OffWEHAND's Kinderbescherming is in gevaar ZIEKTE HEEFT RUST NODIG MAAR HOEVEEL? SCHAATSEN Trëëst iczwden iak-Weber lijke stand mTUUT Castricum Vier jaar voor Rijk de Vries Heer-Hugowaard Burgerlijke Stand Droevig ongeval Historisch Samenwerking Stikker—Oud Opbrengst kinderpostzegels teleurstellend MEDISCHE BRIEF door S. JOLES, Arts Marktberichten BOELHUIS INBOEDELS Mient4.Tel.2569 FAHNER's Lederhandel, Huigbrouwerstr. 4 O Adverteren doet verkopen oooooooooooocooooo i abonné's rbeid )ber- diamant terug revue irdelijkheid der Redactie) tie. willen dat U onder- ad zoudt willen opne- ïk Weber in het num- 3.1.: bezoek van de heer Roxy-theater waar ik nwezig was, moest ik de foto's van prinses ;o van H. K. H. prinses K. H. Prins Bernard or de manier waarop i en door het verdere optreden van de heer staande voet dus gelijk, omen. ogachtend, van het Roxy Theater. ilanda M., d. van G. Lienen. Lourens iroge en A. J. van 't z. van K. J. de Winde Leonardus P. van de harina Metselaar. - - isabeth de Rooij. ESCHERMING. staan een te Alkmaar /indhond, bruin ge nt aan de staart, een aard gladharige fox- srt, teef pl.m. 6 maan- varte poes omgeving t jong cypers poesje, rft een jong zwart jaar oud. ir C. Verwer, Baan- SWOUDE, 30 Oct. '47. kool f 8.50—f 13.80; kool f 8.60—f 12.70; .1 f 5.40—f 6.20; 13000 f 15.10—f 18.10; 22000 .50—f 18.60; 1300 kg e f 20.20 en drielingen ?en n f 8.30, III f 9.40 6.20—f 6.60; 8500 kg 10, II f 3—f 4.60; 9500 Bevelanders f 9.30 imers f 9.50f 9.30, 0.10. i 44 3x 44 2x 43 42 2x 43 41 2x 41 2x 41 37 41 k 40 39 40 37 40 40 40 40 40 38 43 40 37 40 36 42 41 2x 41 40 41 40 2x 40 38 40 37 38 2x nburger telling, sse: 6x 20 5x lx - 114 3x - 110 - 108 114 3x - 110 - 104 0 3x - 114 3x ;n Junioren. 120 108 120 104 2x 120 - 84 116 114 110 106 110 100 110 114 108 106 1C4 106 100 89 ida wedstrijd: Heren 41 40 39 38 36 3x 36 35 32 29 35 38 36 34 29 34 taf 4.- p.m. a. Moderne Be- e voor iedereen, - Tel. 25972 D« voormalige ex-burgemeester var Castricum en Texel, Rijk de Vries, Was door de tweede kamer een inter- neringsstraf van 3 jaar opgelegd. De Hoge Autoriteit had hierop zijn fiat geweigerd. De zaak werd door de eerste kamer van het tribunaal te Alkmaar opnieuw behandeld. Woens dag uitspraak doende werd R. de Vries thans veroordeeld tot een in- terneringsstraf voor de tijd van vier jaar, dus tot 17 Mei 1947 met ontzet ting uit de rechten. Geboren: Jacobus S., z. v. S. Buis en A. Beerse; Margaretha M., d. v. C. Bijvoet en C. Groeneveld; Cor nelia, z. v. C. Bol en G. E. Böhm; Grietje H., d. v. H. Smidt en G. P. Stipriaan; Petrus J., z. v. N. A. Beers en (F. E. Zier) P. Berkhout; Josephus Th., z. v. G. J. Boekei en F. E. Zwler- zina; Frits, z. v. Gootjes en A. de Graaf; Maria C. d. v. A. Moras en C. Pater; Baukje, d. v. A. Schuurman en A. Veenstra; Aafke, d. v. F. Boerhave en M. Bruin; Dirk, z. v. C. Beenkenen A. Best; IJsbrand C. M. z. v. J. A. F. Feenstra en B. Veldt; Petrus C. z. v. J F. Morsink en J. G. Takken. Geboren te Alkmaar, wonende te Heerhugowaard: Cornelia M. M., d. v. J. W. Beers en A. Mooij; Maarten A, i v. P. de Haas en G. Agenant. Ondertrouwd: Wilhelmus G. Bruin te Harenkarspel en Alida G. Slijkerman. Gehuwd: Otto Langelaar en Alet- ta Pols; Nicolaas van Langen en Jo hanna C. Oudhuls; Cornells P. M. Bleeker