c PARALLEL DER DUITSE BEZETTING in Nederland Freest De Commissie van Drie te Batavia VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Op terugtrekking der Ned. troepen naar de posities vóór de oorlog wordt aangedrongen rbeid diamant terug BUREAUX Administratie Voordam 9 - Telefoon 3320 Ridderstraat/hk Oudegracht Tel. 3971 Redactie Achterdam 20 - Tel. 2274 a Dir.: J. Bijlsma Dinsdag 33 Oct. Ie Jaargang no. 24 DAGBLAD VOOR ALKMAAR TARIEVEN: Advertenties: 18 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct., uitsluitend con tant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal CONSULAIR RAPPORT ONDER DE LOUPE De Veiligheidsraad heeft gistermiddag het debat over de Indonesische kwestie voortgezet, waarbij het consulair rapport de hoofschotel vorm de. De eerste spreker was de afgevaardigde van Indië, Pillai. Hij was do mening toegedaan, dat de verantwoordelijkheid voor de voortzetting van de oorlog in Indonesië na de resolutie inzake het staken van het vuren aan de Nederlandse regering moest worden toegeschreven. Dit standpunt was volgens hem door de bevindingen van de consulaire com missie, zoals zjj uit het volledige rapport bleken, bevestigd. Het was duidelijk, dat de Republiek en de Republikeinse troepen de order tot het staken van het vuren opgevat hadden in de zin, die men er over het al gemeen aan toekende. „De verklaring van de consulaire commissie", al dus Pillai, „zegt, dat de Republikeinse strijdkrachten overeenkomstig de orde hun posities niet wijzigden. Mijn delegatie hoopt, dat de Veiligheids raad het nu mogelijk acht, een regeling te treffen voor het terugtrekken der strijdkrachten a, aut. posities van vóór het uitbreken der vijandelijk heden en' samen te werken met de Republiek bij de handhaving van de veiligheid en rust in de door de Nederlandse troepn ontruimde gebieden" Het consulaire rapport laat vol gens de Indonesische afgevaardigde Palar drie indrukken na: 1. De toestand is een parallel van de Duitsche bezetting van Neder land, waar een verzetsbeweging werkzaam was. „Wijzig het woord Duits in Nederlands en men ver krijgt de toestand, die thans in In donesië heerst". 2. De vernietiging, corruptie, intimidatie en wreedhe den, die door beide partijen in de door de Nederlanders bezette gebie den worden bedreven, zijn ver schijnselen, die een oorlog verge zellen. De schuld en verantwoorde lijkheid liggen in de eerste plaats bij de Nederlanders. 3. Het consu laire rapport bewijst volledig, dat er voor de inval der Nederlandse troepen orde en recht in het repu blikeinse gebied heersten. Terugtrekking. De republikeinse regering dringt aan op „terugtrekking der Neder landse troepen in het republikein se gebied op de posities voor de oorlog". De republikeinse regering garandeert veiligheid, vrede 'en or de in alle door de Nederlandse troe pen ontruimde gebieden. De Indo nesische republiek aanvaardt zowel toezicht als samenwerking met de Veiligheidsraad of elk ander voor dat doel ingesteld internationaal Graan tekort zal de wereld nog jaren kwellen Dennis A. Fitzgerald, algemeen secretaris van de Internationale Noodvoedselraad, waar 35 landen in vertegenwoordigd zijn, heeft in een rapport aan de afgevaardigden van het bestuur, dat zijn vijfde en mis schien laatste driemaandelijkse zitting te Washington houdt, gewezen op de noodzakelijkheid van ^ongekende na tionale en internationale inspanning om de opkomende crisis in de voedsel voorraden het hoofd te bieden". Zijn waarschuwing was in vier punten ver vat: 1. De graanexport moet 20% hoger worden dan verleden jaar, indien de rantsoenen in de landen van import op gelijke "hoogte willen bljj ven. 2. De veestapel in Europa moet drastisch beperkt worden tengevolge van het ernstig tekort aan veevoeder. 