd? Dat het verboden is om neon-ver- llchting te branden is een maatregel die wij te hebben te eerbiedigen, maar waarom er met twee maten wordt ge meten is ons niet recht duidelijk. Wij willen geen namen noemen, maar ieder kan zichzelf overtuigen. Waar om doet de een het wel ongestraft en v/aarom wordt een ander bij de eer ste poging op de vingers getikt? WOENSDAG Gulden Vlies, 10 uur: Vergadering plat telandsvrouwen. Gnlden Vlies, 8 uur: 10-jarig jubileum Middenstandscursus. Aula gymnasium: Lezing over Indië. DONDERDAG: Gulden Vlies, 8 uur: „Danza" met „Gas- parone". BIOSCOPEN: Harmonie Theater, 8 uur: Alleen in de nacht (18 jaar). Woensdag, 2.30 uur, matinée. Victoria Theater, 8 uur: Je moet maar boffen (14 jaar). Woensdag, 2.30 uur, matinée. De directie der N. V. Nederlandse Spoorwegen heeft het plan opgevat om door het plaatsen van blijvende ge denktekenen getuigenis af te leggen van gevoelens van eerbied en dank baarheid ten opzichte van die leden van het personeel, die in de oorlogs dagen en gedurende de bezettingsja ren tengevolge van oorlogshande lingen of terreur het leven hebben verloren. In overleg met de Perso- neelsraad is besloten te Utrecht een monument te doen verrijzen, waarin de nagedachtenis wordt geëerd van alle leden van het Spoorwegpersoneel, die in de strijd zijn gevallen. Opdat echter de herinnering overal in den lande ook plaatselijk zou blij ven voortleven is besloten, daar, waar oorlogsdoden te betreuren zijn, ge denkplaten te doen aanbrengen, waar in gegrift zullen staan de namen van hen, die tengevolge van de oorlog zijn omgekomen. De onthulling van de eerste gedenk plaat zal plaats vinden te Alkmaar en wel op Woensdag, 29 October a.s. Op de Kennemersingel nabij de Nassaulaan heeft Maandagmiddag een verkeersongeval plaats gevonden, dat een vrij ernstige afloop had. Twee jongens van pl.m. 12 jaar oud reden samen op één fiets langs de Kennemersingel. Bij de Nassaulaan staken zij plotseling over de weg om de Nassaulaan in te rijden. Klaarblij kelijk heeft de rijdende jongen niet goed uitgekeken want in volle vaart reed hij tegen een van tegengestelde richting komende personenauto aan. De automobilist remde krachtig en bijna onmiddellijk stond de auto stil, doch niettemin schoot de jongen met z'n hoofd door de voorruit van de auto. De op de bagagedrager zittende jon gen werd tegen de zijkant van de auto gesmakt en aan de rechterknie ver wond. Op advies van Dr. Bartstra zijn beiden naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd, waar de jongen met de hoofdwonde is opgenomen. Auto en fiets werden beiden bescha digd. Nadat het Stichtingsbestuur van de Vrije Alkmaarder in overleg met de met haar samenwerkende'' Stichtings besturen van de Nieuwe Schager en de Kennemer Koerier tot de overtui ging was gekomen, dat voortzetting van de krantenstrija niet in het be lang van de lezers van deze bladen kon zijn, is een publicatie verschenen mededelende dat een aantal nieuwe bladen zou verschijnen als resultaat van samenwerking tussen voornoem de Stichtingsbesturen en andere in ons gewest verschijnende bladen. Voor AJkmaar en omgeving zou dit blad ge noemd V/orden „Dagblad Voor Alk maar". In deze publicatie is niet uitvoerig Ingegaan op wat in het verleden ligt en ook geen uitvoerig verslag gegeven van de uitgebreide besprekingen, wel ke aan dit besluit voorafgingen, aan gezien wii meenden, dat onze lezers orze idealen voldoende kenden cn vertrouwen zouden hebben in de be sluiten, door ons na rijn beraad ge nomen. Nu van andere ziide echter Wel pu blicaties zijn gedaan en acties worden ondernomen om onze lezers te bewe gen zich te binden aan een nieuw blad. achten wij het nuttig dieper op een en ander in te gaan. Gelijk U bekend is, kwam de Vrije Alkmaarder voort uit .een voormalig illegaal blad van dezelfde naam en werd na de bevriidïn." i-oorfeezet door dezelfde personen onder leiding van een bestuur, voortkomende uit dezelf de illegale organisaties. Na de bevrijding kreeg het blad vele abonné's, waaraan bpf feit niet vreemd was. dat