en Anna M. van Langen; Ni colaas Smit en Margaretha M. Gelde- meijer; Jacob Glas en Trijntje van Dijk; Bartholomeus W. Bakker en Ca- tharina M. Groot; Petrus Weel en Catharlna C. van Langen; Wilhelmus G. Bruin en Alida SlijkeTman. Overleden: Pieter Beers 63 jaar; IJsbrand C. M. Feenstra, 3 dagen. Dinsdagmiddag kwam het 6-jarige zoon tje van do heer P Vroegop uit Hillegom, 6at op de boerderij van zijn grootouders logeerde, onder een wagen penen terecht De ter hulp geroepen arts, dr Manjors «it Broek op Langendijk, kon slechts de dood constateren WjJ troffen in het RASA maand blad de volgende historische brief aan, die wfj niet .kunnen nalaten In zijn geheel af te drukken. TJ vraagt mij om het invulpapier terug te zenden van de Vermo- gensaanwasbelasting. Zo'n papier is door mij nooit ont vangen en kan ik het U niet te rugzenden. Verder ken ik me niet voorstellen dat lk voor zoiets in aanmerking kom, want ik heb geen vermogen, nog geen halve cent, dus ook geen aanwas. Ik heb in de oorlog wel een zoon gekregen, 25 December 1940; als U dat soms bedoeld. Hierbij zend ik U dan dit biljet ook maar terug. w. g. X. (Van onze Haagse redacteur). In de eerste vergadering van het nieuw gekozen hoofdbestuur van de Partij van de Vrijheid is onder lei ding van mr. D. U. Stikker uitvoerig van gedachten gewisseld over de si tuatie, welke geschapen is door de vorming van het comité ter voorberei ding van de oprichting van een De mocratische Volkspartij onder leiding van mr. P. J. Oud en de daartegen over door de Partij aan te nemen hou ding. Men was eenstemmig van me ning, dat het zeer te betreuren zou «tin, indien naast de confessionele, so cialistische en communistische partij en niet een krachtige middenpartij gevormd zou kunnen worden. De vergadering had met algehele instemming kennis genomen van de uiteenzetting van de voorzitter n.a.v. het door mr. P. J. Oud geschreven ar tikel en verenigde zich met het atre- ven naar aamenwerking van in wezen Politiek gelijkgezinden, op voorwaarde echter dat deze niet tot vervaging van beginselen leidt. Het m.s. „Nieuw Amsterdam", dat geheel gerestaureerd is, is onder zeer grote belangstelling voor het eerst na de bevrijding van de Holland Amerika-Lijn naar New-York vertrokken. n. In ons vorig artikeltje bespraken we, dat het mogelijk is met een aan tal afwijkingen of ziektes door te werken en daarbij het getroffen deel van het organisme voor een groot deel te sparen. Natuurlijk zal in elk individueel geval de behandelende arts de nodige aanwijzingen geven, maar vaak heeft hij niet de tijd, uit te leggen, waarop zijn maatregelen berusten. Daarom wil ik hier proberen de drie principes te schetsen, volgens welke zo'n gedeel telijke rustkuur moet worden inge richt. Het zieke orgaan moet zoveel mo gelijk tot rust gebracht worden. Het zal van de aard van de aandoening afhangen, in hoeverre dit algehele rust met zich meebrengt. Verder kan het gezonde deel van het organisme vooreen deel de taak van het zieke deel overnemen. Met hoe meer in zicht de patiënt in zo'n geval z'n leef regel volgt, des te beter zal het re sultaat. zijn. Verreweg het grootste aantal men sen, dat „het kalm aan moet doen", wordt gevormd door de patiënten met afwijkingen aan het hart- en vaat stelsel. En uit de aard der zaak