i Er groeien weer bomen op Walcheren TERRA INCOGNITA door J. D. VAN EXTER Hoge gasten op een juichend eiland Drie gesneuvelden Geen extraatjes meer Vandaag Neem de oorzaak van Uw Rheumatiek weg. Cho'era teistert Egypte Een drama in twee bedrijven Wij spelen Bridge H!HrlTt.?4d PIJNSTILLENDE WATTEN Wij luisteren naar Welvaart, geluk en vrijheid een zaak van ons allen West-Kapelle. -• 40 kleuters, jongens en meisjes, In Zeeuwse klederdracht stonden gistermiddag in West-Kapelle naast de 20 boompjes, die daar aan de Znidstraat door de minister-president Clement Attlee van Engeland, de Nederlandse minister-president Beel en tal van andere gezanten werden geplant. De Frinses-regentes en de Prins woonden deze plechtigheid bij. Alle dames uit het hoge gezelschap hadden prachtige bloemen gekregen, aangeboden door de West-Kapelse jeugd. In een welkomstwoord zeide de burgemeester van West-Kapelle, Jhr. A. F. C. de Casembroot, dat een zij ner gemeentenaren onlangs opmerkte, dat op Walcheren de jaargetijden alleen merkbaar zijn aan de verandering van temperatuur. „Fris groen in het voorjaar of fraaie tinten in de herfst ontbreken. Daarom zijn wij", al dus de burgemeester, „H.M. de Koningin bijzonder dankbaar voor het bos, dat zij West-Kapelle heeft willen schenken en het Prinselijk paar voor zijn hoge tegenwoordigheid bij het begin der herbeplanting". Voorts ver welkomde Jhr. de Casembroot de minister-president Attlee. Hij bracht diens bezoek aan Wal cheren op '10 Maart 1945 in herinne ring, alsmede de hulp, die nadien door Engeland in versterkte mate werd geboden. Het West-Kapelse koor zong enige liederen, begeleid door de dorpsfanfare, waarna minister-pre sident Attlee een toespraak hield. De heer Attlee zeide, zeer gelukkig te zijn, weer op Nederlandse bodem te vertoeven. Hij achtte de ceremonie van de boomplanting symbolisch voor het opmerkelijke herstel. Hij herin nerde zich zeer wel zijn bezoek in 1945, toen de oorlog nog woedde en de Noord-Nederlandse provinciën nog bezet waren. De heer Attlee heeft toen in een „duck" op Walcheren rondgevaren. Niets heeft hem in die tijd meer onder de indruk gebracht dan de onaangetaste geest van het volk en dat de mensen van Walcheren hem er aan herinnerden, dat dit nier Nederlands eerste strijd tegen het water was. Eten van hen zeide, aldus de heer Attlee: „Beter een over stroomd, dan een slavenland". „De bevrijding van Nederland kostte het leven aan vele dappere mannen van vele volkeren", aldus spreker. „Vandaag bewijzen wij hen de eer doc-r het planten van bomen. Ik had het voorrecht hierbij aan wezig te zijn en het is slechts een van de vele daden van vertrouwen en herstel, die zich op het ogenblik in West-Europa manifesteren, ge lijk de dood deze<r bomen slechts een van de vele verdrietelijkheden en verliezen was, die tijdens de oorlog geleden werd. Spreker zeide, dat het werk van de wederopbouw slechts succes kan hebben, „indien wij hard werken en vooral samen werken, waarbjj wjj ons moeten realiseren, dat de welvaart, het ge- lak en de vrijheid een zaak van ons allen is. De Walcherese bomen ver gingen bi de vloed, maar de forse bomen van vrijheid, die In de harten van Britten en Nederlanders staan geplant, zijn nimmer gestorven ge durende de teistering van de oorlog. Ik hoop", aldus eindigde Attlee zijn toespraak, „dat zij altijd zullen mo gen blijven bloeien, zij aan zij in een vredige wereld". Min.-Pres. Beel. Nadat de marinierskapel het Engel se volkslied had gespeeld, kwam min.