d" plaatselijke con currentie het geen schade deed en het publiek gaarne de bevrijde pers las na de beperking in de oorlogsjaren Het formaat waarmede werd uitgeko men was klein, de papier-, zet- en drukkosten evenredig zodat het moge lijk was zonder kapitaal een dergelij ke uitgave te maken. Desondanks bleek spoedig, dat onze oplage te klein was om alleen een behoorlijke krant te brengen en ver enigden wij ons met enkele andere oud-illegale bladen uit de omgeving cm door een gezamenlijke hoofdredac tie en combinatie van landelijk en provinciaal nieuws (zetkosten) een be tere bedrijfsvoering te krijgen en daar door een betere krant te brengen. Onze trouwe lezers zullen zich de moeilijkheden herinneren, die voort kwamen uit het gemis van een eigen drukkerij. In 1946 volgde de wederver schijning van de oude bladen,waar mede niet alleen de technische moei- lilkheden aan de drukkerij werden vergroot, doch ook door de concur rerende bladen abonné-verlies kwam. Weliswaar bleef het grootste deel der lezers ons trouw, doch een ieder zal begrijpen, dat vele vaste kosten gelijk bleven en daardoor de kosten per abonné hoger werden, waardoor 't moeilijker werd de kosten te dragen van datgene, wat wij onze lezers steeds gaarne zouden willen brengen. Ook de technische moeilijkheden werden onhoudbaar, zodat wij ge dwongen waren onze bladen begin van dit jaar gedeeltelijk over te bren gen naar een drukkerij te Schagen. Aldaar hadden wij mat de moeilijk heden van het delen van de icukkerij met concurrerende bladen, doch daar tegenover stond, dat de technische ou tillage ook veel minder was. Een mo derne drukkerij moet nu eenmaal over een voldoende aantal machines beschikken om het nieuws spoedig te kunnen verwerken wil dit actueel blijven. v Of dit mogelijk was te Schagen met een beperkte outillage, was voor ons een vraag. Het stichtingsbestuur t« Zo stillekens aan wordt er aan Alk- maar's straten toch heel wat ver beterd. Onophoudelijk is het personeel van gemeentewerken bezig verzak kingen op te hogen, oneffenheden ge lijk te maken en in het algemeen de wegen het onderhoud te geven, dat ze behoeven. In de nazomer reden de teerkoke rijen door de stad, die de geasfalteer de wegen een beurt gaven. Ritse voort en Koorstraat, Geesterweg, Ber gerhout, Geestersingel en Westerweg, zift allen kregen bezoek van de wal mende kachel en van de mannen met hun bergen grint en hun teerschui- vers. De Dijk kreeg een nieuw wegdek van brede klinkers, die de beproefde, maar hobbelige keien vervingen, het tegeltrottoir van de Kanaalkade werd vernieuwd, waar werklieden met hun rubberhamers de platte plavuizen te recht sloegen en momenteel is men bezig in de Paternosterstraat. Ook hier verdwijnen de kinderhoofdjes en worden ze door zig-zag gelegde klin kers vervangen. De jeugd uit de omtrekhaalt zijn hart op en houwt forten en een At- lantic-wall uit de stenen, des nachts brandt er een eenzame rode lantaren, tot de werklieden weer komen en met hun gehamer de straat vullen. Alkmaar onderhoudt zijn straten en verbetert ze tegelijk! Begunstigd door fraai weer hield Zondag 19 October het C.N.H.V. Afd. Alkmaar haar 2e visconeours te Bur gervlotbrug. Gevist werd vier maal een half uur uitsluitend op maatbaars. 111 leden waren present en hebben een 46-tal maatbaarzen weten te ver schalken.' Opmerkelijk was het, dat thans veel minder ondermaatse baars werd gevangen. De wedstrijd had eeh vlot verloop, zodat om 12 uur te Koedijk met de prijsuitreiking kon worden begonnen. Door de voorzitter werden hier met een kort woord een 23-tal prijzen aan de winnaars over handigd. De eerste prijswinnaars wa ren: H. Burgering Jr. een paar laar zen; H. van Dam, Akerslaan, idem en een snoer; P. H. Ruseh, Snaarmans- laan, een hengel; P. Pool, Oudorper- diikje, een visaker en 50 sigaren voor de grootste baars; J. J. Molenaar, Druivenlaan, een wekker. De uitreiking van bonkaarten 713, schoe nenbonnen (ook voor kinderen geboren in October/November 1932 tot en met 1945 en December 1946 of Januari 1947) zal plaats vinden