zijn 't meestal oudere mensen, waarbij het hart wat minder krachtig is, de vaten wat minder elastisch zijn geworden. Het eerste gebod is weer zoveel mo gelijk algehele rust, vooral het ver mijden van plotselinge, grote inspan ning. Een feestje, een verjaardag met uitgebreide voorbereidingen en veel bezoek kunnen aan de bejaarde huis vrouw met een niet al te best hart plotseling al te hoge eisen stellen. Dat het nuttig is de dag te onderbreken met een rustkuur na het middagmaal, spreekt ook vanzelf. Dit alles wat betreft de algehele rust. Niet teveel vocht. Om nu het vaatstelsel verder te sparen is het van belang, dat er niet te veel vocht wordt gebruikt. Het is het hart weer, dat al dat nieuwe vocht moet rondpompen door het li chaam, door de fijne vertakkingen in de nieren, waar het gezuiverd moet worden. En om de vochtbeperking mogelijk te maken is het goed, weinig zout te gebruiken. Het zout heeft in 't lichaam ■een zekere oplossingstoestand en veel zout trekt dus ook veel vocht naar zich toe, geeft het gevoel van uitdro ging der slijmvliezen en dus dorst. In sommige vallen kan het van nut zijn de eerste en de tweede regel te combineren, door één dag van de week een volkomen rustdag te hou den met een dieet, uitsluitend bestaan de uit 800 gram vruchten of een liter Middel tegen kinderverlamming? De bewering van een Duitse dok ter, dat h^j een middel tegen kinder verlamming heeft ontdekt, heeft in medische kringen en bij de pers grote belangstelling gewekt Toen zich in Hamburg bijna 150 gevallen van kin derverlamming voordeden, bood hij aan om zoveel personen te genezen als zijn voorraad medicijn toeliet. De pers beschreef zijn resultaten als ver bluffend. De ontdekker, dr. Olshausen, noemt zijn middel „Argophan Olshausen". Het wordt toegediend in de vorm van een injectie en bestaat hoofdza kelijk uit druivensuiker en een zilver- oplossing. Volgens dr. Olshausen werkt het slechts vier dagen na het uitbreken der ziekte of voordat het ruggemerg is aangetast. Dr. Olshau sen zou reeds vele gevallen genezen hebben, waarvan bij enkele bijna alge hele verlamming opgetreden was. melk en niets anders, ook geen water. Zo'n dag geeft dan aan het vaatstel sel zoveel rust, dat het de andere zes dagen er weer beter tegen kan. Maar de aanwijzingen tot zulk een kuur moeten in elk individueel geval door de behandelende arts worden gege ven. Het derde en belangrijkste punt is weer de gedeeltelijke rust. Als men een hartpatiënt volmaakte bedrust voorschrijft en de kuur wordt door kruist door opwinding, emoties van allerlei aard, zorgen en verdriet, dan behaalt zo'n kuur weinig resultaat. De nerveuze prikkels toch laten het hart sneller kloppen, geven samentrekking van de bloedvaten, kortom, bootsen in alle opzichten lichamelijke inspanning na. Gemakkelijker gezegd De geest te ontspannenhet is gemakkelijker gezegd dan gedaan, vooral bij hartpatiënten. Dat immers zijn de opgewonden standjes, die zich hun hele leven zo snel en dus zo vaak hebben opgewonden! Een andere categorie van hartpatiën ten wordt gevormd door hen, die in hun jonge jaren een infectieziekte heb ben doorgemaakt, waarbij het hart werd aangetast. Roodvonk, sommige vormen van rheuma zijn daarvoor wel het meest berucht. Het is opmerkelijk echter, hoelang deze patiënten