3. De neiging tot het sluiten van bilaterale overeenkomsten over voed- selaankopen moet een halt toegeroe pen, wil een eerlijke en gelijkmatig over de wereld verdeelde toewijzing van schaarse artikelen niet gesabo teerd worden. 4. Het graantekort zal de wereld nog jaren kwellen. Minder wind Geleidelijk afnemende Ooste lijke wind. Tijdelijk wat meer bewolking, maar nog steeds droog weer en weinig verande ring van temperatuur. lichaam. De republikeinse regering verzoekt met klem. dat er ter op lossing van het probleem zal wor den gearbitreerd. Om dat doel te bereiken is het noodzakelijk, dat aan de commissie van drie de be voegdheden tot arbitrage zullen worden gegeven. De Veiligheidsraad nam na de redevoeringen van de afgevaardig den van India en Indonesië geen be sluit. Warren Austin (V.S.) drong er bij de raad op aan, te wachten tot de commissie van drie de toestand bestudeerd heeft en verslag uit brengt. De zitting werd verdaagd. Zweeds vliegtuig in Griekenland verongelukt De Zweedse luchtvaartmaatschap pij heeft bekend gemaakt, dat een van haar DC 4's, die Zondag uit Instanboel naar Athene is vertrok ken, wordt vermist. Men ving het laatste bericht van het toestel op, toen het zich op 40 kilometer van Athene bevond. Aan boord bevon den zich 30 passagiers voor een gro ter traject, een onbekend aantal pas sagiers voor het gedeeltelijke tra ject en een bemanning van 8 leden. Op de Oostelijke hellingen van het Hymettusgebergte 30 kilometer van Athene is het wrak van een vliegtuig gevonden. Geconstateerd is dat dit het wrak is van de ver miste Zweedse DC 4. Nader wordt vernomen, dat alle vierentwintig inzittenden om het leven zijn gekomen. SKYMASTER VAN DE „PAN- AMERICAN AIRWAYS" VERONGELUKT? Een Skymaster van de „Pan- American Airways" met 13 passa giers en een 5 leden tellende be manning aan boord wordt sinds gisterenmiddag vermist. Men ver moedt, dat het toestel, dat op weg was van Seattle (V.S.) naar Juneau (Alaska) is neergestort. De piloot meldde, dat hij niet op het eiland kon landen, daar hij door buitenge woon hevige windstromingen ge dwongen werd van koers te veran deren. Naar verluidt bevinden zich in het toestel alleen Amerikanen. KONINKLIJKE GIFT VOOR NIWIN. H.M. de Koningin heeft een gift van f 20.000 ter beschikking gesteld van de Niwin voor haar Kerstpak ketten-actie. Bovendien schonk de Koningin een gift van f 50.000 voor de hospitaalzorg in Indië, vooral bestemd voor de aankoop van ma terialen voor radio-installaties en voor de arbeidstherapie in de hospi talen c.q. huisvlijtartikelen in het algemeen. DE GAULLE NAAR PARIJS? Uit goede bron wordt vernomen, aldus meldt het Franse persbureau A.F.P., dat generaal de Gaulle bin nenkort Clombayles deux Eglises zal verlaten om zich naar Parijs te begeven. De Gaulle heeft dit besluit geno men tengevolge van de ontwikke ling der politieke situatie. J. Harold Wilson, de nieuwe Mi nister van Financiën van Enge land. Van dit jongste lid dei- Engelse regering (Wilson is 31 jaar oud) wordt gezegd, dat lijj een waar genie op het gebied van financiën