- pres. dr. Beel aan het woord. Hij bracht de kernspreuk „luctor et emergo" in herinnering en noemde de energie, waarmede de Zeeuwen hun Problemen hebben aangepakt voor beeldig voor het gehele land op de moeilijke weg van het volk naar het herstel. Hij roemde de bewonderens waardige moed en zelfbeheersing, waarvan de Walcherse wederopbouw het symbool Is. Vervolgens richtte dr, Beel tot de genodigder de uitnodiging "m de bomen in de Zuidstraat te gaan planten, ter nagedachtenis aan de dapperen, die op deze grond gevallen fijn. Daarna werd de „last post" gebla zen en werd aan minister-president Attlee een schop overhandigd om de eerste boom op West-Kapelle te plan ten. Hij schudde daarna de twee Zeeuw se meisjes, die hem daarbij assisteer Mn, de hand. Vervolgens plantte dr. Bee' een boom en daarna volgden nog 18 ministers, diplomaten en uilitairen, jtsmede de voorzitter van de Stich- ttig Nieuw Walcheren, notaris Ver hagen. Tijdens deze ceremoniën werden de Vl»ggen gehesen en het Bomenlieo Hu de heer Piet de Vos gezongen, enslotte begaf de bijna 1 kilometer ""ge stoet met genodigden zich naar een der werkkampen achter de dijk, waar de lunch gebruikt werd. Bere den jonge Zeeuwse boeren in natio nale klederdracht, paarden zowel ais ruiters waren versierd met oranje en rood, wit en blauw, vormden daar de erewacht. In Middelburg. „Een zegetocht", noemde de Mid delburgse burgemeester de rit van het prinselijk paar, minister-president Attlee en mevrouw Attlee, minister president Beel en tal van diplomaten, ministers, hoge militaire autoriteiten, over het ontluisterd Walcheren. Ge heel Middelburg was uitgelopen, toen de lange stoet na de plechtigheid te West-Kapelle de stampvolle, vlaggen de en versierde straten van de Zeeuw se hoofdstad binnenreed. Geestdriftig werden de prinses-regentes, prins Bernharjj en de gasten toegejuicht. Schier onafzienbare menigten school kinderen en volwassenen hadden zich lar.gs de straten opgesteld. Een don derend gejuich steeg op, toen het hoge gezelschap het terrein betrad De Middelburgse s.chutterij-muziek speelde. H.K.H. Prinses Juliana plantte ook op het Seis-bolwerk een boem en mevrouw Atlee en minister Mansholt volgden dit voorbeeld. De schooljeugd pootte en plantte, daarna met behulp van generaals, ministers en diplomaten en spoedig stonden tal van boompjes op de kale vlakte lang? het water. Tot groot enthousiasme var de Middelburgse burgerij begaven het prinselijk paar en hun gevolg zich na toespraken van de Zeeuwse com missaris der koningin en de burge meester van Middelburg te voet naar het muzlekpleln, waar voor de bouw .'allen van het beroemde stadhuis en enkele reeds opgebouwde winkels en bedrijven een internationale vlaggen- parade werd gehouden. Deze ceremonie duurde meer dan een half uur. Padvindsters hesen na een inleidende berijmde tekst, die het lot van Walcheren en de bevrijding van het eiland verhaalde, de vlaggen tan de grote vier en die van België alsmede de Imperial-flag van het ZOALS U TERECHT OPMERKTE ZOVEEL ALS DE LAMSE VAN U WEET, WETEN WD OOKMAAR. ZOVEEL IS DAT NIET... IK BEDOELHET IS NOGAL OPPERVLAKKIG. HU BEWONDERT U OM UW DURF, MAAR BEÊRUPT TOCH NIET, WAT UW BEDOELING IS MET DIE U1TVIHDIHGEH EN ZO... WILT U MU DAT EENS UITLEGGEN Copyright r.d.P. V OM DE DRUKKENDE STILTE, DIE ONTSTAAN IS.TE VER BREKEN, NEEMT DR. LEVER, HET WQORft Britse rijk. Vervolgens werden de vlaggen van vele