zonder hartklachten kunnen blijven, hoe zij ondanks zo'n aandoening heel oud kun nen worden, mits zij zich verheugen in een gelijkmatig temperament en over matige inspanning van hun programma schrappen. Zo zijn het dus weer, gedeeltelijk al gemene rust gematigde belasting van het vaatstelsel door vochtbeperking en zoveel mogelijk controle op emotione le prikkels, die de beste leefwijze vor men bij de groep, die over een niet al te best circulatie-apparaat beschikken. „Zestig rapporten, die bij de nationale federatie de Nederlandse Bond tot Kin derbescherming zijn binnengekomen, werpen een fel licht op de schrikba rende toestand, die in Nederland heerst ten aanzien van de kinderbe scherming. Niet minder dan 6000 kin deren toevertrouwd aan de voogdij raad, kunnen niet worden onderge bracht. De bestaande tehuizen en ge stichten komen geld tekort. De katho lieke en protestantse gestichten hebben samer minstens f 4.000.000 nodig om op doeltreffende wijze verder te func- tionneren. De meeste ondernemingen zijn op sterven na dood, hetgeen een eventuele reorganisatie buitengewoon moeilijk maakt". Aldus de heer D. Q. R. Mulock Hou wer, directeur van het Nationaal Bu reau voor Kinderbescherming, op een te Amsterdam gehouden persconferen tie. Een der oorzaken van de armoede, waarmede de kindertehuizen te kam- len hebben, is volgens de heer Mu lock Houwer, dat het Nederlandse volk niet inziet, dat de kinderbescher ming een nationale zaak is, waarin elke Nederlander geïnteresseerd moet zijn. Een belangrijke bron van inkom sten voor de kinderbescherming is steeds de verkoop van kinderpostze gels geweest. In de laatste tijd laat deze veel te wensen over. De jaar lijkse opbrengst is hier ongeveer f 2500.00 hetgeen slechts een fractie is van hetgeen men nodig heeft. Wanneer men dit cijfer met Zwitserland verge lijkt, komt men tot de conclusie, dat Nederland heus wel iets meer voor zijn kinderen kan doen. Gezinsverpleging in 't gedrang. Onder de huidige omstandigheden kan men zich voorstellen, dat de ge zinsverpleging niet zo goed gaat ai» men verwachten mag. Het gevolg is, dat een groot aantal kinderen in ge stichten wordt vastgehouden, terwijl zij eigenlijk in gezinsverband thuishoren. Aan de andere kant zijn er gezinnen, die kinderen door de voogdijraad toe gewezen krijgen, zonder dat deze ge zinnen er op berekend zijn de opvoe ding van kinderen ter hand te nemen. Vaak komt het zelfs voor, dat aan be paalde gezinnen wegens de slechte toe standen, die er heersen, het recht ont zegd wordt, kinderen op te nemen. Het enige resultaat is, dat deze gezinnen in een andere gemeente hun tehuizen her openen en hun bedrijf voortzetten zon der dat er ook maar iets aan gedaan wordt. De heer Mulock Houwer besloot zijn mededelingen met er op te wijzen, dat de bestaande toestand dringend ver betering behoeft. SCHAGEN, 30 Oct. 1947. Veemarkt: 14 Paarden f 300—f 400; 40 Tijdkoeien f 300—f 450; 96 Stieren'f 309—f 1000; 60 Magere geldekoeien f 275f 425; 22 Kalfkoeien f 525f 650; 12 Pinken f 240f 350; 63 Magere schapen f 55 f 80; 94 Overhouders f 33f 55; 8 Gras kalveren f 120f 180; 31 Biggen f 13— f 28; 9 Konijnen f 3f 10; 107 Hennon f 8—f 10. Voor centrale: 206 Gelde koeien, 68 Pinken, 48 Graskalveren, 53 Nuchtere kalveren, 32 Vette schapen en 4 