in het lokaal Bidderstraat van 912 en van 24 uur voor hen, wier familienaam begint met de letter S vanaf Smit tot einde S, T op Donderdag 23 October a.s. Hij trouwde Duitse telefoniste en Hoorns meisje Voor de Alkmaarse rechtbank stond gistermorgen wegens biga mie terecht de 25-jarige typo graaf H. v. van den Berg uit Hoorn. Verd. was 19 Mei 1945 te Berlijn gehuwd met de Duitse telefoniste M. Dreschler en hij had dit huwe lijk verzwegen tegen het Hoornse meisje J. Dokter, waarmede hjj op 5 September 1946 te Zaan dam in het huwelijk trad. Tegenover de Hoornse brigadier van politie, J. te Pas, die als getuige gehoord werd, had verdachte ver klaard, dat hij dit verzwegen had, omdat hij niet wilde, dat mej. Dokter zich aan een strafbaar feit zou schul dig maken. Doordat zijn Duitse vrouw op grond van haar huwelijk met Van den Berg gevraagd had om toelating in Nederland, kwam het feit aan het licht. Verdachte verweerde zich door te zeggen, dat hij zijn huwelijk met de Duitse vrouw als niet geldig be schouwde, omdat deze, nadat zij met hem getrouwd was, hem had verteld, dat zij reeds eerder was gehuwd met 'n parachutist, waarvan zij veronderstel de, dat hij gesneuveld was. Daar ver dachte bij zijn vertrek naar Holland tegenover de Nederlandse officier te kennen had gegeven, dat hjj zijn Duit se vrouw liever niet mede naar Hol land nam, had deze toegevoegd, dat hij zijn „Heirats-Urkunde" wel kon verscheuren. De Officier, mr. A. Holsteyn, achtte het ten laste gelegde wettig en over tuigend bewezen; aan het verhaal van het gesprek met de Nederlandse of ficier hechtte hij geen waarde. Hij kan niet aannemen, dat een Nederlands officier, die hiertoe niet bevoegd is, een dergelijke uitspraak zou doen. Goede trouw achtte de officier niet aanwezig. Verdachte huwde met op zet te Zaandam en niet te Hoorn, om dat hij daar over zijn eerste huwelijk had gesproken met verschillende per sonen, die tegenover hem hun twijfel hebben uitgesproken of zijn huwelijk wel toelaatbaar was. Ofschoon de wet een straf van"4 jaren mogelijk maakt, eiste de officier, rekening hou dende met de eigenaardige omstandig heden, 3 maanden gevangenisstraf. Op de vraag van de president aan verdachte, waarom hjj zijn huwelijk in Nederland niet had uitgesteld tot zijn Duits huwelijk was vernietigd, antwoordde verdachte, dat een spoe dig huwelijk zeer gewenst was. Hoorn ontkende dit, verliet onze com binatie en fuseerde met het opnieuw verschenen oude Hoornse blad. Ons stichtingsbestuur meende het risico te moeten aanvaarden en liet tezamen met de Nieuwe Schager in de nieuwe drukkerij drukken, waarbij dusdanige uitbreiding in uitzicht werd gesteld, dat Beverwijk spoedig zou kunnen, volgen. De drukkerij te Schagen heeft ge daan wat mogelijk is. Wij geven toe, dat het uiterlijk van onze bladen wel eens te wensen overliet, doch insiders moesten toegeven niet te kunnen be grijpen, dat iets dergelijks nog te biengen was met deze beperkte mid delen. Echter voor uitbreiding is niet alleen kapitaal nodig, doch ook de aanwezig heid van aan te kopen materiaal. Inmiddels was het uittreden van Hoorn onze positie niet ten goede ge komen, wederom een smallere basis met een aantal gelijkblijvende kosten. Het drukken van de Kennemer Koerier (Beverwijk) elders, bracht ook bedui dende verzwaring van kosten mede. Een en ander was oorzaak, dat wij enige maanden geleden tot de conclu sie moesten komen, dat niet alleen onze reserves waren opgeteerd, doch dat wij ook schulden hadden moeten maken. Alhoewel de Kennemer Koerier inmid dels ook naar Schagen (drukkerij) was overgegaan, zagen wij de exploitatie rekening niet kloppend worden. De drukkerij te Schagen was over belast, méér kon niet verlangd worden, doch de krant was dusdanig, dat af brokkelen van onze lezersschare lang zaam maar zeker was te zien. Onder deze omstandigheden stond ons stich tingsbestuur voor de vraag: „wat te doen?" De stand van de kasmiddelen dwong tot spoed. Voorzetting van de bladen zou o.i. verdere verliezen bren gen, gaan ten koste van 'de crediteuren