leden-staten der Verenigde Naties ontplooid. Een aar dige ceremonie volgde hierna: leiders en leidsters van verkenners en pad vindsters verzochten de prinses en de prins met hen motie te gaan om het ontplooien van de nationale driekleur bij te wonen. Terwijl de declamator verhaalde van Walcheren's opkomst en toekomst, liep het prinselijk paar naar het midden van de markt. Daar werd onder het spelen van het volks lied door de militaire-kapel de Neder landse vlag gehesen. Nadien begaven de prinses en de prins zich onder het gejubel van de menigte per auto naar het station. Minister Attlee vertrokken. Minister Attlee en zijn echtgenote /.jjn hedenmorgen om half tien weer van Schiphol naar Engeland vertrok- l«n. Naar wij vernemen, ligt het In de bedoeling van minister Attlee pet- radio nog een kort afscheidswoord tot het Nederlandse volk te richten, dat tevoren op de gramofoonplaat zal w orden vastgelegd. In December 144 000 ton Amerikaanse kolen voor Nederland Het Amerikaanse Coal Operating Committee maakte gister bekend, dat het aandeel van Frankrijk in de hoe veelheid van 3</j millioen ton kolen, die de V.S. in Dec. zullen exporteren, het grootste is. Frankrijk heeft 145 scheepsladingen van ieder 9000 bruto registerton toegewezen gekregen, Bel gië 37, Denemarken 14, Finland 6, Ita lië 66, Griekenland 2, Nederland 16, Noorwegen 2, Portugal 6, Zweden 19, Zwitserland 5, Ierland 7, Oostenrijk 4 en Venezuela 2. 14 van deze scheepsladingen zullen in het Midden-Oosten als bunkerkolen worden opgeslagen. BATAVIA, 4 Nov. - De Nederland se verliezen bedroegen gisteren 3 ge sneuvelden en 3 gewonden. Verkeersonderwijs op de lagere scholen De K. N. A. C. heeft de Minister van Onderwijs verzocht de Lager On derwijswet zo te wijzigen, dat het ge ven van verkeersonderwijs verplicht wordt. Het theoretische en practische verkeersonderwijs zou dan onder het vak Aardrijkskunde worden gegeven. Reeds is bekend gemaakt, dat zowel ter gelegenheid van St. Nicolaas als van Kerstmis iedereen 200 gram sui ker extra krijgt. Daartoe is besloten, omdat de voedselvoorzieningsautoritei ten overtuigd zijn van de betekenis van iets extra's voor de viering van deze feesten en alleen de suikerpositie deze bijzondere verstrekking toelaat. Maar daarmede zijn dan ook de gren zen van het mogelijke bereikt. Aan verzoeken om daarboven nog èèn of andere extra toewijzing te mo gen ontvangen voor feestelijkheden van afzonderlijke groepen zal niet vol daan kunnen worden. Correspondentie hierover dient reeds bij voorbaat als nutteloos beschouwd te worden en de betrokken instanties zullen het daar om op prijs stellen wanneer ze ter voorkoming van veel nodeloos werk achterwege blijft. (Ingezonden Mededelingen is het 50 jaar geleden, dat tus sen Oostenrijk-Hongarije en Italië een overeenkomst werd gesloten betreffende Albanië. viert de Engelse jeugd Guy Fawkes-day. vertrekt een bataljon van het lste en 4de R. I. uit Assen naar Indonesië. wordt in het Sportpaleis te Brussel een bokswedstrijd gehou den om het kampioenschap veder gewicht van België. is het 50 jaar geleden, dat Adolf Neuendorff, operacomponist en -dirigent, te New-York overleed. begint net symphonic-orkest van de Belgische Nationale Omroep een serie concerten te Den Haag, Groningen en 's-Hertogenbosch. geeft het Utrechts studenten koor en -orkest onder leiding van Hans Brandts Buys te Bazel een door de radio uitgezonden con cert van uitsluitend Nederlandse werken. \/AN