moet zijn. Gistermiddag om half drie plaat selijke tijd landden de leden van de Commissie voor goede diensten op het vliegveld Kemajoran bij Ba tavia. De Commissie kwam uit Soerabaja met een Dakota. Op het vliegveld te Batavia werd de Commissie verwelkomd door Dr. van Mook, Dr. Idenburg, de heer Elink Schuurman, de Oost-Indische ministers Soumokil en Semani en R. Ranga Tertasoejatna van de Contactcommissie van West-Java. Van Republikeinse zijde verscheen Gani op het vliegveld, terwijl ook Tamzil ter verwelkoming zou ko men, doch aangezien het vliegtuig aanmerkelijk vroeger arriveerde dan verwacht werd, waren enkele personen te laat voor de verwel koming. Van de consuls waren aanwezig de Amerikaanse consul-generaal, Charles Llvengood, en de Belgische consul-generaal, Van der Stichelen. Zondag is de heer T. G. Narayan te Batavia aangekomen. Hij was ook bij de aankomst van de Drie- mogendheden-commissie aanwezig. Begroeting. Dr. vaa Mook begroette de Commis sie in de Franse taai en richtte zich tot Van Zeeland, die de voorzitter van de week is. Dr. van Mook zeide: „De minister-president, Dr. Beel, heeft mij opgedragen namens 'de Nederlandse regering de Commissie van goede diensten bij haar aankomst te Batavia te verwelkomen. U bent bereid een moeilijke taak en een grote verantwoor delijkheid op u te nemen. Wij zijn u oprecht dankbaar en wij hopen, dat u in grote mate zult mogen bijdragen tot de oplossing van de vele en ge compliceerde problemen, welke bij elkaar het Indonesisch probleem vor- jnen. Het zal Harer Majesteits regering een eer zijn, alle faciliteiten, welke u nodig hebt om uw commissie tot een succesvol einde te brengen, te uwer beschikking te stellen. Sta mij toe, dat ik namens mijn regering de hoop uit spreek, dat uw missie met succes be kroond zal worden. Begroeting door Dr. van Mook Beleefdheidsbezoeken. De Commissie van goede diensten gaf gistermiddag laat het volgende communiqué uit: „De Commissie van goede diensten, ingesteld door de Veiligheidsraad, heeft heden haar vierde zitting kort na aankomst te Batavia gehouden. De Commissie heeft besloten nog dezelfde avond beleefdheidsbezoeken te brengen aan Dr. van Mook en Dr. Gani, die beiden de Commissie op het vliegveld hebben verwelkomd. De Commissie heeft besloten de volgende bijeenkomst, waarop het verdere werkprogramma zal worden besproken, in de voormiddag van 28 October te houden. SCHOENENBONNEN NA 15 NOV. ONGELDIG. Het C.D.K. deelt mede, dat, met ingang van 1 November a.s. schoe nenbonnen van nieuw model in ge bruik zullen worden genomen. Op deze bonnen komt de aanduiding van de soort schoenen voor, bene vens de letter C, gevolgd door een andere letter in de linker-boven- hoek. De schoenenbonnen, in de lin kerbovenhoek waarvan een der let ters A t.m. H of AA t.m. AH voor komen, zijn na- 15 November a.s. niet meer geldig. De aldus gemerk te bonnen zijn uitgereikt vóór 1 Maart 1947. De bomlen, gemerkt met BA t.m. BH, alsmede die van 1 November a.s. af uit te reiken bonnen, gemerkt met CA t.m. CH blijven tot nader order geldig. DE ZWITSERSE STEMBUS. De uitslag van de verkiezingen voor de Zwitserse Nationale Raad is als volgt: Vrijzinnigen 51 (voorheen 47), Soc. Democraten 48 (55), Katholie ken 44 (43), Boerenpartij 21 (22), Onafhankelijke (Duttweiler) 8 (6), Communisten 7 (1), Democraten 5 (6), Liberalen 7 (8), Partijlozen 2 (6). Een zetel is nog onbeslist. Deze komt