en in ieder geval aantrekking van een beduidend nieuw kapitaal eisen. Wie zou onder deze omstandigheden ons dit verschaffen? Stopzetting van de uitgaven zou be tekenen: prijs geven van het terrein en herstel van de vóór-oorlogse toestand. Wij meenden daarvoor ook niet te heb ben gewerkt en daarmede waren de be langen van ons personeel ook niet ge diend en onze verplichtingen niet vol daan. Besprekingen met de andere bla den hadden 'n tussenweg geopend, n.l. voortzetting gezamenlijk onder een nieuwe vorm, invloed op redactie en plaatsing van ons personeel. De geza menlijke voortzetting zou onder nieu we naam plaats vinden en dus los komen van oude geschillen over en weer. Uit de exploitatie-overschotten zou ons een deel toevloeien, waaruit onze verplichtingen voldaan konden worden en daarna cultureel werk ge steund worden. In het bestuur zouden wij 50 van de bestuurszetels bezet ten. Invloed op de redactie, door be noeming nieuwe hoofdredacteur op bindende voordracht onzerzijds zou de vooruitstrevende koers waarborgen. Plaatsing van ons personeel zou hen een positie geven en anderzijds ook de beginselen, waarvan wij uitgingen, ver der uitdragen. Met onze vroegere druk ker meenden wij tot een behoorlijke regeling te kunnen komen. Hij zou in plaats van een financieel zwakke de biteur, gedurende 3 maanden een der nieuwe bladen drukken onder betere voorwaarden, gelegenheid krijgen zijn bedrijf aan de nieuwe situatie aan te passen, terwijl daarnaast een arbitrage commissie eventuele verdere schade zou vaststellen. Voor onze lezers zou het betekenen een beter en actueler blad. Wij geven toe, dat wü in het ver leden verder strekkende toekomstplan nen hebben gehad, de omstandigheden hebben echter nu eenmaal niet mede gewerkt om al deze plannen te ver wezenlijken. Om nu alles overboord te zetten kwam ons onjuist voor. Een en ander bracht ons tot het besluit het laatste voorstel te aanvaarden. (Slechts één onzer bestuursleden, de heer J. Heemskerk, verklaarde ^jch hier te gen). Men kan de juistheid van dit besluit slechts ten volle beoordelen, in dien men over voldoende gegevens be schikt. De namen van de leden van de stichtingsbesturen en van hun vertegen woordigers in het bestuur van de com binatie van oud-illegale bladen (N.H. Pers 1945) moet hiervoor waarborg zijn. Onder deze leden zijn personen met voldoende inzicht in financiële, courant-technische en organisatorische problemen. Enige leden van ons personeel en de drukker zijn een andere mening toe gedaan en zijn voortgegaan enige van onze bladen onder de oude naam voort te zetten, oïm.-te Alkmaar. Wij betwij felen of zij hiermede het publiek die nen, aangezien zij tenminste dezelfde moeilijkheden zullen hebben om een goede en actuele courant te brengen. Hierover kan men van mening ver schillen en moet ieder vrij gelaten wor den. Dat zij echter thans gebruik ma ken van onze naam is niet toe te staan. Hiertegen menen wij ten sterkste te moeten protesteren, onze positie in de nieuwe N.V. „V.N.D." eist zulks reeds van ons, in ons eigen belang. Ook achten wij het niet toelaatbaar, dat abonné's worden gewonnen voor een nieuw blad onder de voorstelling: „de tradities van de Vrije Alkmaarder voortzettend". Het stichtingsbestuur wordt nog steeds gevormd door hi die in de illegale tijd tot de oprichters behoor den of daarmede nauw verbonden zijn, inclusief de eerste hoofdredactrice en eerste directeur. Ook de daaropvolgen de hoofdredacteur en directeur zijn niet verbonden aan de onrechtmatig ver schijnende „Vrije Alkmaarder". Dat zonder medewerking van ons stichtingsbestuur aanspraak wordt ge maakt op onze traditie, is niet toe te laten en voor ons aanleiding tot deze publicatie over te gaan, teneinde ver dere verwarring bij het publiek te voorkomen. HET STICHTINGSBESTUUR VAN DE VRIJE ALKMAARDER. Schijnbaar een gewone man, als leien. Toch is dit juweliertje met lewoon mannetje als men wel vermoeden. Gedurende de laatste Jog was hij een der merkwaard »azi-spionnen. J Edgar Hoover, chef van 't leral Bureau of