fsJABIJ IET VERRE Dat kan. Met dat luttele beetje Kru- schen Salts, iedere morgen in Uw eerste kopje thee. Dat geeft nieuwe kracht aan Uw bloedzuiverende orga nen; 't bloed gaat weer sneller stro men; onzuiverheden, die zich nu vast zetten, krijgen dan geen kans meer, want ze worden afgevoerd, regelmatig en grondig. De weldadige gevolgen blijken ai gauw. Uw pijnen worden minder e'n de aanvallen nemen in aantal af; elke dag voelt ge U méér monter en opgewekt, na een nacht van welda dige rust; Uw levenslust keert weer, kortom ge voelt allengs U weer fit als vanouds. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. (Ingezonden mededeling) In Egypte eiste de cholera reed? JOilO slachtoffers. Het lijkt er echter op, dat de epidemie thans Iets terug loopt, mede dank zij de hulp van vele landen aan Egypte, Pakistan en India. In Den Haag bestaat een tekort van 30.000 woningen. Er komen niet min der dan 25.600 samenwoningen voor. Als daar geen moord en doodslag van komt, weten wij het niet. Op Croydon (Londen) heeft men 'n vlieg tuig van de Zuid-Afrikaanse Maat schappij 't opstijgen belet omdat men er 1400 pond aan Engelse banknoten in heeft gevonden. Waarschijnlijk heeft drie zekere slagen maar hoe aan men gemeend, dat het vliegtuig met 1400 pond te zwaar belast was. ln een goudmijn te Randfontein heeft een instorting plaats gehad. De arbei ders, die zijn ingesloten, zullen erva- ïen, dat hét geen pretje is, onder het goud bedolven te zijn. Uit de Amerikaanse bezettingszone is dezer dagen een partij uit ons land geroofde diamant teruggezonden. Men schat de waarde der stenen op niet minder dan 2 millioen gulden. Men spreekt niet vc.or niets van het steen-rijke Hol land. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag arriveerden per K.L.M. 'n giote leeuwin en drie welpen. De dieren zijn bestemd voor een dierentuin in Brussel. Vliegende schijven, vliegende babies, vliegende leeuwen. Wat een tijd! De grootste vliegboot ter wereld, die van triplex is vervaardigd, 200 ton weegt, acht motoren heeft van ieder 8000 P.K. en 23 millioen dollar kost, heeft een proefvlucht gemaakt. Waarschijnlijk waren hierbij geen leeuwen aanboord, want deze zouden het dure sigarenkistje onmiddellijk hebben gesloopt. Wij lezen in de bladen, dat overwogen wordt een aantal Nederlandse snelwandelaars naar Londen te sturen. Zij mogen te vens wel vèrspringers zijn, vanwege de Noordzee, weet u? Aneta ver neemt, dat de Ned.-Indonesische be sprekingen in tegenwoordigheid van de Commissie van goede diensten, zeer waarschijnlijk zullen gehouden wor den aan boord van een schip. Politiek is toch een kwestie van schipperen, zal men denken. door F. DE SINCLAIR Op de vloer lag een dik paars ta pijt, maar het ameublement bestond verder uit gewone nette cafétafeltjes en stoelen met hier en daar een paar clubfauteuils er tussen. Achterin was een podium met palmen en draperieën en op het ogenblik dat Bunt binnen kwam, wrong daar een danspaar een rummer, op de tonen van een piano, een terkharmonika, slagwerk en een gorgelende saxofoon. De ondernemer van deze Caba.ret wist dus blijkbaar wel wat het moderne publiek waar deert en de volte bewees dit ten over vloede. De vrouw had bij het binnenkomen Runt nog even met een wenk gewe zen op een tafeltje voor twee perso nen, vlak bij de uitgang; dan was ze doorgelopen, doch onderweg klampte ze de neger-kellner aan, wisselde en kele woorden met hem; de neger draaide even het