aan de vrijzinnigen of aan de socialisten. Vier doden, 34 gewonden In het Nederlandse legerbericht van vandaag wordt gezegd, dat tus sen 24 en 26 Oct. 4 militairen ge sneuveld zijn en 34 manschappen gewond, terwijl twee Nederlanders vermist worden. Door de Neder landse troepen zijn 150 Chinezen, die ten Westen van Serpong op^ West-Java ontvoerd waren, in vei-* ligheid gebracht. DE STAKINGSDREIGINGEN IN FRANKRIJK De Franse regering heeft het ge vaar van een spoorwegstaking afge wend door des poorweg employé's voor ongeveer 80% in hun wensen tege moet te komen. Het is niet bekend, hoeveel dat de Staat kost. De ambte narenbond en de bond van postbe ambten heeft aangedrongen op het verkrijgen van verdere concessies met ingang van 1 November. Volgens waarnemers was de toon van hun resoluties echter minder beslist dan verleden week. De vakverenigingen schijnen op het ogenblik besloten te hebben een voorzichtiger politiek te voeren en de politieke ontwikkelin gen af te wachten. Radio Warschau heeft bekend gemaakt, dat te Siedlce bij War schau de graven van 20.000 door de Duitsers vermoorde Sowjet-krijgs gevangenen zijn ontdekt. Van 1 November af zullen Tsjecho-Slowakije de rantsoenen van brood, aardappelen, eieren en suiker verlengd worden, aldus meldt het Tsjecho-Slowaakse persbureau Ceteka. Gedurende de afgelopen drie dagen zijn in Egypte, volgens de te Caïro verschijnende bladen, 360 personen aan de cholera bezweken. In het totaal zijn thans 5253 perso nen omgekomen. Er worden thans 900 nieuwe gevallen per dag gesig naleerd. Het vonnis, dat door een Brit se militaire rechtbank over prins Ferdinand Schoenaich-Carolath, de 34-jarige stiefzoon van de Duitse keizer werd uitgesproken, en 9 maanden gevangenisstraf inhield, is door het Geallieerde Hof van cas satie vernietigd. Prins Ferdinand zou een valse verklaring hebben af gelegd, hetgeen door het Hof niet bewezen geacht wordt. !Héè 'BuÜ'm-kamp Gedurende de afgelopen week is er nogal enige deining ontstaan over de toestemming, die van regeringszijde is gegeven voor de bouw en de exploitatie van een z.g. Butlinkamp bij Z'andvoort. En zeer terecht. Want de bezwaren, die hier zijn aangevoerd en nog aan gevoerd kunnen worden zijn niet ge ring. De „uitvinder" van deze kampen is de Canadees William Edmund Butlin kortweg Billy Bntlin genaamd. Billy hield zich jarenlang bezig met het ex ploiteren van inrichtingen van ver maak op kennissen. Hij begon in het klein, maar werd door zijn grove win sten al spoedig een spullebaas van for maat. Dit was hem niet genoeg. Ilij zocht naar iets nieuws. De man, die een goed beoefenaar van de massa suggestie bleek, kreeg een prachtige inval. Hij,humde in 1935 aan de En gelse kust een strook grond en bouwde er een reusachtig permanent vacantie- kamp, dat van een begincapaciteit van 1000 gasten per week uitgroeide tot 5000. Thans bevinden zich in Engeland drie van dergelijke kampen, waarin in 1946 bijna een half millioen mensen a raison van f 57.50 tot f 75.per per soon hun vacantie doorbrachten. Deze toeloop is-eensdeels te danken aan het ontstellend gebrek aan logies in de Engelse vacantieplaatsen tenge volge van oorlogshandelingen. Anders zins omdat men geen zorgeu aan zijn hoofd heeft en het gehele vacantieplim aan meneer Butlin c.s. kan overlaten. Het verblijf in een Butlinkamp is n.l. een „vacantie zonder zorgen" in optima fonna. Het kamp bestaat uit een groot