Investigation", -eer belangrijk Amerikaans politic «aan vertelt in „American Maga: fets meer van deze Hollander in I ge dienst. DUITS SPIC De 6de April 1942 verscheen _an Albert van Loop genaam op het Amerikaanse consulaat in drid. Hij beweerde agent te zijn de Duitse geheime dienst, die Opdracht had verstrekt naar de Staten te vertrekken om daar tro en oorlogsindustrieën te bespio ren. Daarginds moest hij in rege tige verbinding blijven met Haml Als bewijs toonde hij een aantal cropoints", sterk verkleinde foto s nauwkeurige gebruiksaanwijzing tabellen voor de uitwerking. Tens overhandigde hij zijn vermogen, 1 dollar in contanten en cheques. Van Loop stelde aan de Amerik Voor, dait hij tot hun inlichtin dienst zou toetreden. Daardoor zot de Duitsers inlichtingen uit Ar kaanse bron kunnen verstrekken, Wijl de nazi's zouden menen dat gegevens door spionnage werden kregen. De consul waarschuwde direct „Bureau of Investigation". In kaartsysteem van dit bureau Van Loop al spoedig opgeduikeld: boren in Nederland, ongeveer 50 oud, gehuwd met een Duitse, juw en ingenieur, reeds in de vorige oc werkzaam als spion. De Inlichtin dienst kon hem wel gebruiken! Van Loop plus vrouw werden i scheept op een Portugese boot. de Duitsers kreeg hij zijn laatste ■trutlies: „Amerikanen werken 'Atoomsplitsing met uranium. Het dium waarin de onderzoekingen bevinden zeer belangrijk voor on In Amerika aangekomen, werd eens flink aan de tand gevoeld, bekende Duits spion te zijn gev in de eerste wereldoorlog en tot vangenisstraf veroordeeld te zijn gens beroving van een vriend voo bedrag van 7000 dollar. VALSE INLICHTING! Het ging er nu om Van Looi nuttig mogelijk te gebruiken. O Zijn naam moest de Amerikaanse heime dienst in verbinding kc met de nazi's. Met grote zorgvu Leid moest worden gewerkt. De 1 ste fout zou het hele plan doen Jukken'. De Duitsers gebruikten melijk een marconist, Vizetum naamd, die in staat was uitzendi van hen, met wien hij reeds eerdi verbinding had gestaan, te her nen. Het Bureau legde het morse Van Loop nauwkeurig op platen Drie agenten van de geheime c trachtten het zonder enig versch imiteren. De stijl van een Holle die Duits spreekt, werd bestudec Eindelijk was men dan zover, een radiopost kon worden gen leerd op Long Island. De 7e Feb 1943 werd in naam van Van Looi eerste boodschap naar Duitsland zonden: „Klaar om te beginnen, zichtigheid geboden, maar geloof lig te zijn. Luister om 7 uur." jdagen later kwam het antv ;,Oom zeer tevreden. Gelukwense het beste." 't Was gelukt. Grote v op het Bureau of Investig; Twee jaren achtereen tot d lei 1945 bleef de verbinding lamburg bestaan. De Duitsers sl de berichten alsof het de meesi nkrijkste gegevens waren. Van kreeg zelfs een goede naam oj Duitse hoofdkwartier! NOG MEER RESULAT De radio-verbinding bleek nie Teen nuttig voor het telegraferen tmjuiste inlichtingen. Men tr; tadere spionnen, die in Air rukten, te ontmaskeren. Men de nazi's om geld. Prompt kwar boodschap terug dat een Holl; «ineast naar Amerika zou komer 6000 dollar in juwelen voor Van Het eigenaardige was, dat ook tan zijn diensten aan de geail fci aanbood! Bergen. TE KOOP AANGEBODEN: een paar beste bruine jongensmolières mt 39-40. Prijs f 7.50, Baansingel 2. bureau van dit blad. Te koop: STUIT KOEMEST. L. HEIJN, Minnemeers- weg, Schermer. YLitttNlblftGS- EN ZAKENABRESSEN IN AKMAAR of kan deze verzamelen? Brieven onder No. 45 bur. vJan dit blad. Legn., Excheq. Légli. br. '46 5,50 p. st. Khaki Campb. Loopeenden mnd 5,50 p. st. Idem br. '46 3,50 p. st. Hoenderpark „De Molen", Veenendaal. Middenstandsdiploma f 4.- p.m. Practijkdiploma Boekhouden, Moderne Be drijfsadministratie, Economie voor iedereen, Journalistiek, Practische Wijsbegeerte. HET PAROLA INSTITUUT Mauritswea 29 - Rotterdam - Tel. 25972 Vrijdag werd uit de Ameril zettingszone van Duitsland v veer 6000 karaats aan diamant de van ongeveer 2 millioen gi Nederland teruggebracht. Hl vrijwel alle, destijds uit Ar roofde diamant, teruggekeerd

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2