Stieren. In Londen in de City daalde een zakenman met zijn helicoptere tussen de 35 meter hoge gebouwen op een parkeerplaats van auto's. Het was voor hem dc kortste weg naar kantoor. Het hefschroefvliegtuig verheft zich weer in de lucht tussen de gebouwen. te ALKMAAR op Maandag 3 Nov. a.s. v.m. 10 uur in het Vei linggebouw „De Waag" Zijdam no. 6,. van 'enige nette w.o. div. ameubl.. Oud- holL ameubl., dressoirs, Clubs, buffetten, kasten, divans, ledikanten, bed den, opklapbedden m. ombouw, haardstoelen, stofzuigers, kinderwa gens, haarden, kachels, steengoed, ACCORDEON (80 bassen) „Mariano",, motorbakfiets, electr. was machine, enz. Kijkdag Zaterdag 1 Nov. 2—5 uur. Inbreng volgende vei ling vanaf Dinsdag 4 Nov. dagelijks, in Alk maar (jpsgewenst afge haald. Inl. en opgave bij J. v. Dijk, Veilinggebouw Zij- dam 6. Tel. 2484 en bij Koudenburq Amoureus, deurwaarders, Alkmaar, Geesterweg 16. tel. 3994. MINKEMA'S HOUTHANDEL Voorweg C 135, SchoorL Prma brandhout, kachel- klaar. eiken, beuken en dennen, 1.40 p. mand. Droog dennenhout 1.20 p. mand. Droog aanmaak- hout 1,20 p. mand. Alles franco huis. Hekpalen in alle maten. Zethekken en houtbokken m. brandhout. Telef, niet te bereiken. ONTVANGEN: Haarkammen, grof en fijn 50, 35, 30 ct. Stofkammen 35 ct. Zijkammen per paar 50, 40, 30 ct. Tandenborstels 75, 60. 59. Fluitketelsblik 2.25 Alum. Kinderpo's 2. Alum. Borden 8580 Alum. Pannen (beperkt) Alum Schalen v,af 1.25 Alum, zeep- of shag- dozen 45 Lepels en vorken ver chroomd 1.70 p. stel. Tafelmessen 6 stuks vanaf 4.22 Broodmessen 2.50 Theelepeltjes al. 15 ct. Theelepeltjes chr. 45 ct. Kolenschoppen 95-85-75 Kolenzeven 1.45 Kleerhangers 43, 27, 23, 20 Voor St. Nicolaas reeds een grote collectie ont vangen: poppen, ook ba by's, auto's, ook opwind- baar, bouw- 'en blokken dozen, prenten, lees- en kleurboeken» grote col lectie nieuwe spelen o.a. „Hoe is de stand Mieke", enz. Bij uw aankoop is een rol closetpapier. STRIKKERS BAZAR, t/o. de Vismarkt Alkmaar KLEINBR00D EN GROTE KADETTEN Nog steeds IETS FIJNS BAKKERIJ BROEKRIEMEN PADVINDERSRIEMEN ACTETASSEN HONDENRIEMEN KOFFERGREPEN KINDERTUIGJES KINDERLOOPRIEMEN SCHAATSENRIEMEN DRIJFRIEMEN LEREN SNAREN V.SNAREN De verbruikers gaan verklaren: "FAHNER" 't best voor lederwaren. Kwaliteitsartikelen en goedkoop. Wij hebben reeds een kleine hoeveelheid aangekregen, waaronder houten Noren, schoonrijders en kinderschaatsen alsmede wat schaatsentuig. Ook is er reeds een aardige sortering Voor scholen e.d. wordt korting toegestaan. PAYGLOP 13 TELEFOON 2901. gevraagd voor de Recla mewagen. alléén voor de Zaterdag. DE RIJWIELHAL, Laat 158—160. Alkmaar. BRANDSTOFFEN. VERGUNNING te koop. Brieven onder No. 102 bu reau van dit blad. EVEN: 14 cent per daagjes" tot li> 2t„ elk woore isluitend contan o: t 1.10 per per kwartaa uk te Alkmaar i het Dagblad sen de oude en ingedaan is ge- DAGBLADEN. die na de laatste Ikm. Muziekvereni- renzaal van „Het 1 haar 25-jarig be- Want de zaal was kunnen bevatten, mstukken, die ahen le toespraken naar lebben, was de zeer renigingen, de fingsleven inneemt, e „Excelsior" heeft, i feliciteerde, maar 8 durf, om een zo Unie van Muziek- 'efeliciteerd, sprak namens het ere- j de voorzitter ex- trof wat spr. zeide het Wilhelmus le dag der bevrij- ireker diepe indruk een cadeaux