aantal woonpaviljoens, ge weldige danszalen, eetzalen voor 100 en meer personen, grote zwembaden, een schouwburg, café's en winkel straten, een overdekte tuin met palm, bomen en wat al niet meer. Overal in het kamp zijn luidsprekers opgehangen door middel waarvan men de kudde kan regeren en dirigeren. Tegen slui tingstijd gaat de man met de grote trom door het kamp en lokt al zingend en schreeuwend de meuigtè naar de danszalen. De inrichting der diverse gelegenheden is extra-luxe gehouden. Kortom men leeft een week lang in een droomwereld om daarna bij terug keer in het gewone leven een soort koude douche te ontvangen. Hoewel minister Nehlr op vragen van het kamerlid Thomassen heeft ge antwoord, dat men het kamp bij Zand- voort als zuivere deviezenbrou moet beschouwen en het geen concurrentie aan jeugdtehuizen en dergelijke be oogt, hebben de Ned-. Jeugdgemeen schap, de Haagse Jeugd Actie en het Ned. Vrouwen-Comité, waarin o.a. vertegenwoordigd de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, de Christen Jonge Vrouwen-Federatie, de Ned. Ver. van Huisvrouwen, de R.-K. Vrouwenorgani saties,, de U.V.V. en de Vrouwenbond van de P.v.d.A. tegen de tot stand- koming van dit kamp ernstig gepro testeerd. Voorgegeven wordt, dat dit kamp door buitenlanders zou worden ge bruikt, doch het ligt o.i. zeer voor Je hand, dat binnen korte of langere tijd ook Nederlanders van dit kamp ge bruik gaan maken. Men moet hier af wijzend tegenover staan. De gehele op zet van de Butlin-kampen is zuiver zakelijk. Vorming van geest en karak ter in goede zin heeft hier niet plaats. Wij zijn zeker niet bang, dat de echte trekker, de raszwerver en de man, die zijn kampeertent liefheeft, er in zal trappen, doch juist de gelegenheid, die hier aan de massa geboden wordt, is hier verleidelijk en voor het grote pu bliek nadelig. Een verblijf in een Butliu-kainp doodt elk persoonlijk initiatief. De zucht naar gemak wordt hier op ge raffineerde wijze volkomen bevredigd. Men .behoeft geen kleine en grotere problemen, die tenslotte elite vacantie vergezellen, op te lossen; men behoeft zich geen zorgen 'te maken over zijn kinderen, die worden elders bezig ge houden als pa en ma zich in de dans zaal bevinden; men zal ook niet per ongeluk in een verkeerde trein stappen. Neen alles gaat van het bekende leien dakje. Hier worden de factoren, die elk mens tot een persoonlijkheid kunnen maken noch geprikkeld noch ontwik keld. De uiterlijke gelijkheid en gelijke nis van elke deelnemer komt slechts naar voren. En wat zou het niét- ecu dwaze wereld zijn, waarin elk mens op de ander gaat gelijken Wil men deviezen, natuurlijk, we hebben ze nodig. Deze verkrijgen ten koste van waarden, die niet betaal baar zijn, moet worden afgekeurd. Wij hopen van harte, dat de geuite protesten weerklank zullen vinden. België wees de bouw van een Butlin kamp van de hand. Laten wij ons in dit geval goede Beneluxijnen tonen. Ad Int EVEN: 14 cent per Vaagjes" tot it ct., elk woorc Isluitend contan d: t 1.10 per 5 per kwartaa i abonné's mk te Alkmaar 1 het Dagblad sen de oude en ingedaan is ge- DAGBLADEN. die na de laatste Ikm. Muziekverenï- renzaal van „Het 1 haar 25-jarig be- IVant de zaal was kunnen bevatten, nstukken, die al.en ,e toespraken naar ebben, was de zeer renigingen, de [ingsleven inneemt, e „Excelsior" heeft. feliciteerde, maar t durf, om een zo Jnie van Muziek- [efeliciteerd, sprak namens