hoofd in Bunts rich ting en Bunt .zag het wit van zijn ogen; dan liep de vrouw door naar het podium en verdween daar ergens. Even later bracht de n- ger-kellner Bunt een cocktail, doch als Bunt met een wilde afrekenen sprak hij: „Is al betaald, meneer!" Bunt berustte er maar in, al vond hij het minder prettig om getractoero tc worden door de beroemde ster Gladys O'Hara, doch hij waardeerde de bedoeling en nam zich in ieder ge val voor de schuld bij haar in te los sen zodra hij haar weer zou spreken Overigens dronk hij er voorzichtig heidshalve toch niet van, want hij vertrouwde in deze omgeving en on der deze omstandigheden noch de Chi nese mixer, noch de neger-kellner, noch Gladys O'Hara, welke laatste misschien wel eens berouw zou kun- nenen krijgen over haar nog niet ten uitvoer gebrachte wraakplannen. Sa fety first! Inmiddels kwamen er nu telkens nieuwe bezoekers in de kelder en een dikke man, gekleed in een lichtgeel palmbeach pak met een schreeuwend rode das, waarop een reusachtige koh- i-noor fonkelde, wandelde in shorts waaronder zijn harige dikke benen uitkwamen, tussen de tafeltjes door, als een soort koffieplanter, die zijn cultures inspecteert; soms boog hij grijnzend voor een paar bezoekers bleef ook wel even bij een tafeltje staan praten. Bunt kende hem wel1 liij heette Gerrit Veldmeyer, maar zijn schuilnaam in deze buurt was: Joepi Juchtleer; hij was blijkbaar de mana ger van Walhallah, een man, die al herhaaldelijk in zulk soort onderne mingen failliet was gegaan maar dan toch telkens weer voldoende cash en crediet scheen te hebben om weer wat anders op touw te zetten. Hij had ock even wat schuw naar Bunt gekeken, dien hij vermoedelijk nog wel kende ir. verband met 'n affaire in „sneeuw" waarin Joepi Juchtleer nog maar net ooor de mazen van het politieel ge spannen net had kunnen ontsnappen Doch eensklaps werd Bunts aan dacht getrokken door de binnenkomst van een mensenpaar, waarvan zowei de lange man als zijn Spaansacbtige gezellin volkomen beantwoordden aan de beschrijving welke Gladys O'Hara ervan had gegeven. Bunt volgde ze met ie ogen, le lan ge man sloeg Joepi Juchtleer die hem even in de weg stond, vriendschappe lijk op zijn dikke schouder en toen de geslagene zich omwerdoe. was de vreugde der begroeting uitbundig hartelijk; ze namen gedr.eën plaats aan een tafeltje, de dikke man snauw de iets tegen de neger-kellner, die even later dan ook een wijnkoeler op tafel zette, waaruit de hals van een champagnefles stak, benevens drie glazen. Tegelijkertijd verscheen toen op het podium en ze werd verwelkomd door een blijkbare claque, Gladys O'Hara gekleed in een zeer vrnmoedig soort badpak en dadelijk daaron begon ze, begeleid door het orkestje, met een sterk vibrerend mezzosopraantje eenl Engels liedje te zingen. De lange donkere man aan het ta feltje met Joepi Juchtleer had even naar het podium gekeken toen ze op kwam en zelfs geapplaud'seerd, maar verder luisterde hij niet naar het ge zang en was weldra met de manager en met zijn Spaanse gezellin ir een druk en lacherig gesprek gewikkeld. Bunt nam hem zorgvuldig waar, hij herinnerde zich niet hem ooit eerder te hebben gezien, merkte al dadelijk op dat hij links was en dat hij als een soort van tic telkens zijn ogen stijf dichtkneep; ook het uiterlijk van de pseudo Belle Otero de viouw die eenmaal zo heette, was vijftig jaar geleden een beroemde tingel-tangel- ster nam hij scherp op, maar ze was zó opgemaakt