aan in dit ook nog namens Artz, oud-voorzitter, voorden deed ver- n voorzittershamer, imens Rochdale, de as de voetbalver, le heer Lous na- Sbond en Alkm. be heer Couwenhoven op drievoudige litter van de Partij imens de woningb. lamens de Arbeids- k. nge sprak als voor- Ver. en memoreer- en vanhartelijke sdewerking die Ex- inde. huldigde namens de ara en de K. A. M. ihnert gelukwensen leringen ophaalde, it voor Arbeidsont- nog de heer Schin- m Spoor- en tram- unk namens Alkm. uiter namens Eens- de Groot (St. (Gewest N.-H. Ned. Horst (Alkmaarse (Orpheus), Meyer bond)A. Blom uit) en Wetsteijn n hun felicitaties i fraaie bloemstuk onder enveloppe en gememoreerd, dat ers in hun huldebe- sior ook betrokken r de heer Ander aar directeur is der ir wie Excelsior bij I. ïur heeft daarna de heer Kamp al- k dank gebracht hulde aan de Ver in haar directeur, eft 'zich van zijn stekend gekweten lemeentebestuur en ebracht. ade gelegnheid om litkomen dat al is ers" uit de naam ontwikkeling op als het wezen vaiv 'eranderd. Zij staat klaar blijven staan lissen op democra- Daarvoor staat het rg. Voor diverse eer Kamp nog een oord ook wat be- cadeaux en de kken. nige tijd gezellig or Excelsior een een beloning voor :n. Vrijdag werd uit de Amerikaanse be zettingszone van Duitsland voor onge veer 6000 karaats aan diamant ter waar- AT8 Jan onSeveer 2 millioen gulden naar Nederland teruggebracht. Hiermede is vrijwel alle, destijds uit Arnhem ge roofde diamant, teruggekeerd. moer inzien, aar "hét ^agernrns nrer meer de politieke overtuigingen de- democratische meerderheid vertegen woordigt en een ander mandaat moet zoeken". „Ik geloof, dat de voornaam ste reden voor deze verschuiving deze is, dat het volk van dit land het ver trouwen heeft verloren in het vermo gen der regering, niet alleen om haar beloften, op grond waarvan zij werd aaovur, nuuucileiu noexaoi, uvcua labour. Labour heeft ook in de industriële gebieden een aantal verliezen gele den. In meer dan twintig gemeenten, waar labour de meerderheid had, heeft zij deze verloren. Hiertoe behoren o.m. Birmingham en Manchester. De ver kiezingspropaganda was scherper dan gedurende vele jaren en er werd ook vvxïrac'ÊiviT un De cholera-epidemie in Egypte breidt zich nog steeds uit. Het Egyptische ministerie van ge zondheid maakt bekend, dat in de voorafgaande 24 uur 374 personen aan cholera zijn gestorven en dat 739 nieuwe gevallen zijn gerapporteerd. oude stad een welkom heeft toegeroe pen. De uitslagen. Zaterdag verloren de Alkmaarse heren met 70, de dames met 60. Zondag daarentegen was het resul taat beter. Gisteren n.l. won A.M, H.C. beide mixedwedstryden met 2—1 en 6—1 na goed spel. illen „De Bonte Spe ler 8 October-VerenL n geven van hun re dagmet een 13, 14, 15 en 17 Nov. eze opvoeringen zijn •p morgen, 4 Novem- —4 uur in de grote Vlies. Daar zijn dan Vijf 'Ulirdïitüufeaüx, voor elk der vijf avonden één. Kaarten zijn allen verkrijg baar op vertoon der diploma's (lid 2, huisgenoot 1). Verdere uitreiking van kaarten heeft niet plaats. Dit geldt ook voor eventuele nieuwe leden, die zich nog aanmelden. Plaatsen kunnen besproken worden al leen op de dag, waarvopr men toegangs bewijzen heeft en wel van 11—12 uur in Het Gulden Vlies.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 3