het ere- i de voorzitter ex- trof wat spr. zeide het Wilhelmus le dag der bevrij- >reker diepe indruk een cadeaux aan in iit ook nog namens Vrtz, oud-voorzitter, /oorden deed ver- n voorzittershamer, mens Rochdale, de is de voetbalver, e heer Lous na- sbond en Alkm.be- heer Couwenhoven op drievoudige itter van de Partij mens de woningb. amens de Arbeids- t. ïge sprak als voor- Ver. en memoreer- >n vanhartelijke idewerking die Ex- ■nde. mldigde namens de ara en de K. A. M. hnert gelukwensen eringen ophaalde, t voor Arbeidsont- nog de heer Schin- n Spoor- en tram- unk namens Alkm. liter namens Eens- de Groot (St. Gewest N.-H. Ned. Horst (Alkmaarse Orpheus), Meyer lond). A. Blom lit) en Wetsteijn 1 hun felicitaties fraaie bloemstuk onder enveloppe cn gememoreerd, dat >rs in hun huldebe- ior ook betrokken 1 de heer Ander- iar directeur is der f wie Excelsior bij ur heeft daarna de heer Kamp al- c dank gebracht hulde aan de Ver- n haar directeur, ft 'zich van zijn itekend gekweten emeentebestuur en bracht. de gelegnheid om itkomen dat al is irs" uit de naam ontwikkeling op ils het wezen van sranderd. Zij staat klaar blijven staan issen op democra- aarvoor staat het 'g. Voor diverse Ier Kamp nog een lord ook wat be- cadeaux en de tken. lige tijd gezellig ir Excelsior een een beloning voor ber- revue Vrijdag werd uit de Amerikaanse be zettingszone van Duitsland voor onge veer 6000 karaats aan diamant ter waar de van ongeveer 2 millioen gulden naar Nederland teruggebracht. Hiermede is vrijwel alle, destijds uit Arnhem ge roofde diamant, teruggekeerd. moet ïnzieiï, ast hëF'Lagérhüis niet meer de politieke overtuigingen de- democratische meerderheid vertegen woordigt en een ander mandaat moet zoeken". „Ik geloof, dat de voornaam ste reden voor deze verschuiving deze is, dat het volk van dit land het ver trouwen heeft verloren in het vermo gen der regering, niet alleen om haar beloften, op grond waarvan zij werd ISböTir, HuaaersïiëTd "liberaal; rieeas labour. Labour heeft ook in de industriële gebieden een aantal verliezen gele den. In meer dan twintig gemeenten, waar labour de meerderheid had, heeft zij deze verloren. Hiertoe behoren o.m. Birmingham en Manchester. De ver kiezingspropaganda was scherper dan gedurende vele jaren en er werd ook' ure,ui zrtsrr uii De cholera-epidemie in Egypte breidt zich nog steeds uit. Het Egyptische ministerie van ge zondheid maakt bekend, dat in de voorafgaande 24 uur 374 personen aan cholera zijn gestorven en dat 739 nieuwe gevallen zijn gerapporteerd. waanueae r,aui ons m naarmoöiè oude stad een welkom heeft toegeroe pen. De uitslagen. Zaterdag verloren de Alkmaarse heren met 70, de dames met 60. Zondag daarentegen was het resul taat beter. Gisteren n.l. won A.M. H.C. beide mixednedstrjjden met 2—1 en 6—1 na goed spel. len „De Bonte Spe er 8 October-Vereni. 1 geven van hun e dagmet een 3, 14, 15 en 17 Nov. ze opvoeringen zijn 1 morgen, 4 Novem- -4 uur in de grote Vlies. Daar zijn dan vijf uitreikbureaux, voor elk der vijf avonden één. Kaarten zijn allen verkrijg baar op vertoon der diploma's (lid 2. huisgenoot 1). Verdere uitreiking van kaarten heeft niet plaats. Dit geldt ook voor eventuele nieuwe leden, die zich nog aanmelden. Plaatsen kunnen besproken worden al leen op de dag, waarvoor men toegangs bewijzen heeft en wel van 11—12 uur in Het Gulden Vlies.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1