en beschilderd, dat hij van haar werkelijk voorkomen toch eigenlijk geen indruk kreeg; ze had wel het echte Spaanse type voor al wat de vorm van near ogen betrof. Intussen bewees drt allemaal nog allerminst dat die man, die Kasteel, alias 't Flatje, nu inderdaad een mis dadiger was, de moordenaar van Jacques van der Meylen, ook wilde Bunt zekerheidshalve nog afwachten ol Gladys O'Hara, die inmiddels al weer van het podium was verdwenen, hem inderdaad op de wijze als ze had afgesproken zou aanduiden. Bunt wachtte. Het duurde een poosje. (Wordt vervolgd.) V. Dat was goed tegenspel. Op een spel, waarvan wij hieronder de volledige kaartverdeling geven: S. 5 H. v-8-4-3 R. v-b-10-9 KI. a-v-7-5 S. v-b-10-8 S. a-9-4-3-2 H. 6 H. 9-7-5 R. 8-7-6-5-2 R. a-h KI. b-9-3 KI. h-6-2 S. h-7-6 H. a-h-b-10-2 R. 4-3 KI. 10-8-4 werd door Zuid met 1 harten ge opend. Na passen van West bood Noord 3 harten, Oost paste en Zuid maakte er 4 harten van, waarop werd rondgepast. West kwam op met sch. vrouw en Oost nam met het aas. Uit zijn eigen kaart begreep hij wel, dat West geen kaart kon hebben om weer aan slag te komen om door de klaveren van Noord te kunnen spelen. Oost zelf had de vierde te komen om Zuid down te maken? Hij zag de vier ruiten in de blinde en begreep, dat Zuid zou pro beren om twee ruiten vrij te maken en daar klaver uit'eigen hand op weg te werken. Oost speelde daarom in de tweede slag klaver 6, Z. de 8 en West de 9. Noord nam met de vrouw. Hij haalde de troeven er uit en speelde ruiten. Oost nam met de heer en speelde weer klaver, Zuid de 10, West de boer en Noord moest het aas ne men, Zuid moest nu nog eenmaal van slag om ruiten aas er uit te jagen en Oost maakte ook nog klaver heer juist op tijd. Het durven spelen van een klaver naar de aas-vrouw op, tafel was van Oost zeer goed gezien. Correspondentie. J. M. te H. Uw fout zit in uw 6e slag, waar U Noord klaver 4 laat wegdoen i.p.v. harten 7. Gooit N. harten 7, dan is Oost in dwang. Doet deze kl. weg, dan zijn de twee klavers in N. vrij en doet hij ruiten weg, dan speelt Zuid eerst ruiten 4 en daarna klaver 5 naar klaver aas. op da pijnlijke olek. bestrijdt GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK ENZ. dozen 50 en 75 ct (Ingezonden mededeling) donderdag 6 november HILVERSUM If 301 m.f geeft Nieuws om 7. 8, 1, 6, 8 en 11 uur. AVRO: 7,30 Ochtendrhythme. VPRO: 7,50 Dagopening AVRO: 8,45 Slowaakse suite. 9,15 Morgenwijding. 9,45 Arbeidsvitaminen. 10,30 Van vrouw tot vrouw. 11,50 Opera- en operette-fragmenten. 12,38 Concert. 1,15 Les Gars de Paris. 2,20 De kwintet-spelers. 3,00 Voor zieken en gezonden. 5,00 Kaleidoscoop. 5,30 Sky- masters. 6,15 Sportpraatje. 8,05 Met de microfoon bij8,15 Concert uit Groningen. 10,15 Uit de lage landen. 10,45 Aspecten van het jeugdvraagstuk. HILVERSUM II, 415 m., geeft Nieuws om 7, 8, lt 7, 8 en 10,30 uur. KRO: 7,45 Tsjechische dansen. 8,15 Pluk de dag. NCRV: 10,00 Muziek van het Leger des Heils. 10,15 Morgendienst 10,45 Koorfragmenten. KRO: 11,00 De Zonne bloem. 12,03 Piano-werken 12,33 Dans- orkest. 1,45 Hors d'Oeuvre. NCRV: 3,00 Populaire orgelbespeling 4,00 Bij bellezing. 5,00 Radio-jeugd journaal. 5,30 Geestelijke liederen. 6,15 Klanken van Hawaii, 6,30 Onze koren en korp sen 7,55 Bach-koraal 8,15 Strijkorkest 8,40 Piano-duo. 9,00 Met band en plaat voor U paraat. 10,45 Avondover denking. 11,00 Alt en piano. 11,25 Werken van Debussy.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 3